Ook Egypte wendt zich Y eiligheidsraad Pineau herbevestigt de Frans tot de Britse solidariteit Drie-landenconf erentie te Ry adh besloten Adenauer brengt een officieel bezoek aan België Conferentie over veiligheid in de mijnen geopend Maarschalk Alplionse Juin legt NATO-commando neer DE SUEZ-CRISIS H B D Aspirin r Langzamerhand verdwijnen strategen uit tweede wereldoorlog van militaire toneel UW TAFELWATER „Onverbreekbare Arabische eensgezind heid" zegt communiqué Verdrag over grenscorrecties ondertekend Half december ver- kiezingen in Polen 8 oktober Euratom- conferentie Franse wensen t.a.v. gemeen schappelijke markt JÊB Weer Jordaans- Israëlisch incident Léon Marchal overleden Amer.-Brits-Canadese atoomovereenkomst UW TAFELWATER Sovjet-diplomaat spioneerde in Canada DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 PAGINA 5 Nadat Groot-Brittannië en Frankrijk zich zondagavond in verband met de Suez-kwestie tot de Veiligheidsraad wendden, heeft gisteren Egypte officieel om een spoedbijeenkomst van de Raad gevraagd ter bespreking van „het optreden tegen Egypte door sommige mogend heden, in het hijzonder Frankrijk en Groot-Brittannië". De Egyptische klacht beschrijft dit optreden als „een gevaar voor de internationale vrede en de veiligheid en een ernstige schending van het Handvest van de V.N.". De Veiligheidsraad had eerder op de dag besloten, dat de Brits- Franse klacht tegen Egypte a.s. woensdagavond (om 8 uur Nederlandse tijd) behandeld zal worden. Het is niet waarschijnlijk, dat de Raad reeds voor woensdag in de door Egypte gevraagde „spoedzitting" bijeen zal komen. Waarnemers bij de V.N. verwachten, dat het Egyptische verzoek als een afzonderlijk punt op de voorlopige agenda voor a.s. woensdag zal worden geplaatst. LloycL: een toetssteen De Amerikaanse passage gelden wmm Vooi familiegebruik, in l/i liierschroefflessen is één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tablet is voorzien van het merk RUSSISCHE RAKET VOOR VLUCHT ROND DE MAAN F LUFTHANSA DOET CONCESSIE AAN CONCURRENTEN VIJFLING IN DE SOEDAN MINISTER WILSON GEOPEREERD Secr.-gen. Raad van Europa ACHTERUITVLIEGEN IN AUSTRALIË Voor familiegebruik, in 1/1 literschroefflessen INNENKORT zal maarschalk Juin zijn commando als bevel hebber der geallieerde strijdkrach ten in Centraal-Europa neerleggen en daarmede zijn diepgewortelde contacten met de NATO verbre ken. In voornoemde functie was maarschalk Juin, na de Supreme Commander Allied Forees Europe (S.A.C.E.U.R.) achtereenvol gens de generaals Eisenhower, Ridgway en Gruenther ook de hoogste chef van het Nederlandse legerkorps in NATO-verband en bij het vertrek uit dit Europees commando is het goed aan deze grote Franse officier enige regelen te wijden. Snelle opgang Niet naar Vichy Conflict in NATO-functie W. DUITSE LUCHTMACHT HEEFT WEER VLIEG TUIGEN BEROEP VAN CYPRISCHE OP BRITSE VROUWEN Bij gelegenheid van het bezoek van de Britse premier en diens minister van buitenlandse zaken aan Parijs, a.s. woens dag, zullen Groot-Brittannië en Frankrijk beraadslagen over de tactiek, die zij bij het debat in de Veiligheidsraad zullen volgen. In een rede te Parijs verklaarde de Franse minister van buitenlandse zaken, de heer Christian Pineau, gisteren op nieuw, dat de FransBritse solidariteit even sterk als voorheen is. Hij meende, dat Frankrijk een goede kans had om „de slag om Suez" te winnen. „Verschillende malen heeft de Franse regering verklaard, dat zij het voldongen feit niet wenst te aanvaarden. Haar vast beslotenheid is onveranderd, ondanks di plomatieke moeilijkheden. Ik ben ver baasd, dat bepaalde politici en bepaalde kranten zich pessimistisch tonen. Hier door wordt kolonel Nasser alleen maar in de kaart gespeeld", zo zeide de minis ter. Paul Reynaud, voorzitter van de com missie van financiën van de Nationale Vergadering, noemde gisteren de Frans Britse beslissing om het Suez-comlict voor de V. N. te brengen „een diploma tieke nederlaag". De Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd, heeft gisteren in een vraaggesprek voor de televisie verklaard, dat de verwijzing van de Suezkwestie naar de Veiligheidsraad een toetssteen is voor de vraag of de V. N. de wil en de macht hebben om het recht te handhaven en de verplichting tot het nakomen van internationale overeenkomsten op te leg- ge,nÓe V. N. hebben niet alleen maar de plicht de vrede te bewaren, zij moeten het recht handhaven en daarom hebb<m wii het geschil voor de Veiligheidsraad gebracht", aldus Lloyd. Op de vraag, waarom Groot-Brittannië het geschil pas na twee maanden treuzelen voor de Vei ligheidsraad had gebracht, antwoordde Selwyn Lloyd: „Ik geloof, dat u artikel 33 van het V.N.-Handvest over het hoofd ziet. Dit artikel legt de leden van de V. N. de verplichting op om eerst door middel van onderhandelingen te trachten hun onderlinge geschillen te regelen; voordat zij een beroep doen op de v. in- Lloyd verklaarde verder, dat „het aan de regering overgelaten moet worden het tijdstip te bepalen, waarop de V N. moe ten worden ingeschakeld. Zij heeft hierbij natuurlijk rekening te houden met de standpunten van haar vrienden en bond genoten. Ik geloof, dat wij in alle opzich ten volkomen redelijk en oprecht gehan- dpld hebben", zo besloot Lloyd. In de loop van de dag ontving minister Lloyd de Indiase minister zonder porte feuille, Krisjna Menon, die daags tevoren uit Cairo in Londen was aangekomen. Inmiddels heeft de Amerikaanse rege ring de laatste hand' gelegd aan maatrege len om de betaling door Amerikaanse scheepvaartmaatschappijen van passage gelden voor het Suez-kanaal te blokke ren. In officiële kringen werd medegedeeld, dat zeer waarschijnlijk binnen enige da gen de Amerikaanse scheepvaartmaat schappijen geïnstrueerd zullen worden om hun passagegelden voortaan te betalen op een geblokkeerde Egyptische rekening in de V. S. in plaats van op vrije Egyp tische rekeningen, zoals tot nu toe ge beurt. Een Britse loods, die gisteren uit Egypte in Londen is teruggekeerd, heeft ver klaard, dal Egypte beschikt „over een zeer krachtige kern van geoefende Egyp tische en Griekse loodsen". De Russische loodsen, die voor dienst in het Suez-ka naal naar Egypte zjjn gekomen, zijn vol gens hem „kennelijk uitgezocht en moge lijk gewend aan soortelijk werk als dat in het Suez-kanaal, op de Russische rivie ren". Wat het voorstel voor een organisatie van gebruikers van het Suez-kanaal be treft verklaarde hij, dat hij en zijn col lega's gaarne zullen meewerken aan een uitvoerbaar plan voor beloodsing, „doch wij kunnen niet inzien hoe het huidige plan werken kan. Tot op heden is het al lemaal te vaag om goed begrepen te kun nen worden", zo zei hij. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Ne derlandse regering besloten deel te nemen aan de organisatie van gebruikers van het Suezkanaal, zoals besproken is tijdens de conferentie te Londen. De Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr. D. Stikker, zal Nederland tijdens de oprichtersvergadering, die 1 oktober zal worden gehouden, vertegenwoordigen. Andere deskundigen zijn nog niet aan gewezen. (Advertentie) (Advertentie) SPA president Nasser van Egypte, president tieke omstandigheden met een geweldige Kocatly van Syrië en koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië, hebben in het afge lopen weekeinde te Ryad,h. de hoofdstad geconfereerd over verantwoordelijkheid zijn belast. Ook heeft de conferentie van Ryadn grote aandacht geschonken aan de Ara bische veiligheid en aan het afwenden het symbool van vertrouwen Et bestail eeen Aspirin-) -zonder Btyerkruis Gedeponeerd handeljmerk De leiding van het instituut voor theo retische astronomie van de Russische Academie voor wetenschappen heeft een ontwerp goedgekeurd voor een raket, die een vlucht om de maan kan maken, ah dus deelt het Russische blad „Sovietskyi Floot" mede. De raket, die ontworpen is door prof. Tsjebotarief. gebruikt slechts brandstof om buiten het aantrekkings- veld van de aarde te komen. Nadat een snelheid van 11 km per se conde bereikt is, maakt de ongeveer 1000 kg wegende raket verder gebruik van de gecombineerde aantrekkingskracht van aarde maan en zon. Zij legt het traject rondom de maan met inbegrip van haar weg naar de aar de af in tien dagen. Prof. Tsjebatarief werkt op het ogen blik een plan uit voor een soortgelijke raket, bestemd voor een vlucht rondom Mars. aldus het blad. Telefonisch van onze correspondent). BRUSSEL, hedenmorgen. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, vergezeld van zijn minister van buitenlandse «aken, de beer Von Brentano, van staats secretaris Hallstein en van enkele andere hoge ambtenaren, is gisteren te Brussel aangekomen voor een officieel bezoek. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om een BelgischDuits traktaat te ondertekenen voor het aanbrengen van enkele grenscorrecties en tevens voor bet regelen van culturele aangelegenheden tussen beide landen. De kanselier zal vandaag een kort bezoek brengen aan Antwerpen, 's Avonds zal bij te Brussel, samen met de heer Robert Schuman en met prof. Bech. op een cyclus van katholieke conferenties spreken over Europa. Na afloop zal hij in het stadhuis der hoofdstad plechtig worden ontvangen. Morgen keert de bondskanselier naar Bonn terug, doch a.s. zaterdag zal hij weer in Brussel zijn om hier met de Franse premier, de lieer Guy Mollet, en met de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak te confereren over problemen van de gemeenschappelijke markt en Euratom. worden ge- Op 16 december zullen in Polen verkie zingen worden gehouden voor een nieu we Landdag 'parlement). Het besluit daartoe is gisteren door de Poolse staats raad genomen, zo meldt het officiële Poolse persbureau PAP. Marseille. Mgr. Jean Delay, aartsbis schop van Marseille heeft de H. Vader om een opvolger gevraagd. Hij wil zich terugtrekken in verband met zijn slechte gezondheidstoestand. Mgr. Delay, die thans 76 jaar oud is, bezet sedert 1948 de bisschopszetel van Marseille. van Saoedi-Arabië, geconfereerd °vcr Israëlische "bedreiging, aldus het verschillende Arabische vraagstukken. van„°eJfryellscn0 Deare'816' De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal zullen de vol gende maand te Parijs bijeenkomen ter bespreking van de opneming van de overzeese gebieden van die landen in een Europees-Afrikaanse gemeenschappel„ke markt zonder douanerechten- Dit werd vernomen van een zijde."1® nauw contact staat met de BelgisC'He m - uister van buitenlandse zaken, Paul- Henri Spaak. Zoals bekend heeft Spaak de leiding van een tweetal commissies, die de verdragen hebben ontworpen voor een deze zes landen omvattende S^aeen- schappelijke markt en een gero„nvenge- voor kernenergie (Euratom). Boven:ge noemde ministerbijeenkomst zal volgens de zegsman op 8 en 9 oktober te Parjs worden gehouden De ministers zullen dan tevens het Euratomplan en het glan voor de gemeenschappelijke markt in zijn ge heel bespreken. De regeringen der zes landen zijn het er reeds over eens gewor. den, dat er getracht moet worden mid delen te vinden om de gemeenschappe lijke markt oOk tot de overzeese gebieden van de aangesloten landen uit te «trek ken. Dit zou betekenen, dat o.m- Frans Noord-Afrika zou profiteren van de op heffing van de tariefmiuren binnen de ge meenschappelijke markt en dat investe ringen in de economisch minder ontwik kelde landen in Noord-Afrika niet alleen door Frankrijk gefinancierd zouden wor den. dooh zo mogelijk ook djor enkeie van de andere aangesloten landen. Daarbjj werd speciaal aandacht besteed aan de kwestie van het Suezkanaal. In een gemeenschappelijk communiqué, ilat aan het eind van de conferentie ge lijktijdig in Ryadh, Cairo en Damascus werd gepubliceerd. verklaren de drie staatshoofden, dat de Suezkanaal-kwes- tie van groot belang is voor alle Arabische landen. De conferentie gaf haar „volledige steun" aan Egypte, „in elke houding' die dit land terzake zal aannemen. Met name verklaarden de staatshoofden, dat zij de door Egypte aan de dag gelegde bereid- heid steunen om tot een vreedzame op lossing van het geschil te komen, waarbij de nationale belangen van Egyïte worden beveiligd en die in overeenstemming is met de beginselen van de Verenigde Na- ties. Tevens sprak de conferentie als naar overtuiging uit. dat het beste middel om de belangen van degenen die bij de vaart door het Suez-kanaal zijn betrokken te beveiligen, bestaat uit onderhandelingen met Egypte, de eigenaar van het kanaal een en ander binnen het kader van het Handvest der Verenigde Naties en in de geest van de resoluties van de conferen tie van Bandoeng. Deze onderhandelin gen zouden vrij moeten zijn van elke vorm van druk of van het opdringen van een eenzijdige oplossing. De conferentie gaf voorts uiting aan de nauwe, onverbreekbare Arabische eens gezindheid die tussen de deelnemers be staat Zij is er zich van bewust dat. d Arabische landen in de hedendaagse krl communiqué. •Op de dag dat de conferentie werd gesloten arriveerde premier Nehru van India in Ryadh voor een driedaags staatsiebczock aan Saoedi Arabië. Het vaartuig, dat hier zo nietig lijkt onder een helikopter van de Amerikaan se marine, is de „Thesis Bay", het eer ste „helikopter-moederschip" ter wereld, dat natuurlijk uit een helikopter! werd gefotografeerd, toen net op weg was naar de thuishaven Long Beach in de Amerikaanse staat Californië. Het om houwen van het schip voor zijn nieuwe taak kostte dan acht miljoen dollar. 'Mi v XX- iSpfcfkv Het bovenvermelde traktaat betreffende de grenscorrecties werd gistermiddag in het ministerie van buitenlandse zaken on dertekend. Na afloop der ceremonie ont vingen de kanselier en Spaak, omringd door ministers, ambassadeurs en oud- ambassadeurs, de pers. Een honderdtal journalisten was daarbij aanwezig. Adenauer verklaarde, dat de overeen komst verschillende tussen beide landen hangende kwesties oplost. Haar beteke nis ligt echter vooral hierin, dat zij een periode van vriendschap tussen België en Duitsland inluidt. Hij wees er met dank baarheid op dat België vanaf het 8egin de deuren voor West-Duitsland in het Europese concert heeft helpen openen Het verleden is hiermee geliquideerd, al dus de kanselier- Wij moeten nu in een geest van eenheid ^eren voor de Euro pese eenmaking en de westerse entente. Hierna beantwoordden Adenauer en Spaak verschillende door de journalisten gestelde vragen. Met de voorgenomen grenscorrecties gaat geen verplaatsing van een deel der bevolking gepaard, aldus Adenauer Dit i9 een opvatting uit ver vlogen tijden, toen na een oorlog gehele rassen en volken gedwongen van nationa liteit veranderden. Het huidige traktaat geeft aan België ongeveer 500 hectare bos; België geeft aan Duitsland drie dorpen terug, waar Duitsers wonen. Deze men sen keren daardoor in hun vaderland te rug. Wat betreft de schadevergoeding aan wegens het nazisme naar België uitge weken personen, is de Bondsregering be reid deze mensen op effectieve wijze te helpen, zo verklaarde Adenauer. In drin gende gevallen kan nu reeds een beroep worden gedaan op de Duitse ambassade te Brussel, die in dit verband met Israë lische instanties zal samenwerken. Voor schotten kunnen zelfs worden verstrekt en op snel handelen wordt aangedrongen Op de vraag van een Duitse journalist of Nederland het voorbeeld van België zou volgen om met Duitsland tot een re geling van de grensgeschillen te komen, antwoordde Spaak onder algemeen gelacli: die vraag moet u aan de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken stellen. Adenauer zweeg en bleef ernstig voor zich uit kijken. Zinspelend op de ontmoeting Adenauer- Mollet a.s. zaterdag werd-de vraag gesteld of Adenauer daarbij optimistisch genoeg is te hopen alle verschilpunten te regelen. De kanselier antwoordde: .Zaterdag zul len wij het over alles eens worden". En Spaak voegde hier lachend aan toe: „Al dus is Brussel de stad. waar alle geschil len worden opgelost". Op een andere vraag of Duitsland ermee kon instemmen een atoomgemeenschap in het leven te roepen, waarin Frankrijk atoomwapens zou mogen fabriceren en Duitsland niet. antwoordde Adenauer: „Die vraag zou beter na mijn onderhoud met de heer Mollet kunnen steld". ,In welke geest ziet u, mijnheer de kan_ sel'ier. het Moezelprobkem?". luidde een andere vraag, waarop Adenauer ant woordde: „Zeer waarschijnlijk als een Europese kwestie". Of de Bondskanselier persoonlijk tevre. den is over de huidige stand van de be sprekingen over Euratom en de gemeen schappelijke markt, was een andere vraag. „Ik hoop", aldus Adenauer. „dat men daarmee reeds goed is opgeschoten. Ik hoop, dat men nog dit jaar tot een con clusie zal komen, en dat daarna de be trokken parlementen zo spoedig mogelijk tot ratificatie zullen overgaan". Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft gisteravond meegedeeld, dat in de middaguren twee tractorbestuurders die nabij het dorp Maoz Chaim op lan derijen aan de westelijke oever van de Jordaan aan het werk waren, door Jor- daniërs zijn aangevallen. Eén van de mannen werd gewond, de ander wordt vermist. Er is een klaoht ingediend bij de ge mengde IsraëlischJordaanse bestands commissie. De voorzitter van deze commissie, de Noorse kolonel Moe, heeft gisteravond zijn beslissende stem uitgebracht ten gun ste van een Israëlische ontwerp t solutie, waarin Jordanië wordt berispt voor het doden van drie Israëlische staatsburgers op 12 september j.l. De Westduitse Lufthansa heeft giste ren bekendgemaakt, dat zij vrijwillig buitenlandse luchtvaartmaatschappijen een betere concurrentiepositie in het luchtverkeer tussen de Westduitse steden zal verlenen Zij zal namelijk de buiten landse luchtvaartmaatschappijen het on beperkte recht verlenen voortaan op een Westduits vliegveld passagiers voor een ander Westduits vliegveld op te nemen, mits er op dezelfde route binnen 60 mi nuten van het vertrek van het buiten landse tipestel geen Lufthansa-toestel ver. trekt. Dit recht geldt ook niet op routes, waar de toestellen der buitenlandse maatschappijen een uur of meer sneller zijn. Dit laatste kan o.m. gelden voor de routes, waar de Lufthansa tussenlandin gen maakt. De Lufthansa deelt mede, dat deze concessie op ieder tijdstip kan worden herroepen. Zij verzocht echter andere lan den haar voorbeeld te volgen. Volgens de Lufthansa kan zij naar internationaal luchtvaartgebruik zich als de nationale luchtvaartmaatschappij het recht tot ca botage (d.i. het opnemen van passagiers voor vluchten tussen vliegvelden in het zelfde land) voorbehouden. De situatie ten aanzien van vluchten tussen West-Duitsland en West-Berlijn ondergaat door deze concessie geen ver andering. De Lufthansa mag namelijk niet deelnemen aan dit verkeer, dat is voorbehouden voor Franse, Britse en Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Een Soedanese vrouw heeft gisteren het leven geschonken aan een vjjfling. Het waren haar eerste kinderen nadat zij reeds vier jaar gehuwd was geweest. De dorpelingen hebben een geldbedrag van 70 pond sterling voor het gezin bij een gebracht. De Amerikaanse minister van defensie, Wilson, heeft gisteren in het Walter- Reed-hospitaal in Washington met goed gevolg een niet ernstige operatie onder gaan. (Advertentie) De secretaris-generaal van de Raad van Europa, Léon Marchal, is gisteren na een langdurige ziekte in zijn woning te Straatsburg overleden,. Hij was 56 jaar oud. Léon Marchal werd in 1953 tot secreta ris-generaal van de Raad van Europa benoemd na een carrière in de Franse di plomatieke en consulaire dienst. Van 1 janiuari a.s. af zullen, volgens een Reuteiberidht. in alle Australische vlieg tuigen de zitplaatsen voor de passagiers zo moeten zijn aangebracht, dat de men sen met de rug naar voren en met het gezicht naar achteren gekeerd zitten. Het is een veiligheidsmaatregel, die ten doei heeft te voorkomen, dat de passagiers bij noodlandingen of ongelukken nal>; vo ren van hun zitplaats worden weggeslin gerd. Australië is altijd geporteerd, geweest voor deze maatregel. Internationaal is men het nog niet eens over de voor- en nadelen. De kwestie vormt een van de onderwerpen, die behandeld worden op de technische conferentie van de inter nationale burgerluchtvaartorganisatie de I.C.A.O., die nu in Montreal in Canada mo 4* Aan* i». In Londen is gisteren officieel meege deeld, dat Groot-Brittannië, de V.S. en Canada overeen zijn gekomen de octrooi en op atoomgebied uit te wisselen, die op 15 november toegekend of aangevraagd waren. Volgens een verklaring van het Britse bureau voor atoomenergie heeft de over eenkomst ten doel het binnenlands ge bruik van de uitvindingen door de rege ringen en de industrie van elk der deel nemende landen zonder tussenkomst van de regeringen der twee andere landen toe te staan. SPA De Hoge Autoriteit van de Europese Ge. meenschap voor Kolen en Staal heeft in de door haar bijeengeroepen conferentie over de veiligheid in de mijnen te Luxem burg, die gisteren is begonnen, een vier punten omvattend plan voorgesteld* Dit plan verdeelt de vraagstukken, wel ke met de veiligheid in de steenkolenmij nen samenhangen, in vier hoofdgroepen: 1) vraagstukken betreffende mijngas, ko lenstof, ontploffingsmiddelen en het tot ontploffing brengen van deze mi del en; 2) elektrificatie en mechanisatie van mij nen en het overbrengen van arbeidskrach ten en materieel; 3) luchtverversing mijn-planning en het opsporen van mogelijke oorzaken van on gelukken; 4) de uitvoerbaarheid van veiligheidsvoor schriften in de verschillende landen en het voorkomen van ongelukken. Onder de ruim 100 deskundigen uit de zes landen der gemeenschap, die aan de conferentie deelnemen, heerste onenigheid (Van onze militaire medewerker). Men moet zijn vaderlijke begroeting tegenover jong en oud. hoog of laag: „Bonjour mon oher, comment allez vous" gepaard gaande met een hartelijke druk van de linkerhand hebben gezien en ge hoord, men moet zijn scherpe betogen hij sprak altijd zeer geconcentreerd en bijzonder vlug hebben beluisterd, om de uitzonderlijke positie te begrijpen, die deze maarschalk van Frankrijk in het Franse leger en in de NATO heeft in genomen. En dat niet slechts door zijn hoge rang, zijn grote kennis en ervaring, maar niet minder door zijn persoonlijk heid. In al zijn grootheid de eenvoudige, vriendelijke mens. Dan begrijpt men ook, dat degenen wier lot hij in vele krijgsverrichtingen in de hand had zoals de historie die vermeldt figuur lijk en letterlijk voor hem door het vuur gingen. Een „leider" in de ware zin des woords. Doch naast, ja ondanks- zijn inter nationale functie is hjj een Frans offi cier gebleven hoe kan het anders die op zijn hoge post en men kan hier terecht bezwaar tegen hebben de in zÜn ogen specifiek Franse belangen niet uit het oog verloor. Men herinnerc slechts z(jn rede op 28 maart 1954 voor de „Société des officiers de réserve", welke juist door zijn internationale po sitie veel opzien baarde. In deze rede richtte hij zich heftig tegen de nu reeds lang ten grave gedragen Europese Defensie Gemeenschap, die naar zijn mening een voor Frankrijk slechte zaak was. De NATO-raad zag zich genood zaakt een van zijn hoogste en bekwaam ste bevelhebbers hierover te onder houden, terwijl de Franse regering het verstandiger oordeelde maarschalk Juin uit zijn functie van inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten te onthef fen een functie welke overigens in wezen nimmer verenigbaar was geweest met Zijn hoog NATO-commando. ALPHONSE JUIN werd in 1888 te Bóne (Algiers) geboren. Zijn va der was een eenvoudig gendarme. Na de middelbare school en de militaire academie van St.-Cyr met lof te heb ben doorlopen, werd hij in 1912, ge- tijdig met zijn jaargenoot De Gaulle, benoemd tot tweede luitenant (Sous- lieutenant). Tot 1924 diende hij als jong officier in Algiers en Marokko waar hij verschillende veldtochten meemaakte. Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog keert hij met Marokkaanse een heden naar Frankrijk terug en reeds onmiddellijk valt deze officier in zijn vaderland op. Voor één jaar strijd is verstreken is hij vijfmaal eervol ver meld. benoemd tot ridder in het Legioen van Eer en tweemaal gewond. De laatste maal zo ernstig, dat hij nadien zijn medemensen slechts met de linkerhand kon groeten. De rechterhand bleef ver lamd. Niettemin verschijnt hij in 1917 temidden van zijn Marokkanen weer op het geveohtsveld. Na de eerste wereldoorlog voltooide hij zijn militaire studies aan de „Eco.e Supérieure de Guerre" (Hogere Krijgs school), waarna hij de naaste medewer ker werd van maarschalk Lyautey, die zijn maarschalkstaf in de eerste wereld oorlog verdiende. Na enige tijd leraar aan de Ecole de Guerre en kolonel-com mandant van het 3e regiment Zouaven te zijn geweest, werd hij in 1938 chef van de staf van de Noordafrikaanse strijdkrachten in de rang van „général de brigade". Bij de aanvang van de tweede wereldoorlog werd hij in 1939 „général de division" (generaal-majoor) en commandant van de 15e gemotoriseer de divisie. Tijdeps de dramatische gevechten in 1940 verdedigde hij met zijn divisie ver bitterd het gebied van Valenciennes en dekte hiermede de terugtocht van het eerste leger. Hij werd met zijn divisie te Rijssel ingesloten, doch weigerde iedere onderhandeling. Bij gebrek aan materieel en munitie moest hij de strijd wel op geven en zo ging generaal Juin met vele van zijn soldaten in krijgsgevangenschap Nu volgt een merkwaardige periode, die bij ons tot het instellen van com missies en het opstellen van enquête rapporten zou hebben geleid met voor bijzien van de omstandigheden waar onder destijds de gigantische strijd werd gevoerd. In 1941 werd de toen malige generaal Juin op aandringen van de door de Duitsers aanvaarde Franse Vichy-regering in het niet- bezette deel van Frankrijk, door de Duitsers vrijgelaten. Datzelfde jaar werd hij benoemd tot opperbevelheb ber der Franse strijdkrachten in Noord- Afrika. OOR maarschalk Pétain, het zgn. Franse staatshoofd in die dagen, kort daarna naar Vichy (toenmalige zetel van de zgn. Franse regering) ont boden, weigerde generaal Juin deze ho ge maar dubieuze post en gaf er de voorkeur aan in Noord-Afrika te wer- ken aan een vrije, de geallieerde zaak gunstig gezinde strijdmacht. In deze functie moest hij zich in november 1942 tegen de landing van de ge allieerden op de noord- en westkust van Afrika verzetten. Hiervan kwam weinig terecht, aangezien de gehele Franse strijdmacht zich spoedig aan geallieerde zijde schaarde. Generaal Juin werd toegevoegd aan generaal Giraud, aan wie De Gaudle net opperbevel over de Franse strijdkrachten in Noord-Afrika had opgedragen. Het behoeft niet te verwonderen, dat deze gang van zaken in Noord-Afrika de Vichy-regering in een moeilijk parket bracht en onder dwang van de Duitsers werd generaal Juin de Franse nationali teit ontnomen ongeveer terzelfdertijd, dat hij op verzoek van generaal De GauLle het bevel op zich nam over de Franse strijdkrachten, die Juin na de heftige gevechten en successen in Tunesië had gereorganiseerd en tot een sterkte van rond 70.090 man had opgevoerd. Dit leger ging toen deelnemen aan de veld tocht in Italië. Daar toonde Juin zijn grote bekwaamheden en dwongen de Fransen onder hiun aanvoerder de be wondering af van alle geallieerden. Na men als Monte Casino, Garigliano- Gustav-linie en Hitler-linie brachten de latere maarschalk voor het geallieerde voetlicht. Op 4 juni 1944 trokken de Fransen zegevierend Rome binnen. Nadat de strijd in Italië tot stilstand was gekomen, keerde generaal Juin met zijn studiegenoot De Gaulle naar Frank rijk terug, waar inmiddels de geallieer den in Normandië warfti geland. Samen betraden zij al,s eerste Franse generaais het nauwelijks bevrijde Parijs. De nog altijd sterke banden die hem met Afrika bonden, maakten voor generaal Juin het aanbod om resident-generaal in Marokko te worden, bijzonder aantrekkelijk. Zo vertoefde hij van 1947 tot 1951 opnieuw in Noord-Afrika. OP 29 maart van dat laatste jaar werd hjj geroepen op één der hoogste posten van de NATO als bevelhebber van de geallieerde land strijdkrachten Centraal-Europa. Merk waardigerwijs wordt hij gelijU tijdie benoemd tot inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten en tot voor zitter van het comité van Franse staf chefs, functies die weinig verenigbaar zijn met de door hem te bekleden hoge internationale positie. Op deze wijze werd naar wij menen van maarschalt Juin te zeer verlangd het geallieerd- belang en het Franse belang tege' elkaar af te wegen, waardoor conflic ten als hiervoor vermeld niet konder uitblijven. Zijn verantwoordelijkheid t.a.v. het Franse militair beleid kon o'ver dit plan, dat door sommigen te am bitieus en door anderen te gematigd werd geacht. Men hoopt, dat er vandaag de laatste dag van de conferentie vier commissies zullen worden benoemd, die de verschil lende groepen vraagstukken zullen be handelen. De conferentie moet uiterlijk 31 januari a-s. een definitief rapport uit brengen. Eerst gisteren heeft het Canadese mi nisterie van buitenlandse zaken bekend gemaakt, dat op 12 juli j.l. de vice-secre- taris van de Sovjet-ambassade te Ottawa, Popof, uit Canada is gewezen. Popof verliet het land op 12 augustus j.l. In een korte toelichting verklaarde het minis terie. Popof is betrokken geweest bij activiteit, die een voortgezet verblijf in Canada onmogelijk maakte. Naar de „Quebec Chronicle Telegraph" bericht, zouden twee functionarissen van de Russische ambassade getracht hebben van een employé van de Canadese lucht macht gegevens te kopen van de nieuwe straaljager CF105. De betrokken employé, een Canadees, zou inmiddels zijn ontslagen. De .Chronicle Telegraph" zegt, dat zijn bericht gebaseerd is op een instructiebrief van de „Pan Canadian Anti-Communist League" aan de Canadese regering. In deze brief beschuldigt de organisatie Po pof en Sergei Selinavof, de derde amlbas- sadesecretaris ervan de employé.in maart 1956 te hebben willen omkopen- Ze zou den hem hebben meegenomen naar een „schaakclub", gaven hem rijkelijk te drin ken en boden hem 5000 dollar in ruil voor gegevens over het straalvliegtuig. De em ployé weigerde echter en vertelde het voorval aan zijn chefs. Toch is de man, wiens naam ni-et bekend werd gemaakt, ontslagen omdat de autoriteiten hem als riskant voor de veiligheid" beschouw den. Tegen de E.D.G moeilijk samengaan met zijn verant woordelijkheid t.a.v. de gang van NATO-zaken in Centraal-Europa. Op 7 mei 1952 werd generaal Juin be noemd tot maarschalk van Frankrijk, een hoge onderscheiding- Spoedig daarop volgde zijn benoeming tot opperbevel hebber van alle geallieerde strijdkrach ten in Centraal-Europa waardoor de be scherming en de verdediging van dit gebied zowel op de grond als in de lucht aan hem werd opgedragen. Het bevel over de landstrijdkrachten werd toen op gedragen aan de Franse generaal Car- oentier. Binnenkort zal maarschalk Juin van deze hoge post terugtreden en hiermede zal weder een uit de tweede wereld oorlog voortgekomen groot leider en strateeg van het actieve militaire wereld toneel verdwijnen. Wij betwijfelen of de 88.-jarige maarschalk werkelijk zal gaan ■Uiten. Het zou ons niet verwonderen als 'J i liefde voor en zijn grote kennis van ins-Afrika hem aldaar op een bestuur- 'I te of adviserende post zou bren-gen. Ook op hem is van toepassing het refrein van het bekende lied: „Old sol- diers never die De eerste drie vliegtuigen van de West duitse luchtmacht zijn gisteren van het vliegveld Fuerstenfeldbrück bij München opgestegen. De kentekenen op de vliegtuigen waren voor de start door de minister van lands verdediging, Blank, onthuld. Deze kente kenen bestaan uit een zwart „ijzeren kruis", met witte rand op de romp en de vleugels en een zwart-rood-gouden recht hoek op de richtingroer. Het „ijzeren kruis" lijkt veel op het nationaliteitsteken van de Duitse militaire vliegtuigen uit de eerste wereldoorlog. De Cypriotische vrouwen hebben er gisteren bij de vrouwen van Groot-Brit tannië op aangedrongen te trachten een einde te maken aan het bloedvergieten op Cyprus. Volgens de leidsters van deze actie is de oproep door 6.000 eilandbewoners ge tekend. Ook wordt aangedrongen op gemeen schappelijk actie tot terugzending van aartsbisschop Makarios en andere gede porteerden, invrijheidstelling van alle po litieke gevangenen en afschaffing van de noodmaatregelen. Abbé Pierre is dezer dagen in Oosten rijk aangekomen voor een bezoek aan de daar wonende vluchtelingen- Hij zal ver scheidene kampen in Opper-Oostenrijk bezoeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5