NIEUWS uit STAD en OMTREK Waarom de gemeente een hogere uitkering van het rijk wenst De plannen van de nieuwe muziekschool OUDE TIJD WEER 'N NIEUWE SCHOOL w I Geheugen-hulp In 1957 zal de woningbouw in Vlaardingen ongekende hoogten bereiken Metamorfose van donkere bunker tot vrolijk licht clubhuis 1 Uit die goede t Overzicht van de situatie in de gemeentelijke huishouding, zoals deze in dit jaar tot ontwikkeling kwam De zegening van auto's etc. HDVS naar EDO Burgerlijke Stand Kleuterschool in een noodgebouw mm Trekking serie C loterij „Prijzenbeurs" Dominicaanse missie avond Mijnenveger Sittard maakte proefvaart Het eigen home van R.-K. J.Y: „TOP"' J Burgerlijke Stand VAN ROTTERDAM DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 NSC PAGINA 2 Sloten werden gedempt in binnenstad ONZE VISSERSVLOOT NIEUWE SCHItüAMSCHE COURANT Nieuwe scholen Nieuw gymnasium etc. Deltaplan Aanzienlijk tekort PROPAGANDA SCHAAK- AVOND R.-K. SCHAAK VERENIGING „S. B. O." S.R.B. HIELD EXAMENS CARILLONBESPELING CHUNG-HING PRIMA KEUKEN IN ROTTERDAM: NED. VRACH I KNMARKT Relletjes in Delft Burgemeester blijft ver trouwen in de studenten behouden In aansluiting op hetgeen we deze week reeds mededeelden in verband met bet verzoek, door B. en W. aan de regering gericht inzake de ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, geven we hier nog een schrijven weer, door het college aan de raad gezonden en dat in de raadsvergadering van vrijdagavond a.s. behandeld zal worden. Ten overvloede vestigen we er nog de aandacht op, dat in het z.g. gemeente fonds van het rijk o.a. gelden worden gestort, die vroeger via de belastingen door de gemeenten zelf geïncasseerd worden. Ze moeten beschouwd worden als een vergoeding voor gederfde inkomsten. Bij de verdeling er van worden intussen bepaalde normen in acht genomen, die enige speling over laten. B. en W. betogen: Reeds bij de aanbie ding van de begroting voor het dienst jaar 1954 hebben wij onze bezorgdheid uitgesproken over de toekomstige finan ciële positie van onze gemeente. Haar kapitaalsuitgaven nemen van jaar tot jaar toe en daarmede stijgt de last van rente en afschrijvingen, die op de gewone dienst drukt. Die last was bij de begroting 1953 1.557.511.85; bij de begroting 1957 zal deze lijn gestegen tot 2.264.185.17. Deze kapitaalsuitgaven omvatten in de eerste plaats de investeringen, die noodza kelijk zijn door de uitbreiding van de stad in de polder Nleuwland en in de omgeving van het dorp Kethel. Dientengevolge moesten in Nieuwland een openbare, een christelijke en een rooms-katholieke school voor gewoon la ger onderwijs, alsmede een rooms-katho lieke u.l.o. school worden gebouwd. In Kethel verrees 'n rooms-katiholieke sohool en werd de ohristelijke school met 3 lo kalen vergroot. Drie scholen bestemd voor het buiten gewoon lager onderwijs werden aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan ge sticht. Aan het Dr. Wibautplein werd het Wijk- gebouw ingericht (3!/i ton plm.) In de omgeving van Kethel werden een aantal sportvelden aangelegd en nadert het openluchtbad met het daaraan ver bonden recreatie-oord zijn voltooing, met de daaraan verbonden kosten. Voor de verbinding van Kethel met Schiedam zün plannen voor bruggen en wegen gemaakt en reeds ten dele uitge voerd. In de tweede plaats moest de sanering van de oude stad ter hand worden geno men. De sloot in de St.-Annazusterstraat. de Noordmolengracht en het open riool ach ter de Vlaardingerstraat werden gedempt. Een riolering werd gelegd door de Zijl straat. langs de Noordvest en in de Dam- laan. Ook in het zuiden langs de Maas moesten werken worden uitgevoerd tot verbetering van de woongelegenheid in dit deel van de stad. Ter verbinding van de binnenstad met Nieuwland wordt een brug over de Noord- vest gebouwd. In de derde plaats dienden enige om vangrijke investeringen van exceptionele aard te worden gedaan. De belangrijke verkeersweg, die van oost naar west door onze gemeente loopt, werd verbeterd door profielwijziging en asfaltering en door Wij herinneren hier even aan de zege ning van auto's en andere gemotoriseerde vehikels, die a.s. zaterdag in de Warande te Schiedam zal plaats hebben voor be zitters van dergelijke voertuigen uit Schiedam en Vlaardingen. Deze zegening wordt georganiseerd door de r.-k. han delsreizigersvereniging St.-Christoffel. De laatste zegening hier ter stede vond plaats in 1949 en toen was er grote be langstelling voor de plechtigheid zowel van automobilisten als anderen. Velen hebben er een goede herinnering aan bewaard en zijn er zeker van aldus de bescherming van de patroonheilige van het. verkeer te hebben afgesmeekt zodat ongelukken werden voorkomen. Men ver. wacht ook thans een grote opkomst en vestigt er de aandacht op dat in de Wa rande ook de plaquette beschikbaar zal zijn verbonden aan de zegening. Men kan deze Zich desgevraagd aanschaffen. Dezer dagen zijn alle vissahersschepen van de haringvloot behouden in onze ha ven aangekomen. De vissoherij is dit jaar (1901) zonder ongelukken afgeloopen; alleen hadden er eenige loggers verlies van netten; toch zijn de resultaten nog al bevredigend. Van de trawlvisscherij arriveerden al hier 22 loggers en 5 bommen met versohe visch en van de haringvisscherij 102 log gers en 43 bommen, welke aanbrachten ongeveer 2500 last haring, te zamen 172 vischschepen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 12 december 1901). «MM» VOOm BCUHMAM (W OMSfJMftf 78ste Jaargang No. 23184 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 590943 ADVERTENTIES t 0.15 per mjn.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit, betaling. Elk woord meer 3 et. Maximum 90 woorden. AH» advertentie-orders wonden geaioten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor bet Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.90 per kwartaal, f 2.37 per maand en f 0.35 per week. verbreding van de Koemarktbrug. Voor de ondertunneling van de spoorbaan bij de Overschieseweg zijn reeds aanzienlij ke uitgaven gedaan. De nieuwe spuisluis nadert haar voltooing. In Oosterhout werd een schoolbuiten- huis ten gerieve van de schoolgaande jeugd gesticht. De Plantage en de daar langs lopende straten zijn en worden ver nieuwd en verbeterd. Doch hiermede is slechts een begin ge maakt zowel met de ontwikkeling van Nieuwland als met de sanering van de oude stad. Immers zullen nog in 1957 een nieuwe openbare school voor gewoon lager onder wijs en een daarbij behorende kleuter school, een nieuwe christelijke school met kleuterschool en een school voor gerefor meerd onderwijs in Nieuwland moeten worden gebouwd. De bestaande christe lijke school zal van een gymnastieklo kaal worden voorzien. Een nieuwe rooms- katholieke school in Kethel is eveneens noodzakelijk, In de binnenstad zullen vele honderden woningen moeten verdwijnen en als ge volg daarvan zullen grote sommen voor het aanleggen van nieuwe straten en voor de riolering worden uitgegeven. Voorts zij opgemerkt, dat de uigtaven die verband houden met de spoorwegplan nen aan de Overschieseweg zullen door lopen tot 1959. Verder moet er een nieuw gebouw voor het Gymnasium komen, een aula op de Algemene Begraafplaats en een nieuw stadhuis, terwijl het gemeente ziekenhuis kostbare verbeteringen zal moeten ondergaan en de restauratie van de linkervleugel van het museum niet lan ger kan worden uitgesteld. Daarby spreken wjj nog niet van de werken welke in het kader van hei Delta plan zullen moeten worden uitgevoerd. Het is duidelijk, dat de uitvoering van deze kapitaalswerken beslist noodzakelijk is en dat wij in ernstige mate tekort zou den schieten in de opvattingen van onze bestuurstaak, als wij niet geregeld hier mede voortgingen. Tot nu toe konden de uitgaven voor de gewone dienst, die van deze investeringen het gevolg zijn, uit de gewone inkomsten worden gedaan, zij het, dat met ingang van 1955 de precariorechten belangrijk moesten worden verhoogd. De definitieve uitkeringen uit het gemeentefonds waren steeds hoger dan mocht worden geraamd, zodat de opeenvolgende rekeningen zon der nadelig saldo sloten. De begroting 1956 vertoonde reeds een tekort van rond 123.000,— echter door een bijdrage van de kapitaaldienst gedekt. Wij achtten het toen nog niet nodig een verhoging van de algemene uitkering te verzoeken, omdat wij zoals later is ge bleken. terecht vertrouwden, dat in de loop van het jaar dit tekort zou verdwij nen. De competitie draait onverbiddelijk verder en de volgende wedstrijd brengt onze blauw-witten naar EDO in Haarlem. Gelet op de tot nu toe door beide clubs behaalde resultaten moet er een goede kans zijn op een overwinning, maar in het begin van de competitie is er nog moeilijk peil te trekken op de kracht van de verschillende ploegen. Bovendien zal Hermes er een extra schepje op moeten doen, omdat het vrij wel zeker is, dat Zaal, die zondag zo ver. dienstelijk speelde, niet van de partij zal kunnen zijn. Tengevolge van een botsing heeft hij een onwillige knie. Wel staat hiertegenover, dat Broeders weer zal kunnen spelen, doch het moderne voetbal eist snelle buitenspelers en dit vormt voor HDVS een probleem. Wij hebben echter goede moed, dat de elf jongens, die zondag in het veld zullen komen, be hield zullen zijn met het ernstige voorne men, om de punten mee naar Schiedam te nemen. De wedstrijd begint om 2 uur. Het 2e elftal ontvangt om 12 uur Storm vogels 2. Zondag werd, na een goede wedstrijd, met 32 verloren van RCH 2, zodat verwacht mag worden dat de reser ves er prijs op zullen stellen, nu de over winning te behalen. Er zal, dit in verband met de verander de omstandigheden, ƒ0.35 entree worden geheven voor alle rangen. Ingang Dam- laam. Het 3e elftal speelt in de Laan Spie- ringhoek tegen Overmaas 2 terwijl het 4e elftal speelt tegen ODS 2 in Dordrecht. GEBOREN: Jannie J.- d. van J. A. van Opijnen en J. A. J. M. Wiese. Antonius P. j„ z- van A. P. Korver en J- C. Groe- neweg. Canny, d. van C. v. d. Ree en J. Eokebus. Marianne, d. van M. de Ronde en T. Ziel. OVERLEDEN: J. M. van Kralingen 48 j-, vr, van A. v. d. Most. M. Hopman 54 j. De begroting voor het dienstjaar 1957 zal een aanzienlijk tekort vertonen. Het is onwaarschyniyk, dat de uitkeringsper centages van de algemene en van de be lastinguitkering zodanig zullen worden verhoogd, dat geen tekort van betekenis zal overblijven. Daarom staan wij thans voor de nood zaak een verhoging van het basisbedrag der algemene uitkering aan te vragen, al dus B. en W. De heer F. Mooncn, die op 1 scptem-' ber in dienst trad als directeur bij de nieuwe gevormde Schicdamse Toonkunst Muziekschool, heeft vele plannen, waar van er verschillende eerst in de toekomst kunnen worden verwezenlijkt, maar waar mee gedeeltelijk, bij voldoende deelne ming ook dit jaar al zal worden begon nen. Uiteraard was er reeds een begin, een erfenis van de beide scholen, waaruit de nieuwe is gevormd. In de eerste plaats was dat het Alge meen Vormend Muziek Onderwijs, de lessen, die ook nu de ruggegraat van de school zullen vormen. Er zijn voor dit gedeelte van het onderwijs, waar als het ware het A.B.C. van de muziek wordt geleerd, klassen voor leerlingen van alle leeftijden. Daarnaast en ook enigszins verweven met het A.V.M.O. zijn de blok fluitklassen. Voor hen die van muziek niets weten en dus ook niet kunnen zeg gen welk instrument zij het liefste zouden bespelen is een begintijd van één of twee jaar in een blokfluitkias voldoende om de deskundigen in de gelegenheid te stel len. een deskundig goed gefundeerd ad vies voor verdere studie te geven. Hoewel men uiteraard op iedere leef tijd met het nemen van muzieklessen kan beginnen is het toch wel ideaal, volgens de deskundigen, als kinderen van zes jaar reeds in de gelegenheid worden gesteld een begin met de studie te maken. Zelfs zijn er reeds aanvragen voor deze leef tijdsgroep en om aan deze aanvragen te kunnen voldoen gaat men bij Toonkunst op 1 oktober starten met een kleuterklas die onder leiding zal staan van mevr. M. Quak-Nass, onderwijzeres aan de Sio- school te Schiedam, die haar sporen op het gebied van muziekonderricht reeds heeft verdiend in Den Helder, waar zij een volksmuziekschool oprichtte. Vooral het kinderlied, dat in de grote re steden wel eens wordt verwaarloosd, wil zij bij deze lessen op de voorgrond stellen. Spel en zang gaan hier samen, volgens deskundigen een ideale combina tie. Voor de nog jongere kinderen, ook daar. voor zijn reeds aanvragen binnen geko men, geeft men lessen in Dalcroze- ritmiek, waarin muziek en lichaamsbe weging met elkaar worden verenigd. Iets anders dus dan ballet, waar de nadruk op de lichaamsbeweging wordt gelegd. De raad zal hierover vrijdagavond be-1 Mej. B. v. d. Mark zal deze lessen ge slissen. ven- Tot nu toe waren de lessen op de Vf belde, voor de fusie bestaande scholen geconcentreerd op leerlingen tussen 8 en 25 jaar. Voor volwassenen wil men op de nieuw gevormde school ook iets doen, namelijk het geven van z.g. luisterles sen. waar men zonder dat een muziektech- nisehe kennis noodzakelijk is, de belang stellenden het luisteren naar muziek wil trachten te vergemakkelijken. De lessen voor deze groep zullen worden gegeven door de heer Moonen zelf. Bij het privé onderricht zal men naast zang, ook declamatiecursussen kunnen volgen. Voor de verdere toekomst heeft de heer Moonen nog vele wensen. Naast de afdeling Ballet, momenteel met 150 leer lingen, zal er in de toekomst een volks dansgroep komen als daar voldoende be langstelling voor is. Graag zou men ook een bloeiende cursus voor orkestmusici zien omdat de taak van de school mede is, blazers en strijkers te leveren voor de bestaande Schiedamse orkesten. En voor zover er geen geschikte ensembles bestaan om de oud-leerlingen van de school op te nemen, wil men deze for meren. Zo wordt gedacht aan een goed kamerkoor. Volgend jaar ook wil men contact zoe ken met het Ned. Pijpersgilde, een insti tuut, dat het zelf bouwen van bamboe fluiten bevordert. Handenarbeid en mu ziekles gaan hierbij hand in hand. Ook een cursus voor koordirigenten staat voor de toekomst op het programma, een vor mingscursus om het werk van de koordi rigenten ook werkelijk tot een vak te verheffen. Naast de muzikale wensen zijn er ook nog materiële behoeften voor de nieuw gevormde school. Zo heeft men dringend behoefte aan een bibliotheek en zouden bij de lessen een pick up met een discotheek goedie dien sten kunnen doen. Aan de vooravond van het °P 3 okto ber te beginnen winterse,zoen. organi seerde de r.-k. schaakvereniging „S.B.O. in de benedenzaal van café restaurant „De Amsteltoron een schaakavond met het doel de katholieke schakers er nog eens aan te herinneren, dat wij hier in Schiedam al meer dan twintig jaar. in S.B.O. de enige r.-k. schaakvereniging bezitten. Het jaar 1955 was voor S.B.O. echter niet zo'n bar gunstig jaar! Door emigratie etc. naar elders was het leden tal teruggelopen en door deze contact avond hoopt men weer leden aan te trek ken om zodoende met twee tientallen aan de wintercompetitie van de „Nieuwe Rott. Schaakbond" te kunnen deelnemen. Na een welkomstwoord door de voor zitter, de heer H. Sonnemans, werd be gonnen met de aangekondigde gongwed strijd, waaraan zes groepen van vier spelers deelnamen. Hier werd dus niet tegen de klok gespeeld maar na elke 10 seconden moest op de slag van de gong een zet worden gedaan. Deze speelwijze kan een speler voor de zonderlingste si tuaties plaatsen en wee de man die zijn concentratie verliest!! De heren P. Lieshout, P. Binnenveld, W .Steenhouwer, W. de Gooyer en G. van Gasteren en de Engelsman Van Lö- vik, wisten zich in de prijzen te plaatsen. De resultaten van deze avond konden door het noteren van verschillende nieu we leden al direct worden geboekt. Wederom vond (gisteravond) in gebouw „Arcade" een trekking plaats van d« grote acht-weekse loterij plaats van de door harmonie-orkest „St.-Amforosius". De hoofdprijs, televisie, radio of was machine viel ditmaal op nummer 6577. Het dames- of herenrijwiel op nummer 11584 en het dames- of herenpolshorloge op nummer 3507. In het lotenverkoopklassement behiel den de dragers van de gele en groene truien hun positie stevig in handen, zo dat de stand aan de kop ongewijzigd is ge- bleven. Prijzen af te halen aan het bekende adres, Eendrachtstraat 46a, uitsluitend tussen 18.00 en 19.30. Verdere resultaten: waardebon van 20: 4777 7292; waardebon van 15: 3425 8966; waardebon van 10: 1016 2242 4590 4949 7515 8732 11021; waardebon van 5: 1939 3490 5334 5654 7977 11508 11692; waar debon van 2.50: 480 1305 1845 2423 2499 2692 3669 3959 3977 4325 5306 5519 6545 6620 6796 8144 8272 8279 8337 8344 8481 8915 9062 9608 10965 11559 11571 11708 11792 11882; waardebon van 1: 127 185 684 1350 1568 17022 1758 2075 2470 2634 2710 2925 3122 3680 3994 4059 4214 4568 4688 4696 4885 5239 5360 5850 6254 6295 6525 6541 6669 6761 6877 6991 7108 7454 7684 7927 8087 8101 8451 8671 8827 9482 10091 10278 10608 10691 10887 10888 10911 11283. Ter rectificatie van ons bericht van gisteren zij medegedeeld, dat kaarten voor Cs Dominicaanse mi9s>ie-avond, welke morgen plaats vindt, nog te ver krijgen zijn bij mej. S. Rabers, Over- schiesestraat 67. Het is weer enige tijd geleden dat le den van de „SRB" examen deden voor een van de Bondsdiploma's van de „KNBRD'' doch gisteravond hebben zes kandidaten het genoegen gehad te slagen voor diploma A van de Bond. Tevoren hadden examinatoren bestaan de uit mej. Van Uitert en de vice-voor- zitter van de „KNBRD" de heer van Gel deren, de kandidaten gepolst over hun theoretische kennis waarbij zowel het binnenwater als de verschillende zeestro mingen en getijden ter sprake kwamen en moesten verschillende reddingsmidde len gedemonstreerd worden. Gedurende de wintermaanden hadden deze leden ook een cursus gevolgd in E.H.B.O. zodat zdj allen in het bezit kwamen van het zo begeerde diploma. Dit waren mej. M. de Bruin, A. Broek, B. Simons en H. Zuidgeest. Verder de heren H. van Hattem en A. van Diest. De heer Figee, secretaris van de „SRB" bedankte het comité voor de pret tige wijze waarop het examen was afge nomen en bracht veel dank over namens het volledige bestuur aan de heer A. van Diest die behalve zelf kandidaat voor deze examens gelegenheid had gevonden om de leden die thans examen deden op te leiden. De heer Perd. Timmermans is voorne mens in verband met het neerleggen van zijn functie van stadstoeiaardier van Schiedam op a.s. zaterdagavond van 7 tot 8 uur een afscheidsconcert te geven op het carillon van de Grote of St.-Janstoren alhier. Woensdagmorgen om 7.30 waaide op scheepswerf Niestern de vlag in top van de aldaar gebouwde mijnenveger „Sit tard". Onder commando van luitenant ter zee 2e klasse, de heer v. d. Plas, ging de „Sittard" een proeftocht; ondernemen. Een en ander trok veel belangstelling. Spe ciaal voor deze gebouwde mijnenveger was de oude marinehaven uitgebaggerd. Om 4.30 was de ..Sittard" weer terug van een geslaagde proefvaart. CHINEES - INDISCH BESTAURANT Chinees - Indisch - Hollands IMenu Diners - Lunch Soupers - Dagschotels en A la carte OOK THUISBEZORGEN RUBENSPLEIN 4 TELEFOON 65827 HEDEN: Monopole Theater De held der Apachen (14 j.). Stedelijk Museum: elke dag van 1 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. ZATERDAG: Warande: Zegening auto's 2.30 tot 3.30. R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Volwaas e- n en maandag: 78.30; dinsdag: 1012, 25 en 78 30; woensdag: 2—5 en 7—8.30; donderdag: 10—12 en 25; vrijdag: 2—8 en 7—8 30; zaterdag: 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag: 2—4: donderdag: 45: zaterdag- 1 3 NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door de apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 6. VRIJDAG: Rott. Schouwburg, Aert van Nesstraat 120: Het Nederlands Ballet, 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein: De Tan te van Charley, door De Schouwspelers, 20.15 uur- BIOSCOPEN Programma's van 89 september t/m 4 oktober Arena: Dwars door de hel (18 j.) Capitol: Priivéhotel in Marseille (strikt volw.) Cen traal: Onrust in Marseille (volw.) Cineac: Charlie's tante (volw.) Colosseum: Het kasteel in de schaduw (14 j.) Harmonie: Operatie Tirpitz (14 j.) Lumière: In de slop pen van een wereldstad (18 J.) Lutusca: De avonturen van Quentin Durward (14 J.) Luxor: Een nacht van duizend angsten (18 J.J Metro: Vrouw van Rome (volw.) Pas sage (Schiedam): Gekweld geweten (18 j.) Prinses: Rook around the clock (14 j.) Opstand In Allegheny (14 J.) Thalia: De hofnar (a. 1.) 't Venster: Ralces (volw.) Victoria: The Benny Goodman story (a. 1.). ROTTERDAM, 26 Sept. 1956. 25-9 n.m. 455 ton stammen Tijen, 100 ton super Waspik, 355 ton rogge Weert, 500 ton cellulose Breda, 350 ton id Arnhem, 205 en 200 ton garnen Deventer, 200 en 127 ton gerst Maarssen, 240 ton ld. Hoogkerk, 127 ton id. Akkrum, 200 ton petr. cokes Latum, 150 en 102 ton tarwe Utrecht, 102 ton id. Roermond, 218 ton id. Leiden, 101 ton veevoer Hengelo, 312 ton haver Lochem. 166 ton id. Ravestein, 100 ton mais Almelo, 250 ton gerst Enschede, 125 ton id. Helmond. Totaal 90 reizen, 8 flet- reizen. 26-9, v.m., 170 ton mais Leeuwarden, 100 ton mais Ravestein, 95 ton koeken Deventer, 120 ton stammen Grouw, 250 en 150 ton rijst Wormerveer, 75 ton granen Raalte, 70 ton gerst Amsterdam. Tussen de vele grote huizenblokken, die grauw en massief in een snel tempo in Nieuwland uit de grond opschieten, kan men thans, ais een opvallende tegen stelling een licht houten bouwwerk zien oprqzen. Het is het nood-schoolgebouw dat ligt aan wat eens de kruising zal worden van de Burg. van Haa-renlaan en d'e Thor- beckesingel, beide straten zijn in grond vorm met enige moeite terug te traceren. Het optrekken vain dit houten gebouw gaat snel, want al het houtwerk is van te voren reeds in de timmerfabriek „De Oude Use!" in Terborg (de bouwer ook van het schoolbuitenhuis) klaargemaakt De tentoonstelling op 20 november 1955 van de wandelvereniging T.O.P. gaf toen al aan, dat deze op 2 juni 1955 opgerich te vereniging door Br. Amoldus niet al leen een wandelvereniging zou blijven. De motor van dit geheel zag hierin meer mogeiykheden, vooral na het eerste bivak in augustus met 32 jongens. En de wandelvereniging werd een jeugdvereni ging Voorzitter P. M. Thijssen begroette gis teravond in de bunker van het gemeente ziekenhuis de hoogeerwaarde deken R. Reijnen, broeder-overste en broeder Bla- sius, alsmede de leiders en verschillende ouders der „Arenden". T.O.P. heeft m een eigen home, al laat er nog veel t- wensen over, aldus spreker en is de ruim te eigenlijk te klein. De wandelverenigin T.O.P. zo snel uitgegroeid en nu al lf leden tellend, verdient de aandacht va kerk en gemeente. Een goede jeugdve eniging biedt zoveel mogelijkheden, voo al voor de jongens in hun moeilijke ja ren, na het verlaten der lagere schoo Deken R. Reijnen vond de romantic niet verloren gegaan in de donkere naai geestige bunker, nu omgetoverd tot ee vrolijk en licht clubhuis. Hoewel de ruim te eigenlijk te klein is weegt dit nadee ruimschoots op tegen alle gezelligheid die het de jongens biedt. Met de wens. dat de organisatie van T.O.P. een succes volle toekomst in zou gaan, verklaarde deken Reijnen het nieuwe clubjaar voor geopend. T.O.P. in vogelvlucht gaf het omstaan van de wandelclub aan, waarna de jon gens alleraardigste kleine schetsjes, zelf gerepeteerd, ten uitvoer brachten. Gevolgd door declamatie, muziek en zang. Professor Broodpap in vol ornaat met hoge hoed en toverstokje, bleek vinger- j vlug. In de pauze was er gelegenheid het nieuwe clubhuis, bestaande uit keuken, zaaltje, werkkamer en berghok te be- zichtigen. Vooral voor da werkkamer was 1 veel belangstelling. Ze is een juweeltje. Kleine scbroef- bamkjes, slijpsteemtjes, materiaal, keurig aa,n haakjes bevestigd, boeken, om de jongens wegwijs te maken in de wereld van triplex, raffia, houten speelgoed etc. Aan de nadere kant grote tuben verf, penselen (er schuilen Picasso's onder hen) Deken Reijnen in het nieuwe clubgebóuw van T, O. P. Een kleuterschool in een nood gebouw. De kleuters kijken vol be langstelling naar hun nieuwe „home" en de stukken passen precies op de be tonnen fundering. Vorige week is met het werk begonnen en over enkele weken zul len de leerlingen het kunnen betrekken. Het zijn dan leerlingen van de openba re Thorbeckeschool en de Christelijke Prinses Marijfcescbool in Nieuwland, die op hun oude school geen plaats meer kun nen krijgen. Dit noodgebouwtje is stevig gefundeerd omdat het gebouw, wanneer het geen dienst meer doet als nood-lagere school, kleuterschool. Het omvat drie leslokalen, kamers voor de onderwijzers en verder toiletten. Met uitbreiding is rekening ge houden, want in de nabije toekomst komt er naast de kleuterschool nog een Chris telijke school voor g.l.o.. Dit hoekje van de Burg. van Haaren- laan wordt een waar schoolcentrum, want aan de overkant, op een driehoekig stuk grond tegenover café Sport zal een acht- klassige openbare lagere school komen met een drieklassige kleuterschool. Van daag is de „eerste paal" hiervoor gesla gen. maar de aanbesteding moet nog ge schieden. Wel heeft de gemeenteraad zich allang geleden akkoord verklaard met de bouw. maar de vergunning heeft lang op zich laten wachten. Hierdoor en vooral ook door de snelle groei van Nieuwland is de noodtoestand ontsta,an, waardoor men ge dwongen is tot de bouw van de nood- schoollokalen. Rond 300 gezinnen zullen dit jaar nog gelukkig kunnen worden gemaakt met 'n nieuwe woning. Van de in aanbouw zjjnde woningen kunnen er rond 300 dit jaar nog worden betrokken. Daarmee zullen in 1956 ruim 750 woningen gereed z(jn gekomen. Een tqdeiyk dieptepunt in de Viaarding- se woningbouw, die de laatste jaren rond 1000 woningen heeft opgeleverd. Tijde- lijk, want het aantal woningen, dat in 1887 betrokken zal kunnen worden, kan op 1300 a 1500 worden geschat. Met deze laatfie getallen worden de geruchten gelogen straft, ais zou de invoering van de woning bouw in streekverband een terugslag be werkstelligen in de strqd tegen de woning nood. Integendeel, juist als gevolg hier van zullen in 1957 in Vlaardingen meer woningen gereed komen, dan ooit eerder het geval is geweest. Welke woningen zullen dit jaar nog kun nen worden betrokken? De helft van de 134 woningen aan de Burg. Prulssingel van Patrimoniums Woningen; de ruim 40 woningen van het 7 verdiepingen tellende Van Heutszflat aan de Floreslaan; de 90 woningen boven de winkelpanden aan de Korte Hoogstraat en een deel van het wo ningcomplex van de gebr. Both aan de Van Hogendorplaan, alsmede nog een aan tal vrije woningen aan dezelfde laan. Vanwaar de tijdelijke terugslag ln de Vlaardingse woningbouw? Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad alvorens de bouw in streekverband in kannen en kruiken was. Met de Vlaardingse wethou der van stadsuitbreiding, de heer T. de Bruyn als grote animator, slaagden de gemeenten in het Waterweg-Maas-Lekge- V bied erin, van het rijk toestemming te krij gen zelf de organisatie van de woning bouw in dit gebied ter hand te nemen. Doch het duurde tot april van dit jaar, voordat hiervoor de rijksgoedkeuring werd verleend en daadwerkelijk met de uitvoe ring van het door de streekcommissie uit gestippeld bouwschema kon worden begon nen. Wat zien we in Vlaardingen 5 maan den later als resultaat? Alleen al in de Westwijk staat de bouw van 1000 wonin gen op stapel, die in de loop van 1957 zul len kunnen worden betrokken. Begonnen is reeds met de bouw van 286 woningwet woningen door de bouwcombinatie De Winter en Dura's Aannemings Mij, van 58 woningen door de Combinatie Vier en van een aantal bungalows door de Midden Ned. Bouw Mij. In de loop van de volgende maand be gint Gebr. B. en P. Both met de bouw van 290 woningen. Van Luitgaarden uit R'dam (Van onze correspondent) Burgemeester D. de Loor van Delft, heeft woensdagavond tijdens een verga dering van de gemeenteraad, medege deeld. dat hij de ongeregeldheden van afgelopen vrijdag betreurt en de gebeur tenissen ten sterkste afkeurt. „Ik blijf echter mijn vertrouwen in de studenten behouden", aldus de heer De Loor. „Dit vertrouwen is niet beschaamd ook 'niet door deze incidenten. De ontgroening maakt een tijdperk van verbeteringen door en hierin is thans reeds een kente ring ten goede te bespeuren, zo zelfs, dat gezegd kan wordên dat de ontgroening dit jaar op uitnemende wijze is ge schied." In hoofdzaak weet de burgemeester de incidenten aan een overdadig gebruik van alcohol Door het gebruik van al coholica raakten enkele heethoofdige oudere-jaars bun remmen kwijt. Aan dit onderwerp werd ook aandacht bwteed door ir. G- Plantema (PvdA), die het optreden van de studenten ernstig veroordeelde. „Jjjiat het gebruik van al cohol is hinderlijk. Het bergt gevaren in zich als jongens van 16 of 17 jaar oud, juist i" bet, begin van hun studententijd, worden gewend aan het gebruik hiervan. Het naar buiten demonstreren van drank, misbruik, zoals vrijdag is gebeurd, is bij zonder onjuist, evenals het enthousiasme om duidelijk te maken: „O. wat drinken wen toch veel!" Men móet °P dit punt bijzonder voorzichtig zijn." De heer De Loor raadde de Delftse studenten tenslotte aan, het nihillisme en het cynisme te overwinnen. De typ;sch conservatieve opvattingen in het Delftse studentenleven zullen opzij moeten wor den gezet. Gebruiken uit de negentiende eeuw stammend, kunnen in deze nieuwe tijd niet meer getolereerd worden." zal volgen met de bouw van 138 woningen naast het bouwcomplex van de Gebr. Both terwijl voorts de bouw tegemoet kan wor den gezien van twee flats met resp. 132 en 96 woningen. Bovendien zal binnen enkele weken met de eerste woningbouw in de tweede buurt van de Westwpk. buurt Lage Weide, wor den begonnen. Met particuliere woning bouw door Van Vliet en Overdelinden te Vlaardingen en de Midden-Ned. Bouw Mij. uit Bilthoven. Ook de bouwcombinatie Muys De Winter en Dura's Aannemings- Mij. zaj daar met de bouw van 200 wo ningwetwoningen beginnen. Ook buiten de Westwijk zal de woning bouw in Vlaardingen niet stil staan. We denken aan de twee grote flats bij de nieuwe Verkeerstunnel: de in aanbouw- zijnde luxe U-flat van Wereldhaven met 64 woningen en de hoge flat met 80 wo ningen van het makelaarskantoor Slijk uit Rotterdam. Met de bouw van deze flat zal in de looi» van de volgende week worden aangevan gen. Wethouder De Brnyn is uitgenodigd de eerste paal te slaan. We denken voort aan de 48 woningen van Terleth aan de Kethelweg en aan de twee Uiver-flats van de Gebr. B. en P. Both aan de Sportlaan, met ieder 53 wo ningen. De bouw van deze flats komt dit jaar nog in uitvoering. Ziehier de praktijk van de woningbouw in streekverband. zo als deze in Vlaardingen bezig is te spre ken. vlaardingen. de oude haringstad, gaat zijn wieken uitslaan. Aangiften op 25 september: BEVALLEN: M Tol geb. v d Heijden z. A A de Ruiter geb. Blind d. P v Liemprd geb Alewijn z. M Spek geb. v Buuren z. -- M Janse geb. Boeree z. E de Rek geb. Schoonbrood d. H v d Hoek geb. v Stek z. g Cleijpool geb Anink z. A Dam geb. Hulswit z. M T Schenk geb. Meyer z J v d Sterren geb Kroon d. E v d Stelt geb. Bos d. A M Stuiits geb. de Nijs z. C Spek snijder geb Hoogerwaard d. J M E Jongen geb. Wolters z J MMhlmann geb. v Egmond d. L Vieten geb. Marechal d. E v Bergeijk geb. Quispei d. C H v Jole geb. Bakermans z MC Jansen geb. de Looff d M J Ne- d'erlof geb. Jansen z. A W L Hoogstad geb. Boone z. A Schaafsma geb. Swaen z. F J A Poot geb. de Bakker d. C M Commas geb. v Vlijmen d. C G L Breeveld geb. Sohulte z. G M Kamminga geb. v d Bekke d. C Mol geb Hoogendam d. J Onink geb Klop d. J Boxma geb Ouwerkerk z. P de Waal geb. v d Berg z. Cv Driel geb. v Keulen z. M v 't Hof geb Ben them d. J de Nooiier geb. v d Lelij z. D M v d Wielen d H C Veldboer geb. v d Kooij d. G Homburg geb. v Dijk d. E de Waard geb. de Groot z. C Hoek geb. Dartee z. G M v Steen geb. Buts d. J Stark geb. Nonner d. J p" Lagendijk geb. Sassen d. A A M Bakker geb. v Bokkum z. OVERLEDEN: F Jooren, man van LAM Thomas 68 j. N Kamp, vrouw van F Zijden- bos 50 j. - J H A Goossens, man van H W M v Vlerken 76 j. N Jungerius, ong. vrouw 84 1. j Rietveld, man van K 't Hooft T2 j. I C Kop dochter 2 j. M C Pattenier, vrouw geh. gew met L. Vroegindeweij 62 j. H J Brohm, man geh. gew. met L. Groenenberg 85 j. D J E Verheij. vrouw van L J v Loon f50 j. p Nelisse, man van MA Oerlemans 52 j. J de Groot, vrouw geh. gew. met T v Ommeren 84 j. T A Goeman, man geh. gew met N Drees 71 j. G C Fransen, vrouw geh. gew. met A F Rieke 63 j. - F H Janecek, vrouw van J Verbuist 45 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2