BACONPRIJS blijft voorlopig gehandhaafd Swyre (xpress 333 JSi t Klinisch Hoger Rotterdam in Onderwijs te een impasse Kees van lersel bewijst de VARA- televisie slechte dienst Dat moét goed zijn...'t is State Express! RESIDENTIE-ORKEST VOOR INTERNATIONAAL FORUM Tactloze regie die grenzen van de betamelijkheid overschreed DRAADLOOS CONTACT rr fj M.A.L-bureau als brug ran „saai baantje naar „avontuur IS Maarschalk Juin sprak met minister Staf Ziekenhuizen moeten huiselijkerworden Overeenstemming met importeurs 'W €11 Énl MÉM Katholieke kandidaten voor de Eerste Kamer Uitleveringsverzoek van Nederland afgewezen? DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 PAGINA 3 K Veranderende mentaliteit van het werkende meisje „Oostelijke Vleugel Centraal Station" staat er als adres op de brieven, die gericht zijn aan het Maatschappelijk Advies- en Inlich tingen Bureau Rotterdam. De laat ste tijd, sinds de bouw van het nieuwe Centraal Station, is die oostelijke vleugel wel enigszins achteraf komen te liggen, maar toch zetelt daar één van de 4 af delingen (de andere drie liggen in Amsterdam, Den Haag en Utrecht) van een landelijk bureau, dat in de betrekkelijk korte tijd van zijn be staan, een plaats en dikwijls een zeer belangrijke is gaan innemen in het leven van talrijke jonge mensen. „U zult zich afvragen: Wat doen ze op dat M A.I.-Bureau eigen lijk?", staat er ergens in een circu laire, gericht aan de jongeren. En het antwoord is kort en bondig: „Uw belang dienen, niet meer, niet minder". De belangen van jongens en meisjes tussen de 16 en de 30 jaar, die een onderdak zoeken of inlichtingen willen hebben over studiemogelijkheden, ontwikke lingsclubs en verenigingen. Preventieve taak Grote betekenis Komt een meisje na en verblijf van een jaar of langer in het buitenland weer „thuis", dan blijkt dat de afgelopen tijd voor haar van grote betekenis is geweest. Zij heeft bewezen het nodige doorzet tingsvermogen te bezitten en zal nog dikwijls profijt trekken van de opgedane ervaringen. Haar hele kijk op het leven is in belangrijke mate ruimer geworden. mwt En nu geen aanbiedingen meer GOUVERNEUR v. TILBURG OVER ZIJN REIS NAAR NEDERLAND Ina Adriaans - „streek thuis weieens zakdoeken" - werkte in Engels huis houden In één van de rustige straten van TuindorpVreewijk is een blond meisje van twintig lentes momen teel aan 'n welverdiende vakantie bezig. Ina Adriaans kwam enige dagen geleden terug uit Engeland, waar zjj ongeveer een jaar lang werkte als „hulp in de huishou ding". Na water voor een kopje thee te hebben opgezet, vertelt zij van haar ervaringen. Een Hollands woord, dat haar daarbij niet snel genoeg in de mond komt, wordt onmiddellijk door het Engelse ver vangen; direct gevolgd door een verontschuldigende glimlach. Begon eenvoudig INA ADRIAANS „O, heavens. Militaire dienst A ««ui imiiier EVENTUELE LOSMAKING VAN UNIVERSITEITEN Tijdens het verloop der bespre kingen is hij tot de overtuiging ge komen, dat de faculteiten de pro blemen niet hebben behandeld in een grootheid van geest en een ruimheid van opvattingen, zoals hij altijd gemeend had deze te mogen veronderstellen bij deze colleges. tH bus/ Zelfstandigheid Een mogelijke oplossing kan vol gens spr. worden gezien in een be sluit van de algemene en plaatse lijke overheid om de stichting te veranderen in een geheel zelfstan dige instelling, wel op universitaire leest geschoeid, maar onafhanke lijk van de reeds bestaande orga nen. Dat hiervoor een wetswijzi ging nodig zal zijn, lijkt spr. geen overwegend bezwaar. Voor de Rotterdamse stichting zou deze ge wijzigde status dan kunnen worden gezien als een overgang naar een Rotterdamse universiteit. „BEZITSVORMING EN EVANGELIE" Studiedagen op Drakenburgh GEEN REPRESENTATIEF PROGRAMMA Hoorspel over St.-Ignatius Uitnodiging met bijbedoeling De zaak Anneke Beekman WIJDINGEN PATERS VAN DE H. GEEST MK. A. TEPE overleden „Ik ga in hef buitenland werken ...■SrHEBr Is dit meisje met <Iie grote koffer een van de vele „moderne verkende meisjes'' die bedanken voor een „saai kantoorbaantje en liever het avontuur tegemoet gaan in een of ander huishouden in het buitenland Gistermiddag zijn op het vliegveld Val kenburg de Franse maarschalk A. Juin cn generaal-majoor N. Geurin aangeko men. De hoge Franse officieren werden bij hun aankomst verwelkomd door ge neraal B. Hasselman. luitenant-generaal A. Baretta, commodore A. van der Schat- ten-Olivier en de officier toegevoegd ma joor der artillerie jhr. N. de Brauw. Nadat maarschalk Juin de erewacht had geïnspecteerd, begaf hij zich naar het ministerie van Oorlog !n Den Haag. Hier had hij een onderhoud met de demissio naire minister van Oorlog ir. C. Staf. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Franse ambassade. Gisteravond zaten de Franse gasten aan een diner aan in hotel De Witte Brug. Vandaag zou maarschalk Juin in de Julianakazerne een erewacht inspecteren, waarna hij een bijeenkomst zou bijwonen van generaal Hasselman, luitenant-gene raal Baretta, commodore Van der Schat- ten-OIivier en generaal-majoor mr. W. van Dijk, In de middaguren zouden zij door H. M. de Koningin op Soestdijk worden ontvan gen. Maarschalk Juin zou vanmiddag van het vliegveld Soesterberg vertrekken. De ziekenhuizen zullen in de toekomst aan de patiënten een „huiselijker" ver blijf moeten kunnen bieden dan tot dus verre. zo heeft ir. J. Leupen, hoofd van de gebouwendienst van Publieke Werken in Amsterdam, gisteren in een inleiding op de medische vakbeurs in Utrecht ver klaard. Ir. Leupen meende, dat in de zie kenhuizen ruimere dagverblijven moeten worden ingericht, omdat er steeds meer ambulante patiënten komen. Het dagver blijf moet volgens hem een huiselijk ka rakter dragen en zodanig gemeubeld en ingericht zijn, dat de patiënt zich er in een zithoekje kan terugtrekken. Ook zal volgens ir- Leupen moeten wor. den overwogen, in verschillende afdelin gen een eefczaaltje voor ambulante pa tiënten op te nemen. Ir. Leupen meent voorts dat het aan beveling verdient per afdeling een spreek- en ontvangkamertje te projecteren voor het voeren van vertrouwelijke gesprek ken met geestelijke verzorgers, zaakwaar nemers enz. De laatste jaren hebben de dames van het M.A.I.-Bureau er echter een taak hij- gekregen het voorlichten van meisjes, die de brui geven aan een of ander „saai baantje" in hun vaderland en van plan zijn in het buitenland werk te zoeken. Haar aantal neemt nog steeds toe en dit is wel typerend voor de veranderende mentaliteit van het moderne werkende meisje. „Niet meer van negen tot twaalf en van een tot vijf uur achter een schrijf machine op een muf kantoor zitten, niet meer leven in het (o-zo-gauw) bekrompen kringetje van het ouderlijk gezin, maar weg uit die-sleurvan-alle-dag. los van de goedbedoelde, maar vaak lastige, gebon denheid van thuis. Ik ben tenslotte al negentien (of twintig, of een en twintig) en kan best op mezelf passen, zo redene ren zij. „Maar bij niet alle meisjes, die zo iets beweren, is dat oo(k werkelijk het geval", meent mejuffrouw A. M. Bosch, de leid ster van het Bureau in Rotterdam- ,-De leeftijd brengt mee, dat zij zich in staat achten de hele wereld te veroveren en in haar jeugdige overmoed zouden zij gemakkelijk tot stappen komen, waarvan zij later onnoemelijk veel s-pijt kunnen hebben. Natuurlijk is er bij de meisjes, die naar het buitenland willen, meestal wel een hoeveelheid ondernemingsgeest aanwezig. Maar primair is een groot aan passingsvermogen #n het zelfstandig tegen een moeilijke situatie opgewassen ?ijn. De kinderen moeten beseffen, dat zij niet meer met vader en moeder een probleem zullen kunnen bespreken, maar het hele maal alleen moeten oplossen". Wanneer een meisje zich voor inlich- i tingen tot het M.A.I.-Bureau wendt, wordt begonnen met haar zo volledig mogelijk voor te lichten. „Dit is de zeer belangrijke preventieve taak van onze instelling", zegt mejuffrouw Bosch. „Het naar het buitenland gaan is op zich zelf niet zo bijzonder; in de meeste gevallen zal 'k zo'n meisje ook wel aanraden haar plan uit te voeren. Maar zij moet goed weten waaraan zij begint. Is zij nog geen een en twintig, dan brengen wij een bezoek aan de ouders, waarbij dikwijls de nodige bezwaren en vooroordelen uit de weg kunnen worden geruimd. Natuurlijk, er zijn voor een jong meisje wel enkele gevaren aan een zelfstandig verblijf in een vreemd land verbonden, maar die worden vaak over dreven. Dit hangt in grote mate van het meisje zelf af". Het tot stand brengen van een bemid deling tussen een buitenlandse werkgeef ster meestal is er slechts plaats als „hulp in de huishouding" en een on dernemend Nederlands meisje vraagt goede voorbereiding en veel tijd. Het milieu, de werkvoorwaarden en logies- en studiemogelijkheden spelen daarbij een belangrijke rol. Maakt een meisje van die bemiddeling door het M.A.I.-Bureau gebruik, dan heeft zij de meeste kans terecht te komen in een omgeving, die is aangepast zowel aan haar kwaliteiten, als aan haar levensopvattingen, en die zo doende moreel geen gevaar voor haar inhoudt. ;v> -.-X- In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van het Produktschap voor Vee en Vlees bestond sterk verzet tegen het voorstel van de adviescommissie om de baoonprijs op 2,40 per kg. te handhaven. Er is hierover zowel in de openbare vergadering als in een besloten zitting langdurig van gedachten gewisseld. Het resultaat was tenslotte, dat men de ge noemde PÓis voor een week zal aanhou den om hem daarna opnieuw te bezien. In zijn beschouwingen over de markt situatie deelde voorz., de heer Joh. de Veer mee, dat de produktie over het eer ste halfjaar een verhoging gaf te zien. Runderen werden weliswaar wat min der aan de markt gebracht, doch daarte genover waren er meer varkens. In to taal bedroeg de produktie 277.000 ton. Ook de consumptie is groter geweest. De invoer is verdubbeld, vooral door de grotere import van slachtrunderen. De uitvoer van bacon was iets meer, terwijl aan vleeswaren beduidend meer is uitge voerd. Met dit al noemde de heer De Veer de rundveepositie en de prijzen toch zorge lijk. Een gesprek met de importeurs heeft tot gevolg gehad, dat zij zich vrijwillig beperkingen zullen opleggen, waarbij 't kwantum steeds voor veertien dagen zal worden vastgesteld. Dit is afhankelijk van de exportmogelijkheden, die er ten aanzien van Frankrijk gunstig uitzien. Voor de periode van 15 tot 29 septem ber is een afspraak gemaakt aangaande 1000 stuks vee per week. Voor wat de vleesprijs betreft, merkte de heer De Veer op, dat deze zeer afhan kelijk is van de weersomstandigheden in verband met het nodige voer voor de dieren. Gouverneur J. van Tilburg van Surina me heeft op een persconferentie over zijn reis naar Nederland medegedeeld, dat hij aan de heren Drees en Burger te ken nen heeft gegeven, dat hij verder niet wenst benaderd te worden voor enig ambt in Nederland. De gouverneur deelde mede niet het verwijt te willen riskeren, dat hij te makkelijk de opdracht, die hij ze ven maanden geleden heeft aanvaard door het accepteren van het ambt van gouverneur, van zich af tracht te schui ven. „Al van mijn zeventiende jaar af wilde ik naar het buitenland. Ik vond het wer ken op kantoor te saai en bovendien leek het me' een pracht gelegenheid om een vreemde taal vlot te leren spreken. En geland' en vooral Londen, trok mij daarbij het meeste aan- Natuurlijk vond mijn vader mij toen nog te jong en het duurde twee jaar. voordat hij zijn toestemming gaf. Via een advertentie kwam ik in con tact met een Joodse familie hier in Hol land, die spoedig naar Engeland overstak, Er waren vijf kinderen en ik hielp in de huishouding. Thuis had ik een enkele keer weieens zakdoeken gestreken maar meer ervaring in huishoudelijk werk had ik niet. In het begin deed ik dan ook alleen maar vrij eenvoudige karweitjes. Geleidelijk aan breidden deze zich echter uit en toen kreeg ik het ook heel wat drukker. Bo vendien kon ik me niet al te best aan passen aan de verschillende gewoonten, die de familie volgens haar Joodse op vatting en religie in ere hield. Daar kwam nog bij, dat in huis bijna geen Engels werd gesproken, wat voor het Ieren van de taal nu ook niet zo bevorderlijk was. Ik nam mijn ontslag en werkte enkele weken in een ziekenhuis, waar ik echter bijzonder weinig vrije tijd had. Toen een vriendin een goede baan voor mij wist bij een in Engeland verblijvend Ameri- geen spijt kaans gezin ben ik daar gaan werken en dat is me uitstekend bevallen". Wanneer Ina zover met haar relaas is gekomen, slaakt zij een verschrikte kreet „O, heavens, mijn theewater". In de keuken hangt een grote stoomwolk en de ketel staat zo goed als droog op het gas. Prompt verzekert Ina ons, dat haar bij het koken in Engeland bijna nooit een ongelukje is overkomen. „Heb je nooit heimwee gehad?" „Nee, alleen een beetje met Kerstmis en Nieuw Jaar. De Joodse familie deed daar niets aan en ik voelde me toen wel eenzaam op mijn kamer. Vooral als ik dan dacht, hoe gezellig het thuis zou zijn. Overigens had ik in Engeland spoedig enkele vriendinnen-lotgenoten. Wij wa ren dikwijls moe, maar misschien kwam dat wel doordat wij nogal eens een keertje uitgingen naar bioscopen en theaterfe". AI met al heeft Ina geen spijt van haar „Engeland-periode". Z\j is een massa er varingen rijker geworden en vindt het afgelopen jaar van groot belang geweest voor haar algemene ontwikkeling. „Ik geloof dat zo'n jaar voor een meisje f vergelijken is met de militaire dienst vo'- een jongen. Het was niet gemakkelijk soms zelfs zwaar; en al heb je er dan ook de prettigste herinneringen aan, je zou het toch niet over willen doen". ,Het heeft mij uitermate verbaasd", al dus dr. Flicringa, voorzitter van de do centenvergadering Klinisch Ho/ter On derwijs te Rotterdam in zijn gisteren gehouden jaarrede, „dat een, laat ik het noemen een onderneming, waarvan de wenselijkheid van de totstandkoming door alle partijen wordt erkend, blijkbaar niet op een voor allen aanvaardbare wijze kan worden gerealiseerd. Hoe is het mo gelijk, zei hp, dat besprekingen hierover schier tot in het oneindige konden -worden gerekt, hoewel het reeds lang duidelijk was geworden, dat generlei beschouwin gen of gewijzigde inzichten van enige im portantie meer te berde konden worden gebracht". Dr. Flieringa duidde hierbij op het gebrek aan samenwerking met de universiteiten, waardoor een behoorlijke opzet van het Klinisch Hoger Onderwijs werd gehandicapt. Het onnodig langdurig wachten met het geven, van antwoord kan spr. niet anders zien dan een gebrek aan waardering voor de moeitevolle arbeid van de stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Spreker is tot de slotsom gekomen, dat in de behande ling van de onderhavige materie de facul teiten zich hebben laten leiden door het gevoel van naijver, zowel onderling, als hoewel prematuur, ten opzichte van de stichting, „Onder invloed van bepaalde negatieve gevoelsgewaarwordingen zou men er toe kunnen komen zich van het onderwijs te distantiëren en de werkzaamheden van de stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam te beëindigen. Door deze maatregel zou men echter verraad plegen aan zijn eigen vaste over tuiging, dat in het licht van de sociale en maatschappelijke ontwikkeling in ons land, de mogelijkheden, die Rotterdam biedt om een waardevolle bijdrage te le veren voor de vorming van de toekom stige Nederlandse arts, onmogelijk kunnen en mogen worden gemist", zeide dr. Flie ringa. Vooral daar het in aanbouw zijnde Dijkzigt ziekenhuis ver is gevorderd, was het volgens spreker de hoogste tijd, ze kerheid te hebben over het voortbestaan der stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Immers bij gewaarborgde continuatie van de stichting zullen er in dit toekomstige ziekenhuis voorzieningen moeten worden getroffen. (Advertentie! De gedachte aan en de behoefte tot het verkrijgen ener culturele instelling als een universiteit moet volgens spr. in de be volking levendig worden. Hij meent te mogen constateren, dat dit ongetwijfeld het geval is. „Het is", zei dr. Flieringa, „hoogst on waarschijnlijk, dat de thans bestaande universiteiten en hogescholen, ook na uit breiding, de grote toeneming van het aan tal studerenden op 'bevredigende wijze zullen kunnen opvangen, waaruit ik meen te mogen afleiden, dat de kans voor Rot terdam om een universiteit te krijgen, verre van ongunstig is. De mogelijkheid moet onder het oog worden gezien, dat het tempo waarin de universiteitsplannen in Rotterdam reali seerbaar zijn, versneld zal worden, indien de impasse.' waarin de stichtiQg Klinisch Hoger Onderwijs zonder haar eiljen toe doen is geraakt, niet op bevredigende wijze zal kunnen worden opgelost", aldus dr. Flieringa. indien deze oplossing er toe zou leiden, dat de inschrijving van co-assistenten bij het Klinisch Hoger Onderwijs zou worden stopgezet, dan behoeven de reeds inge schreven studenten zich nochtans hierover voor zichzelf geen. zorg te maken, daar zij vanzelfsprekend in de gelegenheid zullen worden gesteld, hun studie tot en met het artsexamen voort te zetten. (Van onze Haagse redactie). Wanneer op 11 oktober a.s. de Staten der elf provincieën de 75 leden van de nieuwe Eerste Kamer gaan kiezen, zullen zij wat de K.V.P. betreft, de keuze heb ben uit de volgende kandidaten: Provincies Groningen, Drente en Overijs sel: H. C. Nijkamp. H. Rattinghuis, G. J. Steggink, .J Th. Everts, G. J. M. Hor- bach. J, H. Scheepers en J. L. M. Niers. Gelderland: L. J. C. Beaufort, E. M. J. E. Sassen, Ch. G. Matser, G. W. Groene- veld en M. A. M. Heivoort Noord-Holland, Friesland.' G. C. J. D. Kropman, P. J. Witteman, jhr O. F. A. M. van Nispen tot Pannerden, J. H. M. Derksen, C. Campagne. A. v. d. Veldt. J. A. A. Ponchin. J. A. Schippers en A. F. Hettinga. Zuid-Holland: E. H. A. Kraaijvanger, A. Roebroek, mevr. J. A. Luykx-Sleifer, Th. S. J. Hooij. O. C. A. Deerenbrg. A. T. Boogaerdt, C. H. Wittenberg. J. Kortink en G. A. A. M. Boot. Limburg: C. G. A. Mertens, J. H. J. Mae- nen. L. F. H. Regout, J. A. Koops, jhr O. G. M. van Meeuwen, M. J. Dings, J. H. A. Hennekens, A. H. M. H. Hen- drickx, J. H. Ensinck en J. M. Achten. Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht: F. G. C.. J. M. Teulings. J. A. Middelhuis, H. M. van Lieshout, J. J. Gielen. H. J. J. van Velthoven, L. de Gou, N. Sohuurmans, J. M. Zegers, T. L. M. Teurlings en Th. C. M. van Campen. Op zaterdag 6 en zondag 7 oktober zul len de studiedagen over lekenspirituali teit, welke jaarlijks op de Volkshoge school Drakenburgh gehouden worden, gewijd zijn aan het thema, dat op het ogenblik onder de algemene aandacht is gebracht, nl.: „Bezitsvorming en Evange lische levenshouding". Het ligt intussen in de bedoeling dit thema te behandelen buiten de sfeer van de politieke proble matiek om. Reeds hebben pater S. Jelsma M.S.C. en pater dr. Ponsioen zich bereid ver klaard, respectievelijk de onderwerpen: „Bezitsvorming en Evangelie" en „Bezits vorming en Christelijke traditie" ter alge mene bespreking in te leiden. Het was bij gelegenheid van de sluiting van het VlIIe congres van de Europese Federatie van Landbouw „Cea", dat de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, benevens de burge meester en wethouders van de Residentie aan de congressisten een concert aan boden, gegeven door het Residentie-Orkest o.I.v. W. van Otterloo en Theo Olof als solist. Ogenschijnlijk zou men zeggen, dat hier mee een beau geste was gemaakt voor dit internationaal forum, want de Kurhaus- zaal was stellig met een duizendtal con gressisten uit vele landen gevuld. Doch bij nader inzien kwamen velen tot-de conclusie, dat het gebodene wel een meer representatief karakter had mogen dragen dan het routine-programma dat hier ge boden werd: „Rosamunde" van Schubert, Van een zijde, die zich zó bezorgd pleegt te maken over de gemoeds- en nachtrust van onze kindertjes, dat er wraakroepende artikelen verschijnen op de voorpagina's van de aan haar geparen teerde dagbladpers, als de KRO-televisie in haar jeugdprogramma een toneelstukje uitzendt over een negerkoning, die verzot is op^ kinderhaché, zou men verwachten, dat zij óók rekening lioudt met de opvat tingen omtrent de betamelijkheid van volwassenen en zeker met de geestelijke gezondheid van de rijpere jeugd. In deze verwachting heeft de VARA- televisie ons gisteravond echter lelijk bedrogen. Het stond er zo onschuldig in de pro gramma-aankondiging: „Vrachtboot Te nacity", komedie door Charles Vildrac. Vertaling en bewerking: Johan van Hoog straten". Niets deed vermoeden, dat men te doen zou krijgen met een serie helemaal niet zo komische, pseudo-existentialistische bespiegelingen, die de mens niet hoger aansloegen dan een windwijzer of een door de stroom voortgedreven kurk met als hoogste levenswijsheid de vreugde van de wijnfles. Toen Ben Steggerda, die gisteravond op zijn beurt als omroeper fungeerde, heel terloops opmerkte, dat deze „komedie" niet geschikt werd geoordeeld voor jon geren. was het natuurlijk al te laat. Wat dus temeer dient te worden betreurd, om dat zelfs oudere kijkers zich zullen hebben verbaasd en geërgerd over de regie van het stuk, waarmee Kees van lersel, die zijn publiek graag voor vreemde, zij het niet altijd even prettige en begrijpe lijke verrassingen plaatst, de grenzen van de betamelijkheid heeft overschreden. De televisie is, in tegenstelling tot het boek, een medium, waarvan men in gezelschap kennis neemt. Voor haar gelden dus, pre cies als voor de film, de algemeen erken de maatschappelijke normen van wel voeglijkheid en betamelijkheid. Er zijn bepaalde intimiteiten en gedragingen, met name in het verkeer tussen verliefde mensen, waarvan de vertoning in het openbaar of in de huiskamer met een ge mengd gezelschap voor de toeschouwer, ook al is hij volwassen, pijnlijk en gênant is. Kees van lersel heeft op dit punt zulk een ontstellend gebrek aan tact en ver antwoordelijkheidsgevoel tegenover de op dit éne programma aangewezen kijkers gedemonstreerd, dat men zich begint af te vragen, of deze regisseur, aannemend dat de programmaleiding van de VARA- televisie hem na lezing en goedkeuring van het stuk de vrije hand heeft gelaten, wel geschikt is om zelfstandig voor de televisie te werken. In elk geval heeft hij de VARA met deze opvoering een slechte dienst bewezen. Met de acteurs, van wie met name Ellen van Hemert als het barmeisje, Sieto Hoving als de besluiteloze emigrant en vooral Pierre Myin als de filosofische alcoholist knappe typeringen te zien ga ven. kunnen we slechts medelijden heb ben, dat ze met hun talenten zulk een onwaardige zaak dienden. Dit gedeelte van het programma vorm de wel een schril contrast met de uitste kende inzet in de vorm van de rubriek „Mensen, dingen, nu", waarin zeer ver standige dingen weren gezegd over de In Hilversum trad het ruimtegebrek nog sterker aan het licht. Nadat in de AVRO-studio de lunch was genuttigd werd namelijk een bezoek gebracht aan het technisch centrum, een hulpstudio, een orkestrepetitie en voorts aan de muziek afdeling en de discotheek, die beide zeer onbevredigend zijn gehuisvest Ter herdenking van het vierde eeuw feest van de sterfdag van Ignatius van Loyola» ae stichter en eerste generaal van de Sociëteit van Jesus, heeft Jan Starink een luisterspel geschreven, getiteld „Het avonds werd herhaald. Er was daarna on- daTop^ïsdag 25 "a ^'nnfïp getwijfeld nog tijd geweest voor een (film)- KR<^microfooa onder reportage van de njtoer. d:e de Konin- regie van Willem Tohenaa^ behandelt de episode uit het leven van de heilige, waarin deze als officier zwaar gewond uit de strijd komt, zich gaat bezinnen en ten slotte besluit voortaan ridder van God te worden. „rock and roll"-rage en een filmpje werd vertoond over het Bach-festival onder leiding van de Spaanse cellist Pablo Ca sals. Dinsdagmiddag zijn de TV-kijkers in een goed verzorgd nationaal programma getuige geweest van de rit met de gou den koets en de opening der Staten- Generaal door H. M. de Koningin, een reportage, die dank zij een bij deze ge legenheid voor het eerst in gebruik ge stelde beeldrecorder van de N.T.S. des Henk Badings heeft in opdracht van de Koninklijke Zangvereniging „Venlona" een cantate geschreven onder de titel ,.Laus Pacis", lof van de vrede. Deze cantate zal voor het eerst worden uitge- klijke i amilie bij gelegenheid van „Prins- zonden door de KRO op zondag 23 sep- jesdag' door Den Haag heeft gemaakt, temtier a.s. De uitvoerenden zijn Gerda Maar daarvan is helaas niets gekomen en al om vóór half tien staakte de zen der Lopik zijn werk. Ongeveer tachtig leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben gisteren op uit nodiging van.de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting, d;e daarmee een gemakkelijk aanwijsbaar doel nastreefden, een „werkbezoek" ge bracht aan radio en televisie in Hilver sum en Bussum. Reeds vroeg in de mor gen arriveerden de dames en heren in Bussum, waar zij werden begroet door prof. dr. J. B. Kors O.P. als voorzitter van N.R.U. en N.T.S. In afzonderlijke groepen, hetgeen bezichtiging en uitleg vergemakkelijkte, bezochten de Kamer leden vervolgens de televisiestudio's, waarbij zij zich ervan konden overtuigen, hoezeer de televisie moet woekeren met de beschikbare ruimte. Pons, sopraan, de Kon. Zangvereniging „Venlona" en leden van de Kon. Militaire Kapél onder leiding van Jos. Vranken. Dezelfde zondag zal pater drs. N. J. J. van Greunsven spreken over „De behou den KerkDit is de eerste uitzending van een reeks voordrachten, getiteld „De Kerk van heden en de wereld van mor gen", welke onder redactie staat \)an prof. G. H. L. Zeegers, directeur-generaal van Vioolconcert van Beethoven, „Arlésienne" van Blzet, „Die Moldau" van Smetana en de Zigeunerbaron-ouverture van Strauss als paradepaard tot slot van de stoet. Dat hier een Nederlands orkest en een Nederlandse solist aan het woord kwamen is vanzelfsprekend in deze omgeving. Maar zijn beiden: orkest en solist geen media tussen wat leeft in de muziek wereld van heden en onze huidige ge meenschap zelf? Degene die zich de moeite getroost uit den vreemde hier te komen, in de hoop ook een greintje muziekcultuur op te vangen dat niet in eigen omgeving wordt gehoord, iets te beleven in het land van Rembrandt dat nergens anders ter wereld dan in Nederland ontstaan kan zijn, moet wel bitter teleurgesteld zijn ge weest bij het aanhoren van een bleek, neutraal om niet te zeggen afgezaagd programma. Het heeft daarom weinig zin in te gaan op de prestaties als zodanig van iets wat ons jaar en dag bekend is. De reacties waren opvallend koel, en dit kan uit gemis aan begrip of uit een begrepen misvatting voortkomen. „O Nederland let op uw saeck", zou men de magistraten en orkestinstanties kunnen voorhouden bij zulk een gemis aan eigen karakter M. M. (Van onze Brusselse correspondent) Volgens een niet bevestigd gerucht, dat wij met het nodige voorbehoud meedelen, zou de Belgische regering niet ingaan op het door de Nederlandse Justitie gedane verzoek tot uitlevering van de enkele weken geleden, in verband met het geval- Anneke Beekman, in België aangehouden Nederlandse dame Geertruida Langen- dijk-van Moorst. Deze zou hier eerdaags in vrijheid worden gesteld. Volgens een ander gerucht evenwel weTd tot nu toe van regeringswege geen besluit in deze aangelegenheid getroffen. het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut( Op zaterdag 29 september a.s. zullen het Magnificat van Rudolf Mengelberg en het Te Deum van Alphons Diepenbrock voor de KRO-microfoon worden uitge voerd door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest en Koor onder leiding van Eduard Flipse in de rubriek „Populaire klassieken" Solistische medewerking ver lenen Corry Bijster, sopraan, Annie Her mes, alt, John van Kesteren, tenor, en Leo Ketelaars, bas. Zondag 23 september a.s. wondt door Z.H. Exc. mgr. C. Kramer, bisschop van Luanfu, in de kapel van het missiesemi narie der Congregatie van de H. Geest te Gemert <Je H. Priesterwijding toegediend aan de fraters J. van Vegchei (Eindho ven), J. Verberne (Stiphout) en Th. Slaats (Eindhoven); de vier Mindere Orden aan de fraters J. Rietbergen (Utrecht). J. Andriessen (Roermond), H. Leenen (Roermond) en G. Odenkirchen (Roermond). In de ouderdom van bijna 78 jaar is gisteren in Warmond overleden mr A. Tepe, oud-directeur van het Centraal Bu reau voor de Katholieke Sociale Actie in Nederland en oud-wethouder van de ge meente Leiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3