Geen onverdeeld enthousiasme voor tweede Suez-conferentie Ertsboot zonk in enkele ogenblikken Zeven doden op de weg Eindhoven zag fraaie vliegkunst Na de wijzigingen in Moskou Mildere stemming in Moskou Weekeinde kostte wederom aan vele mensen het leven DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Scandinavische deelnemers: liever rechtstreeks naar V.N. V.S. werken aan plan voor dollar- en oliehulp aan Europa 45 man verdronken Arbeidsonrust in Argentinië DE „ZANDVLIETJES" THUIS Maandg 17 september 1956 Ook naar „Egyptische" conferentie politiek! Schandelijk misbruik van vertrouwen Drie alpinisten veronge lukten op „Jungfrau'' Tiger Moth verongelukt maar piloot behouden De noodzaak van collectieve leid img D-trein uit Parijs overreed zes koeien Tweemaal overreden R.-k. gepensioneerden WEERBERICHT Dollarverlies voor Egypte Menon in Cairo Sovjet-loodsen in Cairo Mr. Burger over de kabinets formatie Dame door ambtenaar bestolen Eén jaar na Peron Verstekelingen arriveerden met hun moeder in R'dam Tienjarenplan Nederlander in Denemarken omgekomen GEEN OUDEN VAN DAGEN IN DE INDUSTRIE De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Perioden met zonneschijn en droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 18 september: zon op 6.21 uur onder 18.50 uur; maan op 17.46 uur onder 4.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op de zaterdag verzonden uitnodigingen om de tweede Suez-conferentie te Londen bij te wonen, zijn gedurende dit weekeinde de eerste reacties binnengekomen. Zoals bekend zijn deze uitnodigingen gericht aan de achttien landen, die vorige maand bun fiat gaven aan bet door Dulles ontworpen internationalisatie-plan voor bet Suezkanaal. Deze achttien landen wordt thans na de mislukking van de missie-Menzies de steun gevraagd voor een gebruikers-organisatie die n'en déplaise Egyptes wensen baar rechten in bet Suezkanaal zal moeten zien waar te maken. Het is de vraag of deze steun unaniem zal worden verleend. De drie ministers van buitenlandse zaken van Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben b.v. na een bespreking van twee uur over de Suez-kwestie, "isteron te Stockholm een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezeul, dat de zaak thans reeds in een stadium is, dat zij direct aan de V. N. dient te worden voorg-elegd. De drie ministers Oesten Unden van Zweden, Hans Hansen van Denemarken en Halvard Lange van Noorwegen zullen bun regeringen wel aanbevelen de uitnodiging tot bijwoningen de Londense conferentie te aanvaarden. Zij zijn echter niet bij voorbaat bereid een beslissing te nemen betreffende bun houding ten aanzien van de voor gestelde organisatie, zo beet bet met nadruk in dit communiqué. Naar gisteren te Karatsji werd verno men zal ook de nieuwe Pakistaanse mi nister van buitenlandse zaken Malik Firoz Chan Noen, zich naar Londen he geven. Het schijnt evenwel, da,t de Paki staanse regering er geen been in ziet eventueel ook deel te nemen aan de door Egypte voorgestelde conferentie over de oprichting van een „ondeirhandelingsor- gaan". Als de meeste uitgenodigde lan den met het Egyptische voorstel instem men, zal ook Pakistan dat gaarne doen". Ook Perzië heeft de uitnodiging aan vaard: „We gaan naar Londen, maar leg gen ons te voren op geen enkel voorstel vast", zo zeide minister Ardalan. West- Duitsland zendt eveneens vertegenwoor digers naar Londen. „Dit houdt evenwel nog niet in, dat West-Duitsland ook lid zal worden van de nieuwe organisatie". Italië en Japan hebben de uitnodiging reeds aanvaard, bet laatstgenoemde land houdt echter de Egyptische invitatie in beraad tot meer bijzonderheden bekend zijn. Naar gisteren uit Den Haag werd vernomen zal de Nederalndse delegatie naar Londen onder leiding staan van mi nister Luns. Thans is de agenda voor de komende conferentie gepubliceerd. Zij vermeldt drie hoofdpunten: (1) rapport van de vijflanden-commissie. die met president Nasser besprekingen heeft gevoerd en „hetgeen naar aanleiding daarvan gedaan moet worden"; (2) het memorandum van de Egyptische regering van na de bespre kingen te Cairo; (3) de vereniging van ge bruikers van het Suezkanaal. Zaterdagochtend heeft minister Seiwyn Lloyd in Parijs besprekingen over de Suezkwestie gevoerd met minister Pi- neau. Dinsdag wordt het westelijke voor overleg te Londen voortgezet. Dan zal ook minister Dulles in de Britse hoofd stad aanwezig zijn. Volgens berichten in de Amerikaanse pers zal minister Dulles op de conferen tie meedelen, gat de V.S. Westeuropese landen, en met name Frankrijk, Groot- Brittannië en mogeiyk Italië, ecn be drag van 500 miljoen dollar zullen lenen, indien deze landen een vermin derde aanvoer van olieprodukten door het Suezkanaal zouden moeten dekken door grotere invoer uit de V.S. en Zuld- Amerika. waarvoor met dollars zou moeten worden betaald. (De uit het Midden-oosten ingevoerde olie wordt met ponden sterling betaald) Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië zouden indien Egypte zou weigeren sche- pen onder auspiciën van de voog, stelde j gebruikers-organisatie het Suezkanaal te laten passeren, dringend leningen voor Zaterdagmiddag heeft prof. dr. J. van hun dollarbetalingen van Amerikaanse Oven, minister van Justitie in het demis- olieprodukten nodig hebben. Volgens deze sionaire kabinet, in zijn functie van de- Kaap-route naar Westeuropese havens zal worden gebracht, zal de dagelijkse Westeuropese behoefte gedekt zijn. Volgens deze Amerikaanse persberich ten zullen 40 thans opgelegde Amerikaan se tank-boten vaarklaar worden gemaakt, om de door WestEuropa benodigde olie produkten over de Atlantische Oceaan te vervoeren. Gebruikmaking vaon de route om de Kaap heeft dit gunstige gevolg, dat Egypte verstoken zal zijn van de dollars die het nu aan doorvaartgelden van Amerikaanse schepen ontvangt- De Ame rikaanse schepen waarvan er veel onder Liberiaanse of Panamese vlag varen, be talen niet aan de oude maatschap-pij, zoals de Britse en Franse reders dat nog doen. doch aan de Egyptische kanaalauto riteit. Ingeval de Amerikanen het kanaal zouden mijden zou dit een aanzienlijk dollarverlies voor Egypte betekenen. Nassers rede De Sovjet-Unie beschouwt de voor-ge stelde gebruikersorganisatie als een ge vaarlijke uitdaging om incidenten uit te lokken, die gewapende interventie tegen Egypte moeten rechtvaardigen. Dit is meegedeeld in een verklaring van radio- Moskou die mede „ter informatie" als bijlage van een nota aan de Britse am bassadeur in de Russische hoofdstad is overhandigd. President, Nasser heeft zaterdag te Bil- beis zijn aangekondigde rede gehouden. waarin hij zeide: „Terwijl Engeland en Frankrijk thans met hun sabels kletteren, verklaar ik uit naam van het Egyptische volk, dat met succes tegen buitenlandse overheersing en agressie heeft gestreden, dat wij van plan zijn onze soevereiniteit tegen iedere prijs te verdedigen" „Egypte wil een voorbeeld voor de wereld zijn dat zwakkere landen hun soevereiniteit 1 en waardigheid kunnen en zullen behou den. jndien zij vastbesloten zijn". Egypte zal het eenzijdige besluit om de gebrui kers-vereniging op te richten nooit er kennen. Wij zullen onze rechten tot de laatste druppel bloed verdedigen". „Wij zullen geweld met geweld verantwoor den.", De Indiase minister van staat, Menon is vannacht naar Cairo overgevlogen voor besprekingen met Nasser. Voor hij gis teren te Nieuw Delhi vertrok verklaarde hij nog niet. te weten of hij na zijn over leg met Nasser zou doorreizen naar Lon den. Eerdere berichten hadden hiervan melding gemaakt. In Cairo is gisteren bekend gemaakt, dat er einde vorige week 15 Russische 4 Joegoslavische en 3 Westduitse lood sen In Egypte zijn aangekomen. In totaal zijn er nu 22 nieuwe loodsen uit het bui tenland. Er zullen in de eerstkomende na- gen nog tien Sovjet-loodsen aankomen. De berichten over de aankomst van de Russen hebben in Egyptegrootenthousias- me verwekt. Hun komst heeft de hoop op daadwerkelijke steun van de Sovjet- Unie. weer doen oplaaien. De 1238 top metende Amerikaanse erts boot „Pelagia" js zaterdagavond in een storm in de buurt van de Noorse kust ter hoogte van Narvik vergaan. Van de on geveer vijftig ouvarendeen Grieken en Amerikanen heeft men slechts vijf man De Sovjet-Unie wordt nu de natie, die na Egypte de meeste loodsen in het Suez kanaal zal hebben. Een Europees diplo maat merkte in verband hiermede te Cairo op dat „de Sovjet-Unie. nu een permanent motief zal hebben om in de Suez-aangelegenheden tussen beide te komen ter bescherming van haar onder danen". t/ 7 waren zes personen aan boord, doch toen Vertraging van konvooi ,ater op aanwijzing va" de vüegboot een Britse trawler bij de sloep kwam, was De konvooien door het Suezkanaal zijn zaterdag normaal aangekomen. Gis teren meerde het transport in noordelijke richting echter met drie uur vertraging in Port Said. Gerepatrieerde loodsen ver klaarden gisteren, dat liet met de hui dige bezetting binnen enige dagen wel tot ernstiger vertragingen zal komen. De grootste moeilijkheid levert het gebrek aan ervaring op. In het bijzonder bij de grote tankers zal dit gebrek zich wreken. één der inzittenden reeds als gevolg van de ontberingen overleden. In totaal namen ongeveer tien schepen waaronder een Nederlands, deel aan het zoeken naar overlevenden. Gisteravond laat heeft men de verdere reddingspo- olieprodukten nodig- berichten hoopt minister Dullesdat het Amerikaanse hulpverleningsaanbod Frankrijk en Groot-Brittannie zal doen afzien van militair optreden tegen N ass r. Deskundigen der Amerikaanse rege ring en. van oliemaatschappijen m «e V.S. hebben een plan opgesteld, dat voor ziet in handhaving van de dagelijkse Westeuropese invoer van 2.500.000 vaten olieprodukten. ook indien het vervoer door het Suezkanaal aan vertraging on derhevig zou zijn. In dat geval zullen dagelijks ongeveer 450.000 vaten olieprodukten uit het. wes telijk halfrond naar West-Europa worden gezonden benevens 300.000 vaten uit het Midden-oosten, die normaal naar de V.S. w°vden verscheept. Wanneer bij deze verschepingen nog de one komt, die door de pijpleidingen missionair minister van Binnenlandse taken ad interim, in het gebouw van de eerste kamer in Den Haag plechtig de sitting van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal gesloten. De foto links toont v.l.n.r.: de demissionaire mi nisters mr.J. M. Th. Cals, mr. F. J F M. van Thiel en mr. J. M. A. H. Luns uit een raam van het gebouw 'der Eerste Kamer belangstellend toekijkendterwijl prof. van Oven foto rechts) zich van zijn taak kwijt. kunnen redden. Het schip brak midden- gingen oDgegeven. Behalve de ene sloep, door en zonk jn enkele ogenblikken. trof men slechts nog wat lege redding- Daardoor kon slechts één sloep worden boeien en wrakhout aan. gestreken. Deze sloep werd zondagochtend doorUlrvffi nipt lilt flf een Noorse vüegboot waargenomen. Er -L/I.. UiCCB 11 AOL uil CIO In een toespraak, die hij zaterdag middag tot de verenigingsraad van de VARA richtte, heeft mr. Burger, voor zitter van de VARA en tevens van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., ook even de kabinetskwestie aangeroerd. „Dat er nu nog geen kabinet is had niemand mogen verwachten," zo zeide hij. „Intussen biedt de gang van zaken ons thans alsnog de mogelijkheid, dat wij De politie heeft de 39-jarige ambtenaar II. G. aangehouden, die gegevens moest verzamelen in verband met de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Toen hij hiervoor een 67-jarige dame bezocht, ging hij haar geld tellen. Na zijn vertrek mislie de dame 1500. Zij deed aangifte bij de politie, die de ambtenaar aan de tand voelde. Deze zei de dat het bewuste geld waarschijnlijk tus sen zijn papieren was geraakt. Inderdaad wist hij 1000. te voorschijn te brengen. Voor het resterende bedrag dat hij niet vinden kon. heeft hij een schuldbekente nis getekend. Gebleken is verder dat hij de formulieren voor de dame opzettelijk te laag had ingevuld, waardoor zij een grotere uitkering zou krijgen dan waarop zij recht had. Daar hij tegenover de dame over zijn financiële toestand had geklaagd, had deze hem nog 30.—, een doos siga retten en een doos bonbons voor zijn kin deren meegegeven. De ambtenaar is ge schorst. Drie Zwitserse alpinisten zijn om het le ven gekomen en zes hebben ernstige ver wondingen opgelopen bij een ongeluk, dat gisteren is geschied vlak onder de piek van de „Jungfrau". De negen verongelukten waren allen ad van de Zwitserse alpinistenclub. afde ling Lauterbrunne. Door een touw met elkaar verbonden. heklommen zij een sneeuwmuur, toen één hunner waarschijn- hjk uitgleed en de acht anderen in een val van enkele honderden meters meesleepte. Gidsen hebben de gewonden en doden omlaag gebracht. Nadat de „oude" Suez-kanadl maat schappij daartoe toestemming had ver leend, heeft het niet-Egyptische perso neel de voorkeur te kennen gegeven Egypte te verlaten, Op de foto ziet men een aantal niet-Egyptische loodsen in de rij staan by hei paspoortenbureau te Port Said voor een uitreisvisum. De regering van generaal Aramburu, die gisteren de eera'e verjaardag vierde van het einde van het peronistische regiem in Argentinië moet op het ogenblik het hoofd bieden aan een ernstige arbeids onrust in het land. De arbeiders, die tien jaar lang onder ha'; regiem van Peron periodiek konden rekenen op aanzienlijke loonsverhogin gen protesteren nu tegen de anti-inflatie maatregelen van de regering van gene raal Aramburu. Zaterdag hebben tienduizenden winkel bedienden het werk voor 24 uur neerge legd. Arbeiders in de elektrische centra- j les dreigen morgen in staking te zullen I gaan. Ernstige onrust wordt ook gemeld j uit de kledingindustrie en de diensten voor radio, en telegraafverbindingen, waar het personeel een langzaam-aan- campagne voert. Financiële deskundigen hebben betoogd, dat de loonsverhogingen in het verleden meer verbeteringen in naam dan in wer kelijkheid waren, daar de toenemende kosten van levensonderhoud de hogere lo nen altijd op de hielen zaten. Vakbonds leiders antwoordden daarop, dat deze toe stand thans is omgekeerd en dat de loons verhogingen thans een achterstand heb ben op de toenemende kosten. Ondanks de stakingen en langzaam-aan- campagnes in de grote industriesteden is de produktie tot dusver niet in ernstige mate geschaad. De regering heeft in bepaalde geval len getoond niet bang te zijn voor het nemen van harde maatregelen. Zo wer den 3000 arbeiders in de scheepsbouwln- dustrie na een staking ontslagen en werd een stadion, waarin 10.000 metaalbewer kers zich verzameld hadden om over een staking te stemmen, omsingeld door mi litairen. De vijf kinderen Zandvliet, die twee jaar geleden met hun ouders naar Au- tralië emigreerden, maar dit land als ver stekelingen aan boord van de „Orontes" verlieten, omdat zjj naar hun moeder in Den Haag wilden, die verleden jaar ok tober gedwongen was vanwege een tro pische ziekte naar Nederland terug te keren, zijn gistermorgen met de „Bata vier 2" aan de Jobskade te Rotterdam aangekomen. Hun moeder was reeds bij hen; dank zij een Engels weekblad was zjj in staat gesteld naar Las Paimas te vliegen, waar zij vijf dagen geleden haar kinderen tot hun grote verrassing ont moette. „Onbeschrijfelijk gelukkig" voelde zjj zich toen, vertelde mevrouw Zandvliet. In Londen zaterdag aangekomen, waar het gezelschap door een leger van jour nalisten en persfotografen werden over vallen, was moeder Zandvliet zelf zo'n beetje verstekelinge, want zij liet zich niet zien. (Zulks, naar men zeide, als ge volg van een overeenkomst met boven genoemd weekblad). Daarom stond haar gehonoreerd krijgen wat het kiezeésgilde dochter de pers te woord. Op de „Oron naar onze mening in juni heeft gewild, j ies". waren zij en haar drie broertjes Wij zullen erin volharden al die stromin- Adriaan, Robert en Gerard en haar zusje gen tegen te gaan. die trachten onze lijst- Pauline ondergebracht in het hospitaal, aanvoerder, dr. W. Drees, uit het politie- Men had goed voor hen gezorgd en door ke veld te manoeuvreren". j de passagiers waren ze verwend. Bij de aankomst in Rotterdam werd voor de zoveelste maal het verhaal ge daan. „Het plan om als verstekelingen aan boord van de „Orontes" uit Australië naar Nederland te reizen, kwam echt pas. toen ik 's middags met de kinderen op de kade van Fremantle wandelde om naar de schepen te kijken", zo zeide de 19-jarige Anna. (Toevallig hadden ze alle vijf hun paspoort bij zich!) „Het kwam echt spontaan op", zei ze nog eens en de kleintjes knikten maar wat mee. Ze hadden er niet veel van begre pen. „Grote zus" was met hen de „Oron- makkelijk op als „visitors"), en toen had tes" gaan bekijken (we kwamen er ge in De Bilt heeft een verkeersongeluk zondag aan een echtpaar het leven ge kost. Omstreeks half twaalf in de morgen wilde de 57-jarige heer G. de H. uit Utrecht op de Utrechtse weg met zijn bromfiets waarop zijn vrouw, de 47-jarige P- M. de H.-B. op de duo zat, linksaf- slaan naar de .Amersfoortse weg. Hij werd daarbij echter aangereden door een auto bus uit Zeist. Zowel de H. als zijn vrouw kreeg een schedelbasisfractuur. De vrouw overleed ter plaatse, de man bij aankomst in het academisch ziekenhuis te Utrecht. Op de Catharijnebrug te Utrecht heeft men zaterdagmorgen om vijf uur het lijk gevonden van de 18-jarige student in de theologie J. K. afkomstig uit Ernst. Zjjn fiets lag enkele meters verder, zodat de politie aan een verkeersongeluk denkt. Een vrachtautobestuurder, die omstreeks die tijd op het Vredenburg reed, is bij het Jaarbeursrestaurant aangehouden door een voorbijganger, die hem erop opmerk zaam maakte dat er op de brug iets aan Volgens een bericht uit Parijs zullen bondskanselier Adenauer van West-Duits land en premier Mollet van Frankrijk el kaar binnenkort opnieuw ontmoeten. Waar schijnlijk zal de plaats der ontmoeting dit maal Brussel zijn. De bespreking, die V3n rï-ivr-?ie7ielden in het. Midden-oosten eind september zal plaats vinden, zou naar Middellandse Zeehavens wordt af- worden gehouden op verzoek van Aden- gevoerd. benevens de olie, die via de auer. .^ijdens de vliegfeesten op en boven het za ep^eld „Welschap" bij Eindhoven, die W-^^gmiddag werden gehouden ter ge- zich d van het bevrijdingsfeest, heeft EOf>®etl ongeluk voorgedaan, dat echter mpo is,?fKelopen. De Tiger-Moth, waar'. Gilze' p.3.udant Van Tol van de vliegbasis «ronfl S® °P enkele meters boven de ?et solonummer „Crazy flying" ir, .oerüe, dook plotseling met de neus S0 Sjond. Het toestel brak in tweeën f" ae aaiudant werd eruit geslingerd. Dit was echter zijn behoud, want het toestel S in een oogwenk in brand. De vlie- r werd naar een ziekenhuis in Eind- noven vervoerd en daar bleek, dat hij slechts een lichte hersenschudding en en- °?tvëllingen had opgelopen. Van de ger-Moth bleef vrijwel niets over. N ,legdem°nstraties trokken' zeer giote belangstelling, ook van de zijde der autoriteiten Grote indruk maakte voor- de F.-100 C Super Saibre, waarmede de Amerikaanse kapitein Britt van het te Soostei berg §g1g§61 dg scjusdpofi toeren uithaalde. Het overige gedeelte van het programma werd uitgevoerd door Ne derlandse vliegers, met, o.a. Harvards, Hawker-Hunters, Thunderstreaks en helikopters. Uit twee Dakota's sprongen zestien parachutisten, die keurig op de grond kwamen. Spannend was de vrije val van twee parachutisten uit zeer hoog vliegende Tiger Moths. Zij openden hun parachute pas, nadat zij vele seconden als een steen naar beneden gevallen wa ren. Grote bewondering was er tenslotte voor de Fokker Friendship. Het achtste congres van de Chinese communistische party is zaterdag in Pe king door president Mao Tse Toeng ge el a n"ln 7nn2nr,r,afKPVaardiKden die dc me<,r mnnl.H li Iedcn van de m-ootste com- wöordil Parti' tor wereld vertegen woordigen, waren aanwezig in het ver- hermer h W' l*' V°°r alIe niet-ingewyden hermetisch gesloten bleef. Het vorige con gres werd elf jaar geleden gehouden. Dit congres is dus het eerste sedert de grote veranderingen in Moskou, tijdens en na het twintigste congres van de Russische party. Op de bijeenkomst van zaterdag wijd den zowel Mao als een der partijsecreta rissen, Lioe Sjao Tsji, aandacht aan twee grote internationale kwesties: Formosa en Suez. Mao zeide o.m.: „China steunt Egypte's naasting van de Suezkanaalmaatsohappij en is gekant te gen elke gewapende interventie. Wij moe ten de plannen der imperialisten om spanningen te scheppen en een oorlog voor te bereiden volledig laten misluk ken Lioe Sjao Tsji, die men beschouwt als „nummer twee" in de partijhiërarchie, verklaarde, dat Formosa onder de bezet ting van „Amerikaanse imperialisten" de grootste bedreiging van de Chinese vei ligheid vormt. China is bereid vreedzame onderhandelingen over deze kwestie te voeren. Als China geweld zou gebruiken, zou dit zijn wanneer er geen vreedzame onderhandelingen meer mogelijk zijn of wanneer die onderhandelingen gefaald hebben. Lioe ging ook in op binnenlandse kwes ties. Hij vond, dat met het oog op de „nieuwe toestand" mildere maatregelen moeten worden genomen ten aanzien van contra-revolutionairen. Behalve een handvol misdadigers", die wegens hun wreedheden de doodstraf verdienen, moe ten contra-revolutionairen tijdens hun ge vangenschap op menselijke wijze worden behandeld. De doodstraf moet slechts door het hooggerechtshof kunnen worden uit gesproken of goedgekeurd. „Langzamerhand zullen wij in staat zijn de doodatr.Kf in China volledig af te schaffen", aldus Lioe. Hij waarschuwde er overigens voor, dat er nog vele contra revolutionairen in het land zijn en dat het Chinese volk zijn waakzaamheid niet moet verliezen. De eerste-secretaris van de partij, Teng Hsiao Ping, heeft vervolgens op de vergadering van zondag gewezen op de noodzaak van „democratisch centralis me en collectieve leiding in de party'. Het marxisme, dat stelt dat de massa's dc geschiedenis maken, heeft nooit de rol genegeerd, die vooraanstaande per sonen of de partyleiders kunnen spe len. „Maar de partijleider van de arbeidersklasse is degene die zich temid den van de massa bevindt en niet er boven", aldus Teng. Hij kondigde aan, dai het congres voortaan elk jaar bijeen zal worden ge roepen. Premier Tsjoe en-Lai heeft het congres het tweede vijf-jarenplan voorgelegd. Dit plan zal de socialistische economie van China in staat stellen de industriële pro duktie, welke volgens het eerste vijf jarenplan in begin 1957 moet zijn bereikt, te verdubbelen, aldus Tsjoe. De premier legde de nadruk op de noodzaak om een evenwicht te bewaren tussen alle elemen ten van de economie, zoals de landbouw, de zware en lichte industrie, het vervoer en de handel. Zaterdagochtend is bij Den Bosch een uit Borne afkomstige personenauto, die op weg was naar Oostende, tegen een boom gereden. De bestuurder uit Borne, zijn aanstaande schoonouders, de 53-ja- rige heer W. H. M. en zijn 1/8-jarige vrouw G. Hf. K. waren op slag dood; de 23-jarige dochter van het echtpaar en de verloofde van de bestuurder, werd zwaar gewond. Het 16-jarige broertje dat men naar Oostende zou brengen voo de overtocht naar Engeland, waar d jongen voor priester zou gaan studerei kwam er vrij goed af. Dc foto toont d zicaar beschadigde wagen. de hand was. De politie zoekt nu naar deze voetganger om iets naders over het gebeurde te vernemen. Op de rijksstraatweg in Wassenaar ter hoogte van De Deil is zondagmiddag de 49-jarige fabrieksarbeider A. van Triet uit Rotterdam, die met enkele andere voetgangers de rijweg overstak, aangere den door een motor en op slag gedood. De motorrijder, de 56-jarige K. B. uit Rotterdam, naderde met matige snelheid, Week uit voor twee van de voetgangers, maar kon een aanrijding met Van T. niet meer voorkomen. B. zelf liep een hersen schudding op en zijn 54-jarige echtgenote, die op de duo zat. kreeg verwondingen aan het gezicht. Beiden moesten worden overgebracht naar het academisch zie kenhuis te Leiden. Zondagmiddag wilde de 73-jarige me vrouw J. Waninge-Hut uit Ruinerwold de verkeersweg Meppel-Assen oversteken, juist toen uit de richting Pesse een uit Groningen afkomstige auto naderde, waarin de families H. en Van A. waren gezeten. De vrouw weifelde even met het gevolg dat de bestuurder van de auto on danks vlug remmen niet kon voorkomen, dat zij door de wagen werd gegrepen. Het slachtoffer overleed enkele ogenblikken later. Enige inzittenden van de auto lie pen verwondingen op, toen de wagen na de aanrijding tegen een boom botste; een van hen kreeg een hersenschudding. Op dezelfde weg werd gisteravond de 68-jarige mevr. G. Brouwer, eveneens uit Ruinerwold. toen zjj op haar bromfiets de Weidéweg afkwam en linksaf naar Rogat wilde rijden, geschept door een auto, wel ke werd bestuurd door de heer A. B. uit Havelte. Ook zij was op slag dood. Omstreeks 10 uur zaterdagavond kwam ip de Keerderberg ter hoogte van het 'oogdijgesticht te Heer de 51-jarige Van ie Wal uit Genck (België) toen hij met in motor bergaf reed in botsing met een egemoetkomende auto. De motorrijder verd zo zwaar gewond, dat hjj korte tijd a de aanrijding overleed. ze gezegd: „We gaan naar mamma terug". En dat hadden Gerard, Adriaan, Robert en Paulientje eenstemmig erg fijn gevonden. Toen de boot omstreeks vijf uur afvoer, hadden ze zich helemaal niet hoeven te verstoppen; ze vielen niet op tussen de ongeveer 1300 andere passagiers. Twee uur later besloot Anna naar de kapitein te gaan om hem alles op te biechten. „Hij was eerst wel boos, maar later erg aar dig", vertelde ze en ook de passagiers, en de Nederlandse consuls in de diverse havenplaatsen, die ons van geld en kleren voorzagen." En toen ze op tien september jarig was, kwamen er van alle kanten cadeaus. Ook Gerard vierde z'n verjaar dag aan boord. Mevr. Zandvliet vertelde, dat ze met haar man en kinderen in april 1954 naar Australië geëmigreerd was. Toen ze in oktober 1955 naar ons land terugkeerde, ging een zoon met haar mee. Ze was erg blij dat de kinderen terug waren. Plaats had ze niet voor allemaal, „maar dat re gelen we wel, ik wil niemand ergens an ders onderbrengen". Er is nu nog een zoon, die vaart Ook hij komt naar Nederland. De vader is al op weg met de „Amstelkerk". En dan is bet gezin weer compleet. De Nederlandse consul in Londen had de overtocht met de „Batavier 2" betaald en toen bleek, dat ze geen vervoer naar Den Haag had, boden radioverslaggevers die een grote auto bij zich hadden, aan hen weg te brengen. De D.-trein, die om 8.06 uur zaterdag ochtend uit Parijs is vertrokken en 's mid dags om 16.03 uur in Amsterdam moest aankomen, is die middag om half vier tussen Voorhout en Noordwijkerhout in gereden op een kudde koeien, die door de eigenaar, de heer Van der Poel uit Voor hout, over de spoorbaan werd gedreven De heer Van der Poel had niet gemerkt dat het waarschuwingssein bij de onbe waakte overweg de nadering van de trein aankondigde. Zes van zijn koeien werden door de trein gegrepen en gedood. De D- trein kreeg 36 minuten vertraging. De er op volgende trein van Eindhoven'naar Amsterdam kreeg 25 minuten vertraging. De 22-jarige machinist van het m.s. „Ravenis G. Koopmans uit het onder de gemeente Franekeradeel horende plaatsje Boer, is in de nabijheid van Holding (JJenemarken) om het leven gekomen. De machinist, die op nog onopgehel- aerde reden op de weg bij een verkeers- ongeluk lag, is door de auto van een tachtigjarige Deen overreden. De politie meent, dat hij tweemaal moet zijn over reden; na het eerste ongeluk is hij op de weg blijven liggen en daarna overreden do.or de bejaarde inwoner uit Holding Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de man overleden. De r.-k. federatie van bonden van ge pensioneerden in Nederland is tegen standster van tewerkstelling van ouden van dagen in de industrie, zoals in Ame rika, Frankrijk en Engeland gebeurt. Dit werd verklaard door de voorzitter van de federatie, de heer Th. Steinmetz, in een toespraak die hij te Nijmegen heeft gehouden voor de leden van de districten Rijk van Nijmegen en Noord-Oost Brabant van de federatie. De heer Steinmetz voegde aan deze verkla ring toe, dat een dergelijke tewerkstel ling moeilijkheden zou veroorzaken bij een economische teruggang. Spreker pleitte voorts voor een betere huisvesting van ouden van dagen. De heer G. van Unnik, voorzitter van de Bossche diocesane bond van ouden van dagen, sprak over de problemen voor de ouden van dagen op het platteland waarvan de verzorging helemaal veel té wensen overlaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1