Grootste kunstmest op- en overslag ter wereld aan de Waalhaven Uitbreiding Schiphol' over twee weken in Amsterdamse raad Dijk VERKOPER i Elektro-Monteur voor eigen onderhoud Middelgroot Bedrijf le Maassluis STENO-TYPISTE polyvalent bekwame Machine-Bankwerker Halfwas Machine-Bankwerker enige ongeschoolde arbeidskrachten KANTOORBEDIENDE (vrl.) CHAUFFEUR GEROUTINEERDE Van het Prinsenhof een verkoopster een leerling-verkoopster Topprestatie bij Rotterdamse kadenaanleg li. V Burgemeester stelde outillage in gebruik êf AS Brabants Conser vatorium geopend Geheime over lening Britse gasten bij het Ballet der Lage Landen HEREN-MODE Wallramif Hardmefaai Maatschappij Maassluis gevraagd v\ v :v i Y voor Uw wasgoed gebruik DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 N. 9. C. PAGINA Binnen een jaar i Jr V zitting -3 „Goed burger" Groeiende industrie STAAL-EXPORTK4RTEL TE BRUSSEL VERHOOGT PRIJZEN WAGENINGS STUDENTEN- TONEEL Gedupeerden Vijzelstraat KAMERLEDEN BEZOCH TEN TELEVISIE- EN RADIOSTUDIO'S BRITSE MEDEWERKING AAN GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT VEREENIGDE MAJANG- LANDEN PASSEERT DIVIDEND STELENDE AGENT Een jaar en drie maanden geëist AANDELENRUIL MACHINE FABRIEK „VOORWAARTS" LENINGEN VOORMALIGE DUITSE RIJK SCHOENMAGAZIJN BR0ERSVEST135 TEL. 68492-SCHIEDAM Personeel gevraagd -ettst "n Kampioen WASSERIJ WILLEMS J? vraagt: <3> Als honderdduizenden huisvrouwen haar tot dusver gebruikte wasmiddelen vaarwel hebben gezegd voor Pré, dan is er maar één conclusiePré móét anders en beter zijn! En datjs_het ook! Pré wast veel intensiever, veel sneller en is daarbij van een zo donzige mildheid, dat U er met een gerust hart al Uw wasgoed in kunt stoppenPak voortaan Pré en ondervind, hoeveel gemakkelijker U dan wast en hoe heerlijk zacht Uw handen blijven <£j> Met een druk op de knop (foto links) stelt burgemeester mr. Van W al sum van Rotterdam het grootste kunstmest op- en overslagbedrijf ter wereld onder) in werking. Het was gisteren niet alleen een grote dag voor de n.v. Ned. Trans port Bureau te Rotterdam maar ook voor de gemeente zelf, die niet alleen een prachtig op- en overslagbedrijf rijker werd, maar tevens de bekroning zag van een enorme prestatie: het in recordtijd aanleggen van een prima 150 m. lange kade, waar zeeschepen van 10.000 ton veilig kunnen ankeren. Mr. G. E. van Walsum, burge meester van Rotterdam, stelde gistermorgen het bedrijf in werking. De directeur van de genoemde n.v., de heer L. L. Kolisch, hield tevoren een be groetingsrede waarin hij de betekenis schetste van de nieuwe outillage en hulde bracht aan de instanties, die met de aan leg zulk een knap werk hadden geleverd. HU deed uitkomen, hoe de uitgroei van de stikstofbedrUven in Nederland het transportbureau voor schier onoverbrug bare problemen plaatste omdat men eer- tpds toen de handel zich voornamelijk tot het binnenland beperkte op de klassieke manier rechtstreeks van bin nenschepen of wagons met grUper- en wipkranen in zeeschepen laadde. Toen de export snel groeide, nam men in de jaren 19501951 proeven met een automatische overslag, die mislukten, doch ervaring schonken voor het volgen van de juiste weg. En zo ontstond binnen nog geen jaar een bedrijf, dat uniek is in de wereld. ■Tiet is een bijzonder feit", zeide de heer Kolisch. „dat tot dusverre geen en kel land, zelfs de grootste producent van de wereld niet, over een soortgelijke ac commodatie beschikt". HU dankte allen, die aan de totstand koming hadden medegewerkt en uitte in het bijzonder zijn waardering voor de prestaties der gemeente. „Ik geloof te mogen vermelden, dat de bouw van de kade langs deze accom- i modatie als een topprestatie beschouwd j mag worden... Binnen acht maanden; ontstond van een glooiing waar nog geen lichter kon aanleggen een zeewaardige j kade, waar schepen van 10.000 ton en j groter kunnen aanleggen. Het Gem. Ha- ven bedrijf heeft moeite noch overwerk j gespaard om de met onze cliënten afge- <&ir - éh (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag heeft de voorzitter van het bestuur van het Brabants Conserva torium, burgemeester J. Meuwese uit Hil- varenbeek. in het Paleis-Raadhuis het eerste studiejaar als rijkserkend conser vatorium officieel geopend. De zitting werd o.m. bijgewoond door de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay, le den van Ged. Staten; prof. dr. J. Dalmul der, rector-magnificus van de Kath. Eco nomische Hogeschool en bestuursleden van het Brabants Orkest, terwijl de bur gemeester van Tilburg, mr. E. H. J. ba ron van Voorst tot Voorst, op deze bij eenkomst nog een korte toespraak hield, waarin hij wees op de juiste ligging van het Conservatorium in Brabant, dat te zijner tijd echter een nieuw gebouw hoopt te betrekken. Burgemeester J. Meuwese herinnerde eraan, dat het Conservatorium bij een besluit van 1952 een eigen status kreeg, los van de r.-k. Leergangen en hij was er verheugd over, dat de minister nu, na advies van de commissie Rcinalda, over gegaan was tot rijkserkenning, zij het dan tot een voorlopige en ook al was hieraan nog geen subsidie verbonden. In dit verband dankte de voorzitter de provincie en de gemeente Tilburg van harte, terwijl ook Den Bosch, Breda cn Eindhoven subsidie hebben toegezegd. Het vereiste aantal van 150 leerlingen zou, zo vertrouwde het bestuur, zeker nog gehaald worden. Momenteel heeft het Brabants Conservatorium 128 leerlingen. Aan het eind van de zitting werd mgr. prof. dr. Th. Goossens nog gehuldigd als de grondlegger van het Conservatorium. mite) sproken datum van gereedkomen ook te halen. Mr. K. P. van der Mandele, die namens de Rott. Kamer van Koophandel het woord voerde, herinnerde zich hoe de heer Kolisch 'tien jaar geleden slechts met hoofd, hart en handen en de wil om te werken in Roterdam was aangekomen. De nieuwe installatie is een voorbeeld van het scheppend werk, door hem in die tjjd verricht- „U is een goed burger van deze stad, een der onzen geworden" zei- de mr. van der Mandele. De ontwikkeling van de sti.kstof-bin- dingsindustrie die in ons land nog maar jong is, werd in vogelvlucht geschetst door de heer C. 'Boudewijn sr., oud-direc teur van het Centraal Stikstof Verkoop kantoor. Die ontwikkeling ging snel, al waren de beginjaren moeilijk.' In 1939 werden echter reeds ruim 600.000 ton stikstofmeststoffen geproduceerd tegen 250.000 ton in het begin van de jaren der tig. Een gelukkige omstandigheid was hierbij de toename van het binnenlands gebruik dat van 250-000 ton in 1930/31 binnen tien jaren tot het dubbele steeg. Thans is de produktie reeds 1,8 miljoen ton per jaar en als de uitbreidingen in gebruik zijn genomen, zal zij in 1957/58 stijgen tot 2 miljoen ton. Onder de stik stofmeststoffen producerende landen neemt Nederland, met niet minder dan 6 pet. van de totale wereldproduktie, een belangrijke plaats in. Wat de export be treft (naar circa 40 landen) mag men een uit te voeren hoeveelheid tot 1 miljoen ton in de komende jaren verwachten. Veel lof zwaaide de heer Boudewijn toe aan de havenautoriteiten, met name aan de heren ir. Koomans, de oud-wet houder Van Tilburg en havenmeester Van Leeuwen met wie de besprekingen altijd een vlot en veelbelovend verloop hadden. Ook de directeur, de heer Ko lisch, kreeg een welverdiende pluim. Door het treffen van tijdelijke voor zieningen, aldus de heer Boudewijn, kon reeds op 11 nov. 1955 het eerste produkt in de loods worden gestort. Op 23 januari 1956 vond de eerste verscheping vanuit de loods plaats. Hoewel het bedrijf nog niet geheel was afgewerkt kon in de laat ste 8 maanden reeds ong. 100.000 ton stikstofmeststoffen via dit bedrijf ter ver zending worden gebracht. Namens de in overalls geklede NTB- stikstofploeg bood een afgevaardigde een mooi schilderstuk aan, een door mevr. L. Willemse geschilderd havengezicht, dat naar de heer Kolisch beloofde, een plaatsje in de directiekamer zal krijgen. Tenslotte was bet burgemeester mr. G- E. van Walsum, die het podium in de gro te dubbele loods besteeg om het bedrijf aan de heer Kolisch, wiens nieuwe be drijf een uiting van zijn pioniersgeest mag heten, maar wiens grote belangstelling voor uitingen van cultuur ook voor Rot terdam betekenis heeft, in werking te stellen. Hij bracht hulde Wat de haven betreft, deze installatie wijst in de richting, waarin wij moeten gaan. aldus de burgemeester. liet bete kent: versterking van onze nationale ex portpositie en een rationele en gemecha niseerde toerusting, jn staat tot het leve ren van de grootste prestaties en de beste diensten. Nadat de heer Kolisch een met bloe men gevulde klomp voor mevrouw Van Walsum had aangeboden, drukte mr. Van Walsum op de knop en onmiddellijk stel den zich lopende banden en graafmolens in werking, die een grotachtig-belichte hoop kunstmest te lijf gingen om die te laden in het aan de kade liggende Duitse s.s. Olga dat ruim 8000 ton aan boord moest nemen. Maar ook lag er de salon-Spkloboot Erasmus om het feestend gezelschap aan boord te nemen voor een varende lunch als sluitstuk van een bijzonder verheu gende plechtigheid. Het Brusselse exportkartel voor staal van de K. S. G heeft met onmiddellijke ingang de officiële minimumprijzen met $5 tot 8 per ton verhoogd om de no teringen meer in overeenstemming te brengen met de werkelijke berekende prijzen. De nieuwe minimumprijzen zijn- 'ngots 91. billets 100. handelsstaven 113, versterkt staal 110, balken 125, spoorstaven 113' dikke en middel- platen 127.50 en scheepsplaten 162.50 per ton. De prijzen voor walsdraad ble ven onveranderd. De huidige exportprijzen welke thans in het Roergebied worden geonteerd lui den als volgt (f.o.b Antwerpen): han delsstaven basis Bessemer kwaliteit 124130 naar gelang plaats van be stemming en afleveringsdatum, versterkt staal 114 dikke platen 175 bij export naar de Ver. Staten (bij uitvoer naar Scandinavië wordt minder berekend) en scheepsplaten 200—210 per ton. Gehoor gevend aan de oproep, welke H. K. H. prinses Beatrix in haar instal latierede bij de aanvaarding van het Be schermvrouwschap van het Nationaal Fonds voor de bestrijding van de kinder verlamming richtte tot dé Nederlandse jongeren, heeft de senaat van de Wage- ningse Studentenvereniging Unitas Stu- diosorum Vadae het initiatief genomen tot het organiseren van een toneelvoor stelling, waarvan de baten ten goede zul len komen aan het eerder genoemd fonds. De voorzitter van het fonds, mr. J. Klaa- sesz. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, heeft reeds zijn instemming met dit voor-stel betuigd. Het Wagenings Studenten Toneel „Abi- gone" zal de openbare première voor Ne derland brengen van de romance Santa Cruz" van de Zwitserse auteur Max Frisch. De opvoering zal plaats vinden onder beschermheerschap van de burge meester van Wageningen, mr. M. de Niet Gzn. Een comité van aanbeveling, waar voor verschillende toezeggingen reeds werden ontvangen, zal worden gevormd. De voorstelling zal plaats vinden op vrijdag 26 oktober a.s. in de schouwburg „Junushoff" te Wageningen. (Van 0hze Amsterdamse redactie). Ruim 25 punten bevatte de agenda voor de zitting van de Amsterdamse raad gisteren en behoudens de voordracht tot vaststelling van een uitbreidingsplan-in- hoofdzaak voor Schiphol cn twee voor stellen tot het aangaan van geldlenin gen was er niet veel bijzonders bij. Toen daarenboven nog de Schipholkwestic tot over veertien dagen werd uitgesteld, om dat men er in de commissie nog wat over praten wilde in verband met de stadsuit breiding cn de grondonteigening, bleef er helemaal niet veel over. Toch hadden de vroede vaderen nog een volle middag nodig om door de „dode" agenda heen te komen. En er moest zelfs een korte geheime zitting a~ te pas ko men, omdat de communisten nadere ge gevens wilden hebben over de voorwaar den voor een onderhandse lening van 9 miljoen en wethouder Van Wijck er wei nig voor voelde rentetype e.d. in het openbaar bekend te maken. De lening werd goedgekeurd, evenals een nieuwe premielening de derde van dit jaar tot een bedrag van 20 miljoen en met een prijs van een kwart miljoen gulden en verder premie? variërend van één ton tot 25. Om een deel van het begrotings tekort op te vangen willen B. en W een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds vragen Als we nu toch bezig zijn, zo betoogde de heer Seegers (CPN) schalks, waarom dan ook niet aan het Ri.ik teruggevraagd de 12,5 miljoen die de gemeente uit tariefsverhoging voor de bedrijven hoopt te krijgen Dan drukt die verhoging niet on de bevolking. Wethouder Van Wi.ick (KVP) maakte de communist duidelijk, dat zoiets niet ging; het Rijk verlangt dat de gemeentebedrijven redelijk be heerd worden en dat de tekorten ?,0 mo gelijk zelf door de bedrijven weggewerkt worden. Ruim f 2,5 miljoen voteerde de raad Als de eerste première voor het sei zoen 1956—1957 van het Ballet der Lage Landen zal op woensdag 17 oktober in de Amsterdamse Stadsschouwburg 'n opvoe ring gegeven worden van „De Een- zame van Walter Gore. met muziek van Ferruccio Busoni. Als gasten treden in de hoofdrollen op Paula Hinton en Walter Gore Verder in het seizoen zullen nog andere werken van Gore cn van verschillende buitenlandse en Nederlandse choreogra fen op het repertoire verschijnen. Van het bestaande repertoire worden de vol gende bajeiten voor het komende seizoen gehandhaafd: Coppelia, 2e acte ,,Le Lac des Cyg- nes Het Heksenjong, Kaleidoseoop. De dood en het meisje Paysage Triste, Pava- na Interrumpida. Pas de deux ..Gisel'e". Pas de deux, 3e acte „Coppelia,\ Pas de trois classique Impromptu for twel- SVStegione, Le Fover de la Danse. A couch of the Sun, Sonatina. Het komende seizoen is zwaarder be ast dan ooit te voren. Dit blijkt wel uit bet aantal opvoeringen in de verschillen de steden, o.a, Amsterdam 30. Gronin gen 16 a 18 Rotterdam 15, Den Haag 12 a 14 Utrecht 9. Arnhem 7. Ililver- "urr) 6 Eindhoven 5 Haarlem en Ensche de 4. Deventer en Den Bosch 3 en verder te Venlo, Hoogeveen. Nijmegen. Tilburg. Gouda, Breda etc. Hiernaast nog toerneeën naar België en W.-Duitsland en in juli enkele galavoor stellingen ter gelegenheid van het 10-ja- rig bestaan van het ballet. voor de aanleg van het eerste deel van een ringtransportleiding tussen de gas- verdeelstations in de hoofdstad, n.l. die -tussen de Wester- en Zuidergasfabriek. Later komen de andere delen aan de beurt. Een dergelijke leiding zal soulaas geven tijdens een eventuele noodtoestand in een zeer strenge winter, zoals begin dit jaar toen de gasafgifte steeg tot bo ven één miljoen kubieke meter per et maal. Er werd voorts nog gedebateerd over het adres van het Comité Gedupeerden Vijzelstraat (waar, zoals bekend, destijds een instorting plaats vond). Deze mensen klagen over het uitblijven van de behan deling van hun verzoek tot schadever goeding en vragen een renteloze lening ter grootte van 100 pet. van de geleden schade, in plaats van de nu door de ge meente verstrekte lening tot 50 pet. De heer Seegers liep zich het vuur uit de sloffen voor de gedupeerden en sprak over de morele verantwoordelijkheid van de gemeente hen te steunen, te meer daar in het destijds gevoerd proces de houding van Bouw- en Woningtoezicht gelaakt z°u zijn. Burgemeester D'Ailly zette ech ter recht, dat in het vonnis over Bouw en Woningtoezicht helemaal niet gespro ken wordt en bleek niet van zin in te gaan op het verlangen van de gedupeer den, die nog van plan zijn te procederen ok een voorste] van de communist om een geval apart te steunen, n.l. een win kelier die een renteloze lening van tien m a j1:3381' ""Hied de burgervader de raad, die er 00k zo over bleek te den ken. De heer Douqué, fractievoorzitter j3" Kvp. gaf tot slot officieel kennis dat hij ontslag als raadslid wenst te ne- (Van onze correspondent). Woensdag hebben ongeveer 35 leden van de Eerste en Tweede Kamer een bezoek gebracht aan Bussum en Hilversum om zich op de hoogte te stellen van de tele- visieinstallaties in Bussum en die van de radio in Hilversum. _In „De Rozenboom" heeft prof. J. B. Ivors O.P. het gezelschap namens Televi siestichting en Radio-Unie begroet, waar na de heer A. H. v. d. Veer een uiteenzet ting gaf van de organisatie en de outillage van het televisiebedrijf. Hierna werden de studio's Irene en Vitus bezocht, alsmede de werkplaatsen en tekenbureaux in de voormalige Bussumse ambachtsschool. Op televisietoestellen, opgesteld in ..De Rozenboom" en de kantine van de Vitus- studio, konden de Kamerleden hierna een op de filmband vastgelegde uitzending van de reportage van Prinsjesdag aan schouwen. 's Middags werd een bezoek aan Hilversum gebracht, waar na een uiteenzetting door de heer J. B. Broeksz verschillende studio's en bedrijfsgebouwen werden bezichtigd. De ëderatie van Britse industrieën heeft nedegedeeld, dat zij bezig is met het vooibereiden van een plan voor me- dewerkinj van Engeland aan de gemeen schappelijke markt voor West-Europa. Dit plan houdi in, dat Engeland geen volledig lid der nie»we gemeenschappelijke markt zal worden, doch wel de invoerrechten voor het grootste deel van de invoer, af komstig uit de gemeenschappelijke markt, zal afschaffen, waarbij echter de invoer rechten voor bepaalde produkten zouden worden gehandhaafd. De lijst dezer pro dukten wordt momenteel bestudeerd en heeft betrekking op die artikelen, welke door Engeland gewoonlijk uit de landen van het Britse gemenebest worden inge voerd. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Vereenigde Majang- landen zal geen dividenduitkering over het boekjaar 1955-56 worden voorgesteld over 1954 '55 werd 3 pet. uitgekeerd). De officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 39-jarige agent van politie H. F., die in de nacht van 6 op 7 augus tus op heterdaad is betrapt bij het ont vreemden van rookartikelen uit een auto van een grossier uit Sneek. De grossier stalde zijn wagen in een garage aan de Oude Koemarkt, van waar uit reeds enige jaren geregeld rookarti kelen werden gestolen. Het garageperso- neel begon elkaar, toen de da-'^r maar niet werd gevonden, van de diefstallen te verdenken. Tenslotte stelde men een val op, en na enige nachten vergeefs te hebben gewacht, verscheen voor de ogen van verbaasde personeelsleden in de nacht van 6 op 7 augustus niemand min der dan een agent van politie, die zich regelrecht naar een auto begaf. Hoe hij tot deze kruimeldiefstallen is gekomen, kon de agent, die binnenkort tot hoofdagent zou worden bevorderd, de president van de rechtbank niet verkla ren. De waarde van het gestolene wordt geschat op 500. De directie van de n.v. Bronswerk te Amersfoort deelt mede, dat nagenoeg alle aandeelhouders van de machinefabriek „Voorwaarts" n.v. te Amsterdam gebruik hebben gemaakt van de tot 15 september j.l. opengestelde mogelijkheid hun aan delen om te wisselen van aandelen Brons- werk. De commissie voor geld- en krediet- vvezen van de Westduitse Bondsdag zal zich de volgende maand nog eens uitvoe rig bezig houden met de leningen van het voormalige Duitse Rijk. De commissie heeft in maart reeds unaniem besloten, dat deze leningen in het kader van de Kriegsfolgenschluszgesetz in de verhou ding van RM 10 voor DM 1 zullen worden omgewisseld. Tevens werd besloten de ren te op 4 pet te stellen en de aflossing te be_ palen op 2,5 pet. per jaar. Intussen zijn echter stromingen merkbaar geworden, die in de richting van een rente van 5 pet. gaan. Mogelijk zal thans worden gekozen tussen een belastingvrije rente van 4 pet. en een belastbare rente van 5 pet. Bij een rentevoet van 5 pet. zou de aflossing op 2 pet. per jaar worden gesteld. Gevraagd wegens uitbreiding van personeel Sollicitaties donderdag van 7 tot 8 uur. R.-k. Jongeman, 18 jaar, goed bespraakt, wenst opgeleid te worden in het HEREN-MODEVAK als ^Brieven onder no. 67011 bureau van dit blad.^ I vraagt i i mmpiM Iaj wooroco ui cib sijt woord meer et* extra j cot een maximum var ao woorden do voorultoeiajink Gevraagd: net winkelmeisje, voor hele of event, voor halve dagen. Aanmelden: Zuivel- en Levensmiddelenbedrijf De Lee- de, Nieuwe Maasstraat 99b, Schiedam, telef. 69527. Goederen aangeboden Te koop aangeboden: 15 jaar gangen Kath, Illustratie, inge bonden en goed als nieuw. P. Winkelman, Th. 5 Kempisstr. 32 b. Te koop: gascomfoor, een kin derstoel, een box, een wandel wagentje en een Vera-kachel- tje. Tussen 7 en 8 uur te be vragen bij J. J. Scholte, Swam- merdamsingel 5b. Lessen Erkende B.E.A. Autorijschool „Centrum", 10 lessen a 47.50. Gebouw Sursum Corda Nieuw- straat 12, telef. 64356. Handel en Bedrijf Glasspiegels 120x30 cm. f 12.75, 120x36 cm. f 14.75, 80 cm. rond f 17.-, compleet geplaatst. Ge slepen ruiten voor suitedeuren, glasplaten enz, Loopik's Glas industrie, Boterstraat 30 Schie dam, telef. 68943. I 1 I voor diverse fabriekswerkzaamheden Gelegenheid lot persoonlijke aanmelding dagelijks aan ons kantoor: Keucheniusstraat 1, Maassluis. Schriftelijke sollicitaties met ver melding van leeftijd, opleiding, ervaring en huidige werkgever, gelieve men te richten aan de afd. Personeel. GEVRAAGD: Goed kunnende typen. VOOR KIPAUTO voor werk in Rotterdam Telefoon 39052 In het bezit van de diploma's H.B.S. of Mulo, met goede kennis der moderne talen. Leeftijd niet beneden de 25 jaar. Eigenhandig geschreven brieven met vermelding van opleiding, praktische ervaring en leeftijd, gelieve men te richten onder num mer GR 1235 aan Jan Grijseels Sr., Rochussenstraat 79b, Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6