Somber perspectief voor de missie-Menzies Thans verwijzing van kwestie- Suez naar V.N.? Constructie van rechts getint kabinet aangevuld met onafhankelijken In tien dagen een woning klaar Nederland stelt kritische geluiden meestal niet erg op prijs Rotterdams nieuwe Luchthaven zag eerste vliegtuig landen Deen stelde onbewust vliegveld in gebruik DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met optimisme alleen lost men geen vraagstuk op 102-jarige op eiland Rozenburg Stalinprijs wordt Leninprijs DE KABINETSFORMATIE Bouwen op zn Oostenrijks Vraagstukken in bedrijfsleven worden niet alleen met optimisme opgelost Zaterdag 8 september 1956 Geen formule gevonden Gouverneur dreigt Sturgis met noodtoe stand Parachutisten naar Frans Somaliland u HOUTWORM IN DE STAM Zonder toespraken en gebruikelijke feesttoasten Deense voortvarendheid Meisjes in opstand in doorgangshuis WEERBERICHT Dulles naar Londen? Rassenrelletjes in de V.S. 4. Geen tegenstand van C.H.U. verwacht Prof. Van der Grinten opnieuw ontvangen hebbendfemeenten en an<3ere belang' Elementen Tienduizend stuks Autoritair wegwapperen ROTTERDAM, vrijdagavond Met een sierlijke glijvlucht, welke deed concluderen, dat de man in de cockpit van de eenmotorige Auster een ervaren piloot was, daalde vanavond 0111 precies kwart voor zes het eerste vliegtuig op de in de polder Zestienhoven aangelegde Luchthaven Rotterdam. Er waren geen bloemen en geen toespraken, geen officiële personen, die een hand van de piloot kregen, geen gebruikelijke feesttoasten. Alleen maar een ietwat verwonderde jonge Deense zakenman, die met zijn vrouw, nadat zij uit het ranke sportvliegtuig waren gestapt, wat onwennig in de Hollandse polder de klamheid van een te vroege herfstregen onder gingen. Snelle landing Ten onrechte behaaglijk gevoel Niet praten, maar werken Te Amsterdam Uit protest tegen te lang verblijf IwCï' - De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond en vannacht opklaringen, hier en daar mist en weinig wind. Morgen toenemende be wolking met van het zuiden uit enige regen en matige, later tot krachtig toenemende zuid oostelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Zondag 9 sept. zon op 6.07, onder 19.11. Maan op 12.08, onder 20.59. Maandag 10 sept. zon op 6.08, onder 19.09. Maan op 13.14, onder 21.38. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hoewel de commissie-Menzies vandaag president Nasser opnieuw zou ont moeten, is het pessimisme over het resultaat van het te Cairo gevoerde overleg inzake het Suez-kanaal allerwegen bijzonder groot. Een officiële woordvoerder van de commissie verklaarde gisteren, dat de besprekingen tussen Nasser en de commissie Menzies als volledig mislukt moeten worden beschouwd, tenzij de Egyptische onderhandelaars op het laatste ogenblik nog hun standpunt zouden wijzigen. Menzies zou thans als voorzitter van de commissie tot de slotsom zijn gekomen, dat het niet mogelijk is om, met enige kans op succes, een oplossing te vinden op basis van de door minister Dulles geformuleerde voorstellen. Hij zou dan ook menen dat het geen nut heeft de besprekingen voort te zetten, omdat Egypte krachtig vasthoudt aan zijn eis van algeheel Egyptisch toezicht en gezag over het Suez-kanaal. Als de commissie vandaag de Egyptische president nog eens opzoekt, dan is dat omdat „weggaan zonder Nasser te ontmoeten, direct in strijd is met de hoffelijke sfeer, die bij de onderhandelingen heeft geheerst," aldus een woordvoerder van de commissie. achter het internationalisatie-plan heb ben geschaard, niet verbroken zal worden. Ook vroeg zij hem alles te vermijden wat tot het uitbreken van vijandelijk heden zou kunnen leiden. In welingelichte kringen verluidt volgens Reuter, dat er tussen de wes telijke Grote Drie overleg gaande is over een mogelijke verwijzing van de Suezkwestie naar de V.N.. indien de mislukking te Cairo definitief zou blijken. De vüflanden-commissie is gisteren on der leiding van Menzies drie uur lang bijeengeweest. Zij heeft vergeefs ge poogd een formule te vinden, waardoor het mogelijk zou zjjn geworden de be sprekingen met Nasser voort te zetten. Heden na ontmoeting met Nasser zou de commissie een besluit nemen hoe ver der te handelen. Hoewel er gisteren nog geen maatregelen waren getroffen voor het vertrek van de commissie, rekende men er niet op, dat zij haar verblijf in Cairo zou prolongeren. De woordvoerder van de commissie heeft gisteren met nadruk verklaard dat er nimmer enige verdeeldheid binnen de commissie is geweest. In een boodschap, die de Italiaanse ambassadeur te Cairo, Fornai, donderdagavond aan president Nasser heeft overhandigd, heeft de Ita liaanse regering Nasser verzocht er re kening mee te houden, dat. de eensge zindheid van de achttien landen, die zich Gisteren vierde de heer de Ronde op het eiland Rozenburg zijn 102de verjaar dag. De voormalige sluiswachter is nog kerngezond en wandelt nog zonder stok. Toen hij 70 was liet hij zijn laatste tan den trekken. Een nieuw gebit achtte de eeuwling niet nodig, want dat zou z.i. de moeite en kosten niet meer waard zij.nl Terwijl het jongste doktersonderzoek Uitwees dat De Ronde nog wel een paar laar voor de boeg heeft. De woordvoerder van „Foreign Office" wilde hier geen mededelingen over ver strekken en die van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zeide gisteren: ..Het zou prematuur zijn te trachten te beoordelen wat hierna zal gebeuren. Het enige wat ik kan zeggen is. dat elke beslissing in de toekomst een gezamenlijke beslissing van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk zal zijn." Deze woordvoerder kon voor zover het zjjn departement betrof, geen officiële bevestiging geven van de berichten als zou minister Dulles volgende week naar Londen gaan om daar met de PTe™,e" Eden en Menzies te overleggen. Wel zei- de hij dat, mocht dit inderdaad bet ge val zijn. waarschijnlijk ook de Franse minister van buitenlandse zaken, Pmeau, zich derwaarts zou begeven. Minister Dulles beeft vrijdag drie kwartier gesproken met de Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Washington. Op deze spoedvergade ring was Frankrijk vertegenwoordigd door de waarnemend ambassadeur V!mon Groot-Brittannië door de Britse zaakge lastigde Coulson. Er is geen communiqué uitgegeven en er is ook niets uitgelekt. Later op de dag werd nog zo'n confe rentie gehouden. Toen was echter ook de nieuwbenoemde Franse ambassadeur tn Washington. Henri Alphand, aanwezig. Alphand was donderdag uit Parijs naar Washington vertrokken, waar hij gisteren in de loop van de dag aankwam. Binnen het uur was hij gewikkeld in de confe rentie op het State Department. Ook over deze conferentie werd niets bekend gemaakt. De bevelhebber van de nationale garde in Sturgis, adjudant-generaal Williams, heeft van de gouverneur van de staat Kentucky, Chandler, de bevoegdheid ge kregen de noodtoestand af te kondigen, indien zulks met het oog op relletjes in verband met dc toelating van negerkinde ren op de middelbare school van Sturgis noodzakelijk mocht worden. Leden van de nationale garde en de politie van Kentucky staan paraat voor een krachtmeting met blanken, die zou den trachten te verhinderen, dat negen negerscholieren de school bezoeken. De autoriteiten beschikken over inlich tingen, dat een duizendtal blanken een actie bij de school' zal ontketenen. Voor de middelbare school waren gisteren achttien politiewagens opgesteld. Militairen met machinegeweren vormden een kordon om het gebouw, terwijl in de gangen en de klassen werd gepatroileerd door met karabijnen uitgeruste soldaten. Te Clinton in de staat aTennesse. waar de nationale garde in het afgelopen week einde de orde heeft hersteld, is een hulp politiekorps opgericht om aan alle even tualiteiten het hoofd te kunnen bieden als de nationale garde zal zijn terugge trokken. Verscheidene ouders te Clinton hebben verklaard hun kinderen niet naar de gemengde school ter durven zenden uit vrees voor wraak van de negerhaters, Men had hen gedreigd met het opblazen van hun huis, als zij hun kinderen naar school zouden zenden. Dit zijn leden van de Franse luchtmacht gefotografeerd op het strand van Fama- gusta op het eiland Cyprus, kort nadat zij daar als de eersten van een vrij groot contingent Franse troepen waren aan gekomen. De manschappen vertrokken later naar hun kamp bij Tymbou, dat plaats biedt aan ongeveer S.000 man. Maarschalk Worosjilof, de president van de Sovjet-Unie, heeft gisteren een decreet ondertekend, waarbij de internationale Stalinprijs voor de vrede wordt afgeschaft en vervangen door de internationale Le ninprijs voor de vrede. Alle Stalinprijzen die van 1950 tot 1955 zijn uitgereikt, zullen Leninprijzcn moeten beten, aldus het decreet, dat omgeroepen werd door Radio-Moskou. Ook de Stalinprijzen. die voor prestaties op het gebied van de wetenschap, de kunst en de letterkunde in de Sovjet-Unie en het buitenland uitgereikt worden, zullen Lenin-prijzen heten. De prijzen zullen elk jaar op 21 april, de geboortedag van Lenin worden verleend (Van onze parlementaire redacteur) De fractie van de Christelijk Historische Unie wacht rustig af wat de informateur, prof. De Gaay Fortman, zal gaan doen. Aldus kan men het best het resultaat karakteriseren van het overleg, dat gisteren binnen die fractie heeft plaats gehad. Men kan dus niet zeggen, dat de C. H. U. aan een zuiver rechts kabinet niet zou willen meedoen. Evenmin, dat men hiervoor op de volle medewerking van de C. H. U. mag rekenen. De infor- mat«ir schijnt intussen een kabinet op het oog te hebben, dat niet alleen uit foden van de drie rechtse groepen zal zijn samengesteld, maar waarin ook enkele onafhankelijken zitting zullen hebben. Als zodanig heeft hij gisteren waar schijnlijk prof. Polak gepolst, die geen lid 'van de P.v.d.A. schijnt te zijn maar wel een aan de p.v.d.A verwante figuur moet worden genoemd, die mogelijk m t het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal worden belast, in dien hij tenminste daartoe bereid wordt gevonden. Prof. dr. F. L. Polak is recteur van het Planbureau en hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rot terdam. De informateur schijnt voor het kabi- I Kamer verdedigde Welk departement aan prof. Van der Grinten zou zijn aangeboden is uiter aard onbekend. Hij is een man. die heel wat taken aan kan. In een vroegere po ging van de informateur werd prof. Van der Grinten reeds genoemd voor Binnen landse Zaken en vice-premier, bezitsvor ming en P.B.O., welke functies zouden worden gecombineerd. Men herinnere zich de bekwame wijze, waarop hij als staatssecretaris de wet op de P.B.O. in de net, dat hij zich nu voorstelt de volgende verdeling op het oog te hebben: vijf ka tholieken, drie A.R., twee C.H., en drie onafhankelijken en, indien hij er in slaagt drie onafhankelijken te vinden, is het niet te verwachten, dat de Christelijk Historischen, die nogal regeringsgezind zijn, hun medewerking zullen weigeren. Voorts heeft de informateur gisteravond prof. mr. W. C. L. van der Grinten ont vangen de vroegere staatssecretaris van Economische Zaken en thans hoogleraar aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg. Prof. Van der Grin ten heeft de laatste jaren niet meer in het politieke leven gestaan en zijn be zoek wijst er dus op, dat de informateur buiten het zoeken naar enkele onafhanke lijken, ook voor de partijen naar enige, meer buiten-parlementaire figuren zoekt. Prof. Van der Grinten is een zeer be kwaam man, die zeer geschikt zou zijn om een topfunctie in het nieuwe kabi net te bekleden. Zo beschouwd, ziet het er aldus uit, dat prof. De Gaay Fortman streeft naar een kabinet dat zo weinig mogelijk bin ding met de fracties heeft, maar waarin bekwame katholieken en protestanten zitting hebben. Het bouwen van meer woningen in korter tjjd met minder vakarbeiders, is het doel waarnaar de Oostenrijkse ingenieur H. Morawetz jarenlang heeft gestreefd met 'n door hem ontworpen systeem. De resul taten van zijn systeembouw zijn nu ook tot Nederland doorgedrongen, na een bezoek dat een achttal burgemeesters van Gel derse gemeenten onlangs heeft gebracht aan bouwobjecten in Oostenrijk. De eerste Planning van ruim 500 woningen, bestemd Voor de gemeenten Bergh, Borculo, Cuyk, Didam, Ede, Harderwijk, Ochten en Wage- ningen is nagenoeg voltooid en enkele gc- JJeenteraden hebben een besluit genomen. ,et wachten is nu nog op de goedkeuring V®1? bet ministerie van Wederopbouw en rijkshuisvesting voor wat betreft de fi- **ciële opzet van deze bouw. lan Coöperatieve vereniging „Bouwbe- vo-g fo Amsterdam, die de licentierechten hepf, systeem in Nederland verwierf, i-t het cictprmiddaE "- het systeem-Morawetz gistermiddag ducpp i^Pistelhotel te Amsterdam geïntro. enkel» bi bestuurders en technici van Ir. Morawetz gaf een technische uiteen- van zijn systeem, dat bestaat uit h a 'ek vervaardigde elementen, die °P betrekkelijk eenvoudige wijze kunnen worden samengevoegd. De elementen voor buitenwanden bestaan uit een houten regelwerk, uitwendig bekleed met onder hoge druk geperste asbestcementplaten en inwendig bekleed met asbestboard. Deze platen worden onder druk over een laag duplex verlijmd. Binnen in het element bevindt zich een in kunsthars gedrenkte glaswoldeken voor isolatie. De bouw levert een besparing op van 60 70 procent bouwvakarbeiders. Het is mogelijk in de komende jaren tienduizenden woningen volgens dit sy steem in Nederland te doen bouwen. De woningen moeten voldoen aan de eisen van de traditionele woningwetwoningen, dus ook wat betreft de prijs, zo deelde de voor zitter van de coöperatie, de heer P. F. Henneman, mede. Hoewel op de bijeen komst geen prijs werd genoemd, werd ver klaard, dat de prijs der aannemers volgens verklaringen „een redelijke kans van sla gen" heeft. Aan de hand van de praktijk in Oos tenrijk is komen vast te staan dat dit systeem het mogelijk maakt woningen in een dermate snel tempo op te trekken, dat binnen tien veertien dagen een complete woning kan worden opgeleverd. Met het Nederlandse bedrijfsleven zijn reeds onderhandelingen aan de gang over het alhier vervaardigen van de benodigde elementen. De onderdelen voor de eerste vijfhonderd woningen zullen uit Oosten rijk komen Doch niet eerder dan alvorens dé minister zijn goedkeuring aan de bouw van dit soort woningen heeft gehecht. De informateur had gisteren ook een gesprek met prof. Zijlstra. Het ligt voor de hand dat hem gevraagd is op Econo mische Zaken terug te keren eventueel met prof. Polak op Sociale Zaken en een katholiek op Financiën zouden dan de departementen in de sociaal-economische sector eindelijk weer rechtvaardig zijn verdeeld. De A.R.-fcactie die gisteren ook heeft vergaderd heeft in jeder geval besloten de nieuwe poging van prof. De Gaay Fortman te steunen. De Christelijke Historische Unie heeft dan Wel geen bevestigend antwoord gegeven maar zal hem toch ook wel niet in de wielen gaan rijden. Hoe de teiverdeling: uit valt zal in deze fase echter groten deels afhangen van de figuren die prof. De Gaay Fortman zal kunnen aantrek ken en dus dient men eerst de verdere ontwikkeling in de komende dagen af te wachten. Vanmorgen om kwart over tien heeft de informateur opnieuw prof. Polak ont vangen. In berichten uit Djiboeti in Frans-So- maliland wordt gezegd, dat daar voort durend per vliegtuig Franse valscherm troepen uit Madagaskar worden aange voerd. Frans-Somaliland Hst tegenover de Britse kolonie Aden aan het zuidelijke ein de van de Rode Zee, aan het noordelijke einde waarvan het Suez-kanaal ligt. (Van onze Utrechtse redacteur) Ter inleiding van de 67ste Jaarbeurs in Utrecht die dinsdag begint en waarop ongeveer 2.000 inzendingen uit 22 landen over een oppervlakte van 33.000 vierkante meter (op de najaarsbeurs verleden jaar 28 000 m2) te aanschouwen zullen zijn, heeft de voorzitter van de Raad van Beheer mr. W. H. Fockema Andreae, gisteren voor de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers een beschouwing over de algemene toestand gehouden. De gebeurtenissen in ons land en in de wereld sinds de Voorjaarsbeurs, vragen naar het de heer Fockema Andreae voorkomt, om bezinning, om de „creative pause", zoals de Engelse schrijver Charles Morgan het uitdrukt. De rust is verstoord; onherstelbare ongelukken deden zich weliswaar nog niet voor, maar in wat, als min of meer vanzelfsprekend werd beschouwd in de Nederlandse verhoudingen, is hier en daar en het gaat om gevoelige onder werpen de twijfel binnengedrongen gelijk de houtworm in de stam. Op in- internationaal terrein was er evenzo een aantal gebeurtenissen, welke de wereld, althans Nederland onvoorbereid en le vende in een zekere optimistische geza pigheid overvielen, waardoor de kans op onvoldoend doordachte boze reacties ontstond, welke des te gevaarlijker kun nen zijn naarmate prestige-overwegin- gen veelal uit zwakheid geboren stijfhoofdigheid bevorderen. Onder uiterlijke rust. kan zich maar al te ge makkelijk een gebrek aan stootkracht of veerkracht verbergen. Mr. Fockema Andreae vroeg zich af, wat er gebeurt met de vraagstukken die volgens hem terecht in onze volks gemeenschap aan de orde worden ge steld. Wanneer bv. met gezag wordt ge steld aldus spreker, dat bepaalde ont wikkelingen met vrij grote zekerheid niet zijn vrouw met hem deelt. De 38-jarige zakenman had met zijn vrouw een bezoek gebracht aan de luchtvaartshow in Farn- borough. Donderdag stegen zij van Croy don op om 's avonds in Calais te landen Vandaag vertrokken zij vandaar om hun luchtreis voort te zetten naar Nederland. De Deen verenigde zo het nuttige met het aangename, want hij kwam naar ons land om zaken te doen. Toen hij vanmid dag boven ons land vloog, meldde hij via zijn radio aan Schiphol,onkundig van het feit, dat dit eigenlijk nog niet kon, dat hij op de Luchthaven Rotterdam ging landen. Zij waren zich er niet van bewust, dat zij 'voortaan in de totale luchtvaartge schiedenis van Roterdam èn in de nog jonge geschiedenis van de nieuwe lucht haven dezer stad in het bijzonder een aparte plaats zouden innemen. Zonder dat zij het wisten en wilden hadden zij namelijk met deze simpele landingsma noeuvre een voortvarende daad verricht, die de haastige Rotterdammers zeer zal aanspreken, maar die de betrokken auto riteiten misschien voor een wat ongewone situatie stelt. De nieuwe Luchthaven Rotterdam immers zal op 1 oktober pas in gebruik worden genomen, officieel met toespraken, bloemen, handdrukken en toasten. En het stond vast, dat vóór die datum geen vliegtuig gelegenheid zou krijgen te landen. De voortvarende Deen heet S. Goum- Schwensen en woont in Hilleröd, een plaatsje 25 kilometer ten noorden van Kopenhagen. Hij bezit daar voor zijn een- motorig sportvliegtuig OY-ACG een eigen vliegveld. Er zijn zakenlieden, die hun geld aan duizend en een andere dingen besteden, maar Schwensen is een enthou siaste sportvlieger en heeft een grote liefde voor de vliegerij, een liefde, die Op Schiphol schrok men een beetje. Hoe men het echter ook probeerde, de radio-verbinding met het Deense toestel kon men door een of andere oorzaak niet meer krijgen. Vliegensvlug zond men een telexbericht naar Rotterdam, waar alles snel in het werk werd gezet om de vroege gast te ontvangen. Men had nog drie kwartier de tijd. Maar die had men wel nodig, omdat op de reeds gladde grasmat (in de toekomst voor dit soort vliegtuigen bestemd) nog tal van paaltjes stonden, welke zijn ge bruikt voor verschillende werkzaamhe den. Deze werden snel verwijderd en toen het Deense toestel boven het veld verscheen, was de technische adjunct directeur van Gemeentewerken, ir. J. D. Quak, juist op tijd om getuige te zijn van de snelle landing. Het sportvliegtuig werd aan een paar palen, die in de grond waren geslagen, vastgelegd. In de houten verkeerstoren vertelde men het echtpaar wat er aan hun landing was vooraf gegaan. Ir. Quak bracht ze vervolgens naar hotel Atlanta, nadat aan de douane-formaliteiten was voldaan. De Denen zullen vandaag hun zaken (Schwensen fabriceert onder meer radiokasten) eerst afdoen, een kijkje in Rotterdam nemen en daarbij, zoals me vrouw Schwensen te kennen gaf, de Lijn baan niet vergeten en dan via Schiphol, waar getankt zal worden, doorvliegen naar Duitsland. zullen leiden tot de verhoopte verster king van Nederlandse leef- en werkmo- gelijkheden, hoe is daarop dan de reactie? Hij merkte in dit verband op, dat de rustverstorende werking van der gelijke kritische en waarschuwende geluiden in de regel in de huidige omstandigheden niet bijzonder* op prijs gesteld wordt. Het is merkwaar dig, zo zei hij, hoe zeer het in het algemeen wordt gerekend te beho ren tot de goede manieren om prin cipiële of structurele problemen, waardoor de vraag aan de orde komt of Nederland met zijn beleid wel op de goede weg is, autoritair weg te wapperen. Wie dan blijft vasthouden aan zijn inzichten en daarvoor uit overtuiging het pleit blijft voeren, wordt zoals de steen in het Bijbelse verhaal der tempelbouwers, veracht terzijde gesteld, aldus spreker. Geen zeevarende natie? Wanneer structurele vraagstukken aan de orde komen is een andere re actie, voortkomende uit een dieper liggend en meer nationaal gevoel voor zelfhandhaving, begrijpelijker. Zij ligt zo ongeveer in deze orde: wordt de vraag opgeworpen of Nederland op het gebied der koopvaardij niet achterop komt dan wordt, wel met een zeker gemak het, historische register van Ne derland als zeevarende natie openge trokken en fier gesteld, dat wij onze rechtmatige plaats in de vaart ter zee niet zullen opgeven. Maar is Neder land vandaag werkelijk een zeevarend volk? Hoe diep leeft bij de jeugd het „navigare necesse est"? Er is bepaald meer opwinding over het betaald voet bal dan over de Nederlandse zeevaart. In soortgelijk licht dienen volgens spreker vandaag vraagstukken betref fende de Nederlandse industrialisatie te worden gesteld. In luttele jaren tijds is Nederland ge groeid tot een land. waarin de nijver heid tot een veel belangrijker bron van bestaan is uitgegroeid dan voorheen zelfs voor mogelijk werd gehouden. De stabiliteit van deze bestaansbron is. al dus spreker, zo essentieel voor de toe komst van Nederland dat onder geen voorwaarde het risico gelopen zal mogen worden, dat ons industrieel potentieel te eniger tijd onvoldoende vuurvast zou blijken te zijn en de hitte van de inter nationale concurrentie, de vonken van conjuncturele spanningen of de gloed van de broederliefde der Westeuropese integratie niet zou kunnen weerstaan. Voor het ogenblik geven de volledige bezetting van onze industriële onder nemingen en aangename dividenddecla- Het sierlijke sportvliegtuigwaarmee tivee Denen gisteren een landing maak ten op de ÏMchthaven Rotterdam en daarmee onbewust een daad van bijzon dere betekenis verrichtten. raties geen directe aanleiding zich zor gen te maken over de toekomst, aldus mr. Fockema Andreae. Vandaar dat ern stige waarschuwingen van deskundigen over toekomstige gevaren in brede kring niet al te tragisch worden geno men. Het regelmatig produceren van statistische gegevens, waaruit de groei in omvang van onze nijverheid spreekt, geeft volgens spreker het publiek ten onrechte het behaaglijke gevoel, dat deze kwantitatieve vermeerdering gelijk staat met een dienovereenkomstige stel lige toeneming van welvaart. Maar. zo zei hij, tal van Nederlandse industriële ondernemingen staan momenteel voor grote en moeilijke vraagstukken betref fende financiering, mode: -isering, con centratie en organisatie, welke zeker niet met optimisme alleen zullen kun nen worden opgelost en waarvan de be handeling vraagt om ondersteuning door een „creative pause". De jaarlijkse stijging van onze na tionale produktie neemt in de laatste drie jaren langzaam maar gestadig af; gelijktijdig neemt de consumptie toe en stijgen de investeringen in de private sector zeer aanzienlijk. Deze ontwikkeling bergt gevaren in zich. Evengoed misschien ook de ont wikkeling van de huishouding van de staat. De sector van het bedrijfsleven zal bij onze tegenwoordige inrichting van de nationale gemeenschap slechts kunnen gedijen, wanneer er sprake zal zijn van een verstandig samenspel van ondernemers en werknemers, consumen ten en overheid om te bewerkstelligen, dat door vrijwillige bewaking èn be heersing van de voor de groei der nij verheid vitale factoren als daar zijn produktie ordelijke consumptie en or delijke investering even wichten worden gehandhaafd, zonder welke .geen ge zondheid denkbaar is. Er bestaat een behoefte aan hét vooral eenvoudig zichtbaar maken van deze samenhang der dingen. Beter dan het instellen van com missies of het organiseren van con gressen en in elk geval te pas en te onpas gaan vergaderen bij het opko men van nijpende vraagstukken acht de heer Fockema Andreae, dat men sen op verantwoordelijke posten rus tig aan hun eigen werk gelaten zou den kunnen worden. (Van onze Amsterdamse redactie) Enige meisjes, die in afwachting van een door de Kinderrechter opgelegde plaatsing in een Rijkswerkinrichting, zijn ondergebracht in een doorgangshuis aan de Keizersgracht te Amsterdam, zijn don derdagavond in opstand gekomen, omdat zij veel te lang in dit „voorgeborchte" van haar toekomstige gedwongen ver blijfplaats moeten doorbrengen. De ongeregeldheden begonnen toen een van de meisjes werd afgehaald om naar een Rijkswerkinrichting te worden ge bracht. Enige der achterblijfsters grepen deze gebeurtenis aan om fel te proteste ren tegen het feit dat zij nog steeds niet aan de beurt waren, hetgeen te wijten is aan een gebrek aan plaatsruimte en een tekort aan personeel in de Rijkswerkin richtingen. Het verblijf in het doorgangs huis nu doemt de pupillen, die tussen de 14 en 20 jaar oud zijn, tot verveling. Dit is dan ook de oorzaak dat de vrouwen hun zelfbeheersing verloren. Zij ruïneerden een gedeelte van het interieur, maar wa ren al spoedig weer onder controle ge bracht. fW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1