PROF. DE GAAY FORTMAN LEGT DE OPDRACHT NEER Woensdag a.s. nieuwe Suez- Londen conferentie in Westelijke drie nodigen 15 landen uit Beroep mee te werken tot verbetering der menselijke verhoudingen Salarisverhoging rijkspersoneel niet vervroegd Voor Egyptische loodsen komt nu de krachtproef Hoge druk brengt beter weer s la. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN BEROEP op alle mensen voor beter menselijk verkeer DE KABINETSFORMATIE Manipulaties van Ir. Staf deden hem nu struikelen Eerste konvooi vertrok normaal Ter bespreking van gebruikers-organisatie Internationale Werkgroep Menselijke Betrekkingen opgericht Drie doden bij autobotsing Zaterdag 15 september 1956 Slechtst denkbare oplossing: terugkeer oude kabinet Hooghartige Schmidt dodelijke vergissing Tarief Suez-verzekeringen verhoogd Mr. W. C. Wendelaar verlaat Eerste Kamer Secretaresse der prinsessen Dank zij verhoging vakantietoeslag inkomen hoger dan in 1955 Prins Bernhard gaf samenvatting K.A.B.-gift van 7500 WEERBERICHT V Zoek de verantwoordelijke Laatste mogelijkheid 350.000 Desa-ambtenaren eisen doodstraf i»ËtÉÈlÜtlÉ l$|fp Mensheid geen abstract begrip meer Liefde èn wetenschap Britse repliek op Egyptische beschuldiging Belangrijke rede van Nasser voor kinderverlammings- fonds De weerverwachting van het KNMI, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, luidt: Droog en overwegend zonnig weer. Matige of krachtige oostelijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Zondag IS september: zon op 6.18, onder 18.55 uur; maan op 17.06, onder 2.22 uur. Maandag 17 september: zon op 6.20, onder 18.52 uur; maan op 17.27, onder 3.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) „Het Torentje" is weer verlaten.... Gistermiddag heeft de informateur, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman zijn informatie-opdracht beëindigd met een eindrapport aan H.M. de Koningin. Ook de beide pogingen van prof. De Gaay Fortman, dc eerste tot vorming van een extra-parlementair kabinet op brede basis, de tweede tot vorming van een extra-parle mentair kabinet zonder de P.v.d.A., zyn dus mislukt. Zijn eerste poging strandde op de onwil van de socialisten, zijn tweede poging op de duistere manipulaties van ir. Staf, die op eigen gelegenheid de opdracht van H.M. de Koningin aan prof. De Gaay Fortman doorkruiste en er voor zorgde, dat de aangezochte kandidaten uit de kringen van de CHU het aanbod van de informateur stuk voor stuk van de hand wezen. De fractievoorzitter van dc CHU, de heer H. W. Tilanus, die op het standpunt had gestaan de aangezochten uit zijn kring geheel te willen vrijlaten, was daarna, zoals in de En wat nu? Men zou oppervlakkig zo zeggen, dat er nu niets anders meer geschieden kan dan een weigering van de Koningin om he: ontslag van het demissionnaire kabinet te aanvaarden en dus een terugkeer van het oude kabinet. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr. J. Burger, zal de Koningin ongetwijfeld in die geest adviseren- Maar het is zeer sterk de vraag of hij daarbij de KVP aan zijn zijde zal vinden. We hebben reeds herhaaldelijk gemeld, dat de KVP diit de slechtst denkbare op lossing vindt, omdat men dan een rege ring zou hebben zonder program en in een samenstelling, die men niet meer wenst. Een terugkeer van het oude kabi net zou neerkomen op een reconstructie en feitelijk op een nieuwe opdracht aan dr. Drees. Ir. Staf schijnt de mogelijkheid te zien die zaak na zes maanden weer te laten stranden, om dan zelf als „redder des va derlands" te kunnen optreden. Medewer king van de KVP tot een dergelijke oplos- Het eerste volledig door Egyptenaren geloodste konvooi is hedenmorgen du net aanbreken van de dag op normale wjjze het Suezkanaal bii Suez van het zuiden uit binnengevaren. Het konvooi was samengesteld uit schepen, in hoofdzaak taters varver. scheidene naties, waaronder FrankryK en Groot-Brittannie. sing is zeker niet te verwachten. De vraag is echter, wat er dan zal moeten gebeuren. Ook met het feit voor ogen, dat vandaag de vierde maand van de kabinetscrisis is begonnen, zal men allereerst moeten zor gen niet in een paniekstemming te gera ken. Tenslotte is de lange duur /an deze cri sis niet aan de KVP te wijten maar aan de verschillende weigeringen van de P.v. d-A. Van al de voorafgegane dertien we ken heeft prof. Romme voor de opdracht die hij kreeg en die hij serieus behandelde, slechts tien dagen verbruikt; dr. Drees om te beginnen, vijf volle weken. Men moet zich dus eenvoudig gaan afvragen wie er verantwoordelijk is voor het mislukken van de pogingen van prof. De Gaay Fort man. Dat is op de eerste plaats de P.v.d.A., die het formeren van een kabinet op brede basis door de laatste informateur heeft doen mislukken en op de tweede plaats ir. Staf die, zonder daartoe een opdracht te hebben ontvangen, de pogingen van prof. De Gaay Fortman is gaan doorkrui- CHU gebruikelijk, weer weifelend geworden en zond hen allen om advies naar minister Staf, wien er blijkbaar alles aan gelegen is zelf als de redder op te treden van een regering op brede basis door een terugkeer van het oude kabinet. Minister Staf bleek wel zoveel invloed te hebben bin nen de CHU, dat alle kandidaten uit die kring na een bezoek aan hem, achtereenvolgens bedankten. Daar de basis toen al te smal was geworden, heeft prof. De Gaay Fortman zjjn informatieve pogingen tenslotte opgegeven. H.M. de Koningin is daarop gisteravond onmiddellijk weer met haar consultaties begonnen en nodigde bjj haar uit op het paleis Soestdijk achtereenvolgens de vice-presi dent van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, respectieve lijk mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst. Vanmor gen ging zij voort met haar consultaties door de fractie voorzitters van de vijf grote partijen weer in gehoor te ontvangen. sen met de bedoeling deze te doen strui kelen. De consequentie hiervan is, dat een te rugkeer en reconstructie van het oude ka binet waarschijnlijk op een mislukking zal uitlopen, daar ook dan de KVP de eis zal stellen dat de bezitsvorming behoor lijk geregeld zal worden en dat ze zal die nen terug te keren op een der drie zetels in de sociaal-economische sector- Als dit dus onmogelijk zou blijkei. blijft er niets anders over dan een opdracht aan mr. Burger, daar het de P.v.d.A. is ge weest, die de eerste poging van Prof. De Gaay Fortman heeft doen mislukken. Ook hierbij zou men op de steun van de KVP niet meer kunnen rekenen, indien aan de beide genoemde eisen niet zou worden voldaan. t") De vereniging van desa-ambtenaren beeft uit naam van haar 350.000 leden de doodstraf geëist voor Schmidt, aldus meldt het communistische dagblad „Ha- rian Rakjat" vrijdag. In een verklaring heeft de vakbond van metaalarbeiders zijn teleurstelling uit gesproken over de eis van het openbaar ministerie tegen Schmidt van vijftien jaar gevangenisstraf. Vrijdag werden in verschillende wijken van Djakarta pamfletten verspreid, waar in de doodstraf tegen hem wordt geëist. „Harian Rakjat" publiceerde vrijdag! een interview met communistische jon geren van de „Pemoeda Rakjaf'-organi- satie, die na de jongste zitting stenen gooiden naar Schmidt en hem bespuw den Zij zeiden, dat hun verontwaardiging was' ongewekt, toen zij de ..hooghartige f Nieuw Hellevoet zag In een cafe te een ken_ vrijdagavond een bezoeK dg nis een flesje in de zak nao. liJia ecu *w ~n rlrOnlc 66Ü grap haalde hij het er"y d ank maar slok. Het was echter 2een „ardappel- een besproeiingsmiddel voor a ockt planten. Terstond s-puwde M bet uit, doch hij had al een gedeelte d°or^ geslikt en klaagde spoedig °verop„heer pen. Een te hulp geroepen geneesnec heeft de ongelukkige nog behandeld, maar het mocht niet meer baten. Wdei" de behandeling is de man overleden. De laatste mogelijkheid zou dan nog zijn een opdracht aan ir. Staf, de man. die men verantwoordelijk moet stellen voor het mislukken van de laatste poging van prof. De Gaay Fortman. Hij zou dan moeten trachten een ka binet samen te stellen, gevormd uit de P.v.d.A., V.V.D. en C.H.U. Ook deze hebben samen een meerderheid van 51. Indien de C.H.U. door de weifelende hou ding van de heer Tilanus en door de manipulaties van de heer Staf de oorzaak is geweest dat een soort van rechts extra parlementair kabinet niet kon worden geformeerd, dan zal de C.H.U. en met name de heer Staf ook de consequenties daarvan dienen te aanvaarden en dan sal de „redder des vaderlands" moeten trachten een kabinet te formeren zonder de K.\».P. en zonder de A.R. Dan zal hij moeten zien, dat hij ook dan de C.H.U achter zioh kan krijgen om samen te gaan alléén met de P.v.d.A. en de V.V.D. We zijn benieuwd of dit minister Staf zal gelukken en ook, of de heer Tilanus met de weifelende houding van zijn partij dan nóg zo gelukkig zal zijn. De fractie van de K.V.P. is nu vandaag om één uur opnieuw bijeen geroepen om de nieuwe situatie, geschapen door de mislukking van de opdracht aan prof. De Gaay Fortman, onder het oog te zien Het Instituut van verzekeraars te Lon den heeft bekend gemaakt, dat het tarief voor verzekering tegen het risico van oorlog enz. voor schepen, die Egyptische havens aandoen of gebruik maken van het Suezkanaal verhoogd is tot 5 shilling per 100 pound sterling pet.) Tot nu toe was het tarief 2 shilling per 100 pond sterling, of 1 promille. In het officiële orgaan van de V.V.D. „Vrijheid en Democratie", heeft het Eer- ste-Kamerlid, mr. w. C. Wendelaar, mee gedeeld, dat hij bij de verkiezing van de nieuwe Eerste Kamer geen eventuele herbenoeming zal aanvaarden. De heer Wendelaar is sinds 25 augustus 1948 lid van de Eerste Kamer. De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Beatrix, mej. mr. M. MeurS, is tijdelijk belast met de voorkomende secretariaats-werkzaamheden met betrek king t°t de jongste drie prinsessen. Het secretariaat is gevestigd Noordeinde 68 's-Gravenhage. "te v-"- -x sche legd. loodsen hun werk hebben neerge- Het Britse ministerie van buitenlandse zaken lieeft gisteravond bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië namens Frankrijk en de V. S. uitnodigingen heeft verzonden aan vijtien van de 18 landen, die onlangs bun steun ver leenden aan bet nlan voor een internationaal beheer van het Suez-kanaal, bruikers zulk een houding aannemen, zal t j i j Nasser misschien aarzelen om opnieuw de om m de komende week opnieuw te Londen bijeen te komen teneinde belangen van zijn voIk aan zi)n avontuUr- te beraadslagen over de oprichting van een organisatie van kanaal- Hike dromen op te offeren, zo zeide de gebruikers. Vandacg zullen de uitnodigingen door de Britse ambassadeurs in de betrokken hoofdsteden worden overhandigd. De conferentie zal a.s. woensdag bijeenkomen. Zij zal worden vooraf gegaan door afzonderlijke beraadslagingen tussen de V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk. Daartoe zal, zo werd gisteravond in Washington bekend gemaakt, minister Dulles a.s. maandag naar Londen vliegen. Groot-Brittannië en Frankrijk zullen bij het preliminaire overleg worden ver tegenwoordigd door hun ministers van buitenlandse zaken, de heren Selwyn Lloyd en Christian Pineau. Het initiatief om de conferentie van ka naalgebruikers zo haastig bijeen te roe pen, spruit, naar welingelichte kringen te Londen aannemen, gedeeltelijk voort uit de vrees, dat het scheepvaartverkeer door het kanaal aanzienlijke vertraging zal gaan ondervinden tengevolge van het feit, dat sinds hedenmorgen 150 niet-Egypti- Van onze verslaggever) De mensheid is in een kritiek stadium van baar ontwikkeling gekomen. Deze conferentie doet daarom een dringend beroep op alle mannen en vrouwen over heel de wereld alles in het werk te stellen om door samen werking, studie en gezamenlijke actie de menselijke verhoudingen op alle levensgebieden te verbeteren. Het verslag van deze conferentie is gericht tot iedereen, want iedereen is verplicht bij te dragen tot verbetering der menselijke verhoudingen. De ontwikkeling van de menselijke verhoudingen kan naar de overtuiging van deze conferentie een onuitwisbare invloed hebben op de toekomst van de mensheid. Dit was een van de slotconclusies van de Internationale Conferentie inzake Menselijke Verhoudingen, welke gisteren in hotel „Erica" te Berg en Dal is besloten. Het koopvaardijmonument te Rotterdam, dat door de Amsterdamse beeldhouwer Carseso is ontworpen, nadert zijn vol tooiing. Eerst in januari a.s. zal het offi cieel worden onthuld. De minister van Binnenlandse Zaken a.i. prof. Van Oven. heeft geantwoord °P de schriftelijke vragen van het Twee- de-Kamerlid Keuter over de datum van insang van de „salarisverhoging 1956" V°°r het overheidspersoneel. minister antwoordt bevestigend °P e vraa,, of het juist is. dat in de cen- j1"3 6. Coinmissie van georganiseerd over- 'f2 in ambtenarenzaken geen overeen- s emrnipg me^. dg vakorganisaties is be- 161 1 orntrent de datum van ingang van een 6 pct salarisverhoging. P de vraag of het de minister dan be kend is, „dat door het eenzijdig aanhou den van dc datum van 1 september het inkomen van het rijkspersoneel over 1956 zal dalen beneden dat van 1955", en of de minister de redenen kan mededelen, ant woordt de heer Van Oven, dat, zelfs als men er geen rekening mede houdt, dat de zogenaamde nabetaling uit de winst over 1955 eerst in mei 1956 heeft plaats gevon den, dan nog vaststaat, dat het inkomen van het rijkspersoneel, tengevolge van de verruiming der vakantiegratificatie met 2 pet., iets hoger zal liggen dan in 1955. Voorts is de 6 pet salarisverhoging een eok voor de toekomst geldende maatre gel. Het komt dan ook niet juist voor deze verhoging te vergelijken met de over 1955 toegekende uitkering ineens. In verband hiermee wordt de vraag of de minister bereid is hierin alsnog verandering te doen brengen of hierom trent opnieuw het overleg met de orga nisaties te doen heropenen, ontkennend beantwoord, nadat deze aangelegenheid opnieuw onderwerp van beraadslaging in de ministerraad is geweest. Z.K.H. Prins Bernhard, die de laatste twee dagen weer als voorzitter optrad, gaf in een slottoespraak een korte sa menvatting van de conferentie. Zij was bedoeld als een eerste waarlijk algemene conferentie inzake Menselijke Verhou dingen aldus de Prins. De resultaten bewijzen, dat deze opzet juist is geweest. Het was nuttig het probleem van de menselijke verhoudingen zo algemeen mogelijk te stellen, zowel de verhoudin gen tussen personen als tussen groepen en naties. Deze algemene opzet stelde ons in staat niet stil te blijven staan bij kwesties van techniek en methode, maar tijd te vinden om de menselijke persoon als brandpunt van allé mense lijke betrekkingen te ontdekken. Wat de deelnemers betreft, hebben we ook naar de breedst mogelijke samen stelling gezocht. Wij hebben hier filoso fen, sociologen, psychologen, arbeiders en werkgevers bij elkaar gebracht. En we hebben ervaren, hoe onze discussie tot een beter begrip van de menselijke verhoudingen heeft geleid. Samenwerking van resaerch-instellin- gen is van het grootste belang. Geduren de deze conferentie is er een nauw con tact gelegd tussen vele deskundigen uit de hele wereld. Dit is al een prestatie, maar dit con tact bewijst ook, dat alleen door een duurzaam contact tussen deskundigen betere en snellere resultaten bereikt kun nen worden. Bij het luisteren naar de toespraken en het lezen van de rapporten, hebben mij vooral twee thema's getroffen, zo verklaarde de Prins verder. Dank zij de moderne communicatie middelen zijn afstanden in ruimte en tijd sterk ingekrompen en zijn we wereld burgers geworden. De mensheid is geen abstract begrip meer, maar wordt lang zamerhand een realiteit. Dit is een nood zakelijke en gelukkige ontwikkeling, maar ze heeft ook haar schaduwzijden. De Prins -illustreerde dit door te wijzen op enige kleine staatjes ip Europa zo als b.v. Liechtenstein. Deze staat telt slechts 15000 inwoners. Er is geen ver tegenwoordiger van Liechtenstein op deze conferentie en het is duidelijk waarom niet. In een staat, waar de mensen el kaar kennen, is er van een probleem betreffende menselijke Verhoudingen in de moderne zin vau bet woord geen sprake. Dit bewijst, dat verbetering van menselijke verhoudingen niet alleen ver wacht kan worden van contacten op een wereldwijde schaal. Een brede algemeen- beid is slechts aanvaardbaar, als het di rect persoonlijk contact hierdoor niet wordt geëlimineerd. Om een goed lid van de mensheid te zijn moet naen eerst een goed lid van zijn gezin zijn dorp en zijn volk zijn. Dit is het eerste thema, aldus de Prins. Het tweede hangt hier mede samen. Tal van sprekers, in de eerste plaats H.M. de Koningin, legden alle nadruk op de eeuwige waarheid inzake de waar de van de menselijke nersoon en de kracht der menselijke liefde. Slechts door vast te geloven in deze eeuwige waarheid zullen we erin slagen werkelijk menselijk e verhoudingen tot stand te brengen zelfs in dit tech nische tijdperk. Geloof alleen is echter niet voldoende wc moeten dit geloof ook beleven, anders is het pure huichelarij. Anderzijds zo voegde Z.K.H. hieraan toe beseffen we zeer wel. dat goede wil en liefde alleen niet voldoende zijn om "oede menselijke verhoudingen te waar borgen. Een methodische benadering en een wetenschappelijke bestudering van de fundamentele problemen en proces sen rond de menselijke verhoudingen zijn evenzeer noodzakelijk. Deze twee stetllingen schijnen met elkaar in tegen spraak, maar onze conferentie bewijst, dat zij beide juist zijn. Liefde èn we tenschap, menselijke waardigheid èn methode, het is de creatieve schakel tus sen deze twee polen, die van het grootste belang is voor de ontwikkeling van de menselijke verhoudingen en de mens heid in onze tijd, aldus de Prins. In de ochtendvergadering belichtten achtereenvolgens de Italiaanse prof. Ric- cardo Riccardi de Duitse prof. Guido Fi scher en de Tilburgse hoogleraar prof. F. van der Ven de menselijke verhoudingen tussen werkgevers en werknemers. Prof. v. d. Ven belichtte in het bijzon der de verhoudingen te dezer zake in Nederland. Hij vestigde hierbij de aandacht van de buitenlandse deelnemers op de Stich ting van de Arbeid de P.B.O. en de on dernemingsraden. Ik wil u niet vragen het ongelooflijke te geloven, nl. dat wij in Nederland hiermede zouden hebben bereikt datgene, waarop de wereld zit te wachten, maar ik zou wel als mijn mening te kennen willen geven dat wij op de juiste weg zijn, aldus de Tilburgse hoogleraar. Eik menselijk ideaal, zo stelde hij in het begin van zijn toespraak voorop, wordt geboren uit een noodtoestand. Bij alle mogelijkheden, welke een toenemen de welvaart schept, is men zich bewust geworden van een diepe geestelijke nood nl. een groeiende vereenzaming. De mo derne communicatie-middelen hebben de uitwendige contacten vermenigvuldigd, maar zij laten de innerlijke sociale be hoeften vaak onbevredigd. De technische vooruitgang werkt een steeds intensie vere menselijke samenwerking in de hand maar het menselijk vermogen hiertoe ligt op een verontrustende wijze hierbij ten achter. Daarom heeft onze huidige maat schappij meer dan ooit behoefte aan de herleving van een gemeenschappelijk ideaal. De Franse minister van buitenlandse za ken, de heer Piueau, heeft gisteren in een radiorede verklaard, dat een militair con flict zelfs nog vermeden zou kunnen wor den, indien Egypte eventueel schepen en loodsen van de voorgestelde gebruikers organisatie de doorgang door het kanaal zou weigeren, mits de kanaalgebruikers maar voldoende vastberadenheid #n so lidariteit zouden tonen. Als de kanaalge minister. In de beslissing van Frankrijk om de nieuwe organisatie op te richten zag de minister het bewijs, dat Frankrijk niet zo zeer op oorlog uit is dan wel alle midde len zoekt om die te vermijden. De Britse afgevaardigde bij de V. N., Sir Pierson Dixon, heeft gisteren in een schrijven aan alle V. N.-leden de Egypti sche beschuldiging verworpen, dat de oude Suezkanaalmaatschapij de niet- Egyptische loodsen had opgedragen het werk neer te leggen en dat Engeland hieraan had meegewerkt. Dixon verklaarde, dat de Britse rege ring na het mislukken van de besprekin gen van Menzies in Cairo niet langer haar invloed meende te mogen aanwen den, om het Britse personeel van de ka naalmaatschappij tegen zijn zin aan het werk te houden. Ook de oude kanaal maatschappij had slechts de verplichting van het niet-Egyptische personeel om aan het werk te blijven ingetrokken. De Egyptische regering is er zelf verantwoor delijk voor, dat de omstandigheden in Egypte zodanig zijn, dat het niet-Egypti sche personeel van de kanaalorganisatie wenst te vertrekken, aldus sir Pierson. Radio-Cairo heeft gisteren bekend ge maakt, dat president Nasser vandaag een belangrijke rede zal uitspreken bij de uit reiking van brevetten aan nieuwe piloten van de Egyptische luchtmacht. Alle Ara bische diplomaten en alle journalisten in Cairo zijn voor deze plechtigheid uitge nodigd. Op de rede van de Zuidengelse haven stad Southampton liggen op het ogen blik vele met militaire voorraden ge laden vrachtschepen en tankschepen voor anker, die door de Engelse rege ring zijn gecharterd en die volgens be richten uit Engelse officiële kringen wachten op het sein om uit te varen in het geval Engeland tot militaire actie zou overgaan in het gebied van het Suez-kanaal. Deskundigen spreken van de grootste concentratie van schepen voor de Engelse kust sinds „D-day". De foto geeft een overzicht van de wachtende vloot. Vanmorgen om tien minuten over half zeven is onder Vught ter hoogte van café „De Witte" een verschrikkelijk ongeluk gebeurd, dat drie mensen het leven heeft gekost. De familie Morsink uit Zenderen was per auto onderweg naar Oostende om de 1 Br-jarige zoon Gerard en diens even oude vriend W. van Gennep uit Heerlen, die in het St. Marycollege in Wales van de paters Karmelieten hun studies voor pater Karmeliet zouden voortzetten, naar de boot te brengen. In een bocht van de Bossche weg is de wagen echter in volle vaart tegen een boom gereden. Toen om wonenden en voorbijgangers toesnelden, vonden zij in de zwaar gehavende auto de 25-jarige A. Oude Nijhuis dood achter het stuur. Van de verdere inzittenden ble ken ook de 53-jarige heer W- H. Morsink en dien3 49-jarige echtgenote, mevrouw G. Morsink-Kiewik te zijn gedood. Hun 22-jarige dochter Hermanna, die met de bestuurder van de auto was verloofd, en de 16-jarige Gerard hadden zware ver wondingen opgelopen. Alleen de vriend van laatstgenoemde was er met lichtere verwondingen afgekomen. Een pater Kapucijn, die toevallig pas seerde heeft de slachtoffers nog geeste lijke bijstand verleend terwijl mej. Ver- donschot van de E.H.B.O. te Vught zich bijzonder onderscheidde door het verle nen van eerste hulp. De slachtoffers zijn allen naar het Groot ziekengasthuis in Den Bosch over gebracht. De politie te Vught verzoekt personen, die het ongeluk hebben zien gebeuren .zich met baar in verbinding te stellen. „Herwonnen levenskracht", de bekende onderafdeling van de K.A.B. heeft 7500 aan het nationaal fonds voor de bestrijding van kinderverlamming ge schonken. Hoge Egyptische ambtenaren hebben gedurende de afgelopen nacht in Port Said besprekingen gevoerd over dc vraag hoe het verkeer door het Suez-kanaal ge regeld moet worden nu een groot deel van de niet-Egyptische staf de werk zaamheden daar heeft beëindigd. Enkele uren voor middernacht arriveerde ook de directeur van de nieuwe Egyptische kanaalautoriteit, Mahmoed Joenis, voor deze bespreking in Port Said. Op dat ogenblik voer juist het laatste schip van die dag uit het kanaal, het 1935 ton me tende Italiaanse vrachtschip „Ascona", dat in de haven voor Port Said voor an ker ging. De „Ascona" had deel uitge maakt van het laatste zuid-noord transport, dat was geloodst door buiten landers. In de loop van gisteravond machtigde de Egyptische regering het „Persbureau voor het Midden-Oosten" mee te delen, i dat de eerste Russische loodsen voor het i kanaal In Egypte waren gearriveerd. Het (Van onze weerkundige medewerker) Nu de hogedrukgebieden in onze naaste omgeving meer activiteit vertonen is een verbetering van het weer al heel goed merkbaar. Vanmorgen lag er een centrum van hoge luchtdruk boven Schotland, dat zich in de komende 24 uur in oostelijke richting naar Denemarken zal bewegen. Daar de luchtdruk in Frankrijk iets is gaan dalen draaide de wind naar oostelijke richting. Daarmee wordt vrii zachte lucht aangevoerd, waarin temperaturen van 18 tot 20 gr. C. voorkomen. Het belooft gedurende het weekeinde vrij rustig weer te blijven., maar van de Golf van Biscaye trekt een kleine sto ring in de richting van N.-Frankrijk. Hierdoor is vooral in de zuidelijke helft van ons land de kans op korte tijd wat lichte regen of een enkel buitje aanwe zig. Afgezien hiervan kunnen wij de vooruitzichten gunstig blijven noemen. Volop zomerweer treffen wij nog in het zuiden van Europa aan. Aan de Rivièra steeg de temperatuur gistermiddag nog tot 30 gr. C. en in Madrid liep het kwik zelfs nog tot 36 gr. C. op. In het grootste deel van Nederland werd 17 a 18 gr. C. gemeten, maar in Z.-Limburg waar het Vrij zonnig was. werd 20 gr. C. genoteerd. aantal hunner werd echter niet meege deeld. Na middernacht verschenen vele Egyp tische loodsen op het hoofdkwartier te Port Said om instructies t.e ontvangen voor het volgende konvooi in zuidelijke richting door het kanaal. Naar men vernam zal de kanaalautori teit trachten in ieder geval dagelijks één transport in zuidelijke en één in noor delijke richting te doen varen (zoals dat in de laatste weken reeds het geval was). Men twijfelt er echter aan, of de Egypte naren er in zullen slagen het huidige aantal van 40 a 50 schepen per dag te halen. Het Is niet ondenkbaar, dat men maar tot 15 komt. In ieder geval zal er niet meer halverwege van loods worden gewisseld. Tot nu toe was dit de ge woonte, aangezien het kanaal in twee zones is verdeeld: Port SaidIsmalia en Ismalia—Suez. Tot deze laatste maatregel hebben de Egyptenaren besloten omdat men hoopt aldus met de helft van het aantal lood sen toe te kunnen. In kringen van scheepvaartdeiskundigen in Cairo is men echter van mening, dat deze nieuwe maatregel slechts voor korte tijd soelaas kan geven, aangezien het loodsen gedurende de veertien uur, die de kanaalpassage vergt, uitermate ver moeiend zal zijn. Hedenmorgen lagen in de haven van Port Said vijftien schepen te wachten om met het eerstvolgende konvooi naar het zuiden te kunnen varen. De vertrekkende loodsen en andere personeelsleden verklaarden gisteren te betreuren dat er een „einde is gekomen aan een tijdperk". Zij waren echter blij Egypte onder de huidige omstandigheden te kunen verlaten. De Fransen onder hen zullen van morgen af per vliegtuig wor den gerepatrieerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1