Belgische mijnenveger op pier in Hoek van Holland de DE BELL X-2 verongelukt s Frans-Britse solidariteit in ieder opzicht versterkt Nederland te water weer op zn best Gehele bemanning (41 koppen) doorL „Jan Leis" in veiligheid gebracht 1 Amsterdamse typografen wijzen .Kolomna" bracht 5 overlevenden staking af De kabinetsformatie Eden terug naar Londen Grote gebeurtenissen op til Premiespaarregeling Unilever Vrijdag 28 september 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verlaten M 927 in hopeloos gevecht Bij onderzoek naar hitte-barrière Prof. Van der Grinten niet genegen Binnenlandse Zaken te aanvaarden Aanslagen op Cyprus Nieuwe initiatieven voor Europese integratie? WEERBERICHT Geen gunstig gesternte voor „de Republikein VVD in de mist GRIEKSE KONING HAD AANRIJDING De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele verspreid voor komende buien. Krachtige tot stormachtige, later afnemende zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen. Zaterdag 29 september: zon op 6.39, onder 18.24. Maan op 0.29, onder 15.50. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND, donderdagavond. Om tien minuten voor acht precies beleefde Hoek van Holland de eerste scheepsramp van dit jaar. Hoewel de wind nog niet eens zo angstaanjagend hard tegen de zee en de pier aansloeg, hoewel het water nog niet tot een afschrikwekkende hoogte werd opgejaagd, drong vanavond de Belgische mijnenveger M 927 zich tegen de kop van de Noorderpier. Ze lag daar even hulpeloos als indertijd het Engelse schip „Spanker", dat op die plaats zijn ondergang tegemoet ging en niet ver van de plek, waar de „Faustus" het harde gevecht met het water heeft verloren. Volgens opvarenden is de toedracht van het gebeuren als volgt. Om even over half acht liep een eskader van vijf mijnenvegers in kiellinie. de Waterweg op. De M 927 lag in vierde positie. Naar verluidt zou juist, toen deze mijnenveger de pier wilde ronden, een uitvarend koopvaardijschip de M 927 gedwongen hebben weg te draaien met het noodlottige gevolg. Een kwartier later begon het water te zakken en bovendien haalde een zuidwestelijke wind het water van de pier af. Sleepboten voeren uit en weer begon een keiharde strijd, die het volgende verloop had. Om 1 uur was Hoek van Holland weer in diepe rust. Aan de kop van de pier begon een verlaten en eenzaam marine- vaartuigje aan een nacht vol strijd, al leen gelaten totdat het weer licht gaat worden, het tij keert en sterke sleepbo ten zullen komen. Om zeven uur in de morgen ondernemen de sleepboten „Maas", „Blankenburg" en „Argus" een her nieuwde poging de mijnenveger te bergen. De „Maas" ziet kans vast te maken en er gaan enige mannen aan boord van het Belgische Marine schip. Om kwart over acht is het hoog 8.15 uur. Uit de Berghaven van Hoek van Holland vertrekken twee schepen. Het zijn de „President Jan Leis", een red dingboot van de Koninklijke Zuidhol landse Maatschappij tot het Bedden van Drenkelingen, onder commando van Wil lem Seters en de sleepboot „Blanken burg" met als gezagvoerder kapitein Slotboom. Zij vinden het schip met de voorsteven in de richting van de Water weg. Er wordt besloten een poging te wagen het schip los te trekken. 8.30 uur. De „President Jan Leis" brengt een tros over van de mijnenve ger naar de „Blankenburg". De tros komt goed over, maar de Belg zelf laat de verbinding schieten. 8.40 uur. De verbinding wordt tot stand gebracht. De wind neemt in sterkte toe en men noteert nu stoten van wind kracht 6. Langs radio-telefonische weg wordt assistentie gevraagd van een pomp-boot. Het schip ligt op de pier te zagen en men vermoedt lekkage. De sleepboot slaagt er niet in het schip los tc trekken. 10.02 uur. De commandant besluit de bemanning van boord te laten halen. De „Jan Leis" neemt 38 opvarenden aan boord. De reddingboot nadert het schip aan de achterkant en door handoverrei- king worden de marine-mannen van de mijnenveger afgehaald. Het schip ligt met de neus schuin omhoog. De commandant en de chef van de machine-kamer beslui ten aan boord te blijven. Nog geen kwar tier later zijn 38 Belgen op weg naar de marine-kazerne in Hoek van Holland. 10.45 uur. Het bergingsvaartuig „Buf fel", wordt verzocht zich gereed te ma ken voor een tweevoudige opdracht. Er moet een anker uitgebracht worden in de richting van het strand om te voor komen, dat de mijnenveger tijdens het nog steeds zakkende water (eerst de vol gende morgen om 8.15 uur keert het tij) in de vaargeul van de Waterweg zinkt. Daarna moet de „Buffel" aan het pompen slaan. Ondertussen kwam vast te staan, dat tijdens de redding van de bemanning de „Jan Leis" de tros, die de mijnenveger met de „Blankenburg" verbond, heeft stukgevaren. De sleepboot geeft nu zijn pogingen op en keert naar de haven terug. Ook de bemanning van de red dingboot denkt, dat haar taak voor deze avond wel gedaan is en denkt al aan naar bed gaan. 11.03 uur. De M 927 neemt met de lamp contact op met de seinpost. De comman dant verzoekt om de reddingboot en geeft voor, dat hij wat „spullen" van boord wil laten halen. 11.15 uur. Andermaal vaart de „Jan Leis" uit. Zij vindt de machinist, staande op de pier. Hij zag kennelijk geen kans meer om terug aan boord te komen. De kapitein wilde zijn dappere machinist blijkbaar niet in de steek laten en even later staan de twee laatste nog te redden koppen in de schijnwerpers van de „Jan Leis Door het water wdend en steunend op twee bootshaken, worstelden zij zich een weg naar de boot. 12.05 uur. De commandant van de Bel gische schuit meldt zich bij de Neder landse marine-autoriteiten op de steiger in de Berghaven. Willem van Seeters had maar een commentaar: „Waarom hebben ze me nu twee keer laten varen..." Voor de tweede machinist van de reddingboot, Frans van Weers, was deze laatste tocht een gedenkwaardige. Meer dan 500 keer voor hij nu reeds uit op weg naar mensen in nood. water; er staat een stormachtige wind, maar men slaagt er tenslotte in het schip vlot te krijgen. Om vijf voor negen dobbert de M 927 weer vrij op het woelige water bij de Noorderpier. De onfortuinlijke marinemannen, ge stoken in zwemvesten bereiken de veilige haven van Hoek van Holland. Met autobussen werden zij daarna naar de Marinekazerne van de Onderzee dienst aan de Waalhaven te Rotterdam gebracht Het Amerikaanse proefvliegtuig Bell X-2, een raketvliegtuig, waarmee snel heids- en hoogterecords gevestigd zijn, is donderdag hoven de luchtbasis van Ed wards in Californië verongelukt. De pi loot. kapitein Milburt» Apt, die voor de eerste maal met dit toestel vloog, is om hef, leven gekomen. De Bell X-2 was speciaal gebouwd voor het onderzoek naar de snelheid waarbij vele metalen tengevolge van de enorme wrijving van de lucht smelten. Het toe stel vloog in november van het vorig jaar voor het eerst op eigen kracht. Het werd toen boven de basis van Edwards losgekoppeld van een moedervliegtuig, een bommenwerper van het type B 50. De aluminiumlegering, die gewoonlijk wordt gebruikt bij de t ouw van vliegtui gen. was in dit toestel vervangen door chróomstaal en andere materialen. Daar het glas, dat normaal voor windschermen wordt gebruikt, smelt bij een snelheid van 3200 km per uur, werd er bij de bouw van dit toestel een glassoort gebruikt met een veel hoger smeltpunt: Men had speci ale voorzieningen getrcffen voor de vei- ligheid van de piloot. Als deze op grote hoogte uit het vliegtuig moest springen kon een explosieve lading de gehele druk- cabine van de rest van het toestel schei den. Door middel van een gróte parachu te kon de snelheid van de naar beneden vallende cabine dan verminderd worden totdat de piloot in staat zou zijn zijn eigen parachute te gebruiken. Ook ditma] startte de Bell X-2 niet van de grond maar werd het toestel door een bommenwerper van het type B-50 in de lucht gebracht en losgelaten. Door de korte werkingsduur van de raket moest de piloot ais zijn brandstof op was, in glij vlucht naar een landingsbaan koers zet ten. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht ls het toestel verongelukt bij een onderzoek naar de hitte-barrière. Het vliegtuig stortte bijna onmiddel lijk nadat het door de B-50 was gelan ceerd, naar beneden. Het lijk van kapitein Apt is in het wrak teruggevonden. ,1 &ag| Op een gisterenavond in Frascati te Am sterdam gehouden vergadering van perso- neelsvertegenwoordigers en kernleden ongeveer 500 in getal van de Am sterdamse grafische bedrijven (drukkerij en en dagbladen), is besloten een advies van het actie-comité op te volgen om ge zien de huidige situatie de voorzitter berekende, dat toepassing van de in de vergadering van het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven overeengekomen loonmaatregelen landelijk ongeveer een 4,5 pet. loonsverhoging betekenen niet niet. opnieuw tot staking over te gaan. Mede aanleiding tot dit besluit was ook het feit van de verdeelde stemming on der de typografen. Men besloot verder in de bedrijven zelf te ijveren voor een zo volledig mogelijke toepassing van de nieuwe loonmaatregelen. De Belgische mijnenveger M 927 schijnt een pechschip te zijn. Gis teren nog heeft haar schroef in de war gezeten met een partij trossen en moest er een duiker aan te Vas komen om de zaak weer in orde te maken. Het sphip schijnt zo bokkig te zijn, dat de Belgische matrozen haar de bij naam hebben gegeven van „De Republikein", om aan te duiden, dat het eigenlijk altijd moeite had om in het gareel van Zijne Majes- teits wetten te blijven. Het schip, ilat als kustmijnenveger dienst doet en juist deelnam aan de N.A.T.O.- marine-oefening „Cut Loose", is in 195If gebouwd, meet 370 ton en heeft in normale omstandigheden een bemanning van i,o koppen. 8 schepen van dit type zijn in België gebouwd en IS in de V.S. Zij zijn bewapend met SC mm mitrailleurs in tweelingopstellingDe romp is geheel van hout cn de bovenbouw van aluminium. Deze vaartuigen doen denken aan de B-klasse kust- mijnenvegers van de Koninklijke Marine en kunnen met hun Diesel motoren een snelheid van Ut kno pen halen. „De Republikein" zit nu >>°P> de stenen te rijden", zoals dat in 't zeemansjargon heet. Ze heeft daarmee opnieuw ondervonden, dat zij blijkbaar onder geen gun stig gesternte vaart. Formatie-schuit weer in ondiep water (Van een parlementaire medewerker). De Antirevolutionairen hebben gisteren inderdaad gedaan wat men van hen kon verwachten: ze hebben na een langdurig beraad in hun Tweede-Kamer fractie het aanbod van de informateur, mr. Burger, van slechts één zetel in het nieuwe kabinet, van de hand gewezen, zoals we reeds gisteren in een deel van onze oplage konden vermelden. Ze hebben de heer Burger schriftelijk laten weten, dat ze de halvering van hun huidige aandeel in het kabinet, geen redelijke grond meer vinden om aan het totstandkomen van zijn nieuwe ploeg mee te werken en hebben met zoveel woorden de wens geuit naar niet alleen een plaats in de sociaal-economische sector (de portefeuille van economische zaken), maar daarnaast een tweede zetel en dan liefst door het behoud van Verkeer en Waterstaat. De Antirevolutionairen zeggen in de plannen van de informateur te hebben geconstateerd, dat zowel de katholieke als de socialistische bewindslieden voor het merendeel op de nominatie staan op hun eigen plaatsen terug te keren, zodat ze ook voor zichzelf zulk een rentree billijk achten. Mr. Burger had weliswaar iets méér geboden dan die ene zetel van econo mische zaken, al was de animo van de Anti's voor de voorgehouden toegift niet bijzonder groot. Hij heeft namelijk woens dag ook nog de suggestie gedaan naast de (katholieke) minister van binnenlandse zaken een A.R. staatssecretaris te plaat sen, die speciaal de vraagstukken van de ambtenarenwereld, salarissen, pensioenen en dergelijke, voor zijn rekening zou krijgen. Voor deze weinig benijdenswaar dige taak werd het A.R. Tweede-Kamer lid, drs. Hazenbosch genoemd. De Anti's hebben echter begrijpelijkerwijs ook deze toegift te licht bevonden. Mr. Burger is door die beslissing wel even vastgezet. Hij heeft gisteren ander maal met dr. Drees overlegd welke uit weg nu kan worden gekozen, want mj wil de A.R. graag vasthouden natuurlijk, omdat de K.V.P. zich met haar meedoen aan het nieuwe kabinet voor deze partij garant heeft gesteld. Géén Anti's, géén K.V.P.'ers, is het motto. We hebben de mogelijkheden, die er nu nog bestaan, gisteren al uiteengezet. Merkwaardigerwijs is nog steeds niet met zekerheid bekend wat de V.V.D. zal doen. Zijn we wel geïnformeerd, dan is nog geen V.V.D.'er gevraagd een portefeuille onder de arm te nemen, zodat er in theorie nog een plaats voor hen moet worden opengehouden. Wel wordt van die zijde bij herhaling gesteld, dat men weinig lust heeft in het schuitje van mr. Burger te varen, maar gebléken is het metter daad nog niet. De informateur schijnt in alle geval eerst met de Anti's in het reine te willen komen voor hij naar een volgend kamp gaat om deelneming te vragen. Op dit moment is er dus nog een aanzienlijke onzekerheid in het verder verloop van deze fase. Méér onzekerheid is er verder ook gekomen in de bezetting vanBinnenlandse zaken, waarvoor prof. Romme (onder de gisteren vermelde voorwaarden) op de verlanglijst van mr. Burger staat en bü diens definitieve weigering prof. W. van der Grinten. Naar we nu vernemen heeft deze laat ste echter beslist een ontkenning laten horen op de vraag, of hij genegen zou zijn een portefeuille in het nieuwe kabi net te aanvaarden. Daarmee is weer de moeilijkheid geschapen wie dan wel zal aantreden. Dezelfde namen uit voorgaan de formatie-fasen komen nu opnieuw naar voren, maar wie het uiteindelijk zal zjjn, dat vraagt de politieke wereld zich met spanning af. Zeven Britse soldaten zijn donderdag in een kantine van een Brits kamp nabij Nicosia gewond door een ontploffing van een tijdbom. De helse machine was vol gens een militair de grootste die tot dus ver door de EOKA is geplaatst. In Famagusta werd in de hoofdstraat een Griekse Cyprioot door twee mannen neergeschoten. Het slachtoffer werd zwaar gewond, de daders van de aan slag wisten te ontkomen. Bij het dorp Lysso ten Noorden van Paphos bliezen verzetslieden een auto van de politie op. Een Turks-Cyprische inspecteur van politie werd zwaar ge wond, een andere Cyprische politieman liep eveneens verwondingen op. Koning Paul van Griekenland is donder, dag nabij Muenchen met zijn auto in bot sing gekomen met een vrachtauto van het Amerikaanse leger. In de auto, die door de koning werd bestuurd, zaten ook Ko ningin Frederika en 5e prinsessen Sophia en Constanbine. Volgens de politie werd niemand gewond en werd de auto van de koning licht beschadigd. teruggekeerd na een tweedaags bezoek aan Parijs, waar zij met de Franse regèring hebben geconfereerd over het Suez-vraagstuk en andere wereld problemen Na afloop van de laatste conferentie in de ambtswoning van de Franse premier verklaarde Eden tegenover verslaggevers: „Wij zijn (het vandaag eei*s en wij zullen het ook morgen eens zijn". In een gemeenschappelijk communiqué werd verklaard: „Het eerste doel van deze bijeenkomst was bet versterken, in ieder opzicht, van de Brits- Franse solidariteit. Dit resultaat werd ten volle bereikt. De ministers gaven uiting aan hun vaste voornemen om de intieme samenwerking, waardoor de politiek van beide regeringen sinds het begin van de Suez-kanaal-crisie gekenmerkt is, voort te zetten". Aan het slot van het communi-ué wordt verklaard, dat beide regeringen overeen gekomen zijn na te gaan hetzij in het ka der van de Europese organisaties waar toe zij behoren, hetzij langs andere weg, op wat voor wijze zij er toe zouden kunnen bijdragen de „politieke, militaire en eco nomische samenwerking tussen de landen van West-Europa te bevorderen. Verdere ministerconferenties zulien tel kens wanneer dat nodig is tussen beide landen worden gehouden, zo besluit het communiqué. In Franse diplomatieke kringen werd gisteren verklaard, dat de besprekingen tussen Eden en Mollet een nieuwe fa se in de betrekkingen tussen Frankrijk en Groot-Brittannië hebben ingeluid. Mcn meende in deze kringen, dat er een einde gekomen is aan de Brits-Fran- Se rivaliteit, die vooral in het Midden- Oosten steeds sterk tot uiting is geko men, en dat de Entente Cordiale voort aan een krachtig diplomatiek instru ment zou zijn. Gistermiddag arriveerde in de Rijnha ven te Rotterdam liet Russische 3500 ton metende vrachtschip ,JZolomna", dat woensdagmorgen bij Ameland een aanvaring heeft gehad met de Groningse kustvaarder „Gruno", die ter plaatse is gezonken. Aan boord van het Russische schip bevonden zich de vijf overlevenden van de scheepsramp; kapitein Wieringa, diens vrouw en de Duitse matroos Beeck moeten zijn verdronken. ,Jn minder dan drie minuten was het gebeurd", ver klaarde de kapitein van 'de Rus gister middag. „We raakten verzeild in een mistbank en ik liet onmiddellijk de radar bijzetten, maar nog voordat de radar warm was gelopen zaten we al op de „Gruno". Na drie minuten was er van het schip niets meer te zien." Op de foto boven vaart de vrijwel onbeschadigde ..Kolomna" de haven binnen. Op de foto beneden de 18-jarige me}. C. A. Wierin ga uit Appingedam, die bij deze ramp haar ouders verloor, op weg naar de auto, die haar naar haar familie zal brengen. EN kan voor het ogenblik nog slechts gissen omtrent de beweegredenen, die maarschalk Tito aanleiding heb ben gegeven om zo plotseling met kame raad Kroesjtsjef naar Moskou te vliegen, maar men mag wel veilig aannemen, dat eens te meer een discussie van kapitaal belang bezig is zich tussen Moskou en Belgrado af te spelen, welke een enorme weerklank in de communistische wereld zal hebben. Ongetwijfeld zijn hoogst be langrijke gebeurtenissen op til. Naar aanleiding van de „vakantiereis" van Kroesjtsjef naar Joegoslavië hebben geruchten gecirculeerd, dat dit uitstapje in werkelijkheid ten doel had bepaalde verschilpunten, die in bet jongste verle den tussen Moskou en Belgrado aan het licht gekomen zijn, uit de wereld te hel pen. Het feit .dat nu Tito mee terug gaat naar Moskou duidt er op, dat de heren het beiden noodzakelijk vinden de discus sie voort te zetten op een ruimer podiom, n.l. dat van het centrale comité der Premier Eden en minister Selwyn Lloyd zijn gisteravond in Londen Sovi€tPartii- Interessant in dit verband is, dat vol gens enkele zeer opmerkelijke doch tot dusver onbevestigde berichten het Moskouse centrale comité onlangs met meerderheid van stemmen (het beginsel van het collectieve leiderschap schijnt nog hoogtij te vieren) zou hebben uitge maakt, dat het Joegoslavische regiem niet op zuiver marxistisch-leninistische, doch veeleer op sociaal-democratische beginse len berust. In overeenstemming hiermede zouden de communistische partijen en de marionettenregeringen in de satellietlan- den de waarschuwing hebben gekregen, dat het regiem van maarschalk Tito niet als model voor de Oosteuropese staten mag dienen. Al zijn deze berichten niet bevestigd, tekenend is, dat de Pravda onlangs Joegoslavië kritiseerde wegens het berechten van een aantal naar Bel grado teruggekeerde ex-Kominform- agenten. Joegoslavië zou zich zodoende dus vijandig aan het „internationale com munisme" hebben getoond. Niet minder opmerkelijk zijn de hard nekkige beweringen, die sinds enige tijd de ronde doen. dat de „stalinisten" in Moskou bezig zouden zijn zich ernstig te roeren, en dat een grote discussie, zo niet een blinde machtsstrijd, gaande zou zijn tussen deze heren en de groep van „anti stalinisten". Als het waar is, zoals in verschillende doorgaans uitstekend geïn formeerde bladen is bericht, dat de Oost- europjese communisten gewaarschuwd zijn niet de Titoïstische lijn te volgen, dan zou dit inderdaad niets anders zijn dan een regelrechte terugkeer naar „Stalin". in alle betekenissen, die deze tot een be grip geworden naam aanduidt en in zo verre sluiten al de hier gesignaleerde ge ruchten dus wonderwel bij elkaar aan. Een zodanige terugkeer" zou in de eerste plaats betekenen, dat het weer uit is met die schone vriendschap, zowel op ideolo gisch als op politiek terrein, die na de dood van Stalin door Kroesjtsjef tussen beide landen werd hersteld. Het zou in de tweede plaats betekenen, dat een rem ge zet wordt op het „liberalisatie-proces", dat in Oost-Europa is ingezet. Polen illustreert wei op de meest mar kante wijze, waartoe deze „liberalisatie" voert. Daar zijn, vooral sinds de opstand te Poznan, in de afgelopen maand juli. zeer opvallende dingen gebeurd. Met een ongewone openhartigheid is sindsdien in parlement en pers het regiem gekritiseerd. Het ziet er ook naar uit, dat het Poznan- proces. dat juist in deze dagen geopend is, een unicum gaat worden in de ge schiedenis van de communistische rechts pleging: de buitenlandse pers en weste lijke juristen zijn als waarnemers toe gelaten en alle schijn van een politieke berechting is angstvallig vermeden. Even tekenend voor de recente ontwikkelingen in Polen is een dezer dagen in de New York Times verschenen bericht, dat de Poolse regering in Washington geïnfor meerd heeft naar mogelijkheden van een lening in de V. S. Naast Polen is er ook Hongarije, waar in de afgelopen maanden het „liberalisa tieproces" in snel tempo is voortgeschre den. Er is sprake van een eerherstel voor Nagy, die in april van het vorige jaar wegens ..rechtsdeviationisme" ten val werd gebracht. Wat evenwel bij dit alles niet duidelijk is, is of Kroesjtsjef zelf al dan niet is gaan twijfelen aan de juistheid van de huidige toepassing van de door hem zelf ontketende „anti-Stalin-koers". Troont hij Tito mee naar Moskou, omdat hij. Kroesjtsjef, er alléén niet in geslaagd is Tito ervan te overtuigen, dat de huidige toepassing van deze koers onherroepelijk leidt tot een débacle voor het Internatio nale communisme? Of geheel andere vraag neemt hij Tito juist mee naar Moskou als welsprekend pleitbezorger vóór de anti-Stalin-koers zoals die tot dusver door hem is toegepast? Maar dit laatste zou impliceren, dat althans Kroesjtsjef en de zijnen van plan zijn aan Tito een nieuwe grootse rol in Oost- Europa toe te kennen. Ook de verwijzing in het communiqué naar de Europese samenwerking werd in deze kringen beschouwd als meer dan alleen maar dc uitdrukking van een vrome wens. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaar de na afloop der besprekingen, dat „bei de regeringen het er volledig over eens zijn, dat de getroffen militaire voorzorgs maatregelen met het oog op de Suez-crisis noodzakelijk zijn en van kracht moet blij ven totdat de spanning is verminderd". Een soortgelijke verklaring legde ook minister Eden voor zijn vertrek naar Lon den af. In gezaghebbende Britse kringen werd medegedeeld, dat de ontwerpresolutie, die Engeland en Frankrijk over het Suez-ge- schil bij de Veiligheidsraad zullen indienen ten doel heeft het plan van dc 18 Weste lijke landen voor een internationaal be. heer van het Suezkanaal opnieuw aan vaard te krijgen. Volgens deze kringen hebben de voor naamste punten, die door da regeringen van Engeland en Frankrijk nader bespro ken moeten worden, betrekking op coör dinatie van hupn politiek in het Miden- Oosten en Afrika. Unilever heeft van het college van rijks- .emiddelaars vergunning verkregen tot in- oering van een premiespaarregeling voor iet personeel van de in Nederland geves- j ïgde bedrijven van het concern, i Aan deze spaarregeling, die op 1 novem. I :er a.s. zal ingaan, kunnen deelnemen alle i oersoneelsleden, wier inkomen beneden 6.000- per jaar bedraagt. Gespaard kan morden tot 1 3.- per week 13- per laand). Op de gespaarde bedragen ont- angen de spaarders van de onderneming en premie van 35 pet. Als voorwaarde oor het geven van deze premie is gesteld, at de spaargelden gedurende vijf jaar ge- iokkeerd blijven bij een der aan de spaar, 'geling medewerkende spaarbanken. Tus- intijds kunnen de gespaarde gelden, met remie, alleen worden opgenomen voor be. aaide bestedingsdoeleinden, zoals uitzet ij huwelijk, premies voor levens- en udieverzekeringen, kosten eigen woning- 3uw en studiekosten. De uitvoering van de spaarregeling is i de verschillende bedrijven van Unilever ievertrouwd aan spaarraden, die samen- esteld zijn uit vertegenwoordigers van irectie en personeel. Maarschalk Josip Tito, de president van loego-Slavië, heeft met de secretaris van de Russische communistische partij, Mi- kita Kroesjtsjef, een bezoek gebracht aan het st'aats-melkerijbedrijf in de Joegoslavische stad Belje, in de buurt waarvan Tito met zijn gast later op jacht ging. De foto geeft een beeld van het bezoek aan een van de stallen. V.l.n.r.: Kroesjtsjef, Ivan Krajacic, de vice-pre sident van Kroatië, en Tito. Geheel rechts de Russische ambassadeur in Joego-SlaviëFiriubin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1