Eenheid van de 18 op tweede Suez-conferentie verbroken Waarschiinliik 12 landen voor oprichting gebruikers organisatie Volgend jaar begint vorming van tweede narate divisie Na reorganisatie een actief en een reserve legerkorps Kabinetsformatie en K.V.P.- honding Nederland steunt Dulles' plan voor gebruikers-organisatie Toeslagen op melk en suiker ook voor 1957 op het program DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN M.A.I.-bureau werkt aan de belangen van jonge mensen Suez-gesprek te Londen hervat Pakistan: opnieuw naar Nasser Drs. Langemeyer: „Bezitsvorming is een strijd om onze vrijheid Donderdag 20 september 1956 Nazomer bedreigd Minister Luns wijst op noodzaak van eenheid Evert Vermeer over de kabinetsformatie Siam wil zelf olie verhandelen 165 miljoen uit Egalisatiefonds Nog 27 lijken in de rampmijn voor de landbouw BOELGANIN VOOR CONFERENTIE VAN 6 WEERBERICHT Medestanders Scandinavische houding enigszins verdeeld Dullesuiteenzetting Kamerontbinding als kabinet uitblijft „De kabinetsformatie is een koehandel geworden. Het belang rijkste geschilpunt is de kwestie van de bezitsvorming tussen de K. V. P. en de P. v. d. A. Het gaat bierbij om de vraag, wie de macht in handen zal krijgen. De principiële strijd draait om de vraag: of de staat of onze persoonlijke vrijheid. Het is duidelijk, dat de K. V. P. offers zal moeten brengen en dat er zeker veren van de bezitsvorming zullen worden geplukt. Wij zullen er echter voor moeten strijden, om een deel van onze persoonlijke vrijheid ten opzichte van de bezitsvorming, veilig te stellen". Deze woorden sprak drs. F. Langemeyer, de radio-commentator van de K. R. O. tijdens de woensdagavond te Delft gehouden vergadering van de afdeling Delft-west van de K. V. P. Bezitsvorming noodzakelijk Rogge Bacon en vleeswaren Melk ledereen moet sparen Over vrijstelling gestruikeld De weerverwachting van het geldig van heden tot morgenavond, luidt: Droog weer met later meer bewolking en wei nig verandering ln temperatuur. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vrijdag 21 september: zon op 6.26, onder 18.43 uur. Maan op 18.47, onder 8.01 uur. HIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V xr werk van de makkelijkt. Op de eerste dag van de tweede Suez-conferentie in Londen liebben negen van de achttien deelnemende landen zich uitgesproken voor oprichting van een internationale organisatie van gebruikers van het kanaal. Deze landen zijn; Groot-Brittannië, Frankrijk, de V. S., Australië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, West-Duits!and, Italië en Nederland. De eenheid onder de achttien landen, die op de eerste Suez-conferentie het plan-Dulles voor internationalisatie van het kanaal steunden, zal niet bewaard blijven. Pakistan heeft op de vergadering van gistermiddag reeds meegedeeld, dat het tegen het voorstel voor een gebruikers-organisatie is gekant. De achttien aanwezige landen dienen Egypte uit te nodigen nader met hen te onderhandelen, aldus de Pakistaanse woordvoerder. Dene marken, Perzië en Zweden hebben, hoewel hun delegatieleiders gisteren aan het woord kwamen, voorshands een positieve stellingname ontweken. Toen gisteravond de vergadering tot hedenmorgen werd verdaagd, moesten Ethiopië, Japan, Portugal, Spanje en Turkije zich nog over liet plan uitspreken. In conferentiekringen verwacht men, dat uiteindelijk twaalf van de achttien landen zullen besluiten met de gebruikers-organisatie, zoals die gisteren door minister Dulles is geschetst, in zee te gaan. zies en Nasser o.m. te wijten was ge weest aan het feit, dat deze commissie geen onderhandelingsbevoegdheid bezat. Ook de Spaanse vertegenwoordiger Ar- tajo, meende dat er nog eens kans be stond dat verdere onderhandelingen met de Egyptische regering iets zouden op leveren. organisatie wordt verge- Dulles liet duidelijk uitkomen dat het Praktische nut van de gebruikers-orga nisatie „voor een groot deel hoewel niet volledig zal afhangen van de houding van Egypte". De enige positieve afwijzing kwam tot dusver van Pakistan. De nieuw benoem de minister van buitenlandse zaken van dat land, Sir Firoz Khan Noón, betoogde op de middagvergadering, dat men het plan voor een gebruikers-organisatie ge heel diende te laten vallen. Door middel van nieuwe onderhandelingen met Egyp te moet overeenstemming worden be reikt tussen de gebruikers en Egypte „van welk land het kanaal een integre rend deel uitmaakt". „Zou president Nas ser de voorstellen der achttien verwer pen, dan moeten deze zich onmiddellijk wenden tot de Veiligheidsraad, welke reeds van de situatie op de hoogte is ge steld door Egypte zelf". De Pakistaanse minister maakte het niet duidelijk, hoe hij zich voorstelt, dat de achttien met Nasser, moeten gaan pra ten, waar deze hem reeds eerder via de commissie-Menzies hebben benaderd en waar Egypte zelf een uitgebreide inter nationale conferentie (45 landen) heeft uitgenodigd. Mogelijk echter heeft de Pakistaanse minister voor zijn voorstel een argument gevonden in het verslag, dat de Zweedse minister van buiten landse zaken, Unden, gisteren aan de con ferentie heeft uitgebracht. Unden, die deel uitmaakte van de commissie-Menzies, heeft namelijk mee gedeeld. dat er tijdens de gesprekken die Menzies met Nasser had, aanwijzin gen waren, dat Egypte misschien be reid is enige concessies te doen. Hoe-wel ook hij het in het vage liet, hoe hij zich de verhouding dacht tussen het 18-landen-,gesprek en de 45-mogend- h eden-conferentie, achtte Unden het „raadzaam" verdere onderhandelingen met de Egyptische regering te voeren. De Zweed was overigens van mening, dat de beste oplossing is de gehele kwestie maar ineens voor de V.N. te brengen. Zoals bekend werd dit standpunt reeds geformuleerd in een. communiqué. dat het afgelopen weekeinde werd gepubli ceerd na een gezamenlijke voorbespre king tussen de drie Scandinavische mi nisters van buitenalndse zaken. Opmer kelijk is nu, dat de Scandinavische lan den in Londen niet een geheel overeen stemmende houding aannemen. Halvard Lange van Noorwegen verklaarde wel, dat de zaak z.i. naar de V.N. diende te verhui zen, doch hij ontveinsde zich niet, dat dit tijd zou vergen en verenigde zich der halve met de oprichting van een gebrui kersorganisatie van voorlopig karakter. De Deense minister Hansen, wenste zich daarentegen in het geheel niet te binden. Hij koesterde ernstige twijfel omtrent de bruikbaarheid van de voorgestelde or ganisatie en deelde mee, dat hij „om con stitutionele redenen" niet in staat zou zijn het definitieve standpunt van Dene marken op deze conferentie mee te delen. De Perzische gedelegeerde, Ardalan, die ook deel heeft uitgemaakt van de commissie-Menzies, brak evenals Unden een lans voor een nieuwe poging om met Egypte tot onderhandelen te komen. Daarna kon in het raam van de V.N. worden opgetreden. A] eerder had Arda lan uiteengezet, dat de mislukking der besprekingen tussen de commissie-Men- de ochtendvergadering, waarin de Britse minister Selwyn Lloyd tot voor zitter werd benoemd, heeft minister Dul les het ontwerp voor de vereniging van kanaalgebruikers (een vereniging van re geringen, niet van reders) in zes punten uiteengezet: 1. De achttien landen moeten hun hui dige samenwerking voorzetten; 2. De verklaring van 23 augustus moet de grondslag voor verdere onderhande lingen blijven; 3. Het is nuttig een kleine staf samen te stellen die klaar zal staan om de sche pen van de leden bij te staan bij de vaart door het kanaal! (Bijdit punt wees mi nister Dulles er op, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat op voorlopige basis een bepaalde vorm van samenwerking met de Egyptenaren zal worden gevon den. Hij doelde daarbij kennelijk op een gisteren door ons aangehaalde verklaring van de directeur-generaal van de ka naal-autoriteit. Yoenis, die gezegd zou hebben, dat schepen van de gebruikers organisatie. die het kanaal willen pas seren, een Egyptische loods moeten aan vragen, Men heeft aan die verklaring in het westen enige waarde gehecht, omdat zij zou wijzen op een zekere erkenning van de gebruikers-organisatie. Gister avond werd een en ander in een offici eel communiqué te Cairo gerectificeerd. Yoenis zou in werkelijkheid hebben ge zegd. dat elk schip, dat door het Suez- kanaal wil varen, zich moet houden aan de regels en bepalingen van de Egyp tische kanaalautoriteit). 4. De gebruikers-organisatie moet een klein dagelijks bestuur hebben; 5. De organisatie moet een bescheiden werkkapitaal hebben, voorlopig voor te schieten door de leden. Later kunnen deze voorschotten worden terugbetaald uit de inkomsten van de doorvaartgelden; 6. Het lidmaatschap zal geen enkele verplichting inhouden. Men hoopt echter, dat de leden zo zullen handelen dat het Onder de sprekers van gisteren be vond zich de Britse minister van bui tenlandse zaken Selwyn Lloyd, die ver klaarde dat de Britse regering nimmer enige twijfel had gekoesterd aan de nood zaak het geschil voor de Veiligheidsraad te brengen. „Wanneer dit moet gebeuren en welke constructieve voorstellen moe ten word envoorgelegd. zijn echter vraag stukken. die van betekenis zijn voor deze conferentie". De Australische gedele geerde. Spender, noemde de voorstellen van Dulles „een waardevolle stap". De Italiaan Martino. die de plannen eveneens steunde, sprak zijn tevredenheid uit over Dulles' verklaring, dat een oplossing op vreedzame wijze moet worden gezocht. Pineau. de Franse minister, achtte Dul les' plan een „logisch antwoord". Hij drong op spoed aan. Staatssecretaris Hall- stein van West-Duitsland noemde de ge dachte „gezond" en de Nieuwzeelander Clifton Webb noemde internationalisatie „noodzakelijk". Namens Nederland sloot minister Luns zich bij het voorstel voor een gebruikers-organisatie aan. Minister Dulles voerde gisteren aan het slot van de middagvergadering voor de tweede maal het woord toen om enkele vragen te beantwoorden, maar vooral om een dringend beroep te doen om de eenheid te bewaren. En de weifelaars waarschuwde hij: „Het is niet genoeg alleen maar voor vrede te werken, het is noodzakelijk te werken voor een oplos sing in overeenstemming met de recht vaardigheid en het internationale recht!" (Van onze weerkundige medewerker) In Zuid-Limburg steeg de temperatuur gistermiddag tot 21 gr. C en op de Wad deneilanden tot 17 gr. C. Verder naar het zuiden was het nog iets warmer en Parijs noteerde een zomerse dag van 25 gr. C. De zuid-oostelijke wind, die vrij zwak is, voer de vandaag nog iets warmer lucht naar ons land, waardoor de temperatuur in de mees te provincies tot boven de 20 gr. C steeg. Dit fraaie zomerweer danken wij aan een hogedrukgebied, dat in de afgelopen dagen van Schotland naar Duitsland is getrokken. Het centrum blijft zich echter in oostelijke richting bewegen waardoor de luchtdruk in West-Europa langzaam is gaan dalen. Een storingsfront van een depressie ten westen van Ierland trekt naar West-Frank_ rijk en zal morgen de bewolking in ons land wat doen toenemen. Hierdoor zal het morgen minder warm zijn dan van daag. Ook zullen de regenkansen groter worden, maar morgen zal het op de meeste plaatsen in ons land npg droog kunnen blijven. Wij blijven in een overwegend zui delijke luchtstroming, zodat de tempe ratuur voor de tijd van het jaar aan de hoge kant blijft. bh**: Bij de behandeling van de ontwerpbe groting van Oorlog voor het dienstjaar 1956 zijn mededelingen gedaan omtrent de redenen voor een verzoek van de NATO-opperbevelhebber aan Nederland om een tweede Parate divisie te vormen en van de Problemen, welke aan inwilli ging van het verzoek waren verbonden. het aantal parate z.g.n. „legerkorpstroe pen'' (d.w.z. de troepen die niet in divi- sieverband tot het legerkorps behoren, Red.) te beperken door, boven en behave de logistieke eenheden welke onmisbaar zijn voor de verzorging van twee parate divisies slechts zoveel eenheden aan ..le gerkorpstroepen" paraat aanwezig te doen zijn, als strikt nodig is om de op leiding te verzekeren. Het verkleinen van de divisieorganisa tie en het verminderen van de parate „legerkorpstroepen" tezamen, leveren zo. veel personeelswinst op, dat het hierdoor mogelijk wordt om, bij handhaving van de huidige lichtingssterkte en van de huidige duur der eerste oefening, een tweede parate divisie op te richten. Gelet op de overwegende betekenis De studiegroep, welke tot taak had te overwegen op welke wijze de samenstel ling van het Nederlandse legerkorps (en zijn onderdelen) kan worden aangepast aan de eisen welke de atoomoorlogvoe- rng stelt, heeft inmiddels haar taak be ëindigd en is tot de conclusie gekomen dat, teneinde de divisie aan de atoom- oorlogvoering aan te passen, een vrij aanmerkelijke inkrimping van de orga nisatie geboden is. Omtrent de hoofdlijnen van de door de studiegroep ontworpen nieuwe organisa tie zowel van de divisie als van het leger korps is intussen na overleg met de geallieerde opperbevelhebber in Europa en met de commandant van de land strijdkrachten in Centraal Europa in beginsel een beslissing genomen, een be slissing waarmede de genoemde geal lieerde bevelhebbers instemmen. De detailuitwerking, welke daarna is ter hand genomen, is voor een deel voltooid. Alvorens tot definitieve vaststelling over te gaan, zullen een aantal onderdelen, in hun nieuwe samenstelling, nog aan een proef worden onderworpen. Aldus de toelichting op de begroting van het departement van Oorlog. Het wordt voorts verantwoord geacht In het Lancaster House te Londen is woensdagochtend de tweede internatio nale conferentie over de situatie rondom het Suez-kanaal begonnen. De foto toont v.l.n.r. aan de conferentietafeï de dele gaties van Nederland. Nieuw-Zeeland en Noorwegen. Derde van linies de leider van de Nederlandse delegatie mr. J. M. A. H. Luns, naast hem mr. D. U. Stik ker, de Nederlandse ambassadeur in Londen. van de reorganisatie betreft, bestaan ten aanzien van de dienstplichtige man kracht geen moeilijkheden. Ten aanzien van het beroepspersoneel heeft aanvan kelijk enige twijfel bestaan, doch ook in dit opzicht bestaan thans geen onoverko melijke bezwaren meer. De financiële consequenties van de reorganisatie laten zich nog niet ten volle overzien. Zeker is echter, dat zo al niet terstond, dan toch geleidelijk uitbreiding van mat'eriëel (o.m. van verbindingsmid delen) nodig zal zijn en dat ook al zou van de zijde van de Verenigde Staten van Amerika materiële hulp worden ver leend, vrij aanzienlijke uitgaven zullen moeten worden gedaan om de aanpassing der gevechtseenheden aan de atoomoor logvoering te verzekeren. Het is daarom. dat de minister overweegt om geleidelijk welke volgens de huidige strategische in- het aantal 2e echelons-divisies (mobilisa zichten aan parate strijdkrachten moet worden gehecht, alsook op de wenselijk heid om de organisaties der legereenhe den zo spoedig mogelijk aan de eisen van de atoomoorlogvoering aan te passen, zal <je vorming van een tweede parate divi sie onder gelijktijdige wijziging van de divisieorganisatie reeds in 1957 kunnen worden ingeleid. Wanneer de reorganisatie zal zijn vol- bele) tot twee terug te brengen, waar door een besparing zou worden verkre gen ten aanzien van de bouw van mobili satie-magazijnen, op te leggen oorlogs- voorraden en het houden van herhalings oefeningen. Tot dit Plan kan echter eerst definitief worden besloten nadat hierover in de NATO overleg za! zijn gepleegd. De mi nister ziet evenwel anders geen moge- tooid en derhalve twee parite «ikheid om onder een voor Nederland benevens een aantal mobilisabele divisies j aanvaardbaar defensieplafond te blijven, beschikbaar zijn zal tevens het tijdstip De ge(jachten gaan derhalve uit naar zijn aangebroken om deze divisies op an- pgn toekomstige NATO-bUdrge van: een dere wijze te groeperen, d.w.z. om de pa- actiej legerkorps, bestaande uit staf. 2 rate divisies tot een paraat legerkorps en djvisjes cn een beperkt aantal leger de reserve-divisies tot een reserve-leger korps te formeren. Voor wat de personele consequenties korpstroepen en bovendien een snel op roepbaar reserve legerkorps, bestaande uit staf 2 divisies en legerkorpstroepen. Voor het eerst na de verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer gisteravond in het openbaar ge sproken op uitnodiging van de afdeling' 7 (Oud-Schoten) van de federatie Haarlem van de P.v.d.A. In het hijzonder besteedde hij aandacht aan de kabinetsformatie. „In dien men er niet in mocht slagen, een ka binet te vormen dan is het niet onmogelijk, dat de Koningin de Tweede Kamer ont bindt en dat nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden", aldus spreker. Hij vreest deze niet. Oppositie vindt hij niet aanlokkelijk, maar zou deze eventueel aanvaarden. De heer Vermeer deelde mede, dat de Partij de kandidatuur van de heer Hofstra als minister van Financiën handhaaft, ondanks het nerweer van de K.W.V, Minister Luns, aic de Nederlandse dele gatie op de tweede Londense conferentie over het Suezkanaai leidt, heeft gisteren ter conferentie de Nederlandse instem ming met het plan tot oprichting van een gebruikers-organisatie bekend gemaakt. „Hoewel wjj ongetwijfeld de voorstellen van minister Dulles nader zullen moeten bestuderen, kunnen wil in het algemeen onze instemming betuigen met de grond slagen, die daarin zijn vervat Over het voorleggen van de kwestie- Suez aan de V.N. zeide de minister: „Woensdagochtend is de mening 2eV|' dat de toestand die ten aanzien van het Suezkanaai is ontstaan, eveneens dient te worden besproken in de Verenigde Na ties. Ik ben het volkomen met deze ziens wijze eens en ook ik ben van mening, dat op de een of andere wijze de V.N. die nen te worden benaderd. Wij moeten ech ter zeer nauwkeurig nagaan hoe deze benadering zal geschieden en er naar stre ven een oplossing te vinden voor dit zeer belangrijk aspect van het vraagstuk, ter wijl ook gesproken moet worden en over eenstemming moet worden bereik» CY?.Ï' het juiste tijdstip daarvan.". Minister Luns scha-^"^ ZjCh achter de Britse minister vai?s buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, die f]1 njn openingsrede zeide, dat het intei. nationale systeem waaronder het Suezkana.-j tot 26 juli van dit jaar werd beheerd. een evenwicht vormde tussen de belange,-, van de ge bruikers van het kanaal enerzjjc!s en de wettige belangen van de re^éring van Egypte. „Ik ben het met u een* aldus minister Luns, „dat de eenzijdigi.- daad van de Egyptische regering een van u>e belangrijkste garanties, neergelegd in de conventie ter bescherming van de belan gen van de gebruikers, heeft weggeno men. Dit is in strijd met de grondslag van de conventie." Minister Luns ver volgde: „De ernst van de huidige toe stand inziende, hadden de achttien lan den, die hier bijeen zijn, overeenstemming bereikt over een redelijke en aanvaard bare oplossing, die ongelukkigerwijze door kolonel Nasser is afgewezen. Niettemin blijf ik er persoonlijk van overtuigd en hoop ik, dat er een algemene instemming rondom deze tafel zal bestaan, dat de voortfcgllen die door de commissie yan vijf onder leiding van premier Menzies zijn overgebracht, nog steeds de best mo gelijke oplossing vormen, die recht doen varen aan de rechtvaardige eisen van alle betrokken partijen, met inbegrip van de Egyptische regering." „Ik wens oprecht, dat de eenheid, die wij in het, verleden hebben getoond ten aanzien van het doel, onder ons zal blij ven bestaan in onze huidige besprekin gen". De minister zeide voorts, dat niet al leen recente gebeurtenissen verdere be sprekingen tussen de 18 landen recht vaardigen. maar dat deze tot zelfs nog grotere samenwerking en vereniging dwingen met het oog op het dringende ka rakter van het vraagstuk. „Indien ik zijn woorden juist opvat, is dit ook het we zen van de voorstellen, die woensdagoch tend door minister Dulles zijn ingediend, toen hij de nadruk legde op de noodzaak van voortdurende samenwerking." Van de zomer werden we er niet mee verwend, zodat nu iedereen zijn kans waarneemt om van het mooie weer te genieten. De juffrouw op de foto heeft zich met een paar kussens in het raam geïnstalleerd, om vooral niets van de heerlijke son te missen. Het kabinet van Siam heeft aan een bijzondere commissie opdracht gegeven onderhandelingen te voeren met de Shell Oil Company en de Standard Vacuum Oil Company over de herziening van pacht- contracten en over het scheppen van de mogelijkheid voor de regering van Siam in olie te handelen. In een helder en overzichtelijk betoog heeft drs. Langemeyer de idee van de be zitsvorming, zoals de K.V.P. zich ede voor stelt en de moeilijkheden, die hieromtrent ontstaan zijn, uiteengezet. De bezitsvorming, zo kurnen wij de causerie van de radio-spreker samenvat ten, is noodzakelijk, als men de grote ongelijkheid tussen de vermogens van onze bevolking wil nivelleren. Hier komt dan nog bij, dat de komende jaren een nieuwe sociale revolutiete zien zullen geven, een soort tweede gouden eeuw, met enorme uitbreidingen op het gebied van het bedrijfsleven etc. Als er dan geen maatregelen worden genomen, zal de scep- Te Marcinelle zijn "istcrjniddag 53 slachtoffers van de mijnramp begraven. Op het „Place des Hayes", waar de uit vaartdienst werd opgedragen bevond zich een grote menigte rond de 19 leger- vrachtwagens, waarop de lijkkisten wa ren geplaatst. Deze waren behangen met de nationale kleuren ven de landen, waar van de slachtoffers onderdanen waren. De kisten van zeven niet-geïdrntificeerde •-lachtoffers waren behangen met de vlag vair -Marcinelle. Er werd verder een mohammedaan se ple ehtiigheid gehouden ter nagedachte nis van een Algerijnse mijnwerker en een protestan tse dienst voor een Hongaar. De balans van de mijnramp ziet er thans als volgrt uit: 203 geïdentificeerde doden, onder xvie 107 Italianen, 73 Bel gen, 7 Polen, Grieken, 3 Duitsers, 3 Hongaren, 1 Emgelsman, 1 Oekrainer, 1 Rus en 2 Fransein, 32 niet geïdentificeer- den, 27 nog niet opgehaalde lijken, 13 overlevenden. Voor het jaar 1957 raamt de minister van Landbouw dat het totaal der uitgaven van het Landbouw-egalisatiefonds een be drag zal belopen van 165.720.000 gulden. Teneinde aan de roggetelers een minimumopbrengst voor hun produkt te verzekeren, zal het gezien de thans geldende prijzen op de binnenlandse markt noodzakelijk zijn ook voor binnenlandse rogge van de oogst 1957 steunmaatregelen te nemen, zo wordt in de toelichting o.a. gezegd. De kosten van deze maatregelen worden, op basis van de voor de oogst van 1956 berekende kostprijs en de gemid delde opbrengst van de rogge in 1955 en 1956, geraamd op f 15.000.000. Als nadelig saldo op de aan- en verkoop van suiker wordt f 14.620.000 geraamd. van 1957 de garantieprijs af fabriek nog moet worden vastgesteld, werd dit bedrag gebaseerd op de garantieprijs voor de oogst 1956 en de verwachte afleveringsprijs. terwijl bovendien rekening gehouden werd met de aan suikerraffinaderijen toegezegde vergoeding van het verschil tussen het wettelijk vastgestelde invoerrecht op wit- suiker en het recht op witsuiker, dat afgeleid kan worden uit het wettelijk vastgestelde recht op ruwe suiker. Voor de nadelige saldi, die kunnen ontstaan bij de export van bacon en vlees waren, wordt een stelpost groot f 25.000.000 opgenomen aangezien thans nog geen enkel gegeven beschikbaar is betreffende hoeveelheden en prijzen van de gedurende Voor toeslag op cons-impticmelk is een post van f 60.700.000 opgenomen. Daarbij is, op grond van de voor het melkprijsjaar 1955/1956 vastgestelde basismelkprijs en de thans geldende consumentenprijzen, gere kend met een basistoeslag van f 3.30, benevens een extra toeslag in het westelijk gebied van f 0.75 per 100 liter gestan daardiseerde melk. Voor uitkeringen ten behoeve van vee houders tengevolge van de gegarandeerde basis-melkprijs is f 49.400.000 geraamd. Deze uitkering is afhankelijk van de voor het melkprijsjaar 1956/1957 nog vast te ter door slechts enkelingen worden ge zwaaid. die aldus alle macht tot zich trekken. De K.V.P. wenst nu dit toekom stige bezit over zoveel mogelijk mensen te verdelen bezitsvorming dus naast een verdergaande uitbreiding van de sociale verzekeringen. De socialisten daarentegen, zo vervolg de de heer Langemeyer, zijn voorstander van een collectieve winstdeling, door de winst van de ondernemingen af te romen en dit geld te transporteren naar een centrale investeringsmaatschappij, die dan verder voor de verdeling van de koek moet zorgen. Hiertegenover bestaat het katholieke bezwaar, dat alle financiële macht dus in handen komt van één instelling. Dit leidt onherroepelijk tot controle van staatswege en indirect dus weer tot staatsbemoeiing, het grote stokpaardje van de socialisten. De K.V.P. stelt zich de bezitsvorming voor als een groot goed, dat voor iedereen bereikbaar moet zijn. Iedereen moet kun nen sparen voor zijn bezit en dit moet worden mogelijk gemaakt door bepaalde maatregelen, o.a. op fiscaal gebied. Van deze fiscale douceurtjes zonden dan alle werknemers eveneens de kleine zelf standigen tot een inkomengrens van f 8000 moeten kunnen profiteren; het bedrijfsleven zou hierdoor geïnteresseerd moeten worden door het invoeren van bedrijfsspaarregelingen (zoals die in som mige bedrijven reeds bestaan), het jeugd- sparen zou bepaalde faciliteiten moeten krijgen, etc. Op deze fiscale vrijstellingen is men nu gestruikeld, daar de socialisten hiervan onder geen beding willen weten. De K.V.P. houdt hier echter hardnekkig aan vast. Een oplossing voor het probleem zag drs. Langemeyer voorlopig niet. „De K.V P. kan en mag dit punt niet in zijn geheel laten schieten. Het gaat hier ten slotte om een zeer belangrijk goed voor ons gehele Nederlandse volk". In een interview met Kingsbury Smith, een vertegenwoordiger van het Ameri kaanse persbureau International News Service, heeft de Russische premier Boel- ganin verklaard, dat hij een bijeenkomst van de regeringsleiders mot Egypte, In dia, Frankrijk, Groot-Brittannië de V.S. en de Sovjet-Unie ter bespreking van het Aangezien, voor suiker van de bietenoogst 1957 te exporteren vleesprodukten. stellen basis-melkprijs met de eventueleSucz-Vraagstuk zou toejuichen, toeslagen daarop enerzijds en de gemid- Volgens Radio-Moskou, die van het in- _-.ii, :n aat melk- terview melding maakte, zou Boeïganin delde opbrengst van {jenjve een geschikte plaats voor deze prjjsjaar anderzijds. bijeenkomst achten. De suggestie van Boeïganin werd gis teren op het Amerikaanse ministerie van. buitenlandse zaken te Washington koel ontvangen. In Parijs luidde de reactie: „Het denkbeeld is niet nieuw". Sjepilof had in augustus, op de eerste Suez-con ferentie voorgesteld een 45-landen-con- ferentie te houden. Later suggereerde hij het overleg tot de zes thans ook door Boeïganin genoemde staten te beperken. Op het Britse Foreign Office weigerde men commentaar te leveren. Men zal er de suggestie waarschijnlijk niet officiëel in overweging nemen, tenzij ze formeel ter kennis van de Britse regering zal Aangezien omtrent geen van beide factoren thans nog enige zekerheid bestaat, werd het uitgetrokken bedrag gebaseerd op de ter beschikking staande gegevens voor de jaren 1955 en 1956. Voor uitgaven in verband met bijzondere voorzieningen op het gebied van aard appelen, tuinbouw en sierteelt, van de visserij en van pluimvee en eieren zijn memorieposten opgenomen teneinde de mogelijkheid open te laten om zo nodig maatregelen te kunnen treffen voor bijzondere voorzieningen ten behoeve vfiü die afdelingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1