danste in LENZEN DER TELESCOPEN Drukke weken voor sterrewachten I Nieuwe spanning aan Israëlisch- Jordaanse grens PAX CHRISTI CONGRES TE VALLADOLID GEOPEND Boelganins nieuwe brief aan Eisenhower Een merkwaardig hondenleven r 1 „Internationaal Onberispelijke wandelaars Het ontwapeningsvraagstuk Hammarskjoeld ontbiedt diplomaten Scheuring in Indonesische regering? Deskundigen bespreken Moezel-kanalisatie Nederland is Engelands grootste afnemer in Europa CYPRUS-DEBAT IN LAGERHUIS ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1936 PAGINA 3 Resultaten op over kanalen laten nog zich wachten Zal er ten langen leste een nauwkeurige kaart van Mars gemaakt kunnen worden? Dit is de grote vraag, die de sterrenkundigen zich stellen. Men kent de oppervlakte van de rode planeet vrij goed, vandaar dat men haar weieens de aarde in het klein noemt, mede vanwege het feit, dat ze ook om andere redenen veel van onze aardbol weg heeft. Toch bestaat er nog steeds geen afdoende zekerheid, dat de gedeel ten, welke men zeeën noemt, inderdaad zeeën zijn, de woestijnen, de befaamde kanalen werke lijk verbindingswegen enz. Wat de kanalen be treft, vrijwel algemeen wordt thans aangenomen dat ze spleten in de korst van Mars zijn, dooi de natuur veroorzaakt. Of er dierlijk of mense lijk leven op Mars voorkomt, wordt door de meeste geleerden nadrukkelijk ontkend, omdat ze er de voorwaarden toe niet aanwezig achten, al heeft Mars dan een dampkring, evenals onze aarde. Men weet het, ze is in deze dagen bijzon der dicht hij ons geweest. Mars kwam met een vaart van ongeveer 87.000 kilometer per uur op de aarde afstuiven, is thans inmiddels weer bezig, zich met dezelfde snelheid van haar te verwijderen, zoals ze zulks reeds sinds on heuglijke tijden doet. Naar het schijnt, zal ook thans het samenstellen van een goede kaart uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk zijn. Men kan nog zoveel foto's nemen, het bezwaar blijft dat Mars in de lenzen der grote telescopen op en neer danst, tengevolge van onze woelige atmosfeer, zodat de foto's dus min of meer vertekend zijn. De afbeeldingen, welke men van Mars oppervlakte ziet, zijn dan ook tekeningen, samengesteld uit waarnemingen met het oog van ervaren astronomen. Die tekenen hun waarnemingen zorgvuldig op, één hunner ver gelijkt de verschillende tekeningen en laat dan een tekenaar een schets ontwerpen, welke door de astronomen weer nader wordt uitgewerkt. Observator Nog steeds geen Britse K.v.K. in ons land Straathond Tot redde een kind het leven en verliet daarna het huis MARS Mars, de rode planeet, zoals ze zich in de telescopen vertoont Het is intussen niet zo wonderlijk, dat planeet toch ongemeen interessant is. Het Mars niet alleen in het centrum van de belangstelling der astronomen en astro- fysici staat, maar tevens het voorwerp van bijzondere interesse voor het grote publiek is. Mars heeft al sinds eeuwen de aandacht van het mensdom getrokken. Heden ten dage weten we, dat Mars bij een ruimtevaart de eerste planeet zal zijn, die we in het heelal zullen ontmoeten. Ze ligt 225 miljoen kilometer van de zon verwijderd en doorloopt in 1 jaar 322 dagen haar baan. Na elke 26 maanden ligt de aarde tussen de zon en Mars. De afstand tussen de zon en Mars kan slinken tot meer dan 204 miljoen en stijgen tot meer dan 246 miljoen kilometer. Ze kan dus de zon tot 40 miljoen kilometer dichter naderen. Vandaar, dat zich op de planeet aanmerkelijke tempera tuur verschillen moeten doen gevoelen. Reeds in het jaar 1610 werden de eer ste telescopische waarnemingen van Mars gedaan. Omstreeks 1638 werden voor de eerste maal de vlekken gesignaleerd. Waarnemingen in de achttiende en negen tiende eeuw hadden tot resultaat, dat de omloopstijd van Mars precies berekend kon worden. Ze bedraagt 24 uren, 37 min. en 23 sec. Het etmaal duurt op Mars dus ruim een half uur langer dan op aar de. Mars volbrengt haar beweging om de zon in 687 dagen, hetgeen twee van onze jaren is, op 43 dagen na. Mars heeft evenals de aarde, drie lucht streken: de gematigde luchtstreek, de tro pen en de Poolstreken. Duur van dag en nacht, het verschil tussen de jaargetijden, zHr, nachten en dagen der Poolstreken Dit °Jlf?veer gelijk aan die van de aarde. der warmte Maar ™°r d,r. ,verdeling veel lam».r de Jaargetijden duren on ril TrHe j?a het dubdele van de duur op de aarde Lente en zomer duren op het noordelijk halfrond 372 dagen, herfst en winter 296 dagen. Deze merkwaardige planeet Mars be stuurde volgens de antieken het verloop der veldslagen. Op het slagveld van Ma rathon en in de bergpas der Thermopy- len verweten de stervende krijgslieden Mars haar barbaarsheid.... We denken tegenwoordig ietwat anders over Man. Toch is het nog niet zo heel ?an? t wen' velen vast geloofden in het bestaan van mensen op deze pla neet, die dan uiterst oorlogszuchtig zouden zijn. De bekende Franse sterrenkundige Flammarion. wie het overigens niet aan fantasie ontbrak, geloofde vast in de men sen van Mars en was er van overtuigd, dat men eerlang met sterke telescopen de volgens hem op Mars bestaande, grote steden zou waarnemen. Misschien bekijken wij Mars nuchter der. Maar dit neemt niet weg, dat deze Hier ziet men prof. Wooleey, Engels „royal astronomer"voor een der grote telescopen van zijn sterren wacht. valt daarom nauwelijks te verwonderen, dat wat de astronomen betreft, in 1954 een speciale Mars-commissie werd samen gesteld, op internationale grondslag, die ten doel had. tot een nauwe samenwer king tussen de sterrenwacht en over heel de wereld te komen. We stippen terloops aan. dat mede in verband met onze slech te weersgesteldheid de Leidse en Utrecht se sterrenwachten ditmaal niet van de partij zijn, ofschoon men daar uiteraard de activiteit der collega's met de grootste belangstelling gadeslaat. Een der voor naamste resultaten van de samenwerking dezer collega's is geweest, dat de tot 1954 gemaakte 20.000 foto's van Mars over alle linies bestudeerd konden worden. Thans is de sterrenwacht bij Bloemfontein, het Lamont-Hussey-observatorium, in Zuid- Afrika, waar de omstandigheden het gun stigst zijn, er toe overgegaan, een film te maken. Men hoopt, hiermede betere resultaten te bereiken dan met foto's. De eerste berichten over de gedane waarnemingen zijn nogal verwarrend. Sovjet-Russische spreken Amerikaanse astronomen tegen. De Japanners hebben weer iets anders gezien dan de Russen en de Amerikanen.De internationale Mars commissie zal zich ongetwijfeld voor een zware taak gesteld zien. Ze had inmid dels een bepaald programma opgesteld. Men heeft speciaal de aard van de op Mars aanwezige elementen bestudeerd en de mate, waarin ze er op voorkomen, alsmede de moleculen, speciaal die van water. De z.g. kanalen zouden nog eens terdege bekeken worden en tevens zou men de twee Marsmannen, Phobos en Deimos, speciaal „onder de loep" nemen. Zeven tien sterrenwachten hebben zich, zodra Mars de aarde meer dan normaal begon te naderen, dag en nacht met waarne mingen bezig gehouden. Uit hetgeen door de voornaamste ster renwachten reeds is medegedeeld, kan o.a. als vaststaand geconcludeerd worden, dat de Poolkappen van Mars niet uit ijs en sneeuw bestaan van de samenstel ling, zoals deze op onze aarde voorkomen, maar uit z.g. droog ijs, dat ten onzent langs chemische weg vervaardigd wordt. Ook de dampkring van Mars verschilt aanzienlijk: van die van onze aarde. Dat Mars een dampkring moet hebben, con cludeert men uit het geregeld wegsmel ten, bij de verandering der seizoenen, van een deel der Poolkappen, waarna dan een strook groenachtig geel te voorschijn komt, die allengs enkele honderden kilometers breed wordt en zich over heel de Mars- bol uitstrekt. De atmosfeer van Mars heeft voor het overige slechts een druk van 65 millimeter. Een dergelijke druk komt in onze dampkring op 25 kilometer hoo«te voor....De dampkring op de rode pfa- neet is dus wel erg ijl. Hij bevat weinig zuurstof en hoofdzakelijk stikstof De mens kan er dus niet in ademen en zal door het ontbreken van ifuurstof de mogelijkheid missen, dank zij een verbin ding daarvan met koolstoffen de noodza kelijke lichaamstemperatuur (dank zij het voedsel) te vormen, en de nodige ener gie te produceren. Nu zou het theoretisch mogelijk zijn, dat Marsbewoners speciale ademhalings organen etc. zouden hebben ontwikkeld. Maar zelfs indien dit zo was, is daar nog de grote koude op Mars. Zelfs in de tro pen varieert de temperatuur er van 10 tot 20 graden, maar wanneer de zon is ondergegaan, daalt deze lage temperatuur nog tot nul, welke koude tegen midder nacht tot veertig graden beneden het vriespunt toeneemt! In de tropen Wanneer er ooit zoiets als menselijke wezens op Mars geleefd hebben, moet dit honderden eeuwen geleden geweest zijn toen Mars nog jong was en er hoge berg. ketenen op voorkwamen, grote oceanen en de dampkring veel zuurstof bevatte. Thans moet Mars erg droog zijn. Ook daarom wordt speciaal door de astrofysici, dus de natuurkundigen, die speciaal de sterren bestuderen en in het bijzonder door dege nen onder hen. die bijzonder werk van Mars maken, nog enigszins betwijfeld, of de geelgroene regionen werkelijk streken zijn, waar zich een plantengroei zelfs van korstmossen en dergelijke kon ontwikke len en handhaven. Al kleurt de opper vlakte van Mars ziCh behalve rood, groen geel, wit, lilabruin etc., men acht dit nog geen bewijs, dat er ook zelfs maar lagere plantensoorten zouden zijn, laat staan werkelijke planten en bomen. Toch hebben zoals gezegd, grote ster renkundigen als Lowell en de reeds ge noemde Flammarion stellig geloofd in menselijk leven op Mars. Een Schiapa- relli, die de door hem ontdekte en be studeerde lange strepen op Mars „canali" noemde, waarmede hij echter aanvanke lijk toch geen kanalen in de eigenlijke zin van het woord bedoelde, dus kunstmatig aangelegde waterwegen, begon nadat an deren zijn theorie hadden verbeterd, zelf ook in echte kanalen te geloven; dermate groot was de suggestie er van. Die kana len zouden dan door menselijke wezens moeten zijn gegraven. Maar hiertegen pleit toch het astronomisch onloochenbare feit, dat Mars zich een miljard jaren voordat onze aarde bestond, van de zon heeft los gemaakt. Zelfs indien er ooit een mense lijk ras zou zijn ontstaan, is het toch hoogst twijfelachtig, dat na meer dan een mil jard jaren hiervan ook nog maar iets zou zijn overgebleven. Steden en kunst matige waterwegen zouden reeds in een onnoemelijk ver verleden verloren moeten zijn gegaan, tot stof verpulverd. Zoals een Frans astronoom het dezer dagen in „Le Figaro" geestig uitdrukte: het rendez-vous van Mars- en aardbewoners is op 999 miljoen jaar na mislukt Het zal n°g wei enige tijd duren, al vorens men in staaf is, de in 1956 geda ne waarnemingen onderling te vergelij ken en er enige conclusies uit te trekken. Zal men nu absolute zekerheid verkrijgen, omtrent de befaamde kanalen? Ze wer den door de grote Amerikaanse Mars-ken ner Lowell op besliste wijze tot echte ka nalen verklaard. Hij de man. die veertig jaar van zijn loopbaan als sterrenkundige aan de rode planeet had gewijd, werd aanvankelijk niet afdoende tegengesproken al zag de wereld der astronomen zich verdeeld in „kanalisten" en „anti-kana- listen." In 1948 kwam men in hef obser vatorium op de Pic du Midi in de Pyre- neën evenwel tot de verbazingwekkende De béroemde Amerikaanse astro noom Percival Eowell, die veertig jaar achtereen Mars bestudeerde, was er van overtuigd, dat er levende wezens woonden, in grote steden. Opnieuw is de toestand aan de Israe- derhoud verklaarde Khalidi, dat Ham- ir ivacnonnPTI no J r\f nD a3nP,Of?l'ftn.CfOH /lot ontdekking, dat de kanalen geen onon derbroken lijnen zijn, maar onregelmatige die op tal van plaatsen werden afgebro ken en uit uiterst kleine plekjes bestaan, welke door een optisch bedrog op lange lijnen lijken. Of het mysterie thans geheel zal wor den opgelost, wie kan het zeggen? Ten slotte is Mars nog altijd 150 maai ver der van onze aarde verwijderd dan de maan. waar ook nog lang niet alles „hel der" voor ons is. Te Valladolid, in het hart van Castilië, doch door zijn lidmaatschap van de Kerk. vond woensdagavond onder grote belang- selling van de gehele stadsbevolking en °°k hurgerr is van het wijde, alomvatten- Na Moskouse vriendschaps verklaring Welingelichte politieke kringen hebben gisteren tegenover de correspondent van het A.N.P in Djakarta verklaard, dat de gezamenlijke Indonesisch-Russische ver klaring over belangrijke wereldvraag stukken, welke in Moskou werd uitgege ven na de reis van president Soekarno door de Sovjet-Unie, een scheuring zou kunnen veroorzaken in de coalitie-rege ring. Zij zeiden, dat de minister van bui tenlandse zaken Roeslan Abdoelgani, de verklaring zonder medeweten van het ka binet heeft ondertekend. Zij meenden, dat het kabinet de verklaring, die volgens een aantal invloedrijke politici aan 's lands onafhankelijke buitenlandse poli tiek ernstige schade zou kunnen berok kenen, alsnog zou kunnen verwerpen. In. dien dit het geval mocht zijn, zou de mi nister van buitenlandse zaken moeten af treden. zo zeiden zö. in aanwezigheid van talrijke autoriteiten de opening plaats van het Vierde Inter nationale Congres der Pax Christi-Bewe- ging, dat tot 16 september in deze oude Spaanse bisschopsstad wordt gehouden. Honderdtachtig Pax Christi-jongeren, af komstig uit vele landen, die vanuit Avila Salamanca, .Segovia en Burgos een tien daagse pelgrimstocht voor de de vrede hadden gemaakt, arriveerden donderdag avond in de congresstad en voegden zich bij de overige deelnemers. Op spontane wijze en met warm ap plaus werden zij door de inwoners inge haald, die in groten getale waren toege stroomd om de opening van deze interna tionale katholieke vredesmanifestatie bij te wonen. Op het balcon van het imposante stad huis hadden zich behalve het stadsbestuur ook vele kerkelijke en burgerlijke autori teiten verzameld. Onder hen bevonden zich o.a. de internationale voorzitter van de Pax Christi-Beweging, kardinaal Fel- tin, aartsbisschop van Parijs, de aposto lisch nuntius in Spanje, mgr. Antoniut- ti en vele andere bisschoppen, onder wie mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, die voorzitter is van de Pax Christi-Beweging in Nederland. Nadat de deelnemers hartelijk welkom waren geheten door burgemeester Rodri guez Regueral, volgde in de stampvolle kathedraal de eigenlijke openingsplechtig heid. Na een kort welkomstwoord van de aartsbisschop van Valladolid, mgr. Gar cia y Goldaraz, spraken achtereenvolgens een Duitse, Nederlandse. Franse, Portu gese en Spaanse pelgrim in hun eigen taal een gebed uit als dank voor de ken nismaking met hetCastiliaanse land en zijn bewoners met hun diepgewortelde christelijke tradities. Kardinaal Feltin gaf vervolgens aan de deelnemers zijn zegen en hield een korte toespraak, waarin hij de aandacht vestig de op de mystiek en de geloofskracht van het Spaanse volk, dat trouw is gebleven aan zijn tradities en leeft uit de kracht van heiligen, die het voortbracht. Zinspelend op het congresthema, dat luidt „Internationaal burgerschap" wees kardinaal Feltin er voorts op. dat elke christen niet alleen het burgerschap be zit van de natie, waartoe hij behoort, lifiMBïïvalfop: lisch-Jordaanse grens zeer gespannen na dat gistermorgen vroeg een sterke afde ling Israëliërs, ondersteund door artillerie en gevechtswagens, een Jordaanse poli tiepost te Gharandal halverwege tussen de Dode Zee en Eilath, hebben aangeval len. Een woordvoerder van het Arabische Legioen deelde gisteravond mede. dat 21 Jordaanse politiemannen bij de aanval gedood of vermist zijn. Volgens Israëli sche bronnen zou geen enkele van de verdedigers de aanval hebben overleefd. In verband met een en ander heeft de secretaris-generaal van de V.N., de heer Hammarskjoeld. gisteren de permanente vertegenwoordiger van Israel bij de V.N. Abba Eb an. ontboden om de gespannen situatie aan'de Israëlisch-Jordaanse grens te bespreken. Ook de permanente vertegenwoordi ger van Jordanië bij de V.N., Thabet Kha lidi, bracht gisteren een bezoek aan Hammarskjoeld Na afloop van het on- marskjoeld er oP aangedrongen had, dat Jordanië geweld niet met geweld zou beantwoorden. Ook de Britse vertegenwoordiger. Sir Pierson Dixon, bracht een bezoek aan Hammarskjoeld om de toestand in Pales tina te bespreken. Koning Hoessein van Jordanië is gis teren voor een kort bezoek naar Bagdad vertrokken. Men neemf aan, dat dit be zoek ten doel had om hulp van Irak te vragen. Zelfs kleine dorpen beschikken te genwoordig over een wandelvereni ging. Men traint op afstanden van 10, 15 en 25 km. Zelfs wordt er geoefend om mee te kunnen doen aan een of andere Vierdaagse. De clubs stellen er prijs op goed voor de dag te komen. En het is ook dikwijls een genoegen een groep van die wandelaars en wandelaarsters te ontmoeten, meestal in een bepaalde en onberispelijke kle dij. 't Is allemaal goed, als 't maar niet bij uiterlijke vormen blijft en omwille van de lichamelijke gezondheid gaat. Er bestaat immers ook nog een ziel. We hebben ook de geestelijke gezondheid terdege voor ogen te houden. Om dan met de psalmist in de introitus van morgen te kunnen zeggen: Gelukkig zij, die onberispelijk op de weg zijn en die wandelen volgens de wet des Heren. Ook voor de geestelijke „wandeling" is een bepaald parcours uitgezet. En dit parcours dit echter terloops kan zwaar zijn. Voor de wandeling hebben we zondag wederom St.-Pau- lus als instructeur. Wandel, uw roeping waardig, aldus de instructie, met alle nederigheid, zachtmoedigheid, geduld, elkaar in lief de verdragend en bezorgd voor de eenheid van geest in vrede. Training in deze geest zal waar schijnlijk nog wel enige zweetdrup peltjes kosten. Toch moeten we door deze oefening heen, willen we het „maximum et primum mandatum" de grootste en eerste opdracht kunnen volbrengen waarover in het evangelie gesproken wordt. God beminnen met alles en bovendien de naaste als u zelf. We zitten weer midden in het vraag stuk der „menselijke verhoudingen". Maar wanneer zullen wij katholie ken,en die het allemaal zo goed weten, nu eens werkelijk voorbeelden wor den. Wetenschap baat niet veel, op de daad komt het aan. Katholieke onberispelijke wande laars op de weg. Wat een ideaal. En wat zou de wereld van aanschijn ver anderen. Heer, zie genadig neer op ons Room se volk en genees de zondige neigin gen, opdat die katholieke gemeenschap tenminste alvast één lichaam en één geest worde. Morgen weer trainingsdag. Wandel mee! de Rjjk Gods. Hij spoorde de deelnemers aan om vanuit deze christelijke gezind heid als werklieden voor de vrede zich eensgezind in te zetten voor de vestiging van een internationale orde, die gegrond vest is op rechtvaardigheid en liefde, al dus meldt het KNP. m De drie-landenbesprekingen tussen Frankrijk Duitsland en Luxemburg over de kanalisatie van de Moezel zullen op 18 september a.s. te Parijs door deskun digen worden voortgezet, >o wordt van bevoegde zijde vernomen Deze. tech nische besprekingen die OP 1 augustus j.l de Luxemburg werden geopend, wer den ook door Belgische deskundigen bij gewoond. Op 10 augustus werden de be sprekingen opgeschort, teneinde de dele gaties in staat te stellen aan haar rege ringen verslag pit te brengen. In een beschouwing van het Board of Trade Journal wordt er op gewezen, dat Nederland sedert 1954 het grootste afzet gebied voor Britse produkten in Europa is. De waarde van de Britse uitvoer naar Nederland is gestegen van 49.910.000 in de eerste helft van 1954 tot 57.141.000 in de eerste helft van 1956. De stijging van de Ned. invoer uit En geland is voornamelijk te danken ge weest aan de grote algemene stijging van de Nederlandse invoer. Het Britse aandeel in de Nederlandse invoer is nl. onveran derd gebleven op 8,4 pet, terwijl het aan deel van de voornaamste drie concurren ten van Engeland op de Nederlandse markt nl. België-Luxemburg.West-Duits- land en de Verenigde Staten is gestegen en wel resp. van 16,9 tot 19,2 pet.; van 16,3 tot 17,8 pet. en van 11,3 toft 14,3 pet. In verband met de Benelux wordt op gemerkt dat deze gemeenschappelijke markt met een bevolking van ruim 20 miljoen van belang kan zijn voor Britse ondernemingen, die de oprichting van doe terondernemingen in Europa overwegen. In deze beschouwing wordt er nog op gewezen dat er nog geen Britse kamer van koophandel in Nedeland bestaat, hoe wel onlangs pogingen in het werk zijn ge steld om tot de oprichting er van te ge raken. De nodige steun hiertoe was wel van Nederlandse zijde aanwezig, doch er bleek onvoldoende belangstelling van de zijde van Britse firma's te bestaan. Vol gens het Board of Trade Journal zou de oprichting van een dergelijke kamer er veel toe kunnen bijdragen Engeland in staat te stellen zijn positie op de Neder landse markt te behouden en te ver beteren. Radio-Moskou heeft gisteravond de tekst bekend gemaakt van de nieuwe brief, die premier Boelijanin dezer dagen aan president Eisenhower heeft gezon den en waarin hij opnieuw ingaat op het ontwapeningsvraagstuk, Boelganin merkt in zijn op elf dezer gedateerde brief op, dat Eisenhower in zijn laatste schrijven aan hem (Boelga nin) niets heeft gezegd over een vermin dering van de bewapening of over een verbod van kernwapens. Nu de in het kader der V.N. gevoerde ontwapeningsbesprekingen niet tot een resultaat hebben geleid, kan overeenstem ming slechts worden bereikt door onder handelingen tussen de betrokken mogend heden, aldus Boelganin. De Sovjet-premier zegt verder: „De Sovjet-Unie heeft met ongerustheid ken nis genomen van uw voorstel, om lucht- verkenning boven Russisch gebied te doen uitvoeren. Tot is een hond van onzekere afkomst. Laten we beginnen met te zeggen, dat hij niet dood is, maar leeftDit past in dit verhaal, dat op een sprookje lijkt of op een hondenverhaal, hetivelk om indruk te maken, eigenlijk triest moest eindigen, met, de clood van de held. Tussen twee haakjes, Tot is een held. Want hij heeft een kind het leven gered en op een manier, die voor een hond totaal onbegrijpelijk is. Maar ja, Tot zelf is een ondoorgrondelijk hondensujet. Hij verliet het huis, waar hij na vele omzwervingen eindelijk rust, een goede verzorging en een kleine vriendin had gevonden, de bijna driejarige Matilde. Het is allemaal zo gegaan: Tot werd in een steeg van de stad Turijn, gevonden half dood, naast een vuilnisemmer, waar in men -hem misschien wel geworpen had en waaruit hij mogelijk gesprongen of gevallen was. Tot was toen ongeveer vijf tien dagen oud en had natuurlijk nog geen naam. Een medelijdende ziel bracht j hem naar het asiel Van de vereniging tot bescherming van dieren en daar ont- fermde een dierenarts zich over hem. Warme melk deed hem goed en hij groei de spoedig als kool, zodat men er toe over 1 ging, een baas voor hem te zoeken. Iedere dag melden zich van allerlei mensen aan het asiel, op zoek naar een hond. Tot was i aardig en erg speels. Zijn eerste baas bracht hem na enkele dagen terug. Hij had alle pantoffels in het huis stuk ge beten.. Een tweede deed hetzelfde, om dat Tot het niet met de dienstbode kon vinden. Hij beet haar weliswaar niet, maar liet haar telkens zijn fikse tanden zien. De dienstbode vond hem een straat hond, zei ze; Tot er uit of ik, en de baas hield liever de dienstbode. In zijn derde „tehuis", waar een tuin was en men kip pen hield, beet hij drie kippen dood, zon der enig spoor van berouw te tonen en aangezien men er zeker van kon zijn, dat hij de andere kippen niet met rust zou laten, stuurde men hem terug.. Het viel werkelijk niet mee, voor Tot, die inderdaad een straathond, geen ras hond was, een goede baas te vinden. Zulks te meer, omdat hij niet zoals tot dus ver gewillig met iedereen mee ging. Hij was kieskeurig geworden. Een jongen, die zei, dat hij veel van honden hield, blafte hij verwoed aan. En zo ging het met andere sollicitanten naar zijn vriend schap. Tot er in het asiel een eenvoudige, vrien delijke kelner kwam. Tot bleek bereid, hem als baas te accepteren, ook toen hij tot de ervaring kwam, dat zijn nieuwe woning een allesbehalve ruim stuk zolder was. Bovendien moest hij slapen in het hok, waarin jarenlang een grote herders hond geslapen had. die gestorven was. Snuffelend toonde Tot zijn misnoegen. De lucht van de vorige hond beviel hem niet, maar ten slotte nam hij met zijn nieuwe, volgens hem blijkbaar nogal uit gewoonde „woning" genoegen.. De kelner had een dochtertje, de bij na drie-jarige Mathilde, waarmee Tot di rect vriendschap sloot. Het kind was dol op hem en ze speelden de hele dag. Tot had nog nooit zo'n goede baas gehad. Hij werd niet teruggestuurd en kon naar har telust met het kind ravotten. Met het grootste plezier trok hij een kinderwagen tje, waarin een pop lag. Het kind streelde en zoende hem, wat Tot kenne lijk tevoren nooit was overkomen. Hij blafte van plezier Op een dag ging de kelner met vrouw j en kind en Tot wandelen in de stad en toen hegon het merkwaardige in Tots hon deleven. Het kind kreeg een ballon, maar liet het ding op een gegeven ogenblik uit haar handje glippen. Tot blafte er ver vaarlijk tegen. De ouders probeerden de slechts langzaam wegzwevende ballon aan het touwtje te grijpen en lieten Ma- tilde, na een korte waarschuwing, even alleen op het trottoir staan. „Blijf waar je bent", zei haar vader. Maar Mathilde liep plotseling de rijweg op. Daar naderde met grote snelheid een tram. Haar ouders gil den verschrikt en Mathilde liep snel terug doch struikelde en viel, precies oP de rails De tram dreigde haar te verpletteren maar op het laatste ogenblik was Tot toe gesprongen en had haar met zijn sterke tanden van de rails weggesleept, nog juist van onder de tram vandaan.... Idereen, die het hoorde, kon het nauwe lijks geloven. Tot werd als een held ge prezen en kwam naar aller mening in aan merking voor de witte halsband, welke in Italië elk jaar aan de hond verleend wordt, die zich in de ogen van het pu bliek het dapperst gedragen heeft. Intussen, nadat hij Mathilde gered had, wilde hij niet meer met het kind spelen en hij lag voortaan in zijn hok. En na en kele weken verdween hij. Zijn baas hoor de, dat hij naar het asiel van de dieren bescherming was terug gegaan. De hond had daar lang voor de deur staan blaf fen, tot hem open werd gedaan. Velen hebben Tot in huis willen nemen, vanwege zijn beroemdheid. Hij weigerde echter, met een aantal liefhebbers mee te gaan. Tenslotte bleek hij bereid, een oude dame als bazin te aanvaarden en hij liep rustig met haar mede Niemand begrijpt iets van deze merk waardige hond Tot. Wellicht zullen die renpsychologen nog een verklaring weten te vinden voor het eigenaardige gedrag van deze mensenredder. K. H Uitvoering hiervan zou niet leiden tot vermindering der spanning, integendeel, er zou een oorlogspsychose door kunnen, ontstaan". Volgens Boelganin is het niet nodig, dat voor een staken der proefnemingen met kernwapens internationale overeenkom sten worden gesloten. „Bij de huidige stand van wetenschap en techniek is het altijd mogelijk vast te stellen, dat een kernwapen tot ontploffing is gebracht. Daarom moet een staken der proefne mingen met deze wapens los worden ge zien van het algemene ontwapenings vraagstuk". De Sovjet-Russische premier meent, dat indien de betrokken mogendheden zouden besluiten de proefnemingen met kernwa pens te beëindigen, een eerste belangrijke stap zou zijn gedaan op de weg naar een absoluut verbod van deze wapens tot mas sale vernietiging. Boelganin schrijft 0ok over West-Duits- land. Volgens hem steekt het militarisme in dit land weer de kop op, en wel speciaal na de Westduitse toetreding tot de NATO „De Wesduitse dientsplichtv et maakt het mogelijk, dat de Bondsrepubliek het grootste geregelde leger in Europa op de been brengt", zo schrijft hij. Volgens Boelganin is de Duitse hereni ging afhankelijk van een wijziging der Westduitse politiek, „die van West-Duits- land een brandpunt van oorlogsgevaar heeft gemaakt". Het Britse Lagerhuis heeft gisteren zijn driedaagse buitengewone zitting be sloten met een debat over de kwestie- Lyprus. Om van haar wantrouwen in de regeringspolitiek ten aanzien van Cyprus te doen blijken, had de Labour-oppositie een stemming over een procedure-punt uitgelokt, door nl. voor te stellen het "u'5 niet op reces te laten gaan. De be treffende motie werd met 308 tegen 243 stemmen verworpen. In het voorafgaande debat had de heer Lennox-Boyd. de minister van koloniën, verklaard, dat wetenschappelijk onder.! zoek heeft uitgewezen, dat de onlangs op Cyprus buitgemaakte dagboeken in derdaad zijn geschreven door Eoka-ledder kolonel Grivas. Zoals bekend, heeft de Britse regering eerder verklaard dat deze dagboeken aantonen, dat de verban nen aartsbisschop Makarios zich actief met. het terrorisme heeft bezig gehou- aen. De heer Aneurin Bevan, Labours woordvoerder voor koloniale aangelegen heden beschuldigde de regering van ..fascisme", daar zij weigert de aarts- schop voor een rechtbank te brengen hoewel zij hem beschuldigt van terroris me. De aartsbisschop heeft in het geheel geen kans gekregen om zich tegen de aantijgingen te verdedigen zo zeide Bevan. In Beiroet werd gisteravond vernomen, dat de vertegenwoordigers van Syrië en LjbanOn maandag bij (]e Veiligheidsraad een klacht zullen Indienen, waarin ge protesteerd wordt tegen de aanwezigheid van Britse en Franse troepen op Cyprus,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3