yjvsrme Bijoux in Parijs La Ligne Ampoule PRAAG Geen Balenciaga of Dior Strijd tegen de duurte in West- Duitsland Fraaie collectie voor herfst en winter „Spoken" bij de Haagsche Comedie Bondsdag zal verlaging van invoerrechten nu wel moeten aanvaarden VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 PAGINA 4 DICK HOLTHAUS: PAKISTAANSE DANS THEATER mxszÉi Ei- Een horloge vormt het middenmotief van deze halsketting, die bovendien in armbanden veranderd kan worden. Model Mellerio. Onverschillig welk jaar getij het ook is, of de zon schijnt of dat het re gent, in de Rue de la Paix wandelen altijd En gelsen en Amerikanen. De etalages van de grote juwelierszaken trekken hen als magneten. Wat daar aan kapitalen uitge steld ligt op rossig wit of zwart fuweel, facineert zowel heren als dames. Haas geen enkele kijker haalt het ook maar een ogenblik in zijn hoofd de winkel in te gaan maar dat verhindert hen niet zich lange tijd te staan vergapen aan al die schitterende bijoux. Haast huis aan huis Zijn in de Hue de la Paix en op een groot deel van de Place Vendöme de grote Parijse juweliers- zaken te vinden want daar gevestigd te zijn geeft een juwelier een internationale bekend heid. Voor de Russische re volutie behoorden de grootvorsten tot hun voornaamste clientèle. Toen die verdwenen, bleven de Maharadja's over, maar deze verloren een groot deel van hun inkomsten. ,,Waar wij de dupe van zijn", zei eens vinnig een juwelier van de Place Vendöme. Hoort men nu de byoutiers pra ten over die tijd dan lijkt het of grootvorsten en maharadja's met even veel gemak colliers van 20 miljoen franks (van tegenwoordig) kochten als wij een broodje met kaas bestellen. Maar het is onnodig te treuren over wat voorbij is. Ook de juweliers heb ben zich aan moeten pas sen. Zij die uitsluitend diamanten broches van 10 centimeter omvang willen verkopen tonen daarmee dat ze uit de tijd zijn. Anderen begrijpen dat de tijden veranderd zijn. Onder hen neemt Melle rio een eerste plaats in. Zeker ook hij toont een collier van 16 miljoen met een gezicht of hij een peulesehilletje te voorschijn haalt. Maar tegelijkertijd heeft hij tal van colliers die uit drie delen bestaan en als een kleiner collier, een armband en een clips gedragen kunnen worden. ,,De jonge vrouwen van tegenwoordig geven ook wat haar bijoux be treft blijk een persona liteit te bezitten die haar moeders en grootmoeders niet kenden. Kregen deze een collier, om het even of het een parei of dia manten was, dan droegen z'e die haar leven lang. Maar de tegenwoordige vrouw is daar niet tevre. 1 den mee. ze wil hem op verschillende manieren kunnen opsteken en van de collier zelfs armban den maken. Kortom, ze wil dat het bijou zich aan haar toilet aanpast en het een persoonlijk karakter geeft", zegt de heer Mellerio. Vandaar dat de vrou wen nu uitsluitend bijou kiezen die ze uit elkaar kunnen nemen. Dikwijls zelfs bestaat het midden motief uit een horloge, dat zo men wil als clips of als bandhorloge ge dragen kan worden. Een ander bijou dat vooral bij pas getrouw den succes heeft is het sieraadring, armband of halsketting, waar in de loop der jaren stenen bijgevoegd kunnen wor den. In de meeste ge vallen is zo'n bijou ook zonder die te dragen Aan iets dergelijks dach ten de juweliers vroeger niet. Zo heeft Mellerio klei ne diamten clips ont worpen die een parelcol lier net °m de hals bij elkaar houden en het bijou daardoor een heel ander aanzien geeft. De parelsnoeren worden weer gelanceerd want de juweliers hebben plotse ling na jaren, ontdekt dat parelparures haast alle vrouwen staan en het daarom dwaasheid zou zijn ze langer te veron achtzamen. Vandaar dat ze allen weer bijzonde re aandacht besteden aan parelmoeren. Waar schijnlijk zullen we zelfs spoedig broches en clips z'ien die er mee versierd zijn. Het is een uitgebreide, vrij sim pele, maar onmiskenbaar chique collectie japonnen, tailleurs en hoeden, die de Nederlandse haute- couturier Dick Holthaus dit seizoen presenteert. Hij lanceert voor de herfst en winter „la ligne Am- poule", waarbij inderdaad de ronde lijn van een klein gloeilampje uit komt. Deze „rondheid" manifesteert zich op de eerste plaats in de rokken, die soms zó bol staan, dat men met moeite de neiging kan onderdrukken, eens te onderzoeken, of er niet een onzichtbaar „hoepeltje" in verwerkt is. Ook de mouwen vertonen deze bolvorm: onder de smalle schouders komen ze, laag ingezet, min of meer bol tevoorschijn. Het geheel geeft 'n zwierige, vloeiende lijn te zien. De „punt" van het gloeilampje wordt gevormd door de modieuze, vaak ho ge en smalle hoeden, waarbij naast enige minder geslaagde modellen, ook enkele prachtexemplaren te be wonderen zijn. Wat de tailleurs be treft, ook hier vallen, evenals bij de japonnen, de enigszins bolle mouwen en de soms bolle, soms rechte rok ken op. Dick Holthaus heeft in zijn collectie vrij veel met bont gewerkt, en dat meestal op een geraffineerde manier: een enkel klein bontkraag je, een wit-bonten strookje op het achterhoofd. Ook brengt hij veel, kennelijk op de Russische bontmutsen, geïnspireer de, vrij hoge,rechte hoeden van bont. Heel grappig en bij uitstek voor jon ge meisjes geschikt is een zwierige wit bonten baret, gedragen bij een vlot, sportief en jeugdig jurkje. Materialen. De materialen die voor deze col lectie gebruikt zijn, en uit Frankrijk, Geïnspireerd op de Russische bont mutsen: een witte, hoge bonthoed. De rose roos heeft Dick Holthaus er e'-hf' 'ar bij gefantaseerd. Foto Hans Dukkers. „La ligne Ampoule": smalle, hoge hoed, ronde schouders, bolle rok. Foto Hans Dukkers. Italië en Nederland afko' stig zijn, vallen mede op door hun goede kwa liteit. Prachtig is een stof, die de in druk geeft van grof handbreiwerk, en o. a. gebruikt wordt voor enkele rechte japonnen. Als steeds, heeft Dick Holthaus met zijn collectie weer bewezen, zeer veel gevoel voor kleuren en kleu rencombinaties te hebben. Chique, zwarte japonnen werden gecom pleteerd door een hoedje van een heel apart blauw of rozerood. Overheersend zijn echter echte herfstkleuren: roestbruin, verschil lende tinten blauw, en beige, en niet te vergeten het vele zwart en antra- ciet-grijs, afgewisseld door een en kel model in een vlammend-rode kleur. De accessoires, artikelen uit Holt haus' onlangs geopende boutique, zijn niet te versmaden. Er zijn enor me, kristallen colliers en oorhangers soms gecombineerd met* parels. Ook schoenen en wat praktische, grote „week-end-tassen" vielen in de smaak. De collectie vertoont naast Itali aanse een bijzonder grote Ame rikaanse invloed. Het succes, dat Dick Holthaus zal hebben als hij zijn collectie in november in New- York gaat tonen, is dan ook al prak tisch verzekerd. Diet van Duin. De Haagsche Comedie heeft zoals ge meld als bijdrage tot de Ibsen-herdenking haar keuze laten vallen op „Spoken". Fie Carelsen die reeds eerder mevrouw Alving gespeeld heeft, zal andermaal Os wald's moeder vertolken. Haar zoon zal nu niet Paul Steenbergen zijn, zoals in de opvoeringen voor en na de oorlog, maar Luc Lutz. Regina zal gespeeld worden door Myra Ward, dominee Manders door Max Croiset en Engstrand door Henk van Buuren, die eveneens van de vroegere bezetting deel uitmaakte. De regie is in handen van Joris Diels. Voor het decor ontwerp heeft men zich gewend tot de abstracte schilder Joop Kropff. De pre mière heeft op 29 september te Den Haag plaats. Groene tweed sportmantel met een kalfs lederen ceintuur. In Tsjecho-Slowakije weerspiegelt het modebeeld de politieke lijn. Zo'n op merking klinkt meer „ijzeren gordijn"- achtig dan de werkelijkheid is. Die wer kelijkheid leert ons dat het verschijnsel algemeen is. dat er altijd en overal be paalde invloeden zijn die het decor be palen waartegen wij leven. Van de vele voorbeelden kiezen wij er één: dat is uit 1940, toen de Parijse voorjaarscollec ties een dubbele tendens hadden vro lijk voor de Amerikaanse markt en meer gedempt voor de kopers in Engeland en in het eigen land dat toen overigens al leen nog maar de oorlog kende aan de grenzen van de Maginotlinïe. Maar dat 3r oorlog was. was voldoende. Het was n elk geval meer dan genoeg om abrubt een eind te maken aan de rage van de ngeregen taille die bij alle verwarring over de algemene lijn (herkent u ook het beeld van de wereldpolitiek van toen?) overheerste. Eisen van alledag In de Tsjechoslowaakse mode gaat het weer om andere dingen. Het is een land geworden dat ook van zijn modekunste naars minder belangstelling verwacht voor luxe zaken dan voor de eisen van het gewone leven, waarin ook de wer kende vrouw volop haar deel heeft. Tot n de fabrieken toe worden er modeshows gehouden.Die mode wil vooral „prak- isch" zijn met voornamelijk in de details van een sjaal, een bolero of een kraag len uitleven van de drang naar individu aliteit die iedere vrouw nu eenmaal eigen s. Het is de kleding van de vakbeweging geworden, om het eens heel populair te -.eggen, jnplaats van de door miljonairs- grillen gedicteerde modekermis van Parijs. Verwacht in dit land dus geen Balen ciaga of Dior. Wat het de vrouw wel kan bieden kan ik misschien nog het best duidelijk maken aan het voorbeeld van de hoeden. Wie in dit land een hoed wil kopen heeft er een ruime keus. En de Tsjechoslowaakse vrouwen zouden geen goede vrouwen zijn wanneer zij die boe den niet de volle tol betaalden van haar bewondering.... op de modeshows. In haar dagelijks leven echter geven ve.en er de voorkeur aan. de hoed maar in de kast te laten hangen. Met. de luxe kleding is dat niet minder het geval, en daar door wordt dit land ook minder dan het onze geteisterd door de actualiteit van hoefijzer- en andere lijnen die een pe riodiek terugkerend seizoenverschijnsel is geworden. Vooral Londense invloed Zeg daarom niet, dat de Tsjecho slowaakse vrouw geen mode kent. Meer nog dan de Parijse is het vooral de Londense mode die voortdurend haar invloed doet gel den op wat er in de Praagse kle dingateliers geproduceerd wordt. De buitensporigheden ontbreken evenwel in een kledingbeeld dat vooral op het gewone dagelijkse leven is afgestemd. Dat dagelijkse leven vraagt voor thuis en voor Het Pakistaanse danstheater dat in de tweede helft van 1954 met zoveel succes in ons land is opgetreden, zal volgende maand weer naar ons land komen. Zoals bekend is de leider choreograaf en danser van het Pakistaanse dansthea ter Bubul Chowdhury in 1954 overleden. Zijn echtgenote, die de eerste danseres van deze dansgroep was, Begum Afro- za Bulbul, heeft thans de leiding van het Pakistaanse danstheater. De groep zal ongeveer 14 dagen in ons land verblijven. Op 2 en 3 oktober zullen In het Kunhaus in Scheveningen een twee tal voorstellingen worden gegeven. DRIE HOEDJES De VIJF HOEDJES van Nina Pono- mareva hebben de wereld doen sidderen. Ze hadden bijna tot een internationaal conflict geleid. Dat zou misschien wel gebeurd zijn, indien het Suezkanaal er niet was geweest en an dere, soortgelijke kwesties, de kabinetten in de hoofdsteden niet bezig hadden ge houden Over de drie hoedjes van een andere Russin maakt men zich niet zo druk. Maar voor deze Russin, die een tsaristi sche was, prinses Maria Redzkajewska, beteken ze enkele toppunten in de rijke herinneringen van haar veelbewogen le- Dat klinkt misschien overdreven. Al thans voor mannen. Vrouwen zullen on middellijk toegeven, dat hoedjes toppun ten kunnen zijn. Ze zullen zich kunnen indenken, dat prinsts Maria Redzkajews ka, wanneer ze als meer dan tachtig jarige haar leven overschouwt, het eerst aan die drie hoedjes denkt. De prinses woont nu als ballinge in Stockholm, waar ze na tal van omzwer vingen tenslotte terecht kwam, na voor de bolsjewistische revolutie te zijn ge vlucht. Ze kende die wereld. Als prinses Redzkajewska en echtgenote van de schatrijke bezitter van goudmijnen in de Oeral, die zijn rekeningen met staven goud betaalde, maakte ze ettelijke reizen om de wereld. In 1905 vergezelde ze de prins op een Toer van de Zwarte Zee met een der eerste Austins, die door Engeland aan het buitenland waren geleverd. In die degen verkeerde prinses Redz kajewska, dochter van de gouverneur ener grote provincie in Rusland, aan het keizerlijke hof te Sint-Petersburg. Daar maakte ze tijdens een ontvangst furore met een hoed vol veren, die ze in Parijs gekocht had. Omdat het hoedje nogal zwaar was, leg de ze het even in een stil hoekje bij de receptiezaal op een stoel. Toen ze het weer ging halen, lag er een kat in met zes jongen en bleek het totaal bedorven, waren de mooie veren geknakt Het tweede hoedje, waaraan de prinses zelfs tedere herinneringen bewaart, kocht haar man voor haar in Stamboel. Ze wa ren daar na hun vlucht uit Rusland be houden aangekomen. Een trouw gebleven bediende zond hun er, stellig met gevaar voor eigen leven, een hoeveelheid tafel zilver toe. De prins verkocht het. Maar in stede van het geld zuinig te bewaren, was het eerste wat hij deed, een nieuw hoedje voor de prinses te kopen en daar na nodigde hij haar uit voor een boot tochtje op de Bosporus. Het waaide nogal, de wind nam op een gegeven ogenblik het hoedje op. dat in het water terecht kwam en wegdreef Nadien begon een tijd van bittere armoe de. De prins stierf en de prinses moest met werken aan de kost zien te komen. Ze werd kamermeisje in tal van hotels, kwam aldus van het ene land in het an dere terecht en belandde tenslotte in Zweden. Dat was dertig jaar geleden. Ze was wat ouder geworden en kreeg niet zo gemakkelijk meer een baantje. Aldus was ze wel gedwongen, toen ze eens een nieuw hoedje nodig had, het zelf te maken. Dat lukte haar tamelijk wel. althans zo dacht ze er in die tijd zelf Prinses Redzkajewska draagt het nog steeds. En tot haar verbazing blijkt het nu heel modern van lijn. Ze is er hele maal niet mee uit de mode. In tegendeel, er zijn dames, die er oplettend naar kij ken Het is een ietwat pathetisch verhaal. Echter ook het verhaal van twee werel den. Waarin de vrouw inmiddels toch dezelfde is gebleven, ondanks revolutie, verarming en atletiekglorie van het wer pen van een discus, 53 meter ver Prinses Redzkajewska werkt ondanks haar tachtig jaren nog steeds. Ze past op in een huis. waarvan de bewoners vaaK op reis zijn en bedient er een enkele maal een gast, die er tijdelijk de beschik king over krijgt. Ze is tevreden met haar hoedje en de herinnering aan de twee andere. Haar voedsel vindt ze in de bossen bij Stock holm. Ze leeft van paddestoelen en een enkele tomaat. En drinkt alleen thee, uit een samovar het week-end dezelfde lange fla nellen pantalons (bij voorkeur ge combineerd met kleurig geweven blouses) en nauwe driekwart pan talons zoals ze ook bij ons in de gunst staan. Daarnaast is er onder de werkende vrouwen een opval lende voorkeur voor een volkomen Engels aandoend tailleur. Maar ook voor een rok met een sweater of een vest, ofwel een twinset waar overheen dan een ruimvallende mantel wordt gedragen. Zij kiezen het liefst een mantel met nauw om de pols gesloten raglan- of ki monomouwen, een flinke kraag en opvallende knopen. Meestal zijn die mantels in verschil lende kleuren aan twee kanten draag baar, en is dat niet het geval, dan moet de voering bij voorkeur tóch een kleuri ge bijdrage leveren in een modebeeld dat vooral tegen het late seizoen door rus tige, warme herfsttinten wordt beheerst Wanneer het een uitgaansmantel is, kiest de Tsjechoslowaakse vrouw daarvoor het liefst een langharig flausch weefsel, maar voor het overige zijn het veelal tweed- stoffen (en voor de tailleurs eveneens ga bardine) en jersey voor de japonnen. Voor een gewone avond uit volstaat zij met een licht wollen georgette japonne tje, en pas wanneer er sprake is van een bal of een andere „grote" gelegenheid hult zij zich in zijde of in een van die lichte kunststofweefsels die aan zo me nige balzaal de sprankeling geven van een schoonheid en jeugd die toch eigen lijk niet alledaags zijn. Zij heeft dan ook de sieraden van overdag vervangen door fleurige corsages van kunstbloemen en haar sjaal herbergt nog de romantiek van tule en kantof iets van dat moderne chemische produkt dat wij als nylon ken. nen, maar dat hier silon werd gedoopt. ELSE DAN AH In Algerije: COMMUNISTISCH COiMPLOT OPGEROLD Zesendertig personen zijn in de Alge rijnse steden Oran en Orleansville aange houden en beschuldigd van een communis tische samenzwering tegen de staat, aldus is gisteravond in gewoonlijk welingelichte kringen te Algiers vernomen. Onder de gearresteerden bevinden zich zeventien mannen ien zeven vrouwen van Europese afkomst. (Van onze correspondent te Bonn) In West-Duitsland nemen de klachten over de voortdurende staging van de le- vensmiddelenprijzen hand over hand toe en het ziet er naar uit, dat de bondsre gering, mede onder drang van de politie ke partijen, waaronder de CDU, thans krachtiger zal gaan optreden, om de prijs situatie te saneren. Vooral bondskanselier Adenauer schijnt in te zien. dat de regelmatige stijging der prijzen misschien wel hef grootste gevaar zal vormen voor de CDU, wanneer deze ontwikkeling zo zou voortgaan tot de ver kiezingen voor de Bondsdag, die in de herfst van 1957 gehouden zullen worden. Het is duidelijk, dat men niet steeds maar van de zegeningen van de hoogcon junctuur kan blijven spreken, wanneer het overduidelijk is, dat de huisvrouwen van maand tot maand met hun week- of maandgeld minder kopen kunnen. Het ergste is de situatie voor de vaste-rente- trekkers en voor tal van vrije beroepen, die weinig van de hoogconjunctuur be merken. Maar het is een slag in de lucht, wanneer de huisvrouwen wordt aangera den. zelf door middel van kopersstaking voor de gewenste prijsdaling te zorgen, nog daargelaten, dat de hiertoe vereiste solidariteit aangenomen, dat het mid del zou kunnen werken waarschijnlijk niet opgebracht zal worden. In de economische commissie van de Bondsdag heeft minister Erhard de on houdbaarheid van de prjjzensituatie moe ten toegeven en wel nadat hij zeer scher pe kritiek van de zijde der sociaaldemo craten te verduren had gekregen en de ge hele commissie hem cijfers had voorge legd, die te weerleggen waren. Van juli 1955 tot juli 1956 zijn de prijzen van fruit met 15.4, die van groenten mei 32 pet, van dierlijke produkten met 11 pet, van slachtvee met 9 pet en die van eieren met 13.8 pet gestegen. Het beeld van de prijsstijging wordt nog ongunsti ger, wanneer men de thans geldende prij zen vergelijkt met die van enkele jaren terug. Tot nu toe is van overfoeidszijde steeds gewezen op de toenemende neiging van -het publiek om kwaliteitsprodukten te ko pen. Het beste vlees wordt geëist, boter in plaats van margarine etc. en dit z?.u voornamelijk de oorzaak zijn van de stij ging van de kosten van levensonderhoud. Zonder twijfel is deze tendens aanwe zig, maar daar hoeft men de c0"5^®"! nog geen verwijt van te maken, zij 'f f®, voortvloeisel van de huidige conjunctuu - situatie en hangt samen met de stijging van de levensstandaard, waaraan nu ook. of misschien vooral nu de bre de massa van de bevolking deiel heeft. Generaliserend gezegd leven de arbeiders in Westduitsland tegenwoordig heter dan de goede middenstand. Niettemin wordt in alle kringen van de bevolking grote waarde gehecht aan goed kope levensmiddelen, die nu eenmaal de grootste post van het huishoudbudget uit maken. Maar daarenboven komt nog, dat ook tal van dagelijkse gebruiksartikelen duurder zijn geworden, zoals kleding, ter wijl ten dele ook de huren zijn gestegen, zodat in totaal zich een nauwelijks nog te dragen stijging van de kosten van le vensonderhoud heeft voorgedaan. Adenauer heeft thans een strijd tegen de prijsbeweging ingezet. Subsidies, doel bewuste verlaging van invoerrechten en verhoging van invoer zullen een omme keer moeten bewerkstelligen. Waarschijn lijk zal ook de Bondsdag hieraan thans medewerking verlenen, ofschoon hij in het verleden herhaaldelijk de plannen van mi nister Erhard betreffende verlaging van de invoerrechten heeft getorpedeerd. Mi nister Erhard kan zich, nu hij zo scherp van alle kanten wordt aangevallen, hier overigens op beroepen. Sportief tailleur met donker af gebiesde kraag en zakken op een licht geruite wollen stof. De diepe plooien van de rok zijn erop berekend, de draagster volle dige vrijheid van beweging te verzeke ren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4