Academisch Ziekenhuis r.-k. Universiteit te Nijme der een geopend Kardinaal van Rossum Instituut heeft instemming van episcopaat bij Zuilen k A Sl\l vierde tweede lustrum Resten van Cistercienserklooster IBSEN NOGMAALS HERDACHT Serge Lifar gaat heen Mgr. Alfrink: „De mens belangrijker dan de ziekte en de persoon meer dan het geval Kruisbeeld onthuld Pastoor M. Bogaartz 40 jaar Jezuiet Mgr. Mathias Brans 60 jaar Kapucijn Prof. Winkelman hoogleraar te Nijmegen Ontdekking per bulldozer Dynamiek „De Haagsche Comedie" speelde „Spoken" Pierre Kemp 70 jaar i MAANDAG I OKTOBER 1936 PAGINA S Tot zegen en geluk van ons volk Ir. C. GROOTHOFF Chef-bouwafdeling staatsmijnen BENOEMINGEN BISDOM ROTTERDAM ■Wie (Van onze veslaggever) In de geschiedenis van katholiek Nederland was het zaterdag een bijzondere dag en allen, die in de loop der jaren hun steun hebben gegeven aan liet eigen wetenschappelijk bolwerk, dat de r.-k. Universiteit te Nijmegen toch is, verheugden er zich oprecht in, dat met de opening van het Academisch Ziekenhuis die dag de medische faculteit meei is gecon solideerd, al geldt het weliswaar nog maar het eerste verpleeggebouw van het St.-Radboud-ziekenhuis op ((Heyendael" aaïl 1 '-Annastraat, waarvan de ruimte, zoals de directeur-geneesheer er. van der Werf verklaarde, nog zeer benauwend is. Alleen ipet 'iet Pei8Pectief op verbete ring is werken hier mogelijk, maar de voorzitter 1 T-' medische faculteit prof. dr. H. J. Lammers getuigde toch trots te zijn op deze kliniek. „Nu pas hebben wij het gevoel, dat wij ivat Jete ®nen Een zeer modern ziekenhuis, zowel wat inrichting als uitiusting letreft, dat de mediscie wetenschap in hoge mate ten goede kan omen. Vóór alles gaat echter het belang van de individuele zieke mens, gelijk de voorzitter van het bestuur der St.-Radboud-stichting, Aartsbisschop mor. dr B J Alfrink die het gebouw aan het bestuur van het ziekenhuis overdroeg,' getuigde in een zeer belangwekkende rede, een principiële uiteenzetting omtrent de taak van de werkers in een katholiek academisch ziekenhuis ^Ook een aca"'emisch ziekenhuis waar iedere zieke een interessant leerzaam geval zal mogen zijn, zal men niet mogen vergeten dat de mens belangrijker is dan de ziekte en dat de persoon meer is dan het geval"- Tal van autoriteiten, het bestuur van de St.-Radiboudsticihting bestuur en hoogleraren van de universiteit, de me dische staf en de senaat van de Nijmeegse studentenvereniging woonden eerst de pontificale H. Mis bij die des morgens in de St.-Jozef,kerk op het Keizer Natel- plein werd opgedragen door de bissc p- coadjutor van Roermond U Hanssen,. waarbij mgr. dr R. Rost as Presbyter-assistens |u"geRd|iohr K. L. Belton en prof dr. R.Motor t:roon- diakpn waren, terwijl mgr. prof. dr. Alpn. Mulders en prof. dr. J .J. P- van Boxtel assisteerden resp. als diaken en subdia ken Ben schola cantorum van studenten zong onder leiding van Remie Schel- strate de Gregoriaanse gezangen. Herinnering aan de Kromstaf feesten Na afloop van deze plechtigheid vol trok zich op het voorplein van net zie kenhuis met de onthulling van een kruis beeld van Paul Grégoire een gebeurtenis, die de schone feesten bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Bisschoppe lijke Hiërarchie in ons land in herinne ring riepen. Doch er was ook een wer kelijke band tussen het feit. van de opening der kliniek zelf en de Kromstaf feesten. omdat in 1954 de katholieken een prachtige som bijeen brachten voor de medische faculteit als een geschenk aan het Episcopaat. Dit releveerde de voorzitter van het toenmalige comité, dat het eeuwfeest heeft voorfoereid, dr. F. J. A. M. Houiben, commissaris der Koningin in Limburg. Men wilde evenwel een blijvende herin nering en wat was schoner dan een kruis tegen de gevel van het ziekenhuis, dat wijst eb onze verlossing en opwekt tot trouw a®n ons beginsel. Mgr Post dankte voor het geschenk en wees óp de betekenis van het kruis als mken van hoop voor hen. die in het zie kenhuis verpleegd worden; mgr. Hanssen verrichtte daarna de onthulling. T je namiddag vulde zich de grote zaal van D?^reWnS" met vele geno- zaai van „ue v mjniSter mr. J. Cals, een ander mogen worden verkracht, zijn van de andere kant onderworpen aan be paalde grenzen. Niet de mens zelf is on beperkte meester van zijn lichaam, van zijn vermogens van zijn leven en van zijn gezondheid. ..De mens'' zo heeft de H. Vader eens gesproken tot een wereldcongres van medici „de mens is slechts vruchtgebruiker, niet de onaf hankelijke bezitter en eigenaar van zijn lichaam, van zijn leven en van alles wat de Schepper hem heeft gegeven om er gebruik van te maken in overeenstem ming met de doeleinden van de natuur". De medische wetenschap de medische behandeling en de medicus hebben zich altijd gekenmerkt en zullen zich altijd moeten blijven kenmerken door eerbied voor de individuele mens eerbied voor zijn persoon eerbied voor zijn rechten eerbied voor zijn leven. De vertechm- sering van de wetenschap en van de - dische behandeling brengt ongetwijfeld het gevaar met zich mee dat de zieke eer- der beschouwd &aat worden als een ge- val dan als een persoon die het geval her bergt. Maar de echte medicus en de goede zieken verplegen de zullen nooit uit het oog verliezen dat niet zozeer de ziekte in hun handen is gegeven da>n wel de zieke. Voor een christen medicus kan het ook niet moeilijk zijn om dat niet te vergeten. Het christendom kan niet anders dan de waarde van de individuele persoon intact Laten Gedragen door een christelijke liefde Dit academisch ziekenhuis van de ka tholieke universiteit mag niet anders zijn j dan een zegen voor de gemeenschap, doordat het een zegen is voor de indivi duele mens, die hier genezing zoekt. Alles wat hier geschiedt en allen, die hier wer ken zullen gedragen moeten zijn door een christelijke liefde en door een evan gelische eerbied voor de medemens. In deze christelijke liefde en eerbied zal i men de basis kunnen vinden voor de ideële verhouding tussen patiënt en be handelende medische verzorger, die voor het genezingsproces van zoveel beteke nis is. Met een bede om de hulp van de God van alle vertroosting en van alle heil voor de zieken, die hier komen en de gezonden, die hier werken, verklaarde Z. H. Exc. dit academisch ziekenhuis voor geopend. Notaris H. C. W. van Schaik, als voor zitter van het bestuur, aanvaardde het' ziekenhuis met de belofte dat de lijdende mens hier inderdaad het centrale punt zal zijn waaromheen verpleging en be handeling zich groeperen. Een katholieke sfeer zal er de onzichtbare bron van warmte zijn. Keizer Karelprijs voor architect v. d. Laan Minister Cals begreep, dat de geleide lijke opbouw van de medische faculteit zware eisen stelt aan allen, die er deel van uitmaken. De docenten hebben nog nauwelijks gelegenheid gehad tal van nieuwe vindingen toe te passen. Z. Exc. prees architect V. d. Laan om de wijze, waarop hij het overleg met het. departe ment had voorbereid. De minister verwees naar het rijks subsidie van 85 pet. om daarmee het na tionale belang van deze universiteit en haar medische faculteit te beklemtonen. „Nijmegen", zo zei hij, „levert in stijgende mate een waardevol aandeel aan de Ne derlandse cultuur en wetenschap". De president-curator. Z. Exc. mr. R- H. van Schaik, dankte de Zusters van Onder de Bogen, dat ZÜ de verpleging op zich hadden genomen en hoopte op een bestendiging van de goede samen werking met de overheid onder de hui- djp-p minister va,n D.» K. en W. Prof. dr. A. G. M. van Melsen bracht als waarnemend rector-magnificus op geestige wijze de gelukwensen van de senaat over. Burgemeester mr. C. Hustinx deelde mee, dat het gemeentebestuur de Keizer Karelprijs die een cultureel object geldt, had toegekend aan architect V. d. Laan voor het complex-Heydendael. Dr. Van der Werf bood namens de me dische staf voor de kapel een schilderij van „De Goede Herder" aan van de in Zwitserland verblijvende Pool Theodoor Strawinsky. De genodigden kregen de gelegenheid dit werk te bezichtigen tijdens een re ceptie in het ziekenhuis, waar zij tevens een rondgang konden maken. dngoen., onaer wie - d_mirUsters prof. minister ir. Witte de ou Brink gn dr. Rutten en prof. ar. J. de commissaris der Koningin i r-rfford land, jhr. mr. C. G. C. Quarles V-an uuora De zitting stond onder leiding van Post, als voorzitter van de Raad van D stuur der Sint-Radtooudstich'tiog, die ei op wees wat nog nodig is voor een pas sende behuizing van andere faciliteiten en de bibliotheek. Ondanks de gewaardeer de steun van rijik en gemeente zijn de financiële middelen hiervoor ontoerei kend. Hij bracht dank aan allen, in het bijzonder minister Cals, die de totstand koming van het ziekenhuis hebben moge lijk gemaakt, waar na enige tijd plaats voor 340 patiënten zal zijn. Hij prees de architecten V. d. Laan, Van Eerden en Rijkema Dom v. d. Laan O.S.B. voor het ontwerpen van de kapel en dankte de aannemers, die een artistiek beeld van St.-Radiboud ten geschenke gaven. Ook mgr. Alfrink bracht dank aan al degenen, die dit prachtige gebouw heb ben opgericht en ingericht. Met recht mogen wij verhopen, aldus mgr., dat dit grootse academisch ziekenhuis tot zegen en genezing zal strekken van talloos vele zieken en lijdenden en daardoor tot ze gen en geluk van ons volk. Ieder ziekenhuis heeft ten doel de indi- viduële zieke mens te helpen en te gene zen. Daarnaast zal echter ieder ziekenhuis ook een zekere functie vervullen ten op zichte van de vooruitgang van de medi sche wetenschap. Men zal het er echter gemakkelijk over eens zijn dat het pri maire doel van het ziekenhuis niet gele- ?en is in de voouitgang van de medische N®nnis en wetenschap als zodanig, maar r? de verpleging en genezing van het D? in'dmdu worrt mens die ziek is en geholpen moet zim,tr aLT de individuele mens die gene- ?:?dig heeft de instandhouding eerste d,2nncrete individuele leven is het bkuis is^r k het academisch zieiken- w bestel v»0"1 en voor de patiënt, al is ,oel meei-nrieen academisch ziekenhuis er elders op gericht nieu we hUlS -n specialisten op te leiden. Mens mag niet geofferd worden aan gemeen- schap De individuele die hier genezing hoopt te vinden, heeft eigen rechten. Hij mag niet geofferd ^offerd* Weten" schap en hii mag niet geonerd worden aan de gemeenschap. De theorie dat het Individu zijn recht op eigen gezondheid ?n eigen leven zou verliezen omwille van uitga"1, dat dc gemeenschap tilt de voor- il n?etVan de wetenschap zou trekken is niet van christelijke make lil. De ellende die deze theorie over talloos vele naamlozen heen gebracht, is ons in een nabu verleden voldoende duidelijk ge worden. Onze H. Va<ier heeft ze verschei dene malen met klem van redenen afge wezen. De wetenschap kan de mens niet zonder meer gebruiken ais een studie object. Da^ kan niet zonder diens vrije toestemming. En het kan zelfs niet altijd met zijn vnje toestemming, want de eigen rechten van de mens. die niet door de wil van (Van onze Haagse redactie) Woensdag j.l. was het veertig jaar ge leden dat pastoor M. Bogaartz S.J., aal moezenier van de katolieke pers, in de Pater dr. Silverius in het goud Het feest van St.-Franciscus op 4 ok- orde der Jezuïeten trad. Dit feit werd gis- '.ober staat dit jaar voor de k a ne" teren op sobere wyze herdacht. In de van het klooster aan de fcan parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Tilburg in een aparte .s d Ontvangen te Den Haag. werd 's morgens n.l. een diamanten en een gouden JUDiia een plechtige H. Mis opgedragen door de ris de nud- jubilaris, die daarbij geassisteerd werd Z.H.Exc, mgr. Mathias Brans door de paters E. van Yught en F. Toni- bisschop van Medan, gedenkt die dag, dat no, kapelaans der parochie. Onder leiding hii 60jaai geleden kaPuc«" ffifvMius van Louis van Tulder voerde het zang- terwijl rit hoogeerw. pater dr. bilvenu koor Cantate Domino de Missa Festiva zijn „vijf.ig-te jaar büé van Jaap Vranken uit. Mgr. Brans viert zijn s' Middags was er een druk bezochte Mk fn de kapucijnenkerk receptie. Bij de aanvang werd dejubila- bisschop. die thans" anderhalf jaar ris door de voorzitter van het feestcom- Tj!burg genjet van een rustige oude té, Staatsraad mr. J. R. H. van Scha ilterugzien op een zegenrijk leven gehuldigd. Deze prees in pastoor Bogaastz a; kapucijn sjnds 1920 als missionaris bijzonder zijn werkkracht als priester, zijn Sumatra en sinds 1933 als missie-bis- diep sociaal gevoel en zijn beminnelijk-P he, A tolisch vicariaat van heid. Het cadeau dat hu namens de paro- ön(Jer zijn bestuur werden de Ba- chie overhandigde bestond uit een couvert Sn icprk nnpneebroken" chie overhandigde waarvan de inhoud besteed zal worden om een nieuwe geluidsinstallatie in de kerk aan te brengen. Op een desbetreffende opmerking van mr. Van Schaik, ant woordde de jubilaris in zijn dankwoord dat hij inderdaad hoopte dat door deze installatie de band tussen priesters en ge lovigen ook in de kerk hechter zou wor den. De dankbaarheid die hem werd betoond, bracht pastoor Bogaartz over op zijn ouders die beiden, als parochianen van taklanden voor de Kerk „opengebroken Het feest van pater dr. Silverius wordt reeds morgen gevierd. Naar kapu- cijnentrant wordt die dag de jubilaris door pater provinciaal de gouden kruk uitge reikt, symbool van de steun waarop de medebroeder op zijn oude dag in de Capu- cijnengemeenschap mag rekenen. Om half 9 zal de jubilaris de H. Mis opdragen en daarna zijn H. Professie vernieuwen. Pater Silverius woont reeds meer dan 30 jaren in Tilburg. Zijn biechtstoel in de het jongenskoor van de Canisiusschool en kele fris gezongen liederen ter omlijsting van deze huldiging uit. Het bestuur van de St.-Radboudstich- ting heeft prof. dr. P. H. Winkelman te Voorburg (Z.H.) benoemd tot gewoon hoog leraar m de faculteit der letteren en wijs begeerte van de Katholieke Universiteit voor het geven van onderwijs in de sociale en economische geschiedenis. Zaterdag is te Nijmegen bij de officiële ingebruikneming van het Academisch Ziekenhuis een kruisbeeld van Gregoire door mgr. Hanssen onthuld. hij de geestelijke verzorging heeft der slotzusters. In verscheidene kloosters geeft hij de maandelijkse recollecties aan fraters en zusters. Morgen en donderdag is er van 11 tot 12 uur in het kapucijnenklooster gelegen heid de jubilarissen te feliciteren. Met ingang van vandaag is ir. C. W. J. Groothoff benoemd tot chef van de bouw- afdeling centraal bureau van de Staats mijnen als opvolger van ir. W. F. Fontein. Ir. Groothoff is tot heden steeds in hoofd zaak belast geweest met de zorg ovor ge wapend-betonconstructies bij de Staats mijnen. „Met instemming hebben wij kennis genomen van de oprichting van het Kardinaal van Rossum Instituut, dat in samenwerking met de bestaande katholieke organen, die op het terrein der missionaire lekenhulp werk zaam zijn, de idee van de mondiale Caritas gemeengoed wil maken in onze katholieke gemeenschap en daarbij het onontbeerlijk technisch orgaan kan zijn, dat voor de realisatie dezer idee nodig is''. Aldus mgr. dr. B. J. Alfrink in zijn feestpredikatie tijdens de pontificale hoogmis, welke Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe opdroeg ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, het KASKI. In de dekenale kerk van de H. Jacobus te 's-Gravenhage, waar de plechtigheid gistermorgen plaats vond, hadden vele hoge kerkelijke en burgerlijke autoriteiten plaatsgenomen. Mgr Alfrink nam als uitgangspunt bij zijn betoog de bijzondere dynamiek, welke deze tijd kenschetst cn welke diepgaande wijzigingen in de maatschappelijke struc tuur te weeg brengt. Zowel in de landen waar de Kerk is gevestigd, als waar Zn zich nog moet inplanten. Deze maat schappelijke veranderingen, aldus de Aartsbisschop, geven in grote delen aei westerse bevolking een ontkerstening te zien, welke in de geschiedenis geen weer ga vindt. Zelfs moest spreker vrezen dat een voortgezette ontwikkeling voor volgende generaties noodlottig kan wor- Daarom neemt bet Kerkelijk gezag, aldus mgr. Alfrink zo belangstellend kennis van katholieke sociologen verenigd in het KASKI, die hun kennis in dienst stellen van de zielzorg en het apostolaat van de Kerk. Zij moet de structuur van vandaag, de maatschappelijke situatie kennen: vooral die van de missie-ge bieden. Snelle groei Meer dan ooit, zo oordeelde de Aarts bisschop, is het voor de Kerk zaak in deze niet-westerse landen vaste voet te yerwege ztln vruchtbaarste periode „Een krijgen, omdat men daar zeer snel naar ^J'"d in de ve.f" de politieke, culturele en economische nomen: mgr. M. Jansen, bisschop van Rotterdam, mgr. S. Kuypers C.ss.r. Apos tolisch Vicaris van Suriname en mgr. M. Staverman, Apostolisch Vicaris van Hol- landia. Het corps diplomatique was vertegen woordigd door de ambassadeurs van Ja pan en België, door de gezant van Oos tenrijk, de zaakgelastigden van Frank rijk en Ierland, alsmede door verschei dene leden van de Duitse en de Austra lische ambassades. Onder <je aanwezigen merkten wij voorts op minister mr. J. Luns en staatssecretaris H. Moorman, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. Kortenhorst en verscheidene leden van de Eerste en Tweede Kamer, de staats raden dr. L. Deckers en mr. J. van Schaik, professoren van de katholieke Universiteit van Nijmegen en van de Economische Hogeschool van Tilburg, overmoedige klanken en zeide, dat het KASKI nog altijd staat aan het begin van de grote taak die het éich heeft gesteld. Serge Lifar. mai- tre de ballet en eerste balletdanser van de Par(jse Opera, heeft beslo ten zijn ballet schoentjes op te hergen. Dat heeft Lifar vandaag be kend gemaakt toen hij, op weg naar Londen om daar een voorstelling te zien van het Bols- f WffK&Ê* hoi-ballct, op het f> f vliegveld te Parijs AbIIJhP* rf tot reporters zei: is mij niet moge- lijk de aanbiedin gen aan te nemen die men mij gedaan heeft". De 51-jarige Lifar heeft dit seizoen nog in ons land gedanst. In het kader van het Holland Festival trad hij op bij een voor stelling van het Nederl. Opera-ballet. Zijn werk als choreograaf o.a. in ,,Le pas d'acier" maakte veel indruk, terwijl in zijn persoonlijk optreden een voor zijn leeftijd bewonderenswaardige technische beheersing uiteraard niet geheel het ge brek aan souplesse kon maskeren. Het afscheid dat Lifar nu bekend heeft ge maakt. moest vroeg of laat komen. Maar het is een waardig afscheid geworden, nog in de volle glorie van zijn danstechnische kwaliteiten die hem destijds als een soort wonderkind bij Diaghilevs balletgroep voor het voetlicht brachten. Als een levende herinnering aan deze gloriejaren heeft prof. Szalo uit Leuven, en prof. Michels uit Freiburg. Voorts waren nog aanwezig talrijke Ridders van het H. Graf, vele Provinciaals en Algemene Oversten van Orden en Congregaties zowel van priesters, broeders als zusters de hoofdaalmoezeniers van leger en vloot, en de burgemeesters van Heemskerk, Beverwijk en Middel- beers. Na afloop van de plechtigheid in de kerk begaven de meeste aanwezigen zich naar de pastorie, waar een druk bezochte receptie plaats had. Wonderbaarlijke groei Voor de viering van dit tweede lustrum van het KAflKI waren vrijwel alle mede werkers van het instituut, ook van de buitenlandse vestigingen, naar Den Haag gekomen. De verdere dag was gewijd aan een interne feestviering. Men maakte een boottocht over de Maas en de Noord en was 's avonds in Dordrecht, waar het ju bilee werd besloten. Tal van medewerkers grepen aan tafel de gelegenheid aan uiting te geven aan hun gevoelens van bijzondere erkentelijkheid tegenover de directeur van het instituut, prof. G. Zee- gers, speciaal voor de geest van apostoli sche bewogenheid waarmede hij in deze afgelopen tien jaar het instituut heeft voortgestuwd. In zijn dankwoord toonde prof. Zeegers zich vooral dankbaar voor wat hij noemde de wonderbaarlijke groei van het KASKI. Hij wees ook, in navol ging van een der sprekers, op de voor treffelijke samenwerking tussen priesters en leken in het instituut gerealiseerd, I Serge Lifar tot dit jaar toe de Prélude maar waarschuwde terstond voor al te I l'apres-midi d'un faun" van Debussy in zijn eigen choreografie op de planken ge bracht. Ook in ons land, waar hij enkele jaren geleden in deze solistische prestatie veel lof verwierf. Wie beweert dat de Sombere Noor, hal- niet telkens in een fluistertoon was ver vallen, die haar zelfs op de eerste rijen (Van onze correspondent) nanstonds nog nieuwe ontdek- Utrecht staat de laakte maanden Wél borden gedaan. Voorlopig in het teken van archeologische vond sten. Zowel bij de verbouwing van het Gerechtsgebouw aan de Hamburgerstraat als bij de restauratie van de Pieterskerk werden enige belangwekkende ontdekkin gen gedaan. Op eerstgenoemde plaats vond men o.a. een fraaie tegelvloer en enige sarkofagen, restanten van de voor malige St.-Paulusabdijin de Pieterskerk twee fragmenten van twee ambo's, met kunstig beeldhouwwerk versierd, date rend uit de laatste romaanse periode, d.i. ongeveer 1200. Opnieuw heeft men dezer dagen ver rassende vondsten gedaan. Bij de aanleg van rioleringen in de voormalige ge meente Zuilen tussen het oude kasteel Zuylen en de Amsterdamsestraatweg, stuitten bulldozers op de oude fundamen ten van het voormalige Cisterciënser- klooster „Maria ten Daele". dat vanaf het midden van de 13e tot het eind van de 16e eeuw een vermaard vrouwencon vent is geweest. Het werd in 1245 gesticht door Theodoricus Kovelwaet, kanunnik van Oud-Munster en in 1586 afgebroken op bevel van de graaf van Leicester om dat men stenen nodig had om de stads wallen te versterken. Tot dusver de opgravingen zijn nl. nog niet geëindigd vond meJ} k'er vl®r fraaie beeldfragmenten, een vrijwel onge schonden, ongemeen kunstig bewerkt ka piteel met Romaanse ornamentiek, een zeldzaam grote 16e eeuwse bruinrode te gel (1 Utrechtse voet in vierkant) met mannenfiguur in staatsiemantel, een tweetal memoriesteentjes, enige taber nakelfragmenten en een groot aantal kleine tegeltjes in diverse kleuren, ge deeltelijk beschadigd. Het eerste van de hierboven genoem- ue beeldfragmenten stelt voor Maria, ™>i van Smarten; op het fijnbesneden fehr - z^n duidelijk de tranen van de moJeiende madonna waarneembaar. De wordt ondersteund door een h oSu guur- waarvan het hoofd ont- DreeKt, maar die vermoedelijk de apostel Joannes vTo°rstelt. De tweede beeldt Ma ria Magdalena uit; de beide andere vrou wenfiguren heeft men nog niet kunnen identificeren; in één vermoedt men de fi guur van een der abdissen van het con vent. Het is geenszins uitgesloten dat op dit is het hoofd van de oudheidkundige dienst van de gemeente Utrecht, de heer W. Stooker. zeer ingenomen met de nieuwe aanwinsten voor de oude historie van de Domstad, welke binnenkort zullen wor den bijgezet in het Historisch Museum, onderafdeling van het Centraal Museum aan de Agnietenstraat te Utrecht. Zoals is gemeld zal de dichter en schil der Pierre Kemp op 1 december 70 jaar worden. Voor deze gelegenheid is een ere- comité gevormd onder beschermheerschap van de minister van O.K. en W. Het werkcomité organiseert een expositie van het schilderkunstig en literair oeuvre van Pierre Kemp. Vandaar dat behalve zijn aan Maas tricht gewijde verzen, „Maastricht en Ik", nog een tweede bundel van Pierre Kemp het licht zal zien, en wel „Engelse Verf doos", een zestigtal kleine gedichten, geïnspireerd op de zestig kleuren die zich in een dergelijke verfdoos plegen te be vinden. „Engelse Verfdoos" zal omstreeks Pierre Kemp's verjaardag verschijnen, in een door Dick Elffers verzorgde uitgave. Verder bestaat het plan om de dichter op zijn verjaardag een Liber Amicorum aan te bieden, waarin literaire en beeldende kunstenaars in een geschreven of geteken de bijdrage van hun waardering zullen getuigen, en waarin tevens de handteke ningen van allen die op deze uitgave in tekenden, verzameld zullen worden. Se cretaris van het „Liber Amicorum" is de heer H. J. M. F. Lodewick. Hertogsingel 91, Maastricht, die tevens penningmees ter van het werkcomité is. zelfstandigheid toegroeit. Niet alleen móet zo snel mogelijk voor een inheemse clergé worden gezorgd, maar ook de leken moeten voldoende sociaal en cul tureel bewust in bet leven staan. Die leken moeten zelf tot deze ontwikkeling bijdragen men denke aan onderwijs, gezondheidszorg, pers maar zij kunnen het nog niet alleen. Het is vooral de westerse leek die op dat maatschappelijk terrein zijn taak heeft. Hij beschikt over de technische bekwaamheden, die de priester doorgaans mist en welke ook niet op de weg van zijn priesterlijke roe ping liggen. Hoedster van cultuur Mgr.Alfrink achtte dit particuliere initiatief van de leden dubbel nodig, om dat de laatste tijd de westerse staten op grote schaal de minder-ontwikkelde ge bieden met materiële en technische hulp gaan bijstaan. Wanneer deze bijstand niet plaats vindt onder de zedelijke waarbor gen, welke duurzaam in het christendom liggen verankerd, ontstaat bij de gesteun de naties slechts een ongezonde en ge vaarlijke ontwikkeling. Met deze weten schap is de Kerk altijd de hoedster van cultuur en sociale rechtvaardigheid ge weest. De Kerk houdt Haar eigen taak, ook al kan Ze zich nog zo verenigen met allen die de achtergebleven gebieden wil len bijstaan. Mgr. Alfrink pleitte bijv. voor particulier initiatief jn de steunac- tiviteit. Naast deze gemeenschappelijke werkzaamheid echter, heeft ook de katho lieke gemeenschap afzonderlijk een plicht in de vorm van soc^a^e en culturele hulp. Hierbij gaf s.preker het bovenaangehaalde standpunt weer van hem en de andere bisschoppen over het Kardinaal van Ros sum Instituut. Mgr. Alfrink besloot zijn predikatie met de bede dat de H. Kerk, mede door het werk van het KASKI, de weg zou weten te vinden, de Blijde Boodschap te brengen aan alle mensen in eigen groep en eigen milieu. Drukke receptie Mgr. Giobbe werd aan het hoogaltaar geassisteerd door mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul vice-voorzitter van het be stuur van het KASKI. als presbyter assis- tens. Troondiakens waren mgr. H. J. van Hussen, nationaal directeur van de Pau selijke Missiegenootschappen en mgr. H. bestuurslid van het Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft aan pastoor L. Brink eervol ontslag verleend als pastoor te Noordwij- kerhout (H. Victor) en in zijn plaats be noemd de zeereerw. heer A. Vollaerts; tot pastoor te Leiden (H. Petrus) heeft mgr. Jansen benoemd de zeereerw. heer W. Blok, en tot pastoor te Schiedam (H. Hart) de zeereerw. heer G. P- Regeer, die, J. van Deursen, rector was aan de bisschoppelijke nij\ -T- I KASKI. heidsschool te Voorhout Op het priesterkoor hadden plaats gö- eenzaamde figuur van Stockmann zijn eigen portret tekende, hem zou men in zekere zin bezwaarlijk van ongelijk kun nen overtuigen. Want de levensgang van Hcnrik Ibsen was een gestadige strijd tegen zijn eigen laindgenoten en tegen hun „halfslachtig heid", in een der hoogtepunten van zijn dramatisch oeuvre „Peer Gynt" ten voe ten uit aan de kaak gesteld; en men zoekt dan ook vergeefs in zijn werk naar een sociaal-voelend mens. terwijl men slechts vindt de verbeten individualist, bezeten door de haat tegen onrecht en onwaar heid, of wat hij althans daarvoor aanziet. Ook met „Spoken" (de program-inlei ding deelt het in bij schrijvers „huis- kamer"-stukken; wij prefereren van „maatschappelijke" stukken te spreken) gaat hij de maatschappelijke normen van zijn tijd onbarmhartig te lijf. evenals in ..Nora", dat ook tot deze serie behoort en dat nog deze zomer mede door de ..Haagsche Comedie" ook al bij de V)- jarige herdenking van Ibsen's sterfdag voor het voetlicht werd gebracht. Onze courant heeft altijd afwijzend ge staan tegenover dit meest naargeestige produkt van de geniale schrijver, bij de jonge generatie veelal enkel bekend om dat hij bakkebaarden en een ijzeren bril droeg. Het mag zijn, dat de regie van Joris Diels de naturalistische tendens van het toneel-technisch nog weinig verouderde stuk heeft getemj>erd zoals wij ergens la zen, voor ons is de sfeer van deze dialoog toch te drukkend en roept zij te veel tegenspraak op dan dat wij niet zouden aarzelen het geheel een aanbeveling zon der extra reserve mede te geven. Zoals bekend is het leidende thema de neerdrukkende waarheid dat de zonden der vaderen niet zelden in het nageslacht worden gestraft. Haar te verbeelden is een hachelijk ondernemen waarbij vee] af hangt van de vraag welke filosofische en godsdienstige opvattingen de auteur hul digt. En bij Ibsen, die naar Kierkegaard neigde, voelt men zich lichtelijk onveilig, vooral omdat de sobere intrige hier schuil, gaat achter een overmaat van geraison- neer- Zij verloopt tussen 5 personen, die tegen een suggestief decor, de scheef getrokken verhoudingen symboliserend, ongetwijfeld door hun doordacht spel de toeschouwers, welke heel de Koninklijke vulden, moeten hebben geboeid, al klon ken herhaaldelijk lachsalvo's op die soms Dijnlijk demonstreerden dat het hun aan begrip schortte. De meest-tragisohe figuur was wel Fie Carelsen, die als mevrouw Alving, eigena res van een landgoed, de mater familias, de spil vormde waar rond zich het drama tisch gebeuren samentrok. Wanneer zij minder verstaanbaar maakte, zouden wij haar gemakkelijker als prima inter pares de prijs hebben kunnen reiken. Niettemin was de tragedienne in actie en mimiek voortreffelijk, hetzij zij fier de degen kruiste met dominee Manders, dan wel haar teerste liefkozingen uitte voor haar zoon Oswald de erfelijk besmette, die niet meer te redden blijkt. Voor de wel heel naïeve dominee trad Max Croiset in het Ipijt en naar de aard heeft hij de geestelijke zeer zuiver ge creëerd; Luc Lutz had in de Oswald- figiuur een zware partij, die hij tot het bittere einde met veel begrip vervulde. En Henk van Buuren beeldde de handige huichelaar Engstrand met zo veel verve dat hem een „open doekje" toeviel. Maar niet mogen wij Myra Ward ver geten, enig symbool van de levensblijheid bij alle somberheid, die als zodanig een vorstelijke Regine op de planken zette. Aan het slot ovationeel applaus en de gebruikelijke bloemenhulde, waarin ook Joris Diels voor zijn uitstekende regie te recht werd betrokken, L. H. F ie Carelsen en Luo Lutz in Ibsen's Spoken"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3