int op Eenheid onder de achttien gehandhaafd Teleurstelling Londense I Meningsverschillen kabinet in Parijs resultaten Franse over Canadese „Sabres" naar Israël Mr. Burger thans informateur Geen helder heeld meer rond de Suez-problemen Frankrijk ontevreden met de resultaten Eden woensdag naar Parijs Salarissen hogere ambtenaren in Poznan-proces begint donderdag Abonnements prijs Zaterdag 22 september 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Onduidelijke verklaring Utrechts professoraat voor pater dr. Perquin Franse bakkers weer aan het werk Bange uren zijn voorbij jonge Koningin kwam Socialistische fractieleider zou extra-parle mentair kabinet op brede basis beogen doctor gelukwensen f* J WEERBERICHT Nieuiv Brits-Frans overleg Illlfl Op receptie te Nijmegen De weerverwachting van het K.N.M.I. luidt: Zonnige perioden en overwegend droog weer. In de ochtend plaatselijk mist. Matige wind voornamelijk tussen zuidoost en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Zondag 23 september: Zon op 6.29, onder 18.38 uur. Maan op 19.43, onder 10.24 uur. Maandag 24 september: Zon op 6.31, onder 18.36 uur. Maan op 20.20, onder 11.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Londense Suez-conferentie liep compromis Volgens plan is gisteravond dc tweede Suez-conferentie te Londen gesloten. Enkele van de voornaamste deelnemers zijn reeds in hun hoofd steden teruggekeerd. Minister Pineau arriveerde gisteravond in Parijs. Minister Dulles vloog vannacht ovdr de Oceaan, Laatstgenoemde verklaarde bij zijn vertrek „zeer voldaan te zijn" over het resultaat van de besprekingen. Zijn Franse collega zag er moe en terneergeslagen uit, toen hij op het militaire vliegveld Villacoublay te Parijs in de auto stapte, die hem rechtstreeks naar premier Mollet bracht. Dat tekende de situatie. De algemene verklaring namelijk, die na drie dagen zoeken naar een uitweg uit de Suez-crisis werd gepubliceerd, is een stuk geworden waaruit men boven alles het compromis proeft. De verklaring is bovendien op sommige details bepaald onduidelijk. De voornaamste besluiten van de conferentie zijn: 1, De samenwerking der achttien blijft gehandhaafd. Men blijft streven naar een vreedzame oplossing. De lcwestie-Suez zal, zodra men dit dienstig acht, naar de V. N. worden verwezen. Er komt een gebruikers-organisatie, maar de taak ervan is kennelijk beperkter dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. 2. 3. 4. De slotzitting van gisteren duurde vier uur. Toen was men het eens geworden over de uiteindelijke redactie van de algemene verklaring, waarover niet werd gestemd. In deze verklaring, die uit zeven punten bestaat, wordt o.m. gezegd, dat de 18 landen de na de eerste Suez-confe rentie opgestelde internationalisatie-voor stellen nog steeds een redelijke basis achten voor een vreedzame oplossing. De voorgestelde gebruikers-organisatie zal het vinden van die oplossing moeten ver gemakkelijken. Zij zal nu reeds streven naar samenwerking met de bevoegde Egyptische autoriteiten. Zij zal ook met deze autoriteiten spreken over hetgeen gedaan moet worden, indien het scheep vaartverkeer door het kanaal zou ver minderen of tot stilstand zou komen. De 13 staten zullen het geschil aan de V.N. voorleggen zodra het er naar uit gaat zien, dat dit een regeling zal vergemakke lijken. In diplomatieke kringen achtte men het bijzonder moeilijk de verklaring op de juiste waarde te schatten. Ook minister Luns zeide gisteravond tegenover ver slaggevers in Londen: „De resultaten van de conferentie zijn niet alle even duide lijk en wij hadden gaarne wat meer helderheid gewenst". De verklaring kan op sommige punten geheel verschillend worden geïnterpre teerd. In V.N.-kringen zag men er b.v. nog geen aanwijzing in, dat de kwestie in de onmiddellijke toekomst aan de V.N. zal worden voorgelegd. De mogelijkheid werd zelfs niet uitgesloten, dat men een regeling buiten de V.N. om zou kunnen vinden. Daarentegen deelde een Britse woordvoerder mee: „Ik ben gemachtigd te verklaren, dat de tijd snel naderbij komt, waarop het geschil om het Suezkanaal aan de V.N. dient te worden voorgelegd" Verwaterde versie Wat betreft de gebruikersorganisatie de term C.A.S.C.U. wordt in de verkla ring niet gebruikt valt het volgende aan te tekenen. De organisatie zal samen werking zoeken met Egypte. Vernomen wordt, dat dit niet het geval zal zijn voordat de oprichting ervan haar beslag zal hebben gekregen, vermoedelijk op 30 september of 1 oktober. De uiteindelijke vorm van de organisatie is een min of meer verwaterde versie van het orginfele plan. Over boycot, „test ship" en eigen loodsen wordt niet ge praat. De reden daarvan zal wel zijn, zo merkte men in Washington op, dat Egypte het bewijs heeft geleverd de zaken in het kanaal zonder hulp te kunnen klaren. Er was bovendien de onwil van sommige conferentie-deelnemers mee te werken aan een boycot. De 500 miljoen dollar, die omlegging van het verkeer rond de Kaap zouden kosten, werden vooralsnog een te hoge prijs geacht, waar bij het de vraag is, of men de reders zou kunnen dwingen geen gebruik van het Suezkanaal te maken. In Amerikaanse kringen werd intussen vernomen, dat de gebruikersorganisatie wel een administrator zal krijgen. Men vermoedde een Scandinavische reder, ofschoon geen namen werden genoemd. Beslissend voor het welslagen van de organisatie is de vraag, of zij inderdaad de beschikking over de kanaalgelden zal krijgen. Dwang om aan de gebruikers organisatie i-P-v. aan Egypte te betalen, is niet mogelijk. Met genoegen heeft men daarom kennis genomen van het feit, dat minister Dulles in een brief aan voor zitter Selwyn Lloyd heeft verklaard, on middellijk na zijn terugkeer in de V.S. contact te zullen opnemen met functiona rissen van het ministerie van financiën, en met vertegenwoordigers van de Ameri kaanse rederijen. De minister zal moeite doen een einde te maken aan de betaling van de aanzienlijke sommen door Ameri kaanse scheepvaartondernemingen aan Egypte. Men hoopt, dat ook de Duitse regering een dergelijke actie zal onder nemen. Dan wordt de Egyptische kanaal kas voor een flink deel drooggelegd. de op de vergadering van gisteren ge houden toespraken blijkt, dat twaalf van de achttien landen zeker hun steun aan de organisatie zullen verlenen, sommige met min of meer voorbehoud. Dc twaalf zijn: Noorwegen, dc V.S., Italië, West- Duitsland, Nieuw-Zecland, Australië, Ne derland, Spanje, Portugal, Groot-Brit- tannië, Turkije en Japan. In deze rij ontbreekt Frankrijk. Minis ter Pineau zei op de slotzitting, dat hij niet onmiddellijk kon meedelen, of zijn regering het thans uitgewerkte plan voor de instelling van de organisatie zou steunen, omdat het in zijn huidige vorm afwijkt van de uitgangsbasis. „Ik moet eerst mijn regering raadplegen. Indien deze het plan steunt, zal dit ongetwijfeld onder voorbehoud geschie den Vast staat, dat de huidige opzet voorziet in een zeer grote vrijheid voor de leden der gebruikersorganisatie, met name wat betreft de betaling der door- vaart- en loodsgelden". Pineau legde ook sterk de nadruk op het beginsel, dat, indien al in het V.N.-Handvest een beroep wordt gedaan op de statenleden om de vrede te bewaren en te verdedi gen, Cr ook in is vermeld, dat deze zelfde leden „gerechtigheid en inter nationale wetten dienen te handhaven en te verdedigen". De houding van mi nister Pineau wordt mede bepaald door overwegingen van binnenlandse poli tiek. Voor een beschouwing daarover verwijzen wij naar een correspondentie uit Parjjs, elders in dit blad. De andere landen, van wie de uiteinde lijke beslissing nog niet bekend is zijn: Zweden, Ethiopië, Perzië. Denemarken en Pakistan. In Amerikaanse kringen wordt verwacht, dat van de zes weifelaars zich alsnog minstens vijf zullen aansluiten. Eventueel zouden ook andere landen dan de achttien aan de organisatie kunnen deelnemen, mits zo werd vernomen deze landen een 'netto-tonnage van 1 mil joen ton jaarlijks door het Suezkanaal zouden hebben ofwel voor hun buiten landse handel voor vijftig procent of meer van deze waterweg afhankelijk zou den zijn. Aan deze voorwaarden voldoet de Sovjet-Unie niet. Menon naar Londen Gisteravond werd te Cairo bekend ge maakt, dat de Indiase staatsman Menon heden naar Londen zou vliegen. Menon brengt een boodschap over van president Nasser aan premier Eden. Daarin spreekt de Egyptische president een „krachtig verlangen" uit naar onderhandelingen ter regeling van het kanaalgeschil. Men verwachtte in Cairo, dat Menon de Britse premier een Egyptisch voorstel zou voorleggen voor de vorming van een onderhandelingsorgaan, dat zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van acht mogendheden. Het orgaan zou zich moe ten beraden over een herziening van de conventie van 1888. Het nieuwe in dit voorstel is, dat Egypte thans heeft aan gegeven uit welke landen het onder- handehngsorgaan zou moeten bestaan. Menon heeft in de afgelopen dagen vijf maal met Nasser gesproken. Naar wij vernemen is over enige tijd de benoeming te verwachten van pater dr N. C. A. Perquin S.J. tot buitengewoon hoogleraar in de pedagogiek aan de rijks universiteit te Utrecht. Jonge demonstranten staan bij de ver nielde auto van de Nederlandse verte genwoordiging, v.iaarvan de voorruit reeds verbrijzeld is. Foto bovende be doeling was om de wagen in brand te steken, doch voor liet zover kon komen had de politie de auto reeds wegge sleept. Op dc onderste foto zien we rechts de politieauto, waarin cchmidt na het uitspreken van zijn verdediging in het gerechtsgebouw te Djakarta iverd weggevoerd, onder bewaking van gewa pende leden van de mobile colonne. Kort na de sluiting van de Londense conferentie is gisteravond bekend gewor den, dat dc Britse premier. Sir Anthony Eden en zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, woensdag en don derdag a.s. een bezoek zullen brengen aan Parijs voor besprekingen met de Franse regering. Ook in het midden-oosten vindt on het ogenblik druk overleg tussen regerings leiders plaats. Gisteravond werd aange kondigd. dat president Nasser van Egyp- te heden naar Damman aan de Perzische Golf zou vliegen voor een bespreking met koning Saoed van Saoedi-Arabië en pre sident Koeatly van Syrië. Maandag zal premier NehrOe van India in Saoedi- Arabië aankomen. Hij zal in de hoofd stad Ryadh koning Saoed ontmoeten. Deze laatste heeft in Damman in de af gelopen dagen, zoals gemeld, geconfe reerd met koning Feisal van Irak. De Franse bakkersstaking is praktisch ten einde. De Parijse bakkers hebben name lijk gistermiddag besloten vandaag weer aan het werk te gaan om te voorkomen, dat de bevolking in moeilijkheden komt. Het ziet er dus naar uit. dat de zorgen voor de Parijse huisvrouw nu definitief achter de rug zijn, hoewel nog dient te worden afgewacht of de bakkersbedien den niet zullen weijjeren het voorbeeld van hun bazen te volgen. In enkele plaatsen in de provincie wordt de staking nog voortgezet. Men verwachtte echter gisteravond, dat het geschil zal worden bijgelegd in onderhan delingen achter de schermen tussen ver tegenwoordigers van de regering en de bakkers. De stakende bakkers worden gesteund door de „voorvechter voor de kleine middenstanders" Pierre Poujade, die gis teren verklaarde hen onvoorwaardelijk te zullen steunen tegen hef „autoritaire op treden van de regering". Geen eenstemmig advies in Georganiseerd Overleg De centrale commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft gisteren in haar vergadering die onder voorzitterschap van de heer A. Masten broek is gehouden, het voorstel van het kabinet tot verhoging van de salarissen der hogere ambtenaren nader besproken Dc centrale commissie heelt over dit voorstel geen eenstemmig advies kunnen uitbrengen. De commissie heeft een gunstig advies uitgebracht over het voorstel tot herzie ning van de salariëring der leraren bij het kweeksehoolonderwijs. De commissie heeft eveneens besloten tot een eenstem mig gunstig advies over een voorlopig voorstel tot bezitsvorming door het over heidspersoneel door middel' van een spaarregeling. flEKE BOUMAN heeft Indo nesië verlaten. De dappere verdedigster van de gevan gen Nederlanders is op het ogen blik, na maanden van bittere, eenzame strijd, „ergens in Euro pa" met haar man op vakantie. Eindelijk is er een einde geko men aan de verschrikkingen, die deze moedige Nederlandse vrouw trotseerde terwille van het recht. Wie was zij, die dit wist op te brengen. Mevrouw Mieke Bouman-van den Berg, de acht- enveertigjarige echtgenote van een Nederlands advocaat. Haar leven, vooral de laatste tijd zo vol van emoties, wordt door een onzer redacteuren beschreven op pagina 3. PARIJS, hedenmorgen Hoewel men zich gisteravond nog niet in bijzonderheden rekenschap kon geven van de resultaten der tweede Londense Suez-conferentie inzake het Suez-vraag- stuk heerste er hier in Parijs een bijna algemene ontevredenheid over het ver loop der conferentie. Men ging zelfs zo ver, dat men van een mislukking der Franse en Britse diplomatie sprak. Zoals de kanaalgebruikers-organisatie er thans uitziet acht men haar alle doeltreffend heid missen. Men schrijft dat toe aan het feit, dat Londen en Parijs te veel concessies hebben moeten doen aan minister Dulles die de aarzelende landen heeft willen winnen. Wanneer Dulles deze keer nog zoveel mogelijk landen voor de kanaal- gebruikers-organisatie bijeen heeft kun nen houden dan is dat omdat het oor spronkelijke ontwerp enorm gewijzigd is. Londen en Parijs spreken al niet meer van militaire machtsmiddelen, zij moeten er nu in berusten de zaak voor de V.N. te zien en de gebruikers-organisatie wordt aangewend voor onderhandelingen met Nasser. „Wij mogen nu voorgeven niet anders bedoeld te hebben", zo zegt „Paris Presse". „maar iedereen weet wel beter!" Pineau moet nu de hoofdschotel opdie nen in de ministerraad van heden. Hij heeft het hoofd te bieden aan een belang rijke oppositie. In Franse politieke krin gen heeft, men het einde van de Londense besprekingen niet eens afgewacht om een ernstige ontevredenheid te uiten en on gerustheid aan de dag te leggen. Vandaar de talrijke bezoeken aam de premier, o.a- van Maurice Schumann namens de MRP. wier houding voor de regering echter geen gevaar oplevert. Ernstiger is het groeiend meningsverschil in het ministe rie zelf. in het bijzonder bij de ex-Gaul listen. Men kritiseert daar, evengoed als bij een deel detr rechterzijde en sommige v Verklaring Pineau Met dit alles is nog niet dc vraag aan geroerd, welke landen hun steun aan de gebruikersorganisatie zullen verlenen. Uit Verwacht wordt, dat het proces tegen degenen, die in verband niet de onlusten tc Poznan op 28 juni werden gearres- tecrd, donderdag a.s. zal beginnen. Britse advocaat en socialistisch parlementslid Elwyn Jones, is in War schau aangekomen. Hij is door de Poolse autoriteiten uitgenodigd en hoopt aan wezig te zijn wanneer het proces begint. Het aantal personen dat iv.m. de opstand werd gearresteerd, bedraagt m,eer dan 300. j Na diepgaand overleg met bevriende regeringen is de Canadese regering tot de conclusie gekomen, dat bet thans niet meer gerechtvaardigd is, de aflevering van de jachtvliegtuigen nog langer te verbieden, aldus wordt gezegd in een gisteren gepubliceerd communiqué van premier St. Laurent. Het Canadese be sluit is, aldus dit communiqué, in sterke mate beïnvloed door het feit. dat „een buurland van Israël" onlangs een grote hoeveelheid Russische straaljagers en zelfs straalbommenwerpers heeft ontvan gen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren te Washington verklaard, dat Canada voor het de verkoop van 24 Sabre-straaljagers aan Israël toestond, overleg heeft gepleegd met de V.S. Op de vraag of de V.S. bezwaar hadden gemaakt tegen deze verkoop antwoordde de woordvoerder ontkennend. Hij herin nerde er aan, dat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken in april van dit jaar heeft verklaard, dat de V.S. „niet trachten hun politiek inzake het Midden- Oosten aan andere landen op te leggen". De Amerikaanse politiek ten opzichte van het Midden-Oosten is er np gericht geweest de vrede niet in gevaar te bren gen door een bewapeningswedloop. De V.S. zijn dan ook niet ingegaan op het Israëlische .verzoek, tot aankoop van zwa re wapens, waarmee Israël een tegenwicht wilde vormen tegen de bewapening van Egypte door het Sovjet-blok. Intussen heeft Egypte Canada gisteren verzocht 250.000 ton tarwe ter waarde van 20 miljoen dollar tegen betaling in dollars te leveren. Canada heeft medegedeeld, dat het be reid is aan het Egyptische verzoek te voldoen. (Van onze parlementaire redacteur) De veronderstelling, dat na een week van gedwongen pauze in het formatie drama mr. J. A. W. Burger in het nu volgende bedrijf de hoofdrol zal gaan spelen, waarvoor wij gisteren al de motieven aangaven, is bewaarheid. H M. d^> Koningin heeft de socialistische fractieleider gevraagd „een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot samenstelling van een kabinet", zoals de o£fici».e mededeling heeft te kennen gegevem Er is aan toegevoegd, dat de heer Burger deze opdracht heeft aanvaard, waarmee derhalve de derde informateur in successie is aangetreden en de vijfde politicus die zijn krachten op het slappe koord gaat beproeven waarop geen zijner voorgangers het kon bolwerken. Mej. dr. D. Norel uit Leiden, die gister middag aan de r—k. universiteit te Nijme gen is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, heeft op haar receptie in „Me- tropole" te Nijmegen gelukwensen in ont vangst mogen nemen van H M. de Konin gin. De koningin, die mej. Norel nog uit haar studietijd in Leiden kende, was on geveer drie kwartier op de receptie aan wezig. Mej. dr. Norel is gepromoveerd op een iroefschrift getiteld „Obstetrical uroge nital fistulae". Promotor wa„ prof. dr. L. A. M. Stolte hoogleraar in de gynae- co.ogie en oöstetrie aan de r--k. univer siteit. Mr. Burger heeft, naar de tekst van zijn opdracht, juist dezelfde taak als zijn onmiddellijke voorganger prof. De Gaay Fortman, d.w.z. dat hij de formatie kan trachten voor te bereiden van een kabinet dat niet aan bepaalde karaktereisen be hoeft tc voldoen waarmee hij volgens de theorie alle '.anten uit kan en zeer veel speling heeft. De politieke praktijk is na de gebeurte nissen van de voorbije drie manden ech ter heel wat minder soepel. De heren Drees, Romme, Lieftinck en De Gaay Fort man hebben immers al eei. veelheid van mogelijkheden tevergeefs beproefd en toen de laatste informateur het bijltje er bij neerlegde resteerden er in werkelijk heid niet zo veel kansen meer. Het is natuurlijk helemaal niet uitgesloten, dat mr. Burger een eindweegs terug de los gelaten draad weer gaat opvatten en dus alsnog gaat proberen tot de vorming van een kabinet op brede basis te kome„. In de politieke wereld neemt men zelfs met vrij grote zekerheid aan, dat in die rich ting zijn eerste activiteiten zullen gaan. Anders zou er voor hem wil hij slechts datgene proberen te bereiken wat hem door anderen te proberen is overgelaten alleen e.en kabinet resteren zonder K.V.P. en eventueel ook zonder de A-R. We nemen dus aan, dat de heer Burger het eerst nog gaat zoeken bij een brede basis: met de K.V.P. en de P.v.d.A. en de kleinere confessionele partijen. Dat hij de K V.P. niet voorbij wil gaan, kon gisteren al blijken uit een langdurig gesprek dat hij met minister Cals in het gebouw van de Tweede Kamer had en dat hjj des avonds te zijnen huize in Wassenaar voortzette. Hij heeft trouwens in de voorbije dagen al meermalen met mr. Cals overleg ge pleegd, naar het schijnt. Wordt nu mr. Cals op die wijze een centrale figuur aan KVP-zijde in de formatie en zijn met hem wellicht al verschuivingen van zetels in het nieuwe kabinet besproken? Tijdens de fase-De Gaay Fortman was er sprake van dat b.v de anti-revolutionaire prof. Don- ner op O., K. en W. zou komen, waardoor minister Cals dan het veld zou moeten ruimen.Misschien poogt mr. Burger de heer Cals voor een ander departement te winnen (Justitie), zodat bij het verschui ven van de A.R. naar O., K. en W. Econo mische Zaken voor de KVP zou vrij ko men? De nieuwe informateur zou, zo neemt men in politieke kringen aan, wel een ka binet op het oog hebben dat nu werkelijk van extra-parlementaire aard zou zijn. In de voorbije weken waren zulke pogingen ook aan de orde naar het telkens heette, maar politieke manoeuvres van de com mandobrug waren met dat karakter toch wel in strijd. Men zal zich b.v. herinne ren, dat prof. De Gaay Fortman minister Zijlstra beslist in zijn kabinet wildj hand haven waarmee stellig aan het extra- pai lementaire karakter afbreuk zou zijn gedaan. Het lijkt een beetje moeilijk te verenigen met de socialistische opvatting dat in geen geval een kabinet mag aan treden dat in zijn samenstelling de uit slag van de jongste verkiszingen zal ver loochenen. wanneer de heer Burger een extra-parlementair team zou bijeen bren gen, menen sommigen. Men wees er ons gisteren echter op. dat het een he. ander beslist niet behoeft uit te sluiten, m.a.w 1at heel goed een extra-parlementair ka binet zou kunnen worden tot stand ge bracht waarin de verkiezingen voldoende ot uitdrukking komen. Hoe de nieuwe nformateur daartoe te wer": zal gaan zal n de komende dagen dienen te blijken. Het lijkt ons nu nog wat vroeg voor een uitvoerige beschouwing daaromtrent. Het is nu ook wel duidelijk, dat de ge ruchten die een geheime opdracht sugge reerden ge engrond hebben bevat. Even- nin die waarin een of andere verrassende staatsgreep" lag opgesloten, waarbij deze _>f gene formateur eensklaps aan alle moeilijkheden een einde zal maken. radicalen, de door Pineau gevolgde weg. en in het bijzonder de talrijke beloften, die hij van het begin af heeft gedaan en nu niet in daden zijn omgezet. Dit is natuurlijk een prachtige gelegenheid voor Mendicisten om olie op het vuur te wer pen en het is zeer typerend dat ..Le Monde" reeds beweert, dat de regering uitgenodigd zal worden zich los te maken lilt het politieke drijfzand. Dit werd ge zegd door de vaste parlementaire mede werker Fauvet. Het is dus niet moeilijk te raden uit welke hoek de aanvallen zullen komen. Fauvet licht de sluier reeds een weinig op. De resultaten van de tweede Londen.se conferentie zo zegt hij komen niet overeen met wat Frankrijk verwachtte op de dag na 26 juli en even min op de eerste conference van 23 augustus. „Toen de regering de doelein den van haar politiek van vastbesloten heid heeft vastgesteld heeft zij misschien de middelen, waarover zij beschikte om haar doel te kunnen hereiken zowel op diplomatiek als op militair terrein over schat. Na de terugkeer van de Kamer zal zij dan ook voor de vraag worden ge steld. of zij het advies der deskundigen heeft ingewonnen alvorens zo straf po sitie te kiezen" „De publiek® opinie" zo gaat het ar tikel verder. .-.zou de regering gevolgd zijn; zij zou een militaire actie hebben goedgekeurd. Zij zou een diplomatieke nederlaag hebben geaccepteerd maar de ene teleurstelling volgde op de andere. De publieke opinie zal nu de slotsom trekken dat. welke ploeg ook aan het bewind is. de daden niet in overeen- stemmnig zijn met de woorden". Dit is allemaal koren op de progres- sistische molen. Het verwekt de spanning die wellicht oorzaak was van het pes simisme van de heer Pineau die bij zijn aankomst te Parijs voor de radio ver klaarde, waarom hij Frankrijk niet on middellijk tot de gebruikers-organisatie heeft laten toetreden. Hij betreurde het. dat door de aarzelende landen zoveel voorbehoud werd gemaakt en in liet bij zonder achtte hij het niet-opleggen van de verplichting de doorvaartrechten aan de organisatie te betalen een zeer be treurenswaardige zaak. Als Frankrijk toch toetreedt dan met de nodige re serves. waarbij Frankrijk zich het recht blijft voorbehouden het geschil voor de V.N. of de Veiligheidsraad te brengen op elk ogenblik, dat de Franse belangen zulks vereisen. Intussen heeft de Londense conferentie tot een merkwaardig persconflict aan leiding gegeven. Sallebert, de Londense correspondent van de Franse radio en televisie, is plotseling teruggeroepen. Hij had in een uitzending de Labourafge- vaardigde. Kenneth Younger geïnter viewd. Youger achtte de houding der Britse socialisten inzake Suez in overeenstemming met de socialistische traditie Van de Franse socialisten kon zoiets niet gezegd worden! Dit interview was vooral onder de huidige omstandig heden zeer onaangenaam voor Guy Mol let en Pineau en de overige socialistische ministers. En het gevolg is dan ook ge weest dat Sallebert door de minister van informatie naar Parijs is terugge roepen, Dit besluit heeftïn radio- en perskringen tot protesten geleid. Men ziet er een overheidsingrijpen in de ob jectieve berichtgeving in. ,,Ik ben nu eenmaal als pondsperen- boompje in de grond gezet en ik wens mijn origine niet te verloochenen". Zo zal dit boompje in de bongerd van de heer Voorthuizen te Kerkwijk (Bom- melerwaard) bij zich zelf hebben ge redeneerd, toen ze hem 20 jaar geleden tot een meter boven de grond afzaag den en omentten met Clapps Favorite. Al die jaren heert de boom getrouw haar Clapps gedragen, maar dit najaar vond hij het kennelijk tijd worden om ook weer eens „origineel" te zijn. Of schoon de boom ook thans weer rijke lijk zijn Clapps draagt, ontdekte men nl., dat zo maar uit de stam een krans van ruim vijtig grote pondsperen groei den. Fruitdeskundigen noemen het een zeer uniek geval. Is het daarom won der dat vele fruittelers thans een be zoek brengen bij deze bijzondere boom, De abonnementsprijs van onze courant zal met ingang van 1 oktober 1956 bedragen: f 6.90 per kwartaal f 2.37 per maand f 0.55 per week Dit betekent een verhoging van 65 ct. per kwartaal of slechts 5 ct. per week. In verhand "iet de sterke stij ging van de papierprijzen sedert 1954 lag het aanvankelijk in de bedoeling, de abonnementsprijs reeds in 1955 te verhogen, doch overleg met de minister van economische zaken heeft ertoe geleid, dat wij de aanmerkelijke kostenstijgingen enige tijd heb ben moeten opvangen in afwach ting van de verdere ontwikke ling. Thans zijn wij echter op het punt gekomen, dat tot ons leedwezen overigens een ver hoging niet langer achterwege kon blijven. Zij geschiedt met goedkeuring van de minister van economische zaken en is tot het uiterste be perkt. Wij vertrouwen, dat onze abon nees begrip zullen hebben voor de noodzaak van deze prijsver hoging, die geheel uit omstan digheden buiten onze wil en in vloed voortvloeit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1