Geen mooie jongen VERRADER Heer in Holland, maar Paus-toespraak tot zielzorgers Wat de Herenmodebeurs bracht Het spoor van de Tien tegen één! Prediking moet aangepast zijn aan eisen van de tijd Opening eerste verpleeg- gebouw St.-Radboud- ziekenhuis De kerken in de V. S. Boot en vissers aan boord gehesen Elektrificatie Brussel-Luxemburg PAGINA 4 Vlot werkshirt Autosok 1 SPAARPOTJES VAN SCHOOL- KINDEREN GELEEGD MEXICO WIL 25.000 EENDAGSEENDEN Voor opbouw pluimveestapel m mmkf. 25 -> - AUGURKEN NAAR DUITSLAND NIEUWE PROVINCIAAL BIJ BIJ PATERS MARISTEN Grondige redding in volle zee POST VOOR DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELT Door William L. Worden (Van onze Amsterdamse redactie). De elfde Herenmodebeurs in bet RAI-gebouw te Amsterdam, die in oppervlakte en aantal deelnemers ongeveer zestig groter is geweest dan ooit te voren, heeft gisteren dan weer haar poorten gesloten, na dat zij vijf dagen lang zeer veel belangstelling heeft ondervonden van de vakmensen en in de avonduren ook van particulieren. Zij is gehou den onder het motto: „Heer in Hol land", dat tevens de titel is van een praktische handleiding voor mannen die zorg willen besteden aan hun kle ding. Deze gedrukte „raadgever" is erg in trek, want er komen steeds meer heersers der schepping, die aan hun garderobe andere eisen stellen dan dat zij een net degelijk pak-voor-door de-week en een keurig kostuum voor de zondag bevat. Zij zijn er zich nl. eindelijk van bewust gewor den dat er, aldus de handleiding, „zo veel kleine, maar o zo belangrijke ac centen zijn, die het verschil maken tussen mannen, die kleren dragen en mannen, die gekleed gaan. Nochtans is de „heer in Holland" allerminst een „mooie jongen", hij beseft alleen zijn sociale plicht om zich met een behoorlijk verzorgd uiterlijk aan de maatschappij te pre- (Adverterstlel >- Prima Franse suède in vele modekleuren f. 14.75 senteren. Hoe hij zich van deze taak in de komende lente dient te kwijten, liet de Herenmodebeurs duidelijk zien. Hij kan zijn sportcolbert gerust blijven dragen. „Nieuw" in dit genre kostuums is alleen dat men jas en broek (weer) van dezelfde stof heeft gemaakt zonder overigens afbreuk te doen aan het sportieve karakter. On der de dessins treft men nu ook ge streepte aan. Verder heeft de „bla zer" zijn intrede gedaan. Insiders ver wachten echter niet dat dit artikel hier net zo'n opgang zal maken als in Engeland. De nauwe broekspijp heeft zich gehandhaafd ook buiten de kring van de zich „existentialist" voelende jongeren. Bij de overhemden overheerst de kleur wit en de Schotse ruit. Van dit laatste dessin zijn er vlotte werk- shirts voor „de dokter, de tekenaar en andere beroepen". Zij stimule ren, naar het schijnt, de arbeidslust en zullen dus hun weg wel vinden onder ons nijvere volk. In de afdeling dassen neigt de mode op het ogenblik naar de klassieke tinten. Er is een grote verscheidenheid van smalle en brede exemplaren. In Nederland doet namelijk iedere das het die mooi is, zonder dat er een uitgesproken voorkeur voor een of ander model bestaat. Zo men echter in zijn kle ding Amerikaans georiënteerd is. doet men goed in plaats van een das een zwart of wit texas-koord om zijn nek te knopen! De regenjassen blijven kort. Op de beurs is er een geïntroduceerd, die aan twee kanten gedragen kan wor den. De ene zijde heeft raglanmou- wen en de andere ingezette mouwen. Een andere nouveauté is een regen jas, die als kleur heeft Italiaans blauw, een stoere gedekte tint. Wat de sjaals betreft, hier zijn de eens zo gewilde ruiten verdrongen door ho rizontaal en verticaal gestreepte fij ne kamgarens. Ten gerieve van automobilisten, die in een tochtige wagen plegen te rij den, worden extra lange sokken op de markt gebracht, die even onder de knie sluiten. De zogenaamde an kiets zijn echter nog altijd in de mode. Een van de nieuwste dessins in dit genre kousen 'draagt de naam van „hanepoot" of „pied de poule". Bijzonder curieus tenslotte is een hoedje, dat zowel het hoofd van een man als dat van een vrouw kan sie ren. Het staat heren niet verwijfd en dames niet te mannelijk. Dit Ro- bin-Hood model biedt derhalve vele praktische mogelijkheden, alhoewel het ook een bron voor echtelijke twis ten kan worden! In ieder geval gaat de zinsnede uit het foldertje „Een heer in Holland", luidende „Een hoed bezitten is een prettige zeker heid ook op de momenten dat u hem niet draagtniet geheel meer op. (Advertentie) Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAIZE NA DURYEA zijn mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DUR YEA. Dan pas weet hy, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. De officier van Justitie heeft tegen de 22-jarige stoffeerder L. B. en de 29-jarige los werkman B. van der L., beiden woon achtig te Amsterdam en thans gedeti neerd, wegens diefstal en diverse inbra ken, 1H jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van het voorarrest. Deze twee hebben bekend een reeks inbraken te hebben gepleegd in schoolge bouwen van de hoofdstad. In totaal ver nielden zij in ruim 20 scholen deuren en kasten. De officier sprak er zijn veront waardiging over uit, dat de verdachten zich niet hadden ontzien in diverse scho len spaarpotjes te legen, waarin zich spaargeld, bevond van de leerlingen voor vakantiereisjes e.d. De rechtbank zal op 28 september uit spraak doen. De laatste hand aan Uw kleding... is een vlot en modieus paar Lalmböck handschoenen. ,TYROLEH HANDSCHOENEN MAGAZIJN Handschoenen, suède jasjes, exclusieve shawls. Elbeo kousen. Amsterdam, Kalverstraat 182 Rotterdam, Lijnbaan 85 's-Gravenhage, Spuistraat 58 Het eerste verpleeggebouw van het Academisch Ziekenhuis der r-k Univer siteit te Njjmegen, het St.-Radboud-zie- kenhuis, zal op zaterdag 29 september officieel worden geopend en aan het be stuur van het ziekenhuis worden over gedragen. Ter gelegenheid hiervan zal mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, op die dag om 10.00 uur een pontificale H. Mis opgedragen in de St.-Jozef-kerk aan het Keizer Karel- pleln. De officiële opening vindt 's middags te 14.00 uur plaats in de grote zaal van „De Vereniging" aan het Keizer Karei- plein. tijdens welke mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van het bestuur der St.-Radboudstichting, het gebouw aan het bestuur van het St.- Radboud-ziekenhuis zal overdragen. Binnenkort zullen in Nederland bespre kingen beginnen over de levering van 25.000 eendagseenden aan Mexico. Dit heeft de heer G. M. Kruissink, directeur van de Nederlandse Kamer van Koop handel in Mexico, meegedeeld tijdens een onderhoud op de Jaarbeurs te Utrecht. Indien de levering tot stand zal komen, ligt het in de bedoeling de eendagseenden per vliegtuig naar Mexico te vervoeren. De heer Kruissink meent dfrt Mexico voor pluimveehandelaren sinds kor1" zeer gunstige markt heeft. M<» in oog op de opbouw van een ptuiro-eewrtftpel ter bevordering van de eierproduktie, kun nen de Mexicanen een welhaast ongelimi teerde hoeveelheid eendagseenden en en kuikens gebruiken. Een moeilijkheid vormt evenwel het vervoer. De K.L.M., zo deelde de heer Kruissink mee. beschikt thans over onvoldoende vervoerscapaci teit om dergelijke grote hoeveelheden in eens te verwerken. De H. Vader heeft gisteren een belang rijke rede uitgesproken tot een groep Italiaanse priesters, dia te Rome helv ben deelgenomen aan een cursus voor aanpasing van de priesterlijke bediening aan de eisen van deze tijd. De H. Vader onderstreepte de noodzaak van dergelijke cursussen, want „de zielzorger kan en moet op de ihoogte zjjn van de moderne wetenschap, kunst, en techniek, voor zo ver het betrekking heeft op de bestem ming en het zedelijke en godsdienstige leven van de mens''. De zielzorger moet weten aldus de H. Vader, wat uit moreel en godsdienstig oogpunt toelaatbaar of ontoelaatbaar is en wat hem onverschillig mag laten. He den ten dage meer nog dan vroeger is niet alleen de aanpassing van de weten schap aan de prediking der Kerk. maar omgekeerd ook de aanpassing van de pre diking aan de moderne wetenschap nood zakelijk. De H. Vader wees erop, dat de ency cliek Humani Generis van 12 augustus 1950 voor een groot gedeelte gewijd is aan Let weerleggen van een foutieve „oriëntatie en aanpassing" van theologie, filosofie en exegese aan moderne en on voldoende gefundeerde stromingen en tendenzen in de wetenschap. Deze ency cliek besteedt aandacht aan ongerecht vaardigde sympathieën voor valse filo sofische systemen en aan de concessies, waartoe enkelen zich bereid tonen (evo- lutionisme. idealisme, immanentisme, pragmatisme existentialisme, historisme) Van de andere kant bestaat ook neiging tot consessies op het terrein der theo Volgens een mededeling van de Ameri kaanse nationale raad van kerken be draagt het aantal leden van kerkgenoot schappen op het vasteland der V. S. thans 100.162.529, dat is 1. 679.918 meer dan ver leden jaar. In dit jaar nam het aantal leden toe met 2,8 pet., de bevolking met 1,8 pet. Over de voornaamste kerk genootschappen is het aantal leden als volgt verdeeld: protesdnt 58.448.567; rooms katholiek 33.396.467, joden: 5.500.000 Grieks orthodox: 2.386.045; oud-katholiek en Pools nationaal katholiek 367.370, boeddhis ten 63.000. Voorts zijn er nog tussen de 10.000 en 20.000 mohammedanen in de V.S. Er zijn op het Amerikaanse vasteland 305.449 kerkgebouwen en 22,018 predikan ten. De jaarlijkse financiële bijdrage aan de kerkgenootschappen bedraagt per hoofd van de bevolking 48,81 dollar. In het laatste jaar is voor een bedrag van 736 miljoen dollar besteed aan de bouw van 3.393 nieuwe en de uitbreiding en ver nieuwing van bestaande kerken. De protestanten vormen 35,5 pet. van de bevolking, de rooms-katiholieken 20,3 pet. De grootste groep onder de protestanten vormen de baptisten met 18.793.097 leden in 27 kerkgenootschappen, daarna volgen de methodisten met 11.784.000 leden in 22 kerkgenootschappen en vervolgens de lu theranen met 7.059.593 leden in 19 kerkge nootschappen. logie en exegese. De „nieuwe theologie" meende zich te kunnen vereenzelvigen met de tegenwoordige tijd om het. aldus voor de katholieken gemakkelijker te maken katholiek te zijn, maar in werke lijkheid begon zii willekeurig het be staande te corrigeren, eruit te schrappen, eraan te veranderen of aan onaantast bare beginselen te raken. Dan is er nog de moderne oriëntatie en de moderne moraal. De Paus herinner de eraan, dat het standpunt der Kerk hiertegenover reeds in vroegere rede voeringen uiteen is gezet, zoals de Kerk ook haar standpunt heeft bepaald ten op zichte van alle kwesties, die de natuur wet en de natuurlijke orde betreffen: so ciale vraagstukken, laicicisme, opvoeding en gezin en school, het openbare leven, internationale betrekkingen en het in ternationale recht, het oorlogsrecht en de moderne oorlog. Met de uitspraken der Kerk op al deze gebieden dient de moderne prediking rekening te houden, zo zei de Paus. Aldus meldt het K.N.P. A*f t 4®» --ïxtpr De 25-jarige Angelo Cornero heeft, inge volge een belofte, or> stelten van Catania Siciliëeen bedevaart gemaakt naar het 900 km verre Rome. Hier ziet men hem op het St.-Pietersplein (op de ach tergrond colonnade en obelisk De keuze van het jacht, dat H.K.H. Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar 18de verjaardag kreeg aangebo den, is gevallen op een Lemsteraak, die de naam „De groene Draeck" zal dragen. De heer A. de Boer uit Lem mer, een bekende ontwerper van Lem- steraken, heeft het lijnen- en tuigplan ontworpen waarvan men hier het tuig plan ziet. De Westduitse autoriteiten hebben heden machtiging verleend invoer van augurken uit Nederland voor een waarde van 1 miljoen mark. Tot provinciaal van de Nederlandse provincie van de paters Maristen is met ingang van 12 september 1956 benoemd pater G. M. van Beekhoven S.M. Het provincialaat is gevestigd te Glanerbrug. «wyyrty iic.i Het m.s. „Haarlem" van de Koninklijke Nederlandse Stoombootmaatschappij te Amsterdam heeft donderdag in volle zee een vissersboot en de bemanning daar van gered. De uit Kingston (Jamaica) afkomstige vissersboot „Sabrina", een betrekkelijk nieuw schip, dat verleden jaar is ge bouwd, werd op 18.45 graden noorder breedte en 83.15 graden westerlengte hul peloos aangetroffen. De machine bleek onklaar te zijn geraakt. De .Haarlem" nam niet alleen de acht leden van de bemanning aan boord maar plaatste met zijn laadgerei ook de vis sersboot op het voordek en is thans on derweg naar Kingston om de onverwach te lading af te leveren. Dank zij de elektrificatie van het tra ject Brussel-Luxemburg zal met ingang van 30 september het treinverkeer op dit traject en de daarop aansluitende trajec ten belangrijk verbeterd worden. Zes keer per dag, om de drie uur, zullen de treinen uit Brussel (Zuid) en Luxemburg ver trekken. Zij zullen het traject afleggen in twee uur en 47 minuten. Zij stoppen te Ottignies, Gembloux, Namen. Ciney, Mar- loie, Jemelle, Libramont, Marbehan en Aarlen. De laatste trein uit Brussel rijdt niet door naar Luxemburg, maar heeft Aarlen als eindpunt. Met ingang van 30 september wordt eveneens de elektrische tractie ingevoerd op het baanvak Luxemburg-Metz. Het in ternationale verkeer zal dan ook in het vervolg tot Metz onderhouden worden met elektrische treinen. Tegen het einde van juli 1957 zullen de elektrische treinen tot Bazel kunnen rijden; de reisduur van Brussel naar Bazel zal dan met twee uur kunnen worden verkort. Aan de opvarenden van het m.s. „Jo- han van Oldenbarnevelt" kan nog via Kaapstad luchtpostcorrespondentie wor den verzonden. Deze dient uiterlijk maan dag a.s. ter Post te worden bezorgd. 12) Ze stoven het dorp uit en sloegen de weg in naar Ulu Laong, maar er was nog steeds geen mens te bekennen, geen levend wezen, waaraan de geest zich in zijn ongerustheid kon vastklampen. De wach ten stonden nog steeds op hun post in hun wacht huisjes bij het prikkeldraad, dat om het fabriekster rein was gespannen en over het erf slenterden als steeds de Tamil-vrouwen op en neer tussen hun hut ten en de bron, die zich aan het eind van de wo ningen bevond. Jimmy Quon verscheen aan de deur van het kantoor en bleef daar zwetend en onbewo gen staan wachten. Toen Carter uit de Rover stapte ging hij terug naar binnen en ging verder met zijn werk aan het rapport over de afgelopen maand. Carter liet de bewakers inrukken en begaf zich naar zijn kamers, waar hij besluiteloos bleef wachten tot Ali zou verschijnen. Allerlei gedachten speelden door zijn hoofd en toen Ali niet kwam opdagen riep hij een jongen en gaf hem opdracht Ali te zoeken en bij hem te sturen. Terwijl hij wachtte keek hij uit het raam. Op het erf van de fabriek ging alles zijn gewone gang. Van de onrust, die hij in de kampen opgemerkt had, was hier niets te bespeuren. Toen de jongen terugkeerde, schudde deze zijn hoofd. Hij zei; Hij is er niet. Ongetwijfeld zal hij hier of daar wel in slaap gevallen zijn. Carter's onrust werd groter, maar hij slaagde er in om zijn haast te verbergen achter een toevallige wandeling eerst naar het uiterste einde van het erf, daarna door de garages en de machinekamer met het pompstation, als was hij op een normale inspec tietocht. Maar toen hij bij het gedeelte van de fa briek kwam, dat niet meer gebruikt werd, verdween hij snel naar binnen, waarna hij zich vergewiste, dat niemand op hem gelet had. Hij liep naar de kant die aan de buitenzijde van het erf stond en liet zich door het raam enkele meters lager op de grond val len. De toegang naar de bergruimte zag er nog steeds uit of niemand er de laatste maanden gebruik van had gemaakt. Ali was buitengewoon voorzichtig ge weest. De ruimte binnen had geen ramen en het was er donker. Carter stak een lucifer aan, toen hij op de grond een geluid hoorde. Ali Hamid lag in elkaar gebogen op de vloer. De rug van zijn hemd was nat van bloed, maar hij adem de nog. De Maleier was te zwak om op te staan maar hij was nog steeds bij bewustzijn. Carter nam hem voorzichtig op en legde hem op een bank en strekte zijn benen. Hij gebruikte Ali's hemd om snel een noodverband te leggen op de ernstigste wonden om het bloeden te stelpen. De Maleier verzamelde al zijn krachten, die snel begonnen af te nemen. Toean ik kon hem niet zien hij schoot me van achter in mijn rug; het ging alle maal zo vlug en daarna smeerde hij hem. Maar u moet lezen, hij maakte een zwakke beweging mqt zijn hand en Carter nam het papier uit zijn vingers. Nu voorzichtigheid niet meer noodzakelijk was, had Carter maar enkele seconden nodig om zijn kamers te bereiken. Hij greep de hoorn van de telefoon en vroeg Kuala Lumpur aan. Bij wijze van uitzondering kwam de verbinding vlug tot stand en zelfs de tele fonist in Kuala Lumpur werd gewaar, dat het dringend was, toen hij verbinding vroeg met het ho tel van de spoorwegen. Alleen de telefonist in het hotël aarzelde. Carter zei voor de tweede maal: Verbind me met Fred Tucker. De telefonist zei: Ai toean. Het duurde enkele minuten voor een andere stem antwoord gaf en ofschoon ze Carter vaag bekend voorkwam, was het niet die van Ian Mclees. Carter zei: uTcker. Je spreekt met Carter. Er is hier een ernstig gewonde man. Kun je een helikopter voor hem krijgen; Ulu Laong? Ik zou ook wel wat hulp kunnen gebruiken. De opvallend bekende stem klonk bijna hartelijk. Dat kost niet meer tijd, werd er gezegd, dan om van San Francisco naar Oakland te gaan. Boven dien zal ik voor hulp zorgen. Direct. Carter ging naar buiten en liep de straat tussen de hutten op. Toen hij riep kwamen drie agenten uit hun hutten te voorschijn en met zijn vieren droegen ze Ali Hamid op een haastig geimproviseerde draag baar vanuit de donkere bergruimte onder de fabriek naar de veranda van het kantoor. Op Carters bevel verwijderden andere agenten vrachtwagens en ande re obstakels van het midden van het erf, waar door een open ruimte van een pp r honderd vier kante meter werd gevormd tussen de gebouwen. Carter was opnieuw bezig om Ali's wonden te ver binden toen dikke Jimmy Quon eindelijk voor de tweede maal aan de deur van het kantoor verscheen. Zo, zei hij, heeft de Maleier zichzelf geraakt? Dat is erg, maar als ze wanhopig zijn, doen ze het vaker. Het is een gewoonte van het ras. Een rode waas van woede trok voor Carter's ogen. Voor één keer zou hij werkelijk een onplezierige taak met genoegen volbrengen. Dat zou spoedig ge noeg zijn, maar nu nog niet; eerst moest hii zorgen, dat Ali veilig vervoerd werd. Die onplezierige taak zou te doen hebben met een dikke man en de kolf van een pistool en misschien nog wel enkele andere overtuigende hulpmiddelen en het was de hoogste tijd. De helikopter moest voor een doel las dit op het vliegveld van Kuala Lumpur klaar hebben gestaan. Want in minder dan een half uur zweefde de lompe vogel boven hen, als aarzelend tussen hemel en aarde, en dan als bij ingeving plotseling dalend, ter wijl de wind van de roterende propeller het stof van het erf omhoog deed dwarrelen en de bladeren van de palmbomen deed ritselen. De helikopter landde slechts een meter of tien verwijderd en zijn propeller bleef zachtjes ruisen. Frank Mau was verbaasd maar uiterst zeker van zich zelf. Terwijl de Britse Piloot nog bezig was met zijn instrumenten had de magere jongeman de deur van het vliegtuig reeds opengegooid en was in één vloeiende beweging op de grond gesprongen, waar bij zijn sprong, de landing op de grond en de snelle draai naar de deur van het kantoor, waar Jimmy Quon stond, als één beweging in elkaar vloeiden. Maar ook Quon was vlugger dan iemand had kunnen vermoeden. Ergens tussen zijn kleren misschien uit de gordel onder zijn wijde Chinese jashaalde hij bliksemsnel een pistool te voorschijn dat hij in de zelfde beweging richtte. Hij was niet snel genoeg. De katachtige bewegin gen van Mau, toen hij uit de helikopter sprong, had den hem niet verhinderd om ook nog een revolver uit zijn schouderholster te trekken, waarmee hij bij na in dezelfde beweging reeds een schot loste. Het was een schot van lange afstand en tijd om zuiver te richten had hij niet maar de kleine man twijfel de niet aan zijn schietkunst. Er trok al een brede lach over zijn gezicht, voordat Quon's pistool op de vloer van de veranda viel. De dikke man keek naar zijn bloedende hand, die door een kogel was ge- Hierop heb ik lang moeten wachten, dikzak, zei Mau. Ik had niet verwacht je hier te vinden, maar nu. Quon maakte een vergissing zijn laatste. Heel langzaam probeerde hij met zijn niet gewonde hand naar het gevallen pistool te reiken. Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken, terwijl alleen maar de loop van zijn revolver een beweging maakte, schoot Mau hem in zijn buik. Nu sterf maar, zei hij, jij vervloekte vent, sterf goed en langzaam en pijnlijk, zoals mijn vader. De dikke halfbloed sloeg bijna dubbel tot een bal, viel voorover van de veranda en rolde met zijn gezicht omhoog in het stof. Noch Mau, noch de Britse piloot, die nu pas uit de helikopter klauter de, namen verder notitie van hem, ofschoon zijn mond bleef bewegen en zijn kermen luid over het erf klonk. Laat je jongens de gewonde man hier brengen Carter, zei Mau. In deze pruttelpot hier. Akkoord luitenant? De luitenant antwoordde: schuif eerst zijn benen naar binnen. Binnen twintig minuten zal ik hem in een ziekenhuis afleveren. De propeller van de helikopter draaide nog steeds in het rond. De piloot schoof een hoes over de plas tic ligplaats van Ali Hamid, klom weer op zijn plaats en wuifde met zijn hand. De langzame beweging van de propellerbladen versnelde tot een kleine wind storm en de helikopter steeg omhoog, eerst lang zaam, dan sneller, en begon vooruit te bewegen. Hi.i steeg tot boven de toppen van de nabijstaande rubherbomen en was verdwenen. Tijdens alles wat zich afgespeeld had, had Carter alleen maar de rol van toeschouwer vervuld en nog steeds stond hij als verdwaasd te kijken in de rich ting, waarin de helikopter was verdwenen, toen hij naast zich de stem van Mau hoorde. Ik ben een zwakkeling, zei de Chinees. Ik kan er eigenlijk geen genoegen in scheppen. Ben je in staat om te praten, dikzak? Op de grond kermde Quon alleen maar. Dan ver onderstel ik, dat je niets van belang hebt te zeggen, zei Mau. Bijna achteloos hief hij zijn revolver en schoot voor de derde maal een kogel in het lichaam van Quon, ditmaal echter in het voorhoofd. Dan pas wendde hij zich tot Carter. Mijn ouders zei hij, woonden in een dorp in de buurt van Kan ton. Jaren lang inde die dikzak bij mij geld om hun veiligheid onder de communistische overheersing te verzekeren. Op zekere dag ontving ik van een vriend een boodschap. Mijn moeder was overleden, zonder dat een dokter werd toegestaan haar te helpen, mijn vader werd terechtgesteld. Ze hebben hem aan zijn voeten opgehangen tot hij dood was. Lange maan den heb ik naar deze smeerlap gezocht, het toeval hielp me om hem hier te vinden. Eindelijk was Carter in staat om te spreken. En nu ben je Fred Tucker? vroeg hij. Bij tijd en wijle, Misschien verbaast het je, dat ik nu voor de Britten tegen mijn eigen volk aan het werk ben? Ze horen niet bij mijn volk niet deze zonen van vijf geslachten van honden. Ik zal geen vaderland meer hebben tot ze allemaal hij wees op de dode man, die bij zijn voeten in het stof lag— een paar meter onder de grond liggen. Ja, soms Is mijn naam Fred Tucker. Maar hoofdinspecteur McLees is zeer voorzichtig. Hij gaf me opdracht om me niet bekend te maken vóór hij was nog steeds niet zeker van je, Carter. Daarom trachtte ik tot een vergelijk te komen door middel van het trucje met het Oxford Hotel. Ik was blij, toen ik over je wederwaardigheden hoorde vertellen, mijn vriend. Je hebt hier een echt Yankeegevecht geleverd. Wat zul len we nu doen? Carter's geest begon te werken. Hij zei: ik kreeg een briefje, Hij zocht er naar in zijn zakken. Het in elkaar gefrommelde briefje, dat hij uit Ali's vin gers had getrokken, was er nog. De boodschap was kort: Quon telefoneerde Heath om negen uur. Zei tegen hem, dat hij meer geld moest hebben, anders kon hij niet langer bescherming garanderen. Omdat Mau hem onderzoekend aankeek, gaf Car ter hem het briefje. Hij zei: Neem de zaken hier een ogenblik waar. Ik heb wat te doen in het grote huis en het is persoonlijk. Ali was mijn vriend. Hoe hij het ook probeerde, Carter kon zich onmogeliik herinneren hoe hij in de Rover terecht was gekomen en hoe hij in staat was geweest om te chaufferen. Hij kon zich niets duidelijk herinne ren, alleen maar Janet Heath in de grote woonka mer van het geweldige plantershuis, Janet, die met haar hand voor haar mond opstond en die aan de uitdrukking van haar gezicht duidelijk 'oonde hoe ze schrok. Hij zei niets, terwijl zij uitriep: Bil, neen, asjeblieft niet! Haar stem klonk gesmoord. Ook Heath moest iets in Carter's ogen gezien hebben, want hij stond op uit, zijn stoel bij het raam, waar de telefoon stond. Hi.i zei, luister eens hier, Carter, je kon beter kloppen.... Carter schreeuwde: Jimmy Quon is dood, Heath. Een agent van de inlichtingendienst heeft hem zo juist neergeschoten. Hij stond nu vlak bij Heath en de magere man was zeker een hoofd groter dan Carter. De agent schoot hem neer, zei hij, omdat hij altijd een communist is geweest. Heath opende zijn mond, maar er kwam geen ge luid over zijn lippen. Korte tijd daarvoor, ging Carter verder, schoot Quon mijn vriend Ali neer, omdat Ali een telefoongesprek afluisterde. Heb je er enig idee van waar dat telefoongesprek over ging, Heath? Janet zei: Ga zitten, Bill. Ga toch asjeblieft zitten. Het spijt ons verschrikkelijk. Het telefoongesprek werd gevoerd, ging Carter door tussen Quon en een gemene lafaard, een huilende verrader. Weet je het nu misschien, Heath? Ronald Heath kon zich niet voldoende beheersen. Zijn uitval met de rechterhand was onbeholpen, maar hij stelde alles in het werk om de ander te raken. Zijn vuist streek langs Carters kin. Carter week zijdelings uit en plaatste een stevige linkse in Heath's maag en een rechtse op zijn kaak. De lange man wankelde achteruit en viel, bijna als een boom, plat op zijn rug. Janet riep: Hou op Bill! Je moet er mee ophouden. Heath krabbelde weer overeind en opnieuw sloeg Carter hem neer. Ergens achter zijn rug hoorde hij het meisje vaag naar adem snakken. Hij draaide zich om, om zekerheid te hebben, dat hem van die kant geen gevaar dreigde, en Heath maakte van de ze gelegenheid gebruik om hem te verrassen. Deze keer sloeg Carter hem weloverwogen een blauw oog. Heath probeerde langs hem heen te komen en Carter herinnerde zich dat er altijd een steng op een drie poot vlak bij de deur klaar stond. Hij' voelde er niets voor om de Engelsman er dichtbij te laten komen. Daarom stompte Carter hem twee maal achter el kaar in zijn maag en plaatste direct daarna een har de linkse en een harde rechtse op zijn kin. Op nieuw wankelde Heath achteruit en viel achterover deze maal door de open deur, op de toegangsweg van plat gestampte rotsblokken. Een poos stond Carter te kijken naar de gevallen man en Heath staarde hem pijnlijk ademhalend aan. Hij kwam moeizaam overeind, nauwelijks in staat om zich staande te nouden, zwaaide naar links en rechts als een dronkaard, draaide zich om en ver dween om de hoek van het huis. Terwijl Carter nog steeds doodstil op de plek stond, waar hij zijn laatste slag had uitgedeeld, hoorde hij eensklaps de lichte motor van de M.u starten en een ogenblik later het gieren varL a"tobanden op de weg. De kleine gele auto met Heath in elkaar gedoken achter het stuur i» TOll« vaart de heuvel af. Achter zijn rug in de woonkamer hoorde Carter nog speds het gesnik van Janet. Zij had zich met pr^r op hei bureau in een stoel laten vallen en carter bleef naar haar ineengedoken gestalte kij ken tot hij de spieren in zijn rug voelde verslappen. Daarna wandelde hij naar de Rover en reed terug naar zijn kamers in de fabriek. Frank Mau stond op Let erf. Iemand had het lichaam van Jimmy Quon terzijde neergelegd en met canvasdoek bedekt. Mau vroeg: Heb je hem gedood? Carter stond versteld, dat hij zijn stem nog kon ge bruiken. Nee, zei hij. ik geloof echter, dat ik haar heb gedood. In zijn slaapkamer zocht hij een waskom en waste de ergste bloedsporen van zijn ontvelde handen. Mau kwam hij de deur met hem praten. Heb je tijdens de terugrit niets ongewoons bemerkt? Carter schudde ontkennend zijn hoofd. Vermoedelijk heb je weer ontzettend geluk ge» had, opperde Mau. De telefoonlijn is weer verbro ken. Ik kan zelfs geen verbinding krijgen met het grote huis, zodat de lijn tussen hier en daar moet zijn doorgesneden. Luister! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4