Herleefde vogelzang en bruiloftsvluchl der mieren ■l Li De reserves belopen ongeveer f 547 miljoen ssj&ji y tszrsx P SSSS3 herfstdepressies OP I WIEKEN Tal van gepluimde gasten bezoeken ons land Onze dagelijkse i KB.' «S55S.~S IVÖRöLDeïandpasla van standing Luchtwaardigheid straalverkeersvlieg- tuigen Voertuigen van weg- piraten worden ver nietigd Grootste ertsboot ooit in Rotterdam Vóór 1970 bemande aardsatelliet? MET REGEN Algemeen Werkloosheids fonds en IVachtgeldfondsen Premieverlaging waarschijnlijk DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 PAGINA 7 Vlinders en mieren Vogels opnieuw te horen Nieuwe verrassingen Visarend Voorzichtige houding nood zakelijk De bij dit artikel geplaatste foto's zijn van C. R. Tolman- Mussche. Doodshoofdvlinder Nog meer attracties Oplossing van gisteren V arm PERZIE WEET GEEN RAAD MET „SPUITER" BPM-technici naar oliebron te Qum HILARY Mabel Barnes Grundy B.M.R.S. Reserves naderen maximale omvang Inkomsten en uitgaven in 1954 TELEVISIE afrasteringsdraad af de insektenjacht be oefenden. Tapuiten zijn gemakkelijk te determineren, doordat de stuit opmerke lijk wit is en dit geldt ook voor de staart- zijden Hij bewoont vooral onze heiden en duinen waar hij bij voorkeur nestelt in de holen van konijnen. Nu de gelede ren van deze laatste door de myxomatose ten zeerste zijn gedund, vraagt men zich af hoe hij mettertijd het woningprobleem zal weten op te lossen. De tapuit komt m heel Europa voor, IJsland daarbij puf- grepen, en de exemplaren, die men in de nazomer en herfst buiten hun natuurlijk milieu ziet verschijnen wij namen ze ook waar in de Eemnesser polder zijn zeer waarschijnlijk overwegend buiten landers. Tot de vogels, die ik bij de Eemnesser Zomerdijkwaaien in voorjaar en zomer strijk en zet, aanschouw, behoort de pur perreiger, die in ons land een rariteit mag worden genoemd. Trouwens, in geheel ons werelddeel, het zuiden daarvan uit gezonderd, komt hij nergens anders voor dan ten onzent. Die „Eemnesser" purper- refters zijn daar ter plaatse geen broed- vogels maar ongetwijfeld afkomstig van de kolonie, die het Naardermeer rijk is. Zii beoefenen daar in het waaienland- schap alleen de vis- én muizenvangst. Ook op 11 september waren zij daar weer aanwezig maar toen ik daar aan de oever van één der dijkdoorbraakpiassen zat, floepte uit de ruige rimboe van riet lis dodden en andere planten plots een forse bruinachtige gele vogel met een ingewik kelde donkere streep- en vlektekenmg op. Een nieuweling in onze tuinen: de zui- denwindlelie. Een landkaartje legt een bezoek af.. De doodshoofdvlinder; een immigrant, die een piepend geluid kan voortbren gen, tegen een rietmat. Toen wij op de eerste dag van de herfst maand aan de oever van het IJselmeer vertoefden, ongeveer ter plaatse, waar de Eemnesser-Meent en Zomerdijk elkaar ontmoeten liepen wij ondanks de dikke trui en camouflagejas toCh nog te bibbe ren. De kille noordooster en de ochtend- regen schiepen een onbehaaglijke sfeer, maar toen wij nog slechts een half uur hadden gezworven, meenden wi al mogen concluderen, dat het, ondanks a - les. een puike dag was. Dit was een zeer vlotte waardering, maar toch wel gemot - veerd, want op ze'ker ogenblik zagen wij de eerste grauwe ganzen van het seizoen, een zevental, zich aftekenen tegen de fletse lucht. Het waren de voorlopers van de scharen, die later in de maand en tot in novemlber toe hun wiglijnen over de hemel plegen te trekken. Toch was onze waarneming niet een primeur, want de jager die wij tegenkwamen, had de eer ste grauwen" juist een dag tevoren op gemerkt, maar wat deed het er eigenlijk toe, dat'hij ons een etmaal voor was. Er waren nog allerlei andere vogels, die onze belangstelling hadden toen wij behalve het kustgedeelte ookhet beien den-de waaienlandsehap langs de b 1 genoemde diiken in onze zwerfroute op namen Telkens scheerden golven sterns, die al'in iuli en augustus door een op zienbarende reislust waren aangegrepen, laag over wei en water en boven de riet kragen langs de voormalige Zuiderzee schommelden prooi-zoekend de bruine kiekendieven. Van alle kanten floten ae wulpen, maar hun kleinere verwant, de regenwulp, die in de beide voorafgaande zomermaanden dag-m-dag-uit veelal op grote hoogte zijn bibberstem liet weer klinken was nog maar door enkele in dividuen vertegenwoordigd. Dit waren nakomers. Er was ook nog een groepje kemphanen aanwezig, maar van de bonte, uitvoerige oorpluimen en halskragen der mannetjes was niets meer overgebleven. Zij droegen nu hetzelfde pakje als de wijf ies, maar waren daarvan toch nog wel te 'onderscheiden, doordat zij aanmerke lijk groter zijn. De volgende negen dagen van de eerste decade onthaalden ons meermalen op plensbuien, maar hen kenmerkten ook dikwijls opklaringen en somseen aangename koelte. Rechtstreeks zomers was het weer weliswaar niet, maar het vlindervertier wees er niette min op, dat het kwik tot 60 gr. F. of zelfs hoger steeg. Witjes vlogen van bloem naar bloem en dit voorbeeld volgden eveneens de citroentjes en dagpauwogen, die met hommels, zweefvliegjes en zon- minnende gamma-uilen vaak gezamenlijk aan de buddleia-dis zaten. Aardig was een verschijnsel, op 5 september uitge lokt door het oplopen van de tempera tuur. Een uitgebreide bewolking tem perde de zonnestraling, maar het was broeierig. Om half zes 's middags naar de brievenbus wandelend, zag ik in vijf minuten tijds hoe op drie uit elkaar lig gende plekken massa's mierenmannetjes, Horizontaal: 1 vaartuig (afk.), 3 klaar, 5 huidopening, 9 zoals de akten getuigen (lat afk.) 10 hoofdtooi, 12 heilige (afk.), 13 schouderholte, 16 boom, 19 familielid, 20 reeks, 21 meisjesnaam, 22 in orde (afk.), 23 de dato (afk), 24 sportterm (afk). 25 Per expresse (afk), 26 meisjesnaam. 28 fr. pers. vnw„ 30 zangnoot, 32 negerdorp, 33 ruim, 35 anno (afk.), 37 legerafdeling, 40 lidwoord, 41 pl. in Gelderland, 42 titel (afk.), 43'goud (fr.). Verticaal;,l tegenvaller, 2 naamloze ven nootschap (fr.) 3 bouwland, 4 fr. munt, 5 rivier in Italië, 6 larie, 7 bestaat, 8 fr. voegwoord, 11 voegwoord, 14 lijst, 15 zijde v. h. schip waar de wind uitgaat, 16 zang- noot, 17 pl. in Utrecht, 18 maanstand (afk.), 25 eenh. v. kracht (afk.), 26 soort dans, 27 geogr. aanduiding (afk.), 28 titel (afk.), 29 inhoudsmaat^ 31 wondvocht, 34 fr. lidwoord, 35 spi', 36[jongensnaam 38 water in Friesland, 39 hetzelfde (afk.), 40 zangnoot. die zich vleugels hadden aangemeten, uit spleten en kieren van stoep- of tuin padtegels kropen- Het was een glanzende, wriemelende menigte, waarvan de ver schillende individuen naar de toppen van grassen of andere planten kropen om van deze verhevenheden af zich in de lucm te werpen. Zij ondernamen dus hun Drui- loftsvlucht en mijn zwerftnakker W. A. van Elmpt, die toen elders m hoest op pad was, stelde op weer twee andere plaatsen de bedrijvigheid der gevleugel de mieren vast. In mijn woonplaats zullen die dag ongetwijfeld vele tienduizenden mieren tegelijkertijd bij deze „ruimte vaart" betrokken zijn. geweest. En hoe gedroegen de mieren zioh die dag elders in ons land? Gegevens dienaangaande zouden mij zeer interesseren. Een ander verschijnsel trok in de eer ste decade eveneens de aandacht: de her leving en verlevendiging van de vogel zang. Op de 2e september zong in mijn tuin de fitis weer zijn half blij, half wee moedig deuntje en de volgende dagen waren ook de spreeuwen, die een glan zend bont pakje droegen, van de partij. Soms zaten zij als solisten op de schoor steen pijp of dakgoot hun potpourietjes te kwelen. Je zag daar hoe hun zangijver de keelveren deed trillen en vaak was vleugelgeklap het begeleidend verschijn sel van hiun opgetogen musiceren. Ook gebeurde het wel, dat zij gezamenlijk hun aria's ten beste gaven. Tegelijkertijd koerden de houtduiven, de tjieftjaf noem de onophoudelijk zijn naam en er was ook een enkele heggemus, die de lente in het hoofd had. Energiek lieten bovendien win- terkoningin hun wekkers aflopen. Ik zal er maar dadelijk aan toevoegen, dat in de tweede decade met haar prettige tempe ratuurstijgingen de vogels nog beter op dreef geraakten en dat toen ook de kool mezen hun vrolijke wijsjes kweelden. Talrijker werden toen tevens de boom kruipers, die luider dan ooit hun tie-hi-hi riepen, hoog en helder. En, zowaar, ook de merels begonnen soms weer te zingen. Sommige van hen rondden hun tonen af, vol en gaaf als in de lente, weer andere en wel de meeste bepaalden zich tot een lang aangehouden sotto voce-lied. Het begon de merels voor de wind te gaan. Gulzig schrokken zii de rode zaad mantels van de taxusvruchten naar bin nen en toen de vlierbessen en de vruch ten van de Amerikaanse vogeikers hoe langer hoe meer begonnen te rijpen, bra ken voor de gietelingen feestdagen aan, maar ook de spreeuwen lieten zich niet onbetuigd. En als zij zich rond hadden ge geten, weerklonk hun digestiezang vaak als een collectief gezwatel, dat klonk, als of er een melodieus ruisende bries op stak. De ringmussen in mijn tuin snoep ten eveneens van de vlierbessen, maar muzikaal reageerden zij op generlei wijze: zij zwegen in alle talen. Het vorderen van de zomer weerspie gelde zich ook in het verschijnen van ge vederde gasten in landschappen, waar zij in de broedtijd niet voorkwamen. Dat er voeren wij b.v. op 8 september, toen wij van Putten-station naar de Gelderse kust zwierven. Op onze tocht naar het IJssel- meer genoten wij onderweg volop van de dotters en weidekoekoeksbloemen, die voor de tweede maal waren gaan bloeien en van de kale jonkers, die voor een bui tengewone verrassing zorgden, daar wij op drie ver uiteengelegen plaatsen exem plaren ontdekten, die niet „rood", maar zuiver Wit bloeiden. Ditzelfde verschijn- sel hebben wij in de loop der tijden, ook vastgesteld bij speer- en akkerdistel en eveneens bij struiken, dophei, katten- doorn en behaarde boterbloem. Langs ons pad wemelde het van fraaie blauwe kno pen. en edele knautia s en toen wij de kust hadden bereikt, merkten wij, dat ook twee Veronica-soorten, de beekpunge en de waterereprijs nog steeds hun beste beentje voorzetten. Prof. Lucio Lazzarino uit Pisa, hoog leraar in de vliegtuigbouwkunde aan de universiteit aldaar, heeft op het tweede Europese congres voor luchtvaarttech niek, dat momenteel in Scheveningen wordt gehouden, gesproken over de tech nische voorwaarden voor de luchtwaar digheid van verkeersvliegtuigen met straalmotoren. In een uitvoerig betoog, heeft prof. Lazzarino enige vraagstukken behandeld die samenhangen met de vei ligheid van straalverkeersvliegtuigen. Hij kwam o.m. tot de conclusie dat men een voorzichtige houding ten aanzien van luchtwaardigheid van straalverkeers vliegtuigen zal dienen aan te nemen, om dat er tot nu toe onvoldoende kennis is vergaard van al de inderdaad mogelijke gevaarlijke verschijnselen, die een gevolg kunnen zijn van het intensieve gebruik van een vloot van straalverkeersvlieg tuigen in geregelde dienst. Totdat voldoende ervaring is opgedaan moeten alle logischerwijs mogelijke oor zaken van gevaar onder ogen worden ge zien. Alle rapporten over ongewone voor vallen of over waargenomen verschijn selen zouden z.i. moeten worden onder worpen aan een nauwkeurige kritische analyse. Naar de mening van prof. Laz zarino moet er een internationale orga nisatie worden opgericht, die zich met dat onderzoek belast. De ervaring, die is verkregen met de militaire straalvlieg tuigen. moet volledig benut worden ten einde ieder mogelijk gevaar te vermijden. Maar voordat wij de oever van het IJs- selmeer bereikten wij waren toen on geveer ter hoogte van de majestueuze hoeve Groot Dasseiaar namen wij waar dat enkele honderden meters in zee bovenop een bord, dat aan een paal was bevestigd, een machtige roofvogel troonde. De kijkers onthulden wat wij hadden gehoopt en verwacht: het was een visarend, gemakkelijk te herkennen aan de spierwitte onderdelen en de witte kuifkop. Misschien was het een Scandina- viër. Fin of Noordduitser. Merkwaardi gerwijze ontdekten wij hem twee jaren geleden op ongeveer dezelfde plaats. Toen waren wij bovendien zo gelukkig, dat wij hem bij de visvangst konden waarnemen; hij verschalkte toen met zijn ruwe klau wen een dikke windvoorn. In de boeken staat, dat men hem ieder jaar bij de vij vers van Valkenswaard en „De Hoge Ve- luwe" kan bewonderen. Nu, dit is volko men waar, maar even waar is, dat hij elk jaar aanwezig is langs de Zuidwal van het IJsselmeer. Het was een roerdomp, de geheimzinnige vogel met het boemende geluid, die ver- maard is geworden door het ssnnemen van de z.g paalstand, waardoor hij in zijn rietwereid „onzichtbaar" wordt. Even- min als de purperreiger is de roerdomp een Eemnesser broedvogel. Het was dit maal de tweede keer, dat ik hem m het waaiencomplex waarnam. Na de broed tijd leidt hij een zwervend bestaan en zodoende belandde hij daar in de buurt van Bruinekools boerderij. Hij hield mij de hele dag gezelschap, vloog telkens een eindje en viel daarna spoedig weer in. Van één waarneming, waarmee ik erg in mijn schik was, wil ik u nog iets ver tellen Op 12 sept. bracht een schooljon gen mij een vlinder, waarop ik helemaal niet had durven hopen, nu het met de trekvlinder dit jaar „niets gedaanis. Tot mijn verrassing bleek de schubvleu (Van onze correspondent) De Arnhemse kantonrechter heeft woensdag enkele gevoelige straffen uit' gedeeld aan wegpiraten, die door onver antwoordelijk optreden met hun voertui gen een gevaar op de weg waren geweest, en yan wie er één een dodelijk ongeval had veroorzaakt. In twee gevallen heeft de kantonrechter gelast, dat het voertuig vernietigd moet worden. Laatstgenoemd vonnis, uitgesproken tegen de 26-jarige fabrieksarbeider Th uit Zevenaar, die op 4 juli een kind al daar had doodgereden. De kleine, 4 jaar oud, zat op een driewieler rustig naar het verkeer langs de weg te kijken, toen de fabrieksarbeider, die niet over een rij bewijs beschikte, met een vaart van 60 km op zijn motorfiets kwam aansnorren, de macht over het stuur verloor en op het kind inreed. Hij beloofde direct een dokter te zullen halen, maar reed in- plaats daarvan regelrecht naar huis en borg zijn motor in de schuur weg. De ambtenaar O.M. wees op de wrange tegenstelling, de verdachte ging dus zijn voertuig in veiligheid brengen, op het moment dat een kind te sterven lag. Het vonnis luidde: 2 maanden en 30 dagen .v.~: Woensdagmorgen heeft minister Cals de eerste paal geheid voor de studentenflat in Delft, de eerste in Nederland, De mi nister was geheel volgens de voorschrif ten gekleed, met helm, jasje en werk- wanten. Minister Cals (links) met de heibaas in actie. Even later zagen wij, toen wij de trek van kieviten en zwarte sterns volgden, in de kustweilanden eveneens een paar ta puiten, die zich eerst op de nesthoop van een mol posteerden, maar daarna van een Horizontaal: 1 konstabel, 8 oor, 10 ■tand, 11 takel 12 ans, 14 rilt, 17 trap, 19 in, 20 of, 21 da, 22 a.p., 23 naar, 26 sire, !8 sta, 30 ommen, 31 roede, 32 epe, 34 ver- Dinden. Verticaal: 2 ovaal, 3 soda, 4 to, 5 arts, 6 erker, 7 astronoom, 9 klepperen, 13 nu, 15 ina, 16 tor, 17 tas, 13 aar, 24 armee, 25 lt„ 27 irene, 28 sneb, 29 aren, 33 pi. niilstaartvlinders. die over het algemeen °P een „doodkist op wielen ge o a lange roltongen hebben, die zij behendig en aldus brood bezorgd had, hoorde - - in bfoemen met lange kromhuizen weten nietiging van de auto tegen zich uitspre- te mikken De doodshoofdvlinder is ech- ken. ter misdeeld: hij is korttongig. Om aan I van 250. De man had ™eI*s™aa ®ufie zijn trekken te komen, dringt hij daarom brokken gemaakt, maar toen de po t wel bijenkorven binnen om van de ho- i de gammele wagen na™. W ning te snoepen. Het gebeurt dan echter dat de banden van het voertuig vrij 1 vaak, dat hij door de immen wordt ge- zonder spanning waren, dat de veren dood. Als u eens een doodshoofdvlinder defect waren, dat de binnenband uit d tegenkomt moet u hem eens aanraken, buitenland puilde, dat de stuurspenng Hij reageert dan door een hoog piepend handrem geluid voort te brengen. Een sieraad van het herfstlandschap is de voorname knautia. Even vestig ik er nog uw aandacht op, dat het een beukenootjesjaar is. Wat zul len de vinken, kepen en houtduiven zich daaraan te goed doen in deze herfst. In specteer ook eens de siertuinen: daarin heeft dit jaar een nieuwe gracieuze plant zijn intrek gedaan: een vogelmelksoort, die uit Zuid-Afrika afkomstig is. Hij bloeit buitengewoon rijk en houdt dit heel de herfst vol. De witte bloemen lijken wel van doorschijnend marmer te zijn ge maakt. Men heeft aan de nieuweling de naam Zuidenwindlelie gegeven en hij is plotseling, ook als snijplant, ongelooflijk populair geworden. RINKE TOLMAN. (Van onze verslaggever) -Tijdens de voordracht, die mr. A. C. w. Beerman, voorzitter van de stichting „Havemhelangen". gisteravond voor de leden van de Havenvereniging in de Blauwe zaal van het Beursgebouw te Rotterdam hield, deelde hij mede. dat begin oktober een 11412 b.r.t. metende ertsboot de Waterweg zal opvaren. Het vervoert de grootste ertsladi-mg. die ooit in één schip de Rotterdamse ha ven binnenkwam. De Zweedse ertsboot Svealand, die wel Rotterdam heeft be zocht. is wat de bruto tonnage aangaat groter en meet 15598 b.r.t.. maar de netto inhoud van de Peruaan^ 5564 ton. is 219S ton groter dan van de Zweed. ..Harvey S. Mudd" is de naam van het schip, d®t vaart onder Peruaanse vlag. vee] te groot was, dat er geen handrem in de auto was en noem maar op. Dat vond de rechter toch wel een beetje al te bar, vandaar vernietiging van de auto. Joseph Recoraro, een der commandan ten van het marine-opleidingscentrum te Washington, heeft gisteren op een bijeen komst van het Amerikaanse raketgenoot schap voorspeld, dat voor 1970 een be mande aardsatelliet door de strijdkrach ten zal worden gelanceerd. Een der problemen, die de ruimtevaar ders moeten oplossen, namelijk dat van - 1 iU r. voorlc aan (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren is er een einde gekomen aan een periode van 14 dagen droog en vrij zonnig nazomerweer.. In de middaguren begon van het noord-westen uit mist bin nen te drijven waardoor de temperatuur in Den Helder 6 gr. lager bied dan oe vorige dag Elders in het westen en mid den van ons land bleef het nog geruime tijd zonnig, maar vooral in de middag veroorzaakte een storing, uit Frankrijk afkomstig, de regen in het zuifl-oosten van Nederland. Deze storing, welke van onweer vergezeld ging, bracht in de af gelopen nacht in Limburg zware regenva.. Op het vliegveld aldaar werd vanmorgen 50 mm. regen gemeten. Wij gaan nu een periode met onbesten dig en enigszins herfstachtig weer tege moet Een nieuwe actieve depressie trekt met grote snelheid over de Oceaan in de richting van Schotland. .Hlerdo°rn?aL,j ook morgen weer regen in ons land vs len waarbij de wind tot krachtig en lapis de kust mogelijk tot hard gaat aanwakke ren. In de hogere luchtlagen treffen wi] boven de Oceaan weer een zeer krachtige westelijke stroming waarmee ongetwijieia in de komende dagen nieuwe depressies onze omgeving zullen trekken Twee deskundigen van de Bataafse Petroleum Maatschappij zijn door de Perzische Nationale Oliemaatschappij uit genodigd hulp te verlenen bij het be dwingen van de grote spuitende oliebron te Qum, 120 kilometer ten zuiden van Teheran. Deze Iraanse bron spuit sedert 26 augustus. Een Amerikaanse deskundige is er met zijn staf heengetrokken om deze „spuiter" te bedwingen. Een zware beton nen muur voorzien van een afsluiter is reeds gebouwd. Men is echter bang, dat het gehele geval de lucht in zal gaan, wanneer de kraan dicht gaat. Zo groot is de kracht van opgespoten olie en gas. De Perzische regering heeft daarom de hulp van nog een Amerikaanse deskun dige en van de B.P.M. ingeroepen. Deze maatschappij heeft nu twee deskundigen uit Nederland, van Amerikaanse natio naliteit. uitgezonden om te helpen het vraagstuk op te lossen. mi In het eerste thans verschenen verslag over 1954 van het Algemeen Werkloos heidsfonds wordt o.m. opgemerkt dat de gunstige ontwikkeling m.b.t. de uitvoe ring van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering zich in dat jaar voortzette, Tube 9S-70ct 81). Nieuwe moeilijkheden, veronderstel ik? vroeg zij. toen ik aan het fruit bezig was. Hij hij gaat toch geen zelfmoord plegen? Neen; hij komt naar Ridgemoor. Miranda zette grote ogen op. Wat een verstandige man! Ik ben blij. Wanneer komt hij? O, ik houd hem er natuurlijk van af. Ik heb juist in die zin geschreven. Hem ervan afhouden? Zeker. Wat kan ik anders doen? Ik z-, durf hem niet te zien. O, Hilary, je bent een dwaas, zei ze krachtig. Je bent nog altijd van plan, aan je idiote besluit vast te houden? Je zou het niet idioot noemen, als je Virginia Rye kende. Ik verlang Virginia Rye niet te ken nen. Zij is de allerlaatste persoon, die ik wens te kennen. Ik zou in deze geweldige warmte mijlenver lopen om haar uit de weg te gaan. Zij kan geen gevoel van eigenwaarde hebben, anders zou ze niet met een man willen trouwen die van een andere vrouw houdt. Maar zij weet het niet,viel ik haar in de rede. Heb ik de toestand niet duide lijk uiteengezet? Kun je niet begrijpen.. Maar Miranda weigerde iets zo dwaas te begrijpen. Ik was het, die de dingen niet in hun ware verhouding kon zien. Ik deed mezelf en Owen en Virginia onrecht Virginia het meest van allen. Geen enke le vrouw, die een aasje trots bezat, zou gelukkig zijn als ze een man trouwde, dldie niets voor haar voelde. Maar ik wil niet hebben, dat zij met hem trouwt, zei ik. Miranda beschouwde mij met ogen vol medelijden het medelijden, dat we wij den aan imbecielen en onder haar blik werd ik onrustig. Ik vraag me af. wat je wèl wilt? vroeg zij geduldig. O, ik weet het niet, riep ik, bosjes gras uit de grond trekkend en ze wegsmij tend. Ik weet alleen, dat ik hem nog wat langer aan haar wil gunnen, dat ik het haar zelf wil laten ontdekken, gelei delijk aan, zodat de waarheid niet met één overweldigende klap in haar gezicht ge slingerd wordt. Weet je, Miranda, 'n plot selinge schok kan iemand doden, terwijl bij het geleidelijk en voorzichtig medede len van slecht nieuws de menselijke na tuur tijd heeft, krachten te verzamelen om de schok te weerstaan. En in die tussentijd? Ga ik aan het werk. In Londen? Ik schudde mijn hoofd. Ik durf niet terug te gaan naar Londen. Owen West- cott zou nooit van de drempel van Not tingham Place of van het depot zijn. Ik ga thuis werken. Ik heb het allemaal overdacht. Tussen haakjes, heb je soms rode wol in je bezit? Rode wol? Ja, herhaalde ik een beetje prikkel baar, Spreek ik niet duidelijk? Ik wil wat rode wol hebben o-m omslagdoeken te brei en voor oceaanvissers of voor de Vereni ging tot Steun aan Hulppredikers. Hulppredikers dragen geen rode om slagdoeken, wierp ze tegen en ik smeekte haar. niet zo te spreken. Dat als zij ging redetwisten, het het laatste strootje zou zijn dat ik kwijt raakte. Dat ik besloten had, sjaals te breien en vierkantjes te haken voo-r moeder's bedsprei voor de zending in Oeganda, om mijn gedachten af 'te leiden en de tijd te doden. wie je kon praten over Owen. Ik schoof dicht naar haar toe en sloeg je hebtd ozijnen verenigingen, waar- [niet missen? Je zou niemand hebben, met voor ik zou kunnen gaan werken, vertelde n ik haar en voegde er aan toe, dat ik mijn diensten dacht aan te bieden als secreta resse van de afdeling Ridgemoor van de Bond voor Drankbestrijding. Dat ik mij zelf na mijn ruime ervaring met drank zuchtigen buitengewoon geschikt achtte voor dergelijk werk. En zij antwoordde boos, met vernietigende openmartigheid. dat ik elke vereniging zou ruïneren, waar voor ik werkte. Miranda, je bent erg ontmoedigend, zei ik. en heel anders dan ik., me had voorgesteld. Mijn hele leven heb je in mijn waardering op een hoog voetstuk gestaan. Ik dacht, dat je lief en meele vend was. Zij trappelde met haar kleine voet op het gras. Mensen met blond haar en rose wangen gaan altijd gebukt onder een wre de miskenning van hun karakters. Ik ben niet lief en zacht en aardig en ik wil het ook niet zijn. Ik wil ondernemend en roe keloos zijn zoals jij opstandig worden, op mezelf staan, een opwindende liefdes geschiedenis beleven. Maar ik mis de moed. Mijn klimopeigensohappen zijn permanet geworden, een deel van mijn leven. Ik zal met George trouwen en me in een landhuisje vestigen, met twee dienstboden en een ontvangdag. Zij sprak met een klagende, slepende intonatie en staarde naar de lucht, niet blauwer dan haar eigen ogen. Ga naar Londen in mijn plaats. Ik weet zeker, dat mijnheer Weldon je nemen zal. De patiënten zullen naar het depót stromen, alleen om jou te zien. En steno grafie en machineschrijven leer je makke lijk genoeg. Zij sprong overeind en haar hele ge zicht kleurde. Toen liet ze zich met een plof weer vallen. Ik durf niet, Hilary. Moeder zou een tweedè inzinking krijgen. Zij is pas herstellende van de eerste, die jij veroor zaak hebt. Bovendien zou ik bang zijn. Ik mis de ware moed, En zou jij me Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Donderdag 27 september 22.00 Hook Hits 23.00 The Jack Smith Show 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting VRIJDAG 28 SEPTEMBER HILVERSUM I (4<K2 m.)7.00 VARA 10 M VPRn 10 20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21-00 VARA 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA 7 00 'Nws 7.10 ochtendgymn. 7.20 Gramm. 8.00 Nws 8.18 Gramm. 8.50 Voor de vrouw 9.35 Waterst 9 40 schoolradio 10-00 Caus. 1005 Mor- genw 10 20 Voor de kleuters 10.40 Gramm. 10.5o Gevar. muz. 11.35 Hrap 12.00 Orgel en saxofoon 12 30 Land- en tuinb.meded- 12.33 Sport 12.50 Gramm 13.00 Nws 13.15 Meded. 13.28 Mlllt. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano 14.30 Voordr. 14.50 Gramm. 15.10 Gevar muz. 1600 Gramm. 16.30 Voor de jeugd 17.00 Muz. caus. 17 40 Lichte muz. 18.00 Nws 18.18 Actual. 16.20 Dansmuz. 18.50 Vakverenigingsnieuws 19.00 V. d. kind. 19.10 Hammondorgel 19.30 Caus. 19.50 Ber 20.00 Nws 20.05 Toneelrubriek 20.15 Ka merkoor 20.30 Gesproken zelfportret 20.40 Caus. 21.00 Amus.muz. 21.30 Met de plaat op reis 22.00 Amus.muz. 22.25 Buitenl. overz. 22.40 Caus. 22.50 Avondw. 23.00 Nws 23.16—24.00 Gramm HILVERSUM n (298 m.). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gramm. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws 8.15 Gramm 9.CO Voor de zieken 9.30 Voor de vrouw 9 35 Radio Philh. ork. 10.10 Gramm. 10.30 Mor- terde ik, ik en vriendelijk en zacht bent, daar het je grieft. Maar zul je boos zijn. als ik ter loops opmerkt, dat je een schat bent, een volmaakt onzelfzuchtige schat? Als ik jou niet had gehad, zou ik veel zelf zuchtiger gehandeld hebben. Dat je zo goed over me gedacht hebt. heeft me er toe gebracht, te proberen een beetje be- hetgeen ook kan worden gezegd van de reserveverming bij de uitvoeringsorganen der Werkloosheidswet. Weliswaar was het totale uitkeringsbe drag (de som van wachtgeld en werkloos heidsuitkering) over 1954 iets hoger dan over 1953 (n.l.'bijna 83 miljoen over 1954 tegen bijna 82 miljoen over 1953), doch desondanks en ondanks dat de premie- JS naQJO verlaging bij de wachtgeldfondsen voort t ?<ïn£jienst ll.OO Sopr. en piano 11.25 Gramm. aan (7 Vond steren de totale reserves van 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. ë- trori 12.33 Negro-spirituals 12.59 Gramm. 1)3.00 Nws 13.15 Prot. Interk. Thuisfront 13.20 Lichte muz. 13.45 Gramm. 14.05 Schoolradio 14.25 ómrork.. Om r.koor en vrouwenkoor 15.15 Voordr. 15.35 Surinaamse volksmuz. 16.00 Caus. I16.I6 Gramm. 16.25 Kamermuz.ens. 17.00 Voordr 17.20 Lichte muz. 17.40 Koersen 17.45 Gramm. 18.00 Stem men van Overzee 18.15 Vocaal ens. 18.30 Klave cimbel en viool 19.00 Nws 19.1-0 Regeringsuitz. 19.30 Gramm. 20.00 Radiokrant 20.20 Kamerork. 21.20 Report, uit Cairo 21.30 Gevar. muz. 22.00 Caus. 22.15 Zang en piano 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws 23.15—24 00 Gramm. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Brievenbeantw. 12.30 Gevar. muz. 12.55 Weerb. 13.00 Nws 19.10 Licht progr. 13.40 Lichte muz. 14.00 Voor de scholen 16.00 Ork.conc. 15.55 Sportreport. 16.10 Piano 16.30 Hoorsip. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerb. 18.00 Nws 18.16 Sport 18.30 Gevar. muz. 18.50 Caus. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Lichte muz. 20.40 Caus. 21.00 Nws 21.15 Caus. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Piano 23.00 Nws 23.08—23.13 Koersen. Engeland, BBC Light progr. 15.00 en 247 m. 1200 Lichte muz. 12.45 Ork.conc. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw 15.00 Nws en milit. ork. 15.45 Lichte muz. 18.15 Mrs. Dale's dagb. 16.30 Orgel 17.00 Liederen 17.30 Lichte muz. 18-00 Gevar. muz. 18.45 Hoorspel 19.00 Nws 19.24 Sport 19.30 Gevar. progr. 2000 Gramm 20.15 Discussie 21.00 Gevar. muz. 22.00 Nws 22.15 Act. caus. 22.20 Lichte muz. 23.00 Voordr. 23.16 Jazzmuz. 23 50 Progr.overz, 23.56—24.00 Nws. van bijna f 210 miljoen aan het einde van 1953 tót ruim 363 miljoen aan het einde van 1954. Dit bedrag is te verdelen in bijna 2200 miljoen voor de wachtgeld fondsen en ruim 163 miljoen voor het Algemeen Werkloosheidsfonds. Zoals bekend is, kwam deze stijging in 1954 nog niet tot een einde. Bij het op mijn arm om haar hals. Miranda, fluis- maken van het verslag bedroegen de re- J" -, niet zeSBpr. dat Je Het serves ongeveer 547 miljoen, n.l 262 tv k?„/ v,„t io miljoen voor de wachtneidfondsen en 28o miljoen voor het Algemeen Werloos- heidsfonds. Inmiddels is de gemiddelde prémie van de wachtgeldfondsen, verge leken met het peil op 1 juli 1952 (de da tum van invoering van de Werkloosheids wet), van 1 januari 1956 af vrijwel gehal veerd. Een verdere daling van dit gemid- hoorlijker te zijn dan - dan ik uit mezelf behoort voorts tot de mogemkhe- ooit geweest zou zijn. Het is door jouw den. terwijl aangenomen mag worden, dat invloed gekomen. Als ik niet meer dan m?t mgang van1 januari 1957 ook de pre- twee-en-twintig jaar met jou had geleefd. I ra'e van het Algemeen Werkloosheids- zou ik Owen meteen hebben aangenomen *onds toi een lager peil zal kunnen worden en Virginia Rye naar de maan hebben teruggebracht. I.v.m. een en laten lopen. Je hebt telkens opnieuw ge- waarschijnlijk worden verwacht, dat de zegd, dat jouw leven tot nu toe vermorst is geweest, dat je niemand van enig nut bent. Ik begin te geloven, Miranda, dat het jammer is, dat er niet meer vermors te levens in de wereld zijn. Geloof je dat heus? mompelde zij. haar blik nu op de weiden gericht, die in de middagzon glansden. Ik weet het zeker, zei ik. En ginds in de verte zie ik twee zwarte figuren. Miranda. Ik kan me vergisen, maar ze komen mij bekend voor. Zullen we de kant van Brook Brow opgaan en langs Shrines naar huis? Ze zullen möe en warm zijn na hun wandeling? zei ze twijfelend. En teleurgesteld, denk je? Zij knikte. Moeders houden er vreem de gevoelens op na. Dat wel, stemde ik met een zucht toe. Laten we ze door de weiden tege moet lopen, dat zal ze de grote heuvel besparen. Moeder houdt niet werkelijk van me, Miranda. Zij houdt net zo veel van je. als je haar wilt toestaan. Jullie kleine mis verstanden ontstaan evengoed door jouw schuld als door de hare. (Wordt vervolgd). reserves van de fondsen haar maximale omvang jaar naderen. In het zeer uitvoerige verslag wordt t.a.v. het Algemeen Werkloosheidsfonds nog medegedeeld, dat de premie-opbrengst over 1954 142.1 miljoen heeft bedragen, vergeleken met 127.1 miljoen over 1953. De werkloosheidsuitkeringen bedroegen 48.7 (v.j. 52.0) miljoen, de sociale kos ten 6.6 (v.j. 7.2) miljoen en de admi nistratie- en controlekosten 12.0 (11.2) miljoen. Het batig saldo van de bedrijfs- rekening, dat aan de reserves werd toege voegd bedroeg over 1954 76.2 miljoen, tegenover 56.7 miljoen over 1953. Bij de wachtgeldfondsen werd in 1954 127 miljoen aan premiën ontvangen, vergeleken met 131.9 miljoen ovei 1953. De wachtgelduitkeringen beliepen in 1954 34.0 (v.j. 29.7) miljoen, de sociale kos ten 4.3 (4 1) miljoen en de administratie- en controlekosten 10.1 (8.8) miljoen. Het batig saldo over 1954 beliep 77.6 miljoen tegenover 87.8 miljoen over 1953. Ook dit batig saldo werd aan de reserves toe gevoegd. XDR/WDR. 309 m. 1;2.00 Amus.muz. 1S.OO Nws 13.16 omr.or'K. en sol. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws 17.20 Klass. muz. 17.45 Amus. muz. 10.00 Nws 19.55 Titus. opera 21.45 Nws 23.20 Mod. kamermuz. 24.00 Nws .0.10 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal progr., 347 m. 12.30 Ork.conc. 13.00 Nws 13.50 Idem 18.35 Gramm. 20.05 Hoorsp. met muz. 22.48 Intern. sol. 23,4524.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 824 m 11.46 omr.ork. 12.30 Weerb. ft.34 Gramm 13.00 Nws 13.11 Gramm 14.00 Schoolradio 15.45 Gramm. 16.00 Koersen 16.02 Gramm. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 17.45 Gramm. 18.10 Vlaamse liederen 18.30 Voor de sold. 18.00 Nws 19.40 Gramm. 20.00 Symf.ork. en soliste 121.0021.15 Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nws. 22.11 Gramm. 22.30 Russische folklore 22.5623.00 Nws. 484 m. 12.00 Gramm. 13.00 Nws 13.15 en 14.00 Gramm 15.00 Kamermuz 15.40 Gramm. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws 17.15 Gramm 18.38 en 19.05 Idem 19.30 Nws 20.00 en 21.30 Gramm. 22.00 Nws 22 15 Vrije tijd 22.55 Nws. BBC. Ultz. voor Nederland 17-4518.15 Nws., Londens radiodagboek en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 41 m.). N.T.S.: Eurovisie: 21.3022.30 International* tenniskampioenschappen voor professionals.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7