I Mevr. Bouman per vliegtuig op weg naar Nederland Laatste bezoek gold haar cliënt Schmidt Wereld-t.v. zal Olympische Spelen boycotten Libysche havenautoriteiten bij de neus genomen Grote Drie pogen „CASCU" zo aantrekkelijk mogelijk te maken „Andrea Doria'-ramp voor Amerikaanse rechters Hartspecialist dr. Paul D. White arriveerde op Schiphol DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In Suez-kanaal nog geen vaart „Het was duidelijk dat ik niet langer veilig was VOLGEND JAAR PREMIE VOOR 21.000 EIGEN WONINGEN Sfeer van geheimzinnigheid om Suez-besprekingen Open oor voor wensen van kleine mogend heden inzake gebruikersorganisatie Op gebaggerde bom Moskou, Bandoeng en de socialisten Vrijdag 21 september 1956 WEERBERICHT Mevrouw Mieke Bouman, de verdedigster in de zaak-Schmidt, is hedenmorgen om half zeven plaatselijke tijd op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta aan boord van een K.L.M.-lijntoestel met bestemming Amsterdam gegaan. De betrokken autoriteiten hadden haar vertrek geheim gehouden. Slechts enkele Nederlandse ambassade-functionarissen deden haar uit geleide. Een aantal rechercheurs hield een oogje in het zeil. Mevrouw Bouman had haar heide Siamese lievelingskatten bij zich. Haar vertrek volgde vier dagen na het incident in het Djakartaanse gerechtsgebouw waar een woedende menigte haar trachtte te grijpen. De Indonesische autoriteiten hadden voorzorgs maatregelen getroffen om een vlot vertrek te verzekeren. Zes ton meer voor ontwikkeling bouwwezen Italiaanse socialistische partijen Commissie van drie bestudeert fusie Stunt van Britse scheepskapitein Vlissingen in opschudding tplofte on Slechts een persoon licht gewond 14 van de 18? „Het gaat goed met president Eisenhower... Fietsen is gezond De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met veranderlijke be wolking en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig verandering in temperatuur. Aan vankelijk zwakke, later matige wind uit zuide- leke richtingen. Zaterdag 22 september: zon op 6.28, onder 18.41 uur. Maan op 19.12, onder 9.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In een personderhoud, even voor haar vertrek, onthulde mevrouw Bou man, dat vrienden en Nederlandse functionarissen haar al maanden ge leden hadden aangeraden om de ver dediging op te geven en naar Neder land terug te gaan. „Maar ik wilde blijven om mijn werk zolang mogelijk voort te zetten." Mevrouw Bouman zei thans te ver trekken omdat zij toch niets meer voor haar cliënt kon doen, behalve de uit- In de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting is 1 miljoen gulden uit getrokken voor uitgaven, die verband houden met het stimuleren van de ont wikkeling van het bouwwezen. Deze post is 600.000 hoger geraamd dan verleden jaar omdat, aldus de memorie van toe lichting, een intensivering en verbreding van deze research en een uitdragen van de verworven resultaten worden vereist. Het ligt in de bedoeling de onderzoekin gen op het gebied van bouwconstructies, stedebou-wkundige en sociologische pro- Het bureau van de socialistische inter nationale heeft gisteren in Londen beslo ten een commissie van drie in te stellen, die de ontwikkeling van de Italiaanse socialistische partijen naar een fusie zal moeten volgen. In do commissie hebben zitting de Labourleider Morgan Phillips, de Oostenrijkse socialist Pittermann en de waarnemende secretaris van de Fran se socialistische partij, Pierre Commin. Het bureau keurde het verslag van Commin over de besprekingen tussen de socialisten van Nenni en Saragat goed. Het gelooft, dat, ondanks bepaalde moei lijkheden op het gebied van de vakbonds- politiek, de Italiaanse socialisten tot her eniging zullen komen. Televisie-organisaties van Groot- Brittannië, Ver. Staten, Canada, Europa en Australië hebben be kend gemaakt, dat zij de Olym pische Zomerspelen te Melbourne zullen boycotten. Deze beslissing werd genomen omdat het Austra lische Olympisch Comité een con tante betaling eist voor het recht om de spelen te filmen. Dit besluit is genomen door twee Australische televisiemaatschappijen, 9 Ameri kaanse, 9 Europese en 7 Britse organisaties en de Canadese om roep- Intussen wordt uit Aix-les-Bains nader vernomen, dat deze kwestie een punt van de agenda uitmaakt van de conferentie, waarop Europese televisie- organisaties zijn vertegenwoordigd, waaronder de Nederlandse Televisie Stichting. Uit Sydney wordt bericht, dat de heer W. S. Kent Hughes namens het Organisatiecomité van de Spelen heeft ^Grklaard, dat reeds lang geleden aan e te]evjs;e een dagelijkse uitzending Van drie minuten is toegezegd, zonder emge kosten. De televisie wil nu ech ter negen minuten per dag uitzenden en daarom is voor extra-tijd wel een vergoeding gevraagd. Overigens deelde hij mede, dat vanwege de orga nisatie zal woi den zorg gedragen voor een complete normaalfilm van de Spelen. blemen te stimuleren en de gedachten- wisseling over bouwkundige problemen ook internationaal te bevorderen. De uitkeringen ingevolge de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 in het besluit bevordering eigen woningbezit worden geraamd op 142 miljoen. De ge middelde premie per woning is daarbij op 4300 gesteld. Verwacht wordt, dat in 1957 in totaal 21 000 eigen woningen voor een jaarlijkse bijdrage in aanmerking zul len komen. De extra premie op grond van het besluit bevordering eigen woningbezit kan worden gesteld op gemiddeld 1250 per woning. Verwacht wordt, dat het vol gende jaar 6000 woningen voor deze extra premie in aanmerking zullen komen. Voor bijdragen aan bejaarden-woningen is 300.000 uitgetrokken. spraak van de rechter af te wachten, en ook omdat ,.het nu wel duidelijk is dat mijn veiligheid niet langer gega randeerd wordt." Zij vertelde dat ze tot deze slotsom was gekomen, nadat de autoriteiten haar hadden aangera den haar toevlucht te zoeken in de ambassade. „Ik besefte dat als ik nog langer zou blijven ik slechts de politie en de autoriteiten tot last zou zijn." Minachting voor gepeupel Mevrouw Bouman zei, dat zij slechts minachting had voor de menigte die haar maandag in het gerechtsgebouw had aangevallen. Zij was op het hoofd en de schouders geslagen, voor een Nederlandse journalist er in slaagde de aandacht van haar aanvallers af te leiden. Mevrouw Bouman zei, dat de menigte geleid werd door de voor naamste getuige a charge, Manoppo, die in april ook de demonstratie tegen de Nederlandse advocaat Van Empel had geleid toen deze in Indonesië aan kwam. Mevrouw Bouman heeft donderdag ochtend nog een bezoek gebracht aan Schmidt, die in de Tjopingagevangenis vertoeft- Zij zei, dat Schmidt zich ken nelijk zorgen maakte over haar veilig heid, nadat hij vernomen had hoe zij in het gerechtsgebouw was aangeval len. Zij heeft de hele ochtend met Schmidt gepraat. Ondanks de drie jaar die hij reeds in gevangenschap heeft doorgebracht, is zijn geest ongebroken, zo verklaarde zij. Op een vraag, waar zij het meest naar verlangt in Nederland, antwoord de mevr. Bouman: „Lang en rustig slapen". Mevrouw Bouman deelde nog mee, dat zij sedert maandag j.l. heeft ge woond in de ambtswoning van de laat ste Nederlandse Hoge Commissaris, graaf Van Bylandt op het voormalige Koningsplein. Haar eigen woning werd door de politie bewaakt ter voorkoming van verdere demonstraties. In de donderdagmiddag gehouden eerste vergadering van de Tweede Kamer na Prinsjesdag is het koninklijk besluit voorgelezen, waarbij mr. L. G. Korten horst voor hei tijdvak der tegenwoordige zitting opnieuw wordt benoemd tot voor zitter. De heer 'Kortenhorst heeft in een rede o.m. verklaard dit voorzitterschap te aanvaarden. Deze foto werd gemaakt tijdens de rede van mr. Kortenhorst., Rechts op deze opname v.l.n.r.: mr. W. Koops, commies-griffier derde klas, mr. A. C. de Ruiter, commies-griffier eerste klas, mr. Kortenhorst, mr. A. F. Schepel, griffier en mr. G. M. A. Huigen, commies-griffier tweede klas. Kapitein Harvey van het 700 ton me tende Britse vrachtschip Empire Club" heeft gisteren in Malta verklaard, dat hij maandag jl. de havenautoriteiten van Bengasi in Libië om de tuin heeft moe ten leiden om met zijn schip uit te kun nen varen, nadat 17 van de 22 beman ningsleden gedeserteerd waren en op de Egyptische ambassade asiel hadden ge vraagd. Volgens zjjn zeggen hadden leden van de ambassade de zeventien bemannings leden Soedanezen, Egyptenaren, Grie ken, Jordaniërs en anderen overge haald het schip, dat geladen was met Britse legergoederen, te verlaten. Na de desertie hadden de Libische autoriteiten een wachtpost op de kade bij zun schip geplaatst- In hun ijver voor JNasser maakten zij er bezwaar tegen, dat het schip zou vertrekken. Wij slaagden Gr echter in do havenautoriteiten ervan te overtuigen, dat het noodzakelijk was ons schip naar het midden van de haven te brengen, opdat de ligplaats vrij zou komen voor andere schepen, aldus Har vey. Hierop lichtten wij het anker en slaagden wij er met veel geluk in het schip de haven uit te loodsen. Het zat ons mee, dat onze schroef niet werd ver nield door de kabel van een olietanker, die aan de ingang der haven gemeerd lag. Toen wfj eenmaal buiten de haven waren zetten wij op volle kracht koers naar Malta, waar wij zonder verdere moeilijkheden arriveerden; Desgevraagd deelde kapitein Harvey Bij de ingang van de nieuwe jacht haven te Vlissingen is gisteravond een zware bom uit de oorlogsdagen ont ploft. De bom werd opgebaggerd door de baggermolen „Montgomery" van de baggermaatschappij Smeulcrs uit Utrecht en explodeerde op een ogen blik dat men bezig was het kanaal uit te diepen. Er ontstond een enorme ravage, maar gelukkig werd slechts een man, de machinist Bakema uit Sappemeer, licht gewond. Op het ogenblik van de explosie bevond hij zich op de stook plaats in de machinekamer, waar hij door rondspringende scherven werd getroffen. Bakema werd naar het zie kenhuis Bethesda overgebracht. De ontploffing veroorzaakte grote opschudding in de Scheldestad. Van verscheidene kanten bood men hulp aan, o.a. van marinezijde, hetgeen echter niet nodig bleek. mede. dat de deserteurs „geschikte lui" waren, die z.j. door de Egyptenaren wa ren geïntimideerd. De kapitein vertelde verder nog, dat de deserteurs hem vanuit de Egyptische ambassade in Bengasi hadden doen we ten, dat zij naar het schip zouden terug keren om hun gage te innen, waarna zij per speciaal Egyptisch vliegtuig naar Cairo zouden worden gevlogen. Hiervan is echter door ons spoedige vertrek niets kunnen komen, ik heb hun gage nog al tijd in mijn bezit, aldus Harvey. Volgens het semi-officiële Egyptische blad „Al Gomhoeria" hadden de zeelieden besloten de „Empire Club'' te verlaten, nadat zij in een uitzending van Radio- Cairo gehoord hadden, dat de buitenland se loodsen en functionarissen van de Suez-kanaalmaatschappjj Egypte hadden verlaten. De mannen hadden op de Egyp. tische ambassade in Bengazi toestemming gekregen om naar Egypte te gaan. De Griekse zeelieden verlieten het Britse schip, omdat zij „tegen Engeland wilden vechten om de Griekse Cyprioten te wre ken", aldus het blad. Dc afgevaardigden van de achttien landen, die zich in Lancaster House te Londen voor de tweede Suez-conferentie hebben verenigd, hebben zich gisteren gebogen over een „working-paper", waarin de details van de voorgestelde gebruikers-organisatie voor bet Suezkanaal zijn neergelegd. De inhoud van dit werkstuk is geheim gehouden. Men weet niet meer dan dat bet uit twee gestencilde vellen bestaat en dat de gebruikers organisatie erin wordt aangeduid als „C.A.S.C.U." Cooperative Asso ciation of Suez Canal Users. Alle deelnemers hebben de kans gehad amendementen op bet stuk in te dienen en naar het schijnt is van die gelegenheid druk gebruik gemaakt. Een Britse woordvoerder zei: „Geen enkel der aanwezige landen heeft zich verzet tegen de verklaring in baar geheel, wel gaven bijna alle te kennen van mening te verschillen ten aanzien van enkele details". Overi gens schenen gisteravond nog slechts twee punten geregeld te moeten worden en daaruit bleek dan, dat men zoals de woordvoerder zei flink was opgeschoten. De conferentie zal dan ook waarschijnlijk vanavond eindigen. Minister Dulles vliegt in ieder geval lieden nog naar Washington terug, of men klaar gekomen is of niet. gegeven voorbeeld volgend, kondigde Unden aan, dat hij in ieder geval niet bevoegd was in dit stadium namens de Zweedse regering een definitief stand punt te formuleren. Alles bij elkaar hoopte men gisteren in Londen, dat men uiteindelijk zelfs op veertien landen zal kunnen rekenen. Woensdag nog werd dit aantal op twaalf geschat. De landen, die zich met de Er zal geen stemming over de CASCU plaats vinden maar het is, zoals de Brit se woordvoerder gisteren meedeelde, niet ondenkbaar, dat die landen, die hun ad hesie met de plannen voor de organisa tie wensen te betuigen, zulks kunnen doen. Hoeveel landen zullen hun steun aan de CASCU verlenen? Daarover kon men gisteren te Londen iets optimisti scher geluiden vernemen. De afwijzende houding van Pakistan is niet gewijzigd, maar bij de negen, die zich woensdag voor het plan hadden uitgesproken, voeg de zich gisteren als nummer tien Por tugal. De Spaanse minister van buiten landse zaken. Artajo, deelde voorts mee, dat ook zijn land het plan zal steunen, mits de CASCU niet de plaats inneemt van de intern. Suez-kanaalmaatschappij, Belangrijk was dat de Zweedse minister van getuigen in een vooronderzoek naar linden zich welwillender over het voor- oorzaak van de aanvaring1 tussen^ het stel uitte dan hij woensdag had gedaan. Zweedse passagiersschip „Stockholm^ en Met voldoening heb ik geconstateerd, dat Italiaanse lijnboof Andrea Dona op CASCU akkoord verklaren, zullen bin nen veertien dagen tot de organisatie toetreden. Intussen kunnen ook andere landen zich alsnog bjj de organisatie aansluiten en het is duidelijk, dat de ini tiatiefnemers hopen, dat men op deze wijze inderdaad nog enkele „zieltjes kan winnen". Men voorziet, dat de CASCU na haar oprichting contact „op technisch niveau" zal opnemen met de Egyptische autori teiten. Zou men stuiten op een weige ring van Egypte, dan zou men zich wen den tot de V.N. Het zou niet in de be doeling liggen een „proefschip" te zen den. Welke betekenis hecht men dan aan de CASCU? In Britse kringen zag men het zo. dat de CASCU een middel tot versterking van de positie van de voorstanders van internationalisering van het Suez-kanaal is. Oprichting van deze organisatie zal er vrijwel zeker toé leiden, dat een groot deel van de tolgelden, die thans aan het Egyptische beheersorgaan worden betaald, in de kas van de nieuwe organisatie zal vloeien. Zou bovendien Nasser weige ren. dan is het door de vorming van de CASCU gemakelijker geworden de kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Zoals minister Luns op de con ferentie heeft uiteengezet beschikt de raad dan immers over een concreet plan, dat wordt gesteund door de lan den, die voor meer dan negentig pro eent aan het verkeer door het kanaal deelnemen. Het plan kan behandeld worden als voorstel tot oplossing van het vraagstuk. (Zie vervolg pagina 7) Een Amerikaans federaal hof te New I klaarde hij. De „Italia''-lijn heeft echter York is gisteren begonnen met het horen gesteld, dat het die nacht wel mistte. De derde stuurman zei, dat gezagvoer- het voorstel sedert het voor de eerste maal werd gepresenteerd, aanzienlijk van karakter is veranderd. De nadruk ligt nu voornamelijk op het praktische doel van de organisatie en men stelt het nu niet meer voor alsof de vorming ervan een eerste stap is voor een actie tegen Egypte." Het woensdag door Hansen Eisenhowers hartspecialist, de 70-jarige Paul D- White, die met zijn echtgenote een reis door diverse Europese landen maakt, is gistermiddag per vliegtuig uit Brussel op Schiphol aangekomen. Jour nalisten, die hem naar de gezondheids toestand van de Amerikaanse president vroegen, hoorden weinig nieuws. „Ik heb hem lang niet gezien, want na de opera tie die hij goed heeft doorstaan, houdt zijn eigen arts, dr. Schneider, een oogje op hem Die heeft mij zojuist geschreven, dat het' goed met de president gaat". Dr. White zal in ons land een vriend, prof. dr. H. A. Snellen uit Leiden, op zoeken en voor een medisch gehoor in de universiteit van de Sleutelstad een rede houden over hartoperaties. Hij is thans reeds vijf weken in Europa en heeft van deze reis ,,een nuttig gebruik gemaakt". In Moskou, waar hij tien dagen verbleef, heeft hij contact gezocht met Russische artsen en met hen uitvoerige besprekingen gevoerd over de beste wijze van herstel der patiënten na operaties Vier Russische medici heeft hij uitgeno digd (en zij hebben deze invitatie aange nomen) om binnenkort naar Amerika te komen voor een periode van zes weken. Er werd hem op Schiphol gevraagd of hij al een oordeel kon uitspreken over de meest gezonde levenswijze, „Het ziet er naar uit. dat te veel mensen te veel vet voedsel eten", antwoordde de deskundige. „Maar hoe we nu wel precies moeten le ven om zo gezond mogelijk te blijven, dat kunnen we nu nog niet zeggen. Daar zoe ken we juist naar. Misschien hebben we over vijf jaar het antwoord gevonden- Overigens geloof ik niet dat hard werken, hetzij fysiek dan wel mentaal, een gezond man enig kwaad dan doen". Dr. White roemde tenslotte Nederland in het bijzonder, omdat het de zo gezonde dagelijkse lichamelijke oefening van het fietsen zo hoog in ere houdt. ..Het is ">n Amerika met het drukke verkeer te ge vaarlijk". zei hij. „Er moeten daar aparte en veilige fietspaden worden aangelegd. Voor heel wat mensen zou het uitermate gezond zijn, indien zij dagelijks te fiets en niet per auto naar hun werk gingen". Dr. White zal zaterdag de terugreis naar A.merika via Londen aanvaarden. 25 juli j.l. ter hoogte van de oostkust van Amerika. De betrokken rederijen stellen elkan der verantwoordelijk voor de aanvaring hunner schepen en zij hebben wederzijds eisen tot schadevergoeding ingesteld. De eerste getuige was de 26-jarige der de stuurman van de Stockholm'', Car- stens Johansen, die in het avondlijke uur van de aanvaring stuurman van de wacht was en als zodanig het hevel op de brug voerde. Hij onderging een kruisverhoor van Eugene Underwood, de advocaat van Italia"-lijn, de rederij der „Andrea Doria". Johansen verklaarde nimmer tevoren bij mist alleen op de brug te hebben ge staan, doch volgens hem was het in de aanvaringsnacht niet mistig. „Het weer was helder en de maan scheen", zo ver der Nordenson hem te 21.40 uur zijn laat ste orders had verstrekt en dat deze de brug te ongeveer 22.00 uur had verlaten. De aanvaring vond kort na 23.00 uur plaats. In antwoord op vragen van Underwood verklaarde Johansen, dat het zijn erva ring was dat de kapitein altijd op de brug kwam, wanneer er in de mist moest wor den gevaren. Johansen zei voorts de „Andrea Doria" het eerst op 12 mijl (18 kilometer) af stand op het radarscherm te hebben waargenomen. Hij zag zijn Italiaanse tegenligger eerst later zelf. Toen Johansen de „Andrea Doria" aan bakboord had waargenomen, had hij het roer van de „Stockholm" hard stuur boord laten leggen. Hij had de snelheid van de „Stockholm'' eerst 6011 ..onderdeel van een minuut" voor de aanvaring la ten verminderen. Met een toestel uit Brussel kwam don derdagmiddag op Schiphol aan de Ame rikaanse hartspecialist prof. Paul Dud ley White, de lijfarts van President Eisen hower, met zijn echtgenote. De foto laat zien, hoe prof. White in opgewekte stem ming voet op Nederlandse bodem zette. De beroemde specialist, die zeer in het wereldnieuws kwam door zijn werk zaamheden tijdens de recente hart-aan- doening van de Amerikaanse President, blijft enige dagen in Nederland, hij hield vanmiddag een lesing in Leiden. DE dezer dagen door premier Boel- ganin gedane suggestie voor een nieuwe Geneefse „topconferentie" ditmaal van maar liefst zes rege ringshoofden illustreert vrij duide lijk op wat voor manier het Kremlin uit de huidige Suez-crisis munt hoopt te slaan. Deze nieuwe „topconferentie" zou Egypte en India, twee prominente leden van de anti-kolonialistische „Bandoeng-club" aan de vergadertafel der vier groten moeten brengen. De suggestie is kennelijk bedoeld om het Sovjet-krediet in de min of meer neu trale Aziatische en Afrikaanse landen „de vredeszone", zoals de rode pro paganda graag zegt te versterken. Opnieuw werpt Moskou zich op als de kampioen dezer landen. Wie echter zou in ernst iets van dit wel erg doorzichtige voorstel van de Sovjet-premier willen verwachten? Bij voorbaat is het duidelijk dat zulk een conferentie tot niets zou voeren. Daarvoor staat borg niet alleen het beproefde procédé, dat de Sovjets op alle conferenties plegen toe te passen, doch bovendien reeds de keuze der deelnemers. Zo men het niet eens kan worden langs de weg van de op het ogenblik van weerszijden voorgestelde conferenties, heeft een bijeenkomst der regeringshoofden ook geen zin. Interessanter is, dat een soortgelijke manoeuvre als die, welke Boelganin zojuist ten opzichte van de Aziatische en Afrikaanse landen uitgevoerd heeft, ook in Europa te constateren valt. Hier zijn het weer eens de socialisten, die het Kremlin in zijn kielzog tracht te krijgen. De verdeeldheid, die zich over de Suez-kwestie zo duidelijk in het Britse parlement heeft gemanifesteerd en die, zij het tot dusver in minder uitgesproken vorm, ook elders in het westen bestaat, biedt daartoe uiteraard een gunstig aanknopingspunt. De Sovjet-pers heeft niet opgehou den de Britse vakbondleiders te prijzen om hun verzet tegen gebruik van ge weld in de Suez-kwestie en voor het eerst sinds de nogal pijnlijke inciden ten, die zich in april j.l., bij gelegen heid van het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef aan Londen, afspeelden tus sen het Russische duo en de Britse Labour-leiders, valt er in de Sovjet pers ook weer een goed woord over de Britse socialisten. De oproepen voor een „vredesfront" en voor verzet te gen het „koloniale banditisme" verme nigvuldigen zich. Het spreekt echter vanzelf, dat deze taal in Groot-Brittannië weinig succes zal hebben, terwijl de Franse socialis ten hierin veeleer een argument zullen zien om zich thans meer dan ooit te hoeden. Als ooit gebleken is hoe diep de kloof is tussen de Franse socialisten en de partij van kameraad Thorez, dan is dat wel in de huidige Suez-crisis, waarin de Franse socialisten met niet minder heethoofdigheid dan de meest verstokte conservatieven om zo krach tig mogelijke maatregelen tegen Nas ser roepen. De Algerijnse oorlog heeft de weg hiertoe bereid. Zowel in dit vraagstuk als in de Suez-kwestie zijn de communisten de enigen, die in de oppositie zijn, hetgeen overigens voorlopig wel een einde zal maken aan alle communistische volksfront-illu sies. In Italië valt te constateren, dat Nenni en niet Togliatti op het ogenblik Moskous grote favoriet is. De toenaderingspogingen, die nu sinds en kele weken tussen Nenni's „socialisti sche partij" en Saragats „sociaal-de mocratische partij" gedaan worden, zijn in de Sovjet-pers met kreten van aanmoediging ontvangen. Togliatti heeft het dan ook reeds wijs geacht om een houding van „welwillende neutra liteit", zoals hij het genoemd heeft, in acht te nemen. Het ziet er dus naar uit, dat Moskou weer eens bereid is een van zijn satellietpartijen op te of feren. Naast de Suez-crisis staat vooral het vraagstuk van de hereniging der Ita liaanse socialistische partijen op de agenda der vergadering, welke de lei ders van de socialistische internatio nale op het ogenblik in Londen hou den. De houding dezer vergadering zal van grote invloed zijn op de verdere besprekingen tussen Nenni en Saragat,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1