Bezoek can het Koptische centrum in Cairo IN HET LAND VAN NASSER (5) Dulles vraagt om „geduld eu vindingrijkneici BOLSHOI-BALLETGROEP TOCH NAAR LONDEN? Kelder waar Jozef en Maria een j HET IDEALE KABINET Geen plannen voor kanaal-boy cot Nehroe confereert met Emir Feisal PAGINA 5 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 Stoffige dollar DE DIENSTPLICHT IN WEST-DUITSLAND (Advertenties Ik liep een stuk of tien uitgesleten tre- oen af en stond voor een spaarzaam ver licht gewelf, waarin zeker dertig centi meter water stond. „Daar in die hoek, waar zich die nis bevindt, is de oorspronkelijke plek ge weest," echode de stem van Vader Bistra- vos van boven. „Dat vat, dat u daar ziet, wordt voor het dopen yan kinderen ge bruikt De kelder is alleen 's zomers vochtig, omdat het grondwater dan door de hoge Nijlstand stijgt „Kom nu maar weer hier," schreeuwde de geestelijke tegen me, nadat ik niet lan ger dan een halve minuut had rond geke ken. En toen ik weer naast hem stond, bood hij me een boekje van misschien ■ijfhonderd woorden aan, dat een beschrij ving van de St.-Sargius gaf en op z'n loogst een kwartje zou mogen kosten. Bij 'ader Bistravos was de prijs echter bijna een rijksdaalder, maar daarvoor had hij het geschriftje ook zelf uitgegeven Ik betaalde en toen hij mij het wisselgeld terug wilde geven, zei hij dat hij er uiter aard geen enkel bezwaar tegen zou hebben als ik iets „aan de kerk" iou willen geven. Hij raakte een bakje aan, dat naast zijn boekjes stond en waarop een Amerikaanse dollar lag. die, naar ik me later heb laten vertellen, al minstens tien jaar op het zelf de plekje vertoefde. „Houdt u dat wisselgeld dan maar",zei ik gul. „Dank u," klonk het koel en ik kreeg niet de indruk, dat Vader Bistravos mijn twee piaster 0.22> bijzonder waardeerde. Hij vertelde me tenminste nog op ge haaste toon, dat Markus in het jaar 63 na Christus de Koptische kerk gegrondvest had en liet me toen snel uit. Nou ja, uitla ten Hij zei, dat ik nu alles gezien en ge hoord had en begaf «ich gezwind naar twee Amerikanen, die in gezelschap van een Koptische gids „twinti^piaster, me. neer, ik ben ook een christen* voor de preekstoel stonden. LINK VAN BRUGGEN op stevige basis. Kunsten en Wetenschappen onder Abe Linkstra. Spoten Vrolijk heid onder Toon Kan. Verder afschaffing belastingen, verhoogd staatspensioen voor alle meerderjarigen en vrij roken: Lexington van America's Best Tobaccos. Vader Georg Bistravos, pastoor van de St.-Sargius, het oudste kerkje van Cairo, in zijn jonge jaren. „Dat is St.-Barbara," verklaarde hij, toen we in een donkere gang naast de schrijn stonden. Hij toonde me een schil derij, waarop ik met moeite de contouren van een zittende vrouw kon herkennen en waarvoor, aan een touwtje, zakdoekjes, lintjes, strikjes en zelfs dasjes hingen. Er onder lag een langwerpig, roodfluwelen kussen, waarin zich de beenderen van de heilige zouden bevinden. Vader Bistravos drukte het kussen aan de lippen, rammelde er wat mee en zei: „Hoor je wel, hier zitten ze in „Kan ik ze eens zien, vader?" vroeg ik De pastoor leek even heel verbaasd te zijn. Hij herstelde zich echter onmiddellijk en maakte me met veel woorden duidelijk, dat de eredienst van de Koptische kerk dit niet toeliet. „Wat betekenen die strikjes en die lint. jes, die daar voor St.-Barbara hangen?" vroeg ik toen. ,Ze zijn afkomstig van mensen, die ziek zijn", zei de geestelijke. „Ze worden door familieleden hier naar toe gebracht en ze betalen er natuurlijk voorWeet u overigens wat ik verdien? De laatste zin werd er plompverloren aan toe ge voegd. „Ik heb geen idee", antwoordde ik. "Niks," zei Vadier Bistravos met een glimlach. „Officieel niks helemaal niks „Maar waar leeft u dan van? „Van het sluiten van huwelijken, het schrijven, van amuletten en natuurlijk van giften We waren bij een kelder aangekomen, of eigenlijk bij een stenen trap, die naar een donker hol onder de grond voerde. ,,Ga maar naar binnenzei^ de pas- toor van, de St-Sargius. »Dit ls plaats, waar Maria en het KindeKe Jesus zijn ondergebracht geweesttoen ze naar Egypte moesten vluchten Ja daal maar'af... Ik zelf ga niet mee, want ik ben al meer dan twintig jaar aan deze ke*k verbonden en zie de kel der dagelijks l* **11 Met betrekking tot de Suezkanaalgel- den merkte Dulles op. dat er plannen zijn gemaakt om te voorkomen, dat de tol. gelden rechtstreeks aan Egypte worden afgedragen en. om betalingen aan Egypte slechts dan toe te staan wanneer ze ook door de gebruiksorganisatie zelf kunnen worden gedaan. Volgens de statuten van de organisatie van kanaalgebru'.kers is de organisatie gemachtigd zekere beta lingen aan Egypte te doen. wanneer blijkt dat Egypte niet bij machte is het kanaal uit eigen middelen te onderhouden. Dulles betreurde voorts het uitbreken van nieuwe grensschermutrelingen tus sen Israël en Jordanië. mj"vr hij zag op het moment aeen directe betrekking tus sen dit gebruiken van geweld en de si tuatie van het Suezkanaal. Over Israël zei Dulles verder, dat ook dit land ge bruik zal kunnen maken van de facili teiten die de organisatie van kanaalge bruikers zal bieden, maar Israël zal geen lid van deze organisatie kunnen worden, omdat voor toelating als lid gesteld wordt dat het land in het vorige jaar een door- vaarttonnage van minstens een miljoen brutoregisterton moet hebben, of wel, dat 50 pet van zijn invoer via het kanaal moet komen. Gevraagd of de Verenigde Staten be reid zün, financiële steun te geven voor de aanleg van pijpleidingen door Israël of Turkije, merkte Dulles op, dat het de betrokken oliemaatschappijen niet aan de middelen ontbreekt om zelf dergelijke projecten uit te voeren en dat hiervoor dus geen staatsgelden nodig zijn. Op zün wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. John Foster Dulles gis teren een te voren opgestelde verklaring voorgelezen, waarin hij aandringt op ge duld en vindingrijkheid inzake het ge schil om het Suezkanaal. Dulles sprak de hoop uit. dat op deze manier een oplos sing waarmede beide partijen het eens zijn, zai worden gevonden. Volgens de minister bestaat er een goede kans. dat Egypte uiteindelijk het belang zal in zien van samenwerking met de landen, die van het Suezkanaal gebruik maken, in- piaats van deze landen tegen te werken. H« verklaarde te hopen, dat de behan deling in de Veiligheidsraad, die gis teren begonnen is, tot een rechtvaardige oplossing van het geschil zal leiden, e.e.a. in de geest van het Handvest van de Verenigde Naties. Toen aan de heer Dulles vervolgens een aantal vragen betreffende de Suezcrisis in het algemeen werden gesteld, ant woordde hij, dat de landen, die gebruik maken van het kanaal geen boycot van het Suezkanaal kunnen instellen en dat zij dit ook niet van plan zijn. Vervolgens verklaarde Dulles, dat deelneming aan de organisatie van Suez- kanaalgebruikers geen enkele verplich ting om gezamenlijk op te treden of om de route orp Kaap de Goede Hoop te gebruiken inhield. „Elk schip moet zelf beslissen wat het doet." zo zeide hij. Dul les verklaarde, dat er een zekere dwang zou worden opgelegd aan de Amerikaan se schepen, ongeveer overeenkomend met de voorschriften, die aan Britse en Fran se schepen zijn gegeven, maar niemand, die zich bij de organisatie aansluit is ver plicht specifieke maatregelen te tref fen. In elk geval zouden toch de schepen van enkele landen, die niet bij de orga nisatie van kanaalgebruikers zijn aange sloten. het kanaal blijven gebruiken zo lang het open is. Bovendien moeten de geallieerden voor ogen houden, dat het op de lange duur niet bepaald een voor delige onderneming is het kanaal te boy cotten. aldus de minister. Dulles zei dat de opbrengst uit pas sagegelden voor de Egyptische economie niet van vitale betekenis is. Toen Dulles werd gevraagd of de Ver enigde Staten de Britse en Franse hou ding in de Veiligheidsraad zullen steu nen, antwoordde hü, dat dat in het al gemeen inderdaad het geval zal zün. Dul les nam aan. dat het Franse en Britse betoog in algemene lijnen de in de beide Londense conferenties bereikte resultaten zal volgen. Als dit werkeiük het geval zal zün. dan zullen de Verenigde Staten zich hier achter stellen, zo zei de mi nister. De Bondsdagfraetie van de Westduitse Christen-Democratische Unie heeft zich woensdag op een besloten vergadering uitgesproken voor een dienstplicht van twaalf maanden en niet 18 maanden, zo als aanvankelijk was voorgesteld. hij tegelijkertijd tot het rozenkransgebed voor de vrede opriep. Voorts stelde mgr. Beresztoczy voor, voortaan de 18e mei, de dag van de Verschijningen in Fatima, als „Dag van de Vrede" te vieren. Hij wilde tevens in de nabije toekomst een Hongaarse Katholiekendag in het leven roepen. Tenslotte spoorde mgr.Beresztoczy alle naar het buitenland gevluchte Hon gaarse geestelijken aan naar het vader land terug te keren. De priesters wor den met grote vreugde door de gelovi gen verwacht, zo zeide hij. en „hun terugkeer betekent geen risico, aange zien de regering aan allen die terug komen verzekerd heeft, dat zij niet zul len worden gestraft". In Hongaarse katholieke kringen in Wenen merkt men omtrent dit opzien barende nieuws op. dat de pogingen tot nauwer contact met het westen positief beoordeeld behoren te worden. De leden van het geestelijk „Vredescomité" willen, zo stelt men hier vast, kennelijk ae esca pades goedmaken, waardoor zij tijdens het Stalinistische tijdvak afkeuring van alle goedwillenden hebben ervaren. Dat dit „eerherstel" klaarblijkelijk ook in de lijn ligt van de politiek, welke aartsbisschop Grösz volgt, blijkt uit zijn ingrijpen in de gang van zaken bij het Comité Ove rigens merkt men op, dat de leden van het Vredescomité meestal niet geëxcom municeerd zijn en dat hét van verschil lende priesters vaststaat, dat zij nooit met de communisten gecollaboreerd heb ben. Velen doen slechts mee, om op gods dienstig terrein vrijheid te hebben. Aldus meldt het K.N.P. De Indiase premier, de heer Jawaharlal Nehroe, heeft gisteren te Ryadh, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, over de Suezkwestie gesproken met Emir Feisal, premier en minister van Buitenlandse zaken van Saoedi-Arabië. Emir Feisal is een broer van koning Saoed. Emir Feisal verklaarde tegenover Neh roe, dat koning Saoed van oordeel is, dat de kwestie op vreedzame wijze dient te worden geregeld in het kader van de Verenigde Naties, aldus werd verno men in kringen, die nauwe betrekking met het koninklpke paleis te Ryadh onderhouden. Verder spraken beide politici onder an dere over de toenemende spanning aan de grenzen van Israël. In ambtelijke kringen te Ryadh werd Nehroes bezoek „een groot succes" ge noemd. De vooruitzichten voor de toe komstige samenwerking tussen India en de Arabische staten zijn goed. aldus was men in deze kringen van oordeel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5