Indonesische maatregelen over N.-Guinea worden niet erkend Regering zal optreden tegen een eventuele tenuitvoerlegging VRIJDAG DEBAT IN DE VEILIGHEIDSRAAD K.L.M.-KRITIEK OP VLIEGTUIGBOUWERS li»»-* Mishandelingen van politie door verdachte gebrandmerkt ZOEKEND EN TASTEND IN EEN WARNET VAN PROBLEMEN In de melk brokkelen wordt weer duurder Ministerie van Buitenlandse Zaken Weer vier Britten op Cyprus gedood Stakingen in Tsjecho- Slowakije Sotsji rendez-vous der rode élite Melk 1 cent duurder De Suezkanaal-kwe DE KABINETSFORMATIE Zaterdag 29 september 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i Verlaging tarieven Suez-verzekeringen Militaire vrachtauto op groep mensen ingereden Nieuw atoomcentrum in Sovjet-Unie Sovjct-defensielmlp voor Afghanistan De Veiligheidsraad en Palestina De processen te De Italianen in de Belgische mijnen NATO bezorgd over ver korting Westduitse dienstplicht Weinig kans op een jawoord uit de V.V.D.-kring Tweede atoom conferentie in 1958 De de-stalinisatie in Hongarije WEERBERICHT Verzoek om plaatsing op V. N.-agenda Indonesië heeft gisteren de Azia- tisch-Afrikaanse groep hij de Verenig- In westen van het landt Een dode en een zwaar gewonde Ten dienste van rode blok: Afscheidsrede van Juin VVD-fractie vergadert De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Plaatselijk enkele buien maar vooral aanvanke lijk ook opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust later mogelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 30 september: zon op 6.41, onder 18.22. Maan op 1.49, onder 16.19. Maandag 1 oktober: zon op 6.43, onder 18.20. Maan op 3.10, onder 16.44. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Het heeft de aandacht getrokken der Nederlandse regering, dat de Indonesische regering, uitgaande van de fictie, dat de soevereiniteit over dit gebied de jure zou berusten bij de Republiek Indonesië, blijft voortgaan met het treffen van administratieve maat regelen ten aanzien van bet Nederlandse Rijksdeel Nederlands Nieuw-Guinea"., aldus deelde het minis terie van Buitenlandse Zaken vandaag mede. „Zo werd in 1955 genoemd gebied met het oog op de algemene verkiezingen in Indonesië aangewezen als Indonesisch kiesdistrict. Vervolgens werd in 1956 een drietal personen benoemd tot leden van het Indone sische parlement ter vertegenwoordiging van dat gebied. Ook werd enige maanden geleden bij Indonesische wet een provincie „West-Irian" inge steld. Het gehele territoir van Nederlands Nieuw- Guinea zou binnen de grenzen daarvan vallen. Thans zijn gevolgd de berichten over de benoeming en de installatie van een Indonesisch gouverneur van de provincie „West-Irian". Ter vermijding van elk misverstand meent de Nederlandse regering er goed aan te doen uitdrukkelijk te ver klaren, dat bovengenoemde en even tueel nog volgende soortgelijke Indo nesische maatregelen, noch hun impli caties in welk opzicht ook door Neder land worden aanvaard of erkend voor zover het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea betreffende. Het is al gemeen bekend, dat ten tijde van de overdracht der soevereiniteit over In donesië, Nederlands Nieuw-Guinea niet daarbij was inbegrepen. In deze situatie is sedertdien geen verandering gekomen. De Nederlandse regering behoudt zich alle vrijheid voor tegen de even tuele tenuitvoerlegging van zodanige maatregelen op te treden, zodra deze direct of indirect zouden leiden tot In donesische interventie in de gang van zaken in Nederlands Nieuw-Guinea", aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Op de weg van Nicosia naar Kyrenia is gisteravond, 23 km, ten noorden van Nicosia, een Britse militaire auto in een hinderlaag van verzetslieden gevallen. Twee Britten zijn hierbij om het leven gekomen. In de Griekse wb'k van Nicosia is vrij dag voor onbepaalde tüd een uitgaans verbod afgekondigd als vergeldingsmaat regel voor de aanslagen, waarbij vrijdag ochtend twee Britse militairen om het leven zijn gekomen. De Etnarchistische Raad van de Grieks. Orthodoxe kerk op Cyprus heeft gisteren geprotesteerd tegen de arrestatie van Ni co Kranidiotis, secretaris-generaal van de Raad. en tegen het politietoezicht, waaronder de bisschop van TiMum is ge steld. Voorts verklaarde de Raad te ver wachten, dat Griekenland de kwestie Cy prus opnieuw voor de Veiligheidsraad zal brengen. De Britse autoriteiten hebben gisteren het vliegveld van Tymbou, een landings baan, die in de oorlog door de R.A.F. werd gebruikt en nadien verwaarloosd, tot ,.be-| schermd gebied" verkl. ard. onder toezicht van de luchtmacht. Oop het gedeelte van Nicosia, waar de regeringsdiensten en het hoofdkwartier van de Veiligheids dienst gevestigd zijn, is „beschermd ge bied geworden, terwijl het havengebied van Famagusta tot „gevaarlijk gSbied" is verklaard. In het havengebied kan nu op iedere onbevoegde geschoten worden. de Naties medegedeeld, dat zij van plan is te verzoeken de kwestie Nederlands Nieuw Guinea op de voorlopige agen- dan van de Algemene Vergadering die op 12 november a.s. begint, te plaatsen. Na een korte ontmoeting met de Aziatisch-Afrikaanse groep zeide een woordvoerder van Indonesië, dat men verwachtte het verzoek voor opneming op de agenda de volgende week in te zenden. Volgens de woordvoerder hadden zeven leden van genoemde groep er onmiddelijk in toegestemd het verzoek te ondertekenen. Deze landen zijn: Pa kistan, Egypte, Jemen, Syrië, Saoedi- Arabië, Ceylon en India. Birma, de Philippijnen, Thailand, Iran en de Libanon hadden beloofd te ondertekenen, maar wachten op defi nitieve instructies ven hun regeringen, aldus werd medegedeeld door de In donesische woordvoerder. Het Instituut van Assuradeurs te Londen heeft de tarieven ter dekking van oorlogs- en andere dergelijke risico's voor ladingen via het Suczkanaal, alsmede naar, van of voor doorverscheping in Egyptische havens verlaagd met 2 sh. 6 pence per 100. Het nieuwe tarief bedraagt thans voor de meeste gevallen 3 sh. 3 pence per 100 tegen 5 sh. 9 pence vorige week, doch voor reizen naar, van of tussen bepaalde Chinese havens varieert het nieuwe tarief van 5 sh tot 6 sh. 6 pence per 100 tegen tot dus verre 7 sh. 6 pence tot 9 sh. Het nieuwe tarief voor ladingen naar van of doorverscheping in Egyptische ha vens bedraagt 4 sh. 6 pence per 100 tegen tot dusverre 7 sh. Op een bijeenkomst van de „Grandes Conferences Catholiques", welke hij te Brussel bijwoonde aan het einde van een tweedaags staatsie-bezoek aan België, heeft de Duitse Bondskanselier dr. Kon rad Adenauer vanaf het spreekgestoelte een dringend beroep gedaan op de Euro pese landen te handelen inplaats van te praten om tot een iverkelijke Europese eenheid te komen. De foto toont Ade nauer tijdens zijn rede. Op de voorgrond applaudisseert de Franse politicus Ro bert Schuman; half verborgen aeliter de kanselier zien we de Luxemburgse pre mier Joseph Bccli. De Tsjcchoslowaakse president, Zapo- tocky, heeft donderdag op een bijeen komst van het bestuur van de commu nistische partij meegedeeld, dat er van tijd tot tijd in de Tsjechoslowaakse be drijven stakingen voorkomen. De oorzaak van de stakingen is ontevredenheid over de lonen. Het feit, dat de ontevredenheid over de salarissen soms leidt tot stakingen, is volgens president Zapotocky een voor beeld van de slechte werkwijze van de vakbonden. De bonden kiezen te dikwijls partij voor de leiding van de bedrijven. De president zette uiteen, dat het pro bleem van het loonpeil in Tsjechoslowa- kije akkuut is. Het is echter demagogie te spreken over produktieverhoging, aldus Zapotocky. Te Sotsji aan dc Zwarte Zee, waar maarschalk Tito gisteren in gezelschap van de eerste-secretaris van de Sovjet communistische partij, Kroesjtsjef, is aangekomen, bevinden zich tevens een groot aantal vooraanstaande Russische lei. ders, aldus is gisteren gebleken uit be richten van Sovjet-voorlichtingsorganen. Als zodanig zijn genoemd: premier Boelganin, minister van buitenlandse za ken Sjepilof en de partijleiders Kiritsjen- ko en mevrouw Foertzewa. Laatstgenoem de is de echtgenote van de Sovjet-ambas sadeur te Beigrado, Firioebin. Men verwacht in Beigrado, dat Tito tegen het einde van de volgende week naar zijn land zal terugkeren om dan onmiddellijk besprekingen te voeren met de leiders van communistische partijen van de andere Europese landen. Bin nenkort zouden communistische leiders uit Italië, Bulgarije en Roemenië in Bel grado worden verwacht. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening deelt mede, dat in die delen van haar werkgebied, waar de melkhandel niet gerationaliseerd is, met inganij van 1 oktober de consumentenprijzen van melk en karnemelk los en in literflessen verhoogd zullen worden met 1 cent per liter. Deze prijsverhoging vloeit voort uit het door dé melkhandel reeds sinds enige jaren gehanteerde zg. rekening-courant systeem voor de detaijmarge en staat der halve los van de in juli jl. voorgenomen prijsverhoging, die door ingrijpen van de minister van Economische Zaken werd verboden. Het werkgebied van de A.V.M. omvat in hoofdzaak het vasteland van Zuid- Holland, het zuidelijk deel van Noord- Holland en het westelijk deel van Utrecht, de stad Utrecht inbegrepen. Van officiële zijde "wordt gemeld, dat de slijtersmarge in de niet-gesaneerde ge bieden in het westen van het land SYi cent bedraagt. Afwisselend wordt nu een half jaar de marge op 6 en een half jaar op 7 cent gesteld. In het afgelopen half jaar bedroeg de marge 6 cent: van 1 ok tober 1956 tot 1 april 1957 zal zij 7 cent zijn. Gisteren werd officieel te New York bekend gemaakt, dat het debat over de Sucz-kvvestie a.s. vrijdagavond om 8 uur (Nederlandse tjjd) in de Veiligheidsraad zal beginnen. De ministers van buiten landse zaken van de Westelijke mogend heden en Egypte hebben besloten per soonlijk aan de debatten deei te nemen. Waarschijnlijk zal ook de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Sjepilof, per soonlijk de zitting bijwonen. De Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, zal, voordat hij maandag naar de V.S. vertrekt om het debat in de Veiligheidsraad voor te be reiden, eerst nog de openingsvergadering presideren van de conferentie vari Suez- kanaalgebruikers, die maandag in Lon den begint. Twaalf landen hebben reeds definitieve toezegging gedaan tot de voorgestelde kanaal-organisatie toe te treden. Gisteren deelde ook Zweden mede zich, zij het onder bepaalde voorwaarden, bij de organisatie te willen aansluiten. In welingelichte kringen te Londen De bestuurder van een militaire vracht auto, die vanmorgen omstreeks kwart over zeven uit de richting Haarlem kwam, raakte in het midden van het dorp Half weg de macht over zijn stuur kwijt, waar- daar de wagen met grote snelheid linksaf week over de tramrails. Met dezelfde grote snelheid ging de wagen weer terug naar rechts over dc vluchtheuvel, waar hjj op een groep wachtende tramreizigers inreed. De heer J. Scholten uit Zwanen burg, vader van zes kindercn> werd vrij wel op slag gedood. De wagen stak dc weg over en ramde de muur van dc ga rage P. Pollë, na eerst een voorbijgaande wielrijder de heer W. Schilder, even- f o?!. u" Zwanenburg tegen de muur te hebben gedrukt, waardoor deze ernstig gewona Werd. Dc garagedeur werd geheel vermeld en Ujt de gevel werd een groot stuk muur Weggeslagen. De heer Schilder is naar een ziekenhuis in Haarlem over gebracht. Een nieuw centrum voor kernonderzoek ten behoeve van twaalf communistische landen is vrijdag te Doebna aan de Wolga 150 km. ten noord-oosten van Moskou in gebruik genomen. Het centrum heeft 450 miljoen gulden gekost. De voormalige Britse professor Bruno Pontecorvo, die vijf jaar geleden uit Engeland naar Oost- Europa is uitgeweken, is hoofd van een der afdelingen. Het centrum is gelegen in een speciaal gebouwde „atoomstad". De twaalf landen zullen gezamenlijk een synchro-cyclotron „atoomkraakinstallatie" bouwen, die, wanneer ze omstreeks juli 1957 gereed komen, het grootste in de we reld zal zijn. Professor Dimitri Blikhintsef, de direc teur van het centrum, vertelde aan ver slaggevers, cat er geen geheime onderzoe kingen zullen worden verricht en dat alle resultaten gepubliceerd zullen worden. De K.L.M. heeft in 1955 voor ongeveermerkte op, dat de rede van de heer Spit 3'A miljoen gulden ten koste moe ten leggen aan noodzakelijke veranderin gen en verbeteringen van onderdelen van dc bij haar in gebruik zijnde vliegtuigen Dat betekent, dat per vlieguur gemiddeld 20.- nodig was voor kosten die niet nodig zouden moeten zijn. Dit zeide de heer Gijsbert Spit, chef van het bureau storingen en research van het directoraat produktie van de K.L.M gisterochtend in zijn lezing voor congres sisten van het tweede Europese congres voor luchtvaarttechniek. De heer Spit zei het te betreuren, dat de luchtbetrouwbaarheid en de levensduur van verscheidene onderdelen geen gelijke tred hebben gehouden met de verbetering in prestatie en nuttige lading. De hogere mate van betrouwbaarheid van het vlieg tuig als geheel wordt bereikt door vitale onderdelen dubbel of zelfs in drie exem plaren aan te brengen, liever dan deze on derdelen een sterkere constructie te geven Ir. H. van Meerten onderdirecteur en hoofdconstructeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker, zeker veel waars bevat, maar dat hij toch gaarne drie opmerkingen wilde maken. In de eerste plaats is het niet zo moeilijk een vliegtuig tè maken, dat wat onderdelen enz. betreft minder ongemak oplevert. Maar de ontwerpers die zulk een vliegtuig aan de man zouden moeten trachten te brengen, zouden geen enkel exemplaar verkopen, omdat de luchtvaartmaatschap pijen kijken naar de nuttige lading en de snelheid. In de tweede plaats is het aantal veiligheidsapparaten, dat dubbel of zelfs in drievoud is aangebracht, gebaseerd op wensen en verlangens, die niet van de zijde der ontwerpers zijn geuit en die hun grond vinden in ervaringen. In de derde wordt gezegd, dat reeds op de eerste zit tingsdag van de conferentie van kanaal gebruikers een uitvoerende raad zal wor den ingesteld en dat dan tevens de be langrijkste ambtenaren en de administra teur zullen worden benoemd. Ook zal er een bankiekening worden geopend. In de zelfde kringen is men van oordeel, dat Frankrijk en Groot-Brittannië tijdens de besprekingen in Parijs overeengekomen zijn voor de functie van administrateur een Zweed voor te stellen. Na de instel ling van de gebruikersorganisatie, zal de conferentie, die op ambassadeursniveau zal worden gevoerd, een criterium vast leggen voor het lidmaatschap van andere landen, die niet op de bijeenkomst zijn vertegenwoordigd. Uit Cairo wordt inmiddels bericht, dat tot dusver 25 landen gehoor hebben ge geven aan de Egyptische uitnodiging voor een conferentie over de herziening van het verdrag van Constantinopel van 1888. Uit een mededeling van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken blijkt, dat aan 75 landen uitnodigingen zijn ver zonden. Hiervan hebben 18 landen de uit nodiging van de hand gewezen, 32 landen hebben nog geen antwoord gegeven. Hiertoe behoren o.a. de meeste Zuid- amerikaanse landen. Nederland, de V.S., Groot-Brittannië en Canada. De landen, die de uitnodiging wel hebben aanvaard zijn: Rusland, Pakistan, Ceylon, Joego slavië, Afghanistan, Bulgarije, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Lybië, de Libanon. Saoedi-Arabië, Jordanië, Syrië, Yemen, Irak, de Soedan, Tunesië, Cam bodja, Panama en Albanië. De ongeveer 23.000 ton metende „Sta tendam", welke bij de Dok- en Werf- maatschappij Wilton Fijenoord te Schie dam in aanbouw is voor de Holland- Amerika-Lijn, nadert zijn voltooiing. Men verwacht dat het schip begin vol gend jaar zijn „maidentrip" zal kunnen maken, welke van Rotterdam via Le Havre en Southampton naar New York zal gaan. De foto toont het nieuwe schip op de werf in Schiedam. De Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije hebben Afghanistan 290 miljoen dollar ge leend voor de aankoop van wapens en oorlogsmateriaal, aldus meldt radio Ka boel Ruim de helft van dit bedrag, 150 miljoen dollar, is reeds besteed en de wapens zijn reeds afgeleverd. Radio Kaboel deelt voorts mee, dat het leger gemoderniseerd wordt. Er zijn on langs belangrijke wijzigingen aange bracht. In officiële Libanese kringen is giste ren vernomen, dat Libanon en Syrië de kwestie van de recente Israëlische aan val op het Jordaanse dorp Hoessan voor de Veiligheidsraad willen brengen. Inmiddels heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, de heer Dag Hammarskjoeld, in een verslag, uitbe- bracht aan de Veiligheidsraad, de rege ringen die bij de Palestijnse grensgeschil len zijn betrokken, gekritiseerd, omdat zij volgens zijn opvatting geen enkele po sitieve maatregel hebben genomen om grensincidenten te voorkomen. In zijn verslag zegt Hammarskjoeld, dat, als men toestaat dat deze inciden ten blijven plaatsvinden, „het bestand on dermijnd zal worden". Hij voegde hier aan toe. dat het onmogelijk is aan de ver warring langs de demarcatielijn een ein de te maken, als de betrokken regerin gen niet ernstig meewerken. „De huidi ge stand van zaken baart grote veront rusting". aldus de secretaris-generaal. Een der verdachten in de Poznan-processen, de twintigjarige Stanislaw Kaufniann, heeft zich gisteren voor zijn rechters te Warschau beklaagd over dc manier waarop de staatspolitie tegen hem is opgetreden na zijn arrestatie. Hij zei, dat de politie hem met stokken geslagen en met het hoofd tegen de muur gebeukt had. Bij een andere gelegenheid was hij door politiemannen in het gezicht geslagen, op de grond neergesmeten en geschopt waar men hem maar raken kon, en tenslotte was hij met zijn haren de trappen van het politicbureau afgesleurd. Kaufniann verklaarde, dat hij over deze mishandelingen aan de officier van justitie verslag had uitgebracht. Naar aanleiding hiervan verklaarde de officier gisteren ter terechtzitting, dat deze klachten door hem waren onderzocht en dat dit onderzoek geleid had tot het ont slag van een vijftal hoge politiefunctio narissen. onder wie de districtscomman dant van Poznan. Volgens de officier van justitie waren de ondervragingen bij het vooronderzoek sindsdien regelmatig en zonder gebruik van geweld verlopen. De president van de rechtbank te Poz nan heeft gisteren tegenover de verte genwoordiger van het persbureau Reuter een aantal verklaringen betreffende het Poolse strafprocesrecht afgelegd. De pre sident zeide, dat de presiderende rechter steeds het eerst de verdachte onder vraagt. Pas daarna mag de officier van justitie vragen stellen. De raadsman heeft het recht om, evenals de officier van justitie, zoveel vragen te stellen als hij wil. De verdachte kon volgens het Poolse wetboek van strafverordening bekennen, ontkennen of gedeeltelijk bekennen. Hij kan ook weigeren vragen te beantwoor den of getuigenis af te leggen. De drie westelijke waarnemers, die het proces in Poznan bijwonen te we ten prof. Légal uit Montpellier, de Belg dr. Jules Wolff en het Britse parle mentslid Frederick Elwyn Jones krij gen speciale plaatsen bij ale zittingen van de processen, die zij willen bijwo nen. Aan hen zijn ook alle faciliteiten verleend om in contact te komen met de verdedigers. De Xoordatlantische raad is gisteren in spoedvergadering bijeengekomen ter be spreking van de beslissing van de West duitse regering de dienstplicht op 12 maanden vast te stellen. De Raad is bezorgd over de gevolgen, die deze beslissing kan hebben. In de eer. ste plaats vreest de Raad, dat West- Duitsland nu zijn verplichtingen niet kan nakomen en vervolgens vreest men, dat hierdoor de militaire paraatheid van de NATO als geheel bedreigd wordt. De Belgische ministers Rey van econo mische zaken en Troelet van arbeid zul len op 4 oktober a.s. te Luxemburg met hun Italiaanse ambtgenoten van industrie en sociale zaken, Cortese en Vigorelli,, Inmiddels heeft maarschalk Juin eiste- overleg plegen over de eventuele hervat- ■>- s SL ting der emigratie van Italiaanse mijn werkers naar de Belgische steenkolen mijnen. Het Italiaanse standpunt ten deze zou gewijzigd zijn nadat de Belgen ten gunste van de Italianen loonsverhoging en sociale verbeteringen in de mijnen hadden inge voerd. plaats zou 'n betere samenwerking tussen j weer in zijr. zweetkamertje aan het Bin- ontwerper en directies van luchtvaart-nenhof vertoefd en de middag en de maatschappijen verscheidene van de thans i avond gedeeltelijk thuis. Hij heeft zijn j11 Z 1 -1- J(.G J w n iiii»Hilr m r\r\r* mo* lint hnpliinornn ondervonden moeilijkheden kunnen voor komen. Dan moet er echter naar de mening van de heer Van Meerten door de directies der luchtvaartmaatschappijen rekening mee worden gehouden, dat de snelheid van de vliegtuigen minder, het eigen gewichtvrienden en het oriënteren naar verschil- van het toestel hoger en dus de nuttige lende kanten is de telefoon bij alle ge lading kleiner worden. 1 heimzinnigheid achter de coulissen nog (Van een parlementaire medewerker). Uit de doolhof van moeilijkheden, waarin de afwijzing van de Antirevolutionai ren met hun steun in de rug van de K.V.P., informateur Burger heeft gebracht, is ook gisteren voor hem, naar alle symptomen uitwijzen, nog geen uitweg mogelijk gebleken. Er waren in de politieke wereld twee uiteenlopende veron derstellingen. Sommigen meenden, dat de heer Burger, zoals in alle geval aanvankelijk in zijn voornemen lag, eerst tot overeenstemming zou willen komen met de A.R., omdat hij er rederlükerwys niet van mocht uitgaan, dat de V.V.D.- ers geheel afwijzend tegenover zjjn eventuele aanbiedingen zouden staan. Ande ren begonnen evenwel te geloven dat hij, om beter te kunnen manoeuvreren, toch eerst zich in het liberale kamp zou gaan vergewissen of men daar prijs stelt op een aandeel in het nieuwe kabinet. Zo ja, dan zou hij, geljjk we al uiteen zetten, met zijn departementale indeling moeten gaan schuiven; zo niet, dan ligt de zaak tegenover de aanspraken van de A.R. aanzienlijk eenvoudiger. steeds een willig en intensief gebruikt hulpmiddel. Een gerucht in politieke kringen wilde gisteren, dat hij niet alleen in de liberale hoek aan het polsen is geweest hoe de stemming nu eigenlijk ligt, maar dat hij zelfs reeds een of meer concrete aanbie dingen had verricht. Gezien de zeer ge heimzinnige activiteit van de heer Bur ger is een en ander uiterst moeilijk na te gaan. Intussen geeft niemand hem veel kans, dat er ergens een V.V.D.-er het ja woord op zijn aanbiedingen zou geven. De V.V.D.-fractie van de Tweede Kamer houdt hedenochtend een vergadering waar de formatievraagstukken wel op de agenda zullen staan. Met dat al is er dus gisteren, voor zo ver waarneembaar, zeker niet veel be- Mr. Burger zou, met andere woordep, volgens deze laatste veronderstelling, in arrenmoede over het bezwaar zijn heen gestapt om de V.V.D. niet te zeer te laten blijken, dat ze min of meer als sluitpost wordt beschouwd. Er zijn echter nauwelijks aanwijzingen voor de strategie van de informateur. Hij heeft een aanzienlijk deel van de _dag tijd natuurlijk weer met het bestuderen van de legpuzzel van zijn zetelverdeling doorgebracht, die hij door uiteenlopende factoren maar niet sluitend kan krijgen. Voor het raadplegen van zijn politieke ren te Fontainebleau afscheid genomen ais .opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Midden-Europa. Vele militaire autoriteiten uit de NATO-lan- den waren bij de ceremonie aanwezig. In zijn afscheidsrede zei maarschalk Juin, dat hij de beslissing om het opperbevei neer te leggen had kunnen nemen, om dat hij gerust was over het defensie apparaat, zoals dat nu is opgebouwd Maarschalk Juin wordt zoais gemeld opgevolgd door de Franse generaal Val- luy. Anderzijds is generaal Gruenter, de af tredende opperbevelhebber van de NATO strijdkrachten in Europa, gisteroch^ tend te Castelgandolfo met zjjn echtge note door de Paus in particuliere audiën tie ontvangen- De generaal bracht tevens een afscheidsbezoek aan de Italiaanse president Gronchi beweging in de ontwikkeling gekomen. De situatie is erg moeilijk. De A.R. blij ken bijzonder krachtig op hun standpunt te blijven staan; ze hebben ook laten merken niet veel animo voor een even tueel aanbod van een kunstmatig in leven gehouden Overzeese Gebiedsdelen te hebben, noch voor een ander met de haren er bij gesleepte oplossing. Mr. Bur ger zal een goede vondst moeten doen wil hij zijn zaak rond krijgen. Moeilijkheden zijn er inmiddels ook in het K.V.P.-kamp na de weigering van prof. Van der Grinten en in de bijna vol ledige zekerheid, dat prof. Romme niet zelf de portefeuille met de duizend namen zal aanvaarden, hoewel er op de katho lieke fractieleider krachtige druk door de zijnen wordt uitgeoefend. Wanneer geen van deze beiden die gigantische taak op de schouders wil nemen, zal er dus naar een andere, even bekwame kandi daat moeten worden uitgezien ofwel moet, terwille van een nieuwe bewinds man, van wie men niet kan verlangen, dat hij die veelheid van taken tegelijk aan kan, wel weer aan een afsplitsing worden gedacht. Met van de ene kant het probleem van een heel of half mi nisterschap, maar van de andere zijde misschien juist daardoor voor de infor mateur een kans tot hergroepering en een opening in de doolhof. Op dit moment grijpen nog vele moeilijkheden in elkaar. Zal mr. Bur ger nog in een ontwarring er van sla gen? Hij is zo vlot van start gegaan met eer. verdeel-heers politiek door allereerst over het programma over eenstemming te zoeken en niet meer vraagstukken tegelijk te lijf te gaan. Nu zit hij echter in een warnet van j redariië van een van de tijdschriften zijn Problemen gevangen. I belast. De commissie van de V. N. die in 1955 de eerste internationale conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie in Genève organiseerde, heeft de secretaris generaal van de V. N, voorgesteld in sep tember 1958 een tweede atoomconferentie te organiseren. De plaats van deze conferentie zal later bepaald worden. Zij zal, evenals de eer ste. twee weken duren, en een algemeen technisch karakter dragen. De organisatiecommissie, waarin des kundigen uit de V. S.. Frankrijk, Enge land, de Sovjet-Unie, Brazilië, Canada en India zitting hebben onder voorzitterschap van secretaris-generaal Hammarskjoeld. zal volgens jaar mei opnieuw bijeenko men om de plannen voor de tweede atoomconferentie nader uit te werken. De federatie van Hongaarse schrijvers .-j Ne.^wee redacties van haar beide tijdschriften ontslagen en personen, die zich vooral hebben bezig gehouden met aanvallen op het regiem van Stalin, er voor in de plaats gesteld. Aldus meldt een radiobericht uit Boedapest. Het bericht meldt voorts, dat Laszlo Benjamin, de man die vorig jaar de „november-revolu- tie" ontketende, en Lajos Konya met de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1