K VP-fractie beslist vandaag Mr. BURGERS PAPIEREN STIJGEN SNEL ADENAUER SUGGEREERT EUROPA-FEDERATIE Krachtige taal van Menzies Regering overweegt verhoging radio-luisterbijdrage „SLAG OM HET BIERVAT" a Amsterdamse taxichauffeurs gaan door met staken Pogingen van Burger geven de burger moed Pijpleiding-bericht pure fantasie Het Suez-conflict Kwestie-Algerije op V.N.-agenda Een nieuw statuut voor Algerije V.U. klopte „Thomas Woensdag 26 september 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Prof. Romme op Binnenlandse Zaken? Bezitsvorming geen sta- in-de-weg meer Kostbare Staats bezoeken Amerikaanse loodsen naar Egypte Televisie in 1957 12 uur zendtijd per week Twee Indonesische hoofdredacteuren terug geroepen „Wij komen terug" Nehroes hezoek aan Saoecli-Arabië Tornado teistert Sjanghai Amsterdamse „groenen"-traditie voortgezet Strassers beweging in W.-Berlijn verboden Mijn ontplofte voor- tijdig WEERBERICHT Salomo's-vondst Met voorbehoud Mededeling van mr. Burger Verzoek van Afroaziatische landen Reclame-t.v. zou uitbreiding zendtijd kunnen brengen Compagniescommandant kwam om het leven Geen rancunemaatregelen De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Overigens veranderlijke bewolking, in het oos ten van het land mogelijk wat regen. Zwakke later matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lager. Donderdag 27 september: zon op 6.36. onder 18.29. Maan op 23.13, onder 14.34. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van een parlementaire medewerker) De dagen van deze vijftiende week der kabinetsformatie vertonen, een cli max in belangrijkheid. Maandag konden we de melding maken van een be reikt akooord over het moeilijkste punt van het programma, de bezits vorming, hetgeen inmiddels door een officieel communique van mr. Burger werd bevestigd. Gisteren legde de informateur de laatste hand aan een be langwekkend project voor de zetelverdeling, waarvan hij de fractie-voorzitter van de K.V.P., prof. Romme, persoonlijk in kennis stelde. En voor vandaag werd, als gevolg van mr. Burger's mededelingen, de katholieke Tweede- Kamerfractie bijeen geroepen, teneinde over bedoelde plannen van de heer Burger een beslissing te nemen. De uitspraak van de K.V.P. lijkt van de grootste betekenis voor het verdere verloop van deze formatiefase. mier), waarbij op de een of andere ma nier een opening zou worden gemaakt naar de verlangde sector. Een vice- pre- Men moet zeker in de politiek de dag niet prijzen voor het avond is, maar in de politieke wereld was men er gis teren vrij algemeen van overtuigd, dat de papieren van mr. Burger voor het ogen blik niet slecht stonden. Uit het feit, dat prof. Romme onmiddellijk na zijn onder houd met de informateur (hij heeft de plaats van minister Cals als onderhande laar blijkbaar overgenomen en het extra parlementaire karakter van Burger's werkzaamheden mag men dus wel in twijfel trekken) zijn politieke vrienden heeft bijeen geroepen, mag men naar ons gevoelen wel afleiden, dat de voorstellen aangaande de zetelverdeling daar belang rijk genoeg voor waren en zelfs voldoen de aantrekkelijk. Prof. Romme heeft met zijn fractie nog al enkele keren overlegd in de afgelopen maanden en weet dus wel ongeveer hoe het oordeel van de fractie ligt. Had hij aanstonds gemeend, dat zij de plannen van de heer Burger stellig zou verwerpen, dan was er geen sprake van een convo catie op zo korte termijn geweest, hoog stens in een wat later stadium om de dames en heren in te lichten. Men zou dus wel geneigd kunnen zijn die politieke waarnemers bij te vallen, die van Burger's project en de beslissing daarover door de K.V.P. wel een gunstige ontwikkeling verwachten. De conclusie lijkt voor de hand te liggen, dat de in formateur dus daar zijn voorstel aantrek kelijk heeft gemaakt, waar de K.V.P. speciale wensen had, te weten een plaats in de sociaal-economische sector van het regeringsterrein. In politieke kringen meende men gisteren echter te weten, dat mr. Burger niet precies langs de weg die het meest is gesuggereerd een oplos sing heeft bedacht: een plaats voor de K.V.P. op Financiën of op Economische Zaken maar, bij wijze van Salomo's vondst, een lichte surprise heeft bedacht. Zjj zou bestaan in een portefeuille voor prof. Romme zelf (het meest waarschijn lijk die van Binnenlandse Zaken met zo goed als zeker de zorg voor p.b.o. en be- zitsspreiding én de functie van vice-pre mier heeft nogal een vinger in de sociaal- economische pap, zeker wanneer hij ge noemde taken voor zijn verantwoording zou nemen. Het lijkt ons wel goed de speculatie van de politieke beurs met bet nodige voorbehoud te geven: helemaal onaanne melijk lijkt ons die lezing niet. Men zou er onder meer ook geloof aan kunnen hechten tengevolge van een onderhoud, dat prof. Romme gisterochtend geóuren- de een uur met dr. Drees had, die im mers algemeen wordt genoemd als terug kerend premier en formateur. Tegenover deze vrij zware plaats voor de K.V.P. zou zij misschien genoegen kunnen nemen met een handhaving van de socialistische greep op Financiën in de persoon van de heer Hofstra en het aan blijven van prof. Zijlstra op Economische Zaken. Een rol voor prof. Romme als vice-premier in het komende kabinet is in ieder geval niet zo nieuw, aangezien for mateur Drees hem destijds die plaats a heeft aangeboden. Hun beider aanwezig heid in het kabinet zou in alle geval dui delijk de verkiezingsuitslag weergeven. Hoe het zij de K.V P.fractie heeft het vandaag voor het zeggen. Zij is intus sen niet de enige die de plannen van mr. Burger onder de loep neemt; de A.R.-rroeP deed dat gisteren al. De informateur sprak gisteren ook nog met minister Mansholt. Het is niel zeker, dat dit gesprek in beslissende mate over een terugkeer van deze be windsman aan Landbouw is gegaan, aangezien de eigenlijke formatie-taak immers aan dr. Drees zal worden ge laten. De komende dagen zullen moeten leren of het zo ver komt. De informateur, mr. J. A. W. Burger, heeft gisteren officieel meegedeeld, dat de formulering van het regeringspronram niet langer de vorming van een kabinet van brede samenstelling in de weg blijkt te staan. De uit vorige fasen der kabi netsvorming resterende kwestie, te weten bezitsvorming, kan worden geconcreti seerd en getemporiseerd in deze zin, dat de voorstellen tot bouwsparen met uit breiding tot andere werknemersspaar fondsen gehandhaafd blijven, terwijl naar gelang de daarmede in de praktijk opge dane ervaringen, onderzocht wordt, of die voorzieningen gevolgd worden door an dere van soortgelijke strekking ook voor andere groepen. In Brussel is gisteren door de West- duitse bondskanselier dr. Adenauer en de Belgische premier Van Aeker een gemeen schappelijk communiqué gepubliceerd' waarin gezegd wordt, dat het daags te voren getekende verdrag tussen de beide landen betreffende grenswijziging en andere vraagstukken een bijdrage levert voor de Europese samenwerking. Voorts zegt het communiqué, dat het probleem van de Europese samenwerking het be langrijkste onderwerp van bespreking was tussen de Belgische en Duitse pre miers. De beide staatslieden gaven uiting aan hun vastbeslotenheid hun pogingen te Vanmorgen gaf het „Alg. Dagblad" met als kop op de voorpagina de mede deling: „Besluit ten gunste van ons land gevallen o!iepijpleidins Rotter dam-Keulen Shell en Phs. van Om meren treffen voorbereidingen". Van de zijde van rhs. van Ommeren werd ons medegedeeld, dat de beslissing van de Duitse oliegroep, die het project overweegt, nog steeds niet is gevallen en het bericht als pure fantasie moet worden beschouwd. ,>Wij zijn er bovendien niet om pijp leidingen aan te leggen", aldus luidde kort en krachtig de ontkenning. hernieuwen om spoedig te komen tot vol tooiing van de onderhandelingen, die nu in Brussel aan de gang zijn, met betrek king tot de gemeenschappelijke markt en Euratom. Het communiqué zegt voorts, dat de beide regeringen de grenscorrecties, neer gelegd in het Belgisch—Duits verdrag, als definitief beschouwen. Tjjdens een redevoering te Brussel heeft de Westduitse bondskanselier gis teravond voorgesteld een Europese fede ratie te creëren als een nieuwe vorm van Europese samenwerking, en hij deed een beroep op Groot-Brittannië daartoe zijn medewerking te verlenen. De Britse houding zal van zeer gorot belang zijn voor dc toekomst van Europa, zo zeide Adenauer. Door toe te treden tot de Westeuropese Unie. in 1954, heeft Groot-Brittannië ge toond dat zijn belangen samenhangen met die van de landen van het vasteland van Europa. Dr. Adenauer zei, dat de nieuwe federatie niet gebaseerd moest zijn op het bestaande ontwerp voor Europese integratie. Hij voegde er aan toe dat de Suezkanaalcrisis had aangetoond over welke politieke of economische invloed Europa op het ogenblik beschikt. Bet nationale danstheater van Pakistan, dat in 1953 met veel succes in Neder land optrad, kwam dinsdagochtend aan in het Amsterdamse Centraal Station. De groep zal tijdens een veertiendaags verblijf hier te lande een aantal voor stellingen geven, alvorens aan een tour nee door Europa te beginnen. De leiding van liet danstheater is thans in handen van Begum Afroza Bulbul, de echtgeno te van de in 195lf overleden choreograaf en danser Bubbul Chowdhury, die de groep heeft aangevoerd tot zijn plotse ling overlijden. De foto toont de leden van het theater op het perron in het Am- strdamse C.S. In het midden met bloe men Begum Afroza. Dit is de nieuwe Poolse Mig straaljager, die op een vliegveld op het Deense eiland Bornholm is geland. De machine moest min of meer een noodlanding maken, daar een betonnen startbaan wel op de kaarten van de piloot voorkwam, doch in loerkelijkheid nog niet was aange legd. De piloot van 'het toestel heeft de Deense autoriteiten om politiek asiel gevraagd. Op de foto zien we de machi ne tijdens het onderzoek door Deense militairen. Het staatsbezoek van bondskanselier Adenauer aan Moskou, vorig jaar septem ber heeft 934.000 mark gekost- Of de Duitse delegatie zich voor deze gelegen heid speciaal heeft opgepoetst is niet be kend. Wel is bekend,, dat het staatsbezoek van Adenauer aan de Verenigde Staten in juni van dat zelfde jaar slechts 172.00S mark heeft gekost. Voor het bezoek van de Sjah van Perzië en zijn echtgenote aan West-Duitsland werd een bedrag van 170 000 mark uit de rijkskas gehaald. De Australische premier, de heer Men zies, heeft gisteren in het Huis van Afge vaardigden te Canberra verklaard, dat de gebruikers van het Suez-kanaal gereed moeten zijn om sancties toe te passen in dien de V. N. tot geen efficiënte actie zouden kunnen komen. Dr. Herbert Evatt, de leider van de Labour-oppositie, noemde de rede van Menzies „stuitend" op dc vooravond van een debat in de Veiligheidsraad. Hij ver klaarde, dat de Labour-beweging in Australië, Groot-Brittannië en Nieuw- Zeeland geen steun aan sancties zou ver lenen. Het enige juiste antwoord was volgens Evatt, onderhandelen. In dit verband op- De 23 Afrikaanse en Aziatische landen in de V. N. hebben gisteren eenstemmig besloten de V. N. te verzoeken de kwestie- Aigerjje op de agenda te plaatsen van de aanstaande zitting van de Algemene Ver gadering. die op 12 november begint. Dit besluit werd genomen op een vergadering, die onder voorzitterschap stond van de Permanente Indiase afgevaardigde bij de V. N., Arthur Hall. !n kringen van het V. N.-secretariaat is 'eraomen, dat de brief van de Afrikaanse Aziatische landen was ondertekend kaaf vertegenwoordigers van alle Afri- use en Aziatische landen op zeven na, ÏÏ'.LThailand, Turkije. Liberia. IL,Laos en Cambodja. De verte genwoordigers van twee eerstgenoemde landen hadden geen Instructies van hun regeringen ontvangen, die van de vier daarna genoemde landen waren met aan wezig, terwijl de vertegenwoordiger van Cambodja Zien niet heeft willen uitspre ken. ii Twee vooraanstaande Indonesische hoofd redacteuren, die momenteel in Zurich een bijeenkomst van Indonesische en Neder landse journalisten bijwonen, hebben van de Indonesische militaire politie te Dja karta opdracht gekregen naar Indonesië terug te keren. De beide journalisten hebben telegra fisch geantwoord „Wij komen terug zo dra wij onze reis door Europa hebben be ëindigd. Maakt u zich geen zorgen, wij komen terug". De hoofdredacteur van de socialistische „Pedoman", Rosihan Anwar, en de hoofd, redacteur van het onafhankelijke blad „Indonesia Raya". Mochtar Lubis. werden verleden week aan de vooravond van hun vertrek naar Europa negen uur lang on dervraagd in verband met artikelen in hun bladen, waarin commentaar werd geleverd op de militaire verordening, waarbij provocatieve en destructieve be richtgeving en kritiek op regeringsperso nen werd verboden. „Indonesia Raya" ha.i geschreven, dat premier Ali Sastroamid- iojo „een mislukking" was. De procureur-generaal Soeprapto deel de gisteren mede, dat het parket op de hoogte was van de ondervraging door de militaire politie en voorts dat de maat regelen, die op grond van de militairs- verordening werden genomen, geen schen. ding zijn van enigerlei bestaande Indone sische wet. Premier Nehroe van India, die een of ficieel bezoek van drie dagen aan Saoedi- Arabië brengt, heeft gisteren in het zo merpaleis te Ryadh drie uur geconfereerd met koning Saoed. Uit betrouwbare bron is vernemen, dat de koning premier Nebroe op de hoogte heeft gebracht van zijn recente besprekin. gen met koning Feizal van Irak, presi dent Nasser van Egypte en president Koeatly van Syrië. Ook is gesproken ovei de „Israëlische dreiging" in het Midden- Oosten en over de Suez-crisis. De regering overweegt met het oog op de financiële moeilijkheden van de radio-omroep de luisterbijdrage te ver hogen. Het is namelijk gebleken, dat het in 1957 en volgende jaren niet meer mogelijk zal zijn de uitgaven geheel te dekken uit de opbrengst van de luisterbijdrage. Verhoging van deze bijdrage verdient naar de mening der regering vooralsnog de voorkeur boven het doorbreken van een systeem, dat alle uitgaven van de omroep uit de daartoe bestemde heffing worden be taald. Immers, zo zegt minister Cals in de memorie van toelichting op de begroting van o., k. en w„ het ijkt minder juist om nog gedurende het huidige overgangs- bestel en vooruitlopende op de behande ling van de aanhangige omroepwet een principiële wijziging te brengen in de financiering van de radio-omroep, die ongetwijfeld zou prejudiciëren op net definitieve radiobestel. De minister herin nert er aan, dat het tarief van de luister bijdrage sinds 1941 ongewijzigd is ge bleven. Dit kon tot nu toe op hetzelfde bedrag worden gehandhaafd, omdat de toeneming van het aantal luisteraars tot Sjanghai is maandag getroffen door een krachtige wervelstorm. In de wesjel«Ke en oostelijke voorsteden zijn meer dan zestig mensen om het leven gekomen en 600 gewond. De aangerichte schade is groot. Aldus heeft gisteren hetGhinese persbureau „Nieuw China" bekend ge maakt. dusverre de verwachting heeft overtrof fen. Nu het peil der uitgaven dit nodig maakt, lijkt het niet onredelijk, aldus de minister, deze bijdrage op te trekken tot een bedrag, dat het mogelijk maakt het radiobedrijf ook in de toekomst op ver antwoorde wijze te voeren. Over het be drag van de verhoging is nog overleg gaande. Bovendien is er een wettelijke voorziening voor nodig. Dc financiële behoeften van de televisie vertonen eveneens een belangrijke stij ging, die hoofdzakelijk wordt veroorzaakt door de uitbreiding van het zendernet en het tot stand komen van de straalzender verbindingen. Daartegenover kan ge rekend worden op een toenemende op brengst van het kijkgeld. De zendtijd van de N.T.S. zal evenwel in 1957 niet boven twaalf uren per week kunnen worden uitgebreid. „Zonder op een beslissing omtrent de toelating van reclame in de televisie uitzendingen vooruit te lopen moge cte minister er in dit verband op wijzen aldus de memorie, „dat de invoering van de commerciële televisie wel een belang rijke verruiming van de zendtijd zal kun nen brengen, waaraan voor het rijk ger.i kosten verbonden zouden zijn. Dc toe lating van de commerciële televisie zou derhalve kunnen leiden tot een belangrijke beperking van het in de komende jaren te verwachten accres der rijksbijdrage aan de televisie. Intussen is deze materie nog in behandeling bij de radioraad, die haar diverse aspecten bestudeert. Bijzon dere aandacht heeft ook het internatio nale aspect van deze kwestie, omdat een beslissing op dit gebied in het ene land de situatie in de andere landen zal be ïnvloeden". perde hij, dat de Veiligheidsraad een be middelaar, bijv. de heer Hammarskjoeld dan wel diens voorganger, de heer Trygve Lie, zou kunnen aanwijzen. Tijdens de krachtige rede van Menzies ging het stormachtig toe. De premier werd herhaaldelijk onderbroken door de oppo sitie, toen hij over sancties sprak. De na tionalisering van, het Suez-kanaal noemde hij „zulk een ernstige schending van het internationale recht, dat, indien er in be rust werd, nieuwe daden van wetteloos heid aangemoedigd zullen worden, waar door grote schade aan de gehele wereld zou worden toegebracht". In Britse officiële kringen te Londen is de rede van Menzies met diepe vol doening ontvangen. De woordvoerde van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wenste geen com mentaar te leveren. In Parijs werd Men- zies' rede eveneens-met-instemming be groet, doch functionarissen in New Delhi verklaarden „verontrust" te zijn door Menzies' verklaringen. In welingelichte kringen te Washington werd gisteren vernomen, dat Egypte ver moedelijk bij het Internationale Monetaire Fonds zal protesteren tegen de financiële maatregelen, die Groot-Brittannië, Frank rijk en de V. S. na de nationalisatie van het Suez-kanaal tegen Egypte hebben ge nomen. Het Deense parlement heeft gisteren met nagenoeg algemene stemmen slechts zeven communistische afgevaardigden stemden tegen besloten toe te treden tot de organisatie van gebruikers van het Suez-kanaal. In Parijs zijn gisteren vijf Amerikanen aangekomen, die op doorreis zijn naar Egypte, waar zij dienst zullen nemen als loods in het Suez-kanaal. t\tA vele maanden van intense arbeid in Parijs door premier Mollet persoonlijk en in Algiers door de residerende minister Lacoste, zijn een aantal plannen opgesteld voor een nieuw politiek statuut voor Algerije. Vandaag komt de Franse mi nisterraad bijeen om zich over deze plannen uit te spreken. Al moge de Suez-crisis voor het ogenblik dan ook Algerije van de voorpagina's verdrin gen, toch blijft Algerije voor Frankrijk ptobleem nummer een. De hartstoch telijke manier, waarop Frankrijk van stonde af aan in de Suez-kwestie partij gekozen heeft, hangt trouwens recht streeks samen met het Algerijnse vraagstuk. Zonder Algerije zou Frank rijk heel wat minder belang hechten aan de faits et gestes van Nasser, die door de Franse opinie beschouwd wordt als de kwade geest van Noord- Afrika. Dit is overigens wel een beetje over dreven. Wanneer tot vandaag toe, on danks de inzet van bijna een half mil joen soldaten, Algerije nog steeds niet „gepacificeerd" is, dan is de perfide Egyptische propaganda en mate riële hulp aan de opstandelingen daarvoor zeker niet alleen verantwoor delijk. Het tijdstip schijnt nader te komen, waarop de Franse regering zal moe ten beslissen of het Algerijnse vraag stuk thans niet met politieke methoden moet worden aangevat. Lange tijd is officieel door de Franse regering ook door de huidige socialistische re gering de stelling verkondigd, dat eerst overal de wapens zouden moeten zwijgen voor tot politieke hervormin gen kon worden overgegaan. Het is de vraag of men aan deze stelling thans nog lang zal kunnen vasthouden. Wan neer men in Parijs de zaken reëel zal willen bezien, zal men onvermijdelijk tot de conclusie moeten komen, dat op militair terrein voorlopig geen beslis sing te verwachten valt. Daarom kan het nieuwe politieke statuut, dat nu in behandeling is, een zeer belangrijke rol spelen. Behoorlijk gelanceerd, zal het er veel toe kunnen bijdragen de gemoederen te kalmeren. Advertentie. n„ het harde cementen basketball-plat van het Museumplein te Amsterdam, is gistermiddag dc jaarlijkse hoofdstedelijke „slag om het biervat" gehouden tussen dt „groentjes" van de Vrqe Universiteit en die van Sanctus Thomas Acqumas, de ka Ihoüeke studentenvereniging der Gemeen te Universiteit, ditmaal voor het eerst met officiële toestemming der politie. Wel was deze studentikoze knokpartij vroeger verboden, maar daar trokken dc groen-commissies zich meestal weinig van aan. Het leverde organisatorisch wat moeilijkheden op, want men moest de vechtpartij zo onverwachts ergens in de stad beginnen, dat deze afgelopen was voor de agenten konden ingrijpen. Nu ging aan het feest een indrukwekkende optocht vooraf. De „Thomaten-groentjes" van dit jaar hebben aan de lange reeks van V. U.-ze ges geen einde kunnen brengen, maar ze hebben eervol verloren. Tenslotte is de keus voor de verkiezing van de veertig potigsje groenen bij de gehele vrije uni versiteit veel groter dan bij de eerste jaars-leden van Thomas. 0--n0 De Thomaten hadden er precies veertig bijeen weten te krijgen, moreel gesteund door een handvol meisjesstudenten. De V U was met hele legers opgekomen, waaruit de veertig sterksten zich in het carré van het terrein opstelden. Daarom- neen groepte veel Amsterdams publiek, dat wel eens graag wat bloed wilde zien vloeien. Nadat spreekkoren de avond gevuld had. den met leuzen voor of tegen Calvijn, klom als een martelaar een kale Thomaat in de basketballpaal, voorzien van een kruis, samengesteld uit de twee gebroken delen' van een zwabbersteel, aaneenge bonden met een groen lintje. Terwijl het volle vat bier tussen de beide knokploegen werd opgesteld, hief hij, levensgevaarlijk op de ring van de paal staande, het kruis hoog in de gestrekte arm en de strijd begon. Tachtig wriemelende, zwetende, duwen, de, trekkende en worstelende groenen probeerden, veertig tegen veertig, het vat bier over de vijandelijke linie, die tien meter van het midden verwijderd was, te duwen. Er werd fair gevochten, op blote voe ten of op sokken, er vloeide wat bloed, er bleef van de overhemden en broeken weinig heel, maar daarbij bleef het. Na circa tien minuten was de strijd be slecht en konden de V. U.-studenten het vat triomfantelijk voor op de bumper van de helrode (uit het begin der jaren der tig stammende) Chevrolet laden. Het rode wagentje reed daarna in triomf voor in de groenen-optocht door Amsterdam. De Wcstberlijnse senaat heeft gisteren twee organisaties, opgericht door de voor malige nationaal-socialistischc politicus Strasser, verboden. Men verklaarde ze in strijd met de grondwet. Beide partijen, de „Werkgemeenschap nooit vergeten vaderland" en de „Bond van Duitslands vernieuwing", zijn ont bonden en mogen ook niet onder een an dere naam worden voortgezet. Strasser aanvankelijk een aanhanger, maar later een doodsvijand van Hitier, keerde in 1955 uit Canada naar West-Duitsland terug. Drie maanden geleden stichtte hij in West-Duitsland een politieke partij, de „Duitse Sociale Unie", die evenals de thans in Berlijn verboden organisatie» slechts zeer weinig aanhangers gekregen heeft. ONBEPERKTE GARANTIfc VERING HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN B|j proefnemingen met mortiermijnen op het circuit van de schietbaan Witten bij Assen is gistermiddag omstreeks een uur een mijn voortijdig ontploft. Tengevolge daarvan kwam kapitein W. J. Th. Vleghert uit Wezep om het leven. Kapitein Vleghert was commandant van de B-compagnie van het 101ste leger korps geniebataljon te Wezep. Hij was 36 jaar oud en gehuwd. De 21-jarige onge huwde G. L. Gijsbertsen uit Ede kreeg een zware vleeswond aan een schouder. De mortiermijnen zijn een maand ge leden door de genie gelegd. Zij moesten op waterdichtheid beproefd worden. DE in Algerije residerende minister, de heer Lacoste, heeft dezer dagen in een interview met een Frans blad te verstaan gegeven, dat het nieu we statuut „stoutmoedig" zal zijn en dat de regering zich deshalve reeds op ernstige kritiek van de zijde van de conservatieve groepen in Frankrijk voorbereidt. Doch het statuut schijnt evenwel als men tenminste „Le Monde" mag geloven niet zo „stout moedig" te zijn, dat het een algehele autonomie in het kader van de Franse republiek aan Algerije zou toekennen. Slechts een beperkte autonomie, een ruime vorm van decentralisatie zou men op het oog hebben. Zijn deze in lichtingen juist, dan is het evenwel zeer de vraag, of het nieuwe statuut veel tot een pacificatie zal kunnen bij dragen. Men mag verwachten, dat deze concessies als zeer onvoldoende door de Algerijnse nationalisten zullen worden beschouwd. Een andere vraag is op wat voor wijze het nieuwe statuut welke ook zijn inhoud moge zijn ingevoerd zal worden. Indien Frankrijk het statuut uit eigen machtsvolheid afkondigt is er eveneens weinig kans op een gun stig effect. De Algerijnse nationalisten zullen om te beginnen met niet minder genoegen nemen dan met onderhande lingen met het Franse gezag. Maar de Franse regeringen hebben steeds ver klaard, dat zij slechts zullen onderhan delen met Algerijnse vertegenwoordi gers, die in vrije verkiezingen zijn aangewezen. En ook deze verkiezingen zouden moeten wachten op de vol tooiing van de pacificatie. Het valt te betwijfelen of de Franse regering zonder rigoureuze beslissin gen uit de vicieuze cirkel zal kunnen geraken. In deze kolommen is maan den geleden bij twee gelegenheden een betoog geleverd voor de noodzaak van onderhandelingen. Ongetwijfeld plei ten vele argumenten tegen deze han delwijze, zeker in de officiële Franse gedachtengang, volgens welke de Al gerijnse nationalisten niets meer dan doodgewone bandieten en opstandelin gen tegen het wettige gezag zijn, en welke uitgaat van de fictie, dat Alge rije een integrerend deel van Frank rijk vormt. Er is voorts het feit, dat er niet in eigenlijke zin over een Al gerijnse nationaliteit kan worden ge sproken. Doch de werkelijkheid is toch wel enigszins anders. Zeker nu Marok ko en Tunesië onafhankelijk zijn ge worden, is de nationalistische vloed golf in Algerije niet meer te stuiten, zeker niet met uitsluitend militaire middelen. Op de gistermorgen gehouden vergade ring van de nu al bijna 18 weken stakende Amsterdamse taxichauffeurs z|jn de voor. stellen van de ondernemers over een ver hoging van het grondloon op basis van 42.70 met 3 pet op een uitkering van 2 pet over 1955 onder bepaalde voorwaarden, afgewezen. Met algemene stemmen werd besloten de actie voort te zetten. De woordvoerders van de stakingslei ding,, de heer D. Hooft, die de voor stellen besprak en er de visie van de sta kingsleiding op gaf, kwam tot de conclusie dat zij geen mogelijkheden bieden om te denken aan opheffing der staking. Wel is men verheugd aldus spreker over oe poging tot toenadering gedaan door middel van deze voorstellen en deze zijn een basis voor verdere onderhandelingen Deze voorstellen en de eisen van de chauf feurs zouden volgens hem een basis kun nen zijn waarop de ondernemers en de stakingsleiding bij elkaar zouden kunnen komen teneinde te geraken tot een com promis. De vergadering verenigde zich met deze conclusie, die ter kennis zal worden gebracht van de gemeentelijke commissie van advies voor het huurauto- en taxi bedrijf, die vandaag opnieuw in vergade ring op het stadhuis zou bijeenkomen. De voorgestelde verhoging van het grondloon zou ingaan op de datum, dat de door de ondernemers voorgestelde ta riefsverhoging door B. en W. wordt goed gekeurd. Deze en andere in de voorstel len genoemde voorwaarden t.a.v. de uit betaling maken het aldus het besluit van de vergadering onmogelijk deze voorstellen te aanvaarden. Door de voor stellen pogen de ondernemers, zo merkte de heer Hooft nog op, de stakers te dwin gen op het vlak van de tariefsverhoging. „De loonchauffeurs zien geen oplossing in tariefsverhoging". In de vergadering van de gemeentelijke adviescommissie is van werkgeverszijde toegezegd aldus een mededeling in de voorstellen dat geen rancunemaatrege len tegen de stakers zullen worden geno men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1