Den Haag uitte blijheid om wederin- gebruikneming van Huis ten Boscli Casino-dancing te Valkenburg in vlammen opgegaan HSL* m Archieven van bisdom Haarlem geïnventariseerd verstopping Opstand rond een schandpaal Don Sturzo vat de strijdbijl op MARGE A Na rijtoer door overvolle straten Koninklijk Gezm hartelijk gehuldigd N EFFICIENCY IN HUISHOUDING EN BEDRIJF Vlaamse ernst en luim De toenadering tussen Nenni en Saragat „Verenigd socialisme staat gelijk aan communisme Jeugd zong en danste Wrijf Kou en fijn weg met dampo Schade minstens een ton! P Sabena-helikopternet wordt uitgebreid IN DE •A u WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 De maagd nam een snipperdag „Leve de Prinses" Op Schiphol BAAN VOOR STRAAL VLIEGTUIGEN f ^4 f V* V lig T 4 U JAARBEURS Geschenkenregen NIEUWE APPARATEN OP DEto"ïï. hM- In enkele minuten een lekker hapje Wonder-machine voor kantoor T 7' m Geef de strijd niet op tegen Op huwelijksreis in Amsterdam HONDERDDUIZENDSTE BIJ „KLAAROVER" Grotere toestellen PAGINA 5 Per telefoon Bouwweerbericht Richtlijnen voor doorwerken bij vorst n HANS KAART NAAR MüNCHEN (Van onze Romeinse correspondent) ROME, september. Temidden van de verwarring en de onzekerheid, die in Italië zijn ontstaan tengevolge van de eerste pogingen om tot een hereniging van de beide socialistische partijen te komen, heeft opnieuw de „oude profeet" zijn stem verheven: de 85-jarige Don Luigi Sturzo. In een magistraal hoofdartikel heeft hij de stand van zaken ontleed (Giornale d'Italia, 13 sept.) en komt tot de ongenadige slotsom, dat in Italië gegeven de huidige omstandigheden „een verenigd socialisme alleen maar gelijk staat aan communisme". In korte trekken komt zijn analyse hierop neer, dat hij zowel in de communistische partij, als in de socialistische (Nenni) èn in de sociaal-democratische (Saragat) de klassenstrijd als leidend beginsel moet definiëren." Prinsjes-dag Hygiène Rollend materiaal Dapperen parkeren 1 11* 1 Pvincocenn TVTa vCTTM P+ on TVTArÜk (Van onze Haagse redactie). OG NOOIT is het in Den Haag zo druk langs de route geweest als dit jaar, toen de Koninklijke Familie een rijtoer door de stad maakte- De tocht, die in met vier paarden bespannen landauers werd gemaakt, ging van het Huis ten Boscn naar de stad door de binnenstad en tenslotte terug naar het paleis in het Haagse bos. Overal stonden de Hagenaars en de velen die van hemde en verre voor deze Prinsjesdag naar de Hofstad waren gekomen, rijen dik. En overal werd het Ko ninklijk Gezin buitengewoon hartelijk toegejuicht. Vooraan de stoet reed de hoold- commissari, van politie van Den Haag te paard. In een rode landauer zaten H.M. de Koningin Z-K.H Prins Bernhard, H.K.H. Prinses Margriet en H.K.H. Prinses Mariike H.K.H. Prinses Beatrix en H.K H. Prinses Irene volgden hierna, even eens in 'een landauer. In enige volgrijtuigen zaten enige leden van de hofhouding. het blaasquintet een echte volksdans, de Zevensprong, uit, die met veel genoegen door de vorstelijke toeschouwers werd gade geslagen en met een hartelijk ap plaus werd beloond- Het was Anneke de Graaf die met haar fraaie sopraan op de melodie van „De winter is vergangen" een huidelied zong aan de „Vorstin van Nederland". Het laatste couplet werd door allen meege zongen: „Het oude 's-Gravenhage op deze dag verheugd, blijft U op handen dragen als in Uw prilste jeugd." Met een groot défilé werd dit jeugdig huldebetoon besloten. Na de rijtoer had een charmante plech tigheid plaats op het grote plein voor Huis ten Bosch. „Vreugdebetoon van de Haagse burgerij ter gelegenheid van de wederingebruikneming van het Huis ten Bosch" luidde het opschrift van het feest programma, dat ook aan het Koninklijk Gezin werd aangeboden. Bijna drie kwar tier wisselden hier voordracht, dans, mu ziek en het aanbieden van geschenken el kaar af. De Nederlandse Maagd en his torische figuren als Constantijn Huyeens en Baron Hop vertolkten in fraaie dicht regels hun vreugd over deze zo heuglijke restauratie die voor de Hagenaars yer" bonden is aan de stille wens, dat zij hier door vaker leden van het Koninklijk huis in hun midden zullen hebben. Doordat het voornamelijk de jeugd was die het pro gramma verzorgde, kreeg het geheel een luchtig accent, een welkome afwisseling met de zwaar protocolaire ceremonien van deze Prinsjesdag. Op het ruime plein bevonden zich naar schatting 1500 2000 afgevaardigden van alle jeugdbewegingen, internaten, scho len clubs en verenigingen van Den Haag, die'allen hun eigen vlag mee hadden ge nomen. De drumband „Door recht ver kregen'', die grotendeels uit jongetjes be staat van omstreeks 1-10 meter, para deerde parmantig. Op 't bordes hadden het Koninklijk Paar en de vier Prinsessen plaats genomen. Uit de vlaggenmassa maakte zich na een uitstekend zangnum mer verzorgd door leerlingen van een Haagse huishoudschool, de statige figuur van Constantijn Huygens los die het ge dicht „Stedetroost" van W- A. P. Smit declameerde. Met begeleiding van het Haags Blaasquintet werd toen het twaalf de couplet van het Wilhelmus gezongen. Op luchtige toon ging Constantijn voort met de volgende zinnen de komst van de Nederlandse Maagd aankondigend: „De Nederlandse Maagd, och heden, nam zeker eens een snipperdag. Plein 1813 is z'onttreden en nadert nu met bronzen lach De Maagd bood toen haar felicitaties aan met het herstel van Huis ten Bosch en stelde vervolgens een aantal vertegen, woordigers van het oude Haagje voor. Zij, die op het plein waren achtergeble ven. waren nog getuige van het afscheid van Prins Bernhard. die zelf zijn wagen bestuurde. Naast hem zat Prinses Irene, (Advertentie) terwij] de Prinsessen Margriet en Marjjke achter in de wagen plaats namen. Even later vertrok H.K.H. Prinses Beatrix, terwjjl tof grote verrassing van de toen nog aanwezigen ook H.K H. Prinses Wil- helmina naar buiten trad en in een ge reed staande auto plaats nam. Een spon taan „Leve de Prinses'' begeleidde haar bii haar afscheid van Huis ten Bosch. Toen kwam de mareschaussee waar schuwen: „De ceremoniën zijn voorbij, wilt U het plein verlaten". Prinsjesdag 1956 op Huis ten Bosch was voorbij. B. en W. hebben de raad gevraagd een aanloopkrediet van zes miljoen gulden te verlenen voor het aanleggen van een nieu we baan (25-07) op de luchthaven Schip hol. Deze baan, die een lengte heeft van 3300 meter, is noodzakelijk met het oog op het gebruik van straalverkeersvlieg- tuigen. De K.L.M. is immers voornemens in 1960 een gedeelte van haar luchtdien- sten te gaan uitvoeren met deze toestel len van het type DC 8. De luchtvaart maatschappij heeft onlangs 33 nieuwe vliegtuigen besteld, waaronder dan ook een aantal DC-8's, waarmee een bedrag van 500 miljoen gulden is gemoeid. De aanleg van de baan met bijbehoren de rijbanen kost inclusief het bedrag dat gemoeid is met de verwerving van de be nodigde gronden, globaal 28.500.000. De luchthaven zal verder, zo de raad het goedkeurt de beschikking krijgen over twee brandweerauto's, die uitgerust zijn met een mobilofoon- en een droog- póederblusinstallatie. Hiervoor is een kre diet van 120.000 verzocht. Allereerst de statige bepruikte Baron Hop. die door vier van zijn pages de be roemde Haagse hopjes liet aanbieden aan het Koninklijk Gezin. Even dreigde er iets scheef te gaan. omdat Prins Bernhard de eerste was die een grote doos kreeg toebedeeld, terwijl de vier dozen, naar gefluisterd werd, eigenlijk voor de Prinsessen waren bedoeld. Maar na enige strubbeling, verliep de distri butie op de juiste wijze. Na dit vrolijke intermezzo werden er steeds grotere geschenken aangeboden: acht meisjes, in rood en blauw gekleed, droegen een enorme bloemen, en fruit mand aan, afkomstig uit Loosduinen, acht Scheveningse meisjes volgden met edel zeebanket, namens alle inwoners kwamen als formidabel sluitstuk van deze geschenkenregen, 16 meisjes, in kleurig groen en geel gestoken, een bijna met te torsen bloemenmand de trappen op dragen. Toen snerpte er een fluitje, de honder den kinderen renden naar het midden van het plein en voerden met muziek van maakt kunnen worden. Doordat in dit ap paraat dat er als een wafelijzer uitziet, het vlees plotseling van twee kanten wordt verhit, sluiten de poriën zich en blijft het sap behouden, terwijl door de infrarood- straling het vlees toch in enkele minu ten gaar wordt. Ook toast, visgerechten, sandwiches en vele andere delicatessen worden met de Blitzgrill snel bereid. In het apparaat bevinden zich zowel in de onderkant als in het deksel tegen elkaar gerichte hittebronnen, n.l. in de kerami sche kern ingegoten 500 Watt verwarming elementen, die tot zwak gloeien komen en daardoor een sterke infraroodstraling opwekken. Deze straling verkort de grill- tijd en voorkomt daardoor vermindering van de voedingswaarde. Van geheel andere aard zijn de produk- ten in de Bernhardhal. die zijn namelijk meer gericht op de efficiency in de be drijf shuishouding. In de Margriethal van de Jaarbeurs dus op het Croeselaanterrein treft men een keur van huishoudelijke artike len aan. in het bijzonder elektrische ap paraten. Een technisch bureau uit Rot terdam geeft een goed overzicht van het geen het bekende Amerikaanse concern Westinghouse Electric op dit 8^0 brengt. Daar zijn koelkasten vooi huis houdelijk gebruik met weer nieuwe snuf jes o.a een vol-automatische ontdooiing Alle kasten zijn bovendien voorzien van een diepvriesafdeling. Voorts verscheide ne apparaten voor de keuken, zoals braadpannen en een stoom-strijkijzer, dat tevens het goed invocht en oscillerende ventilatoren, die door hun draaiende be weging voor een gelijkmatige lucht-ver- spreiding zorgen. Voor het, platteland zijn zeer geschikt de Home-freezers. In pak huizen bewijzen de eenvoudige air-condi- tioning-apparaten goede diensten en de luchtontvochtigers zorgen, zoals in 'n si garenmagazijn wel zeer dringend nodig is, voor een goede droge lucht. Met de vol automatische was-machine, gecombi neerd met een droger, is de was in 45 minuten schoon en droog. Tijd en moeite wordt de huisvrouw ook bespaard door de vol-automatische bordenwasmachi ne. waarmee in één keer de vaat van acht personen „gedaan" kan worden. Tenslotte wijzen we op handige drinkwa ter-koelers voor fabrieken en werkplaat sen. Voor één der paviljoens wordt een de- Voor het paleis Ten Bosch werd oen vreugdemanifestatie door de Haagse be volking gehouden. Het gehele Koninklij ke Gezin nam op het bordes de hulde in ontvangst. In dit opzicht doet de nieuwe Addo-ma- chine, uit Zweden geïmporteerd en die af wijkt van tot nu toe bekende boekhoud machines, wonderen. Zij ligt voor wat haar functie betreft, tussen de traditione le boekhoud- en ponskaarten-machine in. Men beschikt over twee synchroon gekop pelde schrijfwerken, terwijl bovendien in een kolom elk telwerk door middel van de normale functietoets kan worden op geroepen. De stand, waarin deze ingenieuze ma chine gedemonstreerd wordt, is geheel in Zweedse stijl ingericht. In het midden front een tafel, welke wordt gesteund door het stadswapen van Malmö (de zetel van de fabriek), de Zweedse vlag en een Zweedse vaan. terwijl op de tafel ge plaatst is het bekende souvenir van mid den-Zweden, het „Dalahorse" een oran je gekleurd houten paard, kunstig be werkt met diverse motieven in verschil lende kleuren. Gistermiddag om vier uur is brand uit- gebroken in de Casino-dancing aan de l Jan Deckerstraat te Valkenburg, waarbij i de danszaal, de bar en een magazijn met goederen geheel in de vlammen zijn opge gaan. De brand werd ontdekt door de exploi tant van het casino, de heer D. van Kaik- hoven, die in de danszaal gordijnen zag branden. Binnen zeer korti tijd waren ook reeds de inventaris en de zaal zelf, die van hout is opgetrokken, door het vuur aangetast. De hitte die hierbij werd ontwikkeld, deed de grote ruiten aan de voorzijde springen. Door de luchttoevoer kwam de brand nu tot zijn volle om vang. De enorme rookwolken die opste gen, waren op verre afstand te zien. De plaatselijke brandweer begon het blussingswerk met een nevel en een mo torbrandspuit, hierbij geholpen door de brandweer van Heerlen. Omstreeks vijf uur kon het sein „brand meester" worden gegeven en bleek dat danszaal, bar en magazijn in een puinhoop waren veran derd, doch dat het bijbehorende hotel en een aangrenzende souvenirwinkel waren gespaard gebleven. Door de hitte waren de ruiten van een viertal winkelpanden aan de overzijde van de straat gespron gen. De schade aan gebouw en inventaris wordt geschat op 100.000 ƒ120.000. Het casino was verzekerd. mmi De nieuwe archivaris van het Bisdom Haarlem, P. M. Verhoofstad, die reeds be kendheid verwierf door zijn publikaties „Katholiek Purmerend" (1943) en „Pur- merend" (1947), achtte het een van zijn eerste taken het oud-archief van het Bis dom, dat door verschillende oorzaken niet gemakkelijk meer te consulteren was vol gens bepaalde normen opnieuw te orde nen en te inventariseren. Het resultaat van zijn arbeid, die zeker niet gering was, biedt hij ons aan in de „Inventaris der Archieven, gevormd door de besturen van het Bisdom van Haarlem". Het oud-archief van het Bisdom Haar lem is zeker niet rijk. Het vertoont tal rijke leemten en deelt in dit opzicht het zelfde lot als verschillende andere archie ven die door oorlogsgeweld, brand of door ander# #wtaa.teen meer of minder ge havend zijn. Zo zijn bijv. van de archie ven van de eerste Bisschoppen van Haai lem slechts enkele resten overgebleven. (Vgl. blz. 24—27)Toch is het bisschoppe lijk oud-archief nog altijd belangrijk ge noeg gebleven en daarom zullen allen, die zich met de geschiedenis der Nederlandse Kerkprovincie en speciaal met die van het Bisdom Haarlem bezighouden de ar chivaris dankbaar zijn. Het onderzoek naar de bronnen is door zijn arbeid bij zonder vergemakkelijkt. De verschillende archieven worden in chronologische orde vermeld. A: archief van de eerste Bisschoppen (no. 1—no. 55) B: archief van het Kapittel (no. 5Gno. 371)C: archief van het in 1617 gestichte Priesterconviet „Pulcheria" te Leuven (no 372—no. 472); D: archieven van de Apostolische Vicarissen (no. 473—no. 491); E: archief van de Vice-Superiores d.w.z. van de nuntii en Internuntii (no. 492— no. 668); F: archief van de Aartspriesters van Holland, Zeeland en Westfriesland (no. 669no. 945); G: gedeponeerde ar chieven, waaronder vallen het archief van de Bisschop van Civrium Baron Van Wyckerslooth en de archieven van de land-dekenaten Amstelland, Kennemer- land, Noord-Holland en Rijnland (no. 946 —no. 972). Een uitvoerige inleiding met opgave van de meest bekende literatuur gaat hieraan vooraf (blz. 9blz. 32), terwijl een index van personen en plaatsen het nazoeken vergemakkelijkt en het werk besluit. Voor elke Nederlandse Kerkhis toricus is dit werk zonder twijfel bijzon der belangrijk. C. H. L. (Advertentie! DIT IS <1© manier om verstopping te over winnen j Drink 's morgens vroeg en avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één -3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlastenze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigeo kracht regelmatig blijven werken. Zó nelpen Carters Leverpilletjes u nelemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS L1CVERPILLETJES f 1.20 per flacon. De heer Jacques Rutten en mevrouw Jo Rutten-Coopmans uit de St.-Ignatius- straat te Breda, thans op de huwelijksreis te Amsterdam, behoeven er bepaald geen spijt van te hebben, dat zij eendrachtig besloten gisteravond in Carré de Snip- en Snaprevue te gaan zien. Het nummer op het entreebiljet van mevrouw Rutten wees uit, dat zij de 100.000ste bezoekster van de revue „Klaarover" was. Des wege boden Willy Walden en Piet Muyse- laar haar namens de directie van Renee Sleeswijks Nederlandse Revue een radio toestel aan. „Sa- Op 1 november a.s. gaat voor de bena" de winterdienstregeling in. Tussen Amsterdam en Brussel zullen dan 29 diensten per week voor passagiers en vijf speciale vrachtdiensten per week worden onderhouden, in samenwerking met de K.L.M. en de S.A.S. Wat de helikopters betreft, de voor- De bekende dancing „Casino" in het cen trum van Valkenburg werd gisteren door een felle uitslaande brand totaal in de as gelegd Een opname tijdens het blus singswerk. naamste verandering zal zijn de geleidelij ke vervanging van hettypcS-55 (voor zes passagiers) door de Sikorsky S-o8 (voor 12 passagiers). De Sabena zal acht toestellen van dit type ontvangen, waar door het helikopternet in het voorjaar van 1957 uitgebreid zal kunnen worden met lijnen op Parijs, Luxemburg en Saar- brücken. De lijn Brussel-Luik-Maastricht wordt tienmaal per week gevlogen; vier diensten van deze lijn worden doorge trokken tot Bonn, maar van januari a.s. af zal de frequentie op laatstgenoemde stad tot twee diensten worden terugge bracht. Een dagelijkse dienst zal Brussel verbinden met Eindhoven, Duisburg en Dortmund; tot einde december zal boven dien driemaal per week Brussel-Eindho ven worden gevlogen. Met ingang yan jaunari a.s. zal deze laatste een dagelijkse dienst worden, die dan eveneens naar het Ruhrgebied zal worden doorgetrokken. Op de lijn Brussel-Antwerpen-Rotterdam zullen negen vluchten per week onder houden worden tot einde december, daar na zal de frequentie op twaalf vluchten per week worden gebracht. De Studiecommissie Weersinvloeden, die onder voorzitterschap staat van dr. L. Neher en op 1 februari j.l. door de mi nister van wederopbouw en volkshuis vesting werd geïnstalleerd, heeft als eer ste resultaat van haar werkzaamheden „voorlopige richtlijnen voor het doorwer ken bij minder gunstige weersomstandig heden" opgesteld en aan de minister aan geboden. Zij zijn bedoeld als leidraad voor het bedrijfsleven bij het treffen van doelmatige voorzieningen voor het door werken op de bouwplaatsen in het komen de winterseizoen tot temperaturen van omstreeks minus 5 graden C. De studiecommissie acht het mogelijk, dat bjj de toepassing van de richtlijnen, kan worden doorgewerkt gedurende circa 80% van de werkuren tussen half novem ber en half maart. De richtlijnen bevatten o.m. aanwijzingen voor maatregelen, die getroffen moeten worden om de kwaliteit van de bouwconstructies te waarborgen. Bjj het opstellen van deze voorlopige richtlijnen is de commissie uitgegaan van eenvoudige maatregelen, die slechts wei nig kostenverhogend zullen werken. Het weerbericht speelt bij de oplossing van de problemen die zich bij het door werken onder minder gunstige weersom standigheden voordoen een grote rol. Im mers. aan de hand van een ten behoeve van de bouwwereld opgestelde weersver wachting zal op de bouwplaats kunnen worden vastgesteld, of bepaalde voorbe reide maatregelen tot uitvoering moeten komen of niet. Daarom zijn bij het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuis vesting onlangs twee bouwkundigen aan gesteld, die voor de opstelling van bouw- weerberichten bij het K.N.M.I. worden gedetacheerd. Waarschijnlijk zal het reeds in de loop san november moge lijk zijn deze berichten te ontvangen door het draaien van een bepaald telefoonnum mer. (Van onze Brusselse correspondent) Rond de oude schandpaal liepen zij te hoop, de inwoners van het vredige Vlaamse dorpje Gestel. Dit maal gold het geen genoeglijke uitwisseling van de dagelijkse belevenissen, of het ge zamenlijk vieren van de vastenavond. Er was iets ernstigs aan de hand. De huizen en de boerenerven waren voor zien van grote borden, waarop schreeu werige teksten protesteerden. Prote steerden? Wat was er dan gaande in dit dorpje, waar de mensen altijd ge lukkig waren geweest en waar men zo goed als nooit een wanklank had ge hoord? De regering in Brussel had besloten een groot aantal gemeenten te doen verdwij nen door ze bij andere gemeenten te voe gen. En het is begrijpelijk dat deze brave Gestelnaren bij het horen van het besluit, dat hun gemeente gevoegd zou worden bij het nabij gelegen Berlaar, in opstand kwamen. Onder leiding van een burg graaf, een handelsreiziger, een schrijn werker, een timmerman en een baronesse, die tezamen het comité van actie vorm den, heeft het dorp, toen een gedeputeer de eens kwam kijken hoe men op deze beslissing zou reageren, uiting gegeven aan zijn verontwaardiging. Overal ston den spreuken, waarin de zelfstandigheid van Gestel werd geëist. De oude schand paal, omgedoopt in klappeipaal. omdat men daar elkaar pleegt te treffen voor een gezellige kout, was getooid met de leeuwevlag en droeg 't opschrift „Nooit!" Toen de gedeputeerde met de dorps- autoriteiten vergaderde, defileerden de dorpelingen, de zuigelingen incluis, voor het gemeentehuis en zongen luid keels van aanhankelijkheid aan Gestel getuigende liederen. Er werdén vlug schriften in Uilenspiegelstijl verspreid, die de schrikwekkende ondertekening EOKA droegen en op een bord had men geschreven: „Geen tweede Cyprus". Dat men Berlaar geen kwaad hart toe draagt getuigde een opschrift dat luidde: „Berlaar mag komen vrijen, maar niet besturen!" Er ging wat om in dat altijd zo vredige dorp. Zal de regering in Brussel zich als nog bedenken en de annexatie niet uit voeren? De gedeputeerde zal rapport moeten uitbrengen en als wij goed zijn ingelicht, was hij zeer geroerd toen hem, bij het verlaten van het dorpsplein door een jeugdige inwoonster van Gestel, na mens de Gestelse jeugd, een aanhanke lijkheidsverklaring aan het geliefde Ges tel werd voorgelezen. Misschien redt deze daad de zelfstandigheid van Gestel „Inventaris der Archieven, gevormd door de besturen van het Bisdom van Haarlem, door P, M. Verhoofstad. Uitg. Nijko, IJmuiden. Door zijn aanvaarding van een uitnodi ging van de Bayerische Staatsoper te München, een van de grootste theaters van Duitsland, zal onze landgenoot, de tenor Hans Kaart, met ingang van 1 okto ber a.s. aan genoemd opera-instituut ver bonden zijn. „Aan de grondslag van het klasse-socia- lisme ligt de conceptie van de klassen- s t r ij d. die socialisten en communisten verenigt niet alleen als methode, maar als raison d' être tot het aan de macht komen van het socialistische regiem. Heeft Nenni soms ooit de klassenstrijd ver loochend? En heeft misschien Saragat dat ooit gedaan? Thans loochent Nenni de (noodzaak van) revolutie voor Italië. Maar waar zou thans een revolutie voor moe ten dienen? Het is voldoende, de demo cratie te accepteren: Saragat uit overtui ging, Nenni omwille van de vernieu wing s-methode, zowel sociaal als poli tiek (d. i. de maatschappij en de Staat). Het gaat hier om een operatie, die al se dert 1944 aan de gang is: de klassenstrijd overhevelen naar de democratische me thode totdat men zal zijn aangeland bij de socialistische maatschappij en de so cialistische Staat". Vervolgens gaat Sturzo de geschiedenis van de laatste jaren na en stejt vast, dat de bovengenoemde „operatie" aanvanke lijk weid uitgevoerd in samenwerking met (en met de volle instemming van) socialisten en communisten totdat de toestand onhoudbaar werd en De Gasperi beide uit de regering 'zette, in mei 1947. Daarna volgde een pauze, waarop de ver_ kiezingso verwinning van De Gasperi volgde, die aan de katholieken de abso lute meerderheid verschafte in het PaN®" ment: 18 apri] 1948. Van die dag af heb ben de beide partijen, die zich de arbei derspartijen bij uitstek noemen, eigenlijk alleen maar geprofiteerd van hun positie door alle fouten van de regeringen aan te klagen en alle sociale hervormingen, die werden doorgevoerd, als hun overwinning voor te stellen. En het was Saragat hoewel hij deel uitmaakte van de demo cratische regering die na de verkiezin gen van 1953 over de „apertura a sinistra" begon te praten en deze hielp voorberei den. Dit „monopoliseren" door de com munisten en hun meelopers van de sociale eisen (en van de doorgevoerde hervormingen) heeft een soort „minderwaardigheidscomplex" doen groeien, tot in de gelederen van de katholieken, ja tot binnen bepaalde sectoren van de Katholieke Actie toe. En de definitie van de Democrazia Cristiana als een „inter-classistische" partij wordt aldus door de extreem linksen tegengesproken en uitgehold. Met als enig effect, dat thans zelfs de Democrazia Cristiana zich oriënteert op de socialistische hereniging. En zo concludeert Don Sturzo, dat de énige, die voldaan mag en moet zijn over de huidige gang van zaken. Togliatti is. .,De actie van Saragat (met Nenni, de grote komediant en medeplichtige van Togliatti) komt alleen maar het com munisme ten goede, dat straks de vrucht van het verenigd socialisme zal plukken, nog voor deze zelfs rijp is geworden". En inderdaad is de toestand thans zó geworden, dat de partij van Saragat die deel uitmaakt van de regering zich verplicht heeft om nauw contact te zullen onderhouden met de partij van Nenni. De sociaal-democraten, zowel binnen het ka binet als in het parlement, zullen en kun. nen geen wetsontwerp meer indienen, goedkeuren of afwijzen zonder vooraf gaand overleg mét en instemming van Nenni. Dit zijn harde feiten, die i'ficieel door de beide socialistische partijleiders zijn overeengekomen en bekend gemaakt. En daarom is Sturzo's conclusie onweer legbaar, als hjj vaststelt, dat dus thans de partij van Nenni in feite ook al blijft zjj verbonden aan Togliatti een leiden de functie heeft verworven in het ..parle mentaire spel" en een stem binnen de ministerraad En hfl wijst er op, dat een officiële overeenkomst, berustend op plechtige wederzijdse verplichtingen tus sen een regeringspartij en een partjj. d'e in de oppositie fs, de gehele situatie anti democratisch maakt, daar het kabinet en de coalitie-partijen aan een voortgezette chantage zullen blootstaan. Dit artikel van Don Luigi Sturzo is uiter mate belangrijk, omdat het als het ware de dichte nevels van vaag optimisme en dadenloos afwachten die zich ter eenre en ter andere zijde hebben gevormd doorbreekt. Het is bovendien een ernstige waarschuwing ten aanzien van het spel, dat Nenni speelt, en waarvan Saragat maar al te gemakkelijk het argeloze slachtoffer dreigt te worden. Voor de nuchtere waarnemer, zoals deze thans ook in de kringen der kathq- lieke partij steeds talrijker wordt, is het duidelijk, dat de toenadering tussen sociaal-democraten en sociaal-communis ten de regering in een paradoxale situatie heeft geplaatst. Voor het moment even wel kan er weinig gebeuren; het wachten is op het nationale partij-congres van de Democrazia Cristiana. dat begin oktober in Trente zal bijeenkomen. De geheel nieuwe omstandigheden, zoals deze zich In de afgelopen paar weken snel hebben ontwikkeld, maken het komende congres tot een buitengewoon belangrijke gebeur, tenis. In feite hangt er de toekomst van de democratie in Italië van af! JAWEL, de vreemdste Prinsjesdag sinds jaren, zo zonder kabinet, maar er is toch echt geen mens voor thuis gebleven, al hadden ze de ministeriële gezichten dan ook vaker gezien. De tribunes, waarop de vrouwen nog zaten te breien als in de tijd van Robespière, waren er niet minder vol om en het Haagse stadscircuit sloeg ook ditmaal een bijzonder goed-gevuld figuur. Bumper aan bumper, gevat in het mach tige keurslijf van de verkeerspolitie, strompelde de stroom voort met achter de ruitjes mannen (soms héél belangrijke mannen) in doffe doch deftige berusting. Vreemd, hoe de automobilist, wiens ex- pansie-drang in een trage verkeersfile wordt samengeperst, zijn gevoelens van verveling demonstreert. Hij zit gapend achter het stuur, kijkt treurig naar de snelle voetgangers, krabt zich behoed zaam op de rug. Hij is een van het logge legioen, gekluisterd in de boeien van de stopbordjes. Hij staart traag voor zich uit en zijn hartklop is evenredig aan het lage toerental van zijn wagen. De file was er tegen twaalven zo aan toe, toen plotseling een zwarte sportwa gen de rij links passeerde en doorstoof tot aan het stopbord. Achter de ruitjes kwam men tot leven. Men (ook heel be langrijken) rekte de halzen om te zien hoe dat zou aflopen. Het toerental steeg. Maar het liep goed af. De politieman aan het stopsein salueerde en behandelde d? auto als de brandweer. .AA 13. dat is de Prins", vertelde hij mij toen ik hem er naar vroeg. Hij deed zijn plicht op Prinsjesdag. OMDAT ze in Den Haag de gloriedagen van de cavalerie nog niet vergeten zijn waren er, nadat de koetsen de Ridderzaal hadden bereikt, mannen afgevaardigd om datgene op te ruimen wat de moderne auto sneller, hygiënischer, maar min der romantisch via de knalpijp kwijt raakt. Zelfs de Haagse paarden blijven wat dat betreft ouderwets. Op het ogen blik. dat de plechtigheid in de Ridder zaal begon, rukte de ploeg uit, gewapend met een handig rond karretje. Snel de den ze hun werk en toen de gemeente mannen. onder aanvoering van een wat oudere, blozende chef d'équipe vóór de tribunes arriveerde, reageerde het wach tende publiek met een zó hartelijke, wel gemeende en warme ovatie, dat de op scheppende mannen er verlegen van wer„ den. Dat deed prettig aan. Ons volk heeft nog eerbied voor arbeid en hygiëne. HET OPPOTTEN van zilveren guldens is een oude kwaal die we uit de oorlog hebben overgehouden. Voor de hardnek- kigen onder de verzamelaars zij gemeld dat er een gulden tijd aanbreekt nu in de begroting is aangekondigd dat er het komende jaar opnieuw vijf en twintig miljoen zilverlingen uit de staatsmolen zullen komen- Ook zal er een partij nieu we munten van lagere waarden worden geslagen. De beurzenfabrikanten zullen het met al dat rollend materiaal nog meer in de ruimte moeten gaan zoeken. Een uur of twaalf vóórdat de stoet van de Derde Dinsdag van Sep tember begint te trekken' komen ze aan. Ze hebben broodjes bij zich, warme koffie, kussens en siga retten. Zorgvuldig kiezen ze op een Haags trottoir po_ sitie en nestelen zich dan met de ernst van een pe loton soldaten dat van plan is zich tot de laatste druppel bloed te verdedigen. Het zijn de dapperen (merkwaardig, meestal vrouwen) die het schouw spel onder geen beding willen missen en al par keren als de gala uniformen bij wijze van spreken nog uit de mot- tenzak moeten worden gehaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5