DE KONINKLIJKE STOET OP PRINSJESDAG Reders van zeevarende naties in conferentie Jj, TIP-T0NIC Groei der Nederlandse havens in eerste halfjaar Rotterdam achtergebleven ii verkeersuitbreiding Gouverneur v. Tilburg teru naar Suriname PLICHTEN gaan vóór geld i i li e hebben er weer een polder van 54.000 ha bij EDEN BLAAST STOOM AF „De wereld voelt zich vanavond geruster Geen absolute belofte Westen stuurt proefschip m s Welgemoed vertrokken r" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vrijdag 14 september 1956 De route van de rijtoer s middags door Den Haag De „Oranje" blijft voorlopig oude route Grote uittocht van niet-Egyptische kanaal-employés volgen Brits parlementariër ontmoette Burgess Israël beschuldigt Jordanië Minister Beyen sprak met ,drie wijze mannen' Ik ben nu weer een on-politieke man Opbloei van andere havens langs Waterweg Twining over tekort aan technici Jonge katholieke Argentijnen trekken stormachtig van leer WEERBERICHT Kort voor liet einde van het Suez-debat in liet Lagerhuis heeft premier Eden gisteravond de hevige spanning, die door zijn verklaringen van de vorige dag gewekt was, voor een deel weg genomen door de belofte te doen, dat zijn regering zich, behalve in geval van uiterste nood, tot de V. N. zal wenden vooraleer zij besluiten zal tot het gebruik van geweld. De plaatsvervangende fractieleider van de Labourpartij, de heer Griffith, gaf uiting aan de opluchting van de oppositie over deze ver klaring, door te zeggen, dat „de natie gediend en gered" was met deze belofte van de premier. Een andere Labour-leider, de lieer Cliuter Ede, ver klaarde: „De wereld voelt zich vanavond ge ruster", doch hij liet daar onmiddellijk op volgen, dat alle reden voor vrees nog niet was weg genomen, omdat Eden geweigerd had zich cate gorisch en onvoorwaardelijk tegen het ge rui van geweld uit te spreken. In de stemming, welke het Suez-debat besloot, verkreeg de regering dan ook niet het vertrouwen van de oppositie. Het vertrouwensvotum werd aanvaard met 319 tegen 248 stemmen, zulks nadat een Labour-motie van afkeuring met 321 tegen 251 stemmen was afgewezen. (Vervolg op pagina 3) ----- De rijtoer Staatsloterij TWEE VLIEGEN IN EéN KLAP De nieuwste tip voor Vw long drink: 'n TIP VAN BOOTZ Veranderde verhoudingen Internationale binnenvaart Achteruitgang ook nier HONGAARSE SCHRIJVER KRITISEERT CENSUUR De weerverwachtlng van het KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind ruimend naar noordelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zaterdag 15 september: zon op 6.16, onder 18.59 uur; maan op 16.42, onder 1.18 uur. NIEUW COURANT Geen onvoorwaardelijk gebruik van geweld tegen E De verklaring, die Eden. daartoe ge prest door de oppositie, terzake aflegde, luidde als volgt: ..Indien men van ons een absolute belofte of waarborg vraagt- dat geen geweld zal worden gebruikt dan na beroep op de Veiligheidsraad, dan kan noch ik noch enige andere Britse minister zulk een belofte geven. Niettemin wil ik dit antwoord geven, dat naar miin me ning zover gaaf als maar enige regering kan gaan: het is zeker onzp bedoeling indien de omstandigheden dit toelaten dat wil zeggen behalve in geval van noodtoestand, zulk een kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Verder dan deze verklaring zou, geloof ik. geen enkele regering kunnen gaan; de rege ring moet de laatste instantie zijn om de omstandigheden te beoordelen''. In zijn rede van eergisteren had zoals gemeld, de premier verklaard dat Groot- Brittanmië en de andere betrokken naties vrii zouden zi.in om hetzij via de V.N.. .hetzij met andere middelen hun rech ten te doen gelden. De woorden ..hetzij met andere middelen'" waren door de op positie algemeen geïnterpreteerd als een bedreiging met geweld. Eden legde er voorts de nadruk op. dat het aanibod tot vreedzame onder handelingen dat door de commissie- Menzies aan Egypte gedaan is, nog steeds van kracht is Ook wees h« erop dat het plan voor een organisatie van kanaalgebruikers slechts een voorlopig karakter draagt en bedoeld is omi te voorzien in de onmiddellijke behoeitei van het ogenblik. In het debat, dat aanvankelijk weer even stormachtig verliep als de vorige dag, is niet zonder invloed geweest de rede van de conservatieve Sir Lionel Heald. voormalig vertegenwoordiger van de Britse regering bij het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. die ver klaarde, dat Groot-Brittannië naar zijn mening zeker verplicht 'zou zijn om, indien alle andere maatregelen gefaald hadden het. geschil voor de V.N te bren gen vooraleer geweld gebruikt werd. .Ik geloof niet. dat de minister van buiten landse zaken, de premier of welk lid van de regering ook iets anders heeft gedacht of gesuggereerd" zo zeide Sir Lionel. „Ik geloof, dat indien dit nu ook gezegd werd. heel wat spanning zou verdwijnen" In het Hogerhuis, waar gisteren even eens het Suez-debat voortduurde, werd een soortgelijk beroep op de regering gedaan door de aartsbisschop van Can terbury en primaat van de Church of England, dr. Geoffry Fisher. Hij vroeg aan de regering om krachtig en duidelijk tR verklaren dat zij niet van plan was om geweld te gebruiken zonder zich eersi tot de V.N, te hebben gewend. „Indien dit verklaard werd. zouden de oppositie en de regering verenigd worden en bo vendien zouden heel wat burgers, die zich zeer ongerust maken hierdoor op gelucht worden" zo zeide hij. Toen in het Lagerhuis de heer Gaitskell als leider van de Labourfraclie. namens de oppositie het laatste woord voor de stemming sprak, zeide hij, dat hij In de kort tevoren door minister Dulles on zijn persconferentie gedane verklaringen enige dingen had gelezen, die iieel wat gematigder waren dan sommige van uitlatingen van Eden van de vorige avond. Gaitskell sprak er zijn voldoening over uit dat uit sommige van de opmer kingen van Dulles blijkt, dat de nieuwe gebruikersorganisatie ten doel heeft om uiteindelijk tot onderhandelingen met Egypte te komen. Als dat inderdaad het geval is. dan kan ik tegen deze orga nisatie moeilijk bezwaar hebben, zo zeide hij. Gaitskell eindigde zijn rede met de woorden: „Ik verzoek de eerste minister nu om zijn kans te benutten Laat hem een beroep op de V.N. doen en laat hij ons de verzekering geven dat hij even als de heer Dulles, er niet over denkt, dat wij ons schietend een weg door het kanaal zouden moeten banen. In 1945 be- schreef Sir Anthony Eden de V.N. als de laatste hoop van de mensheid. Laat hem er niet toe bijdragen om te pogen deze hoop te verbrijzelen". Van gewoonlijk welingelichte zijde te Washington is in dc nacht van donderdag op vrjjdag de onderstaande schets van het westelijke beleid ten aanzien van liet Suezkanaal vernomen: (1). De voorgestelde gebruiksorganlsatie zal aan beide einden van het Suezkanaal in internationale wateren een schip met loodsen stationeren. Deze loodsen zijn waarschijnlijk ervaren loodsen van de oude kanaalmaatschappij in Parijs. (2). Dc organisatie zal een proefsclup met een van haar eigen loodsen door liet kanaal zenden met de opdracht de Egyp 'isehe autoriteiten te gehoorzamen met uitzondering wat betreft het aan boord nemen van een loods in Egyptische dl(3)Stindien Egypte dit proefschip dwingt te stopnen. zal het de steven wenden en om Kaap de Goede Hoop naar zijn be stemming varen. In westelijke diplomatieke kringen 'e Washington werd gezegd dat een derge lijk ged**ag van Egypte een schending zou zijn van zijn belofte het Suezkanaal open te houden. Een dergelijk plan werd naar bekend geworden is gisteren reeds gedurende drie uur door het Franse kabinet bespro ken, De stoet, welke a-s. dinsdag te één uur van het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag vertrekt om H M. de Konin gin, Z K.H. Prins Bernhard en H K-H. Prinses Beatrix te begeleiden naar de Ridderzaal, waar de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal zaï geschieden, zal o-a. zijn samengesteld uit een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard, een detachement der Konink lijke Marechaussee, een compagnie van het Garde-Regiment Grenadiers met het vaandel en de Koninklijke Militaire kapel Vervolgens komen een aantal rijtu.gen van leden van de hofhouding. De Koningin, de Prins en Prinses Bea trix zijn gezeten in een met acht paarden bespannen staatsiekoets. Een commando rijkspolitie te paard zal de stoet sluiten. Des namiddags om 15-45 uur zullen ELM. de Koningin en Z-K.H. de Prins der Ne derlanden met de vier prinsessen een rij toer maken langs de volgende route: Huis ten Bosch, Leidsestraatweg. Laan van NO Indië, Willem Witsenplein. Van Alkema- deiaan, Breitnerlaan, van HoytemastraaL Wassenaarseweg, Javastraat, Alexa"aeJ straat. Plein 1813 Alexanderstraat, Park straat, Kneuterdijk, Plaats, Vuverdam, Buitenhof. Hofweg, Lange Poten. P'®'"' Korte Poten, Heerengracht. Bezu'.denhou.- seweg, Huis ten Bosch. Deze stoet zal worden geopend door de hoofdcommissaris van politie te paard. Vervolgens de met vier paarden bespan nen open rode landauer, waarin gezeten zullen zijn de Koningin, Pnns Bernhard en de Prinsessen Margriet en Marijke, een eveneens met vier paarden bespannen landauer zullen plaatsnemen de Prinsessen Beatrix en Irene. ■V- ,Y V - Om ruim acht minuten over één donder dag middag is het laatste gat gedicht m de dijk, die de nieuwe polder Oostelijk Flevoland zal ermslHiU'.n. Later op de middag stelde HM- Koningin Juliana, die de sluiting van het laatste dijkgat had gevolgd aan dele van het vaartuig ,Vaii Hasselt", het enorme nieuwe ge maal Wortmanin gebruik, dat. daarna met de gemalen „Colijn" en „Lovink be gon met het gigantische karwei van het leegpompen van de 5^.000 hectare grote Polder. Op de onderste foto ziet men uit voerder Piet. Dekker en diens collega Jan Hushart over de laatste ,,hap" heen met ren handdruk het reuzenkarwei bezege len Een verslag van de gebeurtenis kan men lezen op pag. 3. Het m.s. Johan van uldenbarnevelt, va rende in charter voor de Nederlandse re gering, met ongeveer 1050 repatriërenaen uit Indonesië aan boord, vaart, zoals be kend. vla de Kaap naar Amsterdam. Het schip wordt op 25 september te Kaapstad, op 7 oktober te Las Palmas en op 12 ok tober te Amsterdam verwacht. Het m.s „Oranje", zo deelt de directie van de Stoomvaart Maatschappij Neder land voorts mede. blijft voorlopig de oude route volgen. De „Oranje" vertrok giste ren uit Colombo. In de Staatsloterij is de prijs van f 25.000 met de premie van f 30.000 ge vallen op lot no. 20664. (Advertentiej Het vroegere Britse parlementslid Tom Driberg, heeft gisteren in Moskou ver klaard. dat hij tijdens zijn bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie „bijna elke dag" had gesproken met Guy Burgess, de Britse diplomaat, die in" 1951 naar Rus land vluchtte. Volgens Driberg zag Burgess, die werk zaam is voor een uitgeverij, waar Russi sche boeken in het Engels en andere ta len worden vertaald, er „zeer gelukkig uit". Driberg, die bezig is een boek over de affaire Burgess en MacLean te schrijven zei dat hij nu over alle bijzonderheden van de door de beide diplomaten gevolg de vluchtroute beschikt. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren Jordanië beschuldigd van het t,opzettelijk voortzetten van agressie tegen Israel". Ry verklaarde dit na afloop van het onderzoek, dat door een gemengde Israëlisch-Jordaanse bestandscommissie was ingesteld naar de toedracht van een overval op het Arabadal woensdagavond, waarbij drie Israëliërs werden gedood. Het onderzoek beeft uitgewezen, dat de overval werd gepleegd door Jordaanse mi litairen, de woordvoerder. Reders uit de belangrijkste zeevarende mogendheden, die gebruik maken van he .Suez kanaal, zijn gisteren in Londen bij een geweest om de praktische gevolgen van het voorstel tot oprichting van een organisatie van gebruikers van het kanaal te bespreken. De bijeenkomst, die een be sloten karakter had, werd bijgewoond door reders uit Noorwegen, Frankrijk, Ne derland, Spanje, Denemarken, de V. S, West-Duitsland en Groot-Brittannic. Intussen werden gisteren de kantoren van de lucht- en scheepvaartmaatschap pijen in Port Said door niet-Egyptische employés van het Suez-kanaal overstelpt met aanvragen voor passage naar Europa Radio Cairo maakte gisteren bekend dat de Egyptische administratie van het Suez-kanaal nieuwe identiteitsbewijzen heeft uitgereikt aan employés, die geen ontslag nemen. Personen, die niet in het bezit zijn van deze papieren, zullen met ingang van zaterdag niet tot de kanaai- installaties worden toegelaten. Volgens de radio hebben enkele niet-Egyptische em ployés zich bereid verklaard te blijven, „niettegenstaande de aansporingen en in structies van de ontbonden Suez-kanaal- maatschappij". Onder deze niet-Egypti sche employés bevonden zich twee Brit ten. Het hoofd van de Egyptische Suez-ka- naalmaatschappij, Twefik El Dib, ver klaarde gisteren, dat de Egyptenaren „de (fOirt ffanriflp VlPt Egypte heeft intussen gisteren de V.N. gewaarschuwd, dat „indien er enige be lemmering of vertraging ontstaat bij het functioneren van het Suez-kanaal, Groot- Brlttannië en Frankrijk daarvoor verant- woordelijk zijn". Aldus een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buiten landse zaken. Deze boodschap is verzonden, nadat de Suez-kanaalmaatschappij haar loodsen^ver. lof had aegeven uit Egypte te vertrekken In de bodschap wordt verder gezegd da de Egyptische regeringham- uiterste De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J-W. Beyen. heeft gis teren een onderhoud gehad met de „drie wijze mannen" van do T'ato over een mo gelijke uitbreiding van de politieke en e- eonomisehe samenwerking tussen de At lantische bondgenoten. De drie wijze mannen" de ministers van buitenlandse zaken van Italië Cana da en Noorwegen zullen, zoals beke"d- met vertegenwoordigers van elk der Na- or ÜS.nS ïpS.n r.ppm al. geval was. .1i,o,KinPt.sformatip iilings Uit de cijfers, die het Centraal Bureau voor statistiek over het haven- verkeer in de eerste zes maanden van dit jaar heeft gepubliceerd, blijkt, dat van de algehele verkeersuitbreiding over deze periode de haven van Rotterdam procentsgewijze is achtergebleven bij de andere havens. Terwijl de zeegoederenoverslag in alle Nederlandse havens met 15.2 procent steeg, beliep deze toeneming in Rotterdam 12.3 pro cent. Vooral het zeegocderenvervoer via de andere havens aan de Nieuwe Waterweg o.a. Vlaardingen, nam sterk toe. Deze havens na men in het eerste half jaar 9.6 procent van de totale doorvoer van zeegoederen voor hun rekening. Het vorige jaar was dit percentage 6.2 procent. Ertsen en kolen De informateur fïrof. mr. W. F. de Gaay Fortman, de gevolmachtigde minister voor Suriname, mr. dr. R. H. Pos. de gecommit teerde van Surinaamse zaken mr. H. b. de Vries Evert Vermeer, voorzitter van de Kiaarae gisteren üat de Egyptenaren ,,oe burgemeester van Rotter- vaart gaande zullen houden ondanks het waisnim de secretaris- vertrek van de niet-Egyptenaren". De loodsen, die in Egypte zullen blijven, zul len „desnoods 18 tot 19 uur per dag wer ken om de scheepvaart gaande te houden" zo voegde hij hieraan toe. dam! mr. G. E. van Walsum. de secretaris generaal voor Overzeese Rijksdelen, de heer J- Kiveron en drs. A. Jonkers, direc teur van S.N.A. (Suriname-Nederlandse Antillen) hebben gistermiddag op Schip hol de gouverneur van Suriname, de heei J. van Tilburg, die verleden week in ver- De positie van de Rotterdamse haven ten opzichte van de gezamenlijke Neder landse zeehavens ziet er voor het eerste Alle havens Rotterdam Invoer 16.648 12.905 Doorvoer 14-404 11 703 Uitvoer 8.159 5.882 Doorvoer 4.615 4.075 A v."'' band met de kabinetsformatie ijlings naar Nederland werd geroepen, uitgeleide ge- daaik ben nu weer een on-politiek man" zei de gouverneur. „Ik ben tijdelijk in het kabinet betrokken geweest-, dat is thans voorbij Ik ga rustig en welgemoed naar Suriname terug om daar als gouverneur onze Koningin te blijven vertcgenwoor- C,1prof' De Gaay Fortman en de gouver neur verstrekten geen commentaar op de stand van zaken der kabinetsformatie. Het toestel waarmee de heer Van Til burg de reis via de zuidelijke route naar Suriname maakt, vertrok om kwart over trie van Schiphob In een toespraak tot de industriële ver- niging voor de nationale veiligheid heeft Ie stafchef van de Amerikaanse lucht macht generaal Twining, gisteren ver klaard dat de luchtmacht gedwongen zou unnen worden, gebruik te maken van •envoudiger plannen en wapens, die „min- ler doeltreffend" zouden zijn, als het hui- Jige tekort aan technici zou voortduren. Hij vergeleek deze toestand met die in ie Sovjet Unie. waar een reusachtige re- erve van dergelijk personeel werd ge- -weekt. Mr J van Tilburg, de gouverneur van Suriname, is donderdagmiddag van Schiphol naar Paramaribo teruggekeerd. Op het vliegveld nam hij afscheid van zijn kleinzoon Bernhard-Jan, terwijl diens moeder, een dochter van de heer Van Tilburg, (rechts) toekeek. Achter de gouverneur prof. mr. W. F. de Gaay Portman, op wiens verzoek mr. Van Til burg de lange reis maakte. Totaal 43.826 34-565 De totaalcijfers van het vorige jaar wa ren 38.035 voor Rotterdam en 30.791 voor de overige havens. Deze verkeersuitbreiding met resp. 12.3 en 15. procent was echter geenszins uni form. De invoer aller havens steeg nl met 19.3 pet, die te Rotterdam met 18 2 pet- De totale doorvoer bij invoer was 28 5 pet ho ger. terwijl de te Rotterdam geloste tran sitogoederen met 24.3 pet. toenamen. Daarentegen was ten aanzien van de door voer bij uitvoer het beloop volkomen an ders, daar deze in alle havens met 29 en te Rotterdam met 21.4 pet daalde. Ten slotte was de Nederlandse zeegoederen- uitvoer in totaal 14.7 pet. hoger. De uit voer via Rotterdam steeg met 11-4 pet. Onder de invloed van deze verschuivin gen veranderde de verhouding tussen 'n* cn uitvoer enerzijds en de transito ander zijds in de gezamenlijke Nederlandse ha vens van 55:45 in 57:43 en te Rotterdam van 53:47 in 54:46. Rotterdams aandeel in het totale zeegoederenverkeer der Neder landse havens bedroeg 78 9 (81 0) pet. in de invoer 77.5 (76 8) pet, in de doorvoer bij invoer 81.2 (83.8) pet. in de uitvoer 72.1 (74.2) pet en in de doorvoer bij uitvoer 88-3 (89.9) pet, zodat de Rotterdamse ha ven 75.7 pet (76.9) van de totale in en uit voer en 83 pet (85.9) pet van de totale door- voer verwerkte. In de internationale binnenvaart is het verkeer stroomopwaarts sterk gestegen. In juni 1956 (1955) beliep het grensoverschrij dende verkeer op de binnenwateren van de gezamenlijke Nederlandse havens, in voer 1.532.000 (1.420-000). doorvoer 429 000 (573 000), uitvoer 1 364.000 (1.233.000) door voer 2.615.000 (1.910.000), totaal 5.940000 (5 136.00) ton. Van dit vervoer nam de Rotterdamse haven voor haar rekening: invoer 159000 '180 000), doorvoel 393 000 (501 000) uitvoer 377 000 (376 000), doorvoer 2 046 000 (1.560.000), tezamen 2.993.000 (2.627.000). ton Vooral tengevolge van de verhoging van de aanvoer van ertsen en Amerikaanse kolen alsmede van de verdere verminde ring van de Duitse kolenuitvoer via de Rijn stond in het eerste halfjaar het ver keer „naar bovèn" sterker op de voor grond dan verleden jaar. Wanneer de cijfers van het eerste half jaar van dit jaar met die van de over eenkomstige periode van 1955 worden ver geleken, dan blijkt enerzijds een toene ming van het vervoer stroomopwaarts met 28 pet via alle havens en met 24-9 pet via Rotterdam. Anderzijds liep het totale vervoer stroomafwaarts 14.1 dat te Rot terdam 27.8 pet terug. Het transitovervoer stroomafwaarts verminderde met in to taal 34.1 en voor Rotterdam met 34.6 pet. vijl in omgekeerde richting een total- stijging met 34.6 en een Rotterdamse van 30 pet was waar te nemen. Daardoor was de gehele Nederlandse doorvoer per saldo 16 pet hoger dan tn het eerste halfjaar '55. Te Rotterdam bedroeg deze toeneming 11.3 pct' 17- Hier doet zich derhalve betzelfde ver schijnsel voor als in de zeegoederenover slag, de achteruitgang van het Rotter damse aandeel in de doorvoer komt voor het grootste gedeelte voor rekening van dc doorvoer via de andere havens aan de Nieuwe Waterweg, die van 8.7 op 12.9 pet van het Nederlandse transitoverkeer via de binnenwateren steeg. Rotterdams aandeel in de totaal 8reJ4s- overschrijdende binnenvaart was 53.5 (54.2) pet, dat in de doorvoer 80.5 (83.9) pet en dat in de in- en uitvoer 23 (23-9) pct. Tenslotte kan worden vermeld, dat ws, bovenstaande cijfers al deden vermoeden, de verhouding tussen de In- en uitvoer enerzijds en de doorvoer anderzijds ten gunste van de doorvoer Is veranderd. Tn de gezamenlijke havens kwam zij 49:51 op 47:53 en te Rotterdam van 22:7» op 20:80. De Hongaarse schrijver. Gyula Hay heeft in het te Boedapest verschijnende letterkundige weekblad „Irodalmi Ujsag verklaard, dat er in Hongarije niet ge sproken kan worden van vr'iheid op li terair gebied, maar dat er slechts spra- ke is van een tijdelijk liberalisme, dat elk ogenblik kan worden herroepen. Deze toestand zou blijven bestaan, zolang niet elke vorm van censuur op het gebied van radio, toneel en film is afgeschaft. Hay betichtte het ministerie van volks onderwijs er van, dat het als censor op treedt, met als gevolg dat er op toneel gebied vrijwel geen vrijheid meer bestaat. Voor dc tweede maal in ccn maand heeft de Argentijnse politie een uitgave van Antorcha". het katholieke jeugd- weekblad van Argentinië, in beslag ge nomen. omdat het uitlatingen van de Ar gentijnse ministc van Arbeid, Raul Mi- gc-ne heeft bekritiseerd. De liberale minister heeft namelijk on langs geïnterpelleerd naar aanleiding van de sociale voorzieningen tijden het regiem van Peron aan de arbeiders gegeven en er op gewezen, dat het land moet terugke ren naar een zuiverder vorm van het kapi talisme". Interpellant stelde hierbij vast, dat de loonsverhogingen, betere arbeids voorwaarden en andere voorzieningen door dictator Peron louter werden gege ven om zijn politieke positie te verstevi- gen. In haar commentaar, antwoordde „An torcha" hierop, dat de meeste voorzienin gen, die de arbeiders tijdens de vorige regering verkregen de vrucht waren van hun eigen strijd. Het oordeel over deze i voorzieningen, zo vervolgt het blad. moet men niet baseren op het feit. of ze onder het regiem van Peron tot stand kwamen maar of zij in zich juist zijn. Ook de Argentijnse K. A. J. heeft zich ten aanzien van deze kwestie uitgespro ken en zegt in een verklaring, dat „een ongezonde geest van haat ontelbare arbei dersgezinnen dakloos maakt zonder enige ondersteuning". Bij dit alles heeft zich ook het Argen tijnse episcopaat aangesloten met een her derlijk schrijven, waarin de bisschoppen de eerste van alle dwalingen van het ka pitalisme veroordelen, die. naar zij zeg gen, het geld plaatst boven de plichten ten aanzien van de gemeenschap. In. hun schrijven dringen de bisschoppen verder aan op een vrije vakvereniging zonder inmenging van de regering. In het laatste deel verklaren zij. dat het kapitalisme, het communisme en alle vor men van totalitaire beginselen een ge meenschappelijke noemer hebben, name lijk het materialisme.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1