JS 3D ■Xs» m mi m m m m n I H IATERDA) VOOS 30J1G 15 september 1556 vertrok keizer Karei V naar Spanje DICHTE KAARTEN BBR7QN Hf 11 p Hf WH S! R.-L Leergangen gaan aantal cursussen en docenten uitbreiden Vóór vier eeuwen Bridgerubriek DE HEILIGE VAN DE WEEK Het Grabbeltonnetje Dr. Weijnen als rector geïnstalleerd Produktie per werk nemer gestegen lÉl B Hf B 18 september: St.-Joseph van Cupertino, Minderbroeder Giraffe zebra - antilope? ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 PAGINA 6 2363 cursisten 45STE STUDIEJAAR GEOPEND Geen kabbelend beekje VERDRONKEN JONGETJE STOND OP DE KANT Nieuwe opleidingen Index kwam in tweede kwartaal op 139 (v. kw. 131) Lagere produktie in juli DE STUDIEDAGEN TECHNIEK EN AMBACHT HET GEHEIM VAN MARS-„KANALEN" Dr. Bombard neemt proeven RUBBERREDDINGBOTEN BETER DAN HOUTEN? KATH. AVONDLYCEUM TE NIJMEGEN BEGONNEN OPLEIDING KATHOLIEKE JEUGDLEIDERS VLIEGEN IS MAKKE LIJKER DAN U DENKT IJ3 OJB n a t q a m n mm „Ya voy, Senor; ay Jesus!" - - CO 11R ESl'ONUEN'ÏIE-A DRES: POSTBUS 8, HILVERSUM Te Tilburg is vandaag het nieuwe stu diejaar van de r.-k. Leergangen officieel geopend. Dit gebeuren werd gecombineerd met de installatie van de nieuwe rector der Leergangen, dr. A. A. Weijnen. Nadat vanmorgen om half elf door de curator mgr. dr. Th. van der Bom in de parochiekerk van de H. Joseph een plech tige H. Mis was opgedragen, vonden de openingslessen van de in Tilburg te geven cursussen plaats. Om half drie vanmiddag begon in het auditorium van het Brabants Conserva torium een speciale bijeenkomst, tijdens welke.dr. Weijnen door de president curator mr. F. Teulings als rector werd geïnstalleerd. Vervolgens bracht de nieuwe rector verslag uit over het afgelopen studiejaar. Het afgelopen cursusjaar der r.-k. Leer gangen zal door degenen die het van na bij beleefd hebben wel nimmer met een rustig kabbelend beekje vergeleken kun nen worden, aldus spreker. Vlak voor het afgelopen cursusjaar begon had de rege ring aan de r.-k. Leergangen medegedeeld dat zij in beginsel bereid was de M.O.- opleidingen van de afdelingen Algemene Wetenschappen en Lichamelijke Oefening dezelfde subsidiemaatregelen als op de zusterinstituten toe te passen. Het cu ratorium had daarop de cursusgelden in overeenstemming met de wens van de regering drastisch verlaagd. Maar kort daarop bleek de regering een latere da tum van ingang te bedoelen dan voor de gemelde zusterinstituten en kende zij voor verscheidene nevenopleidingen geen sub- sidie toe. Deze moeilijkheden werden nog ver groot door een ernstige ziekte van de rec tor mgr. prof. dr. Thomas Goossens, welke ziekte zich kort na nieuwjaar zo ongun stig ontwikkelde, dat het curatorium aan de conrector dr. A. Weijnen de waarne ming van het rectoraat opdroeg en mgr. Goossens tegen 1 juli 1956 zijnontslag aanbood. Het curatorium verleende dit ontslag op de meest eervolle wijze en benoemde de wnd. rector tot opvolger. Uitvoerig schilderde spreker de ver diensten van mgr. Goossens, die eerst als curator en sinds 1921 als rector de belan gen van de r.-k. Leergangen gediend heeft met zijn scherp intellect, zijn grote werkkracht, zijn aangeboren voorzichtig heid en zijn duidelijke doelbewustheid. Eveneens bleef dr. Weijnen stilstaan bij het afscheid van mr. B. J. M. van Spaendonck, die sinds 1919 als secretaris van het curatorium en als prorector op de meest verdienstelijke wijze de belan gen van de r.-k. Leergangen heeft behar tigd. Op aanwijzing van een zesjarig jongetje is de Amsterdamse politie in het Noordhollands Kanaal gaan dreggen. Het ventje had namelijk verteld, dat zijn eveneens zesjarig vriendje in het kanaal was ver dronken. „Hij had hem zelf onder water zien verdwijnen". Het dreggen leverde geen resul taat op en was ook helemaal nut teloos, want het „verdronken" jongetje bevond zich onder de toe schouwers op de kant.... In het studiejaar 1955/1956 waren aan de r.-k. Leergangen 2363 cursisten inge schreven, van wie 1007 voor een middel bare akte en 70 voor Voortgezet Bouw kunst Onderricht en Hoger Bouwkunst Onderricht. Het aantal geslaagden voor een middelbare akte bedroeg 119, drie personen behaalden het diploma Voort gezet Bouwkunst Onderricht en 4 Hoger Bouwkunst Onderricht. Voorts werden door de cursisten nog 314 andere diplo ma's en getuigschriften verworven. Spreker lichtte nog in het voorbijgaan de betekenis van deze getallen toe. Van de cursus Nederlands B der Leergangen slaagden er 10 kandidaten, terwijl het aantal geslaagden voor het hele land slechts 25 bedroeg. In de jaren 19501954 slaagden er in Nederland 23 personen voor de akte K III (natuur- en scheikun de kosmografie). Van hen waren er niet minder dan 18 van de Leergangen cfkom- stig. Na te hebben gememoreerd, dat in het afgelopen jaar te 's-Hertogenbosch een cursus wiskunde M.O. B en te Hengelo een cursus Pedagogiek B waren geopend, kondigde de rector voor het nieuwe jaar aan o.m. de opening van een cursus Duits M.O. B, overname van de cursus Engels M.O. B van de Stichting Engels M.O. B te Nijmegen, concentratie van een aantal nevenopleidingen, aanstelling van tweede docenten bij opleidingen die voor heen slechts door één docent werden ver zorgd, reorganisatie van de opleidingen voor Handelswetenschappen M.O. en Boekhouden M.O. en in het algemeen uit breiding van de cursussen met specialis ten, ten dele uit academische kringen. Van zeer verstrekkende aard was het be sluit van het curatorium om met ingang van 1 september 1956 de opleiding aan de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding van een driejarige halve weekse tot een vierjarige dagopleiding te maken. Dr Weijnen herdacht ook het sterven van de oud-curator mgr. dr. P. J. M van Gils en de oud-docenten dr M J Ver hoeven en mr. J. H. P. M. kuypers. Uit de nalatenschap van beide eerstgenoem- T„elrd een gro°t aantal boeken aan ven Leergangen ten geschenke gege- Sprekend over de bibliotheek der r.-k. Leergangen betreurde de rector het, «dat er van regeringswege te weinig subsidie gegeven werd om deze boekerij behoor lijk op peil te houden, zodat deze last te zwaar op het curatorium drukte. Biddend om Gods zegen en vertrou wend dat het komende jaar niet zal ach terstaan bij het vervlogen, verklaarde dr. Weijnen daarna het vijf-en-veertigste stu diejaar voor geopend. Het indexcijfer voor de produktie per werknemer is in het tweede kwartaal van dit jaar gestegen tot 139, vergeleken met 131 in het voorgaande kwartaal. De in dex van de industriële produktie (excl. bouwnijverheid) belandde n.I. in het twee de kwartaal op 161 (v. kw. 152), terwijl de index voor de personeelsbezetting zich in het tweede kwartaal t.o.v. het eerste kwartaal handhaafde op 116. Onderstaand staatje geeft een overzicht van de door het CBS. samengestelde cij fers (basis 1949 100). Ie kw. 2e kw. Ie kw. 2e kw 1955 1956 Industriële prod. 141 151 152 161 Pers. bezetting 114 114 116 116 Prod, per werkn. 124 132 131 139 Bljjkens een pubiikatie van het C.B.S bouwnijverheid), in juli gedaald tot 153, vergeleken met 166 in de voorafgaande maand. Daar het aantal arbeidsdagen in juli 24 bedroeg, tegen 2314 in juni, liep de index voor de gemiddelde dagproduktie nog sterker terug en belandde in juli op 150, tegenover 166 in juni. Hieronder laten wij deze indices en ver gelijkende cijfers in staatvorm volgen (basis 1949 100) Juni Juli Juni Juli 1955 1956 Aantal arb.dagen 24 23Vs 2314 24 Alg. prod.index 161 148 166 153 Gemidd. dagprod. 158 148 166 150 In het „Casino" te Den Bosch zullen op 11 en 12 oktober a.s. voor de zevende maal de studiedagen worden gehouden van de Stichting ter bevordering van techniek en ambacht. Deze keer zullen zij gewijd zijn aan smering. Deze dagen zijn bestemd voor afgestudeerde M.T.S.-ers en andere technici. Evenals de zogenaamde vakantieleer gangen van het Kon. Instituut van Inge nieurs zijn zij bedoeld als een efficient middel om zich te oriënteren over voor uitgang en vernieuwing in verschillende takken van de techniek en om aldus een bijdrage te leveren tot opvoering van de produktiviteit. Te Pittsburgh in de V.s. is een „elec- tronisch oog'' gedemonstreerd, dat de ca paciteit van de telescoop van het ob servatorium op Mount Palomar, in Cali- fornië zodanig kan vergroten, dat het geheim van de „kanalen" op de planeet Mars onthuld Zou kunnen worden. Het eleetronisch oog zou het mogelijk maken het heelal op een afstand van drie tot vier miljard lichtjaren te door- gronden._ terwijl de telescoop van het ob servatorium van Mount Palomar slechts tot op een afstand van een tot twee mil jard lichtjaren in de ruimte kan „zien". Dr. Alan Bombard, de Franse dokter, die de Atlantische oceaan op een rubber- vlot is overgestoken, bevond zich donder dag, in gezelschap van 22 andere „vrij willige schipbreukelingen", ter hoogte van de Bretonse kust in een rubberboot, om aan te tonen dat rubber reddingbo ten beter voldoen dan houten. Bombard zal twee dagen met zijn me depassagiers waaronder 'n Franse ma rinedokter, matrozen, vliegers en twee vrouwelijke leden van de Franse zee- en luchtreddingsdienst - op zee blijven, om aan te tonen hoe men in rubberboten op zee moet leven. De proef wordt ook gevolgd door dr. Albert Monnier, scheepsarts van de „11e de France", die deel heeft genomen aan de reddingswerkzaamheden na de botsing tussen de „Andra Doria" en de „Stock holm" Dr. Monnier verklaarde tegenover ver slaggevers. dat vele overlevenden, die de „Ile de France" aan boord had genomen, gebroken armen of benen hadden, of rug- gegraatsverwondingen hadden opgelopen bij het springen in de houten reddingbo ten van de „Andrea Doria". Hij zei ook, dat rubberboten gemakkelij ker te water gelaten en bediend kunnen worden, onder meer als gevolg van hun lichtere gewicht. Te Nijmegen werd dezer dagen het Craneveldt-Lyceum geopend, dat zijn naam dankt aan een bekend Nijmeegs katholiek humanist uit de 16e eeuw. Ofschoon van katholieke signatuur staat het avondlyceum open voor leerlingen van alle gezindten. Namens het bestuur, sprak drs. J. Ackermans de ongeveer veertig leerlin gen en de docenten toe. Spreker wees alleen op de mogelijkheden, welke het nieuwe instituut de leerlinge! persoonlijk biedt i.v.m. verbetering van hun positie, eventueel verdere studies en zinvolle zelf ontplooiing en -verrijking, doch ook op de grote sociale betekenis van het avond- Ivceum in een samenleving, die voor haar verdere ontwikkeling in steeds grotere mate is aangewezen 0p de ontplooiing van de gaven en talenten van haar leden. Het is bijzonder verheugend, dat in de uni versiteitsstad Nijmegen naast afdelingen voor H.B.S. A en H.B.S. B met een gym nasiumklas kon worden begonnen. Zowel de heer W. F. P. Boshouwers, lid van G. S. van Gelderland, als mr. J. J. de Haas, wethouder van Onderwijs van Nijmegen, wezen op de betekenis van deze vorm van avondonderwijs en meenden, dat het Craneveldt-lyceum daarom alle steun verdiende Het is zeer te waarderen, dat de Zusters van J.M.J. spontaan haar prachtige nieuwe uloschool aan de Wil- helminasingel ter beschikking hebben gesteld. Tetstond na de openingsplechtigheid nam het onderwijs een aanvang. Op 9 oktober a.s. zal de katholieke op leiding voor jeugdleiding in Nijmegen zijn eerste cursusjaar aanvangen. Tot direc teur van deze opleiding, die praktisch is volgeboekt, is benoemd de heer mr. M. A. G. Joosten, tot heden advocaat en procureur in Eindhoven. Zijn ervaring in het jeugdwerk verkreeg de heer Joosten in de Verkennersbeweging. Tot internaatsieidster werd benoemd me juffrouw B. J. M. Heins te Arnhem. Zij was diocesaan voorzitster van het Katho liek Vrouwelijk Jeugdwerk en van de Stichting Mater Amabilisscholen voor het Aartsbisdom Utrecht. Als pijaktijkleidster zal fungeren mejuffrouw Ph. A. L. Ter- lingen, directrice van het internaat van sociale jeugdzorg „de Hulshorst" te Den Dolder. De opleiding zal zijn gevestigd op de „Kopse Hof", UbbergSe Veldweg. Daar dit gebouw echter niet tijdig gereed zal zijn, zal voorlopig intrek genomen worden in hotel „Valmonte" in Berg en Dal. Vliegen is gemakkelijker dan u denkt. Dat hebben de 13-jarige Eddie Gates en Zijn 11-jarige vriendje Roy Rousseau, uit Mastic in de Amerikaanse staat New York bewezen. Zij werden nl. donderdag avond door twee politiemannen betrapt, toen zij pp het vliegveld bij hun woon plaats landden met een klein sportvlieg tuigje, waarmee zij een vlucht boven de omgeving hadden gemaakt. De jongens hadden bij een laat bezoek aan hej vliegveld ontdekt, dat in een dei- vliegtuigen de contactsleutel aanwezig was. Zij stapten in, Eddie startte de mo tor, gaf vol gas en zij stegen op. Op hun rondvlucht hebben zij nog laag een ere rondje gedraaid boven de huizen waar zij wonen. Toen men Roy vroeg, of hij niet bang was geweest, zei hij: „Wel neen, Eddie had toch in een boekje gelezen wat hij doen moest". 1 No. 3027. 15 sept. 1956 Redacteur: G. J. A. VAN DAM, Vossiusstraat 18b, Amsterdam-Z. Alle correspondentie aan dit adres. Bij vragen om inlichtingen s.v.p. postzegel voor antwoord insluiten. CONSTRUCTIE-KWESTIES In „De Problemist", het officieel or gaan van de Kring voor Damproblema- tiek, werd in het sept./okt.-nummer van 1947 een interessant verslag gepubliceerd van een test-wedstrijd in de zogenaamde „scherpe regels", welke in dat jaar door de heer Burggraaf onder de leden van de K.V.D. werd gehouden. Daarbij werden vier problemen opgegeven, waarin men afwijkingen van de bepalingen der S. R. moest opsporen. De vierde stand daarvan volgt hieronder. No. 3422 No. 3423 D m mm m O rt <o Indien het echter mogelijk is een con structie zó te veranderen, dat zo'n winst- brengende schijf wél een rol gaat vervul len tijdens de afwikkeling of geheel kan worden gemist, dan is dat natuurlijk, mits de stand er niet te veel onder lijdt, een aanzienlijke verbetering. Dat nu is hier het geval, hetgeen blijkt uit de hier vol gende verbetering no. 3423 van de heer Burggraaf. Wit wint daarin door 4034, 49—43, 37—32!. 32x32, 48x6, 27—32, 6—1, 3238, 123, 3843 en 2328! Door toe voeging van een paar schijven is nu een ontleding ontstaan, waarin alle schijven een actieve rol spelen. Dit voorbeeld herinnerde mij aan een compositie van een twintigtal jaren gele den, waarbij eveneens een andere opstel ling denkbaar is. No. 3424 No. 3425 Schaakredacteur P. A. KOETSHEID. Huize St.-Bernardus, Sassenheim. Zaterdag 15 september. No. 7457. F. LINDEBERG. Ie eerv. vermelding. Arbejder skak 1955-1. Mat in 3 zetten. Stand: Zw. 6, 17, 18, 22, 25, 28, 29, 33. Wit: 26, 30, 37, 39, 40, 43, 44, 48. Stand: Zw. 11, 17, 18, 22, 25, 27—29, 33. Wit: 26, 30, 35, 37, 39, 40, 44, 48, 49. In de stand van diagram no. 3422 kan wit winnen door 4034, 2621, 21x32 en 48x17. Schijf 6 is daarin een directe figu rant en schijf 37 een indirecte, want zon der deze laatste zou er geen winst zijn. Natuurlijk is het fraaier wanneer 37 over bodig zou zijn, doch het is naar onze mening geen „fout", dat zo'n schijf zelf geen functie in de eigenlijke probleem ontleding vervult. In zekere zin heeft dit stuk juist grote waarde omdat door zijn aanwezigheid op d i e plaats de winst mo gelijk wordt. Indien wij veronderstellen, dat deze stelling in een partij was ont staan, zou men kunnen denken, dat 37 nog op 41 stond en zw. 25 op 20. Wit zou dan de kans-biedende zet kunnen hebben ge speeld: 4137 (dus niet naar 36, want dan wordt de combinatie slechts een remise afwikkeling) en zwart speelt onbewust van het gevaar 2025. Wit mocht natuur lijk in plaats van 4137 niet spelen, 30 24, wegens 20—25, 24—19 gedw., 18—23!, 1913 gedw. en dan zwart 3338, 43x32, met 28x46. Kortom een zeer normaal ont staan dus van de gegeven stelling. Maar sedert 1947 zijn al weer negen ja ren voorbij gegaan en men heeft ingezien, dat men het damspel geen geweld kan aandoen door, voor het construeren van problemen, eisen te gaan stellen, die in tegenspraak zijn met de logica van het praktische spel. Als men dit toch doet, is het hek van de dam en zou men komen tot zuiver kunstmatige en fantastische standen, die evenmin als de schaakpro blemen, niets meer met het dammen „als spel" te maken hebben. Dan zou de pro blematiek in het hoekje komen van de „kunstenmakers" en worden verdreven uit die der „kunstenaars". En dat is iets, dat ook Gortmans nooit bedoeld heeft. Men vergat in de eerste jaren van het ontstaan der Scherpe Regels te veel, dat deze voornamelijk waren opgesteld voor het kleine goed, de zogenaamde „miniatu ren" en ook dan nog niet altijd kunnen en mogen worden doorgevoerd, wil men een werkelijk kunstzinnige schepping niet degraderen. m n Stand: Zw. 18, 19, 22. 25, 27, 29, 32. Wit 31, 35, 39, 41, 42, 48, 49. (V.D.) Stand: Zw.: 16, 18, 19, 22, 23, 25, 29, 32. Wit: 26, 30, 31, 39, 41, 42, 48, 49. (V.D.) In 3424 wint wit door 2621; zwart moet nu vier schijven slaan met 16x18, vervol gens 4842, 42x13 en 49x29. Volgens de begrippen der S. R. komt hierin een tech nische fout voor door het zogenaamde on economische afgeven voor het afdwingen van de meerslag door vier schijven, ter wijl het offeren van drie voldoende zou zijn. Toen dit probleempje werd samen gesteld, ging men juist uit van de ge dachte, dat het plotseling offeren van vier schijven een uitermate verrassend effect geeft. Men zou het thans kunnen veran deren als in no. 3425 met wit: 3530, 48 42 enz. Niettemin zijn wij het met deze bepa ling in haar algemeenheid niet eens. Kan zij worden toegepast zonder aan de to taalindruk van een compositie schade te berokkenen, dan is er niets op tegen en achten ook wij dit fraaier. Maar aan zo'n bepaling de kracht te geven van een dwingend voorschrift, dus van een „con- structie-w e t", is beslist onjuist en fataal. Wij hebben het reeds meer betoogd: door tè veel te bepalen, door tè veel „wetten", wordt het scheppingsvermogen binnen tè nauwe grenzen teruggedrongen en dat moest en moet tot een vervlak king van de probleemkust worden. De verrasende elementen of briljante zetten in sommige constructies dreigen dan ver loren te worden door een min of meer mechanisch afgeven en slaan van stuk ken. Overal waar het woordje „TE" voor staat krijgt men meestal narigheid. Dergelijke bepalingen als oneconomisch offeren of onnatuurlijke slagverlenging mogen niet als „wetten" aan de construc teurs worden opgelegd. Deze „verschijn selen" in een compositie moet men tel kens afzonderlijk bezien om te kunnen vaststellen of de constructie werkelijk zou kunnen worden verbeterd zonder dat daardoor de algemene indruk wordt aan getast of het bouw-principe van het pro bleem in kwestie aanmerkelijk van ka rakter wordt veranderd. Kan dit niet worden aangetoond, dan is er ook geen sprake van een technische fout. Wanneer de beoordelaar niet aldus handelt, geeft No. 7458. L. M. HAGEMAN, DEN HAAG. Eerste plaatsing. Mat i n 2 zetten. No. 7459. D. Krapalos, le en 2e prijs gedeeld, thema-toernooi To Mat 1956. Wit Ka3, Dd2, Ta6, Le7—g6, Pa5—d5, pi. g3—g7. Zwart: Ke5, Dg8, Th4—h8, Ld8—hl, Pc5g5, pi a4b3-c4-c7-h6. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Onder no. 7457 plaatsen wij een lichte opgave, die zich onderscheidt door mat- reinheid en bijna in miniatuurvorm is. Bekijkt men no. 7458 dan is men wel licht geneigd te onderstellen, dat hier meer dan één weg tot het doel leidt, doch dit heeft de auteur keurig vermeden. Deze tweezet valt zeer in onze smaak door zijn ongedwongen opstelling. Dfc gecompliceerste opgave van deze drie is stellig no. 7459. Oplossingen over drie weken. Inzendingen vóór woensdag 2 oktober. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 7451. O. Stamp. 1. Ld4 dreigt 2. Dd7t enz. 1Ke4; 2. Te5:f enz. 1 Kf6, 2. Le5:f enz. 1Le7:, 2. Dc2f enz. 1Pe3 (Ph4). 2. Le5: enz. 1. Dc4 faalt door Pïi4! en 1. Dal door Le7:. No. 7452. Ir. W. Hoek. 1. De8—f8 enz. Goede oplossingen Beide problemen werden goed opgelost door F. Pijls. Maasbracht; Paul Rasch- dorf, Hannover; C. v. d. Weide, Rotter dam. No. 7452 door V. Blom, Maastricht; Dr. R. Bromberg, Roermond; P. M. Dek ker, Rotterdam; J. Dickhaut, Nijmegen; W. H. Haring, Schipluiden; Joh. Konings, Oudenbosch. Correspondentie. P. R. te H. Het woord, door u aan gehaald, slaat op 'n nieuw thema „Feary- chess". Het is meer geschikt voor een schaaktijdschrift. Onze rubriek is zo be perkt. Rammekens was oorspronkelijk een oud kasteel, op de plaats waar van in 1547 een fort werd gebouwd aan de rede van Middelburg, liet befaamde fort Rammekens, dat later als onderpand werd afgestaan aan koningin Elisabeth; Oldenbarnevelt kocht de vesting in 1616 terug. Van Rammekens nu zeilde keizer Karei V naar Spanje toe, de 15e sep tember 1556. De vloot bestond uit plm. vijftien Spaanse en plm. twintig Ne derlandse schepen. Een dertigtal En gelse vormde het ere-escorte. Blok tekent hierbij aan: „Toen Karei den 13en (abuis) September 1556 deze kusten voorgoed verliet om in (abuis) het Spaansche klooster Yuste vrede te zoeken volgde de warme sympathie der regeerders en der menigte den vorst, wiens opvolger weinig plaats in de harten der Nederlanders bekleed de". Aan de avond van de 28e september bereikte de vloot Laredo, oostelijk van de badplaats Santander (klemtoon op: der) gelegen. Laredo, nu een dorp met enkele duizenden inwoners, was toentertijd een belangrijke haven, Nog altijd vertoont de Gotische kerk vol trots twee koorlessenaars, haar door de machtige keizer ten geschen ke gegeven. „Don Carlos Quinto" (kien-too), Karei V, heeft in Spanje altijd veel sympathie ondervonden, (voor Spanje was hij Karei I) evenals zijn zoon, Don Felipe Segundo (see- qoen-doo), de Philips II, over wie de meeste Nederlanders geen goed woord kunnen horen. In veel Spaapse steden zijn er nog steeds hotels, die naar een van hen genoemd worden. De klokken van de kathedraal der H. Maagd te Burgos, verwelkomden de keizerlijke stoet. Aan de „plaza mayor'' waren de huizen feestelijk ver licht. Heeft de hoge heerser hier ge dacht aan Spanjes nationale held, de Cid Campeador („cid" is het Arabi sche woord voor: heer), beroemd door zijn strijd tegen de Moren, die hier zijn huwelijk sloot met Dona Jimena (chi-mee-na) Diaz? De archieven der kathedraal bewaren nog altijd de La tijnse huwelijksakte. Verder zuidwaarts bereikte men de roemruchte stad Valladolid (bal-jaa- doo-lieth; th van; to think; klemtoon op de laatste lettergreep), verblijf- plaats-by-voorkeur der Spaanse heer sers. (Eerst na 1620 vestigde het Hof zich voorgoed te Madrid). Zijn Don Carlos' gedachten hier uitgegaan naar Columbus, de grote vermeerderaar van zijn Rijk, die hier een halve eeuw tevoren overleed? Eindelijk kwam het grensgebied van Estremadoera (letterlijk: over de Douro-rivier) in zicht, in het noorden beschut door de Sierra (sjerra; bete kent: zaag) de Gredos („krijtzaag"), „achterhoek" van een pitteroske een tonigheid, in een ruwe natuur, die de bewoners nauwelijks een schraal le vensonderhoud biedt. In Estremadoe ra nu lag het klooster „San Jeronimo de Yuste" („joest"), dus niet „Sint Just", zoals de een de ander maar na schrijft maar: H. Hieronymus van Yuste, benoorden de Taag, op de Portugese grens aan, 200 kilometer van Madrid. Het was één der drie hoofdkloosters van de Hiëronymieten, kluizenaars van Sint-Hiëronymus. een orde, die tegenwoordig in haar oor spronkelijke vorm niet meer bestaat. Naast dit klooster nu bouwde men een villa, die in '57 door het Hof voor goed betrokken werd. (Keizer Karei werd dus geen kloosterling). Dit klooster bestaat, als gebouw, nóg. Men toont de doodkist van de keizer, die zijn stoffelijk overschot be vatte vóór dit naar het „Panteon-de- los-Reyes'' werd vervoerd, de graf kelder der Spaanse koningen in het koninklijk klooster van het Escoriaal (50 km van Madrid). Ook de sterfka mer van Karei V wordt getoond. „Geen sprake van een ascetisch (verstorven) monnikenleven, of zelfs maar van een saamhorigheid met het klooster. Binnenshuis kostbaar meu bilair. Nederlandse gobelins, uitgele zen tapijten, schilderijen, beeldhouw werk. uurwerken en mooie, kostbare instrumenten", aldus beschrijft prof. dr. K. Brandi Kareis cel in het klooster Sint Just! Het geestelijk leven van de Vorst stond onder leiding van fray Juan (choe-an; fray is zoveel als broeder, monnik), terwijl een Vlaming Willem van Male, als kamerdienaar fungeerde. De gehele omgeving hield dag in, dag uit boek omtrent 's keizers doen en laten, In één opzicht wijzigde de Vorst niets: aan tafel toonde hij Het volgende spel, dat wij onlangs in een robberbridgepartij zagen, demon streert de belangrijkheid van de eis, dat bridge door de tegenspelers met dichte kaarten gespeeld moet worden. Deze vreemde inleiding zal u ongetwij feld nieuwsgierig maken, doch wat wij daarmede bedoelen zal duidelijk worden, als ge het onderstaande hebt gelezen: A 9 3 QB74 O A H B 8 5 65 V 6 2 (jH9 O 9 7 3 •f. H 10 8 4 3 hij een oordeel zonder te bewijzen, dat dit gemotiveerd is. Hier geldt dat „ware kritiek correctie is". Om kritiek té kunnen oefenen zal men dus praktisch steeds zelf in staat moeten zijn een constructie te verbeteren, anders kan men beter zwijgen. Alleen een zeer lange ervaring zal in staat zijn soms intuïtief te doen aanvoelen, dat een bepaalde constructie „beter kan", ook al is men zelf geen problemist. H 10 8 5 Q 10 5 2 O 10 6 4 A V 2 B 7 4 c A V 8 6 3 O V 2 f B97 Er werd robberbridge gespeeld, beide partijen stonden kwetsbaar, terwijl NZ een score van 40 punten hadden. Zuid, de gever, paste en west paste ook: noord opende 1 ruiten, oost paste, zuid 2 harten, waarna iedereen paste. West speelde klaver 3 voor, welke door oost met klaveraas genomen werd. In de tweede slag speelde oost zéér goed door schoppen 10 op tafel te leggen; had hij dat niet gedaan doch een kleine schoppen gespeeld, dan had zuid ook klein kunnen spelen en had west de vrouw moeten ge bruiken om het aas te forceren. Nu schoppen 10 was gespeeld, had zuid niet veel keuze; hij legde schoppenboer, west schoppenvrouw en noord nam het aas. Uit de dummy (noord) werd nu harten 4 gespeeld, oost speelde de 2 en zuid de vrouw; de slag werd door west gewonnen met hartenheer. West trok nu schoppen 6 na en oost was In staat schoppen 8 en schoppenheer te maken. Nadat dit ge beurd was speelde oost klavervrouw, wel ke hem bleef, OW hadden nu 5 slagen gemaakt en er was nog één slag nodig om het contract down te krijgen. De situatie zag er als volgt uit: V B 7 O A H B 8 5 N 5 O 9 yy q Q 10 5 0973 O 10 64 H 10 8 2 9 A 8 6 2 O V 2 B Oost trok schoppen 5 na de enige kaart die OW inderdaad een kans bood nog een slag te winnen. Zuid gooide kla- verenboer weg en west troefde in met harten 9, welke noord met hartenboer moest overtroeven. Uit noord werd toen harten 7 gespeeld en daar oost de harten 5 bijspeelde stond zuid voor het probleem of hij moest snij den met harten 8, dan wel hartenaas moest leggen. Er was echter iets gebeurd, wat het de zuidspeler gemakkelijk maakte. De west speler had zijn kaarten in een grote waaiervorm in handen gehouden en het was zelfs voor een half blind paard op honderd meter afstand te zien geweest dat west slechts twee hartens had gehad; west „plukte" zijn hartenheer nl. zeer duidelijk uit de zijkant van zijn spel en er bleef kennelijk nog één harten aan de buitenkant zitten. Zuid, een zeer cor recte speler, viel het niet kwalijk te ne men, dat hij dit ook gezien had; hij had wel zijn ogen moeten sluiten om het niet te zien. Zuid sneed dus en won het spel, dat bij meer bridge-routine van west ver moedelijk down gegaan zou zijn. Het dicht houden der kaarten is nu eenmaal een eis, welke aan een goede bridgespeler gesteld mag worden. MIMIR zich de flinke eter om geen sterker woorden te gebruiken die hij heel zijn leven geweest was, waarom som migen zeggen, dat hij met mes en le pe] zijn eigen graf dolf. Het was ook niet zo, dat de gebeurtenissen in Eu ropa Don Carlos niet werden verteld hij volgde „het rumoer der wereld" met onverflauwde belangstelling en greep soms in, wanneer hij dit ge wenst oordeelde, ja, men verzocht hem zelfs de teugels weer in de hand te ne. men. De maand augustus van het jaar 1558 voldeed al evenmin aan de hoge verwachtingen als die van 1956! He vige koude, hagelslag, bliksem, on weer, stormen teisterden de omgeving van het klooster. Leden van de hof houding moesten de hulp van de dok ter inroepen en ook hun hoge gebie der begon te sukkelen. De dertigste augustus woonde hij nog een zielemis oi) voor overleden familieleden. Het 'Ï5lera®n op, hoe slecht hij er uit- Ue Habsburgse onderkaak stak scnerp naar voren. Het gelaat was nmro C j bleek en de grauwe baard dfe^f5Z^rgK- 1 ]eek' of de doden- beeff Kelzer,zè,r Sold, en de sage tuden* zHr,eiio° van gemaakt: nog tydens zyn leven zou hjj, liggend in mouo een doodkist, zijn eigen uitvaart heb ben bijgewoond, doch de H. Kerk i« niet gewoon uitvaartdiensten voor le venden te celebreren. Nauwelijks drie weken later begon nen voor Don Carlos Quinto de verre fluisteringen van de eeuwigheid. De twintigste september verzamelden zich de prior van het klooster, fray Juan, de doktoren, de kamerheer, en ande ren in de benauwde sterfkamer. De Aartsbisschop van Tolédo, Don Barto- lomé Carranza. monnik van de H. Orde der Dominicanen, vermaande de stervende zijn enige hoop en troost in de verzoenende kruisdood van Chris tus tte stellen, woorden, die hem in aanraking met de H. Inquisitie zou den brengen ,want wanneer de ver lossing enke] en uitsluitend werk der genade is en eigen daden aan Christus' »°°d te ic0rt zouden doen, wat blyft er dan nog voor goede werken over. (De prelaat is als gevangene te Rome gestorven). Men stelde de stervende een gewijde kaars uit Maria's heiligdom van Mont- serrat ter hand. waar de beeltenis der zwarte Godsmoeder ook thans nog duizenden pelgrims trekt. Ook het kleine crucifix, dat 's keizers gemalin in haar uiterste ure had omklemd. De a e,sePtember (1558) blies de mach- jlee,rsef der gehele zestiende dthT tila«tste ahem uit. Die het J ZÜ? sterfbed stonden, ver- S" n°g de gefluisterde verzuch- M.i ,a X°y< Senor; ay Jesus!" „Nu kom ik. Heer Jesus!" „Tot het laatste'' aldus Drnf Brandi— toonde hij zich een man van diepe middeleeuwse vroomheid zoals wu hem, heel zijn leven lang hebben Ieren kennen, begerig om door aal moezen aan het landvolk, door ziel missen na zijn dood en andere bepalin gen van zijn testament, heel de rijke heilschat der Kerk deelachtig te wor den". Zoalg reeds gezegd, rust zijn stoffe- Ulk overschot in de grafkelder van het Escoriaal. Zijn ouders hadden hem voor het schoenmakersvak bestemd en hij heeft dan ook op een driepoot schoenen zitten lappen. Maar het vak „lag" hem niet; hij was veel te ongedurig voor al dat ge hamer en geklop. Werd ziek en hard ziek ook. En beloofde: word ik gezond, dan zal ik mijn verdere leven aan God wijden. Zo klopte hu dan als jongen van zeventien jaar by de vrome Kapucijnen aan, om in hun H. Orde lekebroeder te mogen worden Maar wat moesten de pater® met 'n broeder beginnen, die slechte ogen had? Ze stuurden hem naar zijn ouders terug. Hij is dan ook geen lekebroeder geble ven. Hy werd méér. Priester; min derbroeder. En wel een priester, die door deugd, voorbeeld en bui tengewone gaven boven velen uit stak. Zo wonderlijk kunnen de we gen der Voorzienigheid lopen! „God is wonderbaar in Zijn hei ligen". Wat zij doen. is meestal niet met onze en kleinmenselijke maat na te meten. Joseph van Cu pertino voorspelde toekomstige ge beurtenissen. Het gebeurde, dat hij Doven de grond zweefde. Op ge heimzinnige wijze en door geheim zinnige krachten werd zijn lichaam naar het tabernakel opgeheven. Tijdens het vieren der heilige Ge heimen, zag hertog Johan Frederik van Brunswijk, dat zijn voeten de stenen van het altaar een span- breed onder zich lieten. De hertog was Protestant. Hij keerde tot de H. Kerk terug. De kloosteroversten hoorden niet graag, dat er over deze priester zo druk werd gesproken. Al die bui tengewone dingen verstoorden de rust. Zy plaatsten hem van het ene klooster over naar het andere. Hy bleef de nederige gehoorzame mon nik van zijn geloften. De 18e sep tember 1663 is hij nabij Ancona in God ontslapen. Heel lang geleden voeren er nog geen stoomboten naar Indië; men zeil de naar het verre land toe. Zo'n reis kon maanden en maanden duren. Soms gebeurde het wel. dat de men sen geen fruit, of verse groente meer hadden- Dan werden ze ziek en gin gen dood. Eens voer er een groot zeilschip langs het strand van Afrika, waar de negers wonen. Er was geen drinkwater meer aan boord, geen groente en geen fruit. De kapitein gaf een matroos bevel aan land te gaan, om te proberen het een en ander te krijgen. De man nam zijn geweer, 'n bijl en een schop mee, want dacht hij, misschien moet ik wel een kuil spitten of struiken omhakken of op wilde dieren schieten? En, jawel hoor daar kwam een grote leeuw op hem af. Of, juister gezegd een leeu win, want het dier had geen manen. De matroog wou al naar zyn geweer grijpen, maar dat was heel niet nodig! De leeuwin deed hem niks. Het dier wreef met zijn geweldige kop langs z'n benen, net als een kat kan doen. De matroos vond het erg vreemd, dat is begrijpelijk genoeg. En het werd nog vreemder, toen de leeuwin hem zachtjes aan een broekspijp meetrok. Al verder en verder het bos in De matroos dacht: waar moet dat op uit lopen, en wou terugkeren. Maar neen, dat vond het dier niet goed. Hij moest en zou mee. Na een tijdje kwamen ze bij een boom, die geheel alleen stond- Er wa ren geen andere bomen omheen. De leeuwin krabde met haar klauwen te gen de stam, alsof ze zeggen wou: hier moeten we wezen. De zeeman snapte er niks van. Hij keek en hij keek Aha. boven in het topje van de boom zat een grote aap. een echte bosduivel, een baviaan. Die had daar een soort nest gemaakt, van takken. En uit dat nest staken de gele kopjes van twee kleine leeuwtjes! Nu snapte de ma troos wat er aan de hand was. De ba viaan had de kinderen van de leeuwin, haar welpen gegrepen en mee naar zijn nest genomen. Daar kon de moe der natuurlijk niet bi). De zeeman dacht eens na. Omhak ken ging niet, want dan zouden de leeuwtjes zich bezeren. Weet je wat, dacht hij? Ik neem m'n geweer en ga schieten De baviaan holt dan na tuurlijk van schrik weg. Zo gebeurde het ook. Na twee, drie schoten gleed de bosduvel langs de stam naar be neden en maakte, dat ie wegkwam; haast had de leeuwin hem nog gegre-I pen ook! Toen klom de matroos naar boven, en haalde eerst het ene toen het andere leeuwtje uit het apen est' Je kunt begrijpen, hoe blij de moeder Taf' toen'de kindertïeS schoon. Gaf toen de man een dankbare lik En verdween de richting van het Juist dezer dagen heeft de Amster damse dierentuin een bijzondere vier voeter „vrij gegeven", die de bezoe kersvoor de netelige puzzel plaatst: „Wat ben Ik? Een giraffe? Een Ze bra? Of een antilope?" De oplossing van deze puzzel zal niet eenvoudig blijken. Want voor: giraffe pleiten de aflo pende rug, de lange nek, de slanke kop en de tong. Trouwens, de geleer den hebben het wonderlijke dier inge deeld by de „giraffidae!" Maar ook voor: zebra valt iets te zeggen. Achterbouten en voorpoten zijn zebra-achtig gestreept; purper- zwart wisselt af met okerwit. En wat, tenslotte, de antilope be treft, het gehele „voorkomen" van dit dier doet aan de antilopen denken. „Artis" heeft, evenwel de nieuwe aanwinst aangekondigd als: de okapi. Hertog Adolf van Mecklenburg, een oom van onze Koningin en Prins Bernard, sprak van: „hèt okapi, „das Okapi". Aan hertog Adolf dan ken we een der eerste beschrijvingen, hoewel hij het dier nooit levend heeft aangetroffen; hij kende het uit een volledig geraamte en vyf vellen, die hy gekocht had van de Wamboetti- negers. Officieel is de okapi niet naar hem, maar naar een Engelse gezag voerder genoemd, Harry Johnston. De officiële naam luidt: „okapi johnsto- ni". Het Belgische ministerie dat over de Kongo gaat. was zo vriendelijk ons het volgende te schrijven: De okapi bewoont de Belgische Kon go en wel de grote „primitieve wou den van Uele en Aroewimi-Itoeri. Het is een nachtdier, dat zich bi) voorkeur 's nachts met blaren voedt en overdag de schaduw zoekt. De koe en de stier leven samen; per dracht wordt er één jong geboren. Het mannetje vertoont iets, dat aan de „horens' van een gi raffe doet denken: het wijfje niet. De totale lengte van een volwassen okapi komt op twee meter vyftig, met inbe grip van de dunne, veertig cm lange staart. De hoogte aan de schoft be draagt ruim anderhalve meter De huid v^le?,0S f,e vertoont'vaak een netwerk van ruiten. Die van deze Veinïleondfr, ni6t: -.de haarkleur ls !j*i de herkauwers" zo wordt ons verzekerd d^kkm^raiïiey en Sphweinfurth, ont- ooitwM» agers in Afrika, troffen okaoi-vii aan' die een gordel uit nfpt „t1droegen, maar ze konden toch "fAac{lterhalen, van welk dier dit «*tlg was! Schweinfurth hield 't °r, ®en Paard nog zo gek niet, oA de okapi is zowat zo groot als ®en middelmatig paard. En Stanley meende: „het is van een ezel"; de okapi heeft „ezelsoren". Onze uiterst schuwe, snelle viervoe ter bewoont de dichtste wouden van de Belgische Kongo, waar een blanke nauwelijks leven kan. De negers, meestal pygmeeën (dwergen), doden het met vergiftige pijlen, of speren. Maar de regering heeft hier een stok je voor gestoken: de okapi's worden in het Nationaal Albert Park door de wet beschermd, en dat is maar goed ook. want anders zou deze merkwaar dige diersoort spoedig uitgestorven zyn. Het is van belang, dat het gehoor sterk ontwikkeld ls: bij het minste, verdachte gerucht maakt de „kwapi" zoals de negers zeggen zich uit de voeten. Onder de naaste buren ko- men olifanten voor, apen, bongo-an- tilopen enluipaarden, de laatste, uiteraard, met minder vredelievende bedoelingen. ,.?fu het dier is „vrij gegeven" zal blyken, dat het een telganger ls: het verplaatst beurtelings beide linker- of rechterbenen tegelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6