Steun Wettig Gezag gaat werven Actie voor reservisten BIOSCOOP-PROGRAMMA'S OUDE TIJD Het SYMFONIE-ORKEST is er Schiedam is bijna een stad Wat vrouwenhanden vermogen... - 'J? *r\ II Bokma Geheusjen-hulp Aardrijkskundige Schakel-Puzzel Over de am Uit die goede Karwei van een koperen zakkendrager Mars door de stad, op zaterdag 29 dezer Geen slecht idee H. J. Scheffers 70 jaar PIANO'S HOUTMAN Monopole Theater Passage Theater E.V.A.G. n.y. OFFICIAL FORD DEALER Burgerlijke Stand Staking in A'damse krantenbedrij ven •v ^WALDO-TAXn V. ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 NSC PAGINA 2 Geestelijke weerbaarheid Huldiging door sportvrienden NIEUWE SCHIEÖAMSCHE COURANT „Brood, liefde en jaloezie" CONTACT AVOND B. B. „Schrikbewind in Ocatilla" CONCERT IN DE PLANTAGE ONDERSCHEIDEN MEUBILAIR EN NIEUWE LEERMIDDELEN ULO SCHOOL, NIEUWLAND OOST JUBILé WU1SMAN AFSLAG OVER MENSEN, DIE HET NOOIT WILLEN LEREN. t H r„ "v mm il ïft M I, Zij, die het nóóit willen leren Redelijke kansen Een nieuw orkest 67570—69915 J IN ROTTERDAM: Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het ontplooien van een actie door liet Nationaal Instituut «Wettig Gezag", hetwelk zich tot taak heeft gesteld, de nationale reserve diensten op peil te houden en de belangen van de leden er van te bevorderen. Voor Schiedam is voorzitter van S. W. G. ir. B, Wilton, die tijdens een bespreking in „De Amstelbron", waarbij ook de leiding gevende persoonlijkheden van de reservediensten hier ter stede aanwezig waren, het woord kon geven aan de oud-oorlogscorrespondent in Korea, de heer Ben Koster, aan wie de propaganda van het instituut is toevertrouwd. Deze herinnerde er aan, dat het S.W.G. in 1948 werd opgericht, waarna hij de noodzaak ener nationale reserve aan de hand van door hem opgedane ervarin gen, zowel in het buitenland als hier te lande, uitvoerig uiteenzette. Het is de be doeling, dat in Schiedam een campagnie reservisten op volle oorlogssterkte gefor meerd wordt, van 160 man. Om zulk een campagnie te formeren zijn enkele honderden mannen nodig, want er dient een sooort reserve voor aanwezig te zijn, opdat de actief dienenden steeds op voile getalsterkte kunnen blijven. De verschillende diensten omvatten de Natio nale Reserve met haar onderafdelingen als luchtmacht etc. en de reservepolitie. Deze diensten hebben een belangrijke op dracht. ml. het tegengaan van de commu- nische infiltratie en in het algemeen van het vormen van een tegenwicht tegen de vijfde kolonne. die in 1940 ook in ons land zoveel verwarring cn onheil heeft weten te stichten, naar vooral in Rotter dam gebleken is. Men richt hij de actie voor de ver schillende reservediensten vooral het oog op d© buitengewoon dienstplichtigen, onder w:ie e,r velen zullen zijn, die hun aandeel zullen willen bijdragen in de landsverdediging, in de overtuiging, iets te moeten stellen tegenover bet grote of fer, hetwelk door zoveel gewone dienst plichtigen voor het vaderland wordt ge bracht. Tienduizenden hebben zich in den lande voor de Nationale Reserve etc. gemeld, maar heel wa,t moesten al direct afge schreven worden, om diverse redenen, niet alleen lichamelijke ongeschiktheid, maar soms ook geestelijke, wat hun po litieke betrouwbaarheid betreft. Een voor naam aspect van de reservediensten is het opvoeren van de geestelijke weer- Een SERIE gewestelijke leesboeken voor het lagen en voortgezet onder wijs, zo noemt de uitgever J. Muus- ses te Purmerend een aantal uitgaafjes, ietwat ouderwets geïllustreerd, waarin hij verschillende auteurs het een en ander vertellen laat over de voornaamste ste den van ons land. In de reeks Zuid Holland deeltje 3 trof fen we een hoofdstuk aan, getiteld „De ruine van Mathenesse". We kunnen ons voorstellen, dat de schoolkinderen, het geen er over geschreven wordt, met be langstelling zullen lezen, want er staan 'heel wat aardige bijzonderheden in. We kunnen niet zo direct beoordelen, of het allemaal met de historische waar heid strookt. Maar we lazen met ge noegen dat de bekende Jacoba van Bei eren wellicht op het kasteel bij Schiedam gewoond heeft, toen dit nog te Riviere ïisette Volgens de schrijver zou later gravin Aleida het kasteel gezellig hebben inge richt met kostbare wandtapijten en even als haar pleegkind, Floris V er graag mooi® kleren hebben gedragen. Ze onder wees er haar neef in de Waalse ofwel Franse taal ep in de Dietse, de Holland- se. Uiteraard noteren we er uit, om het nog eens in ons geheugen vast te nagelen, dat op gravin Aleida's bevel de Dam. de Sluis en de Overtoom werden aangelegd. Ze stelde ons aldus in staat „Over de Dammetjes te schrijven.. De schoolkinderen, voor wie eventueel dit hoekje wordt ingekocht, zullen uit het hoofdstukje over Schiedam nog kunnen putten, dat de ruïne met bijbehorend land door de gemeente voor dertigduizend gul den gekocht werd. Het zal haar wel in de eerste plaats om het land te doen zijn geweest Intussen, het is toch wel prettig te kun nen constateren, dat ook onze stad zijn aandeel levert in de talrijke historische en folkloristische verhalen, welke deze boekjes zowaar ook voor volwassenen interessant maken. DAMWACHTER. Een bekende figuur in de Schiedamse sportwereld, de heer H. J. Scheffers bij ve len populair als „Oom Scheffers". tevens een fabrikant, wiens onderneming ver bui ten onze stad een goede bekendheid geniet is gisteren 70 jaar geworden. De heer Scheffers is lid van de Schiedamse Bond van Lichamelijke Opvoeding, lid van de Gemeentelijke Sportcommissie, medeop richter van de kegelclub Noveni en meer dan dertig jaar in kegelkringen een gezie ne figuur. Te zijnen huize aan de Waran de is hij gisteren door zijn sportvrienden gehuldigd. De tweede voorzitter van de Schiedamse Kegelbond, de heer W. Ver- waayen en de secretaris daarvan, de heer J. C. Kroes hebben hem, na een har telijke toespraak, ter herinnering aan de- ze dag een luxe reiskoffer aangeboden. NIEUW HIN BESPEELD Singel 114-116 Schiedam - Tei 68871 0MM91AO VOOSCWtOAM tOM3T09**» 78ste Jaargang No. 23180 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 590842 ADVERTENTIES t 0.15 per m.m.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bfl con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 b(j vooruit betaling. Elk woord meer 3 et. Maxünum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig da Regelen voor het AdvertenAiewezen. ABONNEMENTEN f M6 per kwartaal, t 2.15 per MfliHfV week. baarheid, het voornaamste verweermid del tegen de verderfelijke invloed van vreemde ideologieën. Reeds is door de plaatselijke commis sie van het S.W.G. met name door de heren Wilton en Drenth, veel gepresteerd. Men wil de stedelijke organisatie thans verder uitbouwen. Vandaar, dat een grote propaganda-actie op touw is gezet. Za terdag, 29 dezer wordt om vier uur door de vrijwilligers van de plaatselijke reser vediensten een mars door de stad ge maakt, met medewerking van het trom- petterskorps der cavallerie (de voormalige huzaren van Boreel) en het muziekgezel schap van de politie. Deze zullen 's avonds om 8 uur een grote muziekdemonstratie geven op het recreatieterrein aan de VlaardingerdijkBurg. van Haarenlaan. Er zal door middel van aanplakbiljet ten bekend worden gemaakt, waar men zich als vrijwilliger kan melden en een voortreffelijke opleiding in de wapenhan del kan ontvangen. Op de bijeenkomst was ook de burgemeester. Mr J. W. Peek aanwezig. Deze maakte 'ankbaar van de gelegenheid gebruik, om als hoofd van de politie een lans te breken voor het insti tuut der reservepolitie. Het korps telt hier ongeveer 150 man, waarvan er 100 actieve dienst verrichten. Het is noodza kelijk, met het oog op noodtoestanden, een kern van helpers te kweken, die min stens even bekwaam zijn. De huidige re servepolitie doet, aldus de burgemeester, in geen enkel opzicht voor haar beroeps collega's onder. Ze telt ongeveer 60 man en heeft dringend uitbreiding nodig. De verschillende reservediensten oefe nen enkele avonden per week. zodat er niet te veel beslag op de vrije tijd der aangeslotenen wordt gelegd. Men kan zich te allen tijde op het raadhuis me'lcten. Gina Lollobrigida dartelt deze weck iedere middag en avond over het witte doek van het Passage Theater. Deze keer als ïcer eenvoudig meisje. Het ts een simpel verhaal dat zij mede met Vittorio de Sica, ais de levenslustige en charmante commandant van de cara binieri in een arm dorpje in de Italiaanse bergen, brengt. Maar het is een verhaal gekruid met een fijne humor, die een gang naar het theater de moeite waard maakt. Niettegenstaande het camerawerk een beetje verouderd aandoet, althans zeer eenvoudig is met zijn vele close- .ups en de handeling geremd wordt door vele en lange tweegesprekken, kan men toch geboeid blijven kijken, door het sterke spel van deze Italianen, door de resoluutheid in de gebaren, door de rad heid van tong en de expressie in het ge laat. Zo is „Brood, liefde en jaloezie" dan geworden tot een werk dat boven de mid delmaat uitsteekt. Het dorpje gonst 'van praatjes en daar toe geeft de commandant van de carabi- niere adjudant Carotenuto, alle aanlei ding door zich te verloven met een vroed vrouw, die echter een buitenechtelijk kind heeft, dat groot wordt gebracht op een kostschool in Rome. De adjudant stooft zich niet aan de praatjes. Hij heeft zijn gehele leven lief gehad, maar omdat een carabinieri vaak van de ene plaats naar de andere moet trekken, hebben al zijn liefdes geen blij vend resultaat gehad. Op een dag moet Carotenuto gast zijn bij twee gezinnen, die de geboorte van een nieuwe stamhouder vieren. Een van de vaders is een neef van la Bersagliera, een dorpsmeisje dat even arm als mooi is, twee eigenschappen, die genoegzaam voeding geven aan de gretige lastertongen in het dorp. La Bersagliera is verloofd met een ondergeschikte van de adjudant. Door een „misverstand" tijdens het ge boortefeest bij de neef van la Bersagliera worden beide verlovingen verbroken. Het drama spitst zich toe, vooral ais de vader van het onechte kind van Carotenuto's vroegere verloofde berouwvol verschijnt en la Bersagliera, geschokt door alle ge- gebeurtenissen, in dienst treedt bij een rondtrekkende troep kermisreizigers. Alles komt tenslotte voor la Bersagliera weer terecht, maar Curotenuto's vroegere verloofde vertrekt met de vader van het kind. Maar toch bestaat voor de adjudant weer nieuwe hoop, als de nieuwe vroed vrouw beeldschoon enongetrouwd blijkt te zijn. In het voorprogramma draait deze week een bijzonder mooie muziekfilm, een wonderlijk ballet van zee-anemonen. K.F.C. 14 jaar. Op een contactavond van Wijk 6 van de B.B. te Schiedam, draaide vrijdag avond in het gebouw Irene de film „Mrs Miniver''. Voordat tot de vertoning van de rolprent werd overgegaan heeft het wijkhoofd. de heer J. Kemp in zijn wel komstwoord gewezen op het belang van de cursussen, die deze winter zullen wor den gehouden. Hij spoorde de ongeoefen- den aan deze cursussen te gaan volgen en de geoefenden bond hij op het hart, zich in te spannen om een zekere graad van geoefendheid te bewaren. Vervolgens heeft het waarnemend plv. H.B.B. voor Schiedam, de heer M. F. Engels nog even iets over het belang van de B.B. gezegd 135 B.B.-ers zijn in wijk 6, rond de Wa rande, ingedeeld. Er kunnen echter nog verschillende woden geplaatst. Men moet zich dan wel snel opgeven, omdat anders de cursussen niet meer gevolgd kunnen worden. In totaal heeft men in Schiedam nu ruim 50% van de nodige manschappen aangetrokken. De z'aal was versierd met vlaggen, ter wijl er een gezellige sfeer heerste. Tot de aanwezigen behoorde ook het hoofd zelfbescherming van de A Kring Rotter dam. Schiedam en Vlaardingen, de heer W. P. C. J, Schoonerveld. In het Monopole Theater gaat tot cn met maandagmiddag een film met de volgende inhoud: John Stewart heeft nabij het stadje Ocatilla een groot veefokbedrijf opge bouwd cn vindt het tijd, dat in Ocatilla geregelde toestanden gaan heersen; hij laat zijn broer Adam, die jurist is, over komen om voortaan als notaris op te tre den. Ongerust ziet Ocatilla allerlei gespuis het dorp binnenrijden. Onzekere Camp bell omringt zich met een tiental be roepsvechters en maakt zich op, de macht in de vallei aan zich te trekken. Hun eerste heldendaad is de moord op een kleine rancher, waardoor Campbell als hypotheekgever diens bezitting kan opeisen. Vervolgens roven zij een gedeel te van John Stewarts kudde; Stewart ver moedt dat Campbell de dader is. maar hij heeft, geen bewijs en dat is voor hem voldoende om de zaak te laten lopen. Een van Campbells handlangers dwingt Stewarts neef, Howie tot een tweegevecht en.... delft tot ieders verrassing het on derspit. Nu klaagt de bende Howie aan wegens moord en de jongen wordt op gesloten. Zijn oom John wil, dat hij rustig de komst van de rechter afwacht, hoe zwak zijn zaak ook schijnt te staan door de vele „getuigen" tégen hem. Maar Ho- wie weet uit de gevangenis uit te breken en vlucht samen met Maria. Nu begrijpt John Stewart, dat deze zaak toch weer als vanouds met de revolver zal moeten worden uitgevochten. Diezelf de avond wordt hij met enige burgers en de sheriff door Campbells bende belegerd in het vrachtrijderskantoor van Corinne Michaels, die al jaren Johns trouwe ka meraad is. Howie, die eerst zijn oom wegens diens „slappe" houding alle narigheid heeft verweten, snelt John in zijn dappere ge vecht nu te hulp. Campbell probeert de burgers tot afzijdigheid te bepraten door voor te geven, dat hij alleen maar iets tegen de Stewarts heeft. Verscheidenen blijven John en de sheriff echter bijstaan, Campbell blaast het vrachtkantoor met dynamiet grotendeels uit elkaar en John en Howie ontsnappen slechts op zeer' ha chelijke wijze; Campbell meenf trouwens dat hij hen heeft gedood. De rust keer tenslotte weer In Ocatil laom slechts verstoord te worden door het feestrumoer van 'n dubbele brui loft: zowel Howie en Maria als John en Corinne treden in het huwelijk. K.F.C.18 jaar. (Aö vertentle) voor Schiedam, Vlaardingen en het Westland. Boslaan 6-12. tel. 4681 (K 18981, .el. 61288 VLAARDINGEN Op maandag 24 september, geeft het Schiedamsch Politie Muziekgezelschap, o.l v. de heer M. Brilleman een concert in de Plantage. Aanvang 20.00 uur. Het Programma luidt: 1. Huzaren van Boreel, mars, Jac. Reijnhoudt; 2. Selection „De Vogelkoopman'', C. Zeiler, arf. S. P. v. Leeuwen; 3. Fantasie Pastorale, G. H. Boedijn; 4. Noces d'or suite in 5 delen, A. Delhaye; 5. Verdi-Verrassingen, Ope ra-Selectie, P. J. Wiest. PAUZE. Na de pauze op verzoek een herhaling van de taptoe van Prinsjesdag. GEBORËN; Albertine, dv F J Reinders en M v Hoogdalem; Yvette, dv N C Kerk- hoff en A v Grondelle; Antonia P., dv C Dorsman en H v d Ree; Hendrika J M. dv A L v d Boogert en M van Schaik; Bram J en Wim J, tweelingz v J F v d Wateren en G H J Hopman OVERLEDEN. B. Jakotos 42 j. vr. v. B van Gent. Tijdens een korte lerarenvergadering .vond vanmorgen omstreeks elf uur een aardige plechtigheid plaats in de directie kamer van de Hogere Burgerschool. Een drietal oud-leerlingen van de school, mej. Cobi Bloemendaal uit Vlaardingen, Joop de Vree uit Vlaardingen en George E. W. L. Leenders uit Schiedam, die in juli het einddiploma h.b.s. behaalden kregen me dailles met een boekgeschenk van de Franse en Duitse ambassade aangeboden voor het feit, dat zij op het eindexamen in één der betreffende talen de beste resul taten boekten op hun school. Door het bestuur van de St.-Willitoror- dusstichting werd verzocht om medewer king te verlenen voor de aanschaffing van nieuwe banken en leermiddelen ten behoe ve van de ulo-school Nieuwland-oost. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen de raad voor de gevraagde me dewerking te verlenen. Heden (6 nov. 1901) herdenkt W. Wuis- man den dag, waarop hij voor 25 jaren in de distilleerderij van de heer J. A.J. Nolet alhier in dienst trad, waar hij sedert onaf gebroken zijne trouwe diensten heeft ver leend Te dezer gelegenheid wappert de vlag van de distilleerderij, die door de me deknechts feestelijk getooid is. Het geheele personeel, door den patroon feestelijk onthaald, kwam heden-ochtend op het kantoor, waar de jubilaris door den patroon in hartelijke bewoordingen werd toegesproken en hem een stoffelijk huldeblijk werd aangeboden. De rijksbemiddelaars hebben gisterei hun beslissing bekend gemaak' inzake dt loonsverhoging in het grafisch bedrijf Zoals bekend, waren werkgevers- en werknemersorganisaties het niet eens ge worden over de vraag of deze verhoging welke 1 september zou ingaan, drie dan wel zes procent zou bedragen. Partijen hebben toen besloten een bindend advies te vragen aan de riiksbemiddelaars. Dit college heeft nu beslist, dat de loonsver hoging niet meer dan drie procent zou mogen bedragen. Als reactie op deze beslissing is gister avond bij de meeste krantenbedrijven in Amsterdam een staking uitgebroken on der het technisch personeel, met bet ge volg, dat „De Telegraaf" slechts in zeer beperkfe oplage en „De Volkskrant" tot werkt, was de communistische „Waar heid". In de vooravond was er een bijeenkomst geweest van delegaties van typografisch personeel van de zeven overige Amster damse kranten met vakbondbestuurders. Deze laatsten hebben toen gewezen op de "ontractuele plicht om te werken. Ook van andere zijde ontving de jubi- volg, dat „De Telegraaf" slechts in zeer Vrijdag 28 september vindt in gebouw laris, eveneens in stoffelijken vorm. blij- beperkte oDlaee en De Volkskrant" tot "Arcade", ten overstaan van notaris Mey- ken van waardeerende belangstelling. f f®. Volkskrant tot hulzen (Nwe Schiedamsche Courant dusver in het geheel niet kon verschijnen erVen: Mariastraat 14, Mariastraat 37 en van 7 november 1901) I De enige krant, waar normaal werd ge- I Spoorstraat 40. (Van onze muziekmedewerker). Ja, Schiedam is bijna een stad. Het heeft 2 grote, wereldberoemde scheepswerven, 2 hoofdklassers in de K.N.V.B. Er wonen sportieve grootheden ais Coekie Gastc- laars en Luc van Dam, we hebben 2 kunstkringen, een hele rij distilleerderijen cn zowat 80.000 inwoners. Die 80.000 vormen een geniëenschap, hoe clan ook. of ze het weten en willen, of niet. Al was het alleen maar omdat ze dezelfde bioscopen bezoeken, dezelfde last hadden van een gehalveerde Koe- marktbrug. Deze gemeenschap, dit Schiedam, heeft zijn tekorten, zijn'beperkingen, zijn fouten en feilen. Het heet dan ook Schiedam, geen Hof van Eden. Maar er bestaan manco's die in een stad van enige omvang Over het plankier in de gehecie lengte 1 oranje wevenit originele skibroek, dus der zaal, belegd met een vorstelijke don- w;jd om de knieën......! kerrode loper, waar aan weerszijden ge zellige lampvcrlichting gloeide, toonden de vier mannequins. Loes, Anneke, Betty cn Tonny, breiwerk, zo fantasisch fijn en in harmoniërende kleuren, dat ik alleen maar de verzuchting kon slagen: „Wat heerlijk, als .je zo begaafd bent Mevrouiw Maria v. d. Eist, bekend van de televisie, gaf op al die handwerken en knippatronen in beeld, een gezellige toe lichting, toen zij gistermiddag om half 3 voor het eerst in Schiedam deze show van „Margriet" toonde. De resultaten der inzendingen voor de jaarlijkse wedstrijd, in samenwerking met het Ned. Wolsecretariaat, liepen in de honderden. Uit een levensecht breiboek stapten de mannequins en kregen de talloze dames volop de gelegenheid de modellen van dichtbij te bewonderen. Een ideale oplos sing voor de andere shows, die altijd in Musis Sacrum gehouden worden. Sporttruien voor het jonge meisje, ik zag die gezellige oranje-grijze in jaguard- motief, gedragen op een grijze wevenit pantalon, nauwe pijpjes, waarin kleine splitjes. Een kleurig gestreept sportjasje in zig-zagmotief op groene wevenit pan talon. De z.g. witte „slobbertrui" met hoog boordje, bet bleu-wit gestreept jum- pertje, hartveroverend met de medaillon- versiering van zwarte kruissteekjes, waar in kleurige bloempjes geborduurd, iets voor onze bakvisjes! Het lichtblauwe twinset prima regel matig breiwerk, lang model raglanmou- wen op gedistingeerde feilloze grijze rok. Het geestige twinset in wit met zwart, truitje met aparte streepverwerking in zijpanden en mouwen, waarin nopjes ver werkt. hoog boordje, zwart jasje met zelfde garnering langs hals, voorpand en mouwen. Ongetwijfeld heel apart het gebreide deux-pièces in grijs met roze streep, plooi rok in de breedte gebreid en de strepen op maat erin gestikt, een juweeltje van breikunst. Veel belangstelling gold het zwart-wit gebreide skijack in Noors ster motief, bloesend door de aangetrokken band met losse strik, gedragen op een ET ZAKKENDRAGERSHUISJE wordt Na enkele vergeefse pogingen is dit gis opnieuw geverfd. Tijdens de werk zaamheden belandden de schilders van Gemeentewerken, die dit karwei uitvoeren, natuurlijk ook op het torentje. Daar namen ze de koperen windvaan, die zoals bekend een zakkendrager voorstelt, met lodaline onder handen. Het bleek toen evenwel, dat 't koper een nieuwe verguld- sellaa-g nodig heeft. Dit vergulden moet op de begane grond geschieden, weshalve het noodzakelijk was, de windvaan naar be neden te halen. Hiertoe werd de Magirus- ladder van de brandweer te hulp geroe pen. Desondanks was het lichten van de windvaan uit de sökkel lang geen gemak kelijk werkje. De Magirusladder wordt in de volksmond weieens de magische ladder genoemd. Wel, er was een beetje magie voor nodig, om daar hoog in de lucht,*op 26 meter hoogte, het tamelijk onhandelbare ding te pakken te krijgen en vervolgens langs de ladder naar beneden te brengen terochtend toch gelukt. Het ongeveer 20 kilo zware gewrocht beter gezegd, de koperen ongeveer een meter lange zak- - kendrager stond tenslote veilig op de °™ieaara- keien van de Oude Sluis. Een oranje coctailjumpertje. magni fiek ragfijn breiwerk met dë ingebreide takjes langs de boothals. waarover de jury zwaar gepuzzeld heeft, óf het wer kelijk wei handwerk was. Gedragen op de gestreepte rok, iets voor de'verjaarpartij van „sweet seventeen"! Later bleek de klassieke overhemdblouse van dezelfde streep gedragen op die rok meteen een gezellige jurk. Ontzettend aardig die bleu-witte sporttrui. hoog boordje, rag- lanmouwen bijpassend mutsje, gedragen op een meterswijde grijze plooirok, ver kregen door de dubbel diep gelegen plooien. Een echt schaatstenue! Een snoezig herfstkostuum van tweed- woi in de kleuren donkerbruin, groen en geel. averechte steken boven, waardoor het tweed-effeet verkregen werd. heel goed geperfectioneerd. Een echt „Gar- bo-hoedje" uit haar glorietijd comple teerde het geheel. Ja, de hoedenontwer- pers hadden zich geheel aan de nieuwe verhoogde bol natuurlijk aangepast. „U zal er gauw genoeg aan wennen", ver zekerde mevrouw v. d. Eist glimlachend. Zo ging het voort. .Sjmpel en eenvoudig, maar heel gedis tingeerd het witte jumpertje met kant- steekgstrneripg, gecombineerd met, zwart waarin nopjes verwerkt, snoezige zwarte zig-zag knoopsluitirjg. Na de «ïauze de lichtblauw gebreide rok, twee afstekende wit en zwarte mui- zentandversieringen, 2 zakjes, op rok, zonnebloesje met lage hals, bijpassende caraco. De hoofdprijs behaald voor het geheel gebreide herfstkostuum verwierf een extra hartelijk applaus, alsmede de tweede inzending van deze winnares, een geblokte japon in bruin,, groen en grijs, lijfje schuin gebreid, geen losse blokken, maar geheet in patroon, een prestatie...' Ik schreef, Wat vrouwenhanden vermo genDit geldt terecht voor het zwart gebreide coctailjurkje in kantpatroon.dat eens zo goed uitkwam door de wit rui sende tafzijden onderjurk, geschulpte rand aan rok. Het beige twinset met bloemgarnering' in gouddraad aan hals, leuk hoedje, ontworpen door de toneel speelster Mimi Boesnaoh in haar vrije tijd voor het optreden. De creme wollen coctailjapon met gouddraad (zonder kno pen) lage hals met opengewerkte rand, zelfde versieringen aangebracht in wijde rok, 't was niet te geloven, dat dit hand werk was. Veriklap ik u nog, dat de snoer van onze oma's weer furore maakt. Behalve breipatronen werden ook knip patronen getoond, mantels en_ tailleurs. Deze „brei-show" met haar 51 model ]en veroverde gistermiddag en avond MIEKE Toen het lastige karwei getukt was,.. Ue eerste [joging, om de windvaan omlaag te halen onduldbaar zijn. die een degradatie be tekenen. Dat Schiedam geen bloeiend, goed functionerend symfonie-orkest bezit, is inderdaad zulk een degradatie. Zij maakt onze gemeenschap'te arm, te on volwassen, om haar de allure van een werkelijke stad te kunnen toekennen. Zelfs Madurodam heeft een symfonie orkest Wij hadden eens „Beethoven", een goed w- v, hT?' soms prachtig werk leverde. u im0" in een recenter verleden het Toonkunstorkest. Ook dat kwam met prestaties die er zijn mochten. Dat alles is weg. voorgoed en velen gedenken menig gulden uur met weemoed. Maar er zijn altijd mensen, die niet willen leren, hoe ze pessimisten moeten worden, die nooit schouder-ophalend wil len leren berusten. Mensen, d-ie een schone droom weer tot leven willen wekken Zulke mensen zi.in zeer, zeer waardevolle elementen in een gemeenschap als Schie dam, zelfs als ze het alleen maar al wil len proberen. Wat meer is:, ze proberen het niet al leen, ze hebben ook een redelijke kans van slagen. Men heeft een kern kunnen vormen van een 25 mensen, waarmee men vrijwel alle instrumenten van het sym fonie-orkest kan bezetten. Men gaat woensdag 26 dezer voor het eerst repe teren in het Toonkunstgebouw aan de Lange Haven (8 uur). 25 man. Dat is ie basis waarop men kan bouwen. Maar Schiedam herbergt min stens een 50 a 60 behoorlijke „strijkers" violisten, cellisten en bassisten en en kele honderden blazers. Men mag dus aan nemen dat het plan van een handjevol idealisten kan worden verwezenlijkt op een manier die alle verwachtingen te bo ven gaat. Die kans is inderdaad redelijk. Want dé mensen die de typische orkest- 'nstrumenten bespelen hebben van nature le neiging om zich te verenigen. De aard an hun instrument eist dat. voor velen van hen dikwijls oud-or kestleden zal het een kwestie zijn van: ie stap wagen. Oude liefde roest niet en 'vij zijn ervan overtuigd d». men bij dit beginnend orkest zijn liefde tot het sa- nen-musiceren van harte kan beleven. Oe directie is in handen va-n Louis van den Hoonaard, wiens talenten en pedago gische bekwaamheden borg staan voor 'n •akkundige leiding van precies dèt soort, 'at een amateur-orkest nodig heeft. Als T onder onze lezers mensen zijn die huyi instrument niet slechts in eenzaamheid willen laten klinken, dan kunnen we hun *net een gerust hart raden eens op een woensdagavond naar Toonkunst te stap- oen. Wij moeten volledigheidshalve uitdruk- riijk vermelden, dat het orkest zelf niets net Toonkunst van doen heeft. Men repe teert daar alleen. Tot oprichting is beslo- n door enkele oud-leden van voormalige 'rkesten, die het zonder h liefhebberij niet kunnen wennen. Toonkunst heeft bij het totstandkomen van de verschillende ontacten gaarne bemiddeling willen ver men, ook al omdat zuilk een orkest een •ac'htWe gelegenheid biedt voor gevor mde leerlingen, die in het orkestspel de -roon op iiet werk feunnen zetten. Wij hopen vain harte dat men zal sla gen. Het zal een verrijking betekenen voor Schiedam, dat dan niet meer in de schaduw behoeft te staar bij andere ste den van gelijke omvang (en zelfs bij de meeste kleinere plaatsenHet zal vooral een zeer speciale persoonlijke rijk- lom betekenen voor de orkestleden: een rijkdom die alleen wordt genoten door mensen die samen musiceren, eensgezind ien ideaal van schoonheid nastreven. (Ad verten tie) HEDEN: Passage Theater: Brood, liefde en jaloezie (14 j.). Monopooltheater; Schrikbewind in Ocatilla (18 j.). Stedelijk Museum: elke dag van 1 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. MAANDAG Monopole Theater K.F.A. Grazige Weiden" 7 en 9.15 uur (14 j.) R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: V O 1 w a s s e- nen: maandag: 7—8.30; dinsdag: 10—12, 25 en 78 30; woensdag: 2—5 en t8.80; donderdag: 10—12 en 2—5; vrijdag: 2—S en 7—8 30; zaterdag: 1012 en 2—5. Jeugd: woensdag: 24; donderdag: 5: zaterdag: 1—3. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: Hoogcnhuijze, Nassaulaan 59, tel. 68067. Dr. Klomp, Juliana van Stolbergstraat 3, tel 69952. Dr. Iloogendijk, Tuinlaan 74, tel. 68785. Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. De wijkverpleegdienst van het Wit-Gele Kruis zal worden waargenomen door zr. Hamakers, Boerhavelaan 54. Het kraamcentrum zal worden waarge nomen door zr. v. d. Burg, Hoofdstraat 105. tel. 67971. Deze dienst zal duren vanaf zaterdag middag 1 uur tot zondagavond 12 uur. BIOSCOPEN ZONDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120; Eva Bonheur, toneelspel van Herman Heijermans, door het Rotter dams Toneel o.r.v. Jan Teulings, 20 uur. Groote Schouwburg. Zuidplein: De tante van Charley, door de Schouwspe lers. 20.15 uur. Afrikaanderplein: Circus van Bever, 15 en 20 uur. MAANDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120; Tannhauser, opera van Ri chard Wagner. De Nederl. Opera o.r.v. Georg Hartmann. Dir.; Eduard Flipse. 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein: De tante van Charley, door de Schouwspe lers. 20.15 uur. Afrikaanderplein; Circus van Bever, 20 uur. Programma's van 21 t/m 27 september: Arena: Grote manoeuvres (18 j.l. Capitol: De slag om Alamo (14 Centraal: De zoon van Anna (14 j.l. Cineac: Charlie's tante 'volw.1. Colosseum: Ave Maria (14 3.). Harmonie: Vrouwen op avontuur (strikt volw.) Lumière: Het trottoir (1'8 i.1. Lutusca: Jubal (18 3-)- Luxor: D-day the sixth of June (18 3.1. Metro: oPr°er in cel 11 (18 j.l. Passage (Schiedam): Brood, liefde en laloezle (14 3.). Prinses: Rock around the clock (14 3.). Rex: Eiland der Pygmeeën (14 3.). Thalia: De hofnar (a.l.). *t Venster: Die Dreigroschenoper (volw.). Victoria: Ave Maria (14 3.). In te vullen aardrijks kundige namen waarvan de eerste letter van tedere volgende naarn tevens de laatste letter is van de voorgaande. De namen beginnen achter eenvolgens met de vol gende letters: w. s e. 1. a. n I. e. h. t, r, s. s a, s e n, r 1, a. m. s- en 1 T— 2 stad in Zuid-Duits- land* 2—3 rivier in Frankrijk; 3—4 gebergte in Duitsland; 4—5 haven plaats in Italië; 5—6 stad in Drente: 6—7 Brits ge bied in Afrika; 7—8 dorp in de bollenstreek; 8—t rivier in Italië; 910 dorp in Limburg; 1011 eiland in Indonesië; 11— 12 stad in Frankrijk; 12— 13 gemeente in Zeeuwsch Vlaanderen; 1314 stad op de Balkan; 1415 ge bergte in Zuid-Amertka; 15—16 kanaal In Zutd- Holland; 16—17 plaats in België; 17—18 rivier ln Afrika; 18—19 van de Schelde; 9,r" stad in Zweden; 20-21 rijk ln Azie; 21-22 rivier In Amerika; 22—23 rivier ln Azië; 23—24 berg in Arabie, genoemd in de bijbel; 24 rijk in Azie. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Over de puz zel-rubriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de Kruiswoord-puz zel van verleden week is: Horizontaal. 1. futen, 5. balg, 9. Caland, 14 reis. 16. hoos, 17. zes 18. sporen, 20 Ans 21. zijspan, 23. tap, 2'4. rur„ 76. tegen. 28. ere 29 ijdel, 31. fez. 33. nog. 34 Aken, 35. Ëos. 37. gez., 39. rats 41. vod. 42. mep 44. vel, 46„bezem. 48. regelen, 50. Eli. 52, Oder, 53 belegen, 54. blos 55, ree, 56. ramerias 57, kapot, 58. rel, 59. nes, 60. sic, 61. noen, 64. nul, 66. lok, 69. lork, 70. vijf, 72. sub, 74. Nero, 76. ark 77. kijker. 79. ion, 81. non. 82. aïna- rii. 84. col, 86. nonnen, 88. als, 89. Lima, 90. drie, 91. sonate 92. test. 93. sprot. Verticaal: 1. festijn. 2. tropee 3. eer, 4. nier, 6. aha 7. lont. 8. Gosen, 10. azijn, 11. les, 12. aspekt, 13. Denen, 15, snuf, 19. pad. 21. zeg. 22. Ares, 25. neg, 27. gok, 30 iover. 32. zemelen. 34. aal, 36. som. 38. zegenen 39. sew, 40 rede, 43, Pegasus. 44. ven, 45. list, 46. borg, 47. zee, 48. rem 49. les. 50. elp, 51. loof, 53. bal, 54. bacon' 56. ren, 57. kil, 58. rek, 61. norm. 62. or kaan, 63. tijk. 65. lui, 67. kenner. 68. son net. 69. laars, 70. vijl, 71. fecit, 73. bond, 75. roe. 77. kist. 78. Rome. 80. nors. 83. Ria 85. las. 87. nip. Prijs is gewonnen door Mevr. C. Kamp, St.-Liduinastraat 74a, Schiedam. Een postwissel wordt gestuurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2