Op de Veluwe werd dorp „gezuiverd" Loopt taxiconflict ten einde? Noodzakelijke industrialisatie van Noord- Limburg vraagt betere verbindingen Medische toestanden in Ambo nezenkampen onbevredigend KRO-Schoolradio gaat haar negende jaar in TR AI ANU SST ANDBEELD TE NIJMEGEN ONTHULD CONTACT mm Televisieprogramma ever de weningneod Realistische oefening voor infanteristen op de Harskamp Stakers kunnen als firmant toetreden tot op te richten vennootschappen Een Maas-Rijnverbinding voor de prijs van dertig straaljagers! Doktoren brachten rapport uit van onderzoek Op tijd in studio dank zij noodrem SS-officieren welkom in Bundeswehr*'! VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 PAGINA 5 STUK LOOD AAN CONTRA- GEWICHT VAN WEEG SCHAAL Twee woonwagenbewoners op heterdaad betrapt Oostdorp Oorverdovend Werk en wegen nodig voor groeiende bevolking Nieuwe haven in Venlo n Ondervoeding te vrezen *n. het rapport wordt bij de algemene llsi(! t.a.v. de voedselvoorziening op gemerkt; „De psychologisch onvoorberei. overSaiig naar de zelfverzorging heeft gemiddelde Ambonese gezin geplaatst voor problemen van voedselinkoop en voedselbereiding, die de krachten in ken nis en financiën vrijwel zeker te boven zuilen gaan onder moeilijke omstandig- neden, zoals de winter en ziekte. Maar 'elis reeds nu is ondervoeding te vrezen. EERSTE NED. MEDISCHE MISSIEZUSTER Viert zilveren professiefeest Derde in- en uitvoerstad Sluizen in Belfeld kunnen het niet aan MENSELIJKE BETREKKINGEN Gesprekskring voor jongeren opgericht OLIEBRONNEN IN NOORD- SUMATRA „Sobsi" dringt aan op nationalisatie Op het TV-scherm Donderdag is in het infanterieschiet- kamp te Harskamp een nieuw oefen project in gebruik genomen, dat mili taire eenheden in staat zal stellen zich te trainen in het zuiveren van bewoon de streken. Hiertoe is een dorpje ge bouwd dat de naam Oostdorp draagt en waar de soldaten op zeer realistische wijze het „uitkammen" zullen kunnen oefenen. Op de foto ziet men een pelo ton, dat oprukt naar het nieuwe dorp. de aanvalstechniek. Dat is niet overbodig want het werken met enterhaken en touw ladders, het buiten geweervuur klaute ren tegen muren en zelfs het veilig open- trappen van deuren, is werkelijk geen eenvoudig karwei. De slimsten echter to nen na zo'n dag op de Harskamp een ware insluipersmentaliteit. Hetgeen voor de burgermaatschappij wat belooft. Tot slot een geruststelling: de huizen van Oostdorp zijn niet van een dus danige constructie dat de bouw ervan de oplossing van de woningnood met nog eens een jaar heeft vertraagd! Twee woonwagenbewoners zijn door de Tilburgse politie ingesloten, omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan oplichting. Een koopman in oude meta len te Tilburg de heer B., moet door de twee voor duizenden guldens zijn opge licht. Reeds vanaf het begin van dit jaar werd er bij de firma B. koper, lood en oud ijzer geleverd door een der woonwagenbewo ners uit het kamp te Best. Nadat de vracht was gewogen, werd alles afgeladen. On langs kreeg de koper echter in de gaten, dat er veel minder aanwezig was dan de weegschaal had aangegeven. Samen met de politie wachtte hij de volgende komst van de twee woonwagenmannen af. Het bleek dat de verkopers gebruik maakten van een stuk lood, dat zij aan het contra gewicht van de weegschaal bevestigden en waardoor deze ongeveer duizend kilo meer aangaf, dan er in werkelijkheid op de wa gen was. De twee zullen ter beschikking van de officier van Justitie te Breda worden ge steld. In de maanden, dat wij met zwart-be- smeerde gezichten en berkenbosschages op onze helm de geneugten van het infante rieleven mochten smaken, hebben we ons meer dan eens verbaasd over het amb telijke optimisme van onze militaire lei ding, die steeds weer opgewekt veron derstelde, dat de vijand zich bij voorkeur verschool op de mooiste bos- en heide- Plekjes van ons land. Alsof een vijande lijke inlichtingendienst zich beperkt tot het winnen van inlichtingen bij de plaat selijke VVV's. Nu zij eerlijk toegegeven dat de theo retici van het tirailleur-werk, oftewel met excuses! de „schiet-denkers" in de laatste jaren een reeks oefeningen hebben uitgedacht, die de realiteit van de oorlog heel wat meer benaderen. Oefe ningen. die zoals in het Nederlandse le ger te doen gebruikelijk worden aange duid met een voor leken onbegrijpelijke afkorting: NGO wat dan moet beteke nen: „nagebootste gevechts-omstandighe- den"! In het Mekka van de Nederland se infanterie de Harskamp op de Ve luwe. aan vele generaties „zandhazen" overbekend worden met en zonder scherpe munitie realistische oefeningen „gedraaid" zoals peloton-in-de-aanval, na bij-gevecht, schieten op onverwachte doe len en vooral, de spectaculaire „vuur doop" op de gevec'htsbaan. Thans is er wat nieuws bijgekomen. Op de Oosterheide heeft men naar Ameri kaans model een klein dorp gebouwd. Het telt een 25-tal huizen en om het helemaal echt te doen zijn wat ruï nes. In „Oostdorp" kan de infanterist leren hoe een huis of een straat van vij anden te zuiveren. Het vereist een heel wat andere „techniek" om een vijand van achter een raamkozijn weg te schie ten dan van achter een dikke boom op de Veluwe of in Brabant. En het is niet zo heel eenvoudig om een huis binnen te gaan zonder door de eerste de beste boobie-trap aan een deurknop of onder P. W. J. Bergers, de „burgemeester" of moeten we zeggen vertegenwoordiger van het M.G. in Oostdorp? ingewijd in de techniek van het zuiveren van een bewoond dorp. Tot slot zet het gehele peloton 'n totaal-aanval op het dorp in. ondersteund dooor mitrailleur- en mor tiervuur, en beschermd door een enorm rookgordijn en onder het realistisch nagebootste geluid van een inleidende artillerie-beschieting. Gisteren hebben we deze oorverdoven de gebeurtenis op de Harskamp mee mo gen maken. Voorzien van ons door een zorgzame „genezerik" uitgereikte watjes in de oren. wat geen overdreven luxe was. En onder de veilige hoede van kapitein Bergers. Dat laatste mocht gisteren nog niet zo nodig zijn geweest er wordt op het ogenblik slechts met losse flodders en donderslagen gewerkt straks wordt dat anders. De leiding van het Infanterie Schietkamp zoekt namelijk naar een sy steem waarbij met „scherp" kan worden gewerkt, zoals b.v. nu reeds bij de „vuur doop" geschiedt. Al passen de Amerika nen dit ook bij deze oefening nu al toe. het zal nog heel wat studie vereisen eer een absolute veiligheid is bereikt. Reeds nu gaat er per ploeg aanvallers een vei- ligheids-onderofficier mee, die overigens ook ter plaatse kan wijzen op fouten in De ontwikkeling in het Amsterdamse taxiconflict heeft een plotselinge wending genomen. De ondernemers, aangesloten bij B.W.T. en BATO, hebben nl- besloten hun voormalige werknemers zoals be kend ontsloegen zii aan het begin van de staking ale daarbij betrokken lomOiauf- feurs in de gelegenheid te stellen als firmant tot op te richten vannootschappen onder firma to-e te treden De chauffeurs zullen zodoende in het vervol" als in de winst delende eigen rij ders 't taxibedrijf kunnen uitoefenen. Aan de toetreding tot de vennootschappen is o-een kapitaaldeelneming verbonden. De medezeggenschap van de chauffeurs-fir manten is in overeenstemming met deze omstandigheid geregeld. Contracten, die door de juridische adviseurs van Bato en B.W.T. op hun juistheid ziin gecontro leerd. liggen bij de verschillende onder nemers ter tekening voor de stakende loonchauffeurs gereed. De ondernemers hebben dit besluit ge nomen om een einde te maken aan wat zij noemen „een onhoudbare toestand in de loonsector van het Amsterdamse taxibe drijf". Deze wending in het conflict kan het einde van de staking, die ni bijna vijftien weken duurt, betekenen. Alles hangt ech ter af van de houding, die de chauffeurs tegenover de geste van de ondernemers zullen aannemen. Gisterenmiddag hebben de ondernemers ten stadhuize een onderhoud gehad met de wethouder van algemene zaken van Amsterdam, mr. R. van den Bergh. Zij hebben tijdens dit onderhoud betoogd, dat het huns inziens als een onhoudbare toe stand aan te merken is, dat de ontslagen chauffeurs nog steeds in het bezit van hun vergunningen zijn. De wethouder zou vol gens de ondernemers hebben medegedeeld dat deze kwestie zijn volle aandacht heeft. De ondernemers zeggen nader van zeer bevoegde zijde te hebben vernomen, dat de oude chauffeursvergunningen na 8 sep. tember a.s. hun geldigheid zullen verlie zen. Donderdagmiddag is het beeld van kei zer Trajanus door burgemeester Hus- tinkx van Nijmegen op het keizer Lodewijkplein onthuld en aan de ge meente overgedragen. Ook de naam van het plein is sinds donderdag Keizer Trajanusplein. Marius Ulpius Trajanus verhief „Noviomagus" (Nijmegen) tot stad in 105 na Christus. Het beeld is vervaardigd door de beeldhouwer Charles Hammes. (Van onze verslaggever) De telkenjare door de Limburgse Scheepvaartvereniging georganiseerde Limburgse Haven- en Industriedag voor de derde maal thans werd giste ren in Venlo gehouden. Vanzelf werd daardoor de bijzondere aandacht geves tigd op de grote betekenis van deze oude Hanzestad ais cultuur- en handelscentrum in Noord-Limburg en haar voorname functie in de internationale handel met Duitsland en België, door haar gunstige ligging hiervoor gepredisponeerd. Nu is het voor Venlo een zeer gunstige omstan digheid, dat het bjj het pleiten voor be paalde maatregelen niet direct van chau vinisme beschuldigd behoeft te worden, maar in casu voor een Maas-Rvjnverbin- ding van Venlo over Arcen naar Ruhrort wegens het streekbelang> dat hiermee ge moeid is, het Limburgse provinciaal be stuur, de gezamenlijke Kamers van Koop handel in dit gewest, de provinciale en rijkswaterstaat in Limburg en de Belgisch- Limburgse Economische Raad achter zich ander beroep dient over te schakelen. betere verbinding met de Belgische Kem pen. Deze Noordervaart, beginnend bij Weert, maar doodlopend bij Helden- Beringen, is nog te danken aan Napoleon, die reeds bedacht was op een betere waterverbinding met het Rijnland, waar om hij in 1806 besloot tot het graven van een geheel nieuw kanaal Antwerpen —VenloNeuss. Men is niet verder dan genoemd stuk gekomen. De nieuwe haven in Venlo zal onge twijfeld nog meer industrie aantrekken, waaraan geheel Noord-Limburg, gezien de toeneming van het aantal inwoners in 6 jaar tijds met 20.000 dringend behoefte heeft. In 1970 zullen er ongeveer 45 pet. meer mannelijke personen zijn dan thans, terwijl volgens dr. Thurlings 75 pet. van de jonge agrarische bevolking naar een vindt. Vandaar, dat burgemeester mr. dr. Ch. van Rooij, toen hij de deelnemers, onder wie uit Duitsland en België, ten stadhuize ontving, een lans brak voor dit project, dat z.i. niet meer dan dertig straaljagers zou behoeven te kosten. Veel goedkoper en ook eenvoudiger het kanaal zou maar 40 k.m. lang be hoeven te zijn met slechts twee sluizen dan verscheidene andere plannen, die in studie zijn. De oplossing zal op inter nationaal niveau gevonden moeten wor den. Naar ons ter ore kwam is er in Duitsland een studiecomité aangaande de Rijnverbindingen, dat tegenover be doeld tracé zeer gunstig staat. Dichter bij de verwezenlijking ligt het havenplan van Venlo, dat reeds geheel besteksklaar is en waardoor de huidige kadelengte van 400 tot 2800 m. wordt vergroot. Uitvoering wacht nog op annexatie van een klein gedeelte der ge meente Grubbenvorst (ongeveer 100 ha), waarover beide gemeenten zich voor 1 november a.s. zullen moeten hebben uit gesproken en alles is erop gericht, dat deze zaak 1 januari 1958 haar beslag krijgt. Uitbreiding met verscheidene armen is mogelijk, terwijl rekening is gehouden met een eventuele aansluiting van de door te trekken Noordervaart voor een Strijd tussen Romeinen en Bataven voor eeuwig ten einde (Van onze correspondent) Gistermiddag is te Nijmegen op het grote verkeersplein voor de Waalbrug nu nog Keizer Lodewijkplein geheten sadeur in Nederland, Markies Giorgio Benzoni, onthuld. De voorzitter van de vereniging tot verfraaiing van Nijmegen en omstreken de heer P. J. Kooy, sprak een algemeen inleidend woord en bood het monument aan de gemeente aan. Hij bracht hulde aan de beide beeldhouwers, Charles Ham mes en E. van Teeseling. Nadat de burgemeester het monument had onthuld, sprak hij het grote aantal de gangloper weggeblazen te worden, onthuld het standbeeld van Keizer Ira-toehoorders nogmaals toe en zei, dat dit Wist ge b.v. dat ge het veiligst een door de vijand bezet huis binnen kan komen door eerst van buiten af op het dak te kruipen? En dat ge nooit door een an dere deur de kamer mag verlaten dan door die waardoor ge zijt binnengeko men, tenzij ge natuurlijk eerst een hand granaat door de „vreemde" deur hebt gegooid Nu kunnen we ons voorstellen, dat ge u door deze wetenschap niet bijzonder verrijkt voelt, voor de infanterist is ze echter helaas bar noodzakelijk. Van daar dat de instructeursploeg van Oost dorp zo enthousiast hoe vreemd dit woord hier ook moge klinken aan dit onderdeel van de opleiding op de Harskamp is begonnen. Per dag wordt één peloton jonge infanteristen „afge werkt" en onder leiding van kapitein ïanus, de Romeinse keizer, die in het monument tegelijkertijd mag zijn een jaar 105 de toenmalige nederzetting ver- symbool van opbouwende samenwerking gunde zich met zijn familienaam te sie- i van jjg Nijmeegse burgerij, die dit jaar ren en zich Ulpia Noviomagus te noemen. ook de tienjarige wederopbouw van de Toen Nijmegen verleden jaar het 1850. - - - - - - jarig stadsbestaan vierde werd op het Keizer Lodewijkplein, dat binnenkort bij besluit van de gemeenteraad Keizer Traianusplein zal heten, een voorlopig monument geplaatst. Na de feestelijkhe den rond het 1850-jarig stadsbestaan rees het plan de stichter van de stad Nijmegen een difinitief monument te geven. De Vereniging tot Verfraaiing van Nijmegen heeft dit monument aan het gemeentebe stuur aangeboden en gistermiddag w1 het dan door de burgemeester van Nij megen, mr. Ch. Hustinx, in tegenwoor digheid van een groot aantal belangstel lenden, onder wie de Italiaanse ambas- Op verzoek van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" hebben dokter W. A. Rocssingh, dr. A. H. Wiebenga, internist en mej- H. A. Kenter, diëtiste, allen uit Eindhoven, een onderzoek ingesteld naar de medische en sociaal medische toestan den en enige nauw daaraan verbonden facetten in het Ambonese woonoord „Lu netten" te Vught (2.500 bewoners) en het strafkamp te Heijthujjsen. (In het geheel zijn er in ons land ca. 70 kampen met een totale bevolking van 17.000 personen). Aanleiding tot dit onderzoek was de verontrusting bjj de stichting ov®r_ consequenties van de afkondiging dei- z.g. zelfverzorgingsregeling van 13 mei 3.1. voor de Ambonezen in ons land. De sticn- ting wilde een inzicht hebben in de mo gelijke gevolgen op sociaal-medisch ge bied voortvloeiende uit deze situatie- In de inleiding tot het rapport, dat zij inmiddels hebben uitgebrarht, zeggen de samenstellers, dat zij een aantal punten wiien aangeven, welke, naar zjj hopen, zullen leiden tot een diepergaand onder zoek, hetgeen h.i. in eerste instantie een taak is der regeringsautoriteiten. „Dit rapport", zo vervolgen zij dan, „zij evenwel reeds een aanwijzing, dat er zich in de woonoorden van het Ambonese bevolkingsdeel in Nederland toestanden hebben ontwikkeld, die reeds nu onaan vaardbaar zijn en in de nabije toekomst ernstige gevolgen zouden kunnen hebben. De condities, waaronder deze vrije Zuid- molukkers moeten leven, stellen eisen aan het moreel en de innerlijke discipli ne, waarbij reeds thans bijna de grenzen van het weerstandsvermogen bereikt zijn. Naast alle rechtsgronden, waarop de Zuid-Molukkers hun houding baseren, is, Psychologisch gezien, het niet gekend gorden der Zuid-Molukse leiders in Ne tland in de door de Nederlandse over- eid terzake genomen beslissingen en maatregelen, het meest kwetsend." Als advies wordt o.m. gegeven„Een onderzoek naar de voedingstoestand der Ambonezen door een officiële commissie, samengesteld door de Nederlandse Voe dingsraad. is dringend gewenst vóór de a s. winter, wil men niet eventueel ge confronteerd worden met het feit, dat het Ambonese volk in ons land aan onder voeding gaat lijden.'' Over de behuizing wordt o.a. gezegd: „De inrichting der keukens te Vught is onvoldoende en onoordeelkundig opgezet. De inrichting te Hejjthuijsen is in dit op zicht redelijk. De behuizing te Vught. vol doet in geen enkel opzicht .an de mini mumeisen voor een menswaardig be staan en is in hydiëniseh opzicht ontoe laatbaar." Geadviseerd wordt een com missie van sociaal-geneeskundigen en hygiënisten te vormen om objectief vast te stellen of het leven in de kampen aan menswaardige voorwaarden op dit gebied voldoet. Het instituut voor preventieve geneeskunde zou zulks wellicht kunnen behartigen. Tenslotte wordt betoogd, dat het ach terwege blijven van overleg met de daar voor in aanmerking komende, door de Zuid-Molukkers zelf verkozen leiders m strijd is met de elementaire beginselen van democratie, recht en vrijheid. Deze psychologische achtergrond heeft de com missie geleid tot het advies: Men scheppe een geestelijk klimaat, waardoor de ver houding tussen de Nederlandse_ overheid en de Zuid-Molukkers in het reine wordt gebracht. Op 8 september viert de eerste Neder landse, die bij de Medische Missiezusters intrad, dr. M. Eleonore Lippits, haar zil veren professiejubileum. Na het afleggen van haar geloften in 1931 studeerde zij ge neeskunde in Washington. Zij werd in 1939 naar Nederland gezonden om een pos. tulaatshuis op te richten, dat inmiddels tot provinciaal moederhuis voor Nederland en België is uitgegroeid. We wenselijkheid, dat vrouwelijke reli gieuzen medicijnen zouden studeren om de onmetelijke medische nood in de missie landen te helpen lenigen, is vooral door Paus Pius XI naar voren gebracht, die daartoe in 1936 een speciale instructie liet uitvaardigen. De Medische Missiezusters waren toen in het twaalfde jaar van haar stichting. Het zilveren kloosterfeest van zr. dr. Lip. pits zal te Imstenrade in de huiselijke kring van de communiteit worden gevierd, 1 stad viert. Mr. Hustinx bracht hulde aan dr. H. J. H. van Buehem. directeur van het Rijksmuseum Kam. die aan de Tra- ianus-herdenkingsfeesten aanzien had gegeven en aan prof. dr. F. J. de Waele. die door zijn deskundige adviezen mede vorm gegeven had aan dit monument. Tevens huldigde de burgemeester de bei de beeldhouwers en de verfraaiingsver- ■niging Nijmegen. Hij verklaarde gaarne het mohument voor de gemeente te wil len aanvaarden. Aan het einde van de plechtigheid legden twee meisjes uit Eist, gekleed als [Romeinse en Bataafse maagden, een krans aan het voetstuk van het monument. Ver leden jaar namen de Batouwers de strijdbijl OP egen het om zijn 1850-ja- rige stadsrechten feestende Nijmegen, maar uiteindelijk werd toch weer de vrede "etekend en het feit. dat nu een Betuwse afvaardiging onder leiding van burge meester Klpijn van Eist bij de onthul ling van het Traianus-monument aan wezig was en de enige krans bij deze plechtigheid namens de Betuwnarer werd gelegd, was voor de burgemeeste- van Nijmegen mede aanleiding in„ zijn toespraak te constateren, dat de strijdbijl tussen de Niimegenaren (Romeinen) en de Bataven (aanhangers van Claudius Civilis) nu voor eeuwig is begraven. iLSi..-,, Om de industrialisatie verder op gang te brengen zijn ook betere verbindingen te land noodzakelijk, waaromtrent de heer L. A. H. G. Custers. voorzitter van de K. v. K. voor Noord-Limburg, enige wensen uitte. In oostwestelijke richting ontbreken rijkswegen te enenmale. Gelukkig is nu de geprojecteerde rijksweg No. 67 Venlo ■Helmond—Eindhoven in het traject van de Europeseweg no. 3 LissabonParijs AntwerpenVenloHannoverStockholm opgenomen en met spoedige aanleg van deze weg is het directe levensbelang van Venlo en Noord-Limburg gemoeid. Van oudsher gunstig gelegen ten op zichte van de grote Duitse industriecentra in Rijn- en Roergebied, kon Venlo zich ontwikkelen tot Nederlands derde in. en uitvoerstad na Rotterdam en Amster dam, ondanks het feit, dat een goede ver binding met de grote havens in het wes ten: Rotterdam, Amsterdam en Antwer pen, ontbreekt, terwijl de verbindings wegen van de grens met de Duitse industriegebieden zeer slecht zijn. Van de totale Nederlandse tonnage, waarvoor vergunning is verleend om in ternationaal beroepsgoederenvervoer over de weg te verrichten, heeft Noord-Lim burg ca. 10 pet., bijna geheel in handen van de te Venlo en Tegelen gevestigde beroepsgoederen vervoerders. Van de door het Nederlands beroeps goederenvervoer langs de weg totaal in- en uitgevoerde hoeveelheid goederen, over alle Nederlandse grenskantoren, ge meten in tonnen, ging in de periode februari—augustus van dit jaar 25 pet. via de Venlose-Tegelse grensovergangen. Voor alle Limburgse grensovergangen, zowel naar Duitsland als naar België dus, bedroeg het cijfer ongeveer 38 pet. De totale Nederlandse im- en export, voorzover verzorgd door beroepsgoederen- vervoerders, loopt dus voor een kwart over Venlo. Meer nog dan het expeditiewezen, zijn de tuinbouw en het veilingwezen met een snelle en efficiënte transportmogelijkheid naar de grote Duitse industriecentra ge baat. De voorsprong, die de Noordlim burgse tuinbouw heeft in ervaring en ken nis mag niet verloren gaan door een ge brek aan verbindingswegen met de mark ten, waar de produkten moeten worden afgezet. Men denke hierbij aan de op komst van jonge tuinbouwgebieden in Duitsland zelf en Italië, welke eveneens begerig lonken naar de grote Duitse vraagmarkten in het gebied van Rijn en Roer. De Venlose veiling, die door de deelnemers aan de Havendag bezocht werd, is de grootste van Europa. Zij heeft een jaaromzet van 24 miljoen gulden aan groenten, 22 miljoen aan eieren en 2 miljoen aan fruit. De heer Cup'ts wees vervolgens nog op de noodzakelijkheid dat spoedig de ontworpen NoordZuid Peelweg tot stand komt en volgens hem zou men in een verdere toekomst de aanleg van nieuwe verbindingswegen van de nieuwe bruggen bij Well en Gennep, direct aansluiting gevend op het Duitse wegennet richting Roergebied, moeten overwegen. De aanwezigheid van het gezelschap bij de stuw te Belfeld was voor ir. J. C. Hoornenborg, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, aanleiding erop te wijzen, dat de sluizen daar het scheepvaartver keer niet meer vlot kunnen verwerken. Een wachttijd van 8 uur is geen zeldzaam heid meer. In totaal passeerden daar in 1955 ruim 56.000 schepen de sluis met een totaal laadvermogen van bijna 24 miljoen ton. Indien men de toeneming van het te schutten tonnage-aanbod, welke over de laatste jaren ruim 5 pet. per jaar be draagt, projecteert tegen de momentele reserve van 20 pet., welke de sluizen nog hebben, dan zal in vier jaren tijds de asolute jaarcapaciteit bereikt zijn. Een oplossing zal gevonden moeten wor den ofwel in verlenging van de sluis of wel in de bouw van een tweede sluis, welke maatregel eveneens moet worden genomen in Sambeek en Weurt. De deelnemers aan deze Haven- en Industriedag hebben nog verschillende belangrijke industrieën in Venlo en Tege len bezocht. Dominee F. Bobeldijk heeft woens dagmorgen een paar vreemde avonturen beleefd, voordat hij in Hilversum in de studio de morgen wijding kon houden, so lazen wij in Hei Vrije Volk). Zeer vroeg was de predikant al uit zijn woonplaats, Zwolle, ver trokken. op weg naar Hilversum. Waarschijnlijk vanwege het vroe ge uur vergiste hij zich in Amers foort bij het overstappen. Pas toen de trein begon te rijden ontdekte hij dat het de sneltrein naar Amsterdam was, die in de radiostad niet stopt. Eerst wilde de dominee nog een vertwijfelde poging doen om op het perron te rug te springen, maar medepassa giers verhinderden dat. Hij smeekte een conducteur de trein voor hem tóch eventjes in Hilversum te laten stoppen, maar deze functionaris moest dat ver zoek afwijzen. Toen rukte ds. Bo beldijk bij de nadering van het Hil- versumse station aan de noodrem, bracht de trein tot stilstand, meld de zich voor een procesverbaal bij de conducteur en was precies op tijd voor de morgendienst in de studio. Voormalige officieren van de S.S. tot en met een rang. die overeenkomt met die van luitenant-kolonel kunnen thans toetreden tot het officierenkorps van het nieuwe Westduitse leger, aldus een be sluit van de commissie in Bonn, die de keuze van officieren voor het Westduitse leger controleert. Zij mogen echter geen misdaden of vergrijpen tegen de menselijkheid hebben begaan. Tot heden konden voormalige le den van de S.S. slechts als soldaat dienst nemen in het. nieuwe Westduitse leger. Volgens dit besluit kunnen oud-kolo nels en generaals va,n de S.S. dus niet in het Westduitse leger opgenomen wor den. De jongerenbijeenkomst, die gisteren te Nijmegen is gehouden als onderdeel van de conferentie over menselijke be trekkingen aldaar, heeft geleid tot de op richting van een gesprekskring voor jon geren, die aan de orde gestelde vraag stukken nader zal bestuderen. Deze ge sprekskring zal worden gevormd uit een groep uit de Nederlandse Jeugdgemeen schap. De communistisch georiënteerde vak bond „Sobsi" heeft woensdag bij de re gering aangedrongen op nationalisatie van de oliebronnen in Noord-Sumatra. De Kon. Ned. Shell is concessiehoud ster. maar de bronnen werden toen In donesië de onafhankelijkheid verwierf, niet aan de maatschappij teruggeven. Er is nog geen definitieve beslissing over deze oliebronnen genomen. De Shell en het Indonesische ministerie van Econo mische Zaken hebben onlangs onofficieel een overeenkomst bereikt over de exploi tatie door een gezamenlijke onderneming waarin de Indonesische regering en de Shell elk voor vijftig pet. deelnemen. Het kabinet heeft tot dusver nog geen beslis sing genomen. Intussen hebben oliekringen de vrees uitgesproken, dat de Indonesische pro- duktie. met het oog op het toenemende verbruik, binnen twee jaar niet in staat zal zijn te voldoen aan de binnenlandse vraag, als de regering niet spoedig be sluit nieuwe concessies te verlenen. Onder steeds groeiende belangstelling en medewerking van schoolbesturen en onderwijzend personeel gaat de K.R.O.- Schoolradio haar negende jaar in. Uit de bijzonder fraai geïllustreerde cn op glanzend papier gedrukte toelichting op het programma, waarvoor prof. J. B. Kors O.P. het voorwoord schreef, blijkt, dat in het afgelopen schooljaar meer dan 1290 scholen naar één of meer van de uit zendingen luisterde. Onder deze scholen heeft de KRO in het voorjaar van 1956 een enquête ge houden. Uit de 525 terugontvangen for mulieren viel af te leiden, dat de ver schillende uitzendingenreeksen zeer goed zijn ontvangen. Het grootste succes hadden de series met fotoprojectie, zoals de reeks „Ver standig en gezond" (volksgezondheid), die voor 96 procent van de scholen posi tief werd beoordeeld, hetgeen wil zeggen, dat de uitzendingen zeer goed werden be oordeeld en dat de leerlingen enthousiast waren. De reeks „Veilig Verkeer" be haalde een percentage van 92 aan posi tieve beoordelingen en voor de cursussen „Muziek voor jullie en mij" en Meester werken der muziek" bedroeg dit percen tage respectievelijk 74 en 70%. Naar de reeks „Het land van Uncle Sam" werd door het grootste aantal leerlingen ge luisterd. In het nieuwe jaar zullen wederom programma's worden uitgezonden voor LO, VGLO, ULO en NO. Een absolute scheiding is uiteraard moeilijk te maken en dus moet iedere leerkracht zelf zijr keus bepalen in overeenstemming mei aard, aanleg en ontwikkelingspeil van zijn leerlingen. In z(jn voorwoord vraag! prof. Kors dan ook om de KRO niet te verwijten, dat de uitzendingen van de Schoolradio te moeilijk zijn, wanneer men met een zesde klas van het LO luistert naar uitzendingen die volgens de publi- kalies zijn afgestemd op het ULO. Wat de programma's betreft, blijven gehandhaafd „Muziek voor jullie en mij" en de historische klankbeelden in chrono- Het concert bleek een vlot geschreven Met Jan Blaaser is de voor hem onge- stuk te zijn, dat meestal een onderhouden- woon serieuze rol van een bona fide de toon voerde, zoals men deze wel kent kunstschilder, Truus Dekker als zjjn char- van de Franse componisten Tansman en mante welmenende vrouw, Wim v. d. Poulenc, waaraan het.werk ook in menig Brink als verteller van het verhaal en Ab ander opzicht aansloot. Osieck bekent Abspoel. Erik Plooyer, Jan Wegter en zich ook hier weer tot het tonale systeem. Hedda v. d. Linde als een stelletje artis- zal de KRO-televisie volgende week don- ]\jet z;jn fixatie van de tonale centra As tieke existentialisten heeft Ben Mettrop derdagavond een documentair program- en £>es wyst ^ij de atonaliteit heel bewust dit vrolijke niemandalletje met veel af- ma uitzenden over de woningnood, sa- af Daarentegen zoekt hij een verruiming wisseling in montage en filmfragmenten Ïnmsnho vMcrnrRe al is dat onder een mengesteld door Hans Bik. In dit pro- van het tonaliteitsbesef in de veelvuldige op het scherm gebracht. Ongetwijfeld tot titel? Van Claudius Civilis tot gramma wordt een overzicht gegeven van toepassing van kerktoonsoorten en het. genoegen van iedereen, die zich door de ïeuwe titels hetgeen reeds is verricht ter bestriding moil-dur terwijl zijn harmoniek het ge- moderne kunstenaars bij de neus geno- Bii dp Latste serie wordt voor de leerlin- van d? woningnood, waarna in een fo- middelde van het Franckse ideoom niet men voelt. J ós laatste serie ul .Q, rum-discussie zal worden behandeld, wat gen een boekje verstrekt vol tekeningen - er kan worden gedaan. De sociologische ^rvfk^nPkan men niet ontkennen dat Vooraf draaide een interessant filmpje Zf^S'kunnbidzijnUWerKmg Van üe 16S Piemen die aan dit onderwerp vast- een sensibilfteit zichwe\ wat eenzijdig en ^er een Japara t^ceregi,°£ie t°ege ni li i VflTikbeelder, aandacht wor zltten' zullen WOrd.?n besproken door dr. stereotiep manifesteert, wordt toch de a V D maKer, Hater P. L. Beltjens 6o opw hïnkpu^an onde nv^r Den als Be- J- Delfgauw. terwijl Maria van der Eist contrastwerking in de stemmingssferen S'V D' nelux Koteu- en Staalgemeenschap en een huisvrouweUjke kijk zal geven op de met grote kundigheid aangebracht- Door Het gezamenlijke TV-programma van Verenigde Naties om het hoe en waarom ais^n' 'A,^an een wonln£ dienen te wor dg vierdeligheid zijn de afmetingen meer dinsdagavond leverde de vertoning op ervan duidelijk te maken. de" g®steld u t t uitgegroeid dan in de moderne concert- Van „Nachtwache", een film van de Duit. rahriël Smit zal de leerl-ncen tot gids Verd5r bevat het programma een te- literatuur gebruikelijk is. De afsluitende se regisseur dr. Harald Braun, die daar. Gabriel brrnt zaïJfei],n6en..1?1 lerecordmg van de Beierse Omroep en fuga heeft ons gefrappeerd als een knap - bltfven dienen in het land der poezie, ter- - - - - - wijl de „KRO-Krant voor Schoolland" aandacht 'blijft schenken aan belangrijke gebeurtenissen in eigen land en daar bui ten. Van de Nederlandse grote steden, die zullen worden besproken en met behulp van fotoprojectie in de klas toegelicht onder het motto: Hoofdstad-Hofstad- Havenstad. zijn Amsterdam, Den Haag en Rotterdam aan de beurt. De programma toelichting bevat uitgebreide artikelen over Amsterdam en Hen Haag, terwij! Rotterdam zich met een enkele alinea te vreden moet stellen Het is te hopen, dat er in de uitzending wat meer over Euro pa's grootste havenstad valt te vertellen Het boekje bevat verder een Amsterdams lied van Jan Campert en een lied voor 's-Gravenhage van Han g. Hoekstra Voor Rotterdam is er blijkbaar geen an der lied dan het lied van zijn noeste ar beid. Waarop het overigens niet zonde) reden zeer trots is. In het nieuwe radioseizoen zal Willen \ndriessen een cyclus Pianosonates van Ludwig van Beethoven verzorgen. Op -f. mee een der belangrijkste bijdragen heeft en spiritueel stuk. Daartegen heeft geleverd tot de na-oorlogse Duitse film- Osieck in de drie voorgaande delen, die produktie. Een betekenisvol en zinrijk gebonden zijn aan één hoofdthema met werk met als kern het geloof in God en secondaire bijgedachten, niet kunnen de persoonlijke verhouding van de mens overtuigen van een grote fantasie- De po- tot God, ook als het leven hem diep slaat sitie van het solo-instrument is min of en het hem onzinnig lijkt Deze film heeft meer obligaat, waardoor het virtuose ele- bij haar vertoning in de Nederlandse bios- ment is ingeperkt. copen niet de aandacht gehad die zij Over het geheel echter komt ons dit verdiende. Op het TV-scherm in'de inti- concert toch wei voor als een aanwinst miteit van de huiskamer zal zij zonder vel een uitvoering van Delibes' Coppelia- ballet. Pater S.M. Toen O.F.M. zal de ■piloog spreken. Ook Dappere Dodo, wiens avonturen ir. bet kinderprogramma van de KRO-tele visie worden uitgebeeld door Bert Brug man en zijn poppentheater, heeft zijn va kantie er op zitten. Met zijn vriendj' Kees zal hij weer nieuwe avonturen gas> beleven in de eerste kinderuitzending, d na het vakantieseizoen door de KRO-tele visie wordt verzorgd. De AVRO-televisie zendt volgendf week woensdag Shakespeare's „Leer on' leer" uit in een vertaling van dr. L. A. J Burgersdijk. Het speelt in Wenen van een op het repertoire. dinsdag 11 september a.s. wordt deze cy- drie eeuwen geleden. Johan Schmitz ver clus geopend met Sonate 1 en 2. tolkt de rol van Vincentio, hertog var De mensen generaliseren graag en la chen gauw om wat ze niet begrijpen er -daarvan heeft Jef Heydendael bij hel ichrijven van zijn komische televisiespe' Zwart Wit", dat woensdagavond onde: rgie van Ben Metrop door de KRO-tele isie werd uitgezonden een dankbaar ge ruik gemaakt. Hij scheert alle kunstenaars over -én kam met de bedriegers die er ■rnder de moderne schilders ongetwijfeld T-Ün te vinden. Voeg daarbij een halfgarr textielfabrikant, die van ziin bedrijfseco noom (ook al een beroep, dat belachelijl wordt gemaakt) opdracht heeft gekre gen, de muren van zijn atelier vol te har In de nieuwe zaterdagSP rubriek „Po- Wenen en Guus Hermus is Angelo, zijn gen met onbegrijpelijke „zwart-witten pulaire Klassieken welke de rubriek het „Virtuozenconcert'' gaat vervangen zal het Radio Philharmohiseh Orkest on der leiding van Bernard Haitink op za terdag 15 september a.s voor de KRO- microfoon de 3e Sijmfonie van Beetho ven, bekend als „Eroica" uitvoeren stadhouder. Een eerste uitvoering beleefde het con cert voor piano en orkest van de Neder landse componist-pianist Hans Osieck zondagmiddag j.l. voor de KRO-micro- foon in een uitvoering van het Omroep- omdat anders de aandacht van het vrou weiijke personeel te veel wordt afgeleif en men heeft ruim voldoende gegeven voor een komedie, waarin alle waardet op haar kop worden gezet en waarin to1 ieders grote hilariteit de krabbels van een Onder de titel Operatie „Eigen Huis" auteur aan de vleugel orkest onder Hein Jordans en met de kleuter voor ettelijke honderden guldens van de hand gaan. twijfel veel meer zijn gewaardeerd. Tijdens „Vragen aan voorbijgangers" 'en nieuwe rubriek van de N.C.R.V.-tele- 'isie, waarbij Hans Schouten gisteravond 'oo-r het eerst met camera en microfoon 'e straat opging om „willekeurige" voor bijgangers over de problemen van de dag e ondervragen, hebben we het bepaald enauwd gekregen. Zo verdringen de echte) willekeurige voorbijgangers zich ond de T.V.-reporter en zijn slachtoffers- im toch maar in het camarabeeld te komen. Het w-as zo'n geduw en gewuif m gewriemel, dat we maar een half uur ladden voor de beschouwingen over de 'oor- en nadelen van het afbetaiingssy- teem, te berde gebracht door de voor- "ijgangers. die toch niet zo heel willekeu- 'ig werden gekozen. We hadden bv. graag •ok eens de mening van de zeer jonge- nan in het zeer stoere windjack ge oord. Bijzonder interessant zij het niet altijd ven helder van commentaar was de re- oortjjge uit het hoofdpostkantoor in Den Haag. De volksliedjes op ongewone wijs aan het slot stelden echter wat televisie uitbeelding betreft diep teleur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5