Voormalige Suez-loodsen voor zien moeilijkheden Een gezagvoerders-diploma is niet voldoende .OPGEWEKTE STEMMING" Bakkerijen in beslag genomen Radio-programma PUZZEL OP EIGEN WIEKEN In het land van Nasser (3) Suez-besprekingen Onze dagelijkse Frankrijk wil haast maken met Euratom Conferentie over veilig heid in de mijnen het ankerhorloge De Franse broodstaking Spanjaarden verlaten de Sovjet-Unie Bertrand Russell polie- miseert in Sovjetblad Bolsjoi-ballet niet naar Londen „Eens zullen wij Nieuw Guinea krijgen Tito naar het Verre Oosten? Oliespuiter in Perzië nog steeds niet geheel bedwongen Directeur-generaal F. A. O. „Wederzijdse luclit- verkenning" van N. IJszee SBM- -- VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 PAGINA 7 ISMAILIA, september. (Van onze reiscorrespondent) In Ismailia aan het Suezkanaal, waar nog geen jaar geleden het centrum gevestigd was van de in Egypte gelegerde Britse militairen, staan de huizen, waarin tot voor kort de loodsen van de meest besproken waterweg ter wereld woonden. De huizen zijn ruim en koel, de tuinen parken gelijk, terwijl hoge, met klimplanten begroeide hekken de bewoners tegen de blikken van nieuwsgie rigen beschermen. Voor dit alles had de oude Suezkanaalmaat- schappij gezorgd. Zij is de eigenares van de comfortabele woningen, zij heeft een clubhuis ingericht en haar werknemers met alle gemakken en vaak luxe omringd, welke maar denkbaar is. Vlucht voor onzekerheid Wat zal de toekomst brengen? (Vervolg van pagina 1) Optimisme in India Op 24 september te Luxemburg Na bijna tivintig jaar Atoomverbod van waarde? Solidair met Nina Zonder bloedvergieten..... L Amerikaans voorstel aan Sovjet-Unie A HILARY Mabel Barnes Grundy TELEVISIE Oplossing van gisteren Dit moet ook wel. Het valt niet mee als Europeaan in Ismalia te wonen, in een plaats waar 's zomers de zon on barmhartig schijnt en waar het hele jaar door niets te beleven valt. De eenzaam heid kan je daar tot benauwens toe be kruipen; de verveling kan je tot vertwij feling brengen. Grote salarissen hebben de loodsen ge kregen, bonussen voor de V in dienst van de maatschappij doorbrach ten en een voortreffelijke oudedagsvoor ziening Men moet dit voor een groot deel als lonkgeld beschouwen, als smarte- eeld zo men wil, voor het wonen m een 'stad die niets aantrekkelijks bezit en voor de eventuele scheiding van vrouw of gezinsleden. Het stelde de loodsen in staat elk jaar een lange vakantie in Eu ropa te houden, hun kinderen in het bui tenland te laten studeren en een aardig spaarcentje apart te leggen. Thans zijn de loodsen vertrokken, 140 van de 200, die door de oude Suezka- naalmaatschappij geëngageerd waren, hebben voor goed Ismailia verdlaten. Ze behoorden tot de kern van het trotse korps, dat de schepen der wereld veilig van de Middellandse Zeebaar de Rode Zee bracht en er een beroeps ethiek op na hield, dievoorbeeldig te noemen was. Alle Britten en Fran sen zijn vertrokken, alle Nederlanders (dertien in totaal) en de meeste Scan- dinaviërs en Italianen. De loodsen waren hlij weg te kunnen gaan De meesten moesten het grootste deel van hun bezittingen achterlaten, maar ze maalden er niet om. Ze wilden zo sP°e' dig mogelijk Egypte uit, weg uit het land waar ze vaak tientallen jaren gewoond en de beste jaren van hun leven doorge bracht hebben. Ik heb aan verschillende loodsen, vlak voor hun vertrek, gevraagd, waarom ze niet blijven wilden, waarom ze geen nieuw contract met de door Nasser inge stelde Suez-kanaalmaatschappp wilden aangaan. En het antwoord luidde steeds hetzelfde, zij het m enigszins andere be woordingen: j„ de „Ik heb geen zin meer lang".1" p® ellende te zitten", zei er een jnaI"=n wensten de mannen niet genoemd te neD- ben daar ze repercussies van de zyde der Egyptische regering vreesden, als ze in h?t licht der publiciteit kwamen te staan). ,,Ik heb nu in de korte tud, dat ik hier ben, drie verschillende regiems meege maakt. te beginnen met dat van fa- roek.. Toen Naguib naar voren werd geschoven, kwamen de kaarten van de buitenlanders al slechter te liggen en onder Nasser weten we helemaal niet meer waar we aan toe zijn.. Ik heb hier al een oDstand van de bevolking tegen de blan ken meegemaakt en wens er in de toe komst van verschoond te blllv®"p' paar weken geleden zag het er v r dreigend uit.. Alle winkeliers m Ismailia begonnen hun ramen dicht te spijkeren en u kunt begrijpen, dat dit ons alleronaan genaamste momenten heeft bezorgd.." De overwegingen, welke de meeste lood sen van de oude Suezkanaalmaatschap pij hebben doen besluiten Egypte te ver laten. liggen uitsluitend op het ter rein van de veihgheid E.an belangrvjk punt misschien wel het belang j - is ook, dat ze geen en^e.1? iiiaar- meer bezitten wat hun arbeidsvoorwaar den betreft. t ,Ik weet niet meer waar ik aan toe ben" zei een loods, die zich al ver voor de Tweede Wereldoorlog in Ismailia had gevestigd „Als ik van de oude naar de nieuwe Suezkanaalmaatschappij overga, verlies ik al mijn rechten en ben vollm- men aan de willekeur der Egyptenaren overgeleverd.. Als ze menen het kanaal zelf te kunnen bemannen, kan niemand hen verhinderen mij te ontslaan.. Ze kun nen het leven van een Europeaan hier zeer onaantrekkelijk maken door bijvoor beeld de belastingen .op te schroeven of nieuwe deviezenbepalingen in te voeren.. Wat ze verder met onze pensioenen gaan doen, is me nog een raadsel.. Maar het spreekt vanzelf, dat ze hier enorm mee kunnen gaan knoeien.De oude Su ezkanaalmaatschappij daarentegen was de beste werkgeefster, die je je maar denken kan. Ze heeft me altijd de groot ste zekerheid verschaft, heeft me in de gelegenheid gesteld een deel van mijn sa laris, in welke valuta ook, naar het bui tenland over te maken en heeft een uit nemende regeling voor de oude dag ge troffen Waren de loodsen aangezocht bij de door premier Eden aangekondigde Suez kanaalmaatschappij in dienst te treden? Niemand onder de vertrekkenden had er iets van gehoord en de moesten betwij felen ook, of het, Britse plan praktisch uitvoerbaar was. Het zou betekenen, dat er buiten de wateren van Egypte loodsen aan boord van de schepen moesten wor den gebracht. Het zou ook betekenen, dat er meer loodsen in dienst moesten doende loodsen te hebben aangetrokken om de doorvaart vlot te laten verlopen.. Misschien is dit ook wel zo. Van alle kanten zijn onze plaatsvervangers bin nengekomen. Er zijn Duitsers bij, Scan- dinaviërs, Italianen, en paar Nederlan ders en, naar beweerd wordt ook Russen, Tsjechen en Chinezen.. We hebben niet de indruk, dat men de hand licht met de voorwaarden, aan welke Suezkanaallood- sen moeten voldoen.. Ze zullen allen wel in het bezit zijn van een gezagvoerders diploma en ook twee jaar na het beha len van dit certificaat gevaren hebben.. De man stopte even en keek weifelend naar een collega. „Wat is dan het probleem?" vroeg ik meteen. „Het probleem is", vervolgde de loods, „dat je aan alle voorwaarden van het loodswezen van het Suezkanaal kunt vol doen, zonder de eigenschappen van een loods te bezitten.. Een loods moet zee manszin hebben, zijn zenuwen onder alle omstandigheden kunnen beheersen en on middellijk beslissingen kunnen nemen. Het kanaal is tenslotte maar zestig meter breed en één ogenblik van onachtzaam heid kan een catastrofe veroorzaken. We gaan met miljoenen guldens aan waarde om en moeten het volie vertrouwen van de reders bezitten, wier schepen we door het kanaal heen loodsen. Vertrouwen is iets, dat alleen de tijd kan brengen. Maar het is een feit. dat een traditie, die tien tallen jaren nodig heeft gehad om zich te vestigen, niet zo maar door nieuwe lingen kan worden overgenomen.. Ver geet niet. dat wij het ook allemaal heb ben moeten leren en dat we een lange proeftijd hebben gehad.. Terug in mijn hotel heb ik proberen na te gaan wat er sinds de opening van het Suez-kanaal in de jaren zestig van de vorige eeuw aan ongelukken is ge beurd. Ik kwam tot drie. Twee schepen gezonken, waaronder een kruiser, en een tanker het gebeurde na de Tweede Wereldoorlog verstrengeld geraakt met een draaibare spoorbrug, waardoor de doorgang enkele dagen stagneerde. Link van Bruggen Hoe de CASCU er precies uit zal zien, zal eerst hedenavond bekend worden. Over de bespreking van gisteren, die oP voorstel van Turkije werd onderbroken door een bijeenkomst van deskundigen, lag een waas van geheimzinnigheid. Naar de verslaggever van het ANP in Neder landse delegatiekringen vernam, moet dit allerminst worden gezien als een aan duiding dat men op grote moeilijkheden zo-u zijn gestuit. Het debat heeft inte gendeel bepaald geen dramatische wen ding genomen en de sfeer werd zelfs omschreven als „opgewekt", waarbij ver scheidene keren opmerkingen van dele gatieleden tot grote vrolijkheid aanleiding gaven. De aanleiding tot de voor de Suez-besprekingen ongebruikelijke ge heimhouding was het streven om zoveel mogelijk de eenheid tussen de achttien te bewaren. Het debat kon nu worden gevoerd, zonder dat de delegaties zich gebonden behoefden te voelen. Vrijwel alle delegaties konden hun wensen en opmerkingen naar voren brengen, zon der door de publiciteit ogenblikkelijk als voorstanders van het Plan te worden be stempeld. Hierdoor hoopte men het mo gelijk te maken, dat delegaties, die be zwaren tegen het plan koesteren, door amendering van de tekst alsnog zullen kunnen besluiten hun houding te wijzi gen. En daar het duidelijk is, dat het bewaren van. de eenheid op deze confe rentie door de westelijke mogendheden, een kwestie van de eerste orde wordt geacht mag men aannemen, dat men be reid is gebleken in belangrijke mate aan de -geuite bezwaren tegemoet te komen In officiële kringen in Nieuw Delhi legde men gisteren een voorzichtig op timisme aan de dag, dat de Londense conferentie alsnog een bruikbare oplos sing voor de crisis zal vinden. Met ge noegen constateerde men er, dat te Londen minder werd gesproken over het gebruiken van geweld en meer over on derhandelen. Overigen® uitte men in dezelfde krin gen een zekere bezorgdheid over de re percussies, die een eventuele boycot van het Suez-kanaal op het tweede Indiase vijfjarenplan zal hebben. Een volledige boycot zal de Indiase handel ernstig schaden. Enerzijds zullen de prijzen van geïmporteerde goederen met misschien wel 25 pet worden verhoogd. Anderzijds zou het voor de Indiase industrie moei lijker worden concurrerend te werken op de markt in West-Europa in verband met de verhoogde transportkosten. In Damman, de Arabische haven aan de Perzische Golf zijn koning Feisal van Irak en koning Saoed van Saoedi- Arabië gisteren hun besprekingen „ter versteviging van de familiebetrekkin gen" begonnen. Men verwacht van de bijeenkomst het begin van een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen beide koninklijke huizen die sedert 1926 zeer vijandig tegenover elkaar staan. Men verwacht bovendien, dat na de conferentie van de twee konin gen, die in het weekeinde zou eindi gen politieke besprekingen zullen worden geopend over een nauwere samenwerking tussen Irak en Saoedi- Arabië. Premier Mollet van Frankrijk heeft gis teren verklaard, dat de Franse regering gaarne een spoedige totstandkoming van de voorgestelde atoomgemeenschap van de zes landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zou zien. Hij drong er op aan zo spoedig mogelijk, eventueel nog voor het einde van dit jaar, een Eura- tomverdrag te sluiten. Naar hij zeide, dient West-Europa onafhankelijker van de rest van de wereld te worden voor wat zijn energievoorziening betreft. „De Suez- kanaalcrisis heeft ons er zojuist op ruime wijze aan herinnerd, hoe noodzakelijk deze onafhankelijkheid is", aldus de Franse' premier. Mollet verklaarde dit tegenover de le den van het „actiecomité voor de Ver enigde Staten van Europa", die te Parijs onder leiding van de voorzitter, Jean Monnet, bijeen zijn geweest. Hij deelde mede, dat Frankrijk akkoord gaat met een voorstel van het actiecomité, drie .wijze mannen" te benoemen om snel een Euratomverdrag te ontwerpen. Naar voorzitter Monnet van het actie comité bekend maakte, wenst het comité, dat de regeringen van de landen, die aan Euratom denken deel te nemen, bekend maken, welke hoeveelheid atoomenergie en met welke middelen in deze landen kan worden geproduceerd. Aan de hand van deze gegevens kunnen dan parallel met de onderhandelingen over een Eura tomverdrag de wezenlijke elementen van een programma van uitvoering worden vastgesteld. Op 24 september zal in de Cercle Mu nicipal te Luxemburg de grote conferen tie over de veiligheid in de steenkoolmij nen beginnen, waaraan zal worden deel genomen door vertegenwoordigers van de regeringen en van werkgevers en werk nemers van de zes landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en van Groot-Brittannië en het Internationale Arbeidsbureau te Genève. Onmiddellijk na de ramp in Marcinelle heeft de Hoge Autoriteit der K.S.G. op 14 augustus j.l. in een buitengewone zit ting besloten aan de ministerraad van de K.S.G. voor te stellen de conferentie te houden. De ministerraad heeft op 6 september j.l. het voorstel van de Hoge Autoriteit aangenomen. De raad heeft verder be paald, dat de conferentie uiterlijk 31 ja nuari 1957 voorstellen zal moeten doen voor het nemen van de maatregelen, die nodig zijn, om de grootst mogelijke vei ligheid in de mijnen te verkrijgen. (Advertentie) Op een stormachtige vergadering hebben dc Parijse bakkers, die meedoen aan de „broodstaking", die op het ogenblik in bjjna geheel Frankrijk van kracht is, gis teravond besloten om hun staking enigs zins soepel toe te passen. Z\j besloten evenwel niet de staking geheel te beëin digen. Een en ander werd besloten, nadat het gemeentebestuur gisteren meer dan 1200 requisitiebevelen had uitgevaardigd, krachtens welke de overheid de bakkerij en overneemt met inbegrip van alle bak kerijgrondstoffen. Indien de eigenaar mee werkt mag hij zijn bedrijf volgens deze maatregelen zelf beheren werkt hij niet mee dan wordt van overheidswege een beheerder aangesteld, zijnde een politie man, een belastingambtenaar of een an dere overheidsdienaar. Op de vergadering van gisteravond be sloten de bakkers op deze voorwaarden in te gaan. Zij besloten tevens om in ieder Parijs arrondissement een minimum hoe veelheid brood te bakken, zulks uit vrees, dat een algeheel gemis aan brood wellicht tot ongeregeldheden zou kunnen leiden. De minister van financiën, de heer Paul Ramadier, heeft de bakkers doen weten, dat hij niet tot onderhandelen bereid is t tdat alle bakkerijen in Frankrijk weer normaal werken. Meer dan vijfhonderd Spanjaarden, die na de Spaanse burgeroorlog zijn uitgewe ken. zijn gisteren uit Moskou naar Odessa vertrokken waar zij zich zaterdag aan boord begeven van een Russisch schip met bestemming Valencia. De 391 vol wassenen en 165 kinderen vormen de eer ste groep Spaanse vluchtelingen die recht streeks gerepatrieerd worden. Het meren deel van hen is na de burgeroorlog als kind naar de Sovjet-Unie gegaan. Uit diplomatieke bron verluidt, dat bijna tweeduizend Spaanse vluchtelingen te kennen hebben gegeven naar Spanje terug te willen. Na de burgeroorlog zijn in het geheel vijfduizend Spanjaarden naar de Sovjet-Unie uitgeweken. Volgens een functionaris van het Sovjet-Rode Kruis zullen nog meer groepen Spanjaar den vertrekken. De bekende Britse filosoof, Bertrand Russell, heeft in een artikel in hst Sovjet blad „Nieuwe Tijden" verklaard, dat hij betwijfelt of een internationaal verbod van atoomwapens veel waarde zal heb ben, zo meldt het Sovjet-persbureau „Tass". Russell is van mening, dat een verbod van atoomwapens weinig waarde heeft, zolang de oorlogsdreiging zelf blijft be staan. Bovendien kan een dergelijk ver bod slechts doelmatig zijn als het gepaard gaat met vergaande inspectiemaatregelen, waaraan geen der partijen zich echter zal willen onderwerpen, zo betoogde hij. In hetzelfde nummer van het blad heeft de Russische geleerde, Peter Kapitza, die indertijd in Cambridge gestudeerd heeft, kritiek op Russells opvatting geleverd. Kapitza verklaarde, dat elke maatregel om het vervaardigen van waterstofbom men en proefnemingen ermee te verbie den, toegejuicht en volledig gesteund Volgens het Russische persbureau Tass drukt het Sovjet regeringsblad „Izvestia" vandaag een brief af van de balletgroep van het Moskouse Bolsjoi-theater, waarin staat, dat het bezoek van de balletgroep aan Londen niet kan doorgaan. Het optreden van de troep in de loop van de volgende maand in het operagebouw Covent Garden is afgelast, omdat de pro vocatie tegei Nina Ponomareva niet is tegengehouden, aldus de brief. Nina Ponomareva is de 27-jarige Russi sche kampioene discuswerpen, die eind vorige maand met de noorderzon uit Lon. Jen verdween na een beschuldiging vijf hoeden uit een Londense winkel te hebben gestolen. De brief was ondertekend door de Rus sische prima ballerina Oelanova en an dere leden van haar troep, die de „pro vocatie" in Londen „onbegrijpelijk" von den. De vraag rees „of onze troep in Lon den onder gewone omstandigheden zou kunnen optreden" zonder aan enige vorm van „vervolging" te worden blootgesteld, aldus de brief. De nieuwbenoemde ambassadeur van Indonesië in Australië, mr. A. Y. Helmi, heeft bij zijn aankomst aldaar gisteren verklaard, dat Indonesië, om zijn eisen t.a.v. westelijk Nieuw-Guinea kracht bij te zetten, niet zijn toevlucht zal nemen tot geweld. Indonesië zal, aldus de heer Helmi, voortgaan met de aandacht te ves tigen op zijn eisen ten aanzien van dit gebied, doch „dit zal niet gepaard gaan met bloedvergieten, daar wij in de we reld geen onrust willen veroorzaken. Het is een kwestie van tijd. Wij zijn er vol komen zeker van, dat wij West-Nieuw- Guinea eens zullen krijgen. Op een pers conferentie zeide mr. Helmi, dat hij de Men verwacht, dat president Tito van Joego-Slavië in december uit Belgrado zal vertrekken voor een reis naar het Midden-Oosten. Hij zou o.m. China, In donesië en Cambodja bezoeken. Sedert zjjn officiële bezoek aan Londen in de lente van 1953, heeft de Joegoslavische president reeds Griekenland, Turkije, Frankrijk, India, Birma, Ethiopië, Egypte, de Sovjet-Unie en Roemenië bezocht. In de gehele Perzische pers is woens dag een advertentie verschenen, waarin ruwe olie tegen een prijs van ongeveer 25 gulden per ton wordt aangeboden. Ie der, die over transportmiddelen beschikt, zo wordt in de advertente gezegd, kan zich te Ghome melden. Tot dusverre konden alleen de staats bedrijven, elektrische centrales en andere fabrieken zich te Ghome van ruwe olie voorzien, maar sedert woensdag kan men bakkers, exploitanten van badhuizen en andere kleine verbruikers van zware olie hun weg zien kiezen langs het fantasti sche „zwarte meer" waarin zich nog steeds de olie uit de tot dusverre onbe dwingbare spuiter van Alborze stort. Vol gens deskundigen heeft de spuiter reeds een hoeveelheid van 1.840.000 vaten over de woestijn doen vloeien. De Amerikaanse deskundige Kenley en zijn medewerkers, die reeds bijna drie weken met de bron worstelen, zijn er nog steeds niet in geslaagd de ongeveer ze ven ton wegende kraan, die zij een week geleden boven de bron aanbrachten, af te sluiten. Eerst moet de gasdruk lager worden, maar de deskundigen hebben dit vraagstuk nog niet kunnen oplossen. zK Morgen een speciaal Zaterdag-koopje voor de herens Tot directeur-generaal van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, werd vandaag in Rome gekozen de heer Binay Ranjan Sen, de huidige ambassadeur van India in Japan. Hij werd gekozen met 42 stemmen, ter wijl de Nederlandse minister van land bouw. de heer Mansholt, 29 stemmen verwierf. Herènoverhemden van prachtige kwaliteit uni-poplin. gesanloriseerd. in wit, anthraciet-grijs en lichtgrijs. Een fantastisch mooi overhemd, zó voordelig in prijs, als U nog niet hebt meegemaakt. 95 BINNENWEG PLEINWEG 196 moet worden, evenals elke ontwapenings- verzekering kon geven, dat Indonesië overeenkomst. I„een veilige buurman" is. De Amerikaanse regering heeft de Sovjet-Unie laten weten, dat zij bereid j is te onderhandelen over het sluiten van een overeenkomst inzake „wederzijdse luchtverkenning" door de V.S. en de Sovjet-Unie van de Noordelijke IJszee in hej voorjaar en dc herfst van hef vol gende jaar. De V.S. hebben de Sovjet-Unie van deze bereidheid gisteren op de hoogte gesteld in een nota aan de Rus sische ambassade in Washington, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Volgens de bco°2de overeenkomst zou den 'Russische vliegtuigen van Moer- mansk over het gehele Noordpoolgebied naar Nome op Alaska mogen vliegen en Amerikaanse vliegtuigen m omgekeerde richting. Deze vluchten zouden, zo ver luidt uit bevoegde bron, dienen om De- langrijke gegevens te verzamelen over de beweging van het pakijs. .y>.v>.-.-y. .v.-.--- ■jmmWkrnmm In dc werkplaats voor herstel van antiek textiel te Haarlem is men op volle toeren bezig aan het herstel van de 24 tapijten van de gemeente Nijmegen. Deze dame is bezig met het herstel van het tapijt, voor stellende de bouw van Carthago uit de Aeneas-serie, B. M. R S. Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Gelflengte Ï3 meter. Vrijdag 21 september 22.00 Fiesta time. 22.15 Concertgebouw. 22.45 Hersengymnastiek. 23.15 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. ZATERDAG 22 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 V. d. vrouw. 8.35 Waterst. 9.40 Gramm. 10.00 Caus. 10.05 Morgen wijding. 10.20 V. d. arb. in de continubedrij ven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gramm. 13.00 Nws, 13.15 Demonstratief congres N.V.V. 13.40 Metropole-ork. 14.05 Sport. 14.20 Lichte muz. 14.45 V. d. jeugd. 15.20 Gramm. 15.45 Van de wieg tot het graf. 16.00 Kamerork. 16.45 Orgel. 17.00 Gramm. 17.30 Demonstratief congres N.V.V. 18.00 Nws. 18.20 Dansmuz. 18.45 Rege- ringsuitz. 19.00 Arstist. staalkaart. 19.30 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Hoorspel. 22.20 Soc. comm. 22.35 Orgel en zang. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gramm. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws 7.10 Gramm. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.50 V. d huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gramm. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gramm. 12.00 Angelus. 12.03 Gramm. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gramm. 13.40 Idem. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Gramm. 14.40 Koorzang. 15 00 Kron. v. lett. en kunsten. 15.25 Boekbespr. 15.35 Gramm. 15.40 Harmonie-ork. 10.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 V. d. jeugd. 17.10 Instr. octet. 17.35 Instr. trio. 17.55 Lichte muz. 18.15 Jour. weekoverz. 18.25 Gramm. 18.30 Pari. overz. 18.40 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.10 Radio Ph'lharm. ork. 20.10 Caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar. progr. 22.10 Caba ret. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22— 24.00 Nieuwe gramm. Engeland, BBC Home service, 330 m. 12.00 Gramm. 12.30 Gevar. progr. 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 14.00 Ork.muz. 14.30 Hoorspelen. 15.25 Órk.conc. 16.30 Week- joum. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18 15 Sport. 18.30 Gevar. muz. 19.15 Klankto. 19.30 Interviews. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Pol. caus. 21.35 Hoorspel. 22.45 Avond gebeden. 23.0023.08 Nws. Engeland, BBC Ligbt progr., 1500 en 247 m. 12.00 Licih'te muz. 12.55 Sport. 13.15 Orgel. 13.45 V. d. kind. 14.00 Lichte muz. 14.35 Motor; races. 14,45 Órk.conc. 15.15 Motorraces en auto races. 16.20 Voetbalrep. 17.00 Sport. 18.00 Lichte muz. 18.30 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.24 Voet- balrejp. 19.30 Orgel. 20.00 Hoorspel. 21.00 Ork.con. 22.00 Nws. 22.15 Gramm. 23.00 Dans muz. 23.50 Progr.-overz. 23.5524.00 Nws. NDR/WDR, 30# m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 15.00 Motettenkoor. 16.00 Gevar. progr. 18.00 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.30 Duitse volks- worden genomen zowel m het noor den. achter Port Said, als in het zujden, achter Suez, zou zich een drijvend depot moeten bevinden terwijl het wel zeker was, dat er no« een loods van de Egyp tische Suezkanaalmaatschappij m de stuurhut zou komen te staari, wilde het schip tenminste ongehinderd doorgang kunnen vinden. Hoe dachten de mannen over de toe komst van het Suezkanaal, speciaal met betrekking tot de aanwezigheid van een voldoende groot aantal loodsen om op stoppingen te voorkomen? „Wij kunnen vertrekken", zei er een, „omdat Egypte van mening is thans vol- 75). Er kon maar één uitweg zijn. Owen en ik moesten trouwen en Virginia mo-est pro beren het beste van haar leven te maken. Ik mocht Virginia heel graag, maar er kon van mij niet verwacht worden, dat ik Owen voor haar opgaf. Bovendien, hij be minde mij. Dat moest ik haar voorzichtig, bedaard vertellen. Zii zou waarschijnlijk trachten te glimlachen, waartoe sommige vrouwen in staat zijn, wanneer zij een do delijke slag krijgen. Zij was van dat hout gesneden; zij was van nature dapper, haar enige zwakheid was geweest haar vergissing omtrent Owen. En hoe vereer de zij Owen! Zij beminde hem met al de hevigheid van haar natuur; en hoe wei nig had zij blijkbaar van hem gevraagd. Alleen in zijn nabijheid te mogen zijn, hem te mogen zien. met hem te mogen spreken, met hem te mogen wandelen. Hij was haar hele bestaan haar alles, haar leven. Wat zou zij doen, als zij hem ver loren had? Wie moest zijn plaats innemen? Zou zij ten onder gaan? Mijn hart stond stil bij de gedachte Zij zou ten onder gaan. Dat waren haar eigen woorden te gen mij geweest, toen zij mij haar geschie denis vertelde. Als deze man, wiens naam zij nooit uitgesproken had. cr niet geweest was. dan zou zij ten onder zijn gegaan, zei ze. Wat bedoelde zij? Zou zij zijn weg gekwijnd, ziek van de eentonigheid, van de afschuwelijke eenzaamheid, of zou zij..? Maar mijn zin bleef onvoltooid. Virginia Rye was niet zo. En zij had gezegd, dat ik zoveel had goede gezondheid, opgewektheid en jeugd. Maar wat zou mij dit alles baten, als ik Owen opgaf? En Owen opgeven zou be lachelijk ongerijmd zijn. Hij zou zich niet tot haar wenden om getroost te worden. Sommige mannen misschien wel, maar Owen niet. Sommige mannen, die zich in een duister uur tot een vrouw wenden om medelijden en vriendschap, leren haar misschien lief te krijgen op een rustige, niet hartstochtelijke manier. Maar zou Owen zo iets kunnen? Het bloed Stroom de weg uit mijn gezicht bij deze gedachte en maakte mij ziek en huiverig. Wat moest ik doen? Ik zou niet veel meer kun nen verdragen; een gevoelloosheid kwam over me. En toen de eerste zonnestraal in de kamer scheen, stond ik met inspan ning uit mijn knielende houding op en kroop weer in bed. Ik moet in een korle slaap gevallen zijn, want het volgende, dat ik mij herinner is. dat Lady Waterson naast mijn bed stond, gehuld in een witte ochtendjapon en met een kop thee in haar hand. Je vroeg om 8 uur geroepen te wor den, zei ze met haar prettige, gedempte stem; en ik zei het meisje, dat ik zelf je thee wilde brengen. Ben je beter Hilary? Vind je goed, dat ik je bij je naam noem? Bij haar woorden overviel mij weer de hele stroom van ellende, die ik in het eer ste ogenblik van wakker worden vergeten was. Een seconde wendde ik mijn gezicht van het zonlicht naar de muur. Toen; Ja. ik ben beter, dank u, Lady Wa terson, zei ik; en terwij] ik me aankleed, zal ik de thee uitdrinken. Ik moet me haasten, of ik zal te laat zijn. Maar je gaat vanmorgen toch niet aan het werk? Je ziet zo wit als een doek. Zij legde haar hand op mijn schouder, toen ik uit bed stapte. Ja. antwoordde ik; ik moet aan het werk. Wel, werk is 't enige, dat mij over blijft. En vaag vroeg ik mijzelf bij het uit spreken van "deze woorden af, wat ik er mee bedoelde. Was ik dan tot een beslis sing gekomen, voor ik in slaap viel? Ver bijsterd .streek ik met mijn hand langs mijn voorhoofd, en probeerde het mij te herinneren. Waarom, vroeg zij, zeg je, dat werk het enige is, dat je overblijft? Zij trok een gordijn op zijn plaats. Omdat, antwoordde ik langzaam, naar geschikte woorden zoekend. werk soms het beste voor iemand is; beter dan iets anders. Het enige juiste voor iemand op dat ogenblik. De enige oplossing van iemands moeilijkheden. Zij stond nadenkend mij aan te kijken terwijl ik het door de zon beschenen kleed met mijn blote voeten stond te liefkozen Ik merk, zei ze na een poosje, dat je zegt „op dat ogenblik". Wat gebeurt er naderhand? Ach, antwoordde ik. ik weet het niet. Ik durf niet aan de toekomst te denken. Mijn kracht is nauwelijks toereikend voor het heden. Ik moet maar stap voor stap gaan en tegen mezelf zeggen: Nu moet ik werken, de tijd voor spelen is nog niet ge komen. En later zal er misschien een uit veeg worden gevonden, een uitweg, die ik nog niet zien kan... Ja? zei ze zacht. Een uitweg, die naar prettiger plaat sen leidt, waar alles in orde zal komen, recht gezet worden, en ik en iemand anders in de zon kunnen gaan zitten spe len. En nu moet ik mij vliegensvlug aankle den, lieve Lady Waterson. of ik zal te laat zijn, Ik begrijp het niet, was alles, wat ze verbijsterd, zei, en met een zuchtje ver liet zij de kamer. Maar ik begreep het. Mijn besluit stond vast. Hoe en door middel waarvan ik tot dit besluit was gekomen, wist ik niet. Mis schien was het in mijn slaap gebeurd; misschien was het pas gekomen, terwijl ik met Lady Waterson stond te praten, maar het was er, koe] en klaar in het daglicht, en het kon niet worden terugge nomen. Ik moest Owen opgeven voorlo pig althans. En ik moest doorgaan, de ze woorden ..voorlopig althans" telkens opnieuw te herhalen, alleen om mij zelf te doen geloven dat mijn zelfverloochening slechts van tijdelijke duur zou zijn om mij op mijn verder pad op te wekken, om mij door de dagen heen te helpen. Virginia Rye moest Owen nog wat langer hebben, verder in haar paradijs der dwazen blij ven leven, zich koesteren in de zonne schijn van zijn tegenwoordigheid, want als hij van haar weggenomen werd. als zij op haar dwaling werd gewezen, als haar de waarheid bekend werd gemaakt, wat zou ze dan doen? Zou zij er over heen komen, of zou zij ten ondergaan? Zij zou ondergaan. Met onbarmhartige hard nekkigheid stelden de woorden zich voor mijn ogen op. Ze stonden op de spiegel, op de muren, op het witte laken, op de vloer. Later stonden ze geschreven tegen het heldere blauw van de lucht op de over kappingen van de stations, op de ven sters van de spoorweg wagons op de rijden de bussen, op de deur van het depot, op mijn blad schrijfpapier. Zij zou ten onder gaan. En het zou mijn schuld zijn. Dus moest ik Owen opgeven.Niet voor goed schreeuwde mijn ziel. Alleen voorlopig, Alleen voor een poosje, om Virginia Rye nog wat langer geluk te bezorgen. Ën zo hamerde ik gedurende die lan ge ochtend oP mijn schrijfmachine, waar van ik de toetsen zat te bewerken met een snelheid en stiptheid die zuiver auto matisch waren. In de felste en drin gendste bewoordingen schreef ik informe rende patiënten over de heilzame eigen schappen van „Anti-alco", Mijnheer Wel don liet nu het samenstellen van deze epistels geheel en al aan mij over. zeg gend, dat zijn woordenkeus lang niet zo vruchtdragend was als de mijne. Mijnheer Jones, die zijn werk liet rus ten en een achterwaartse blik op mij wierp vroeg of er een bijzondere drukte in de zaken was. Ik schudde mijn hoofd. (Wordt vervolgd). liederen. 20.00 Dansmuz. 21.00 Cabaret. 21.45 Nws. 22.10 Symf.ork. 22.35 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Lictote muz. l.OO Amus.muz. 2il5—5.30 Gevar. muziek. Frankrijk, Nationaal programma, 347 m. 12.30 Gramm. 13.00 Nws. 13.20 Hoorspel. 14.05 Nws. 14.17 Órk.conc. 15.40 Gramim. 16.10 Órk. conc. 16.55 Kamermuil. 17.55 Gramm. 19.00 Vo caal ens. 19.30 Gramm. 20.00 Piano. 20.OS Lichte muz. 20.35 Hoorspel. 22.00 Gramm. 22.30 Reci tal. 22.50 Gramm. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m, 324 m. 11.45 Omr.ork. 12.30 Weer. 12.34 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journ. 15.00 Gramm. 16.00 Accordeon. 16.15 Gramm. 16.30 Accordeon. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Vlaamse koren. 17.20 Gramm. 17.30 Orgel. 18 15 Gramm. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 20.00 Omr.ork. 20.45 Gramm. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gramm. 484 m. 12 15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.- orogr. 14.00 Gramm. 14.30 Strijkkwartet. 16.CO Gramm. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.30 Gramm. 19.30 Nws. 20.00 Gramm. 20.30 Strijkkwartet. 22.00 Nws. 22.13 Lichte muz. 32.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nieuws. BBCt Uitzending voor Nederland 17.45—10,15 Nws. Londens Radiodagb. S,ad. dorp en landschap in Engeland: York. Sport- journ. (op 224 en 41 m.). NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. KRO: 20.00 Journ. en weerbcr. 20.15 Sketch. 20.45 Gevar. programma. HORIZONTAAL: I deel van een vis; 5 metaal; 9 godin: 10 voorzetsel; 12 op de wijze van; 13 deel van Amerika; 14 in houdsmaat'. 15 vr. munt; 17 rivier in Nederland; 19 takje: 22 verstand; 24 plaats in Afrika; 25 vijandschap; 26 verpakkings middel; 28 individu; 30 zangnoot; 32 laatst leden (afk'; 34 voorschot; 35 ambtshalve (lat. afk); 36 uitroep'. 38 boom; 39 nakome. ling; 40 poesenaam; 41 afbeelding. VERTICAAL: 1 deel van een gebouw; 2 rijdier; 3 spil; 4 boeket; 5 takje; 6 water in Brabant; 7 zeevogel; 8 onzin; 11 het zelfde; 16 heilig boek; 18 lengtemaat; 20 deel van het hoofd; 21 geheel de uwe (fr. afk); 22 deel van een motor: 23 boom; 26 zuil; 27 groente; 29 deel van een ladder; 30 eind; 31 ongemanierd; 33 steensoort; 35 meisjesnaam; 37 voorzetsel; 39 onder andere (afk). HORIZONTAAL: 1 dm; 3 assen; 7 ba; 9 eed; 11 tie; 12 ion; 13 nederland; 17 nee; 18 dat; 20 raden; 22 eleve; 24 ego; 25 ras; 26 malta; 29 koets: 31 dan; 32 eos; 33 ge vernist: 36 oir: 37 tea: 38 eik; 40 1.1.; 41 talud; 42 pa. VERTICAAL: 1 de; 2 men; 4 stern; 5 sir; 6 eelde; 7 bod; 8 an; 10 dendolder: 12 inte. resse; 14 dee; 15 aal; 16 trema; 19 dessa; 21 aga; 23 vat: 27 t.a.v.: 28 aneta; 29 kenau; 30 ooi; 33 gil; 34 rel; 35 tip; 36 o.l.; 39 ka.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7