Sensatie rond de „Willem Ruys" Verkeer door het Suez-kanaal verloopt nog steeds vlot Conferentie der 18 heden morgen te Londen geopend Gevaren voor mens en gewas Zorgen in het Huis van Oranje geven beklemming e Voorzitter van Eerste Kamer spanning bezorgd om ons staatsbestel Egypü Bij de Kaap op een klip gelopen lenaren heffen reeds triomfkreten aan 300 miljoen aan pensioenen Soekarno vloog naar Wenen Nog geen verdere stappen Waakzame jongen (kon niet slapen) noteerde autonummer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Don Sturzo greep naar de strijdbijl tegen rode Nenni Alarmerend Egyptisch bericht bleek volkomen uit de lucht gegrepen Opschudding Geen tijd voor formaliteiten Yoenis over gebruikers organisatie Radiogolven van Mars ontvangen Irtdonesische schulden-kwestie Wachten op nieuwe kabinet Inbraak in postkantoor van Twijzel Daders dezelfde nacht gegrepen Voor blanke man alleen „wit" bloecl Rassenivaanzin in Zuid-Afrika Prins Bernhard naar Tanganyika Conferentie geopend Sterke radio-activiteit in Zuidwest-Duitsland K. L. M. noemt Seven Seas-toestellen naar bekende zeeën „Bereidheid tot samenwerking in redelijk heid en door vergelijk blijft te lang op de achtergrond" Woensdag 19 september 1956 WEERBERICHT Donderdag 20 september: zon op 6.25 uur, onder 18.45 uur; maan op 18.25 uur, onder 6.51 uur. Volgens een buitenlands persbureau, dat het bericht ontleende aan een te Cairo verschonend blad, zou het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, de „Willem Ruys" gisteren nabjj de Kaap op een klip rjjn gelopen. Het blad meldde zelfs, vol- jens hetzelfde persbureau, dat alle 900 passagiers door een ander schip zouden ;ijn overgenomen. Gebleken is echter, dat er niets van dien aard is geschied. Aan boord van het schip is alles wel en de .Willem Ruys" zet z(jn reis zonder stoornis veert. Kschip, dat op 6 september j.l. van Rotterdam naar Ceylon, Malakka en Indonesië vertrok en de route om Kaap de Goede Hoop heeft genomen, bevond zich om 10 uur G.M.T. gistermorgen in de positie 25.12 Z en 11.38 O, hetgeen ongeveer neerkomt op 230 mijlen ten zuidwesten van WalviSbaai. Er zijn geen bijzondere dingen te melden, aldus het bericht door de ether Gistermiddag omstreeks vijf uur kon Radio-IJmuiden, na atmosferisch minde*- gunstige omstandigheden, contact opnemen met het Schip en werden wederzijds de voorhanden zijnde telegrammen uitge wisseld. Hiermee was dus het uit Cairo komende bericht tegengesproken als zou de „Willem Ruys" voor de westkust van Afrika aan de grond zijn gelopen. Dit bericht was zelfs dermate alarmerend dat alle passagiers van boord moesten worden gehaald. Er zouden helikopters bij de redding zijn gebruikt. Tijdens de troonrede, welke Ii.M. Konin- j de Koningin heeft plaats genomen, ge- gin Juliana dinsdagmiddag 18 september flankeerd door Z.K.H. de Prins der Ne- uitsprak in de Haagse Ridderzaal, werd derlanden en Kroonprinses Beatrix. Recht deze rouline-foto gemaakt. Duidelijk ziet men rechts de troon, waarop H.M. tegenover de troon de ministers van het demissionaire kabinet. Aan de vooravond van de tweede Suez-conf eren tie, welke vanmorgen te Londen werd geopend, heeft de directeur-generaal van de Egyptische j kanaalautoriteit, Makmoed Yoenis, gistermiddag de pers te Port Said j verzameld om haar triomfantelijk mee te delen, dat de „loodsencrisis reeds j overwonnen is". Eerder was bekend gemaakt, dat gisteren twee konvooien j van samen 31 schepen het Suezkanaal passeerden. Dit aantal ligt iets lager dan dat van de vorige dagen (42, 52 en 36). Yoenis zeide gisteren te hopen spoedig in staat te zijn dagelijks weer drie konvooien op vaste tijden door liet kanaal te laten gaan. Er zijn thans enkele tientallen loodsen in opleiding, o.w. 15 Russen. Men wacht bovendien op de aankomst van 13 Polen en 20 Amerikanen. Yoenis wilde niet meedelen over hoeveel loodsen hij precies beschikte. Wel zeide hij er op te rekenen uiteindelijk meer loodsen in dienst te hebben dan de oude kanaalmaatschappij. Op verschillende punten langs het kanaal stonden gisteren groepen Egyptenaren, die bij het passeren van de schepen applaudisseerden en de loodsen toejuichten. In scheepvaartkringen te Port Said werd gisteren opgemerkt, dat de Egyptenaren in ieder geval tot dusver iets hebben gepresteerd waartoe niemand hen in staat liad geacht: sinds vrijdag zijn alle schepen, t.w. 144 stuks, die zich te Port Said of Suez meldden, zonder veel vertraging door het kanaal geloodst. Vijf van de zestien schepen, die zich gistermorgen in Port Said meldden voor een doorvaart in zuidelijke richting heb. hen zelfs niet behoeven te stoppen om loodsen aan boord te nemen en de ver eiste medische en administratieve to - maliteiten te verrichten. Loodsen haven meesters en scheepsartsen werden tij dens de vaart met bootjes langszij ge bracht. De havenautoriteiten verrichtten hun diensten met de grootst mogelijke haast en uiterst oppervlakkig. Klaarblijkelijk zetten de Egyptenaren alles op alles om ook maar elke schijn van vertraging te voorkomen. Zij zorgen ervoor, dat zelfs een schip, dat zich op het laatste °g®n" blik meldt, zich nog kan aansluiten achter het dagelijkse konvooi. Niettemin blijft men nog sceptisch ge stemd over de vraag, of de Egyptische staf deze topprestatie lang genoeg zal kunnen volhouden. Zo zeide de Franse voorzitter van de vereniging van Suez- kanaalloodsen. Huss-enot-Desenonges, gisteren te Parijs, dat hij niet geloofde, dat men in staat zal blijken het verkeer normaal doorgang te laten vinden als eenmaal het- winterseizoen is begonnen. Pas in oktober, een maand met veel mist. zullen de Egyptenaren voor de eerste maal met. werkelijke moeilijkheden fe maken krijgen, zo meende hij. 00 zij,n persconferentie heeft Mahmoed Yoenis nog meegedeeld dat in totaal 560 buitenlanders hun werk bij het kanaal hebben neergelegd. Slechts 65 buitenlan ders ziin gebleven. De nieuwe kanaal, autoriteit ontvangt 40 a 50 procent van de kanaalgelden. De rest gaat nog naar andere rekeningen „maar het is niet ver loren want het geld is van ons Yoenis deelde nog mee, dat elk schip van de door het westen voorgestelde gebruikersorganisatie dat het kanaal wil passeren „moet vragen om een loods van onze organisatie". Ernaar gevraagd, wat hij zou doen als de gebruikers organisatie zou pogen een schip met eigen loodsen door het kanaal te antwoordde de directeur-generaal ze het maar proberen". plan-Dulles voor internationalisatie van het Suezkanaal steunden deelnemen zal zich beraden over de toestand, die is ontstaan na de weigering van president Nasser om over het plan te spreken. Zij zal zich voorts in hoofdzaak bezig houden met, het thans door de weste lijke Grote Drie uitgewerkte plan voor een gebruikers-organisatie, die o.m. saherien met eigen loodsen door het kanaal zou moeten zenden. De Britse. Fran.se en Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heb- ben gisteren langdurige besprekingen gevoerd over de uitwerking van het plan en over de wijze, waarop het voor de viiftien andere deelnemers zo accep tabel mogelijk kan worden gemaakt. Verscheidene delegaties hebben immers te kennen gegeven, dat het feit, dat zij op de conferentie aanwezig zijn. nog helemaal niet impliceert dat za zonder meer de voorgestelde gebruikers-orga nisatie zullen goedkeuren. Men verwacht dat de con^erenVf1-?1ce dagen zal duren. Behalve die van Austr - lië, Nieuiw-Zeeland, Japan en _r v: worden alle delegaties geleid door de be trokken ministers van buitenlandse za ken. De Duitse minister. Von Brentano. komt evenwel pas morgen in Londen. Vandaag werd de leiding van de Duitse vertegenwoordiging waargenomen door staatssecretaris Hallstein. De vijftien de legaties hebben gisteren onderling reeds contact gehad. Er was o.m. een bepre- kine tussen de Pakistaanse, Perzische en Turkse afgevaardigden. Een aantal dele gatieleiders, o.w. de Nederlandse, ge bruikte de maaltijd met minister Selwyn Lloyd. terwijl minister Dulles ook nog confereerde met de Britse minister van financiën MacMillan. Laatstgenoemde be spreking hield vermoedelijk verband -met het door de V.S. opgestelde schema van financiële hulp in geval de olieaanvoer uit het. Midden-Oosten zal stagneren N.a.v. Yoenis bovenaangehaalde ver klaring, dat schepen van de gebrui kers-organisatie, die het kanaal willen passeren, een Egyptische loods moeten aanvragen, werd gisteren op Quai d' Orsay te Parijs opgemerkt, dat dit al „een heel andere toon" was dan die van president Nasser, die het plan voor de organisatie een „oorlogsverklaring noemde. Met het ouder worden van de mensen cn het uitgroeien van het overheids apparaat neemt ieder jaar het aantal ge pensioneerden uit de overheidsdienst toe. Met het gevolg, dat de uitkeringen uit hot Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds blij ven stijgen. Voor 1957 wordt, blijkens dc begroting, voor deze categorie gepen sioneerden niet minder dan 300.650.000 nodig geacht aan pensioenen en toesla gen. President Soekarno van Indonesië, die een staatsiebezoek van 6 dagen aan Joe- go-Slavië heeft gebracht, is gisteren per vliegtuig uiit Belgrado voor een privé* bezoek aan Oostenrijk, naar Wenen ge reisd. Soekarno werd op het vliegveld uit geleide gedaan door president Tito en an dere Joegoslavische leiders. In d« Oostenrijkse hoofdstad heeft Soe karno gisteravond vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken Albdoel- gani in de staats-opera een opvoering van „Aida'' bijgewoond. De voorstelling werd mede bijgewoond door de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, <jr Figi die ir. Soekarno en minister Abdoelgani na afloop een intiem souper aanbood in een bekend Weenis hotel. Begrijpelijkerwijze was er niet alleen in scheepvaartkringen te Rotterdam maar ook onder verwanten van hen, die zich aan boord bevonden, aanvankelijk van op schudding sprake. Wie zal de telefoontjes tellen, die o.m. het Rotterdamse kantoor van het A.N.P. en de rederij zelf te ver werken kregen? Ten kantore van de Lloyd was men echter in het geheel niet ongerust. Die courant te Cairo kon ten hoogste, wat nog zeer twijfelachtig was, een ochtend blad zijn geweest, maar gisterenmorgen om 5.16 G.M.T. (dat is ongeveer kwart over zes Nederlandse tijd) had het Britse radiostation Portisheart nog normaal verbinding met het schip gehad. Dat was dus een eerste reden om het bericht te wantrouwen. Een tweede reden was, dat geen enkel kuststation of schip van nood seinen melding maakte gedurende de loop van de dag. Wie had dan de redding moe ten bewerkstelligen? Een redding nota- bene van 900 passagiers, om van de talrijke bemanning nog maar niet te spreken? Hoeveel vluchten hadden bovendien heli kopters niet moeten uitvoeren om slechts een honderdtal mensen in veiligheid te brengen? Geleerden van de Amerikaanse marine hebben medegedeeld, dat voor het eerst radiogolven van Mars zijn ontvangen, waaruit blijkt dat de gemiddelde tempc- ratuur op de planeet iets beneden het vriespunt van water ligt. De seinen werden op twee heldere nachten in de week van 9 tot 16 septem ber opgevangen, toen Mars het dichtst bij de aarde was. Zij waren zo zwak, dat ruim vijftig metingen nodig waren om vast te stellen, dat zij van Mars afkom stig waren. De radioseinen werden ontvangen op een golflengte van drie centimeter. Er is nog geen beslissing genomen over eventuele Nederlandse stappen inzake de annulering van de Indonesische schulden aan Nederland. In antwoord op vragen die het Tweede- Kamerlid de heer Van Rijckevorsel hier over had gesteld, zeggen de ministers Beyen en Luns, na nauwgezette overwe ging van de vraag omtrent de bereidheid der regering zich inzake de annulering van schulden door Indonesië te wenden tot de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië (de UNCI), dat het de regering niet juist voorkomt ter zake in dit stadium een beslissing te nemen, welke zou voor uitlopen op de opvattingen dienaangaan de van het komend kabinet. In verband daarmede achten de mi nisters het ook niet in 's lands belang thans openbaarheid te geven aan de mening der regering omtrent hetgeen door de regering is of zal worden verricht, ten einde de rechten van het Koninkrijk in het kader der betrekkingen met de Repu bliek Indonesië te beschermen en te hand haven voor zover dit niet reeds openbaar is gemaakt. Voorts wordt medegedeeld, dat de Neder landse regering een beleid voert, dat er op is gericht te voorkomen, dat de UNCI wordt opgeheven. (Van onze correspondent) Dank zij de oplettendheid en pienterlieid van de 16-jarige Piet van Maanen uit Twijzel konden de vier Amsterdammers, die gisternacht een inbraak pleegden in het postkantoor van het Friese plaatsje, ressorterend onder de gemeente Achtkarspelen, nog diezelfde nacht door de Rijks politie te Den Oever in de kraag worden gegrepen. De jongen kon die nacht niet slapen en was voor het raam van zijn slaapkamer een sigaret gaan roken. Opeens zag hij een Ter gelegenheid van „rnnsjesaag-' maakte de Koninklijke Familie dinsdag middag een rijtoer door Den Haag. Op de foto ziet men de tweede calèche, waarin H.K.H. Prinses Beatrix en H.K.H. Prin ses Irene hadden plaats genomen. Zuidafrikaanse artsen hebben zich dins dag uitgesproken voor een scheiding in „zwart" en „blank" bloed voor transfu sies. De Zuidafrikaanse raad voor geneeskun de en tandheelkunde heeft een voorstel aangenomen, volgens hetwelk bloed van niet-blanken bestemd voor transfusie ge merkt dient te worden met een zwarte kaart, om te voorkomen, dat het wordt gebruikt voor een blanke patiënt. De raad zal een desbetreffende aanbe veling indienen bij de Zuidafrikaanse mi nister van volksgezondheid. ZKH de Prins der Nederlanden is gisteravond om tien minuten over acht van het vliegveld Soestenberg naar Tanganyika vertrokken, om daar enkele weken door te brengen. De Prins wordt omstreeks half oktober in ons land te rugverwacht. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich met de Prins prof. dr J. Fr. Nu- boer, hoogleraar in de heelkunde te Utrecht. luit-kolonel C. C. Geertsema, adjudant van ZKH; hoofdcommissaris van politie C. Sesink, hoofd van de vei ligheidsdienst van het Koninklijk Huis en eerste luitenant-vlieger-waarnemer W. J. Holswilder. bestuurder van de ..Da kota" PH-PBA van de rijksluchtvaart dienst. „Laat In Londen is vanmorgen om tien uur de tweede Suez-conferentie begonnen in Lancaster House, in dezelfde zaal waarin pprste werd gehouden De thans be gonnen conferentie, waaraan alleen de achttien landen die vorige maand het In te velde staande gewassen in het zuidwesten van de Duitse Bondsrepubliek is een gevaarlijk grote radio-activiteit ge constateerd, aldus heeft het radiologisch instituut van de universiteit van Freiburg dinsdag meegedeeld. Deze radio-activiteit wordt toegeschreven aan proeven met atoomwapens. De radio-activiteit bereikte in de maan den juli en augustus zulk een hoog peil, dat handhaven ervan een gevaar oplevert voor de mens. Het verschijnsel was het sterkst waarneembaar op hooggelegen ak. kers en weilanden. De radio-activiteit in de melk van koeien die in hooggelegen weilanden in het Zwarte Woud grazen, was vijfmaal zo groot als die van koeien in weilanden in laaggelegen streken. Een woordvoerder van het radiologisch instituut zei, dat slechts ongeveer een tiende deel van de radio-actieve deeltjes die bij atoomexplosies in de stratosfeer zijn geschoten, tot dusver de aarde heeft bereikt. Desgevraagd deelde het medisch-biolo- gisch laboratorium der Nederlandse TNO ons, mede namens het KNMI te De Bilt, naar aanleiding van bovenstaand bericht, van Reuter het volgende mee: Gedurende de laatste maanden werden herhaaldelijk radio-actieve splijtingspro. dukten van recente oorsprong in de at mosfeer aangetroffen. Door de sterke regenval In deze periode werd hiervan in Nederland vrij veel op de aardbodem neergeslagen. Deze hoe veelheden neergekomen radioactiviteit kunnen plaatselijk zeer verschillend zijn. Daar het hier splijtingsprodukten betreft van recente oorsprong, neemt de radio- activiteit snel af. Volgens huidige inzich ten is dan ook niet te verwachten dat zich schadelijke gevolgen zullen voordoen van de hoeveelheden activiteit, die in Neder land gevonden werden. auto naderen, die soms met en dan weer zonder licht reed. Dat kwam Piet van Maanen verdacht voor en hjj schreef het nummer van de wagen op. Hij zag de auto toen stoppen voor het postkantoor en even later hoorde de jongen glasgerinkel. Hij sloeg alarm, doch toen de politie arri veerde sprongen vier mannen in de auto cn verdwenen. Maar dank zij het geno teerde autonummer slaagde de politie er in nog diezelfde nacht de wagen te Den Oever aan te houden en de vier mannen te arresteren Zij hadden 'slechts een geldkistje uit het postkantoor kunnen meenemen. Doch toen zij tot de ontdekking kwamen, dat er geen geld in zat. hadden zij het kistje onder weg in het water gegooid. Ze waren op de gedachte gekomen in te breken, nadat zij vanuit Leeuwarden in plaats van in de richting Harlingen, de kant van Groningen uit waren gereden. Het zijn de 22-jarige P.K., de 48-jarige J.M., de 30-jarige G. van B. en de 54-jarige J.F-B. allen uit Amsterdam. Twee van het viertal hebben reeds twintig veroordelin gen achter de rug. Die tien Douglas DC-7C vliegtuigen, die de KLM in de loop van het volgende iaar in gebruik zal nemen, zullen de namen 'krijgen van bekende zeeen. Het DC-7C type wordt in de V.S. aangeduid als „Seven S<De 'registratieletters met de daarmede corresponderende namen die in het Neder lands en Engels zullen worden aange bracht. zijn als volgt: PH-DSA „Witte Zee", PH-DSB „Rode Zee", PH-DSC „Gele Zee"' PH-DSD „Zwarte Zee", PH-DSF „Ierse Zee". PH-DSF .Arabische Zee" PH-DSG „Adriatische Zee", PH-DSH Caraïbische Zee", PH-DSI ..Middellandse Zee" en PH-DSK „Zuiderzee". De naam van de vroegere Zuiderzee *s gekozen om de herinnering aan deze zee levendig te houden. Nadat de Staten-Generaal gisteren door H.M. de Koningin waren geopend, is even als de Tweede ook de Eerste Kamer in vergadering bijeengekomen. Voorzitter Jonkman herinnerde in zijn openingsrede aan de tot stand gekomen grondwetsherziening, doch constateerde daarna, „dat de laatste maanden de wijze, waarop wij laat ik mogen zeggen met ons staatsbestel omgaan, enige reden tot bezorgdheid geeft". „Daar is", zo vervolgde spr., „in de eerste plaats de geschiedenis van het ini tiatief-voorstel tot grondwetsherziening* waaraan de naam van prof. Oud verbon den is. Dat voorstel wilde voornamelijk vastleggen, dat er in Nederland altijd een Staten-Generaal moeten zijn. Weliswaar werd slechts verduidelijking van de grondwet beoogd, doch waar de meer derheid van de Staten-Generaal zodanig voorstel gewenst achtte wordt dus de mogelijkheid aangenomen, dat ooit ergens die regel nog eens zou kunnen worden ontkend. Wellicht ten. overvloede, doch voor alle zekerheid, worde hier herhaald, dat de omstandigheid dat dit voorstel in deze Kamer in tweede lezing de vereiste twee derden meerderheid niet kon ver werven, geenszins betekent, dat de tegen stemmers aanhangers zouden zijn van die regel, dat er in Nederland altijd een Sta ten-Generaal moeten zijn. Dan is er in de tweede plaats de historie van de kabinets-formatie na de jongste verkiezingen, waaraan H.M. de Koningin zoëven in haar troonrede begon met aan dacht te wijden, kennelijk niet zonder zorg. Weliswaar kon H.M. terecht daarbij er op wijzen, dat het demissionaire ka binet op haar uitnodiging alles doet, wat het in het belang van het konini- ijk noodzakelijk acht, doch dit ondervangt niet de bedenking, dat de eigenlijke mi nisteriële verantwoordelijkheid achter de. missionaire ministers min of meer schuil gaat. Daar komt bij, dat de indruk post vat, dr.S de bereidheid tot samenwerking in redelijkheid en door vergelijk welke in ons staatsbestel van „checks and balan ces" ten slotte behoort te overheersen te lang op de achtergrond blijft". Verder memoreerde mr. Jonkman de communiqués, welke 29 juni en 24 augus tus jl. door de Koningin en de Prins aan de pers zijn verstrekt. „Zij confronteerden ons met „gerezen moeilijkheden" in het Koninklijk Huis. Wanneer het gaat om „moeilijkheden" in het Huis van Oranje, dan valt er over het Nederlandse volk een zware schaduw van beklemming en span ning, maar dan doen tegelijk onze innige gevoelens van aanhankelijkheid en eer bied zich te krachtiger gelden. Het tweede communiqué besloot met fe woorden: „Met vertrouwen zien wij thans de toe komst tegemoet". Uit het Nederlandse volk rijst de bede, dat het zo moge zijn". Met dankbaarheid gewaagde spr. van het feit, dat H.M., al zijn haar ministers demissionair, toch persoonlijk de zitting van de Staten-Generaal heeft willen openen. „De tocht door de stad en de verschij ning in de verenigde vergadering der Staten-Generaal deze prachtige, histo rische, zinrijke ontmoeting van vorstin en volk. ons staatshoofd en volksvertegen woordiging behouden immers hun grote waarde, ook al is de Troonrede korier en behelst die minder toekomstplannen." Tot slot wees spr. erop, dat de Eerste Kamer nu nogmaals een min of meer in terimaire zittingsperiode tegemoet gaat, aangezien de 11e oktober a.s. reeds ver kiezingen zullen worden gehouden voor een nieuwe t amer van 75 leden. Met in gang van de 21ste dag dat zal zijn de 3e november na de vaststelling van de uit slag dezer verkiezing zullen de zittende leden af- en de nieuw gekozen leden op treden. En hij eindigde: „Laten wij desalniette in tha ons er toe zetten voor ons deel naar het woord van art. 54 der grondwet alles te doen wat goede ei getrouwe Staten- Generaal schuldig zijn te doen. De over tuiging koesterende, dat met de goede wil en de vereende krachten van allen, wie het aangaat, de redenen tot bezorgdheid zullen worden weggenomen en met Gods hulp Nederlands herrijzenis voort gang vinden zal. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- ttot morgenavond, luidt: Koude nacht en ochtend met hier en daar mist. Morgen overdag zonnig weer met dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige zuidoostelijke wind. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1