Landbouwproduktie markt beneden de Moeilijke oplossing voor overbrugging van de prijs aan de kosten Binnenlands helikopternet voor de naaste toekomst niet gerechtvaardigd Wereldreis met zeiljacht in één dag beëindigd Christendom en cultuur in KRO-programma SSS^^ssasrJfSi DRAADLOOS CONTACT Auto in sloot Commissie hef schroef vliegtuigen Bouw van dakhavens in onze steden niet verantwoord Nieuwe groep kleinkunstenaars dient zich aan Westeuropees net ook nog onrendabel tellen ruim 33 miljoen katholieken Aardverschuivingsramp in Andalusië „Engeland-exporteurs" kregen 4% miljoen krediet Steeds minder werklozen Doenitz in oktober vrij Vreselijke nacht op de Noordzee Grote internationale niijnenveegoefening SS** f DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 „Kro'tje Halfomwordt Wegwijs „Tierelantijnen Kans voor jonge dirigenten Ketting-hoorspel Twee mogelijkheden Ongeivenste toestand Twee inzittenden verdronken De commissie merkt op, dat enerzijds de hoge aanschaffings- en exploitatiekosten en anderzijds de in en om Nederland zovele ter beschik king staande goede en goedkope andere transportmiddelen met frequente diensten oorzaak zijn van de verliezen op een exploitatie van geregelde helikopterdiensten. De commissie is van mening, dat men hier te lande ten aanzien van het geregelde vervoer door middel van helikopters het beste doet een afwachtende houding te blijven aannemen en inmiddels voort te gaan de ontwikkeling nauwgezet te volgen. Helihavens „Pooiplan" Onder Nederlandse leiding Ontspanningsprogramma's Contact met de Instuif- beweging „Lichte manoeuvres" DOO* EXTRA LENGTE EEN NATUURLIJK FILTER (Van onze landbouwmedewerker) VOLGENS zeer recente en globale voorzichtige berekeningen zal het nieuwe kabinet het jaarlijks aan de landbouw toevloeiende deel van het na tionale inkomen met aanzienlijk meer dan 220 miljoen gulden moeten verhogen, wil het de eis inwilligen, dat de garantieprij zen de kostprijzen van het sociaal en economisch verantwoorde bedrijf op zjjn minst volledig moeten dekken. Deze eis, door de landbouw gesteld, is redelijk om dat de Nederlandse agrarische kostprijzen tot de laagste ter wereld behoren. Dat hij juist nü moet worden gesteld, vindt zijn verklaring in het feit, dat de jarantie- prijzen thans niet langer worden over troffen door de marktprijzen. Zij zijn voor de boer geworden tot de maximumprij zen, waartegen hij zijn produkten kwijt kan. De huidige garantieprijzen zijn aanzien lijk lager dan de kostprijzen. Desalniet temin moet op basis van deze garantie prijzen bij de huidige marktprijzen een tekort van 200 miljoen per jaar worden geraamd, dat uit de schatkist wordt ge financierd. Zoudgn zij worden opgetrok ken tot het peil van de kostprijzen van het sociaal en economisch verantwoorde bedrijf, dan zou dit tekort met nog be- duidend meer dan 220 miljoen worden vergroot. Hoe dit tekort zou moeten wor- den gedekt, is in de eerste plaats een po- 1 litieke vraag. Het programma „Kro'tje Halfom" is op de helling geweest. Alexander Pola is ver vangen door Jules de Corte. Teneinde overbelasting van laatstgenoemde te ver mijden, is het programma „Roulette" als reeks stopgezet. Wel zal er van tijd tot tijd nog een Rouletteprogramma worden uitgezonden, maar van een vaste rubriek zal in het volgende seizoen geen sprake zijn. In plaats van Alexander Pola zal Ju les de Corte het team van Jan de Cler en Emile Lopez versterken. Hierdoor za' het programma van sfeer en samenstel ling veranderen, zodat het gewenst was om ook de oude titel niet langer te hand haven en deze te vervangen door „Weg wijs". Het bekende vervolgspel van de BBC .Sprong in het heelal", wordt op de zon dagavonden voortgezet met een tweede reeks, eveneens bewerkt door P. R. O Peller, alias de luchtvaqrtdeskundige mr E. Franquinet. De uitzendingen krijgen wederom onder regie van Léon Povel. J' dubbele duur van de vroegere zaterdag avonduitzendingen. Het Carrouselprogramma op zaterdag avond is.vervangen door een geheel nieu we show van 80 minuten, getiteld „Tiere Iantijnen". Daartoe is het Cascade-orkes' dat onder leiding van Johnny Ombach d< muziek verzorgt, wat de strijkers betrel uitgebreid. Eenmaal in de vier weken zal het jeugc konr „De Rietvogels" o.l.v. Willy Franco, optreden en eenmaal in de vier wekei zal een speciaal tot dit doel samengestel koor van volwassenen o.l.v. Marinus va- 't Woud optreden. Als intermezzi maken deel uit van elke show Moestafa, die optreedt met een reek. strafprocessen tegen gefingeerde personen een wedstrijd in eensgezindheid tussen twee gezinnen; „Wie ben ik?", waarin een bekende persoonlijkheid enkele gegevens zal onthullen betreffende zijn identiteit die door de luisteraars moet worden ge raden; „Jan Allemanstraat", waarin Her- bert Joeks en Wam Heskes, die vijf ver schillende figuren uitbeeldt, de dingen van de dag op een humoristische en satyrische wijze zullen behandelen; en „Poppetjes op de ruit" een luchtig cabaretprogramma van de reeds genoemde KRO-jongeren- groep Trant '56 onder leiding van Leo Melissen. Tot de noviteiten behoort verder de rubriek „Pauzeconcerten". Tot dusver zond de KRO in de lunchtijd vrijwel uit sluitend lichte muziek uit. Hierin zal nu variatie worden gebracht. Eén maal in de veertien dagen vindt op de vrijdag in de lunchtijd een pauzeconcert plaats. In deze serie zijn opgenomen: recitals van solisten, trio's, kwartetten en kwintetten van aller lei aard. Deze pauzeconcerten zullen buiten de studio plaats vinden, hetzij in de foyer van grote bedrijven, hetzij bij onderwijs inrichtingen of in openbare gehoorzalen. Alle omroepers hebben meegewerkt aan het tot stand komen van de dirigenten cursus van de NRU. Eén taak, die welhaast onverbrekelijk verbonden blijkt met deze cursus, is het plaatsen van jonge diri genten, die met succes aan deze cursus hebben deelgenomen, of die elders een dirigentenopleiding gevolgd hebben. De KRO zal dan ook vier tot zes con certen in het volgend seizoen laten leiden door jonge dirigenten. De grote luisterspelwedstrijd, die in 1955 een redelijk succes opleverde, is in 1958 helaas niet door een nieuw succes gevolgd Van de 134 teksten, die binnenkwamen was er geen enkele, die door de jury werd gewaardeerd met het cijfergemiddelde 7. dat door de KRO als limiet was gesteld jeneden welke een tekst niet voor uitzen- iing in aanmerking kwam. Het hoogste •ijfer, dat behaald werd, was 62 13. Teneinde te voorzien in de behoeften van iet repertoire, zijn thans opdrachten ver trekt aan een aantal auteurs, die opdracht '.ebben gekregen tot het schrijven van een uisterspel voor de duur van 45 minuten. Voorts is een bijzondere opdracht ver trekt aan een vjjftal auteurs om een ket- 'i-hoorspel te schrijven. De eerste auteur ichrjjft het eerste deel; de tweede auteur ichrjjft hierop een vervolg enz. Na het vijfde vervolg schrijven de auteurs ge zamenlijk een zesde deel, waarin zij tot :aak hebben de moeilijkheden, die zij in ie vijf voorafgaande delen hebben opge stapeld, tot een redelijke ontknoping te brengen. Een literaire grap dus, die even eens ontspanning tot doel heeft. De auteurs van dit vervolgspel zijn: Mevrouw Willy Corsari, mevrouw Henriette van Eijck en de heren Michel v. d. Plas, Jan Willem Hofstra en Edmond Nicolas. In beginsel zijn er twee mogelijkheden. De last wordt afgewenteld op de belas tingbetaler óf op de consument. Voor de landbouw is het betrekkelijk onverschillig of de schatkist of de consu ment zijn kosten moet betalen. Hij stelt slechts de eis, dat voor zijn produkten de volle kostprijs wordt betaald. Wanneer de overheid dit inwiliigt door de consumen tenprijs te verhogen is dat haar zaak. Het zo voor te stellen, dat de produkten dan duurder zouden worden gemaakt terwille van de boer, zoals de Volkskrant dit dins dagochtend gemeend heeft te moeten doen, is echter volkomen scheef. Waarom zou voor de primaire levensbehoeften aan de producenten niet de volle kostprijs vergoed moeten worden? Is de overheid van oordeel, dat omwille van een wel vaartsruimte in de inkomens, deze kost prijs niet volledig uit de zak van de con sument moet komen, dan zal de schatkist het verschil moeten bijpassen. Maar men bedenke dan wel, dat dit bijpassen geen armenzorg is ten gunste van de landbouw, maar het overnemen door de gemeenschap van een deel van de tegenprestatie van de consument. De agrarische producenten staan als zodanig evenwel buiten de re denen, waarom de overheid aldus besluit. Zij kunnen daarvoor als producent geen enkele verantwoordelijkheid aanvaarden en kunnen zonder dat men de rechtvaar digheid geweld aan doet, niet worden ge dwongen afstand te doen van een deel van hun redelijke vergoeding, omdat de positie van de schatkist zo moeilijk is. Dat de huidige garantieprijzen zoveel lager zijn dan de werkelijke kostprijzen van het sociaal en economisch verant woorde bedrijf ligt in de eerste plaats aan de onvoldoende mate, waarin de eigenaarslasten in de garantieprijzen tót uitdrukking komen. Hiervoor is 30 tot 50.per hectare gecalculeerd, ter wijl ze in feite 150— a 175,— bedra gen. Voorzichtig geraamd zou aanpassing 150 miljoen gulden vragen. Voorts is de vergoeding voor de bedrijfsleiding te laag gesteld. Met een redelijke herziening zou 70 miljoen gulden zijn gemoeid. Ten slotte zal nog een belangrijk bedrag nodig zijn om de landarbeidersionen te kunnen optrekken tot het peil, dat thans voor ge schoolde arbeid geldt. Waar bij de hui dige prijzen het landbouwegalisatiefonds (de schatkist) 200 miljoen gulden bijpast, kan dus de conclusie worden getrokken, dat de consument thans aanzienlijk meer dan 420 miljoen gulden minder betaalt dan de kostprijs van de gegarandeerde produkten bedraagt en dat de agrarische producenten aan de opbrengst van die produkten aanzienlijk meer dan 220 mil joen gulden tekort komen. Het is te hopen, dat het nieuwe kabinet deze on gewenste toestand snel zal weten te li quideren. Gistermiddag is de 47-jarige loonploer- ger F. Meyer uit Opperdoes, toen hjj in gezelschap van zfin 17-jarige zoon in een auto van een stuk land in Abbekerk, waar hjj had gewerkt, de weg opreed, tegen een juist passerende bus van de NACO gebotst. De personenauto kwam onderste boven in een diepe sloot langs de berm van de weg terecht. Pas na geruime tijd slaagde men er in de beide inzittenden te bevrijden. Zjj bleken toen echter reeds te zijn verdronken. Weliswaar kan door het aan de markt komen van thans nóg in ontwikke ling zijnde typen omstreeks 1960 een hetere situatie worden verwacht, maar dit neemt niet weg, dat ook dan een exploitatie van geregelde helikopter diensten naar alle waarschijnlijkheid nog zeer belangrijke verliezen zal opleveren. Aldus een der conclusies van de in november 1953 door de minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde commissie hefschroefvliegtuigen, waarover wij gisteren reeds het een en ander in een deel van onze editie konden mededelen. Voorzitter der commissie was eerst ir. J. W. Albarda, oud-lid van de Raad van State en oud-minister van waterstaat, later dr. L. Neher, oud-directeur-generaal van de P.T.T. De commissie had tot opdracht te onderzoeken welke plaats in het verkeer in en om Nederland thans en in de naaste toekomst kan worden ingenomen door het hef- schroefvliegtuig. Welke plaats het hefschroefvliegtuig dat zich nog in een ontwikkelingsstadium be vindt, in het verkeer in en om Neder land thans en in de naaste toekomst kan innemen is volgens de commissie in grote mate van die verdere ontwikkeling afhan kelijk. Wat het gebruik voor speciale doel einden betreft (ongeregeld vervoer, hulp verlening, besproeiing, bespuiting, lucht- kartering) heeft de helikopter vooral in het buitenland, doch ook hier te lande, ruimschoots zijn bestaansrecht bewezen. Ook in de toekomst zal het hefschroef vliegtuig voor deze speciale doeleinden ongetwijfeld hoe langer hoe meer een be langrijke rol gaan, dan wel blijven, spe len. f Op basis van de thans beschikbare ge gevens lijkt, naar het oordcel der com missie, voor d® naaste toekomst een zui ver Nederlands binnenlands helikopter- net, gezien de uitgebreidheid, frequentie en tarieven der overige transportmidde len niet gerechtvaardigd. De commissie meent voorts, dat de exploitatie van een helikopternet in West-Europa in de eerstkomende jaren een verliesgevende onderneming zou zijn. Rekening houdende met de thans beschikbare en in de naaste toekomst ter beschikking komende helikopters en de tarieven die redelijkerwijs kunnen worden gevraagd, is het, althans in de naaste toekomst, niet mogelijk om in dit gebied een helikopterbedrijf op ren dabele wijze te exploiteren. De extra waarde van een helikopternet voor de aan- en afvoer ten behoeve van luchtverbindingen met vleugelvlieg tuigen staat niet in een aanvaardbare ver- nouding tot de kosten van het onderhou den van zulk een net. Het wordt daarom alleen uit economische overwegingen niet VerantwOord geacht met de exploitatie van een dergelijk helikopternet reeds ln de nabije toekomst te beginnen. Uit pres tige, of op grond van politieke of andere overwegingen worden soms verliezen ge accepteerd. De besturing van een helikopter is ge compliceerder en vermoeiender dan van een vleugelvliegtuig; de trillingen zijn on aangenaam voor de passagiers en het veroorzaakte lawaai vormt een probleem op zichzelf. Verwacht wordt, dat verbe teringen zullen worden aangebracht, evenals ten aanzien van het blindvliegen. Ook met betrekking tot het onderhoud, dat thans onevenredig vee] tijd vergt, zul len verbeteringen worden bereikt. Volgens de jongste opgave va- os Nr- u10"! 5®ad Ch"stelijke Kerken be horen thans 100 irulioen in*cners van ae Verenigde Staten tot een of ande- Kerkgenootschap. Dit staat ge'.ijk ,net 60.9 pet. van de gehele bevolking. Hier onder zijn niet begrepen de leden der Christian Science omdat zij haar leder, niet mag tellen, terwijl ook de opgave der protestanten onvolledig is. omdat vele genootschappen slechts de gedoopte 1° den tot hun kerk rekenen. De onkc-rkel lijken in de V.S. vormen dus een aan zienlijk lager percentage dan 39. Volgens de eigen opgaven der Ke, kge- nootschappen in de V.S. waren er in 1955 58,5 miljoen protestanten tegen 57,1 mil joen in 1954. Voor de katholieken waren deze cijfers resp. 33.4 en 32.04 miljoen. Er zijn voorts 5.5 miljoen Joden en 2-3 mil joen Grieksorthodoxen. Voor het eerst ln de geschiedenis van de V.S. heeft het aantal leden van Kerk genootschappen <je 100 miljoen overschre den. Maar bovendien blijkt dat terwijl de aanwas der bevolking slechts 1.8 pet be draagt de aanwas in kerkelijke aanhanke lijkheid met 2.8 pet gestegen is. Aldus meldt het KNP. Exacte eisen waaraan helihavens moe ten voldoen kunnen nog niet worden ge formuleerd. Eenmotorige helikopters waarborgen boven de bebouwde kom niet voldoende veiligheid; voor de opstijging lijkt de commissie een terrein dat in ver scheidene richtingen tenminste honderd- vijttig meter lang is toereikend, doch er dient in de omgeving voldoende terrein te zijn. dat mogelijkheden biedt tot het maken van een noodlanding. Voor de start van twee-motorige hefschroefvliegtuigen, die over enkele jaren waarschijnlijk aan de markt zullen komen, lijkt de commis sie een vrij terrein, dat in verscheidene richtingen een afmeting van ruim twee honderd meter heeft, voldoende. Dakha vens bieden aantrekkelijke mogelijkheden, doch zij vergen een zeer dure construc tie. De bouw van dakhavens lijkt de com missie voor Nederlandse steden voorlopig niet verantwoord. Bij het bepalen van een geschikte plaats voor een helihaven moet tevens worden overwogen, of het publiek in de omgeving niet te veel hinder zal ondervinden van het door hefschroefvlieg tuigen voortgebrachte lawaai. Uit vliegtechnisch oogpunt bezien biedt een terrein aan de rand van de bebouwde kom de beste mogelijkheid voor die ste den waar in het centrum niet een direct aanwijsbaar en aan de genoemde eisen beantwoordend ruim terrein ter beschik king is. De commissie is van oordeel, dat het vrachtvervoer geen afzonderlijk helikop ternet rechtvaardigt in ons land en dat dit vervoer, gezien het noodzakelijk hoge ta rief en de relatief geringe tijdwinst, be perkt zal blijven tot kleine zendingen van zeer bijzondere vracht. De commissie heeft zich afgevraagd of er op het gebied van het gebruik van helikopters in het algemeen door samen bundeling van krachten een groter resul taat kan worden verkregen. Zij meent dat een zg. „poolplan" een oplossing zou kun nen bieden; alle personen, instanties en ondernemingen die geïnteresseerd zijn in de gebruiksmogelijkheden zouden met elkaar kunnen samenwerken om een zo efficiënt mogelijk gebruik van de helikop ters te waarborgen. Ten aanzien van het geregelde luchtver voer is er bij het gevolgde concessiebe- leid steeds van uitgegaan dat er voor dit vervoer plaats is voor meer dan één Ne derlandse onderneming. De commissie meent dat er geen reden is dit algemene systeem ten aanzien van helikopters te doorbreken. In Huelva in Andalusië zijn gister ochtend acht huizen ingestort tengevolge van een aardverschuiving. Twaalf mensen zijn hierbij om het leven gekomen en tien ernstig gewond. Men vreest echter, dat er zich nog meer slachtoffers onder de puinhopen bevinden. Bij het reddings werk zijn drie brandweerlieden gewond, een van hen ernstig. Zy kunnen weer lachen. Reny met haar zwager Chris in de gezellige kajuit van liet jacht, na het angstige avontuur. Scheepshond Terry moest het met een zware zeeziekte bekopen. Kees was we gens werkzaamheden afwezig. De zogenaamde „Engeland-exporteurs" die dit voorjaar zware verliezen leden, zijn than3 in zestien gevallen met voor lopige of definitieve kredieten tot een bedrag van f 4.751.000 voorzien. Vijf ge vallen zijn nog bij de accountants in studie, waarnaast elf aanvragen om kre diet werden afgewezen! Van deze afwij zingen zullen wellicht enige herzien worden. Aldus werd meegedeeld in de gisteren gehouden vergadering van het productschap aardappelen. Een verordening tot het vormen van een exporteurfonds door heffing van 50 cent per 100 kg verwierf de vereiste tweederde meerderheid niet. Ook het landbouwschap heeft zich tegen deze ver ordening gekeerd. In de afgelopen maand is het aantal werkloze mannen gedaald van 18.845 tot 17.845, terwijl de bezetting van de aan vullende werken terugiep van 7578 tot 5883, zodat de totale geregistreerde ar beidsreserve van 26.063 met 2332 afnam tot 23.728. Het koude en natte weer van augustus had tot gevolg, dat sommige seizoen- werkzaamheden moesten worden uitge steld en dat veel oogstwerk met de hand moest geschieden. In Gelderland en in sterkere mate in Zuid-Holland. Noord- Brabant en Limburg gaf het werkloos heidscijfer een stijging te zien, voorna melijk als gevolg van de inschrijving van jeugdigen, die de scholen verlieten. Karl Doenitz, de voormalige Duitse groot-admiraal en opvolger van Hitler in mei 1945. zal op 1 oktober uit de interna tionale gevangenis van Spandau bij Ber lijn ontslagen worden. Hij werd in 1946 in Neurenberg tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld en heeft op 1 oktober zijn straf uitgeboet. Doenitz is 65 jaar. Zo ligt dan het zeiljacht „Reny" weer in de Oude Haven te Vlaardingen. De voorgenomen wereldreis niet onbekende bestemming erd in (1© kiem gesmoord. Dit ïiioet op rekening van het uitzonderlijke slechte weer van deze zomer worden geschreven. Gewend aan de tropenzon konden de opvarenden het hier niet harden. Ze wilden een plekje ergens op de aardbol opzoeken, waar de -zon volop schijnt en daar een nieuw bestaan opbouwen. Daartoe hadden ze met eigen handen een zee- waardig jacht gebouwd. Dat kostte handen vol geld. Angstig-spannende ogenblikken heeft door duiken. Doch hij geraakte daarbij i 1 1 i /ik n/it ïiOrin r. i wi a4- lrvn nk i de driekoppige bemanning op het kleine z'eejacht beleefd. Op een stormachtige Noordzee bestormden bergenhoge golven zonder ophouden het nietige scheepje. Het ging nog goed. zolang de steven op de koppen van de golven bleef gericht. Maar na de koersbepaling, waarbij van koers werd veranderd, kwamen de gol ven van opzij en van achteren aange rend. En toen gebeurde het. Verraderlij ke windstoten zwiepten de zware giek onverwachts de andere kant °P- Naviga tor Chris Bruynius kon er nog juist onder in de schoot verward 0n werd met kracht tegen de grond gekwakt, waarbij hij met het hoofd tegen de kuipwand sloeg. Be wusteloos bleef hij op het hevig dansen de en slingerende bootje liggen. In deze kritieke situatie was de gezagvoerder uitgeschakeld. Met de grootste moeite slaagden broer Kees en zijn vrouw erin hem in zijn kooi jn de kajuit te krijgen. Daar kwam hij Weldra bij. maar was voorlopig nog te versuft op te staan. Het aan zijn lot overgelaten, jacht was een speelbal van de onstuimig» golven. Kees en zijn vrouw snelden naar Jlet roer om de dreigende situatie z'o goed moge lijk het hoofd te bieden. Een hevige gil van Reny, de vrouw van Kees, deed de nog half versufte Chris van zijn bed springen en naar buiten wankelen. Een patentsluiting had het begeven, een strop was losgeschoten en r9et donderend ge raas was het grootzeil omlaag gestort. De situatie was hoogst kritiek. Het vleu gellamme jacht wa= een wihjge prooi van de woedende zee. Terwij] Kees het roer omkneld hield, deed Chris wanhopige pogingen de motor aan te slaan. Het leek eindeloos te duren, eer een knetterende motor zijn bevrijdend geluid deed horen, ten teken dat Chris in zijn pogingen was geslaagd en het jacht weer te hanteren was. Dit zenuwslopende avontuur speelde zich 25 mijl buitengaats af. Er was maar één keus: terugkeren naar de mond van de Waterweg. Dat gelukte. Vrij vlot zelfs, Zij hadden geluk met het tij. Precies een etmaal na het vertrek keerde de „Reny" op zijn uitgangspunt terug: tegen 5 uur in de morgen voor de mond van de Oude Haven in Vlaardingen. Van een nieuwe poging dit jaar kan geen sprake meer zlJn. Dat zou zelf moord betekenen. Thans wordt het voor jaar afgewacht om aan z'o spoedig mo gelijk opnieuw te vertrekken. men*thamftUg ooorl°gsbodems ko- Deze schepen behorende tot de m= nnes van Belgie. Groot-Brittannë Frankrijk, Noorwegen, de Verenigde Sta ten en Nederland zullen gedurende een maand tezamen opereren m een groot scheepse oefening, welke is ontworpen door de Nederlandse en Britse officieren Vai1 het Kanaal-commando van de Navo en Welke onder leiding zal staan van de ^Pvnaodant de zeemacht in Nederland, funi^bij-nacht G B Fortuyn, in diens hahK Van admiraal-Benelux en bevel- Ks Jv1? van het Beneiux-gebied van het IndH ^mmando. water Bel«ische. Franse en Nederlandse QDcn ~.n en in de scheepvaartroutes in den geleg^U,Uen velden oefenmijnen wor- la5*je^urende de oefening zullen Neder- ratio,,,-!. ^nriniers een amfibische ope ratie uitvoeren, waarbij mijnenvegers van w JT ^nemende landen zullen samen. j dlJ het vrij maken van de route tatet voor de landingsvaartuigen n aanvallende strijdkrachten, die van de een tegenstand zullen ondervinden, weike velen van hen. die aan deze oefe ningen zullen deelnemen zal herinneren arn 0vereenkomstige ervaringen onder ernstiger omstandigheden gedurende de oowog. Heel veel zal er in het KRO-programma voor het seizoen 1956-57 niet verande ren, omdat veel wat in de loop der jaren aan de hand van de praktijk is gegroeid, slechts een geringe wijziging toelaat wat aard en tijd van uitzending betreft. Niettemin is er naar verbetering gestreefd en dit streven zal, naar de program maleiding hoopt, het sterkst tot uiting komen op de dinsdagavonden, omdat daar het culminatiepunt ligt van de programma's van hoger cultureel niveau en op de zaterdagavonden, die gereserveerd zijn voor de ontspanning. Aan de dinsdagavondprogramma's zal van vier december, het begin van de Advent af een leidende en bindende gedachte ten grondslag liggen. Deze pro gramma's, die onder de gemeenschappelijke titel: „En gij zult het aanschijn van de aarde vernieuwen" zullen worden gepresenteerd, zullen zijn geïnspireerd op voortbrengselen van de Europese cultuur, waarin de bezielende invloed van het christendom tot uitdrukking komt om aldus te manifesteren, dat de chris- teliike geest de cultuur in de breedste zin van het woord een ander aanschijn hoeft «pgeven en dat er een andere waardering en een andere levensstijl door zijn ontstaan, gebaseerd op goedheid, waarheid en schoonheid. Leuven prof. dr- F. v. d. Ven en prof. G. H. L. Zeegers. 7iin ten dele ssmen— ge^teld^i^bestaande menke^nd verbindende tekst, die somsin dialoogvorm is geschreven, r Jg er schillende fragmenten aaneen. een ononderbroken werk uitgezond zal een inleiding in de vorm va rede of rondetafelgesprek tussen ven- schillende deskundigen de achtergrond en de betekenis der uitzendingen veram delijken. In totaal zijn twaalf thema's uitgedacht die op twaalf achtereenvolgende dinsdag avonden zullen worden behandeld, waar onder bijvoorbeeld een reportage over de „Piceola casa della provindenza" in Tu rijn de stad van liefdadigheid, opgerich' door Cotolengo en het werk van Don Bos- co, een klankbeeld over Frederic Ozanarr en reportages van de Oostpriesterhulp ei het werk van Abbé Pierre. Voor elk onderwerp zijn één of mee deskundigen aangezocht om de stof te or denen en te censureren op wetenschappe- lijke betrouwbaarheid. Van de medewerkers aan deze pro gramma's, die 60 tot 7o minuten zullen duren, noemen we prof. dr. F. van der Meer. pater B. Brockbernd O.S.B Manus Wiliemsen, Tom Bouws, Herman Fikkert. mr. W. Wagenaar. Louis Lutz, Léon Po- vel, dr. Paul Dibon, prof. dr. G. Brom. prof. ir. M. J. Granpré Molière, prof. dr. E. H. J. Aart» (Albert Westerlinok) uit Bij het opstellen van het ontspannings programma voor het nieuwe seizoen is gestreefd naar vernieuwing en uitbrei ding. Tot het bereiken van dit doei konden twee medewerkers, die reeds voorheen in los verband optraden, aan de K.R.O. wor den verbonden, te weten de heren Jules de Corte en Kees Schilperoort. Bovendien is de heer Leo Nelissen te. "Uggekeerd naar de Amusementsafdeling waar hij zijn K.R.O.-carriêre begon. De algemene leiding van de afdeling blijft in handen van de heer Wim Quinl Ook naar uitbreiding en vernieuwing van het team der niet vast aan de K.R.O verbonden medewerkers is ernstig ge streefd. Kon verleden jaar een kleinkunst cursus worden aangekondigd voor talent volle jonge auteurs en jeugdige uitvoe- rende kunstenaars, thans kan het resul taat van een jaar oefenen worden gemeld Er heeft zich een nieuwe groepering var kleinkunstenaars gevormd onder de naam TRANT '56- Vijf jonge auteurs, die no? niet werkzaam waren geweest op het ter rein van de radio-kleinkunst, hebben ten behoeve van dit groepje een repertoire samengesteld, dat voor het volgend sei zoen voorziet in een wekelijkse uitzen ding. Er is eveneens sen nieuwe componist arrangeur aangetrokken, die voor dit groepje werkzaam zal zijn. Voor de uitvoering zijn na een uitge breide test 5 personen uitgekozen, die na een jaar van training in het najaar zullen starten. Op de zondagmiddagen blijft de K.R.O - dansuitzending ondeL le'ding van Ko Sandmann gehandhaafd. De uitzending zal echter niet meer zozeer het karakter heb ben van een les. als wel gelegenheid bie den tot het beoefenen van stijlvol dansen. Er is contact gezocht met de Instuif Be weging eri het resultaat is, dat wekelijks een afdeling van de Instuif naar Hilver sum zal komen om aan de dansuitzending mede te werken. Uit, elke groep zal een daartoe aan te wijzen jury een winnend paar kiezen. De winnaars treden aan het eind van het seizoen op in een dansconcours, waarvoor de K.R.O. een fraaie beker ter beschik king zal stellen. Op zondagavond zal de K-R.O. weke lijks in samenwerking met de Voorlich tingsdiensten van Zee-, Land- en Lucht macht en de diensten voor de Welzijns zorg, een ontspanningsprogramma uitzen den. dat telkens in verschillende leger plaatsen wordt opgenomen in het bijzijn "an militairen. De muziek van dit programma zal, voor tover de ruimte in de legerplaatsen dit 'oelaat. verzorgd worden door het K.R.O.- iansorkest o.l.v. Klaas van Beeck. In klei tere legerplaatsen zullen minder om- 'angrijke ensembles van de K.R.O. op- 'reden. Bij het orkest zullen vocale en instru- nentale solisten optreden. Als vaste vo- ■aliste met een speciaal voor dit doel sa- nengesteld repertoire zal optreden: Betty Luske. Het programma bevat twee onderdelen tn wel „Per laatste gelegenheid", waarbi wee militairen op twee home-trainers, die verbonden zijn met een grote kilometer teller. een race zullen houden, waaraan voor de winnaar een K.R.O.-prijs is ver bonden en „Dat was in mijn tijd anders" waarbij een oud-gediende Wordt geïnter- vtewed over de toestanden.in zijn dienst tijd 30 of 40 jaar geleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3