1 GROOTSTE SCHIP voor de Amerikaanse koopvaardij Minder hoopvolle klanken over de kabinetsformatie Russisch-Indonesiscli overleg besloten mm. "«ui 41 EEN VIJFTAL van de K.A.B. Vormingsprogram over leven zelf in werkmilieu en gezin Winterseizoen dus studielust met de vorming via K.A.B. ADVIES VAN OUDE MAATSCHAPPIJ Eden en Mollet concluderen tot „hoogst ernstige situatie' Soekarno's Sovjetreis loopt ten einde Woensdag 12 september 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eisenhower ontweek positief antwoord In afwachting van Egypte's reactie „Johan v. Oldenbarne- veldt" toch via de Kaap? Air France beperkt vluchten op Cairo Twee Nederlanders gaan loodsen Niarchos-groep laat Ir. Staf en drs. Korthals wijzen aanbod van prof. De Gaay Fortman af „super-super-tanker bouwen Deense arbeidskrachten naar Nederlandse chocoladefabriek? Meer dan twee ton voor Marcinelle Nederland telt ruim 10,8 miljoen inwoners Redding van hond met dood bekocht Jongeren eisen de dood straf voor Schmidt WEERBERICHT V. Sinds zondagavond bekend werd, dat de bespre kingen tussen president Nasser en de commissie- Menzies in een volslagen mislukking waren ge ëindigd, volgen de ontwikkelingen in de Suez- crisis elkaar zeer snel op. De te Parijs gevestigde Suez-kanaalmaatschappij heeft gisteren besloten de niet-Egyptische employé's bij het kanaal, onder wie de onmisbare loodsen, te machtigen om, indien zij dit wensen, a.s. vrijdag of zaterdag hun werk te beëindigen. Daar er onder de 200 loodsen slechts 40 Egypte- naren zijn, zou deze instructie wel eens kunnen leiden tot een algehele desorganisatie van het scheepvaartverkeer door het kanaal en aldus zou de crisis wel eens haar hoogtepunt kunnen be reiken. Eveneens gisteravond hebben de Britse en Franse ministers, die gedurende twee dagen in Londen hebben geconfereerd, een communiqué uit gegeven, waarin zij verklaren, dat „een hoogst ernstige toestand is geschapen" doordat Nasser geweigerd heeft om op basis van het achttien- landen-plan over de toekomst van het kanaal te onderhandelen. In het communiqué geven de Franse en Britse regering tevens uiting aan hun vastbeslotenheid om zich „met alle daartoe ge schikte middelen te verzetten tegen iedere wille keurige inbreuk op rechten, die uit internationale overeenkomsten voortvloeien". In opleiding in Port Said Nog meer weigeringen K.V.P--fractie bijeen mui»"'» IliilllIIIillIII DE 50.000 VIEL OP NO. 17045 Vele malen schrijven wij in ons blad over de werkzaamheden van de organisaties van werknemers en werkgevers op het sociaal- economisch terrein. Loononderhandelingen, vernieuwingen van col lectieve arbeidsovereenkomsten, rapporten van de Sociaal-Economi sche Raad geven altijd weer aanleiding onze lezers voor te lichten over het vele goede werk, dat de organisaties verrichten. Toch blijkt wel eens, dat sommigen uit deze berichtgeving de gedachte krijgen, dat die organisaties zich alleen maar met de stoffelijke belangen behartiging van de mensen bezig houden. Dat deze gedachte werke lijk misplaatst is, werd ons dezer dagen duidelijk, toen het nieuwe vormingsprogramma van de Katholieke Arbeidersbeweging onder de ogen kwam. ons De weerverwachting van het KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: V9el bewolking met nu en dan enige regen ol fciotregen. Tot krachtig of hard aanwakkerende •ind tussen zuidwest en west. Iets hogere tem peraturen. Donderdag 13 september: zon op 6.13 onder 19.02 maan op 15.41. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V „Leg werk bi j het kanaal neer Bij de aanvang van de Engels-Franse Be sprekingen in Londen over het Suez- kanaal, tverd premier Mollet begroet door Eden. Rechts de Franse minister van buitenlandse zaken Pineau. Het communiqué heeft echter niet ge zegd welke beslissingen Groot-Brittannië en Frankrijk in concreto hebben geno men. Dit zal vandaag in Londen en Fa- rijs bekend gemaakt worden. Premier Eden zal dit doen tijdens een spoeddebat in het Lagerhuis. De tqd v°ór het afleggen van hun definitieve verkla ringen gebruiken Groot-Brittannië en Frankrijk voor een intensief contact met hun bondgenoten vooral de V.S. van wier houding veel zal afhangen. Di plomatieke kringen menen te weten dat indien Groot-Brittannië en Frankrijk het niet volledig met de V.S. eens zouden worden, minister Dulles persoonlijk on verwijld naar Londen zou komen voor persoonlijke besprekingen met zijn Britse en Franse collega's. In gewoonlijk goed geïnformeerde krin gen te Londen werd gisteravond ver klaard. dat Eden ófwel za,l aankondigen dat Groot-Brittannië en Frankrijk beslo ten hebben de Suez-kwestie voor de V.N. te brengen, ófwel dat zij besloten hebben om krachtiger economische maatregelen tegen Egypte voor te stellen. Van de maatregelen, die Eden zou aan kondigen. zal het. afhangen of de Labour- oppositie al dan niet een motie van af keuring tegen de regeringspolitiek zal indienen. De oppositie van liberalen en Labuur-partij tegen militaire maatregelen is in de afgelopen weken krachtig ver sterkt. De oppositiepartijen hebben zich steeds meer gaan keren tegen de Brits- Franse militaire voorzorgsmaatregelen in de Middellandse Zee. Luitenant-kolonel Ali Sabry, Nassers voornaamste politieke adviseur, heeft gisteravond bij wijze van commentaar het Brits-Fran se communiqué ver klaard, dat Groot-Brittannië en Frank rijk zelf verantwoordelijk zijn voor de ..gevaarlijke toestand", die zij laken, omdat zij 20 zeSt Sabry dreigen mat geweld tegen Egypte. De voorstel len welke de commissie-Menzies aan Nasser had voorgelegd, noemde Sabry „in strijd met het V.N.-Handvest en met. het internationale recht". Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Ei-senhower gisteren ge weigerd commentaar te leveren op het Brits-Franse communiqué. Wel verklaar- JiL f„ÏÏes-idmt' dat de V.S. erkennen ben om eewïl En,seland het recht heb- v ,te f°hruikèn om het Suez- kanaal open te houden, in geval alle vreedzame middelen tot beslechting van het geschil zijn Uitgeput en indien Egypte zich schuldig maakt aan enigerlei agressie. Doch Eisenhower voegde daar onmiddellijk aan toe er zeker van te zijn, dat fae.t vraagstuk aan de V.N. voorgelegd zal worden vooraleer tot enige actie zal worden overgegaan. Eisenhower ontweek de vraag of de V.S. hun beide westelijke bondgenoten zouden steunen indien deze hun toevlucht zouden nemen tot geweld. Hij beperkte er zich toe te zeggen, dat de V.S. met an dere mogendheden beraadslagen over iedere gedragslij®» die mogeljjk is. vva.s voorgctegd^Wat tische verwerping van denplan verklaarde ElSe?jL was Over hierdoor zeer teleurgesteld het Egyptische voorstel voor een internationale conferentie over Suez de president, dat. hij voor zulk een ferentie geen substantiële basis J voegde hieraa.n evenwel toe, dat a voorstellen van Nasser ernstig door a V.S. m overweging zouden worden gene ren.' De bovengenoemde instructies van de buez-kanaalmaatschappij te Parijs aan het niet-Egyptische personeel om des gewenst Egypte te verlaten, zijn het ge volg van de mislukking van de missie- Men-zies in Cairo. De maatschappij had eerder tot tweemaal toe. op verzoek van Groot-Brittannië en Frankrijk, aan het niet-Egyptische personeel verzocht aan het werk te blijven: de eerste maal in afwachting van de beëindiging van de Londense Suez-conferentie. de tweede maal jn afwachting van het resultaat van de missie-Menzies. Nu deze missie zon der resultaat geëindigd is, eindigt ook de verplichting om aan het werk te blij ven. zo werd namens de maatschappij bekend gemaakt. Van de in totaal 526 niet-Egyptische functionarissen van het Suez-kanaal heb ben er 463 zich solidair verklaard met, de oude maatschappij. Van deze groep be vinden er zich evenwel slechts 215 in Egypte, terwijl de anderen buitenslands met vakantie vertoeven. Het niet-Egyp tische personeel bestaat uit 311 Fransen. 72 Britten 70 Grieken. 17 Scandinaviers. 16 Nederlanders en Belgen en voorts uit 40 mensen van andere nationaliteiten. Onder de 165 niet-Egyptische loodsen bevinden zich o.a. 61 Britten, 53 Fransen en 14 Nederlanders. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gi-steren doen bekend ma ken dat het, het besluit van de Suez- kanaalmaatschappij te Parijs onderschrij ven kan. Inmiddels vraagt men zich vol span ning af. hoe de Egyptische regering zal reageren. Zoals bekend heeft Egypte im mers met gevangenisstraffen gedreigd tegen employés die het werk zouden neerleggen. Het is waarschijnlijk dat, het niet-Egyptische personeel inderdaad de instructies van de oude kanaalmaatschap pij zal opvolgen. Met veel instemming zijn deze instructies gisteren namelijk door het niet-Egyptische personeel ont vangen. Naar wij van de directie van de Stoom vaart Mij Nederland vernemen, moet re" kening worden gehouden met de moge lijkheid, dat het m.s. „Johan van Olden- barneveldt", dat onderweg is van Dja karta naar Aden, deze thuisvaart via de Kaap de Goede Hoop zal maken. Het schip, dat de 14e in Aden wordt verwacht, heeft repatriërende Nederlanders aan boord. De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" heeft bekend gemankt, dat zij op drie van haar wekelijkse lange-afstand- vluchten naar Madagascar en Mauritius Cairo niet langer als tussenhaven zal aan doen. Dit besluit is genomen in verband met de Suezkanaal-crisis. De gewone diensten Parijs-Cairo van de maatschappij Cs maandags en vrij dags) blijven gehandhaafd. Deze worden niet als langeafstandsvluchten beschouwd daar de toestellen niet verder vlegen dan Cairo. In Port Said zijn dinsdag twee Neder landse loodsen aangekomen die zich bij de Egyptische kanaalmaatschappij heb ben gemeld. Zij zijn direct na aankomst op de rede van Port Said in opleiding ge gaan. Volgens A.F.P. zijn deze Nederlanders Edward Kapel en Henri Kessels. Kapel behaalde verleden jaar zijn kapiteinsdi ploma. Hij heeft drie maanden op een Indonesisch schip van 700 ton het bevel gevoerd. Kessels vaart pas drie'jaar, doch behaalde in 1954 zijn kapiteinscertificaat. Beide Nederlanders hadden in het be gin van dit jaar reeds bij de oude Suez- kanaalmaatschappij gesolliciteerd, doch zij kregen toen geen antwoord, aldus A.F.P. In de Royal Festival Hall te Londen treedt momenteel de „Ram Oopal's com pany of Indiandancersop. Toen de meisjes in de nabijheid van het theater in de open lucht repeteerden, kon dit deze Londenaar in zijn dutje echter niet storen. (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet, dat prof. De Gaay Fortman tenslotte meende te vormen, schijnt toch met zulk een gemakkelijke geboorte te zullen hebben ais men zich in het algemeen had voorgesteld. Nadat de socialisten hebben geweigerd mee te wer- ken, hebben zij eveneens geweigerd los van de partij staande figuren voor een extra-parlementair kabinet af te staan. Prof. De Gaay Fortman wist toen, dat hij geen enkele socialist en geen aan de P.v.d.A, verwante figuur voor zijn te vormen kabinet zou kunnen vinden. Hij is toen gaan koersen in de richting van een extra-parlementair kabinet zon der socialisten, dat echter ongewild een rechtse signatuur zou krijgen. Prof. De Gaay Fortman ging daarbij uit van het standpunt, dat een kabinet extra parlementair zou zijn, indien het door geen afspraak aan de Kamer zou zijn gebonden. Dat was volgens hem de enige voorwaarde, waaraan het zou behoe ven te voldoen. Hij achtte het dus niet noodzakelijk zulk een kabinet geheel te doen bestaan uit buiten-parlementaire of, nóg sterker, a-politieke figuren. Het was volgens hem voldoende, dat er geen binding met de fracties zou zijn. Kamer leden zouden dus in deze opvatting in zulk een extra-parlementair kabinet gerust een ministerzetel kunnen aanvaarden. De informateur heeft daarbij echter klaarblijkelijk enkele belangrijke prakti sche punten over het hoofd gezien- Voor eerts, dat in dit geval, dat wil zeggen: zonder medewerking van ook zelfs maar één enkele socialist, een kabinet onver mijdelijk een rechtse signatuur zou krij gen, wat met name bij leden van de CHU nogal bezwaren oproept en niet eens bij de CHU alleen- Maar het zou ook de schijn krijgen van een anti-socialistisch blok. Dit nu schijnt vooral voor minister Staf re den te zijn-geweest om zijn medewerking te weigeren en de hem aangeboden mi nisterszetel niet te aanvaarden. Men is er nu eenmaal van overtuigd, dat er doo* het nieuwe kabinet een aantal impopulaire maatregelen genomen zullen moeten wor den door een sterke verhoging van aller lei uitgaven en men acht het niet juist de Gisteravond is aan liet slot van de on derhandelingen tussen de Indonesische delegatie,onder leiding van president Soe. karno, en de Sovjet-leiders in het Krem lin een gezamenlijk Russisch-Indonesisch communiqué ondertekend. Hierin wordt o.m. verklaard, dat wat de kwestie-Suez betreft „de oplossing van dit vraagstuk bereikt moet worden door vreedzame middelen op basis van volledige eerbiedi ging van de Egptische soevereiniteit en eer". Rusland en Indonesië zijn het eens over de beginselen van samenwerking op het gebied van handel en technische ontwik keling op voet van gelijkheid en weder zijds voordeel. Beide zijden spreken hun vertrouwen uit. dat dê onderhandelingen, die op het ogenblik door een Sovjet-delegatie in Djakarta worden gevoerd, zullen leiden tot het sluiten van een technische en eco nomische overeenkomst, waarbij de Sov- t-Unie grondstoffen zal leveren. Voorts worden in het communiqué de if beginselen van coëxistentie van de ndoengse conferentie ondersteund. Eerder op de dag had de president an de Sovjet-Unie, Worosjilof. op een jjeenkomst in het Moskouse Leninsta- ion, die gewijd was aan de Indonesisch- tussische vriendschap, verklaard, dat le „vredelievende volken iedere agres- :or'te allen tjide kunnen tegenhouden." De meerderheid van de mensen is .oor vrede", aldus de Sovjet-president, „maar er zijn er ook. die hun „oorlogs zuchtige plannen" niet hadden opgege ven. Het is volkomen duidelijk, dat de volken, die het koloniale juk hebben af gelegd. vastbesloten zijn de strijd tegen het kolonialisme voort te zetten totdat het voor eens en voor altijd uitgeroeid is," aldus Worosjilof. verantwoordelijkheid voor deze maatrege len alleen te laten dragen door een kabi net, dat wel extra-parlementair heet. maar dat door de socialisten spoedig ge noeg als reactionair-reebts zal worden uitgekreten. Afgezien dan nog van het feit, dat verschillende politieke figuren het onjuist achten, dat de P-v.d.A. in de oppo sitie zou komen. Er is echter ook nog een tweede argu ment en wel dit, dat sommigen het niet eens zijn met de opvatting van de infor mateur, dat ook parlementaire figuren in zulk een kabinet zitting kunnen nemen. Met name de heer Korthals staat op het standpunt, dat hij als vice-voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der VVD te zeer gebonden is aan de fractie om van een extra-parlementair kabinet deel uit te maken. Hij heeft de informateur dan ook eveneens te verstaan gegeven, dat hij het aanbod van een ministersportefeuille niet zal kunnen aannemen. Zijn we wel ingelicht, dan is hjj van de voor een portefeuille aangezochte perso nen niet de enige, die er zo over denkt en zouden er behalve ir- Staf en de heer Korthals nog anderen zijn, die het aanbod van de informateur eveneens hebben ge weigerd. Dat er op grond van de gesprekken in „Het Torentje" met bepaalde personen reeds suggesties werden gedaan over de bezetting van de verschillende portefeuil les spreekt van zelf. Men kan uit de func ties der uitgenodigden ongeveer wel op maken voor welke portefeuilles ze werden aangezocht. Zo kwam men gisteren reeds tot vergaande verdeling en wel o.a. de volgende:prof. De Gaay Fortman, minis ter-president en Algernene Zaken; dr. Ebels, oud-commissaris der Koningin in de provincie Groningen, Binnenlandse Zaken; het katholieke Tweede Kamerlid en oudvoorzitter van de KVP, de heer An- driessen, Sociale Zaken en Volksgezond heid en P.B.O.; Mr- J. van Campen, direc teur van de Centrale Coöp. Boerenleen bank te Eindhoven, Financiën; drs. Kort hals, Oorlog en Marine; Prof. W. van der Grinten, Justitie; Ir. Witte Wederopbouw en Volkshuisvesting; mej. Dr. 'Klompé. Maatschappelijk Werk; Ir. Staf, Landbouw en prof- Donner, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Maar zulk een lijstje was dan gebaseerd op de uitnodigingen en dat wilde dus nog niet zeggen dat alle gevraagden het aan bod zouden accepteren. Wij vermeldden gisteren reeds, dat bijvoorbeeld de heer Korthals en Andriessen bedenktijd had den gevraagd. Van de andere kant zag men echter toch wel mogelijkheden voor een slagen van prof. De Gaay Fortman door de berich-< ten, dat deze gisteravond weer opnieuw figuren in ,.Het Torentje" had ontvangen. Hij had daar, ondanks de afwijzing van verschillende aangezochte kandidaat-mi nisters, opnieuw prof. dr. A. Donner, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en ook de heer A. W. B. Tilanus, directeur van de Stichting Maatschappe lijk Werk voor Gelderland te Arnhem, ontvangen. Dit deed in KVP-kringen de hoop weer rijzen. In die kringen werden gisteren drukke besprekingen gevoerd en deze besprekin gen bevestigden onze reeds gisteren ge uite mening, dat de KVP de aangezochte katholieken volkomen vrij zal laten in hun beslissing. Toch achtte men het in die kringen nodig de Tweede Kamerfractie van de KVP opnieuw bijeen te roepen. Deze fractievergadering werd hedenmor gen om kwart over elf in het gebouw van de Tweede Kamer gehouden. De Transoceanic Marine Company, de agent te New York voor de Niarchos scheepvaartgroep, heeft bekendgemaakt, dat met de Bethlehem Steel Company een contract is gesloten voor de bouw van een tankschip met een laadvermogen van 65.000 dwt, het grootste tankschip waarvoor een Amerikaanse scheepswerf ooit een opdracht kreeg. De groep heeft bij de Bethlehem Steel Company nog 4 schepen in bestelling en haar gehele bouwprogramma omvat 28 schepen overal ter wereld. Het tankschip van 65.000 ton. dat begin 1958 zal moeten worden gelevérd, zal onder Amerikaanse vlag worden geregistreerd. Hoewel dit tankschip niet zo lang is als het ÜJU- schip de „United States", zal het overi gens het grootste schip van de Ameri kaanse koopvaardijvloot zijn. Ten volle Reeds enige tijd poogt de directie van de chocoladefabriek Ringers te Alkmaar uit Denemarken arbeidskrachten aan te trekken voor haar fabriek. Daar heerst namelijk enige slapte in deze branche. Men maakt er dan ook geen bezwaar te gen tijdelijke tewerkstelling in Nederland. De directie deelde mede, dat zij ter stond een honderdtal werknemers uit De nemarken zou willen plaatsen, doch voor lopig is zij doende ca. 30 vrouwelijke en mannelijke arbeiders naar Nederland te laten komen. Op de speciale girorekening, die het Nederlandsche Roode Kruis heeft geopend ten bate van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de mijnramp te Mar cinelle, heeft het Nederlandse volk een bedrag van ruim 207.000 gestort. Verder ontving het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis gister morgen een telegram van de commissarTs van de Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, waarin werd gezegd, dat de mijnprovincie van Nederland, Limburg, heeft besloten, haar bewogenheid met de ramp te Marcinelle te bevestigen in een storting van 5.000,op de daartoe door het Rode Kruis geopende rekening. (Advertentie} ONBEPERKTE GARANTIE HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN geladen zal het een waterverplaatsing van meer dan 85.000 ton hebben,^ veel meer dan enig ander koopvaardij- of oorlogsschip, dat in de V.S. gebouwd werd. De Transoceanic Marine Company deel de nog mede. dat de Niarchos vloot, die thans geëxploiteerd wordt, bestaat uit 47 schepen van in totaal 1.043.629 ton. Ver der is 965.000 ton seheepsruimte in aan bouw. Het nieuwe totaal van 2.009.129 dwt vormt een record voor onafhankelijke re ders. Blijkens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 augustus jl. 10-899.521. Het aantal huwelijken heeft in de eer ste 7 maanden van dt jaar 50.757 bedra gen tegen 49.641 in de overeenkomstige periode van 1955. Het aantal levendgebo renen bedroeg in genoemde 1 maanden 137.689 tegen vorig jaar 136.199 en het aantal overledenen 51.616 tegen vorig jaar 49.339. Het aantal immigranten heeft in de eerste 1 maanden van dit jaar 27.972 bedragen en het aantal emigranten 35.432. Voor de overeenkomstige periode van 1955 waren deze aantallen resp. 28.308 en 32.661. De 42-jarige cacaobewerker Telman uit Amsterdam is overleden, nadat hjj te water was gesprongen om zijn hond te redden. De man liep op de Kanaaldijk bij de Westelijke Merwede in Amsterdam, toen hij een stuk hout in het water gooide en zijn hond opdracht gaf het er uit te halen. Het dier sprong in het water, doch kon de kant niet meer bereiken. De heer Tel man, ondanks een hartafwijking, ont kleedde zich, dook in het water en bracht de hond zwemmend aan wal. Kort daarop werd hij onwel. Tijdens zijn overbrenging naar de G.G.D.-barakken aan de Zeebur- gerdijk is de man overleden. Even daarvoor was een driejarig knaap je in het water van de Oostertocht langs de Kometensingel geraakt. Een 51-jarige voorbijganger sprong in het water en bracht het jongetje dat reeds bewusteloos was. op de kant. Een andere voorbijgan ger heeft met succes kunstmatige adem haling toegepast. De president van het Indonesische hoog gerechtshof, dr. Wirjono, heeft gisteren een delegatie van jongeren en studenten ontvangen, die hem een resolutie over handigde, waarin de doodstraf wordt ge- eist tegen Schmidt. Dr. Wirjono gaf de delegatie te ver staan, dat niemand de rechter mag be ïnvloeden bij het vellen van zijn vonnis. In de 523ste Staatsloterij vierde klas, 15e trekking, is een prijs van 50.000 ge vallen op lot no. 17045. Dat programma is niet meer zo'n rijk geïllustreerd boekwerk als vroeger jaren wel eens werd uitgegeven, maar wat het aan omVang heeft verloren, heeft het naar onze vaste overtuiging aan bruikbaarheid gewonnen. Er staan vijf belangrijke onderwerpen summier aange duid, welke in het komende seizoen met de leden zullen worden besproken. Het middelpunt van dit alles is het door dringende bevel „LEEF ZELF UW LE VEN." Ook in de kringen van de K.A.B. wordt heel goed aangevoeld, dat de ar beider als louter passief lid van zijn or- ganisatie nog geen zelfstandig denkend en levens mens is. Integendeel, men wijst de eigen leden op de harde noodzaak van zelfontwikkeling op alle mogelijke terreinen. Niet een ontwikkeling op een schoolse manier, waarin minstens even veel ballast als noodzakelijk weten aanwe zig is, maar een direct op het leven af gestemde ontwikkeling, welke men ,s avonds geleerd hebbende, reeds de vol gende morgen kan toepassen. Met nadruk wordt gesteld, dat ieder lid de dure plicht 'heeft, ja de roeping, om 2Ïchzelf te ontwikkelen, opdat hij niet door de hui dige sterke krachten in bedrijfs- en amu sementsleven zal worden meegesleurd. Uit de doeken wordt gedaan, hoe en waar om de vrije tijd zinvol moet worden be steed, op welke wijze het aantal uren voor besteding naar eigen keuze in de loop der jaren is toegenomen en in de toekomst nog zal toenemen, en de middelen worden aan de hand gedaan cm inderdaad tot een zinvolle besteding te geraken. Rond dit kernpunt van het gehele pro gram liggen twee inleidingen over het werkmilieu en twee over het gezinsleven. Betreffende het werkmilieu wordt ge sproken over „menselijke verhoudingen" en het bedrijfsapostolaat in algemene zin. Het komt ons voor, dat hier een juiste keuze is gedaan. Er wordt bijzonder na de oorlog veel gesproken en geschreven over de apostolische taak van de leek. Niet alleen de oriester. maar ook de leek moet op eigen wijze meehelpen aan de kerste ning van het maatschappelijk leven. Ten aanzien van het bedrijfsleven spreekt men dan vaak over het bedrijfsapostolaat, zon der dat men zich voldoende realiseert, wat dit nu eigenlijk is. welke vormen het kan hebben en hoe het zich praktisch ontwikkelt. Dat de KAB in haar vormingsprogram ma stelt, dat de verhoudingen binnen het bedrijfsleven van louter zakelijke contac ten tot menselijke ontmoetingspunten moeten worden gemaakt, is waar en zal ook door slechts enkelingen bestreden worden. Maar dat dit tevens de voorwaar de is om de verhoudingen ook christeiijk te kunnen laten worden, om het bedrijfs leven te kerstenen, wordt nog door al te weinigen ingezien. Dat zowel het eerste als het tweede bedrijfsapostolaat is. moet nog een nadrukkelijk beklemtoond wor den Anders dreigt het gevaar, dat de hui dige vorm van bedrijfsapostolaat, zoals 1 1en Yf? verzorgd door allmoezeniers van de arbeid r 1 via kernwerk, als de enig juiste vorm wordt gezien. En dit. zou voor de door werking van het christendom in het be- drijfsleven een gemiste kans betekenen. Voorts wordt aandacht besteed aan het gezinsleven en wel in tweeërlei opzicht. Men spreekt over een goede besteding van het inkomen en over de opvoedings moeilijkheden en -mogelijkheden, die zScti voordoen bij grotere kinderen (van 10 tot 20 jaar). Dat juist deze onderwerpen vermeld zijn en behandeld zullen worden, duidt op de ontwikkeling, die zich ook binnen de KAB voltrekt. Heeft men jaar en dag gestreden voor verhoging van het inko men, thans gaat men de andere zijde van de medaille belichten n.l. de beste ding daarvan. Wanneer men daarbij be denkt, dat de K.A.B. ook reeds enkele maanden zitting heeft in een nationaal orgaan ter behartiging van de consumen tenbelangen, dan ligt de "onclusie voor de hand, dat zij welbewust de zo noodzake lijke weg van consumentenorganisatie op gaat. Natuurlijk kan dit tot excessen lei den, natuurlijk kan men gaan theoretise ren, of dit nu wel de taak van een stands- organisatie is, hoofdzaak is en blijft ech ter, dat de leiding van deze grote orga nisatie niet schroomt haar leden verant woordelijkheidsgevoel bij te brengen ten aanzien van de inkomstenbesteding. Aan de leden wordt duidelijk gemaakt, van welke grote invloed een simpele dage lijkse uitgave kan zijn voor de economi sche en sociale verhoudingen in het land en in de wereld. En dat is een groot goed, want naast de stijging van het arbeidsin komen zijn sociaal-pedagogische maatre gelen voor een juiste besteding dringend gewenst. Het andere onderwerp n.l. de opvoeding is ook een teken van de nieuwe ontwikkeling binnen deze beweging. Niet alleen de grote problemen oT een afstand, maar de dagelijkse moeilijkheden, die vele leden bij de opvoeding van hun kinderen ervaren, worden besproken en verduide lijkt. Niet alleen de tekortkomingen van werkgevers en leidende politici worden be sproken maar ook de grote tekortkomin gen, die vele ouders hebben, wanneer het gaat om die prachtige taak van opvoeder zijn. Speciaal wordt belicht, welke veran deringen zich in de jonge mens voltrek ken, wanneer hij van school naar het werk gaat. Maar al te vaak komt het voor, dat er bij die overgang een breuk ont staat tussen de ouders en het kind, een afgrond van niet-begrijpen, welke bij ve len nooit meer wordt overbrugd. Hopelijk zullen vele leden van de K.A.B. op de ontwikkelingsavonden hun oor te luisteren leggen, wanneer deze onderwer pen worden behandeld. Hopelijk zullen vele deskundigen hun taak verstaan om via deze avonden hun kennis en wetenschap uit te dragen on- Hopelijk tenslotte zullen vele K.A.B.- afdelingen haar taak serieuzer opvatten dan in de laatste afgelopen jaren het ge val is geweest. Mw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1