Troonrede zonder regeringsprogram Een Nederlandse journalist redde mevrouw Bouman het leven Overschot op lopende rekening van f 435 miljoen Gehele dienst wijst nadelig saldo aan van f 468 miljoen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Troonrede van nu is een document van nationale zorgen Van uw werkkracht zal veel worden gevraagd Zorgen, maar geen remedie Bezorgdheid over ondermijning van internationaal vertrouwen De oliebuisleiding naar het Roergebied Manoppo: „Grijp haar, grijp haar Menigte drong zaal binnen Miljoenennota 1957 ingediend Voortzetting gunstige economische situatie verondersteld Dinsdag 18 september 1956 Internationale problemen Overzeese Rijksdelen Economische situatie Prioriteit voor woningbouw Benelux Prinses Beatrix Groot kruis Nederl. Leeuw Indonesische jongeren sloegen verdedigster1 bij vlucht uit gerechtsgebouw Totale tekort zal echter vermoedelijk stijgen Fraai september weer tot f 786 miljoen WEERBERICHT Op deze gedenkwaardige derde dinsdag van de maand sep tember 1956, waarop Nederland nog steeds geen nieuw kabi net heeft, heeft niettemin H.M. de Koningin zelf de nieuwe zitting van de Staten-Generaal willen openen. In de Ridder zaal te 's-Gravenhage sprak zij hiertoe vanmiddag de volgende Troonrede uit: Op 2 oktober beslissing tussen Rotterdam en Wilhelmshaven? „Daar is ze". Begrotingscijfers „Ik stond te beven" De heer Menke ingesloten Mr. Bonn bekogeld Auto vernield De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden tot morgenavond, luidt: Vannacht en morgenochtend kouder. Morgen overdag droog weer met weinig bewolking en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke of matige wind uit oostelijke richtingen. Woensdag 19 september: zon op 6.34 uur, onder 18.48 uur; maan op 18.06 uur, onder 5.42 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT n tij ONDER deze omstandigheden (kunnen) geen plannen betref fende het in de toekomst te voeren beleid worden voorgelegd Met deze woorden is het zeer zonderlinge karakter van de Troonrede aangege ven. Er is in vroeger jaren nogal eens geklaagd over de magerte van de in houd van dit staatsstuk om dichtbij te blijven: de troonrede van het vorige jaar verzweeg meer, dan zij aan toe komstplannen onthulde maar dit maal is er in het geheel niets positiefs te vertellen. Er is een climax, of liever een dieptepunt bereikt, dat moeilijk nog overtroffen kan worden. in zoverre is het een afspiegeling van de ontwikkeling der politieke ver houdingen in ons lieve vaderland. Verleden jaar, nadat de socialisten een regeringscrisis hadden veroorzaakt over de huurkwestie, welke tot het heengaan en weer terugkeren van de heer Drees c.s. had geleid wist de regering niets beter te doen, dan in de Troonrede de politiek-zere plekkdh te omzeilen. Nu de kloof tussen de grote partijen slechts breder is geworden, is dezelfde regeringsploeg, die ge vraagd heeft heen te mogen gaan, maai mogelijk wederom zal terugkeren, helemaal niet meer in staat nog iets positiefs uit te brengen. TEGENOVER deze politieke tnalai- se, voortvloeiend uit reele, en daarom niet te verdoezelen tegen- stellingen, staat evenwel op deze Prins jesdag toch ook weer een Nederlandse bevolking eensgezind in geestdrift langs de koninklijke route haar vorstin toe te juichen om als het ware aan te geven waar de scheidslijnen in ons politiek bestel samenkomen. En een zelfde beeld ontmoeten we in de Rid derzaal, waar, volgens artikel 118 van grondwet, de leden van de Staten- Generaal, eenmaal rond de troon ver zameld, even hun tegenstellingen be graven en „naar willekeur door elkan der plaats nemen", zij het dan met de wetenschap, dat kort daarna het kof fertje met de miljoenennota zal moe ten worden geopend voor een Kamer, waarin het verschil aan beginselen zijn rechten heeft hernomen. MAAR ook al onthult de Troonrede van dit jaar geen enkel toekomst plan, anderzijds onthoudt zij de leden van de Staten-Generaal niet ge heel een kijk op de internationale en sociaal-economische positie van ons land. Ook hier blijft het stuk nadruk kelijk aan de oppervlakte, maar wat het te berde brengt is niettemin vol doende om te doen inzien, dat de rede nen tot bezorgdheid die tot bemoedi ging verre overtreffen. De „bezorgd heid" over de internationale toestand, het „betreuren" van de ontwikkeling in de verhouding tot Indonesië, de „ge vaarlijke problemen" in het midden- Oosten, de „teleurstelling over de K.L.M.-positie in de V.S., de toene mende economische „spanningen de „ongunstiger" geworden betalingsba lans, het tekort aan arbeidskrachten, en „het woningtekort", „de zwaarste nood van ons volk", vormen tezamen een gemakkelijk aan te vullen lijst van ontmoedigende problemen, waartegenover de enkele lichtpunten al zeer weinig soelaas bieden Wat de woningnood betreft, het kan moeilijk anders of het „Bouwprogram ma 1957", dat door het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting vanmiddag is gepubliceerd, opent even min als de Troonrede, „onder deze om standigheden", nieuwe gezichtspunten. De bezorgdheid over de „spannin gen" op economisch terrein, waarvan de demissionaire regering zich de tolk maakt, wordt door de ot^ geenszins weggenomen. H^egendee De nota voegt aan de bezorgdheid deze regering slechts bezorgdheid deze regering toe. Men leze hierover uitvoeriger ons commentaar bij de mil joenennota. Zo is de Troonrede van dit jaar in alle opzichten een onverkwikkelijk document, een tolk van de politieke machteloosheid én van de nationale zorgen. Het is te vrezen, dat beide niet op korte termijn van ons kunnen wor den weggenomen. „Niet met lucifers spelen!". Voor'deze 12 jaar oude Engelse schooljongen is dit vermaan niet van toepassing, temeer, daar hij voor zijn liefhebberij slechts af gebrande lucifers gebruikte. Het resul taat mag echter gezien worden. T.pden der Staten-Generaal, rx FSCHOON meer dan drie maanden zijn verlopen sinds de verkiezi gen O voor de Tweede Kamer werden gehouden, is het nog niet.™°.g U Jebleken te komen tot de vorming van een nieuw, kabinet. Het demissionaire kabinet doet op- mijn uitnodiging alles wat het m het belang van het Koninkrijk noodzakelijk acht. Evenwel kunnen u onder deze omstandigheden geen P^311 het in de toekomst te voeren beleid worden voorgelegd. Niettemin heb ik er bijzondere prijs op gesteld de eerste gewone zitting der vernieuwde Staten-Generaal persoonlijk te opene Gij zijt hier voor het laatst bijeen m het sinds 188 g na- De uitbreiding van het aantal leden, waartoe bij j g J 0 g der grondwet is besloten, zal spoedig tot stand komen. 1 1 i 1 T,iit oii gesteld worden voor tal van vraag stukken" walrop veelal ook de internationale toestand invloed uitoefent. Over het wereldbeeld blijven de schaduwen liggen van belangrijke ïnter- Over he WPiVe nog steeds niet tot oplossing konden worden gebracht In de laatste tijd besfaat bovendien reden tot bezorgdheid over een ondermijning van het vertrouwen, dat althans in de vrije wereld de internationale rechtsregels en gebruiken worden nageleefd. Herstel van dit vertrouwen moet van het hoogste belang worden geacht voor het bereiken van stabiliteit in de internationale betrekkingen. Alleen indien de over toiling aanwezig is? dat de regels van het internationaal verkeer m acht worden genomen, zal de mogelijkheid blijven bestaan om ernstige con flicten te voorkomen door tijdig in vreedzaam overleg een voor partijen aanvjiHTflhrirG OPlOSSlïlg tG ZOGkGU. i Verschillende gebeurtenissen in Indonesië in de loop van dit jaar hebben geleid tot een ontwikkeling in de verhouding tussen ons land en deze renubliek, die wij betreuren. De zorg der regering blijft uitgaan naar Nederlanders m Indonesië di aldaar in moeilijkheden verkeren, en naar hen, die zich vandaar in Neder land vestigen. De ontwikkeling van de situatie in het midden-oosten heeft de wereld voor nieuwe en gevaarlijke problemefi gesteld- Het bezoek, dat mijn man en ik het vorige jaar aan Suriname en de Nederlandse Antillen hebben gebracht, stemde ons tot grote vreugde. Wij bewaren een dankbare herinnering aan de talloze blijken van aanhanke lijkheid, die wij daar ontvingen en die duidelijk de sterke band met het Koninkrijk aantoonden. De openlegging van Nederlands-Nieuw-Gumea gaat voort. Daarbij wordt gestreefd naar toenemende inschakeling van de autochtone bevolking bij de ontwikkeling van eigen land. Een werkcommissie is ingesteld, die tot taak heeft een algehele herziening van de Bewindsregeling-Nieuw-Gumea voor te bereiden. De luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten hebben hier te lande tot nu toe teleurstelling gewekt. Ik spreek de hoop uit, dat bij de voortzetting daarvan meer dan tot dusver met redelijke aanspraken van de Nederlandse luchtvaart rekening zal worden gehouden. HET Nederlandse volk heeft zich de laatste jaren mogen verheugen in een over het algemeen genomen gunstige economische ontwikkeng. Ook thans blijft de toestand gekenmerkt door een hoge graad va bedrijvigheid. Intussen treden, zowel in ons land als daarbuiten, gele del jk meer spanningen op. Maatregelen tot het tegengaan daarvan vragen in toenemende mate de aandacht, in het bijzonder ook met het oog op de ongunstiger ontwikkeling van de betalingsbalans in de verstreken maan den van dit jaar. De op zichzelf verheugend hoge stand van de werkgelegenheid in onder scheidene bedrijfstakken komt tot uiting in een toenemende vraag naar arbeidskrachten, waaraan, ondanks alle inspanningen, niet kan worden voldaan. Dit is ook van invloed op het tempo, waarin kan worden ingelopen op het woningtekort, dat de zwaarste nood is, waaronder ons volk lijdt. Alle mogelijkheden om in die nood met groter spoed te voorzien dienen te worden aangegrepen. Aan de woningbouw wordt de grootst mogelijke prioriteit gegeven. Ook bij de verschillende takken van het onderwijs noopt het tekort aan personeel en gebouwen tot ingrijpende maatregelen. De gezondheidstoestand der bevolking blijft zich gunstig ontwikkelen. Hoewel nog niet te voorzien is welke wetsvoorstellen u in de naaste toekomst zullen bereiken en in hoeverre reeds ingediende voorstellen zullen worden gehandhaafd, staat het vast, dat in het komende zittingsjaar weer veel van uw werkkracht zal worden gevraagd. Naast de begrotingen zullen reeds dadelijk de ontwerpen betreffende pensioenregelingen en inzake de ziekenfondsverzekering voor bejaarden in aanmerking komen voor behandeling. Tijdige afdoening daarvan is van overwegende betekenis in verband met de wet op de algemene ouderdoms- verzekering. Het beroep, dat op velen van u wordt gedaan voor de vertegenwoordiging in internationale en supranationale parlementaire instellingen, zal een nieuwe uitbreiding ondergaan. Binnenkort zal de raadgevende interparle mentaire Beneluxraad voor het eerst bijeenkomen. Ik vertrouw, dat hij een nieuwe impuls zal geven aan de samenwerking van de Beneluxlanden, die een bijzondere betekenis heeft in het geheel van de vormen van samenwerking tussen dp vrije volkeren, waaraan Nederland deelneemt. Het overleg tussen de zes landen, die deel uitmaken van de Kolen- en Staalgemeenschap, inzake de totstandkoming van een verdrag over de gemeenschappelijke markt en over de kernenergie zal bij welslagen aan dit geheel een nieuw en belangrijk element toevoegen. Moge God u wijsheid en kracht schenken voor de vervulling van uw veelzijdige en verantwoordelijke taak. Hiermede verklaar ik de zitting der Staten-Generaal voor geopend. Maandagmiddag vond een 100-tal kinde ren van vijf Amsterdamse weeshuizen een onthaal aan boord van het Britse oorlogsschip Maidstone" dat in do ha ven van Amsterdam voor anker ligt. Op de foto ziet men een groepje kindercr met enkele matrozen die voor deze ge legenheid het marine-blauw vcrwisseU hadden voor een eeeroverstcnue. Er is nog altijd geen beslissing geno men inzake de Noordzeehaven, waar de geprojecteerde oliebuisleiding naar het Roergebied zal beginnen. Het onderzoek van de verschillende kostenberekeningen is nog in gang maar op 2 oktober zullen de betrokken maatschappijen te Hamburg een bespreking hebben, waarop wellicht de keuze tussen Rotterdam en Wilhelms haven zal worden bepaald. In internationale havenkringen wordt er, zo meldt DFA uit Hamburg, de aan dacht op gevestigd, dat de uitbreiding van de Rotterdamse havens, die in de nabije toekomst zal geschieden, volkomen onaf hankelijk van het buisieidin.gplan staat. Wanneer deze uitbreiding voltooid is, zal Rotterdam in staat zijn, de grootste tank schepen, die thans in gebruik zijn, zon der nadelen voor de rest van de scheep vaart te ontvangen. Het. Nederlandse mi nisterie van Verkeer heeft, zoals be kend onlangs de bouw van een vierde petroleumhaven goedgekeurd. Men is er in Nederland van overtuigd dat men zich bij het kiezen van de uit gangshaven voor de buisleiding door zui ver economische motieven zal laten lei den. In verband daarmede wordt, er de aandacht op gevestigd, dat volgens de huidige kostenberekening de aanleg van Rotterdam uit goedkoper zou zijn, daar de afstand van Rotterdam naar het Roer gebied korter is dan die van Wilhelms haven. BU Koninklijk Besluit van 13 septem ber 1956 is H.K.H, Beatrix Wilheïmina Armgard, Prinses der ivt derlanden, Prin ses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe Biesterfeld. benoemd tot Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. i (Advertentie) en de volgende belangrijke gebeurtenis Het enige huis in de wereld, geheel van plastic, met talrijke ideeën ook voor U, ziet U uitsluitend op de 74ste Damesbeurs van de Dames kroniek, Houtrust, Den Haag. Komt het zien en C zult erover mee praten. Opening vrijdag 28 sept., 2 uur. Bntrée f 1-25; kind. f 0.65. Bezoekt de Damesbeurs en D spaart geld! Rond het gebouw van het landgerecht te Djakarta, waar gisteren de heer Schmidt zijn persoonlijk pleidooi uitsprak zijn verdedigster mevr. Bouman las dit nog in het Indonesisch voor hebben zich schandelijke en wilde tonelen afgespeeld. Mevrouw Bouwman slaagde er in aan de tierende menigte te ont komen door het gerechtsgebouw aan de achterkant te verlaten en over een anderhalve meter hoge muur te klimmen. Een uur na haar ontsnapping gaf zij in het huis van mr. E. Bonn, van de Nederlandse diplomatieke vertegen- wg.oordiging, aan de correspondent van het A.N.P. het volgende relaas van de gebeurtenissen. Na het sluiten van de 61ste zitting in de zaak van mijn cliënt H. Schmidt, ver liet ik de rechtszaal en klom ik op een bank om Schmidt te zien instappen in de politiewagen, waarmee hij naar de gevan genis zou worden teruggebracht. Ik zag, dat de politie zeer krachtig een vrije doorgang voor de wagen maakte door de menigte van honderden mensen op het voorerf van het gerechtsgebouw. Maar toen de wagen op een afstand van met ">««r dan honderd meter was. zag ik ook, de speciale politie, die het gebouw Plotseling was er een opschudding op het voorerf en zag ik, dat de kroongetuige a charge Manoppo temidden van een menigte jongeren er bij deze op aandrong, het gebouw binnen te gaan. Onder aan voering van Manoppo gingen zij een paar seconden later het gebouw binnen; zij droegen een demonstrant, die blijkbaar ge wond was, toen de politie ruimte voor de wagen van Schmidt maakte. Ze legden hem op een bank vlakbij de plaats waar ik stond. Toen zag Manoppo mij en hü schreeuw de: „Daar is ze, grijp haar, grijp baar' Ik rende weg om mijn leven te redden Ik vluchtte de rechtszaal in en probeerde door een andere deur te ontsnappen. t SSaIea?h er' de politiewagen Maar jouwendelongeren hadden tegen de met Schmidt liep en gebouw, dat omsingeld was door opge wonden jongeren, door slechts vijf of zes man gewone politie bewaakt liet. reikt. Zij en op mijn achterhoofd, ik viel bijna van de trappen, toen ik probeerde aangrenzen- (Van onze weerkundige medewerker) Het hogfcdrukgebied, waarvan het cen trum maandag nog ten noord-westen van Schotland lag, deed met een noordelijke wind koele lucht aanvoeren, waarin bo ven het water van de Noordzee veel vocht werd opgenomen, met als gevolg dat zich uitgestrekte wolkenvelden ontwikkelden. Hierdoor was het gisten in het gehele land zwaar bewolkt en kon de temperatuur niet veel hoger stijgen dan tot 16 gr. C. Het centrum van het hogedrukgebled is in de afgelopen nacht van Schotland naar Scan dinavië getrokken. Hierdoor is de wind naar noord-oost gedraaid en wordt drogere lucht over De nemarken en N.W. Duitsland naar ons land gevoerd. In een groot deel van Dene marken kwam vanmorgen zonnig weer voor en in de loop van de dag begon ook boven ons land het wolkendek meer en meer te breken. Deze ontwikkeling is ook gunstig voor het weer in de komende da gen. Het blijft rustig en de kans op regen blijft klein, want de depressie ten zuid westen van Ierland gelegen, zal voorlopig geen kans krijgen tot West-Europa dóór te dringen. Alleen in Engeland wordt mor gen bier en daar wat lichte regen ver wacht. Zomerse temperaturen van meer dan 25 gr. C. werden gisteren alleen n" in het uiterste zuiden van Europa waarge nomen. De heden bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp-begroting voor 1957 wijst voor de lopende rekening een overschot aan van «b miljoen, vergeleken met een vermoedelijk tekort over 1956 van 1 milioen De kapitaaldienst daarentegen sluit voor het komende jaar met een nadelig saldo van 903 miljoen, tegenover een vermoedelijk nadelig saldo van 740 miljoen voor het lopende jaar. milioen De totale begroting sluit dus met een nadelig saldo van 3 terwijl de begroting 1956 vermoedelijk een tekort van 860 miljoen zal gaan aanwijzen. Bij het nadelige saldo op de begroting 19o7 ad 468 miljoen is echter nog geen rekening gehouden met nog te ver wachten additionele uitgaven die het komende jaar aanzienlijke be dragen zullen vergen. Het gaat hierbij om inhaal van militaire uitgaven en om uitgaven, welke zullen voortvloeien uit in voorbereiding zijnde maatregelen betreffende Nederlandse pensioenen (sanering Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds enz.). Als gevolg hiervan moet worden verwacht dat het totale nadelige saldo over 1957 zal stijgen tot 786 miljoen. De Gewone Dienst van de ingediende begroting laat een voordelig saldo zien van 725 miljoen (vermoedelijke uit komst voor 1956: voordelig saldo van 405 miljoen). De Buitengewone Dienst I (uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter) sluit met een nadelig saldo van 131 miljoen (vermoedelijke uitkomst voor 1956: nadelig saldo van 327 mil joen) en het Landbouw-Egalisatiefonds wijst een nadelig saldo aan van 15S mil joen (vermoedelijke uitkomst 1956: na> delig saldo van 198 miljoen). De gehele lopende rekening sluit dus met een tekort van 435 miljoen, tegen over een vermoedelijk tekort van 120 miljoen vqor 1956. De Buitengewone Dienst II (Kapitaals uitgaven en -ontvangsten) wordt volgens de Miljoenennota 1957 afgesloten met een nadelig saldo van 903 miljoen, tegen over een vermoedelijk tekort voor 1956 van 740 miljoen. De Gehele Dienst sluit dus, zoals werd opgemerkt met een tekort van 168 mil joen, vergeleken met een vermoedelijk nadelig saldo voor 1956 van 860 mil joen. Een globaal overzicht in de cijfers van de Miljoenennota 1957, vergeleken met de ontwerp-begroting 1956 en de vermoe delijke uitkomsten van dat jaar, vindt men in onderstaand staatje. de kamers te bereiken. Maar ik bewaar de mijn evenwicht en het gelukte mij. Ik vluchtte in een van de kleine vertrekken van het kantoor en zag door het raam, dat Willem Mooyman een Nederlandse journalist buiten poogde de menigte te weerhouden mijn kamer binnen te gaan. De menigte volgde hem, toen hij tenslotte wegf.iep. Na enkele ogenblikken ontdekte ik een deur naar een kleine aangrenzende bu reauruimte, waarin ik mij achter een kast heb verborgen. Ik hoorde buiten mensen hard lopen en luidkeels schreeuwen. Ik hoorde de vraag „waar is zij?". Ik hoorde tevens dat er meubilair werd vernield en dat er met stenen werd gegooid. Niemand kwam echter in de kamer waarin ik mij bevond. Iemand opende wel de deur van de kamer die ik had gesloten, doch door zocht de kamer niet. Ik beken dat ik stond te beven, terwijl ik stond te wach ten tot degeen die in de kamer was bin nengekomen, weer zou verdwijnen. Ten slotte werd het stil. Ik waagde het bui ten de kamer te kijken en zag dr. Bonn, die over de halve deuren van de er te genover gelegen rechtszaal keek. Ik be gaf mij daarheen en na enkele minuten zag ik politiemensen die bezig waren de deuren van de rechtszaal te sluiten. In deze tussentijd ging de tierende me nigte haar gang. De heer Menke voegde zich even later in de rechtszaal bij ons. De commandant van de politie, die in tussen op het toneel was verschenen, zeide ons, dat wij konden ontsnappen aan de achterzijde van het gerechtsge bouw. Wij moesten daartoe over een muur springen van anderhalve meter hoogte, maar ik kan u de verzekering geven dat ik in staat zou zijn geweest over een nog hogere muur te springen als dit nodig zou zijn geweest om te ontsnappen. Mevrouw Bouman glimlachte bij deze laatste opmerking. De heer H. Menke, hoofd der politieke afdeling van de Nederlandse vertegen woordiging, werd door de volksmenigte ingesloten, onmiddellijk nadat de menigte het gebouw was binnengedrongen. Een beambte nam de heer Menke onder zijn hoede en bracht hem in zijn kantoorka mer in veiligheid. De heer Menke had nog gelegenheid te zien, dat de heer Mooyman zich naar mevrouw Bouman spoedde De heer Bonn zei: zonder de moed van Mooyman had mevrouw nu gedood kunnen zjjn. Door zijn moedige houding (eidde hij de aan dacht van de menigte af van haar voor naamste doel, de woedende demonstran ten volgden hem toen hij wegliep uit de richting van de kamer, waar mevrouw Bouman zich had verborgen. Het demissionaire kabinet is er bij de opstelling van de Miljoenennota van uit gegaan, dat het tot nu toe t.a.v. de uit gaven en middelen gevoerde beleid zal worden voortgezet en dat 1957 zal wor den gekenmerkt door een voortzetting van de huidige hoogconjunctuur. Gezien het gevaar van overspanning der economie moet een ongebreidelde .xrdere toeneming der bestedingen wor den voorkomen. Dit behoeft niet ten koste te gaan van de verdere expansie in structurele zin. Het is daartoe nodig, dat een matiging, voorzover deze uit conjunc tureel oogpunt gewenst is, zich met name richt op de consumptieve bestedingen en op die investeringen ook in de over heidssector welke het minst rendabel zijn. In het licht van de huidige economi sche situatie kan naar de mening van de minister van financiën de ontwerp begro ting niet geheel bevredigend worden ge noemd. I II III (x 1 miljoen) Gewone Dienst: Voordelig saldo 359 405 725 Buitengew. Dienst I: Nadelig saldo 225 327 131 Landbouw-Egalisatie fonds: Nadelig saldo 164 198 159 Buitengew. Dienst II: Nadelig saldo 550 740 903 Gehele Dienst: Nadelig saldo 580 860 468 I Ontwerpbegroting 1956. II Vermoedelijke uitk. 1956. III Ontwerpbegroting 1957. Op de pagina's 5, 6, 7 van dit blad vindt men een uitvoerig over zicht van de gehele Mif.joenennota 1957. De heer Bonn werd met stenen be kogeld, toen hij, enkele ogenblikken nadat de menigte het gerechtsgebouw had overstroomd, voor de kamer stond, waarin mevrouw Bouman verbleef; hij had schrammen op zijn linkerarm. „Mooyman heeft gevochten als een leeuw", aldus de heer Bonn. Ooggetuigen verklaarden, dat de jou wende, schreeuwende en woedende me nigte bij hen de herinnering had doen opkomen van de eerste dagen der Indo nesische revolutie in Soerabaja in 1945. De Nederlandse vertegenwoordiger in Indonesië heeft verzocht om een onmid dellijk ingaande speciale politiebewaking voor de woning van mevrouw Bouman. De wagen van mevrouw Bouman werd met stenen bekogeld en zwaar beschadigd. Naar wij nader vernemen was de auto eigendom van de Nederlandse vertegen woordiging in Indonesië. Hieromtrent vertelde de waarnemende Nederlandse zaakgelastigde mr. Jonker, die kort na half vier bij het gerechtsgebouw arri veerde. aan de correspondent van het A.N.P het volgende. Hij wilde zich er van vergewissen, of mevrouw Bouman en de leden van de Nederlandse vertegenwoor diging veilig waren. Hjj liep naar een zijde van het ge bouw. waar hij kroongetuige a charge, Manoopo. aantrof, die een steen in zijn opgeheven hand hield Enige minuten la ter, toen de menigte had o-tdekt, dat merronw Bouman er al in "eslaagd was het gebouw te verlaten, begon zij de auto, die op het erf voor het gerechtsge bouw geparkeerd stond, te vernielen, waarschijnlijk in de mening, dat de wa gen van mevrouw Bouman was. Manoppo wierp de eerste steen naar de anto. De politie joeg de menigte toen uiteen en reed de zwaar beschadigde „Fiat" naar een politiepost.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1