Rotterdam hééft zijn luchthaven emma •2 »fl OP EIGEN WIEKEN Burg emeester Van Walsum„De redelijkheid zal het winnen Laatste tram Amsterdam-Volendam overwerkte zich niet Na ononderbroken worsteling van zestien jaren Gloriedag voor ir. J. A. C. Tillema Lang défilé trok langs cel 601 m 't uvrrrnaamste is stonde op femma Premières bij Regionale Omroep Zuid U.S.A. erkent groeiende betekenis van Rotterdam mSmm Auto over de kop en uitgebrand MAANDAG 1 OKTOBER 1956 PAGINA 4 De BB-sirenes langs Waterweg en Nieuwe Maas hebben geloeid, zodat heel de drukke Maasmonding het vanmorgen heeft geweten Rotterdam heeft na zestien-jarige strijd zijn luchthaven herwon nen Van alle windstreken kwamen de autoriteiten naar Zestienhoven, dicht bij „de drukste autoweg van West-Europa" onder de voormalige gemeente Overschie. Ep voor zover ze niet per auto kwamen deden ze het per vliegtuig, want van 8 uur af streken de vogels van diverse pluimage neer om bezoekers te brengen. Een lange laan, omzoomd door palmen, leidde naar dat gedeelte waar een grote tent stond. Hier vond de plechtige opening plaats en hier beleefde het vlaggende Rotterdam dan de victorie, zij het dan een voorlopige. Want er zijn nog beperkingen „Ik zie de beperking van het ge wicht van de te gebruiken vlieg tuigen veeleer als een middel om het gebruik van zwaardere vlieg tuigen onder controle te houden door voor dat geval een wijziging van de vergunning noodzakelijk te maken. Maar mocht ik mij daar in vergissen, dan zie ik daarin geen reden ons zorgen te maken, omdat ik er van overtuigd ben, dat ook hier de redelijkheid het winnen zal". Schiphol en Ypenburg „Het zou wel eens kunnen blij ken dat het luchtvrachtvervoer nog geheel afgesteld op Europese bestemmingen en voor een belang rijk deel als complement van de haven te beschouwen, op den duur een langere baan zou eisen, evenals een bepaalde ontwikkeling van het passagiersvervoer". Ir. Tillema achtte het gans niet onmogelijk „dat wij in de toekomst de ont vangst van grotere toestellen moe ten nastreven, zonder daarmee ook nog maar in het minst het oog te slaan op het verkeer met andere werelddelen". Opleiding niet in gedrang LONDEN CITY-ROTTERDAM CENTRUM BINNEN 3UUR VEERTIGJARIG JUBILé DR. HEIJMANS RODE-KRUIS-PLOEGEN BEKAMPTEN ELKAAR IN KAMPEN EX-MILITAIR GOOIDE DONDERSLAG UIT RAAM Consternatie in Amsterdam-Zuid JONGETJE VERDRONKEN ZICH VERGREPEN AAN AUTO'S Vandalisme in Vught Vandaar: Consulaat-generaal Meer ondernemingen BELGISCHE STRAALJAGERS VLOGEN TE LAAG Amsterdamse agent redde inzittenden televisie HILARY Mabel Barnes Grundy Afscheid vol hartelijke weemoed VIER GEWONDEN BIJ BOTSING Is het eigenlijk wel doenlijk te vermelden wie zich in die grote tent bevonden? Natuurlijk was daar de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, die de opening verrichtte en de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg. Vanzelfsprekend was het ook, dat generaal Aler met tal van leden van de KLM- staf er was en zijn opvolger als commandant van de Luchtmacht, generaal Baretta, die zijn muziekkorps al vooruit had gezonden. Verder en ongetwijfeld met kloppend hart! directeur-generaal Backer van de Rijksluchtvaartdienst. Maar hij zeide nog meer. En het was aan iedere goede verstaander, zijn conclusie te trekken toen de burgemeester aldus besloot: „Wij menen te mogen vragen, dat men ons in staat stelt de mogelijkheden te ge bruiken, die dit vliegveld biedt. I'k zeg dit omdat onlangs de indruk is gewekt dat men de ontwikkeling van deze lucht haven ongemotiveerde belemmeringen in de weg wilde leggen. Ik weiger te geloven dat dit de bedoeling is geweest. En dan waren er de leden van Ged. Sta ten, burgemeesters uit omliggende ge meenten, secretarissen-generaal van Ver- .leer en Waterstaat. Wederopbouw en Volkshuisvesting, de hoogste functiona rissen van Rijkswaterstaat en Prov. Wa terstaat, van de douane, marechaussee en politie, van het Meteorologisch Instituut, van hét Luchtvaart Laboratorium en de Rijksluchtvaartschool, de directies van niet minder dan 20 luchtvaartmaatschap pijen, de prominenten van vele Kamers van Koophandel, de directies van de grootste bedrijven aan de Maasmond (de z.g. Million Club), de gebruikers van luchthaven, het bijna volledige corps con sulair en een vertegenwoordiger van de Britse ambassade, de groten van Neder landse en Britse helikopter-syndicaten, de burgemeesters van de thans nauw ver bonden Britse gemeenten Southend on Sea en Ipswioh en zo zouden wij nog wel een kolom drulks kunnen doorgaan. Maar onder hen allen trad toch wel één man sterk op de voorgrond: de directeur van Openbare Werken der gemeente Rot terdam ir. J. A. C. Tillema, die zeer ver diend door de Rotterdamse burgemeester onder de schijnwerper werd gezet. „Hjj is de motorische kracht geweest, waaraan wjj dit vliegveld hebben te danken. Hij heeft het goed recht van een eigen luchthaven voor Rotterdam ge propageerd en verdedigd. Onder zyn verantwoordelijkheid zijn de plannen voor deze luchthaven ontworpen en uit gevoerd. Hij heeft de mogelijkheden voor de exploitatie van dit vliegveld ge zocht en uitgewerkt. Daarom stel ik er prijs op hem te danken voor alles wat hij ook op dit terrein weer in het be lang van de gemeente Rotterdam heeft gedaan. Het gemeentebestuur is er dankbaar voor en trots op over werkers van zijn formaat te beschikken. HH kan het misschien te meer waarde ren dat ik dit zeg, omdat ik hem wel eens de indruk van het tegendeel heb gegeven op momenten, dat zijn vitali teit en dynamiek mij dreigden te over rompelen". Dit zei burgemeester Van Walsum. (Van onze Haagse redactie) Op 29 september 15 jaar geleden waren er weer drie Nederlanders die in de mid daguren uit de dodencel 601 van het be ruchte Scheveningse „Oranjehotel wer den gehaald: Anna A Bosgaard. Rbdotf P s' Jacob en Cornells van der Vegt gaven voor het vuurpeloton hun leven. Met deze herinnering werden de tien tallen die zaterdagmorgen aanwezig waren op de binnenplaats van de Scheveningse gevangenis, ineens weer naar de sombere jaren van de bezettmgs tijd Het was prof. mr. R. P. Cleverin- ga die in een redevoering waarin een die pe ontroering doorklonk, de wreedheid van de vergetelheid en vergankelijkheid analyseerde. In zijn overdenking wees de- Ze vooraanstaande figuur uit het Neder lands verzet op het grote démasqué, ten kwade en ten goede, dat de oorlogstijd voor eenieder betekende. Daarom ook dit streven naar „heropenbaarheid ook van alles wat bij de grote ontmaskering aan edels in ons volk ontwaakte. In een Onze Vader, waarin het vergif- fenis-gedeelte met bijzondere nadruk werd uitgesproken, besloot prof. Clevermga de ze geestelijke voorbereiding op een lang défilé langs Cel 601, waarin het „God is liefde" als een brandende getuigenis van vertrouwen door een ter dood veroor deelde gekrast staat op een kale wand. De Politiekapel speelde ernstige muziek het Wilhelmus en gedeelten uit Bach s Mattheuspassion. Regeringsautoriteiten lieten de nabe staanden van hen die vielen, voorgaan in hun gang door de cellenbarakken Velen van deze mannen en vrouwen immers hebben nu nog het kruis te dragen dat een oorlog voor hen heeft gebracht. H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, HKH Prinses Beatrix hadden telegram- men' gestuurd. H.K.H. Prinses Wilhelmi- na toonde haar deelneming door het 2ten- den van een vertegenwoordigster. In de middaguren kwam men in het Kurhaus bijeen waar prof. Cleveringa en mr. J. A. Jonkman toespraken hielden, bij welke reünie jhr. mr. De Ranitz. bur gemeester van Utrecht zijn muzikale me dewerking verleende. Nu betrad ir. Tillema het spreekgestoel te om een vrij lange rede uit te spreken, een rede die in menig archief een vaste plaats zal vinden omdat zij op zo uitste kende wijze de ontwikkeling van de lucht haven weergaf en tevens de gronden aan gaf, op welke Rotterdam zijn recht op een luchthaven fundeerde. Ir. Tillema stipuleerde „wellicht ten overvloede", naar hij zeide de verhou ding van Luchthaven Rotterdam ten op zichte van Schiphol en Ypenburg aldus: .,Voor wie naar New York naar Indo nesië, naar Zudd-Afrika wil vliegen, maakt het niets uit zich eerst van Rotterdam naar Schiphol te moeten begeven, en dit te minder waar Rotterdam in Schiphol di rect betrokkene en belanghebbende gaat worden. Er moet zóveel in ons land in de naaste toekomst aan „public Utilities worden geïnvesteerd, wij allen zullen zo zeer alle krachten moeten inspannen om, ons tot de verkeerssector beperkend, onze positie als dienstverlenende natie, in zware concurrentie met de groten, te handhaven, te* versterken en uit te brei den dat het nu onverantwoord zou zijn onnodige doublures na te streven. Maar er zijn twee factoren, welke niet uit het oow mogen worden verloren. Dat is voor eerst de kwestie van het verkeer op korte afstand, zeg: het inter-Europees verkeer, en daarnaast de kwestie van de activiteit der luchtvaartmaatschappijen zelve, van hun door reële belangen gedreven voor keur van hun inzichten in een bepaald nog niet bewerkt potentieel, van de wijze waarop wij het door hen bediende lucht net willen uitbreiden en intensiveren. Vat het verkeer op de korte of betrekkelijk korte afstand betreft, moet m®t nadruk worden gezegd dat hier voor Rotterdam zrwaarwegende desiderata liggen. "Het kan de tweede haven ter wereM (in zijn verdere toespraak tot de Engelse casten had ir. Tillema het elegant over Roterdam als een der drie gro°tste ha- vens van de wereld) „met onverschillig [aten of er tijd en geld kan worden ge wonnen door uit de eigen stad verbin dingen door de lucht te onderhouden met de 'Europese landen waarmede wij door hanelsrelaties zo nauw verbonden zijn. En dit betekent dat wvj menen onze stad, en daarmede ons vadertand, te dienen door rechtstreekse lijnen naar die landen, zowel voor passagiers dat zpn dus ge regelde lijnen als voor vracht en dat zijn de charterlijnen. De toekomst waar in wij overigens ale vertrouwen hebben, zal leren welke ontwikkeling ons te dien opzichte te wachten staat en waarop wu vooral hopen is zeker op een Nederlands aandeel in dit luchttransport, dat voor den beginne uitsluitend door buitenland se maatschappijen zal worden opgeno- n Het potentieel, nog ten dele sluime rend en zeker te activeren, in een gebied van de Randstad Holland dat rond 2 mil joen inwoners telt met een enor me agrarische, industriële, verkeers- en mag ik het zo uitdrukken diploma tieke en bestuurlijke concentratie, mag uit de lucht niet alleen door buitenlandse ondernemingen worden bediend." Wat de starthaan van „de bescheiden maat van 1300 m" betreft, zeide ir. Tille ma dat deze lengte zeker het verschil be paalt tussen inter-Europees en intercon tinentaal verkeer'. Wat Ypenburg betreft meende ir. Tille ma, dat een samengaan mogelijk moet zijn zonder elkanders essentiële belangen te schaden; de primaire stoot tot het ont staan van de Luchthaven Rotterdam werd door de miltaire autoriteiten gegeven. Er is wel gesproken over het gevaar, dat de opleiding tot vlieger, die op de Rotterdamse luchthaven geschiedt, in het gedrang zou komen door de uitbreiding van de commerciële luchtvaart en de he likopter-industrie op het terrein. Deze uitbreiding zou zeker naar 't hart van vele Rotterdammers zijn, maar men wenst die niet ten koste van de opleiding- „En," aldus ir. Tillema, ,,'t zou dus wel eens kunnen zijn, dat wij een redelijke uitbreiding van de luchthavente zij ner tijd óók zouden behoeven om moei lijkheden in verband met de verhouding tot de opleiding te ontgaan Want nooit mag 't zó gaan, dat de opleiding de dupe zou worden van de commerciële expansie, terwijl anderzijds die expansie nooit geremd mag worden door het vaste gegeven, dat de opleiding op ons veld is en blijven mèèt (Advertentie) BEURS VOOR MODE EN HUISH0UVING Dinsdagmorgen 11 uur „KINDERFEESTEN THUIS" Een causerie met voor beelden door Mejuffrouw G. Timmers. A Directrice Museum voor Ouders en Opvoeders. Elke dag waardevolle geschenken Geopend van 10-17 en 19-23 u. AHOY" GEBOUW ROTTERDAM lm 10 OCT. was - droog - strijkdemonstraties o.a. met volautomatische Amerikaanse apparaten in onze modelkeuken. 3 speciaalzaken BEIJERLANDSELAAN 31 - TEL. 71593 OUDE BINNENWEG 146 - TEL. 24067 JONKER FRANSSTRAAT 106 - TEL. 23251 Natuurlijk is er voor U een attractie deel in het Engels werd uitgesproken tot de Engelse autoriteiten was gewijd aan een dankbetuiging tot al degenen, die zich voor het vliegveld hadden ingespannen. „De luchthaven betekent voor Rotter dam ik mag wel zeggen voor het ge hele van vitaliteit bruisende Waterweg gebied en omgeving, gezien in ruime zin de verrijking van het arsenaal met een kostbaar instrument, waarmee de verdere ontplooiing van onze, en daar mede van de vaderlandse, economie gro telijks zal kunnen worden bevorderd en waardoor aan het nu reeds zo meesle pende en rijk geschakeerde beeld een nieuw en belangwekkend facet wordt toegevoegd", aldus ir. Tillema- Het tweede gedeelte waarvan een 12.10uur LANDING OP ZESTIENHOVEN REPORTAGE LUCHT 9.35 uur VERTREK MANSION HOUSE TERDAM LONDEN. 25uur AANKOMST CENTRUM ROTTEROAM 10.00 uur START h. VLIEGTUIG 9.50 AANKOMST VLIEGVELD 0TH2EG351 In samenwerking met het Limburgs Symphonie Orkest zal de Regionale Om roep Zuid in haar winterprogramma een serie noviteiten brengen op het gebied van de symfonische muziek. Op cultureel terrein kan Limburg een bemiddelaarster zijn tussen het Rijnland het Walenland, Vlaanderen en Noord Ne derland. Vandaar dat in de bedoelde se rie is opgenomen muziek van de heden daagse componisten uit de omringende gebieden. Aan de uitvoeringen, die onder leiding van de dirigent André Rieu plaats vin den, is alle zorg besteed. In enkele ge vallen heeft de componist ook de opname van zijn werk meegemaakt en daarover zijn waardering uitgesproken. Voor belangstellenden zijn hieronder de data van uitzending en de programma's samengevat. Dinsdag 23 oktober, Ouverture 1954 van Henk Badings, Passacaglia en Cortège van Mathijs Vermeulen en Farandole Bur lesque van Gaston Brenta. De werken worden in dit concert voor het eerst in Limburg uitgevoerd. Dinsdag 20 november II Symfonie, Op. 33 van Rudolf Petzold. Dinsdag 18 december Concerto da Ca mera van Friedrich Schmidtmann, Viool concert van Victor Legley. Het vioolconcert, dat door Emanuel Koch zal worden gespeeld, beleeft zijn wereld première. Naast deze concerten zal het L.S.O. in het programma van de R.O.Z. gedurende het winterseizoen ook nog in de lopende serie abonnements- en volksconcerten te beluisteren zijn. Onder grote belangstelling herdacht de bekende Utrechtse medicus, dokter Hey- mans, zaterdag zijn veertigjarig ambts- jubilé. De dag werd ingeleid met een plechtige H. Mis van dankbaarheid, te half tien in de St.-Antoniuskerk aan de Kanaalstraat, opgedragen door pastoor Blessing O.P. met assistentie. Des middags om 1 uur kwam een com missie. bestaande uit professoren en art sen. de jubilerende medicus hun geluk wensen aanbieden, waarbij dr. J. Plum getuigde van de grote waardering, welke het werk van de jubilaris in medische kringen geniet. Een uur later werd ten huize van de jubilaris aan het Moreelsepark een druk bezochte receptie gehouden, waar vele honderden vrienden en bekenden en voor al patiënten de sympathieke jubilaris hun gelukwensen kwamen aanbieden. Na mens het huldigingscomité sprak de hoog- eerw. heer mgr. E. Lagerwey de jubila ris toe en bood hem het geschenk van de patiënten aan in de vorm van een ijs kast en een couvert met inhoud. Tal van bloemstukken, fruitmanden, boeken e.a. geschenken getuigden van de grote waar dering. welke dr. Heijmans in brede krin gen hier ter stede geniet. Zaterdag zijn onder grote belangstelling te Kampen de nationale wedstrijden ge houden van het Rode Kruis-korps, waar aan werd deelgenomen door de winnaars en winnaressen van de reeds eerder in de elf provincies gehouden kringwedstrijden. De wedstrijden werden geopend door luitenant-genaal P. Alons, commandant van het Rode Kruis-korps. die zeide, dat in 1948 met deze nationale wedstrijden is begonnen, zodat ze nu als een traditie worden beschouwd. In de morgenuren kwamen twaalf ploe. gen van helpsters tegen elkaar uit. De op dracht vcor de helpsters was, de behande ling van een „patiënt" met ernstige maag bloeding. In de middaguren traden de helpers tegen elkaar in het strijdperk. Na afloop reikte luitenant-generaal Alons de prijzen uit. De uitslag was: help- stersploegen: 1. Middelburg, wisselbe ker en vier persoonlijke medailles. 2. Hoogeveen 3 Eindhoven. Deze uitslag be tekent dat Maastricht, de reeds viermaal gewonnen wisselbeker moest afstaan. De Commandantprijs: zilveren medaille van door de Koningin beschikbaar gesteld, werd gewonnen door Wolvega. Uitslag helpersploegen: 1. Overschie, wisselbeker en vier persoonlijke medailles. 2. Doorn, 3. Harderwijk. Commandatnprijs: zuiveren medaille van de Koninging, Bedum. Vrijdagavond werden de bewoners van het Meerhuizenpletn in Amsterdam-zuid opgeschrikt door een enorme knal, die echter gelukkig niet werd gevolgd door het gebruikelijke gerinkel van glasscher ven en het roepen om hulp. Het bleek, dat een ex-militair van de landmacht een z.g. donderslag, een oefenbom. uit de tweede verdieping van zijn woning op straat had geworpen. Niemand kreeg let sel en er ontstond geen materiële schade. De man, een 25-jarige elektricien, ging verhuizen en vond bij het opruimen ;n zijn plunjezak de donderslag. Hij stak de bom aan en wierp haar op straat. De rustverstoorder is door de politie aange houden en later overgegeven aan de Ma rechaussee, die o.m. nagaat hoe de man in het bezit van de oefenbom is gekomen. Zaterdagavond om half zes is het zes jarige jongetje F. H. M. Jaspers uit de Miquelstraat te 's Gravenhage, bij het spelen op een zolderschuit in de Fijnje- kade gevallen en verdronken. De politie, die een step aan de kant vond en een kinderschoentje in het water zag drijven, is gaan dreggen en haalde vrijwel direct het kind uit het water. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Door tot op heden onbekende daders is in de nacht van zaterdag op zondag onder de gemeente Vught op ergerlijke wijze huisgehouden onder een vijftal langs, de weg geparkeerde personenauto's, waar aan uit puur vandalisme grote schade werd toegebracht. Ruitenwissels, radio-an tennes, spiegels en dergelijke werden afge broken en vervolgens in de omgeving weg gesmeten. Radiateurdoppen zijn spoorloos verdwenen. Omstreeks kwart over een die nacht zijn op deze weg ter hoogte van een van de beschadigde auto's twee mannen waarge nomen die aan in de richting Vught rijden de automobolisten om een lift vroegen. De politie van Vught zoekt nu naar deze lif ters. De Amerikaanse Ambassade heeft be kend gemaakt, dat het Amerikaanse Consulaat in Rotterdam in verband met de groei van deze grote Nederlandse ha ven met ingang van heden is verheven tot Consulaat-Generaal. Sedert het begin van de Amerikaan se geschiedenis heeft de Amerikaanse Regering een consulaire vertegenwoor diging in Rotterdam gehad; de eerste consul aanvaardde daar zjjn functie in 1794. Het consulaire gebied van Rotter dam omvat de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. De andere zeven provincies ressorteren onder het Amerikaanse Consulaat-Gene raal in Amsterdam. Consul-Generaal Paul J. Reveley te Rotterdam merkt bij deze gelegenheid op dat de haven lange jaren, onder andere tijdens de Amerikaanse Revolutie, de oor log van 1812, de Burgeroorlog en ook in andere tijden van groot belang is ge weest voor de scheepvaart van en naar de Verenigde Staten. Sedert de Tweede Wereldoorlog, aldus de heer Reveley, is het scheepvaartverkeer in Rotterdam enorm toegenomen: in 1955 liepen onge veer 20.350 zeeschepen, waarvan er 245 de Amerikaanse vlag voerden, de haven van Rotterdam binnen. De heer Reveley wijst er ook op. dat na de tweede wereldoorlog een groot aantal Amerikaanse industriële onderne mingen dochterondernemingen in het con sulaire gebied van Rotterdam hebben ge vestigd en dat per 1 januari 1956 onge veer 1.600 Amerikaanse burgers in het gebied woonden een toeneming van ruim 300 ten opzichte van 1954. Niet alleen de in het gebied woonachti ge Amerikanen, maar ook de doorreizen de Amerikaanse burgers nemen elk jaar in aantal toe. De talrijke passagierssche pen van de Holland-Amerika Lijn, waar van Rotterdam de thuishaven is, vervoe ren elk jaar duizenden Amerikanen, die in deze haven scheep gaan en zich ont schepen, aldus de heer Reveley. Hij merk te tenslotte op, d at het aantal woonachti ge en doorreizende Amerikaanse burgers elk jaar met ongeveer 20 procent toe neemt en naar hij verwacht, voorlopig zal blijven toenemen. De vorige week bracht een drietal straal jagers. waarvan de nationaliteit niet on middellijk kon worden vastgesteld, schrik en ontsteltenis teweeg onder de badgasten, die op het Noordwijkse strand van het fraaie herfstweer genoten, door op slechts geringe hoogte over hen heen te gieren. Uit het inmiddels door de autoriteiten in gestelde onderzoek is komen vast te staan, dat het hier drie toestellen van de Bel gische luchtmacht betrof, die deel namen aan de oefening „Whipsaw". welke in N.A.T.O.-verband werd gehouden. De Belgische toestellen hadden deelge nomen aan een aanval op Engeland en hebben bij hun terugkeer naar België blijk baar niet verwacht, dat zich nog zovele badgasten op het strand zouden bevinden. In ieder geval was hun dit „strietsen" zoals het zeer laag vliegen door de pilo ten zelf wordt genoemd, formeel verboden en van Nederlandse zijde is bij de Bel gische luchtmacht een protest ingediend. Bij de Haarlemse politie liggen twee ampullen die een geelachtig poeder be vatten. waarvan men nog niet weet wat het is. De ampullen zijn zondagochtend op het strand tussen Bloemendaal en Zandvoort door kinderen gevonden, die ze naar de politie in Haarlem hebben ge bracht. De politie van Bloemendaal en Zandvoort heeft zondagmiddag het strand verder afgezocht, maar niets meer gevon den. In de nacht van zaterdag op zondag ls een personenauto op het Frederiksplein te Amsterdam over de kop geslagen, in brand gevlogen en totaal uitgebrand. Van de vijf inzittenden liep een 24-jarige in woner van Bergen (N.H.) een schou derblessure op. Vier inwoners van Bergen waren za terdagavond laat in Amsterdam ge strand met een gehuurde auto. Er man keerde iets aan de benzineleiding en zij wisten geen garage, die op het vergevor derde uur nog open was. Toen bood een onbekende Amsterdammer aan hen naar een garage te brengen. Hij nam plaats achter het stuur, maar ving bij twee ga rage's bot. Op weg naar een derde gara ge in de buurt van het Amstelstation reed het gezelschap over het Frederiksplein en naar de mening van de politie, met zulk een snelheid, dat de auto in een bocht over de kop sloeg en vrijwel onmiddellijk in brand vloog. Agent Knoop van de Amsterdamse po litie bevond zich in de nabijheid en slaag de erin drie van de inzittenden, die be klemd waren geraakt, te bevrijden. De vierde Bergenaar was zelf ujt de auto ge komen. Tijdens de reddingspogingen had niemand meer op de hulpvaardige Am sterdammer gelet. Toen echter iedereen uit de brandende auto was gehaald, bleek de bestuurder de vlucht te hebben geno men. Er is nog naar hem gezocht maar hij was in geen velden of wegen meer te bekennen. Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Maandag 1 3ktober 22.00 Verzoekplaten. 22.30 Bmg Crobsy Show. 23.00 Zuidamerikaanse muziek 23.30 Nieuwe platen. 23.43 Dansmuziek 00.30 Sluiting DINSDAG 2 OKTOBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.io Gramm. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gramm. 10.30 Schoolradio. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gramm. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gramm. 12.30 Land- en 12.33 Gramm. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gramm. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gramm. 14.30 V. d. plattelandsvrouwen. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Gramm. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gramm. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 Klarinetkwintet. 21.25 Ge sprek n.a.v. de Nationale Reclasseringsdag. 22.00 Kamermuz. 22.30 Gramm. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nouveauté's. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO, 7.30 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dag opening. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gramm. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gramm. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Mil. kapel. 11.30 Piano. 12.00 Zang en piano. 12.20 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13.20 Promena de ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gramm. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Bariton en piano. 16.OO Gramm. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Piano. 18.30 V. d. jeugd. 18.40 „Ambassadeurs in buitengewone dienst". 18.03 ï»aris vous parle. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Ritm. muz. 19.45 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Antwoord man. 22.30 Piano. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nws. 23.15 Koersen, radiojourn. en New York calling. 23.30—24.00 Gramm. Engeland, BBC Home service, 330 m. 12.00 Amuis.muz. 12.25 V. d. arb. 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Intermezzo. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Kritieken. 15.45 Ork.- conc. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18.15 Town and Country. 1S.4S Amius.-rmrz. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Klankb. 20.15 Caus. 20.30 The Lauhtermakers. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Recital. 22.15 Writing for Sound. 23.00 Nws. 23.08—23.13 Koersen. Engeland. BBC Light progr., 1500 en 247 m. 11.30 Mil. ork. 12.15 Ork.conc. 13.00 Dans muz. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Nws en lichte muz. 15.30 Piano. 15.45 Politie-ork. 16.15 Mrs. Dale's Dagb. 16.30 Orgel. 17.00 Dansmuz. 17.30 Vragenbeantw. 18.00 Revue-ork. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. 19.30 Have a Go. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Caus. 21.00 Plano. 21.15 Onbekend. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Gramm. 23.00 Voordr. 23.15 Swing Session. 23.50 Progr.-overz. 23.5524.00 Nws. NDR/WDR, 30» m. 12.00 Am us. muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 14.25 Russisch conc. 16.00 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.4i5 Gramm. 19.no Nws. 20.30 Operettemuz. 21.45 Nws. 23.30 Klavecimbel. 24.00 Nws. 0.10— 1.00 Lichte muziek. FrankrUk, Nationaal programma, 347 m. 12.30 Gramm. 13.00 Nws. 13.55 Gramm. 14.|}0 Nws1:4.05 Piano. 20.05 Gevar. cono. 22.06 Gramm. 23.15 Kwartetten. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gramm. 12.30 Weer. 12.38 Gramm. (Om 12.55 Koersem. 13.00 Nws. 13.11 Gramm. 14.JO Schoolradio. 15.45 Grainm. 16.00 Koersen. 16.02 Elektr. orgel. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d sold. 19.00 Nws. 19 40 Gramm. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr.ork. 2"«30 Aimusmu2 22.00 Nws. 22.11 Gramm. 22.5p 23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. 14.46 Omr.ork. 15.15 Gramm. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gramm. 17.30 Verz.pror. 19-30 Nws. 20.00 Opera. 22.15 Nws. 22.55 Idem. BBC. Ulta. voor Nederland. 17.45—18.15 Nws., Londens Radiodagboek. Vraaggesprek met onze luisteraars, en Boeken en schrijvers. NTS: 20.00—23.15 Progr. t. g. v. het vijf jarig bestaan van de N.T.S. In de rotonde van de Houtrusthallen te 's-Gravenhage werden zaterdag de nationale kampioenschappen inachineschrijven gehouden. De deelneemsters bij het betreden van het strijdperk. M). De brief eindigde met een uitnodiging aan mij, om een van de bruidsmeisjes te zijn en zij zou mij de japon cadeau geven. En wanneer ik naar de stad terugkeer de? Zij hoopte spoedig, daar zij zo'n leuke tijd hadden met het bekijken van huizen en het bespreken van de huwelijksreis en japonnen en stoffen, enz.enz. En zij wilde mijn nieuws horen was er nieuws? Dat hoopte zij. Verloofd zijn was heel prettig en interessant. En terwijl ik las, sloop een grote af gunst mijn hart binnen. Zij was zo geluk kig en daar was ik blij om. Blij, dat mijn lieve, aardige Juanita zo innig geluk kig en tevreden was, maar mijn eigen eenzaamheid werd door het verschil ver hoogd. Waarom moesten sommige mensen altijd in de zon leven, en anderen voor goed in de schaduw? Ik haalde mij het Carton-gezin voor de geest, zittend In hun mooie huiskamer nicht Janet, bemin nelijk vriendelijk, trots op haar twee doch ters en aanstaande schoonzoon, trots op haar eigen bekwaamheid om van lege cacaobusjes nog iets 'te maken. Dorothea vermakelijk onberekenbaar in haar op merkingen, oorspronkelijk, vrolijkheid uit stralend. Tony, met zijn puzzels bezig, als hij niet in beslag wordt genomen door het kijken naar zijn verloofde, knap, op vallend gekleed, gelukkig en met een air van bezit, dat alle aardige mannen aanne men, als ze met het meisje van "hun hart verloofd zijn. En de uitverkoren bruid, lui als gewoonlijk, het hoofd tegen een hoop 7ijden kussens geduwd, artistiek gehuici in een soepele japon van zijden tussor, pratend met haar mooie, diepklmkende, slepende stem en wel met zo'n zin voor het praktische,dat Tony zijn vliegen en spinnewebben in de steek laat om ver rukt naar haar te kijken. En ik ik was alleen in een tuin vol zomerzonneschijn. En men is in de zomer altijd eenzamer dan in de winter en deze tuin was beslist aangelegd voor voor.Maar ik wilde mezelf niet toestaan te denken— mijn lot met dat van Juani ta te vergelijken. Ik vloog over het grasveld naar de moes tuin op zoek naar Abinadab. De held van een boek, dat ik juist had uitgelezen die een rampzalige liefdesgeschiedenis had, begon op een Yorkshire heideveld te gra ven, ten einde zijn smart te verdoven. Duim voor duim bewerkte hij het land— hoewel het veenachtig en kaal was en bracht het in een staat van wonderlijke schoonheid. En terwijl hij werkte, ontwik kelde en vermooide zijn eigen karakter zich en tegen de tijd. dat hij zijn taak vol bracht had. was zijn liefdesverwikkeling opgelost en hij trouwde de vrouw, die hij liefhad. Mijn karakter had ongetwijfeld ontwikkeling en vermoeiing nodig. Ik vond Abinadab bezig met het bijeen- harken van mest in een kruiwagen, om die naar het e'ind van de moestuin te kun nen rijden. Ik wil een karwei hebben, Abinadab, zei ik. Een karwei, juffrouw Hilary? Ja. Hij krabde op zijn hoofd. Ik wil wat werk in de tuin doen, verklaarde ik. O, zei hij. Het kan me niet bijzonder veel sche len, wat het is, zolang het nogal hard is spitten bijvoorbeeld, spitten in har de, kale grond. Hij keek mü aan, zo kritisch, dat ik het nodig vond, hem een nadere verklaring te geven. Zie je. Abinadab, geduren de de laatste maanden ben ik gewend aan tamelijk hard werken het soort werk dat maakt, dat je in slaap valt, zodra je in bed stapt. Nu ik thuis ben, en geen regelmatige bezigheid heb. loop ik mezelf in de weg. Ik voel me als een paard, dat een week lang met een stal vol ha ver opgesloten is geweest. Ik voel me opstandig. Ik voel me, alsof ik alles over hoop moet gaan halen.. Abinadab ging iets achteruit- Daar is deze hoop mest, zei hij vlug. De hoop mest. Ja; er valt nu niets te spitten in de tuin. Daar is het nu geen tijd voor; maar die mest hier moet naar het uiterste eind van de tuin gebracht worden achter de komkommerkassen, zodat ze klaar ligt voor later. Ik zou ze nu niet overbren gen, maar mevrouw zegt, dat de hete zomer oorzaak is, dat ze zo gaat stin ken dat, wanneer de wind in een zekere richting is, de stank door het keuken raam komt. Ik geloof, dat ik liever spit. zei ik flauwtjes. En heb ik u niet gezegd, dat er niets te spitten valt. En zo ja. dan is er hier geen harde, kale grond te vinden. Als u wilt zweten, is dit een karwei voor u, juffrouw Hilary. En plotseling bemerkte ik. dat Abinadab achter zijn hand stond te'meesmuilen en terstond vatte ik vlam. Geef mij je vork, commandeerde ik gebiedend. Maar Abinadab hield ze achter zijn rug. Heb je me niet gehoord? Ja; maar u maakt toch maar een grap, juffrouw Hilary. Ik zei niets-meer en rolde mijn mouwen op. Ik wacht, Abinadab, zei ik. Hij overhandigde mij het gevraagde voor werp met verbazing en ontsteltenis op zijn hele gezicht geschreven. Wa; zal mevrouw wel zeggen? Lang geleden, Abinadab, zei ik lang zaam. terwijl ik de vork in de hoop voor mij dreef, heb ik opgehouden mij wat aan te trekken van wat iemand anders zei. Ik hief de vork omhoog en depo neerde de vracht in de kruiwagen. Heer. sta me bij. riep Abinadab vroom uit en ging op een oud kippenhok zitten. En ik kan niet tegen je praten, ver volgde ik. een beetje hard ademhalend, daar dit daar dit al mijn energie op eist. Abinadab bleef staren en herhaalde bij tussenpozen: Heer, sta me bij. Toen de kruiwagen vol was, verzocht ik hem, het hekje te openen, zodat ik een aan loop kon nemen en gang kon krijgen voor het beklimmen van de heuvel terzijde van het heesterbed. Verbijsterd gaf hij aan mijn bevel gehoor en terwijl ik de krui wagen stevig beetpakte, vertrok ik met een vaart. Op de hoek van het huis kwam ik moeder tegen. Hilary! kreet zij. Ja, schreeuwde ik, opgetogen over de snelheid, die de kruiwagen en ik ontwik kelden. Halt. Kan niet, tot i'k bovenop de heuvel ben. En toen kon ik niet meer halt hou- dèn, want eenmaal over het hoogste punt heen, vlogen we eenboudig omlaag aan de andere kant en niet voordat we de lathyrus bereikt hadden, was ik in staat të remmen. Toen ging ik op een van de handgrepen zitten om op adem te ko men en 7,ag moeder langs het pad komen. Hilary. Ja. moeder. Wat heeft dat te betekenen? Ik wilde wat, zwaar werk doen. Ik zou je binnenshuis ruimschoots aan werk kunnen helpen. Niet zo iets harde, lichamelijke arbeid, die je doet zweten. Je bent vulgair, sprak zij. Abinadab zei „zweten" en het is een veelzeggend woord. Dat komt door je omgang met drankzuchtigen en mensen uit een pen sion, veronderstel ik. (Wordt vervolgd). Met feestelijke muziek van het Mon- nikerdammer fanfarekorps „Olympia", de romantische gloed van fakkels, gedragen door rumoerige jeugd, en een programma vol hartelijke weemoed van het comité „De Laatste Bit", is zaterdagavond af scheid genomen van de tram, die sinds 1888 door het Waterlandse Folderland schap de dienst tussen Amsterdam en Volendam heeft onderhouden. Het is er chaotisch feestelijk toege gaan in Monnikendam waar het officiële gedeelte in hotel Stuttenburgto is gehou den. Hierbij is door alle sprekers het ac cent gelegd op de romantiek en de ge zellige sfeer van de tram, en zij betreur den het verdwijnen van de tram alge meen. Helaas was bij het kiezen van hotel Stuttenburgih niet op zulk een grote toe loop van afscheidnemers gerekend. Het waren nu de dagelijkse zwoegers van de maatschappij, zoals conducteur J. Scholten in zijn dankwoord zei. die van het gesprokene niets hebben verstaan omdat zij in de bijzaal moesten zitten. Niettemin ging het ©r in die bijzaal zeer feestelijk toe. Aan het slot van de bijeenkomst sprak de heer J. J. Jurissen, directeur van de N.Z.H.V., die zei te hopen, dat de „NACO" dezelfde welwillendheid mocht ondervin den die zijn maatschappij altijd had ge kregen. Toen was het de beurt aan Mon nikendam zelf om het afscheid te bele ven, Nu, dat is gebeurd. Duizenden waren op de been en de tram, behangen met een rouwkrans, bestuurd door wagen voerder Klaver, deed er heel lang over om Monnikendam te verlaten. Dat zat hem ook wel een beetje in de bepaald te sterke mannen van Monnikendam, die de laatste tram om even na half elf het stadje poogden uit te trekken. Het touw brak echter om de paar meter en moest dan onder gejuich weer worden aange knoopt waar de cameramannen van Po lygoon en de Nederlandse Radio Unie een dankbaar object aan hadden. De heer Jurrissen kon op het geleende conduc teurs! luitje blazen wat hij wilde, de tram wenste zich op zijn laatste toch niet te overwerken. Op de weg tussen Oude Pekela en Win- "choten is zaterdagavond tegen zeven uur een personenauto, bestuurd door de heer J. Bos uit Midwolde, in botsing ge komen met een voor die auto, in dezelfd» richting rijdende, met een paard bespan nen wagen. De heer Bos werd daarbij zeer ernstig gewond. Hij is opgenomen in het r.-k. ziekenhuis te Winschoten, evenals een van zijn twee mede-inzittenden, de 15-jarige K. uit Heiligerlee en de voerman van de wagen J. Brouwer uit Winscho ten. Een zoon van de autobestuurder. d« 16-jarige J. Bos kon, na verbonden te zijn naar huis terugkeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4