Voor periode 1958- 60 plafond defensieuit aven 1550 miljoen Sa-ar» HONIG'S Waddeneilanden willen geen achtergebleven gebied worden Luchtmacht slaat zijn vleugels steeds verder uit Polder Walcheren in beroep' bij de Kroon contra min. Mansholt Nederland zij op zijn hoede bij Moezelkanalisatie De Paus keert voor liturgisten- audiëntie terug naar Rome Nieuwe defensienota aan de Tweede Kamer Ontwikkeling in Rusland geen reden tot vermindering van waakzaamheid Zaterdagmiddag belangrijke rede PERUVIAN TRANSPORT CORP Streven naar algemene ontwapening Tweeledig doel der verdediging Verlanglijstje bij regering ingediend Oplossing gevonden voor bezetting der niet-operationele vliegvelden Speciale avondpost treinen werkten bevredigend „Hervèrkavelingscommissie pleegde onrechtmatige daad" Vrije Rijnsclieepvaart blijft eis Geruchten over Consistorie en kardinaalsbenoemingen DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 PAGINA S Het gevaUCrüentner Ter zee In de lucht De financiering Om zes borden lekkere soep te maken hebt IJ maar één ding nodig een pakje HOfoi 35 cent per pak voor 6 borden Aardappelen rooien. „GROENEN" NAAR DE POLDER Laatste naclitjagerssquadron „Hunter"-lesvliegtuigen Radar BEELD VAN ANDERSEN TE NEW YORK REGELING MENGVOEDER Bedrijfsleven niet eens met minister Protest Duitse spoorwegen Franse toezeggingen? Doodslag op zijn moeder ONTOEREKENBAAR VERKLAARD OVERLEDEN AAN KOLENDAMPVERGIFTIGING BEVREDIGENDE VOORUIT ZICHTEN VOOR SPOOR LIJNEN (Advertentie) inspanning rechtvaardigt, terwijl daar naast maatregelen op loongebied de personeelskosten wederom aanmerkelijk hebben doen stijgen, alsook de achter stand in de realisatie van de materiële voorzieningen sneller is ingelopen dan werd verwacht, heeft de regering ertoe gebracht tweeërlei besluit te nemen. In de eerste plaats is ervan uitgegaan, dat in de financiering van het tekort tot een bedrag van 250 miljoen zal dienen te worden voorzien, waarvan reeds 100 miljoen wordt opgenomen in de begro ting 1957 In de tweede plaats is aange- „Overeenkomstig de uitspraak van dc Atlantische Raad, gedaan in mei 1956, is de regering van oordeel, dat de gezamenlijke defensie- inspanning van dc Atlantische landen niet alleen tot nu toe agressie dooi Sovjet-Rusland in Europa heeft voorkomen e.n ertoe liecft bijgediagi n, ai de Sovjetregering de scherpe Stalinistische koers met dc daaraan tci- honden acute conflictsrisico's heeft verlaten, maar ook, mits volgehouden, nomen, dat do meerkosten van alge- .l„ veiligheid mene verhogingen van lonen, pensioenen de voorwaarden heeft geschapen voor een situatie, waarin cie 5 eni0ue p d wglke op of na t 1anuarj van het Atlantische gebied voor de toekomst zo goed mogelijk is gewaar borgd. In geen geval mag de waakzaamheid van liet Westen ook maar enigermate verslappen, zolang de politiek van het communistische blok haar expansionistische karakter, mede voortvloeiend uit de doelstelling van vestiging van een communistische wereldorde, behoudt, zolang inter nationale conferenties als die te Genève in 1955 zonder vrucht blijven cu zolang geschilpunten, waarvan de oplossing voorwaarde is v°°r te ■vestiging van een blijvende vrede waaronder als get aai ij sic ut mtse vraagstuk in onverminderde scherpte blijven vooitbcstaan Dit betoog staat te lezen in de aanvang van een nieuwe defensienota, welke minister Staf heeft overgelegd aan de Tweede Kamer ter algemene inleiding van de memories van toelichting op de begrotingen van Oorlog en Marine voor 1957. De minister meent, dat de ontwikkelin gen in de internationale toestand geen aanleiding geven tot wijziging van het standpunt, dat Nederland in gemeen over leg in de N.A.T.O. zo goed mogelijk aan de westerse defensie-inspanning zal blij ven bijdragen en dat het niets mag na laten om zijn strijdkrachten zo gevechts vaardig mogelijk te maken. Te sterker geldt de noodzaak van on verminderde waakzaamheid, nu uit mets is gebleken, dat de door de Sovjet-TJme aangekondigde inkrimping van haar mi litair apparaat ook heeft geleid tot ver mindering van haar gevechtskracht. Al kan thans de kans op het plotseling uit breken van een gewapend conflict wel licht kleiner worden geacht dan enige jaren geleden, de dreiging van een zeer omvangrijk, modern en paraat oorlogs apparaat op de achtergrond, is in volle zwaarte blijven bestaan. Zelfs al treedt een internationale ont- spanning in, groter, werkel:ijker en diuur- zamer dan thans nog het geval is, dan nog blijft behoud van een machtseven wicht in ieder geval noodzakelijk om te voorkomen dat tegenstellingen zich op nieuw tot een voor de vrede gevaarlijke crisis toespitsen. Hierin is dan ook reden Belegen, dat voortdurend gehoopt moet worden op en gestreefd naar een algemene ontwapening. De minister acht het te betreuren, wan neer politieke en militaire autoriteiten zopder overleg met de NATO hun menin gen en plannen aangaande de door de NATO te voeren strategie in publieke discussie brengen op een wijze, welke de indruk vestigt, alsof hier reeds beslissin- gen zijn genomen en dit buiten de NATO om is geschied. De in enkele van die openbare mede delingen tot uiting komende argument' tie, dat de westelijke verdediging P^ak" tisch geheel dient te worden gebaseerd op de afschrikwekkende werking van A- en H-wapens, acht de minister overigens igevaarlijk en onjuist. Gevaarlijk, omdat, tezamen met de daarbij gebruikte schilde, ring van de geweldige cn verschikkelijke uitwerking van deze wapens, deze rede nering de mening doet postvatten dat federf andere wijze van verdediging doel loos is geworden. Maar ook onjuist, om dat een"dergelijk standpunt Obvoldoe"d rekening houdt met het d°el/anoc4® V en dedigingsinspannïng van het met de wijze, waarop de verdediging feite gevoerd zou moeten worden. In de eenvoudigste termen gesteld is en blijft het doel van de door de N-ATO ra- worpen verdedigingsinspanning lei: in de eerste plaats te voorkomen dat opnieuw een oorlog uitbreekt en tn tweede plaats, in het geval die to mocht uitbreken, het gehele grondgebied van alle aan de NATO deelnemende lan den zo goed mogelijk tegen de aanval te verdedigen en voor vijandelijke bezetting te vrijwaren. Deze doelstelling vereist de onbouw van zee-, land- en luchtstrijd krachten die twee hoofdtaken moeten a<£r een kr.chUg •''"«fJ'SS offensief met atoomwapens te vergelden en daarnaast de eerste v}3a"dc n'arate op te vangen op een „schild v P strijdkrachten, d.w.z. van soldaten en tanks, gesteund door schepen en v tuigen. De enkele aanwezigheid van een der gelijk schild, mits krachtig genoeg cn goed opgesteld, vervult een eigen, essen tiële functie in de afschrikking van agressie, het primaire doel van de ver dedigingsinspanning. De regering is ech ter van mening, dat, voorzover het verdediging van de centrale sector West-Europa betreft, het schild laatstbedoelde functie slechts dan matig zal kunnen vervullen, wanneer wordt vastgehouden aan de integratie van de strijdkrachten van de thans hij verdediging betrokken hondgenoten de van zijn doel- die Behalve de genoemde aan de verdedi ging in Europa te stellen eisen, is het van essentieel belang, dat het gebruik van het zeegebied van de Noord-Atlantische Oceaan en de daaraan grenzende kust wateren voor de NATO wordt veilig g Ttlld indien de vijand in dit zeegebied de overhand zou krijgen, zou dit zeer ernstige gevolgen hebben voor het ver loop van de strijd in Europa. Opbouw en instandhouding van de voor de beveiliging van het Noord-Atlantisch zeegebied be nodigde strijdkrachten vormt dan ook een wezenlijk onderdeel van het totaal der benodigde middelen. De geallieerde opperbevelhebber in Europa en de geallieerde opperbevclneo- ber op de Atlantische Oceaan bestuderen thans opnieuw de veronderstellingen, waarvan de Atlantische Raad bü zijn laat ste vaststelling van het verdedigingsbeleid is uitgegaan. Bij deze studie worden _de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van kernenergiewapens en overbrengings middelen in aanmerking genomen en zal worden gelet op de nieuwste strategische inzichten. Het ligt in de bedoeling, dat eventueel door genoemde NATO-oppcr- bevelhebbers als resultaat van hun her waardering voor te stellen wijzigingen in dat verdedigingsbeleid in de in december a.s. te houden vergadering van de raad in bespreking worden gebracht. Zonder op de conclusie van dit onder zoek en de bespreking ervan in de Atlan tische Raad vooruit te willen lopen, acht de minister het niet waarschijnlijk, dat een en ander zal leiden tot een verminde ring van de behoefte aan parate land strijdkrachten. In de gezamenlijke verdedigingsinspan ning is een deugdelijke luchtverdediging onmisbaar. Zonder sluitend waarschu wingssysteem is echter geen doeltreffende luchtverdediging mogelijk. Het is dan ook te voorzien, dat „Saceur" in zijn rapport met kracht zal pleiten voor een verdere uitbreiding van het gemeenschappelijk op te bouwen waarschuwings- en verbin dingssysteem. Ter beveiliging van de baaes van de strategische luchtmacht zal het in Europa op te bouwen systeem aanslui ten op het AmerikaansCanadese systeem. Mede in verband met de noodzaak, de reeds bestaande types en systemen tot rtog verdere ontwikkeling te brengen, kan vóór 1960 niet op een adequate voor ziening met geleide projectielen worden gerekend. n. minister verontschuldigt zich tegen- Kamer dat de begroting slechts over de Kam er aai sdraagt. Reden een provisorisch karakter ar«B daarvan is enerzijds de welke tot gevolg heeft-dat met d®^ kan worden vastgesteld, welke bedragen hoogstens voor 's lands defensie besohil baar kunnen worden gesteld. Een tweede reden ligt fn dc dreigende wenselijkheid zo spoedig mogelijk een reorganisatie van het leger in te leiden, ook al is die nog niet geheel in detail plannen uitgewerkt. Zolang deze plannen niet gereed zijn ontbreekt uiteraard de basis voor een nauwkeurige kostenbereke ning. Het feit, dat de internationale toestand geen vermindering van de verdedigings- 1957 van kracht zullen worden, aanleiding zullen zijn het plafond met de daarvoor nodige bedragen te verhogen. Wat betreft de jaren na 1957 is de re gering van oordeel, dat de uitgaven voor de defensie in de periode 1958 t/m 1960 een bedrag van 1550 miljoen per jaar niet zullen mogen overschrijden, be houdens voor wat betreft gevolgen van algemene maatregelen op het gebied van lonen, pensioenen e.d. Uit dit bedrag zouden moeten worden bekostigd alle internationale en nationale defensietaken daaronder begrepen de beveiliging van Nederlands Nieuw-Guinea alsook de burgerlijke verdediging, deze laatste ech ter tot een maximum van 50 miljoen per jaar De regering zal thans in overleg treden met de NATO en daarin trachten tot plannen te komen, waarvan de kosten in de jaren 1958 tot en met 1960 inderdaad het voornoemde bedrag ad 1550 miljoen niet te boven zullen gaan. Zij beschouwt deze drie jaren als een periode; binnen welke de bestaande strijdmiddelen zij het onder geleidelijke aanpassing aan de voortgaande technische ontwikkeling nog grotendeels aan de behoeften van de westerse verdediging zullen beantwoor den. Inmiddels zal het beeld van de krijgsmacht van de toekomst zich ver duidelijken, en zullen de voorbereidingen kunnen worden getroffen, welke voor de overgang naar de nieuwe vormgeving vereist zullen blijken. De regering is er voorts van uitgegaan, dat de Amerikaanse hulp niet alleen zal worden voortgezet, doch ook, indien nieuwe strategische inzichten op korte termijn verhoogde uitgaven noodzakelijk zouden maken, aan de nieuwe inzichten zal worden aangepast. Bij het overleg in de NATO wil de minister van de volgende verdeling uit gaan: marine 328.000.000. landmacht 759.000.000, luchtmacht 363.000.000, internationale financiering 50.000.000 en burgerlijke verdediging 50.000.000. Ofschoon deze bedragen bil elk van de krijgsmachtdelen tot veelal pijnlijke aanpassingen zullen dwingen, is de rege ring van mening, dat met de aldus in totaal beschikbaar gestelde middelen zo wel een in redelijkheid van Nederland te verlangen bijdrage aan de gezamen lijke westerse verdediging, alsook de strijdmiddelen nodig voor de voldoening aan nationale verniichtingen, nog kunnen worden beknst'gd. - Alle „groenen" van de R.-K. Studen- vereniging „Sanctus Virgilius" te Delft zijn, in twee groepen van honderd man, naar de Wieringermeerpolder gegaan om daar te helpen bij de aardappeloogst. Zij zullen er een paar dagen blijven Het initiatief tot deze gezamenlijke in zet werd genomen door het bestuur van de vereniging. Een van de paraatheidseisen van de Koninklijke Luchtmacht houdt in, dat de squadrons van de luchtmacht over een zo grootmogelijk aantal vliegvelden dienen te worden verspreid, teneinde de kwets baarheid van deze eenheden zo veel mo gelijk te verminderen. Aangezien echter economische, sociale, cv ltuur-technische en financiële belangen zich verzetten te gen dc aanleg van nog meer vliegvelden, alsook tegen operationele ingebruikne ming van de in Nederland aanwezige niet-operationele velden, moest worden ge zocht naar een compromis. Dit compro mis is thans gevonden in een, in overleg met Shape opgesteld vcrspreidingsplan, dat gebaseerd is niet op een permanente doch op een regelmatig terugkerende tij delijke bezetting van de niet-operationele vliegvelden. Aldus de toelichting op de begroting van het departement van Oor log. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de voor periodieke tijdelijke bezetting in aan merking komende niet-operationele vlieg velden in het Shape-infrastructuurplan worden opgenomen. Dit tot gevolg hebben, dat de kosten van de voorzienin gen aan die vliegvelden, nodig voor ge bruik in oorlogstijd, voor het grootste ge deelte ten laste van het internationale in frastructuurprogramma zullen komen. 48 Hawker „Hunters", oorspronkelijk van het Amerikaanse off-shore procure ment contract, zijn afgeleverd. Eind 1956 zullen twee squadrons „Hunters" zijn ge formeerd; in 1957 zal met de vervanging van „Meteors" door „Hunters" worden doorgegaan. Reeds twee squadrons F - 86 K ,,Sa- bre"-all-weather jagers, zijn geformeerd. Het derde en laatste nachtjagerssquadron zal vóór einde 1956 worden opgericht. Einde 1956 zullen alle vliegers van de tactische squadrons, met inbegrip van het foto verkenningssquadron, de omscho ling op het nieuwe vliegtype hebben be ëindigd, terwijl in het laatste kwartaal van 1956 alle tactische squadrons met het nieuwe type vliegtuig „Thunderstreak" (jager) en „Thunderflash" (fotoverken ner) zullen zijn uitgerust. Een aantal transportvliegtuigen zal dit jaar wederom in groot onderhoud worden gegeven bij de Nederlandse vliegtuigin dustrie. De verplaatsing van het trans portsquadron naar de vliegbasis Ypen burg is enigermate vertraagd en zal eerst in 1957 haar beslag krijgen. Om de overgang naar de „Hunter"- jagers te vergemakkelijken zijn dit jaar 20 „Hunteri'-lesvliegtuigen met dubbele besturing besteld, waarvan de aflevering in 1957 zal aanvangen. Aangezien deze vliegtuigen van bewapening zijn voorzien, hebben zij bovendien een operationele waarde dié weinig onderdoet voor die van de eenpersoons „Hunter"-,jagers; zij be tekenen derhalve een versterking van de gevechtsvliegtuigen van de Kon. Lucht" macht. De 20 bij Fokker bestelde S 14 „mach- traineri'-lesvliegtuigen zullen voor 't ein de van het iaar alle zi3n afgeieverd. Zij zullen worden gehruikt voor de voortge zette opleiding na het behalen van het vliegbrevet. De bij Philips bestelde radarapparatuur werd (wordt) in 1956 afgeleverd en geïn stalleerd. Begin 1957 zullen alle radar stations met nieuwe gevechtsleidingsappa- ratuur zijn uitgerust. Oe opdrachten tot aanschaffing van nieuwe radarapparatuur voor waarschuwingen op grote afstand. (Van onze correspo'ndent) Vele tienduizenden mogen dan ieder jaar hun zorgen kwijtraken op dc Wad deneilanden; die eilanden zelf zijn niet zonder zorgen, integendeel. Zjj dreigen langzamerhand achterop te raken ten aan zien van de eUen„ die men hieraan stelt en een gebrek aan financiële armslag van de vjjf Waddengemeenten is daar de oor zaak van- Talrijke werken dienen als gevolg van het vooral in de afgelopen jaren enorm toegenomen vreemdelingenverkeer te worden uitgevoerd, maar de vijf eilanden krijgen net als iedere andere gemeente in ons land een jaarlijkse rijksbijdrage, die is gebaseerd op het vaste aantal inwoners. Hierbij wordt geen rekening gehouden met het feit, dat het aantal bewoners van elk eiland maar gering is en dat alle eilanden gedurende een deel van het jaar een bevolking hebben, die vele duizenden zielen groter is. De dreigende achterstand is er nu het gevolg van geweest, dat de burgemeesters van de vijf eilanden de hoofden bijeen hebben gestoken en dat daarna bij de re geringeen soort verlanglijstje is ingediend waarop allemaal zaken voorkomen, die noodzakelijk zijn. Ameland en Terschelling hebben nog geen waterleiding, en riolering ont breekt op alle Friese Waddeneilanden. De aanlegplaatsen voor de veerboten moeten op enkele eilanden worden verbeterd; er zijn zalen nodig voor uitvoeringen en concerten, verkeers bureaus voor de V.V.V.'s, de badex- ploitatie moet worden verbeterd en er staan nog meer wensen op het lijstje van de eilanden, die geen achtergeble ven gebied willen worden ondanks het grote toerisme. De burgemeester van Schiermonnikoog, de heer J. Anker, maakt zich ook nog zor_ gen over andere zaken, die nauw verband houden met de inpoldering van de Lau- werszee. Wanneer de afsluitdijk van de Lauwerszee gereed is, komt de verbinding Zoufckamp-Sehiermonnikoog te vervallen, maar nochtans zal het toerisme naar het eiland sterk toenemen, want de overtocht zal dan nog maar 35 minuten duren. Reeds nu is de aanlegsteiger te klein en wanneer men onafhankelijk van het tij wil varen, moet die met 1400 meter worden verlengd. Een betere oplossing is de aanleg van een nieuwe dam, doch daarin zou het eiland rond 220.000 moeten bijdragen, hetgeen aan rente en aflossing neerkomt op 20,- per inwoner. Er is nog meer. Bijna twaalf procent var. Deense kinderen Op vuui plaats om het standbeeld worden gebruikt zijn' ve"lë*end;* de aflevering zal einde 1958 I als centrum voor het vertellen van ver- begin 1959 geschieden. halen. In het Central Park te New York is dinsdag een standbeeld onthuld van de Deense sprookjesschrijver Hans Chris- tiaan Andersen. De kosten van het beeld, dat de schrijver voorstelt, zittend op een marmeren bank, terwijl hij zijn sprookje „Het lelijke eendje" voorleest, zijn bestre den uit bijdragen van Amerikaanse en zaterdagen zal de de bevolking van Schiermonnikoog is ouder dan 65 jaar en de bouw van een bejaardencentrum is nodig. Daarin zouden tevens ziekenkamers worden gesticht, waarin ook badgasten kunnen worden op genomen. Het jaarlijks exploitatietekort zal echter eveneens rond 20 per inwoner kosten. Eén van de grootste problemen is het ontbreken van riolering- Alle afval water van het eiland trekt in de grond, zelfs tot dicht bij de waterwinplaatsen en de situatie wordt langzamerhand onhoud baar, vooral wanneer men nagaat hoeveel gevaar voor infectieziekten hieruit ont staat. De aanleg van een centrale riolering kost echter zeven- of achthonderdduizend gulden, de exploitatie ongeveer 30.000 per jaar dat 40 per inwoner. Slechts een verhoging van de uitkering per inwoner of doeluitkeringen van rijks wege zouden kunnen voorkomen dat de eilanden achtergebleven gebieden worden. Het zijn vooral de stijgende personeels lasten. (loonkosten P.T.T.-dienst worden voor 1957 op 305 miljoen gulden geschat), die het staatsbedrijf van P.T.T. en Rijks postspaarbank in 1957 vermoedelijk een nadelig saldo van 36% miljoen gulden zullen bezorgen. Aldus staat te lezen in de toelichting op de begroting van dit bedrijf, terwijl wordt meegedeeld, dat onder ogen gezien zal worden welke maat regelen zullen moeten worden getroffen teneinde hierin weer evenwicht te krijgen. Ook in 1957 zullen bij de postchèque- en girodienst voor de opening van nieuwe rekeningen beperkende maatregelen moe ten gelden. Veel vooruitgang in de aan leg van nieuwe telefoonaansluitingen is er ook nog niet. De produktie van nieuwe aansluitingen wordt in 1957 geschat op 70.000, maar men verwacht dat de wacht lijst met 70.000 nieuwe gegadigden zal worden uitgebreid. In 1957 zullen moge lijk geheel of gedeeltelijk geautomatiseerd worden de sectoren Steenbergen, Oud- Beijerland, Veghel, Zuidhorn, Grouw en Dedemsvaart. De proef met het inleggen van speciale posttreinen in de avonduren heeft be vredigende resultaten opgeleverd. 9,Yer" wogen wordt deze treinen op verschillen de trajecten in te leggen. Verwacht mag worden, dat in 195/ een aanvang gemaakt zal kunnen worden met de plaatsing in openbare telefooncellen van 3-munttoestellen, geschikt voor auto matisch interlokaal verkeer, waardoor beter in de behoefte aan een snelle tot standkoming van gesprekverbindingen, o.m. op spoorwegstations, kan worden voorzien. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de algemene vergade ring voorgesteld, bij de Kroon in beroep te gaan naar aanleiding van de moeilijk heden, die tussen het polderbestuur en de minister van Landbouw zijn gerezen ten gevolge van het feit, dat door handelingen der herverkavelingscommissie Walcheren (i.e. een voorlopige toedeling van gron den) vele grondeigenaren polderlasten hebben te betalen van gronden, die zij niet meer bezitten. Deze kwestie is al enige malen onder de aandacht van de minister gebracht, maar deze heeft steeds geweigerd aan dc bezwaren van dc pol der tegemoet te komen. Het polderbe stuur stelt, dat de herverkavclingscom- missie een onrechtmatige daad heeft ge pleegd, De minister ontkent dit met klem. Vooruitlopende op bet plan van toe deling van gronden heeft de herverkave lingscommissie een aantal kavels voor lopig toebedeeld aan hen. die daarvan naar het inzicht der commissie eigenaars dan wel gebruikers zullen worden. Bij deze voorlopige toedeling werd voor velen een korting toegepast Men zag zich dus minder grond toegewezen dan de opper vlakte. waarvoor men door de polder in het dijkgeschot werd aangeslagen. Di verse reclames zijn daarvan het gevolg geweest. Het polderbestuur stelt, dat het krachtens het bijzonder reglement, dat voor de polder geldt, niet mogelijk is bij de regeling der aanslagen rekening te houden met deze voorlopige toedeling. Het verwijt van de minister, dat de pol der de zaken eenzijdig heeft voorgesteld door met geen woord te reppen van de gevallen, waarin de eigenaren profiteren, doordat zij een grotere oppervlakte voor lopig hebben toebedeeld gekregen, maar slechts polderlasten betalen over de op pervlakte, die 7.ij voorheen bezaten, wordt met klem afgewezen. „Dit verwijt zou ons treffen, als wij de be- Het bestuur van het Produktschap voor Veevoeder heeft gistermiddag zijn instem ming betuigd met de conclusies van de commissie, die door het bestuur was in gesteld om de antwoorden van het geor ganiseerde bedrijfsleven op een voorstel van de minister van Landbouw te be studeren en samen te vatten. Dit voorstel ging over het treffen van een regeling ten aanzien van de produktie van en de handel in mengvoeder. Gebleken is dat het georganiseerde bedrijfsleven in meer derheid niet gevoelt voor een regeling als door de minister voorgesteld. Deze regeling, welke o.m. inhoudt het verbindend stellen van de codex-voeder- middelen en bet vermelden van enkele gegevens op de label, geeft, naar de_ me ning van velen, onvoldoende inzicht inza ke de kwaliteit van het mengvoeder. Nog belangrijker acht men voorts, dat de prak tijk op een zodanige regeling het stem pel van een kwaliteitscontrole zal pro beren te drukken, hetgeen een ontwikke ling van de vrijwillige contröle-verenigin- gen in de weg kan staan. Zowel het geor ganiseerde bedrijfsleven als de commissie slechts kunnen treffen, als wj oe oe- U""„Eerderheid op het standpunt, voegdheid hadden het te weinig betaalde l. énntról» on het meng- alsnog te vorderen. Het feit, dat sommi gen profiteren van een onrechtmatige handeling der herverkavelingscommissie en deze geen kans ziet dit profijt teniet te doen, kan nooit een argument zijn om hun, die van deze handeling nadeel on dervinden, vergoeding van dat nadeel te onthouden", zo redeneert het polderbe stuur. Gezegd wordt, dat het hele probleem in hoofdzaak wordt beheerst door de vraag, of de herverkavelingscommissie bevoegd was tot voorlopige tóedeling. De minis ter zegt, dat de wet nergens verbiedt daarmee reeds zo vroeg mogelijk te be ginnen, maar het polderbestuur stelt daar tegenover, dat een voorlopige toe deling zal moeten berusten op een wets bepaling. Aan de Kroon wordt nu verzocht zoda nige maatregelen te nemen, dat de schot- plichtigen de zekerheid zullen krijgen, dat hun de schade, die zij lijden, wordt vergoed. Nee dit is geen vliegende schotel tijdens een 'landing op het water, doch een sug- qestieve opname van de raceboot Miss Windermcrc II", waarmee de Engelse advocaat Norman Buckley W nieuw watersnelheidsrecord vestigde, toen hij een snelheid van ongeveer 1*0 km/u bereikte. Vit is Robert Kuhel, de veertienjarige -ooit van de directeur van een Ameri kaans bankfiliaal in de Duitse universi- citsstad Heidelberg, John IV. Kuhel. De jongen plaatste zich plotseling in het wereldnieuws door een gangster, de 56- jarige Hugo "Walgenbach, die het op de gelden van de bank had gemunt, neer te schieten, toen deze Robert met zijn vader en moeder naar de bank verge zelde in de auto van de bankdirecteur, die, bedreigd door het pistool van de gangster, zelf moest rijden. Het pistool, waarmee de jongen de aanvaller, een re cidivist, om het leven bracht, had hij be machtigd, toen hij voor het begin van de onvrijwillige rit even aan de aandacht van Walgenbach wist te ontsnappen. Nederland zal er scherp op toezien, dat bij het tot stand komen van de Moezel-kanalisatie geen vlagdisci ïmi- natie noch enige andere belemmering a dc vrije Rijnschccpvaart zal worden op gelegd. Het Moezelgebied hoort onder het in de Akte van Mannheim genoemde(Rijn gebied. Gezien de Duitse opvattingen over vrije Rijnvaart zal het dus zaait zyn het Nederlandse belang hij de nieuwe verbinding, zowel voor wat de zeehavens als wat de internationale Rijnvloot be treft, van stonde af aan te bewaken. Dit concludeerde de heer L. Galavazi, gedelegeerd lid van de raad van bestuur van de Nieuwe Rijnvaartmaatschappij tij dens een bijeenkomst van het Ned. Ver- keersinstituut. De heer Galavazi gaf een overzicht van de thans bestaande plannen tot kanalise ring van de Moezel tussen Thionville en Koblenz, aansluitend op het te verbreden stuk naar Metz. Hemelsbreed is de af stand Vogezen—Koblenz 280 km., doch de vaarweg is 540 km. bij een verval van 670 meter Voor de kanalisatie zijn 13 sluizen en 10 elektriciteitswerken nodig Deze zullen Frankrijk 250 en Duitsland 300 miljoen D.M. kosten. Voor Frankrijk hangt de kanalisatie nauw samen met het vormen van de Ko len- en Staalgemeenschap, terwijl de Duitsers er samenhang met de teruggave yan het Saargebied in zagen. Of met de 1 te blijven bepleiten. kanalisatie thans haast zal worden ge maakt is een open vraag. Het kanaal zou aanzienlijke besparin gen betekenen voor de vrachtkosten der mijn- en industriegebieden van Lotharin gen, het Saargebied en Luxemburg. Het is wel duidelijk, dat de kosten van aanleg en onderhoud niet geheel zullen kunnen worden verhaald op de gebruikers van het kanaal. Van de Duitse spoorwegen is hevig protest tegen de kanalisatie vernomen. Men stelt, dat de tegenwoordige capaciteit het vervoer uit de industriegebieden tot 1965 zal aan kunnen en dat uitbreiding met 80 tot 160 percent van het vervoer- vermogen der spoorwegen mogelijk zal zijn. De algemene klacht is echter, dat het spoorwegvervoer te duur is. De drie genoemde gebieden produceren 70 pro cent van het ijzer, 12 procent van de kolen en 31 procent van het staal in de K.S.G. Luxemburg zou een overslaghaven aan het kanaal kunnen krijgen. Uit België worden de laatste tijd geen protesten meer vernomen tegen de kanaalplannen. Het gerucht gaat, dat de Fransen, die thans veel per spoor via Antwerpen ver laden. bepaalde toezeggingen over het aandeel in de Moezelvaart ten behoeve van deze haven hebben gedaan. Het is een Nederlands belang, aldus de heer Galavazi. om de vrije vaart zonder enige discriminatie bij de Rijnoeverstaten (Telefonisch van onze Romeinse corres pondent) ROME, woensdagavond De Paus zal a.s. zaterdag voor enkele uren uit Castel Gandolfo naar Rome terugkeren, om daar 's middags te kunnen ontvangen de deelnemers aan het wereldcongres voor pastorale liturgie, dat gisteravond in Assissië werd geopend. Voor zaterdag middag is een Pausrede over de liturgie aangekondigd, waarnaar men met grote belangstelling uitziet. Na afloop van een audiëntie zal de Paus vanuit het venster van ztfn privé-apparte- ment de Zegen geven aan de pelgrims cn gelovigen op het St.-Pietersplein, die an ders ter gelegenheid van de wekelijkse audiëntie van zaterdagmiddag naar Castel Gandolfo zouden zjjn gekomen. De activiteit van de H. Vader kent geen grenzen en dit vormt wel het beste be wijs voor zijn uitstekende gezondheidstoe- sand. Wellicht mede hierom gaan er al geruchten over wat er in de naaste toe komst te verwachten is. Men spreekt met name over een Consistorie voor het creëren van nieuwe kardinalen, dat zeer binnen kort zou worden gehouden. Door de dood van de aartsbisschop van Westminster, kardinaal Griffin, is het aan tak vacatures in het H. College gestegen tot negen. Er zijn momenteel nog 61 kar dinalen in leven, van wie slechts 21 Itali anen zijn. Er zijn op dit ogenblik enkele bisschopszetels, waaraan volgens zeer oude traditie de kardinaalshoed verbonden is, nog steeds (wat het H. College betreft) vakant. Wij noemen hiervan slechts Milaan en Wenen. Algemeen neemt men aan, dat de aartsbisschoppen van deze steden tot horen ofschoon hieromtrent natuur lijk niets bekend is of bekend kan zijn, daar de Paus zelf beslist over het al of niet be noemen van één of meer nieuwe kardina len. Intussen zou het hier dus gaan om het derde Consistorie van Paus Pius XII tot het creëren van nieuwe kardinalen: in 1945 benoemde hij maar liefst 32 nieuwe kardinalen tegelijk en in 1953 nog eens 24. Bij beide gelegenheden werd het z.g. „plenum" 70 van het H. College bereikt. De Paus heeft bij het laatste Consistorie bekend gemaakt, dat hij er weliswaar ernstig over gedacht had om dit maximum uit te breiden, doch dat hij uiteindelijk toch besloten had de oude traditie te handhaven, die nog teruggaat tot Paus Sixtus V. De huidige Paus is voorts de eerste in de geschiedenis, die het aantal Italiaanse kar dinalen ver in de minderheid heeft ge bracht in vergelijking met het aantal bui tenlandse kardinalen. Bij herhaling heeft hij er dan ook de nadruk op gelegd, dat het H. College het universele karakter van de Kerk dient te weerspiegelen. Hij be noemde ook voor het eerst een Chinese kardinaal in 1945 en in 1953 een Indiase kardinaal. En thans wordt algemeen ver wacht en gehoopt, dat er ditmaal een Afri kaan bij zal komen, die aldus de eerste in de geschiedenis zou zijn. Wat het te verwachten program voor de activiteiten van de Paus betreft is to.t nu toe alleen maar bekend, dat de Paus be. halve zoals gezegd a.s. zaterdag ook op zondag 7 oktober naar Rome zal komen ter gelegenheid van de plechtige zaligverkla ring van Paus Innocentius XI. Verder schijnt het vast te staan, dat de H, Vader rug zal keren dan op zaterdag 1 decern ber. Daags daarna begint de Advent en daarmee de jaarlijkse retraite in het Vati- caan, waaraan de Paus persoonlijk pleegt deel te nemen. Volgens de geruchten zou het Consi storie dan plaats hebben onmiddellijk na het einde van deze retraite, die een volle week duurt. In dat geval zouden dus het Consistorie en de namen der nieuw te benoemen kardinalen uiter lijk begin november worden aangekon digd. Maar, nogmaals gezegd, het be treft hier alleen geruchten, zoals die overigens regelmatig in het Vaticaan de ronde plegen te doen. Een en ander be richten wij dan ook met het nodige voor. behoud. dat een eventuele controle op het meng voeder uitsluitend op vrijwillige basis zal moeten plaats vinden en dan zal moeten worden gestreefd naar een verdere uit bouw van de bestaande en eventueel naar de oprichting van nieuwe vrijwillige con- tröle-verenigingen. De 34-jarige veehouder K. H. uit Wons, is door de rechtbank te Leeuwarden ter zake van doodslag op zijn moeder ontoe- rekenbaar verklaard. De rechtbank ge- lastte plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor een jaar en terbeschikking stelling van de regering na die tijd. Dit vonnis is gewezen conform de eis. Gistermorgen is in het ziekenhuis Zuid- wal te 's-Gravenhage de 79-jarige mevr. G. T.-S. overleden aan de gevolgen van het inademen van kolendamp. Zij werd gistermorgen om kwart over negen be wusteloos aangetroffen in haar huls aan de Stadhouderslaan. Blijkens het wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het staatsmuntbe- drijf voor 1955, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend, bleef in tegenstel- ling tot de bij het opstellen der begro ting gekoesterde verwachting, de be hoefte aan nieuwe kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen nog steeds voortbe- staan. Dientengevolge moesten in totaal 91.000.000 stukken van deze vier coupures worden geslagen. regering om de taïieven verder te ver- de nieuw creëren kardinalen zullen be- niet eerder definitief naar bet Vaticaan te* De Peruvian Transport Corp. Ltd. heeft in een bericht t.a.v. de toekomst-moei lijkheden van de onderneming mede, dat verwacht wordt dat de nieuwe Peruaanse regering de politiek van economische li beralisatie van het vorige regime zal voortzetten. Het algemene vertrouwen in de econo mische vooruitzichten van Peru wordt weerspiegeld in de stabiliteit van de munt. Niettemin zal de regering de komende maanden op verschillende gebieden op de proef worden gesteld. Het gaat hierbij vooral om de inflatoire druk als gevolg van looneisen der vakbonden. De mate van succes bij de behandeling van dit probleem zal beslissend zijn voor de toe komstige stabiliteit van Peru. Indien de politieke situatie stabiel blijft lijken de vooruitzichten voor de twee voornaamste spoorlijnen de centrale en de zuidelijke bevredigend. De ver voersmogelijkheden bijn bemoedigend. De hoogte van het bedrijfsoverschot zal ech ter afhangen van de mate waarin de ge stegen bedrijfskosten kunnen worden af gewenteld op de verbruikers. Hoewel ver leden zomer een tariefverhogfng werd-toe- gestaan, noodzaken de hogere bedrijfs kosten wederom tot een verzoek aan da hogen. Voor het einde van dit jaar zullen zes dfessel-elektrische locomotieven ln be drijf worden genomen; hiervan wordt een aanzienlijke kostenbesparing verwacht. Voor de aankoop van deze locomotieven is een krediet van de Export-Import Bank van 1.500.000 verkregen tegen een rente van 5% pet. De aflossing moet binnen 12 jaar geschieden. Voorts zou een kosten besparing kunnen worden verkregen door een lijnverkorting op een traject van de zuidelijke spoorweg. De drie kleine spoorwegondernemingen in het noorden werken met een klein verlies, terwijl het niet waarschijnlijk is dat deze situatie in de naaste toekomst aanzienlijk zal verbeteren. Op lange ter mijn biedt dit gebied echter zeer goede vooruitzichten, daar met hulp van de We reld-Bank in dit gebied een irrigatieplan wordt uitgevoerd. De toekomstmogelijkheden van de Pe- rené Colony worden aanzienlijk genoemd. Behalve koffie zou ook cacao, tabak, peper enz. kunnen worden verbouwd. I.v.m. het besluit de basis van het bedrijf te verbreden is voor 100.000 deelgeno men in het gewone aandelenkapitaal van de Pacasmayo Cement Comp. Over de negen maanden eindigend per uit. maart jl. is door de Peruvian Trans port een bedrijfsoverschot behaald van 1.603.692. In de zes maanden eindigend per december jl. beliep het bedrijfsover schot 1.136.851.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5