Groot Shetl-gebouw te Rotterdam (Hofplein) Twee VLAMINGEN in Breda Vlaardingen krijgt compleet vrij gez ellencentrum Miljoenenobject enig in ons land Kirk Douglas, treffende Vincent van Gogh FILMS deze week PLASTIEKHUIS DE GROTE TREKPLEISTER De koffieprijzen V Projekt van 7 a 8 miljoen „op poten" Lust for life Op de Haagse Damesbeurs Zoiets doet alleen de Over een tentoonstelling en een dikke catalogus Eerlijke poging om de essentie weer te geven van een schildersleven CO-OP TRIJDAG 28 SEPTEMBER 19S6 N D C—S PAGINA 9 I NIEUWE LENING AAN INDONESIË Wederom van Eximbank Delftsestraat overbouwd Aluminium wand HANDEL TUSSEN OOST- EN WEST-EUROPA VER. CHEMISCHE FABRIEKEN CETA-BEVER PRESIDENT NY STOCK EXCHANGE NAAR ONS LAND Tien bouwlagen Restaurant EMISSIE SINCLAIR OIL $170 miljoen converteerbare obligaties VOETBALPROGRAMMA 2e, 3e EN 4e KLASSERS Drie maanden lang handhaafde de Coöperatie de oude koffieprijzen. Ook nu in overleg met de Minister van Economische Zaken de prijzen van twee soorten CO-OP koffie enigs zins zijn aangepast, .blijft CO-OP koffie toch nog goedkoper. Niet om het gewin - maar voor het gezin! •cvAvS SsSs» Abdul Mutalib Danuningrat, secreta ris-generaal van het ministerie van ver bindingen, heeft vandaag medegedeeld, dat de Eximbank in Washington zich be reid heeft verklaard een aanvullende le ning aan Indonesië te verstrekken. Da nuningrat, die kort geleden uit de Ver enigde Staten terugkeerde, zeide dat de Eximbank kredieten zou toewijzen voor projecten, welke Indonesië voorlegt. Tot dusver heeft de Eximbank lenin gen tot een bedrag van 100 miljoen Ame rikaanse dollars aan Indonesië verstrekt. Ook deelde de secretaris-generaal van het ministerie van verbindingen mede, dat de Amerikaanse regering aan Indone sië een lening van twee miljoen dollar heeft toegestaan voor de aankoop van enige schepen van 1000 ton in Finland. Dit krediet wordt verleend binnen het raam van de overeenkomst tussen de Verenig de Staten en Indonesië in zake de aankoop van Amerikaanse surplus-landbouwpro- dukten en kan binnen 16 jaar in rupiahs worden terugbetaald, tegen een jaar rente van vier procent. De aanvullende leningen van de Exim bank zouden worden gebruikt voor de aankoop van vliegtuigen van het nieuwe type Convair 440, voor de Garuda Indo nesian Airways. Aan 't Hofplein, tussen Schiekade en Goudsesingel te R'darn, zal 'n groot kantoorpand verrijzen van Shell Tankers n.v. Het krijgt aan de Schiekade-zijde een gevelbreedte van 85 m. en zal met zijn 8 verdiepingen boven de beganegrond een hoogte van 40 m. bereiken. De bouw zal 3 jaar vergen en de kosten worden begroot op 7 a 8 miljoen galden, de v helft van de kosten van een tanker van ongeveer 18.000 ton. Totnogtoe werkt het thans ruim 175 man tellende personeel van het bijkan toor van deze tot de Koninklijke/Shell Groep behorende rederij in het Groot- handelsgebouw, maar het nieuwe, on der leiding van de heer C. A. Abspoei ontworpen geibouw zal ook huisvesting verlenen aan het bijkantoor Rotterdam van de Shell Nederland n.v. Zoals op de plattegrond te zien is, komt het gebouw recht voor de plaats, waar de Delftsestraat op de Schiekade uitkomt. De Delftsestraat leidt naar het Centraal Station en derhalve wordt het gebouw opgetrokken juist in de kortste verbindinu van dit station en het Sta tion Hofplein. Om nu deze afsnijding te overwinnen en tevens een tankstation onder te bren gen is het gebouw „op poten" gezet met een doorrijhoogte van 5 meter. De diepte van het hoofdgebouw wordt 16,7 meter. De hoofdingang komt aan het Hofplein, maar daar het rijverkeer daar niet mag stoppen, is nog een ingang onder het ge bouw ontworpen, bereikbaar van de Delftsestraat af. De verschillende ruimten welke op straathoogte nodig zijn. worden in een smalle vleugel samengebracht, die aan de westzijde loodrecht op de Schiekade is geprojecteerd en naar het oosten toe evenwijdig loopt met het bestaande via duct. Als constructie-systeem voor het ge bouw werd een skelet van gewapend be ton gekozen, waarbij zoveel mogelijk ge prefabriceerde constructies zullen worden toegepast. Het werk is opgedragen aan de N.V. Amsterdamsche Aanneming Maatschappij. In verband met de wens van de Minis ter van Wederopbouw om zoveel mogelijk constructies en materialen te gebruiken die niet voor de woningbouw van be lang zijn, wordt overwogen om voor de gevels een zogenaamde „curtain wall" toe te passen van geanodiseerd aluminium. Voor het vervaardigen in de fabriek en het monteren op de bouwplaats zijn gen bouwvak arbeiders nodig. Mede hier door hoopt men op korte termijn de goed keuring voor de bouw te verkrijgen en in 1957 met de bouw te kunnen beginnen. De acht verdiepingen zullen onderling Verbonden worden door 4 snelle liften en de nodige trappen. Op de bovenste verdieping is een kan tine ontworpen voor het personeel, te vens een dakterras. Op dezelfde verdie ping komt een kleine filmzaal, welke ten behoeve van de opleiding van vlootper- soneel voor het vertonen van instructieve films gebruikt z»1 worden. Om zo weinig mogelijk last te hebben van stadslawaai, zal een air-conditioning- installatie worden aangebracht, waardoor de dubbele, geluiddempende ramen ge sloten kunnen blijven. Waar n°dig zal een kleine ventilatieklep in de ramen kunnen worden geopend. Voor vloerbedekking, afvoerleidingen. waterleidingbuizen en buizen voor de elektrische installaties, enz. zal plastiek op polyvinylchloride-basis worden toegepast. De inhoud van het gebouw bedraagt 56.325 m3, het vloeroppervlak 13.858 m2, waarvan 50 pet werkelijk nuttige kan toorruimte. De beide verhogingen, die men op het dak ziet zijn bestemd voor de ventilato ren en de liftmaehines; overwogen wordt, 7e met een overdekking te verbinden. Een der Elf Steden IJLST VIT ISOLEMENT IJlst zal worden opgenomen in het ver keer. Totnutoe was het enige openbare middel van vervoer in deze Friese stad één van de elf, die vermaardheid ge niet door de Elfstedentocht een pas sagiersbootje, dat een paar maal per dag van IJlst naar Sneek en terug vaart. Dit veerdienstje zal per 30 september wor den opgeheven en worden vervangen door een autobusdienst. Omdat IJlst aan het eind van een doodlopende weg ligt had het openen van een busdienst op dit stadje nogal bezwaren ontmoet. IJlst ligt wel aan een spoorlijn, die van Staveren over Sneek naar Leeuwarden, maar er stopt al sinds jaren geen trein meer in IJlst en het station is inmiddels afgebroken. Volgens een artikel in het economisch bulletin voor Europa van de Economi sche Commissie voor Europa (E.C.E.) der Verenigde Naties schijnt een verdere toeneming van de handel tussen Oost- en West-Europa in het komende jaar waar schijnlijk te zijn. De waarde van de Oosteuropese export naar Westeuropese landen nam in 1955 vergeleken lïist 1954 toe met 30 procent. De Westeuropese leveranties vermeer den volgens het artikel met 12 procent. In de meeste handelsovereenkomsten zijn voor 1956 grotere contingenten vastgesteld. In de eerste 4 a 5 maanden van dit jaar nam de waarde van de Oosteurope se export met 17 procent toe en vermeer derde de Westeuropese uitvoer,verge leken met de overeenkomstige periode van 1955 met 14 procent. De handel met Oosteuropese landen ver tegenwoordigt echter nog slechts weinig meer dan 3 procent van de totale West europese handel, vergeleken met onge veer 5 procent in 1948 en 7 tot 8 procent in 1937. De opmerkelijkste' verandering in de Oosteuropese export naar West-Europa was, dat in 1955 voor het eerst industrie- produkten een groter deel van de totale handel uitmaakten dan voedsel. Volgens de Nederlandse Staatscourant is opgericht de N.V. Vereenigde Chemi sche Fabrieken Ceta-Bever te Beverwijk, ten doel hebbend het bereiden, verwer ken, bewerken, kopen en verkopen van chemische produkten enz. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt f 1.200.000, ver deeld in 400 aandelen serie a, 400 aandelen serie b en 400 aandelen serie c, alle groot 1000. Geplaatst zijn van elke serie 150 aandelen, die worden volgestort door in breng van de vroegere gelijknamige ven nootschap onder firma. Directeuren zijn de heren A. J. van Steenhoven, Ph. Rozen- daal en C. de Lange. De heer G. Keith Funston, president van de New Yorkse effectenbeurs zal op 10 en 11 oktober in ons land vertoeven om orienterende besprekingen te voeren en nieuwe contacten te leggen. De American Businessmen's Club of the Netherlands heeft het initiatief geno men de heer Funston naar Nederland uit te nodigen. Voor de leden van deze stichting zal hij tijdens een lunch op 11 oktober spreken over „America Embra ces a people's Capitalism". Voor leden van de vereniging voor de effectenhandel za] de heer Funston gedu rende een besloten receptie een voor dracht houden over public activities" van de New Yorkse effectenbeurs. Breda heeft geen reden de leiding van zijn „Cultureel Centrum De Beyerd" van gebrek aan ijver te be tichten. In de korte tijd dat dit Cen trum bestaat een drietal maanden heeft het reeds drie grote ten toonstellingen opgeleverd, en drie opvallend dikke en chic gedrukte catalogi uitgegeven. Bovendien blijkt het nu ook spraakmakend te zijn geworden, want in een onzer katho lieke weekbladen wordt deze week zoetjes gereageerd op zeker „vinnig" geschrijf tegen de prestaties van dit Culturule Centrum en wordt tevens, al even zoetjes, dit Centrum zijn eigenlijke „plaats" gewezen, althans wat het weekblad voor die plaats houdt. Inmiddels is ook bij ons omtrent Breda's Cultureel Centrum het een en ander „nae de keel" gaan wellen. De lezer zal zich herinneren, dat wij een maand geleden in deze kolom men de expositie „Victor Delhez" hebben besproken en wel ondanks enige tegenzin, door het geëxposeer de en door de buiten verhouding formidabele bewerking van de cata logus in ons gewekt in alle vrien delijkheid die bij een eerste kennis making past. Wij hebben daarbij in Delhez' werken geprezen wat te prij zen viel en wij hebben ook dr. M. E. Tralbaut, die het presteerde als eerste in de wereld het volledige grafische oeuvre van Delhez bijna duizend prenten bijeen te brengen en zelfs met beschrijvingen volledig te catalogiseren, onze bewondering betuigd voor deze ongemene arbeids prestatie. Niets te prijzen Op ons oordeel over Delhez komen wij niet terug. Maar wat de prestaties van doctor Tralbaut ten dienste van het Cultureel Centrum aangaat: deze zijn opnieuw aan het publieke oordeel onder worpen, nu hij in dit Centrum een ten toonstelling van schilderijen van Ed- mond van Dooren en beeldhouwwerken van Albert Poels heeft samengesteld en daarbij opnieuw een catalogus heeft ge schreven. Ik kan in deze nieuwe pres taties niets te prijzen vinden en meen dat er integendeel vrijwel alles tegen is. Vooreerst tegen de schilderijen van Edmond van Dooren, die voor het merendeel in het geheel geen schilde rijen zijn, maar miserabele plaatjeswer- ken, zo sentimenteel kwasi-wijsgerig en on-plastisch bedacht, dat dr. Tral baut, die bewonderend van „creatief potens" praat, ons mag toestaan, dat wij dit potens voor hoofdkaas houden. Vervolgens, hoewel iets minder tegen de beeldhouwwerken van Albert Poels, die wel een zeer bekwaam vakman is en in het jolige of ironische enige uit stekende beelden heeft gemaakt en van wie zelfs een paar vrij goede monu mentjes naast veel meer slechte zijn aan te wijzen, maar die over het algemeen wel wat ver bij de ontwikke ling achterblijft en wiens religieuze concepties waarvan er zalen vol staan in „De Beyerd" zo akelig zielloos en zoetsappig zijn, dat zij in dit opzicht zelfs voor St.-Sulpice niet onderdoen. Tenslotte, en het meest, tegen de voor lichting die dr. Tralbaut bedrijft. Om de bezoeker in Van Doorens plaat werken die namen dragen als „Levensmysterie", „De Eeuwigheids zoekers", ..Wereldwee", „Faustische Cultuur", „Heksengewas", „Elyseïsche Velden", „Atlantis" „Al-verbonden Le ven", „De Nachtzijde van de Gedachte" en maakt u de litanie nu maar zelf compleet in te leiden, kiest de heer Tralbaut de erbarmelijkste plaat er uit en gaat daar twintig bladzijden lang over doceren in dezer voege: „Wanneer wij „De Kunstenaar in zijn Wereld", zoals Mon Van Dooren dit ge geven realiseerde, aandachtig bekijken dan treft ons, bij de allereerste oog opslag, een essentiële karaktertrek: de compositie bezit niet enkel een verticale en een horizontale as, maar evenmin als die verticale as volgens een lood lijn valt, dekt de horizontale as een waterpaslijn. De verticale as ligt, bij nadere beschouwing, een weinig schuin alsof men de verticale as van de aard bol zelf men denke aan het woord „wereld" in de benaming van het werk aanschouwde. Hierin krijgt men al onmiddellijk contact met de Van Dooren; gevoed aan de boezem van de wetenschappelijke en wijsgerige litera tuur en die door zulk detail op slag het kosmisch begrip „wereld" illustreert, laten we zelfs gerust zeggen: evolueert". Wanneer wij echter dit praatje, zoals dr. Tralbaut dit realiseerde, even ge volgd hebben, dan heeft het ons veeleer getroffen, dat de loodlijn ervan een' weinig wankelt alsof het helemaal geen loodlijn is. En wie dat maar goed in het oog houdt zal het contact met de ont boezemingen van de doctor voor de rest maar liever achterwege laten. K. S. In de loop van 1957 zal in het centrum van de Wcstwijk in Vlaardingen een vrij- gezellnecentrum verrijzen, dat enig zal zijn in ons land. Weliswaar telt ons land enkele plaatsen, die reeds een vrijge- zellencentrum bezitten, maar die omvat ten niet alle catagorieën van vrijgezel len. Dat wordt met het vrijgezeuencen- trum in de Westwijk in Vlaardingen wel het geval. Daar immers zal een flatge- gebouw worden opgetrokken, dat uit een hoofdgebouw met twee vleitjels zal be staan. Het hoofdgebouw voor oudere vrij gezellen, een vleugel voor jonge vrou wen van 1830 jaar en een vleugel voor jongezeilen van eveneens 1830 jaar. Het hoofdgebouw zal uit niet minder dan 10 bouwlagen bestaan, met op iedere bouwlaag 6 woningen. Dat zijn dus 60 woningen in totaal. Volledige woninkjes bestaande uit een zitslaapkamer, met keu kentje. badcel, balcon en sanitaire voor zieningen. Dat zijn dus flati es voor oudere ongehuwde vrouwen en mannen, van wie wordt aangenomen, dat zij als ongehuw- den hun verdere leven zullen slijten. De jonge vrouwen en jongezellen in bel de vleugels daarentegen zullen slechts over een zitslaapkamer beschikken. Zelfs zon der wastafel. Zij zullen van een centrale douche-wasruimte gebruik moeten maken. In de. damesvleugel zullen de dames bo vendien gebruik kunnen maken van een wasinrichting voor het doen van haar eigen was. De damesvleugel zal uit drie bouwlagen en de herenvleugel uit vier bouwlagen bestaan. In totaal zal het vrij- gezellenéentrum aan 240 personen plaats bieden. Voor de jeugdige vrijgezellen wordt bij dit centrum een restaurant gebouwd, waar zij de maaitijden kunnen gebruiken, bereid in een centrale keuken. Dit restau rant kan tevens als omtspanningszaai wor- dén benut. Bovendien komen er enkele kleinere recreatiezalen voor de beoefe ning van binnensporten, het bijwonen van televisie-uitzendingen, het zich verdiepen in lectuur, studie enz. Bij het gebouw NEW YORK, 22 september. Nuchtere Nederlanders, die de advertentie voor de Metro Goldwyn Mayer- film „Lust for Life" over het leven van Vincent van Gogh in de Amerikaanse bladen lazen, moesten ervan hebben gerild. Oordeel zelf maar: „Hij kuste niet. hij verpletterde. Vincent van Gogh, de grote, sensuele schilder vroeg niet. Hij eiste (cursief). Hij brak geen conventies. Hij stampte ze aan stukken (cursief). Hij veroverde de zon niet. Hij vond de zon uit. Hij was geen man. Hij was een vlam, een kracht, een storm (cursief). En alleen de film kon de onstui mige loop van zijn onverzadelijke, ongelooflijke geschiedenis proberen te volgen". Wanneer men na die wilde advertentietaal met de grootste weerzin en al leen uit puur plichtsgevoel „Lust for Life", die pas in New York in vertoning is gekomen, gaat zien, wordt men aangenaam verrast. Want de makers van de film John Houseman, die ook „Julius Caesar" produceerde met Vincent Minnelli als regisseur hebben aanzienlijke zelfbeheersing getoond bij deze verfilming van Van Goghs leven, naar de roman „Lust for Life" door Irving Stone. Ze zijn er bijna in geslaagd om de geest van Hollywood, die maar in enkele scènes merkbaar wordt, uit hun werk te verdrijven. Men kan natuurlijk de principiële opvat ting huldigen, dat verfilming van een groot kunstenaarsleven uit den boze is omdat in een film zoveel aspecten a priori moeten worden verwaarloosd, zo veel perspectieven door summiere weer gave moeten worden vertekend en accen ten verlegd. In die zin moet zo'n film dan als een belediging voor de kunste naar worden beschouwd. Maar wanneer men bereid is een interpretatie op zich zelf te beschouwen, dan kan men M.G.M. geven, wat haar toekomt en zeggen, dat met de verfilming van Vincent van Goghs leven een eerlijke poging is gedaan om de essentie weer te geven, van zijn ge kwelde natuur en zijn ontwikkeling als schilder. Bij alle kritiek op dit filmwerk, moet men toch erkennen, dat aan veien iets van het wezen van Van Gogh nader wordt gebracht. Het torment, dat uit zijn brieven spreekt en zijn wilde schilders drift zijn in deze film goed opgevangen. Doch wat belangrijker is: het verhaal wordt voortdurend gebruikt om hiermee zijn schilderijen zelf beter te doen be grijpen met haar veranderend koloriet en penseelstreek en van-zon-bezetenheid. Ongeveer 200 originele Van Gogh-schil- derijen in musea en particuliere collec ties zelfs Moskou gaf toestemming werden voor deze film gefotografeerd. Voor Nederland wordt alleen de mede werking van het Rijksmuseum genoemd. Ingenieur van Gogh is namelijk piet ge steld op de roman „Lust for Life", waar aan het filmscript is ontleend en hij houdt nog minder van voortvarende Amerika nen, die verwachten, dat hij niets liever doet dan zijn Van Gogh-collectie door M.G.M. te laten fotograferen. Voor Ame rikanen is het nu eenmaal zeer moeilijk te begrijpen, dat andere stervelingen niet in de Amerikaanse reclamegeest denken; en de Nederlanders daarentegen houden over het algemeen niet van reclamezucht. Het gevolg van een en ander was. dat ingenieur Van Gogh zijn veto uitsprak en M.G.M. haar medewerking voor het foto graféren van diens originele Van Gogh's niet kreeg. De film begint met Van Goghs werk in de Belgische Borinage, en het ruste loos zoeken naar zijn roeping, die hij vindt, als hij op aandringen van zijn broer Theo naar huis terug gaat. De meest onbevredigende scènes volgen hierna, in zijn conflict met een te Holly- woodse vader, Henry Daniell en de nicht op wie hij verliefd wordt. Ook is er te veel theater in het spel met de prostitué, die een tijdje zijn toevlucht wordt. Maar zodra hij in Parijs arriveert, komt er te kening in de karakterisering van de schil der. die in de acteur Kirk Douglas waar schijnlijk één van de beste vertolkers heeft, die gevonden had kunnen worden. De specifieke moeilijkheid voor deze film, die als elke film voortdurend actie vraagt, is de noodzaak om het beeldloze uit te beelden: d9 eenzaamheid van de schilder, de stilte, het voortdurende al leen-zijn, het volgeladen zijn met gedach ten, zonder er een weerklank voor te kun nen vinden. Deze vlaktes van eenzaam heid kunnen in de film alleen maar wor den aangeduid met fragmenten uit de brieven aan Theo, die, door Douglas wor den gesproken. Maar in de hele construc tie van het filmverhaal als zodanig komen ze niet tot haar recht. Daardoor komt het accent te zwaar te liggen op de vreemd- heid van zijn gedrag en wordt de film te stijl toegebouwd naar het element van waanzin. Binnen deze bouw echter geeft Douglas soms een treffende Van Gogh te zien, vooral in de scènes, waarin hij met ner veus opgewonden blijheid Gauguin (ge speeld door Anthony Quinn) ontvangt en in de toenemende spanning met deze schilder, die hij dan tenslotte vertwijfelt naloopt met het scheermes. De scène, voordat hij zijn oor afsnijdt en waarin zijn ellende tot een climax wordt opge voerd. Is kort, vehement en versterkt doordat het voor een spiegel plaats vindt, waarin hij zijn misère nog veraanschou welijkt ziet. Dat het verkeerde oor wordt afgesneden, is een concessie, die de regie meende te moeten doen aan Douglas' profiel, dat maar aan één kant een sterke gelijkenis met de schilder vertoont. Sto rend op het geheel werkt dit echter met, omdat de scène van rampzaligheid in we zen zo goed is getroffen. Douglas' grote kracht is, dat hij maat weet te houden. Hij overschrijdt nooit de grens naar het theatrale, hetgeen in de uitbeelding van zo'n explosief, karakter niet gemakkelijk is. Hij blijft zuiver, houdt zich eerder in, dan dat hij te ver gaat. Diezelfde beheersing vertoont James Do nald als Theo van Gogh, wiens rol bij zonder moeilijk is om de passiviteit ervan. Er zijn prachtige landschapopnamen in deze kleurenfilm, die zo getrouw mogelijk de omgeving weergeeft waar Van Gogh heeft gewerkt, gewoond en geleden. Ook typen als dr. Gachet, de postbode Roulin en andere figuren, die men van zijn schil derijen kent, zijn goed getroffen. Maar het beste van de film is de ma nier, waarop men Van Goghs schilderijen iedere keer in de scènes als het ware inbouwt, of ze eruit laat voortkomen. Het geeft degene, die niet of weinig bekend is met het werk van de schilder, een goed inzicht in de relatie tussen deze artiest en zijn werk, waarom het verandert en waarom het zó en niet anders verandert. Ondanks de door de reclame gewekte vooroordelen kan men niet anders dan tot de conclusie komen, dat deze Van Gogh-film ongetwijfeld verdiensten heeft, al was het alleen maar, dat iets van de geest van de mens en de. artiest, die hij is geweest, erin is opgevangen, dat kan bijdragen tot een begin van begrip voor zijn werk. zullen voorts sportvelden worden aange legd voor kleine balspelen, als basketball, volleybal, badminton, tennis enz. Vóór het hoofdgebouw wordt een park je aangelegd, waarin de aanleg van een vijver wordt gedacht. Een denkbeeld over de opzet van dit vrijgezellencentrum krijgt men. als men weet, dat dit centrum eenzelfde bedrag zal vorderen als het bejaardencentrum aan de Burg. Pruissingel, tussen de twee en drie miljoen gulden. Dit vrijgezellencen- maquette van het vrijgezellencen trum, zoals dat met enkele kleine wijzi gingen in het centrum van de Westwijk zal verrijzen. Op de achtergrond het hoofdgebouw van 10 bouwlagen, met rechts het restaurant en de centrale keu ken. Op de voorgrond rechts de vier bouwlagen tellende vleugel voor jong gezellen en linlks de vleugel van drie bouwlagen voor ongehuwde jonge vrou wen. Het gehele complex biedt plaats aan 240 personen. De Sinclair Oil Co., die kortgeleden had aangekondigd dat zij 150 miljoen nieuwe voor elke negen aandelen, die zij bezitten, middelen zou aantrekken, heeft thans be kend gemaakt, dat dit bedrag verhoogd zal worden tot 170 miljoen. Het geld zal worden opgenomen in de vorm van converteerbare obligaties. Aandeelhouders zullen deze uitgifte op 30 oktober moeten goedkeuren. Indien zulks geschiedt, zul len aandeelhouders recht van voorkeur krijgen voor aankoop van 100 obligaties In de comipetitie van de 2e, 3e en 4ie klassers district West II worden a.s. zondag de volgende wedstrijden gespeeld: 2e Klasse Ar KKAW-HW, VIOÖVDL, LFC—Blauw Zwart, VUC—Lugdunum. 2e Klasse B; VFC—ODS. Leerdam—Vrienden schaar. DCVDCL. Sliedrecht—Flute, HOV— Zwijndrecht. 3e Klasse A: De PostduivenArchipel. Cele- ritasWesterkwartier, CromvlietWP, Dein RVC. Alphen—DHL. 3e Klasse B: WSB-HPSV, Hillegom—Alphia Voorburg—TYBB, RipperdaWilhelmus, Laak- kwartier-^Lisse, JRooden'burgGDA. 3e Klasse C: De HollandiaanCoal. Alblasser- damHillesluis, 0W—DKZ, Transvalia—Bolnes VOC—Excelsior '20, qDI—The Rising Hope. 3e Klasse D: CKC'Overmaas, SlikkerveeT— FSV Pretoria. Dindua—NADO/V, Leonidas— Lekkerkerk, RGD—Papen drecht, RDMG'SV. 4e Klasse A: ForeholteMeerburg, Teylingen THB, ASC—DOCOS. DSO—Wamumda, DOSR SJC. 4e Klasse B; GDSFull Speed. Verburch— DRZ, SVDPWHoek van Holland', 's-Graven- zandeNaaldwijk, BECRKWIK. 4e Klasse C: Graaf Willem IIArac.Dunc, KranenburgKION, TonegidoMaasstraat, Rijs wijkQuick Steps, OranjepleinHWD. 4e Klasse D: ATWLenig en Snel, RAVA VDS, Schoonhoven—Spoorwijk, Concordia— Zwart Blauw. 4e Klasse E: MoordrechtStolwijk, Woerden —Boskoop, BodegravenOudewater, Undo— Haastrecht, WaddinxveenNieuwerkerk. 4e Klasse F: Zuiderster's-Gravendeel, Steeds VolhardenIFC, SMVHardinxveld, Geluks vogels—Hermandad, DEHASW. 4e Klasse G: EDS—SSW. DDC—Dilettant. DubbeldamHeukelum, DHSHillegersberg, SchiedamMerwede 4e Klasse H: DirkslandPFC, SaturnusMar. tinit, NieuwenhoornWit Rood Wit, Poortu- gaalLMO, StrijenFlakkee. (Van onze Haagse redactie) Op de Haagse Damesbeurs, die vandaag geopend is, vormt het plastiekhuis de grootste trekpleister. Het huis is vervaar digd in opdracht van de Franse Staats mijnen. Dit, een half miljoen gulden kos tende bouwexperiment, zal na de Haagse expositie weer naar Frankrijk teruggaan en in een museum worden geplaatst. Hoewel men onder de indruk kan komen van de vele mogelijkheden die de moderne kunststoffen uit koolstoffen vervaardigd, bieden, kleven er aan dit experimentele huis wel enige bezwaren die bij een rondgang opvallen. De po lyesterharsen zijn in 8 segmenten geperst en daarna samengevoegd, zodat een slak kenhuismodel verkregen werd. Hierdoor ontstond wel een zeer royale zitkamer, maar de verbindingsgangen met de keu ken en slaapkamerappartementen werden zeer nauw, zodat men hetzelfde gevoel krijgt als wanneer men door de gangen van een oorlogsbodem dwaalt. Ook is men nog niet zover om deze kunststoffen te verwerken tot een levende substantie die aan de woonruimte gezelligheid en warmte biedt. De in de kunststoffen ver werkte kleuren dragen bovendien be paald niet bij tot de voorwaarden, die men aan een bewoonbaar huis stelt. Maar dit „huis van de toekomst" wordt dan ook een museumstuk.... Kirk Douglas speelt de rol van Vincent van Gogh in de M.G.M.-film „Lust for life". De frap pante gelijkenis tussen de filmacteur en de Ne derlandse schilder blijkt uit de foto, waarop Douglas poseert met een door Van Gogh in 18861887 geschilderd zelfprotret.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9