Britse en Franse premiers confereren te Londen De corruptie in Indonesië Mevr. Bonman vraagt vrijspraak voor Schmidt Verkeer bedreigt Alarmerende ongelukkencijfers in de hele wereld de mens DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Lourdes kreeg er een prachtige instelling bij „Willem Ruys rond de Kaap Het eerste „Vliegplan" op de Luchthaven Rotterdam uitgereikt Op 60ste zitting van proces Waarde van getuigenverklaringen - kern van het geding - nihil P.v.d.A.-partijbestuur: Verzet tegen pogingen waardoor verkiezings uitslag wordt miskend Maandag 10 september 1956 De situatie is zeerzeer ernstig Acht Europeanen in Algerije vermoord Wervelstorm „Emma" teistert Japan Stafchef Franse lucht macht naar Turkije „Wij nemen het u echt niet kwalijk" Parlementslid vraagt noodtoestand- proclamatie Doodstraf voor de „bruut" Noodtoestand in N.-Irak afgekondigd De kabinetsformatie WEERBERICHT Geen enkel Suez-risico „Geen grieven Documenten gepubliceerc Egyptische onthullingen Trotse verkeersleider Onderzoek in „naasting" Makassar te WESTDUITSE VLIEGTUIG INDUSTRIE De getuigen P. v. dA. over de formatie De weg terug naar Suriname E. V. C.-taal De weerverwachting van het geldig van heden- tot dinsdagavond, luidt: Half tot zwaarbewolkt met op de meeste plaat sen droog weer. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Dinsdag 11 september: zon op 6.10, onder 19.06 uur; maan op 14.12, onder 22.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Missie van Menzies is mislukt De besprekingen, die de Vijflandencominissie onder leiding van premier Menzies gedurende de afgelopen week in Cairo heeft gevoerd, zijn gister avond in een mislukking geëindigd. Na de slotbespreking tussen de com missie en kolonel Nasser, deelde premier Menzies gisteravond mee, dat hij de situatie beschouwde als „zeer, zeer ernstig". Vandaag vliegt Menzies terug naar Londen, waar hij verslag zal uitbrengen aan de Britse en Franse premiers en ministers van buitenlandse zaken, die laat in de namiddag in Downingstreet met elkaar zullen confereren. De Britse en Franse ministers zullen nu moeten beslissen over de vraag of zij het Suez-geschil al dan niet voor de V. N. zullen brengen, en in de tweede plaats zullen zij.moeten uitmaken in welke omstandig heden zij zich genoopt zullen achten om geweld te gebruiken ter verdedi ging van wat zij hun „vitale belangen" hebben genoemd. Zoals men weet hebben Groot-Brittannië en Frankrijk sinds het begin van de Suez-crisis gecoördineerde militaire voorzorgsmaatregelen getroffen. Hei. mislukken van het overleg tussen de commissie Menzies en Nasser heeft de bezorgdheid doen ontstaan, dat de crisis wel eens zeer verscherpt zou kun nen worden door een eventueel terug trekken van de Britse en Franse lood sen uit het Suez-kanaal. De (oude) Suez-kanaalmaatschappij had, zoals be kend, aan haar employés de raad ge- 99 De directie van de Koninklijke Rotter- damsehe Lloyd heeft de gezagvoerder van de „Willem Ruys", kapitein Frits de Jon ge opgedragen de route van Indonesië rond Kaap de Goede Hoop te nemen. Dit besluit is genomen uitsluitend op grond van de overweging, dat in verband met de tegenwoordige onzekere toestand in de zone van het Suezkanaai geen enkel risi co genomen kan worden. Het 21.300 brt metende vlaggeschip van de Rotterdamse rederij, dat donderdag .1-- uit Rotterdam naar Indonesië vertrok met 900 passagiers en 470 bemannings leden aan boord, bevond zich nog voor de Straat van Gibraltar toen het de in structie van zijn hoofdkantoor ontving, zo vernamen wij nader. De reis naar Djakarta zal via de Kaap een kleine week langer duren dan langs de oorspronkelijke route. Wanneer de reis via het Suezkanaai word gemaakt duurt deze 21 dagen. De directie heeft nog niet beslist of het schip Kaapstad aan zal doen. Dit hangt er van af of in deze Zuidafriliaanse haven gebunkerd kan worden. Passagiers voor deze plaats zijn immers, gezien de oor spronkelijke te volgen route, niet aan boord. Ook is nog geen besluit gevallen over de vraag of de „Willem Ruys" Co- lombon, voor welke plaats zij wel passa giers heeft, zal aandoen. ®c" bende van 200 opstandelingen heeft „5 ®Ven buiten Mostaganem in W.- EuroneaiiM>a^Jf mensen, onder wie acht fors doodgeschoten. De slachtof- f ïe*e.n in een aantal kleine auto's in de richting van Mostaganem. toen zij door de rebellen werden aangehouden. Deze gaven hun bevel uit te stappen, waarop zij werden vermoord. Twee kin deren, een jongen van elf en een meisje van vijf jaar, werden door de rebellen meegenomen, maar na enige tijd in een bos weer vrijgelaten, waar zij door Fran se militairen werden aangetroffen. In Constantine is zaterdag een moham medaanse onderofficier doodgeschoten, toen hij in een taxi stapte. Voort- werd van een balkon nabij de ingang van een bioscoop een bom geworpen, waar door zes Mohammedanen werden gewond. Premier Mollet. die een eendaags be zoek aan Algerije heeft gebracht, waar hij met de Franse residerende minister, Lacoste, besprekingen heeft gevoerd over de toekomstige status van dit ^gebieds deel, is zaterdag weer naar Parijs terug gekeerd. Voor zijn vertrek verklaarde de premier, dat hij bij de bevolking van dit gebiedsdeel een belangrijke verandering van gevoelens had geconstateerd sedert zijn bezoek van februari van dit jaar. Twee Revue-meisjes van de "Windmill Schouwburg hebben het plan om het Ka naal over te steken met een motot water scooter. Zij sullen in Calais starten en hopen de overtocht met een snelheid van ruim SO km per uur te maken. Als de bestuurster in het water valt vermin dert het voertuig snelheid en gaat rond jes varen. Hier ziet men Una Denton (links) en Kay Harris tijdens een van haar oefentrips in de liaven van Folk- stone. geven om in afwachting van de resulta ten van de missie-Menzies aan het werk te blijven. Na zijn laatste bespreking met Nasser verklaarde Menzies gisteren nog tegen over de pers. dat zijn commissie gener lei grieven tegen de Egyptische regering koestert en dat zij uiterst hoffelijk be handeld was. Hij sprak er voorts zijn te vredenheid over uit. dat de commissie m stilte had kunnen werken. Voortdurende verklaringen van beide zijden zouden ae situatie geenszins verhelderd hebben, meende hij. Desgevraagd ontkende dc Australische premier nadrukkelijk, dat U" enig me ningsverschil in zijn commissie had be staan. Hij noemde de Vijflandencominis sie waarvan hij het voorzitterschap be kleedde „dc meest eendrachtige commis sie waarin ik ooit zitting heb gehad". Tezamen met een gemeenschappelijk communiqué, dat het einde der bespre kingen bekend maakte, zijn gisteravond in Cain een aantal documenten over de besprekingen tussen Nasser en de Vijf- landencommissie gepubliceerd. In een van die documenten, een brief van Nasser aan Menzies. verklaart de Egyptische presi dent. dat het „moeilijk is zich iets voor te stellen, dat voor het volk van Egypte provocerender is" dan t "'an van de achttien landen voor een internationaal beheer van het Suez-kanaal. „Het doel van dit plan is het Suez-kanaal aan Egyp te afhandig te maken en het in andere handen te leggen", zo verklaart Nasser. Zoiets zou volgens hem een bron zijn van wrijving misverstanden en voordurende strijd". Dit zou volgens hem niet het einde maar het begin van veel moeilijk heden zijn. Voorts herhaalt Nasser in deze brief, dat zijn regering bij het beleid ten aan zien van het Suez-kanaal blijft streven naar: 1. vrije doorvaart dooi net kanaal zonder enige discriminatie toe te passen; 2. de ontwikkeling van het kanaal om het geschikt te maken voor de behoeften van de scheepvaart in de toekomst, t zo heet het in berichten van het pers- het vaststellen van billijke tolgelden en bureau uit „welingelichte bronnen te andere lasten; 4. technische efficiëntie Amman". van het kanaal. Het semi-officiële blad „Al Gomhoeria'] Bij deze documenten behoort verder maakt melding van „geheime contacten" een op 7 september gedateerde brief van premier Menzies aan president Nasser waarin verklaard wordt, dat de bespre kingen in een sfeer van hoffelijke open hartigheid zijn gevoerd, doch zeer diepe verschillen in benaderingswijze en in be ginsel aan het licht hebben gebracht. Een herhaling van de besprekingen zou volgens Menzies aan deze verschillen niets kunnen veranderen. Na een uitvoe rige uiteenzetting van het plan van de achttien landen concludeert Menzies ten slotte, dat zijn commissie begrepen heeft. dat Nasser niet in staat is de hem voor gelegde basisvoorstellen te aanvaarden. In een tweetal andere documenten werd voorts een uiteenzetting van het Spaan se standpunt ter conferentie van Londen gepubliceerd en een aide-memoire, geda teerd 3 september waarin het voorstel van de achttien landen werd toegelicht. Alle Egyptische bladen hebben zondag een bericht gegeven van het door de re gering gesteunde persbureau voor het middenoosten, volgens hetwelk een groot aantal Britse militairen in Israël aange komen is. De Israëlische autoriteiten had den bases en vliegvelden ter beschikking gesteld van Britse strijdkrachten „om ze te gebruiken tegen de Arabische landen". tussen Britsche en Israëlische militaire autoriteiten te Londen. Het Britse ministerie van oorlog heeft evenwel verklaard, dat de berichten „he lemaal onwaar" zijn. Het zuiden en westen van bet Japanse eiland Kioesjioe is zondag geteisterd door een zware wervelstorm, die de codenaam „Emma" draagt. Bij Kagosjima is een school. waar vrouwen en kinderen waren onderge bracht, vernield. In zuid-Kioesjioe is de elektriciteits voorziening gestoord. Huizen die in au gustus door de wervelstorm „Babs" be schadigd werden, kregen nu de genade- stoot. De storm gaat gepaard met wind stoten met een snelheid van 155 km per uur en zware regenval. Het Franse persbureau AFP meldt een dodental van twaalf personen en een aan tal gewonden van 32. Het aantal slacht offers is onzeker daar de verbindingen met sommige delen van Kioesjioe nog niet zijn hersteld. De wervelstorm (de twaalfde in dit seizoen) bedreigde zon dagnacht dehaven van Poesan in Korea. De stafchef van de Franse luchtmacht generaal Bailly. zal vandaag in Turkije aankomen voor een bezoek van zeven dagen, aldus werd gisteravond te Parijs bekend gemaakt. Generaal Bailly, die vergezeld zal worden (joor officieren van land-, zee- en luchtmacht, zal de gast zijn van de Turkse generale staf. Ter beantwoording van het bezoek, dat een Finse parlementaire delegatie in 195S aan Nederland heeft gebracht is zaterdag een delegatie uit het Neder landse parlement van Schiphol naar Fin land vertrokken. het Tweede- Kamer lid mr. J. Schmal, voorzitter; de heer Aarne A. Wuor ImaaFinse gezant in ons land; prof. dr. ir. W. Schermer- horn, lid van de Eerste Kamer; mej. mr. J. de Vink. lid van de Tweede Kamer prof. mr. W. Rip, lid van de Eerste Ka mer; mr. A. C. de Ruiter, commies-grif- fier van de Tweede Kamer en secretaris van de delegatie; mevr. mr. J. Stoffels- van Haaften, lid van de Tweede Kamer en het Tweede-Kamerlid mr. Th. van Lier. 1 (Van onze verslaggever) Dezelfde bescheiden Deen en zijn lief tallige echtgenoot, die vrijdagavond zo plotseling letterlijk en figuurlijk uit de lucht waren komen vallen en daarmee onbewust het nieuwe vliegveld voor Rot terdam „Invlogen", konden zich zaterdag middag over aanmerkelijk meer belang- seling verhengen, dan b(j hun verrassende landing. Hun ranke Aster stond nog net jes op de grasmat verankerd en op een veilige afstand stond een grote groep toeschouwers die de weg naar de Lucht haven Rotterdam had weten te vinden geduldig te wachten op de dingen die ko men gingen. Langs de weg naar het vliegtuig hadden honderden kinderen voor wie dit onverwachte avontuur een welkome tijdpassering betekende op de vrije zaterdagmiddag, een goed plekje ge vonden. Even voor het vertrek overhandigde de heer Beijers. assistent verkeersleider van het vliegveld het echtpaar Schwenssens het z.g. Vliegplan, dat aan elke piloot, die van het vliegveld vertrekt, wordt uitge reikt. Het was het eerste document van deze aard, dat op de Luchthaven Rotter dam werd uitgereikt, en de heer Beijers had het met trots ingevuld. In het Engels De voorzitter van de sector defensie van het Indonesische parlement. Lucas Koesartjo, heeft er gisteren bij de re gering op aangedrongen, „In Indonesië de noodtoestand af te kondigen, om eer lijke mensen gelegenheid te geven tegen de corruptie te strijden". Koesartjo is lid van de „verdedigers van Indonesië's onafhankelijkheid", waar van de chef-staf van de landmacht, ge- neraal-majoor Nasoetion, voorzitter was voordat hij in zijn huidige functie werd benoemd. Koesartjo meende, „dat het kabinet moet aftreden, indien het niet in staat is de corruptie uit te roeien". Enkele dagbladen in de hoofdstad wij den dagelijks hun gehele voorpagina aan onthullingen van corruptieschandalen, waarbij talrijke hoge ambtenaren betrok ken zouden zijn. In de Indonesische procureur-generaal heeft gisteren een onderzoek gelast in de zogenaamde „nationalisatie" van de drukkerij Makassar" in Makassar. Deze nationalisatie, die was „geproclameerd" door een aantal personen, die daarvoor op eigen houtje een speciaal comité had den gevormd, is door de regering ge desavoueerd, doch het comité verklaarde donderdag vastbesloten te zijn in zijn ac tie te volharden. Het in Djakarta verschijnende on afhankelijke dagblad „Times of Indonesia" voorspelde gisteren in een hoofdartikel dat er in alle delen van de Indonesische archipel vele mensen zullen zijn, die het in Makassar geschapen precedent met en thousiasme zullen volgen, indien de re gering nalaat tegen dit soort praktijken het been stijf te houden. stond erop te lezen, dat het vliegtuig OY-ACG van het type KZ 7 op acht sep tember om 16 uur 30 het vliegveld PARD had vertlaten met bestemming PAASD. De laatste lettergroepen vormen respectieve lijk de codenamen voor Rotterdams vlieg veld en Schiphol. Voor het vertrek maakte de heer Schwenssen zijn excuses, voor wat hij de „troubles" noemde, die hij de heren van het vliegveld had aangedaan. De Rot terdamse heren wilden deze excuses ech ter niet aannemen. Zij verklaarden met nadruk dat niemand hun vergissing kwa lijk nam. Het afscheid was bijzonder har telijk. Na een vlotte start cirkelde even later het Deense toestel enkele malen boven het nieuwe vliegveld om daarna koers te zetten naar Amsterdam, waar de heer en mevrouw Schwenssen de zondag gingen doorbrengen. In de zaak tegen de 53-jarige Nederlander H. C. J. G. Schmidt voor het landgerecht te Djakarta heeft de verdedigster, mevrouw Bouman, maandag vrijspraak voor beklaagde gevraagd. Na het ontzenuwen van de verklaringen van de getuigen a charge, waarbij zij op talrijke tegenstrijdigheden wees, kwam mevrouw Bouman in haar zeer uitvoerig pleidooi tot de conclusie, dat er „van alle N.I G.O. (Ned. Indische Guerilla Organisatie)-activiteiten eigenlijk niets overblijft. Iedereen praat er over, maar er wordt niet aangetoond, dat er werkelijk iets gedaan is. Als de N.I.G.O. dus niet bestaan heeft, kan beklaagde dus ook geen nauwe verbindin gen daarmee hebben onderhouden, laat staan er lid of leider van zijn ge weest. Ook kan hij niet als leider van de N.I.G.O. enig ten laste gelegd feit hebben gepleegd", aldus de verdedigster. Het gedeelte van het pleidooi, dat de heer Schmidt vandaag nadat mevr. Bouman aan het woord was geweest, zelf zou uitspreken, werd uitgesteld tot de volgende zitting: maandag 17 september. Het was vandaag de 60ste zitting in dit proces, dat thans twee jaar duurt. De Links de assistent-verkeersleider, de heer Beijers, die trots het eerste vliegplan op de Luchthaven Rotterdam uitreikt aan het echtpaar Schwenssen Uiterst rechts de havenmeester van Zestienhoven, de heer Van den Hoek. Politie en verkeersdeskundigen over de gehele wereld hebben een grootscheepse campagne ingezet om te pogen het groei ende aantal verkeersongevallen, dat jaar lijks aan tienduizenden mensen het leven kost, te beperken. Wij laten hieronder een overzizcht volgen, dat Reuter-corres- pondenten hebben opgesteld over de groeiende verkeerschaos in de verschil lende wereldhoofdsteden en het aantal slachtoffers, dat hiervan de dupe wordt. PARIJS: Een op de 100 burgers komt tengevolge van een autobotsing om het leven. Elke dag verliezen twintig mensen het leven op de weg en 30 komen er per dag om tijdens de weekeinden. De Franse regering over weegt maatregelen om nieuwe autobe stuurders medisch te laten onderzoeken en de rijvergunningen periodiek te controle ren. Op de spitsuren rukken meer dan 60.000 politiemannen uit, o.m. uitgerust met radiowagens en helikopters. ROME: Volgens Italiaans verkeersautoriteiten zal 1956 het recordjaar worden in de ge schiedenis van Italië met betrekking tot het aantal doden tengevolge van verkeers ongelukken op de weg. BERN: In de meeste Zwitserse kantons worden strengere straffen dan tot nu toe gegeven aan automobilisten die de verkeersvoor- schriften overtreden. WENEN: In Oostenrijk hoopt men, da* het aantal verkeersongevallen terug zal lopen. In We nen kan een autobestuurder, die een in het oog lopende, hoffelijke daad verricht, door een ambtenaar worden aangehouden en tot „ridder van de weg" worden geslagen. In de laatste week van augustus zijn ech ter 44 mensen om het leven gekomen en 1.400 gewond tengevolge van 1.500 ver keersongelukken. BONN: In West Duitsland overweegt men de maximumsnelheid opnieuw wettelijk te re gelen. Grote vrachtwagens mogen op za terdag en zondag niet meer op de wegen rijden en elke auto moet twee spiegels hebben, opdat de bestuurder het van ach teren naderende verkeer kan zien. In juli van dit jaar kwamen in West Duitsland elke dag 43 personen om ten gevolge van verkeersongelukken- DEN HAAG: Veertig percent van alle ongelukken die in ons land plaats vinden, zijn verkeers ongelukken. Sinds 1952 is het aantal doden tengevolge van verkeersongelukken op de weg steeds toegenomen. KOPENHAGEN: Men tracht in Denemarken het aantal verkeersongelukken te beperken door een campagne, die tot titel draagt „Geef sig nalen met een glimlach". De politie meent, dat de toename van het aantal motorfiet sen de kans op verkeersongelukken ver groot, omdat de berijders geen rijvergun ning nodig hebben. OSLO: Tot 31 augustus kwamen dit jaar in Noorwegen 188 mensen onder wie 59 kin deren om het leven bij verkeersongeluk ken. In 1955 bedroeg dit aantal 175. Elke autobestuurder wordt om de vijf jaar aan een examen onderworpen. STOCKHOLM In de eerste acht maanden van dit jaar gebeurden er in Zweden minder verkeers ongelukken met dodelijke afloop dan in de overeenkomstige perioden van 1955 (508 tegen 523). TOKIO: Volgens de Japanse politie is de slech te toestand van de Japanse wegen en het onbeholpen chaufferen oorzaak van het feit, dat er in de eerste helft van dit jaar meer dan 3000 mensen tengevolge van ver keersongelukken om het leven kwamen en meer dan 44.000 werden gewond. Een woordvoerder van de Japanse poli tie zei, dat de meeste verkeersongelukken in Japan veroorzaakt worden door taxi chauffeurs, die meestal de plaats van be- stemming willen bereiken in de kortst mo gelijke tijd via de langste weg. MELBOURNE: In bet vorig jaar zijn 2.084 mensen in Australië om het leven gekomen en 47.757 gewond tengevolge van 300.000 verkeerson gelukken. In 1946 waren er in dit land 909.000 auto's op de weg, in 1956: 2.254.000 NEW YORK: In de V.S. is een „spoed-campagne" voor de veiligheid op de weg aangekon digd. Hierdoor hoopt men te bereiken, dat er tenminste enigen van de 42.000. die volgens berekeningen voor het einde van 1956 tengevolge van verkeersonge lukken om het leven zullen komen, kun nen worden gered. Intussen hebben geleerden op een me dische congres te Karlsruhe verklaard, dat het eens in het half jaar toedinen van een sterke dosis vitamine-a aan per sonen, die lijden aan een gebrek aan con centratievermogen, het aantal verkeers ongelukken sterk kan verminderen. Vol gens hen wordt namelijk ongeveer ze ventig procent dezer ongelukken veroor zaakt door personen, die onvoldoende concentratievermogen bezitten. Op 152 bestuurders genomen proeven hebben aangetoond, dat na de dosering met vitamine-a bij 46 procent hunner de rijvaardigheid twee maal beter was dan te voren. Ook proeven bij schoolkinderen le verden goede resultaten op. heer Schmidt werd op 18 december 1953 gearresteerd. Hij werd o.m. beschuldigd van steunverlening aan de vijand in oorlogstijd als leider of lid van de NIGO en het plegen van opstand. De officier van justitie, Soewondo, heeft op 29 au gustus j.l. 15 jaar piet aftrek van voor arrest geëist. Voor de zitting^^^iundaag bestond grote belangstellh.T^^K het publiek. Menigeen moest zich vergenoegen met een plaats buiten de geheel gevulde rechtszaal. Onmiddellijk nadat rechter Rochjani de zitting had geopend maakte me vrouw Bouman een aanvang met het voorlezen van haar pleidooi. Papieren, waarop voor de „bruut" Schmidt de doodstraf wordt geëist, waren geplakt op de muren van de rechtszaal. En In donesische jongeren deelden buiten het gebouw en zelfs in de rechtszaal voor de zitting aanving, blaadjes uit, waarop stond: „De bruut Schmidt moet ter dood worden veroordeeld. Vernietigt de subversieve Nederlandse benden. Vernietig het Nederlandse kolonialis me. De beklaagde toonde zijn gewone kalmte, toen bij zijn binnenkomen de fotografen opnamen van hem maakte. Mevrouw Bouman sprak in haar 75 pagina's tellende pleidooi o.m. over de „verzachtende omstandigheid", waarover de officier van justitie het had gehad. „Het moge vreemd zijn voor een verdedi ger. maar ik wijs die verzachtende om standigheden van de hand. Uit niets is gebleken, dat beklaagde op last van een meerdere heeft gehandeld en een on schuldige heeft bovendien geen verzach tende omstandigheden nodig." In het begin van haar betoog ging me. mevr. Bouman in op de tenlastelegging. Zij zei o.m., dat veroordeling terzake van art. 124 van het Wetboek van Strafrecht niet kon volgen, omdat de delictomschrij ving niet met genoemd artikel overeen stemde. Verder wees zij er op, dat som mige ten laste gelegde handelingen zou den zyn gepleegd in de tijd dat de be klaagde nog officier van het KNIL was. nl. tot maart 1951, zodat op hem als Ne derlands militair tot maart 1951 het Ne derlands militair strafrecht van toepas sing was. In de tenlastelegging is ook verzuimd data van daarin genoemde aanvallen op bepaalde legereenheden enz. te noemen. Er wordt slecht gezegd: in het De persdienst van de Westduitse vlieg tuigindustrie heeft in Düsseidorf meege deeld, dat deze industrie 1.230 vliegtui gen voor het grootste deel in buiten landse licentie zal bouwen. De bouw van dit aantal vormt een onderdeel van een programma dat in de eerste fase voor ziet in de bouw van 2.383 toestellen voor de Westduitse luchtmacht. De Westduitse luchtmacht zal 471 toe stellen in het buitenland kopen en 682 stuks ontvangen als gift volgens de leen- en pachtovereenkomst met de Ver. Sta ten. De persdienst deelde mede, dat de Ver. Staten volgens deze overeenkomst 558 F-84 jachtbommenwerpers en RF-84F verkenmngstoestellen leveren. jaar 1952 en in het jaar 1953. Dit maakt het beklaagde onmogelijk zich tegen deze beschuldigingen met een alibi te verweren. Hierna ging mevrouw Bouman uitvoe rig in op de betrouwbaarheid van de ver klaringen van de getuigen a charge, de kernkwestie van het geding. Zij herinner de aan het herroepen van bij het voor onderzoek afgelegde verklaringen en aan het weer intrekken daarvan. Zij noemde talrijke tegenstrijdigheden en onwaar schijnlijkheden in de terzitting afgelegde verklaringen. Een verhaal b.v. over „drop pings" door een vliegtuig van een vreem de mogendheid en over de komst van een Nederlandse duikboot „wemelde van de dwaasheden". Over kroongetuige Manoch zei me vrouw Bouman, dat zjjn verklaringen vol tegenstrijdigheden en onwaarschijnlijkhe den zaten, die hij steeds maar weer goed praat metdat zei ik alleen om verwar ring te stichten. Hij zei zelf voor min stens 50 procent gelogen te hebben. Wat dan eigenlijk waar was, kan hij niet zeg gen, zodat aan zijn verklaringen in het geheel geen waarde kan worden gehecht, tenzij zij onomstotelijk van elders bewe zen worden, en dat is nergens het geval. Mevrouw Bouman trok ook de verkla ringen van kroongetuige Tomasoa in twij fel en wees op de hiertegenover staande verklaringen van werkgevers enz., over gelegde militaire dienststaten en beëdigde verklaringen, waaruit o.m. blijkt, dat be klaagde en andere personen op bepaalde tijdstippen niet waren op plaatsen als dooi getuige Tomasoa genoemd. In het bijzonder ging mevrouw Bouman in op de tegenstrijdigheden in de ver klaringen, waaruit de deelneming van be klaagde aan de overval bij Tjireunis moest blijken Inderdaad hadden alle getuigen daar een Europeaan gezien. Maar uit niets bleek, dat deze Europeaan inderdaad de zelfde als beklaagde Schmidt was. Pleitster laakte dan ook de wijze van confrontatie van getuigen met beklaagde: „Eerst foto's vertonen en dan door een gaatje kijken, is m.i. geen enkele waar borg, dat de verdachte werkelijk is her kend". Zen meende dat aan de herkenning weinig waarde of zelfs helemaal geen waarde mag worden gehecht en verwees naar de overgelegde vedklaring van ge tuige decharge mr. Michael, die ver tel de, dat hij door ruim 40 getuigen was herkend als Bos. Tenslotte gaf mevrouw Bouman nog een samenvatting van de getuigenverklarin gen, die tot haar conclusie leidden, dat het niet voldoende bewezen moet worden geacht dat er een Nigo bestond, weshel- ve beklaagde er ook geen lid of leider van kan zijn geweest. In het oliegebied van Mosoel, in noord- Irak, waar gestaakt wordt, is zaterdag de noodtoestand afgekondigd. Dit is, naar in een officiële verklaring werd medegedeeld, geschied omdat de staking „is begonnen door elementen, die erop uit zijn de regering omver te werpen" Hieraan wordt toegevoegd, dat de auto riteiten bepaalde maatregelen nemen, om het hoofd te bieden aan de door de sta king ontstane toestand. Zo kunnen zij „ongewenste personen" uit Mosoel naar andere delen van Irak overbrengen. Zondag zijn er omtrent de kabinets formatie geen bijzondere gebeurtenis sen te rapporteren. Zaterdagochtend heeft de informateur, prof. De Gaay Fortman, nog het bezoek ontvangen van prof. Polak, directeur van het Plan bureau. die ook reeds vrijdag bij de informateur was geweest. Later werd door de woordvoerder van de informa teur meegedeeld, dat ook dit bezoek in het oriënterende vlak gezien moest worden. De Partijraad van de Partij van de Ar beid heeft over zijn zaterdagmiddag ge houden bijeenkomst de volgende verkla ring uitgegeven „De partijraad heeft mc instemming kennis genomen van de wijze waarop door of namens de Kamerfractie is gepoogd de vorming van een kabinet houdende waarborgen voor een voortge zet progressief beleid, te bevorderen. Met teleurstelling werd echter vernomen dat blijkens de voorstellen van de huidige in formateur het aantal geschilpunten is vergroot, terwijl daarin tevens een ver zwakking van de positie van de Partij van de Arbeid in het kabinet is vervat. De partijraad bleek unaniem van me ning. dat de Partij van de Arbeid zich met kracht dient te verzetten tegen po gingen waardoor de verkiezingsuitslag wordt miskend". s De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, die in verband met de kabinetsformatie op verzoek van de in formateur naar Nederland is gekomen, zal waarschijnlijk deze week naar Suri name terugkeren. Voor hem is bij de KLM passage geboekt voor de terugtocht op donderdag 13 september. Op een zondag gehouden algemene hoofdbesturenvergadering van de EVC is besloten, dat het verbondsbestuur zich vandaag tot het NVV zal richten met het verzoek zijn standpunt bekend te maken over de kabinetsformatie, alsmede hoe dr NVV-leiding denkt over een rechtse coalitieregering. In een verklaring van de EVC-hoofd- besturenvergadering, wordt o.a. opge merkt dat in de eerste zeven maanden van dit jaar 166.185 arbeidsdagen door stakingen verloren zijn gegaan en in die verklaring wordt er de bedreiging aan verbonden, dat dit „een ernstige waar schuwing kan zijn aan het adres van wel ke kabinetsformateur dan ook". Een „re actionaire coalitie-regering kan er op re kenen, dat zij het meest krachtdadige verzet van de zijde der arbeiders zal on dervinden," aldus staat verder nog in die verklaring te lezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1