Nijmegens Academische kliniek wordt in gebruik genomen IKE opent REPUBLIKEINSE VERKIEZINGSCAMPAGNE MUZIEKINSTRUMENTEN: liet skelet van Heyendaal is bekleed en ingericht Patienten-kamers met nieuwste snufjes Spookkamp Helden weer door woonwagenbewoners betrokken Mgr. Manfred Staverman O.F.M. te Leeuwarden tot bisschop gewijd Kopiëren zonder carbonpapier; stempelen zonder kussen nieuwe „gasten op de Jaarbeurs wwm In Den Haag minder poliogevallen Kartuizers naar Nederland Mgr. Nierman voor het eerst consecrator Bejaarde moeder in de kerk Een gift van dierbaar Dit jaar heel weinig Spaanse sinaasappelen 15.000 van zijn Friesland Vorstenhuwelijk in Bronnbaeh Glazen vleugel voor kleine flat DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 PAGINA 5 r*P HET NIJMEEGSE landgoed Heyendaal lieeft het oude bui tenhuis aan de oprijlaan een mach tige tegenhanger gevonden in het klinische complex dat dezer dagen officieel in gebruik wordt genomen. Wat jarenlang achter de vijver als skelet groeide is nu een sterk en tegelijkertijd sierlijk blok, dat al zijn gestrekte lijnen gebroken ziet in het spiegelvlak van de parkvijver. Eindbestemming overheerst Korte afstanden Centrale keuken LENTE OP TEXEL Nog 67 patiënten „AARDSE GEESTEN" WAARDEN ROND Handgeklap Vijfde missiebisschop van het bisdom Groningen Regeringsorder voor Westinghouse „ATOOMMOTOR" VOOR AMERIKAANSE KRUISER 7 elf out in verkiezings uitslag Radio en televisie Boekhoudmachine met tape-recorder l':.:'::v' Heyendaal is als plantsoen aan zi.in onttakeling toe. Links van de centrale allee is het preklinisch instituut al ge reed gekomen samen met enkele dienst gebouwen. Daarvóór eveneens aan de noordzijde staan de toekomstige verpleeg stersflats in een steiger,staketsel en gaan deweg wordt het steeds duidelijker hoe hier ter weerszijden van een oost' en west-allee een medische stad wordt op getrokken. Het klinische deel daarvan is op de zuidelijke helft gedacht en daar staat nu de eersteling, de grote kliniek gereed waarin straks ca. 325 patiënten zullen verpleegd worden. De noordgevel van het gebouw ziet er wat nieuw en gesloten uit, maar deze fagade hoort thuis onder de rubriek „tijdelijke voorzieningen". Daaronder moet trouwens de hele inrichting van het gebouw gerekend worden, nu dit toekom stige verpleeghuis voorlopig ook de be handelingsruimten, laboratoria, college zaal en zelfs de huisvesting van ver pleegsters en religieuze zusters onder zijn dak moet dulden. Vandaar dat voorlopig maar 176 patiënten in het blokvormige geheel kunnen worden opgenomen en de noordgevel te zijner tijd zal moeten wij ken voor de aanbouw van behandelings ruimten. Het pleit voor het beleid van de Rad- boudibestuurders dat de toekomst op geen enkele wijze aan het vandaag is opgeof ferd. Ondanks alle tijdelijke eisen, is een grootse en heldere opzet in het gebouw doorgevoerd, die volledig op zijn uitein delijke bestemming is gericht. De span ning tu-ssen voorlopig en definitief is duidelijk ten gunste van de laatste toe stand opgelost. De eindbestemming van het gereedgekomen bouwwerk is ver- pleegrudmte te verschaffen voor de pa tiënten. die onder de radiologische en intern-chirurgische afdelingen vallen. Speciale klinieken zullen opgetrokken worden voor de verpleging van kinderen enerzijds en voor die van patiënten der afdelingen gynaecologie, obstetrie en kleine specialismen anderzijds. Het cen trale gebouw, dat nu zijn rol gaat spelen zal dus eens aan een zeer eenvoudige bestemming moeten voldoen en dit leidde nrettblci 8r°n(ïPlan van grote en aller.- telkens twceaainheid- étaP he!" me" p!eegee„1hedeen;\eïerme1klearOUge;roVjeec'- ïeekkenmaae ^'er^a.nte binnenhof. De ver trekken aan de buitenkant van het com- plex zijn telkens tot verpleegkamer be stemd; een brede gang, die over de gehele verdieping; loopt scheidt deze kamers van de dienstvertrekken. Wanneer we een dergelijke verpleeg- eenlheid nader bezien valt het onmiddel lijk OP hoe rationeel de gekozen opizet in de praktijk moet werken. De door het verplegend .personeel dagelijks af te leg gen afstand wordt nl. tot een minimum teruggebracht. De dienstlokalen - met de grootste gebruiksintensiteit zoals waska mer linnenkamer en dienkeuken, hebben een zoveel mogelijk centrale plaats in de rij dienstvertrekken gekregen met de bedoeling de gemiddelde afstand tot de ziekenkamers zo klein mogelijk te houden. Meer naar de uitersten van e'ke ver- pleegeenheid zijn de toiletten geschoven, de bloemenkamer en de loggia, die vooral voor het kloppen van kleden e.d, zijn nut zal bewijzen. Verder heeft elke een heid een badkamer, een spoelkamer en een klein laboratorium voor co-assisten ten terwijl een speciale nis is uitgespaard om gestalde brancards uit de loop te houden. Aan de buitenzijde van het ge bouw is voorts per eenheid een zonnig dagverblijf voor verpleegden. Van deze functionele opzet vertoont de buitenkant van het gebouw, weinig spo ren. Het ziet er ongeveer uit als een re- naiesanceblok, dat wat uit zijn krachten is gegroeid, maar fijn van indeling tot aan het vriendelijk overschietende dak toe- Aan de west-zijde ontdekt men naast een uitvaarthof nog een lage uitbouw die dienst doet als opnameruimte en over loopt in het souterain. Daarin zijn de opnamedienst de sectie-afdeling, de ad ministratie en de polyklinische behan delruimten voorlopig ondergebracht. Een tweetal personenliften en een bredere patiëntenlift geven al bij de ingang ver binding met de verpleeg-étages. Ook de oostzijde van de nieuwe kliniek heeft een uitbouw van kennelijk tijdelijke aard. Daarin is de centrale keuken on dergebracht die met zijn definitieve ap paratuur een imposante indruk maakt ondanks de zolderachtige overkapping. Vanuit dit ruime vertrek zwermen spe ciaal geconstrueerde wagentjes, waarin de maaltijden warm blijven naar de di verse verpleegeeriheden uit. Want deze centrale keuken is de enige uitzondering op het gekozen stelsel, dat iedere ver- pleeg-eenheid zoveel mogelijk self-sup porting wil houden. Dat voorkomt im mers het afleggen van langere afstanden en een onnodig verkeer op de lange gan gen. Ook in een ander opzicht getuigt het bouwwerk van een humane opvatting omtrent het werk der verpleegsters. Met opzet is nl. afgezien van speciale dagver blijven voor het verplegend personeel' dat beter in de eigen flat en in ieder geval buiten de sfeer van de kliniek zelf ontspanning kan zoeken. Het academisch ziekenhuis in Nijmegen dat kan na een eerste bezichtiging al vastgesteld worden vertoont al bij zijn ingebruikneming de grondtrekken van een doordachte menslievendheid, die in godsliefde haar prikkel vindt. En dat is de diepere grond voor alle feestvreugde bij de start van het nieuwe instituut. IN DEI NOMINE FELICITER. De iepenbomen op het eiland Texel en vooral die in het plaatsje Den Hoorn, zijn thans in een teer waas van jonge frisse blaadjes gehuld. De bewoners van het eiland, die sedert de hevige storm in de maand juli waardoor de bomen van hun bladeren werden ontroofd, tegen de kale takken moésten aankijken, beleven nu onder de uitlopende iepen een nieuwe lente. Ondanks alle eenvoud, die zie kenkamers moet kenmerken, zijn een paar snufjes, die voor de ver pleging en rust van betekenis zijn, in de nieuwe Nijmeegse kliniek de aandacht waard. De bedden op bovenstaande foto zijn teaelijker- tijd brancards. Mei een enkele handgreep worden de wielen onder het voeteneind, neergeklapthet hoofdeinde van elk bed staat per manent op wielen, zodat een pa tiënt niet meer behoeft te worden overgetïld op een brancard om binnen de verpleeg-eenheid te worden vervoerd. De deuren van de ziekenkamers zijn dan ook on gewoon breed. Een ander snufje is het uittrek- bare gordijn tussen de bedden, dat het nogal naargeestige en ruimte- rovende kamerscherm vervangt. Vooral bij ernstige ziekte en be zoek zijn deze gordijnen van groot nut. Tenslotte wordt de verpleegsters het moeizame sjouwen met zuur stof-apparaten bespaard door een zuur stof-leiding, die door alle af delingen van het gebouw loopt era waaruit dus overal de nodige zuur stof kan worden afgetapt. In de week van 5 tot en met 12 septem ber zijn in de Haagse ziekenhuizen vier patiënten met poliomyelitis opgenomen, van wie een 37-jarige man uit Den Haag, een kind uit Rijswijk, een kind uit Naald wijk en een driejarig kind uit Indonesië, dat op 8 september reeds met polio be smet uit Indonesië in Den Haag arriveer de en toen direct in het Juliana-kinder- ziekenhuis werd opgenomen. In evengenoemde week werden zes pa tiënten, allen uit Den Haag, genezen ont slagen. In de Haagse ziekenhuizen worden nu nog verpleegd 67 patiënten, van wie 26 uit Den Haag afkomstig. Deze week hebben zich minder nieuwe gevallen voorgedaan dan de week daarvoor. De toestand wordt als rustig gekenschetst. Sinds 1946 wacht een aantal Nederlandse Kartuizers in Italië op de mogelijkheid om naar een eigen klooster in Nederland terug te kunnen keren. Reeds in vroege eeuwen hebben zij hier bloeiende neder zettingen gehad. Al zal het leven van de Kartuizers de mens niet direct aanspre ken, toch zal iedere goede katholiek een heimelijke bewondering hebben voor deze mannen die al hun aardse genoegens en betrekkingen opofferen om zich te wijden aan een leven van eenheid met God. De Stichting „Dionysius de Kartuizer" beoogt de terugkeer van de Nederlandse Kartuizers, die in Ca'ei (Italië) wachten- Er is reeds een terrein in de gemeente Tubbergen bij Arnhem aangekocht. Deze gegevens zijn afkomstig van een circu laire, die de Dionysius-stichting rond zendt, in de hoop dat de belangstelling voor de stichting groeit. Nadat sinds verleden jaar, toen wilde geruchten de rond» deden, de£ het spook te in het woonwagenkamp te Helden, het betrokken terrein tussen de bossen angst vallig door woonwagenbewoners was ge meden, hebben zich er thans weer enige gezinnen in hun rijdende behuizingen ge stationeerd. En in tegenstelling tot de panische vlucht, waartoe men verleden jaar overging, schijnt men thans vastbe sloten te zijn alle intimidatiepogingen van (Van onze verslaggever) In de St.-Bonifaciuskerk te Leeuwar den, hoofdstad van het gewest waar de wijdeling ruim tien jaar heeft gewerkt en naast zijn direct priesterlijke arbeid de zielzorg met belangrijk wetenschappelijk werk heeft gediend, is gisteren mgr. dr. Manfred Staverinan O.F.M., Apostolisch Vicaris van Hollandia op Nieuw-Guinea, door de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, tot bisschop geconsacreerd. Ook voor de consecrator, zelf pas enige maanden geledon tot Hogepriester ge zalfd, een gewichtige en treffende ge beurtenis^ nu hij voor het eerst de bis schopwijding mocht verrichten. Mede- eonsecratoren waren mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roer mond. en mgr. Constans Franc. Kramer O.F.M., de verbannen bisschop van Luanfu (China). Als presbyter assistens fungeerde de provinciaal der Minderbroeders pater Castulus v. d. Eynden O.F.M.troondia- ken,s waren Prof. mgr. dr. A. Mulders uit Nijmegen, en mgr. Th. Holtmann deken van Leeuwarden, terwijl bij de H. Mis pater dr. Bertulf van Leeuwen O.F.M., en pater Wigbert van der Meer, gardiaan te Drachten, assistentie verleenden als diaken en subdiaken Talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten waren in de voornaam ver sierde gothische kerk aanwezig. Doch de tegenwoordigheid van zijn bejaarde moe der zal de nieuwe bisschop de meeste vreugde hebben gegeven. Vele medebroe. ders bevonden zich verder in de kerk, onder wie missionarissen uit Nieuw-Gui nea, hier te lande met verlof, o.a. de be kende pater Kammerer O.F.M. Tevens waren de eerste inheemse pries terstudenten uit het missiegebied van mgr. Staverman aanwezig. Als de meest prominente gasten noe men wjj o-m. mgr. Norbertus van Velzen. O.P., bisschop van Kroonstad (Afrika), en de eveneens uit China verbannen bis schop mgr. Quintinus Pessers O.F.M., de vicaris-generaal van het bisdom Gronin gen mgr. G. G. P. van Dijk, mgr. H. van Hussen directeur van de Pauselijke Mis siegenootschappen, mgr. prof. dr. J. G. M. Willebrands, voorzitter van de St.-Willi- brord Vereniging, de provinciale oversten van de Missionarissen van het H. Hart en van de paters Augustijnen, de heer J. C. Baarspul, officieel vertegenwoordiger van de gouverneur van Nieuw Guinea, naast wie nog andere bestuursambtenaren van het eiland hun belangstelling toonden, de heer S. van Abbema, lid van G.S. namens de commissaris der Koningin in Fries land, mr. A. van der Meulen. burgemees ter van Leeuwarden, mgr. J. de Sai, hoofdvlootaahnoezenier, prof. G. Zeegers, directeur van 't KASKI, dr. L. Albering, secretaris van de K.V.P., de Eerste-Ka- merleden mr. G. Kropman en dr. L. Beaufort O.F.M. en pater magister J. Stokman O.F.M.. lid van de Tweede Ka mer. De gezangen van de bisschopswijding werden uitgevoerd door een schola can torum, samengesteld uit klasgenoten van mgr. Staverman onder leiding van pater H. Hettema O.F.M. Het koor van de pa rochie zong onder directie van de heer J. Bos de Gregoriaanse Paasmis. De indrukwekkende ceremoniën be gonnen met de plechtige intrede van de bisschoppen en hun gevolg, terwijl het koor het triomfale „Ecce Sacerdos" van Ebner zong. Geboeid hebben hierna de aanwezigen de zinrijke handelingen van de bisschopswijding aan het met bloemen versierde altaar gevolgd. Toen mgr. Sta verman met de andere bisschoppen onder het ..Christus Vincit" het kerkgebouw verliet, uitten de aanwezigen hun vreug de door te applaudisseren, een moment, dat niet naliet ontroering te wekken. de zijde der spoken het hoofd te bieden. Deze laatsten hebben zich overigens ook nu weer niet onbetuigd gelaten. De families Lemmens, Van Moorsel en West- heim hoorden kort na hun aankomst reeds in een van de eerste nachten het geronk van een auto, die uit de richting Kessel het kamp naderde. In de duister nis maakten enige mannelijke bewoners van het kamp een speurtocht naar de auto, die echter onvindbaar bleef. Plot seling werden er een aantal vuurpijlen afgeschoten, in het schijnsel waarvan men drie vluchtende gestalten zag. Een achter volging werd ingezet, maar de „spoken" wisten tijdig met de gereedstaande auto te ontkomen. In ieder geval constateerden de woonwagenbewoners met een zekere opluchting, dat althans deze keer wel zeer duidelijk „aardse geesten" aan het werk waren geweest. Nadien heeft men op een nacht nog eens geruime tijd een licht in de bossen zien rondwaren, maar er gebeurde verder niets tot teleurstelling van de kampbewoners, die hopen de spo ken nog eens een warme ontvangst te be reiden. Het peil der spookseances is wel aanmerkelijk gezakt vergeleken bij ver leden jaar, toen de kampbewoners gelui den als van door lucht zwevende piano's en watergekabbel als van een plotseling ontstane beek meenden te horen. Spaanse sinaasappelen komen dit jaar in minimale hoeveelheden aan de markt. I)e strenge vorst van de afgelopen win ter heeft voor de Spaanse sinaasappelen- telers rampzalige gevolgen gehad. Tegen een oogst van 1,8 miljoen ton in het sei zoen 1955-1956 staat een verwachte op brengst in dit seizoen van maar amper 350.000 ton. Van deze hoeveelheid moet nog het binnenlands verbruik af, dat jaar lijks gemiddeld 300.000 ton bedraagt. De vorst heeft echter ook onherstelbare schade toegebracht aan de sinaasappel bomen. Hele boomgaarden zijn doodge vroren, waardoor nieuwe aanplant nodig zal zijn. De schade, die deze misoogst aan oe Spaanse economie zal toebrengen, is nu nog niet te becijferen. De directe scha- ,Aei01°Pt evenwel nu al een bedrag van mill°e" gulden. De tijdelijke moei- m-inifocf' waar Spanje thans voorstaat, de NpSo'rii1'011' aldus de directeur van fn d V mer van Koophandel in Spanje, de heer J. de Boer nu al in een vermindering van de importvergun ningen, maar desondanks blijken de Ne- schrtkken exporteurs 'ich niet te laten af. De heer De Boer zeide dit op een zit dag in het kader van het export-informa tie-centrum yan de economische voorlich tingsdienst op de Utrechtse Jaarbeurs. Een blijvende apparatuur in een tijdelijk gebouw: de centrale keuken van de Nijmeegse Academische kliniek. Na de plechtige bisschopswijding van mgr. dr. M. Staverman gistermorgen In de St.-Bonifatiuskerk te Leeuwarden werd in de namiddag in het gebouw „De Har monie" een bijeenkomst gehouden, waar de nieuwe kerkvorst hartelijk is gehul digd en van zeer velen gelukwensen In ontvangst had te nemen. Ook nu waren de bisschoppen en vele wereldlijke auto riteiten, die de consecratie hadden bijge woond, weer aanwezig. De heer J. C. Baarspel, vertegenwoordi ger van de gouverneur van Nieuw-Guinea. roemde de mildheid, wijsheid en het be zonken oordeel van de apostoiisch-vicaris en zei er zeer verheugd over te zijn, dat mgr. Staverman hiervoor was uitverko ren. Spr. vertrouwde op een voortdurende hartelijke samenwerking tussen het vica riaat Hollandia en het gouvernement van Ned. Nieuw-Guinea. Nadat de provinciaal van de Francisca nen, pater C. v. d. Eijnden, de gelukwen sen van de ordebroeders had vertolkt, herinnerde mgr. prof. dr. J. G. M. Wille brands aan de werkzaamheid van mgr. Staverman als hoofdbestuurslid van de St.-Willibrordvereniging en hem prijzend om een goed oecumenisch inzicht, bood de voorzitter van deze vereniging een mijter aan. Mgr. H. van Hussen. directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen, deelde mee, dat mgr. Staverman de 59ste Neder landse missiebisschop is en de 67ste kerk voogd, als men de apostolische prefecten meerekent. Het jonge bisdom Groningen telt nu vijf missiebisschoppen, die over de hele we reld verspreid zijn: mgr. Hettinga in Pakistan, mgr. Kramer, destijds in China, doch hieruit helaas verdreven, mgr. Teern- stra in Zuid-Afrika, mgr. De Lange in Brazilië en straks mgr. Staverman op Nieuw-Guinea. Mgr. Van Hussen zag daarin het bewijs, dat er in het noorden dus een krachtig godsdienstig bewustzijn is, zoals het grote aantal missionarissen de vrucht van een goed katholiek leven zijn en het grote aantal bisschoppen hun kwaliteit bewijst. Een verrassing was het ongetwijfeld, toen de heer Tj. de Jong uit Bolsward meedeelde, dat een bedrag van f 15.000 was bijeengebracht, welk geld mgr. Sta verman bestemd heeft voor een appara tuur voor een telecommunicatie. Deze som is door vele personen en zelfs een dominee bijeengebracht. Uit mededelingen bij de giften bleek op hartroerende wijze de sympathie, die mgr. Staverman zich in Friesland verworven heeft. Getroffen door deze hartelijkheid sprak mgr. Staverman een dankwoord, waarbij de consecrator zijn erkentelijkheid be tuigde en mgr. Nierman een bisschop noemde naar het hart van het volk. Voorts herinnerde mgr. Staverman aan het moei lijke werk van zijn voorganger, mgr. Oscar Cremers O.F.M. Aartshertog Joseph Arpad van de Hon gaarse tak van het voormalige keizerlijke huis Habsbnrg is gisteren op het kasteel van Bronnbaeh in West-Duitsland in het huwelijk getreden met prinses Maria zu Loewenstein-Wertheim-Rosenberg. De aartshertog is 24 jaar, zijn bruid 20. Bijna 400 leden van de Europese adel waren in de 700 jaar oude kapel van het 'kasteel getuige van de huwelijksplechtig heid. De huwelijksmis werd opgedragen door mgr. Hangsbach, bisschop van Pa- derborn. Zij werd o.m. bijgewoond door ex-koning Umberto van Italië, die ver want is met de moeder van de bruid, aartshertog Otto, hoofd van het Huis Habsburg, hertog Albrecht van Beieren, prins Karei van Luxemburg en zijn zus ster, leden van het Huis Bourbon-Parma. een zoon en twee dochters van de graaf van Parijs en de hoofden van de Huizen Wuerttemberg en Baden. Aartshertig Joseph Arpad droeg een rode tuniek, met goud geborduurd en met bont afgezet, een rode zijden broek en rijlaarzen en een hoed van vossenbont. De bruid was gekleed in een hooggesloten wit-zijden jurk met lange sleep. De Amerikaanse regering heeft aan de ..Westinghouse Electric Corporation" te Pittsburgh de opdracht verstrekt tot de bouw van een atoomkracht-centrale voor het eerste door kernenergie aangedreven oppervlakteschap ter wereld. In het con tract wordt een bedrag genoemd van 18.335.305 dollar. De centrale wordt ont worpen en ontwikkeld door de com missie voor atoomenergie en het scheeps- bureau van de marine. Het schip zelf zal worden geibouwd door de „Bethlehem Steel Company" op haar werven in Quincy, in de Amerikaanse staat Massa chusetts. De oorlogsbodem, een lichte kruiser van 11.000 ton. zal 87.500.000 dollar kosten en voorzjen worden van „de mo dernste bewapening en de nieuwste ge leide projectielen waarover de vloot be schikt". Het vermogen van de ..atoommo tor" zal overeenkomen met ongeveer 40.000 pk. President Eisenhower heeft gisteren on een bijeenkomst van 560 republikeinse f eiders op zijn boerderij in Gettysburg of ficieel de republikeinse verkiezingscam pagne geopend. De president verklaarde, dat de repu- hlikeinen de kiezers moeten overtuigen va" hun verantwoordelijkheid om de „J s- op de weg van welvaart, vooruitgang zerVrefle te houden. Ook moeten de kie- nuhi-,ervan overtuigd worden, dat de re- rer. ,einse party het best in staat is de de li te leiden. Eisenhower riep voorts nov»^,eden op voor de verkiezingen in De v? ,e.r allemaal een lid aan te werven, „kruis* .ez®n8scampagne moet een ware sident °c^t" worden, zo betoogde de pre- de^rprwvï?,? over de verschilpunten tussen ders 'heinse partij en haar tegenstan- volsènrt de president de nadruk op de li til Wee punten: rni ,fePub]ikeinse partij wil, dat de de V. s. als wereldleider geken- ti» r> wordt door niet-geheime diploma- wereldvrede kan slechts verwe- t rJD-tt en gehandhaafd worden door in- nationale akkoorden die gebaseerd zijn tv»D niorele beginselen en die men open aar kan maken zonder de vrees, dat zij aoor iedereen verworpen zullen worden. <0 De republikeinse partij is voor standster van zuinigheid en eerlijkheid binnen de regering en tegen centralisatie van macht in een groot bestuursapparaat. De regering mag echter geen valse bezui nigingen toepassen als het gaat om de veiligheid van landen en zij mag even- nun. uit zwakte, compromissen aanvaar den over beginselen, hoe groot de druk °°f tp°ge zijn, die op haar wordt uitge oefend. Pe President waarschuwde de republi- ??slotte tegen pessimisme. „Men ïïc va£ te voren een verkiezing als verloren beschouwen", zo zei hij. Intussen is in de berekening van de uit slagen der algemene verkiezingen in de Amerikaanse staat Maine een telfout ge slopen, zodat men tot een hertelling zal moeten overgaan om te controleren of de democraten daar al dan niet recht hebben op een congreszetel. Volgens de telling zou de republikeinse kandidaat Hale bij deze verkiezingen, die maandag j.l. werden gehouden, 28 stem men meer hebben behaald dan de demo cratische kandidaat, Oliver. Hoe de uit slag nu in werkelijkheid zal luiden is nog niet bekend. (Van onze Utrechtse redacteur) Een interessante afdeling op de Jaarbeurs vormt de groep muziek instrumenten, een nieuwe verschij ning op de parterre van het ge bouwencomplex op het Vreden- burg. Een firma uit Amersfoort demonstreert een Clavion-huisorgel, dat kleiner van omvang dan gewoonlijk is met het oog op de moderne woningbouw. Merkwaar dig is een glazen vleugel, die een Utrecht se firma exposeert. Verder zien we bij deze deelnemer een piano, die bij de mo derne meubilering is aangepast en spe ciaal geschikt is voor kleine flats. De klep ontbreekt, maar met behulp van een hef boompje kunnen de toetsen worden vast gezet. Een grappige vinding is de kleine microfoon, die door middel van een gummi-houder op een mondorgel wordt aangebracht en met een snoer op de radio kan worden aangesloten om het geluid te versterken. Een instrumentenfabriek uit Eindhoven komt uit met een super-elektrische jazz- gitaar met drie elektromagnetische sy stemen en een vierdelig drukknopregister. Met dit laatste kunnen de meest fantas tische klankkleur-effecten worden be reikt, d.w.z. van een cither tot een con trabas. Een firma uit Biithoven introduceert de voor Nederland geheel nieuwe Framus Star-bass, een instrument met het for maat van een gitaar, doch in de stem ming van een normale contrabas. Iedere gitarist kan dit instrument na enige uren oefening bespelen, terwijl door de klei nere bouw en kortere mensuur met wei nig moeite een techniek te bereiken is, die op een normale contrabas niet moge lijk is. Philips, een oude getrouwe op de Jaar beurs, komt natuurlijk ook dit keer weer met tal van nieuwe artikelen. Er zijn vele nouveautés op het gebied van radio, Een kijkje op de afdeling muziekinstru menten van de Utrechtse Jaarbeurs. televisie, grammofoon-apparatuur en ver lichting. Hiervan noemen, we een serie radio-ontvangtoestellen, waarvan vele ge baseerd op de z.g. „Bi-Ampli"-techniek, welke wordt gekenmerkt door gescheiden geluidskanalen voor de hoge en de lage tonen. Er is een nieuwe automatische platen speler, die als bijzondere eigenschap heeft, dat hij tevens automatische piatenwisse- laar voor 45-toeren platen is. Verschillende nieuwe gloeilampen armaturen zullen door hun vormgeving en lichttechnische eigenschappen het in moderne interieurs goed doen. Naast een nieuwe cirkelvormige fluorescentielamp TL verscheen ook een kleine, goedkope hoogtezon, terwijl we tenslotte wijzen op een nieuw model hoorapparaat met tot nu toe onbekende draagmogelijkheden. Ook van Erres zijn er verschillende nieuwe apparaten, zowel radio's als radio grammofoons. Verder televisietoestellen met een zeer laag ruisgetal, een grote gevoeligheid en maximale selectiviteit. Nieuwe modellen van stofzuigers worden gebracht, zowel voor huis als bedrijf en verschillende verbeteringen zijn waar te nemen aan de wasmachines en wascentri- fuges. Uit Amerika afkomstig is een koffie- automaal, geïmporteerd door een speciale maatschappij op dit gebied te Den Haag, waarmee vier soorten koffie binnen 8 se conden kunnen worden geleverd. Vol komen elektronisch gecommandeerd werkt de machine direct na de geldin- worp. De capaciteit is 500 bekers. Als de voorraad op is, sluit de muntinworp en gaat er een lichtsignaal branden. Een bekende handelsvereniging op het gebied van kantoormachines komt voor de dag met het nieuwste produkt van de Olivetti-fabrieken, een vol-automatische schrijvende rekenmachine. Het is de eerste en enige volledig automatische rekenmachine die alle factoren van een berekening bij het uitvoeren daarvan tegelijkertijd opschrijft. Deze machine kan ook een reeks van tellingen maken en automatisch het verzameltotaal schrijven van die tellingen, zonder extra handelingen. Voor de eerste maal in Nederland de monstreert ..National" een met de tape recorder gekoppelde boekhoudmachine. De met de boekhoudmachine geregistreer de gegevens worden gelijkertijd op een door de tape-recorder geproduceerde smalle papierstrook in ponsgaatjes ver werkt. Met behulp van deze ponsband kunnen de daarin vastgelegde gegevens nogmaals worden gebruikt en wel spe ciaal voor het verkrijgen van gedetail leerde statistische gegevens. Tevens wordt voor het eerst in ons land onder de aan dacht gebracht een speciale spaarbank- machirfë, die in origineel schrift, dus zon der carbonpapier, het spaarbankboekje, de spaardersrekening en de kasstaat ge lijktijdig bijwerkt. Twee bijzondere snufjes zijn wel het papier, dat gelijkertijd voor een duplicaat zorgt, zonder dat van carbonpapier ge bruik gemaakt behoeft te worden en een stempel, waarmee 5 tot 800 afdrukken achter elkaar kunnen worden gemaakt, terwijl slechts éénmaal geïnkt behoeft te worden en het stempelkussen dus ver valt. Men ziet, de Najaarsbeurs brengt weer primeurs op allerlei terreinen. Te veel om alle te noemen, zodat wij dus hier en daar slechts even hebben geneusd. Een nieuw snufje op de Jaarbeurs is de koffie-automaat, die u koffie bezorgt, zonder, dat er een kelner voor nodig is. Door het Inwerpen van een penning ont vangt men een beker van de opwekken de drank.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5