Vele Adelberters bijeen op Landdag te Maastricht Kardinaal van Rossum Instituut begint zijn wereldwijde taak Automatisering bii Postcheque- en Girodienst Discussies over waardevaste bedrijfspensioenen Bezinning op vraagstuk der onder ontwikkelde gebieden en coëxistentie Geldermans superieur in Monster Accountantsdag van het N.I.V.A. Nenni stelt zijn eisen Vliegtuig landt in Newyorkse staat! Soekarno in Peking Grote sociale en culturele welvaartsplannen in voorbereiding Zuidhollands wielerseizoen afgesloten Vóór 1970 verdubbeling giroverkeer verwacht Prof. Ten Doeschate wijst op bezwaren van het bedrijfsleven Bolsjoi is er Nieuwerkerk a. d. IJssel MAANDAG 1 OKTOBER 1956 3tBC—DSV PAGINA 8 Coördinatie ZES GEWONDEN BIJ AANRIJDINGEN Naar het stadhuis „Wij en deze lijd" „Vertrouwen" hi stolp van zelfvoldaanheid „Ik huiver ONTSLAGEN BIJ GENERAL MOTORS ANTWERPEN 45-URIGE WERKWEEK VOOR BELGISCH STAATS- PERSONEEL Uitzendingen Bestuur RESERVE KLASSE KNVB COÖRDINATIE UITBREI DINGSPLANNEN EUROPESE KOLEN! NDUSTRIEEN Aandelen koersen en kosten van levensonderhoud NEDERLANDSE VISSERS IN ENGELS ZIEKENHUIS Voor omslagstelsel is lande lijke regeling nodig Nieuw postkantoor te Zaterdagmiddag officieel geopend De hereniging der Italiaanse socialisten EXPORTSTOP WITTE KOOL SAMENWERKING TUSSEN DE NOORDELIJKE LANDEN MARKTBERICHTEN (Van onze verslaggever) HET Maastrichtse Henric van Veldeke plein is als een oase, van schoon heid en van rnst. Tussen de hoog oprijzende torens van de St.-Servaas en de St.-Jan en de gevels van stadige heren huizen hangt een tastbare stilte. Een unieke plaats voor bezinning, voor me ditatie voor een tot-zich-zelf-komen. Is het wonder dat de St.-Adelbert-Vereni ging de Limburgse hoofdstad voor haar jaarlijkse Landdag uitverkoren had en vele adelberters met hun dames elkaar zaterdagmiddag tegen half vijf troffen in het Staargehouw, daar aan dat Henric van Veldekeplein, gul besproeid met een milde herfstzon? Om vflf uur opende voorzitter ®r. F. I. G. baron van Voorst tot Voorst de Landdag:. Hij heette de aanwezigen allereerst van harte welkom en gaf toen aan, op welke twee themata men zich nu zou gaan bezinnen: het vraagstuk der onderontwikkelde gebieden en de coëxistentie. Telkens twee sprekers zouden deze problemen in een zg. pen. delgesprek aan de orde stellen Na een welkomstwoord van <ie voor zitter van de Maastrichtse Adelberters mr F Duynstee werd meteen de kwes tie van de onderontwikkelde gebieden aangesneden, en wel door mr. Th. Bot, raadadviseur bij het departement van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de Haagse St.-Adelbert-studiecommissie Missie en Technische Bijstand", en door pater L. van der Linden P.A., die sprak namens prof. G. Zeegers, directeur-gene raal van het KASKÏ, die in verband met het tienjarige bestaan van dit instituut niet zelf naar Mastricht had kunnen ko- men. Er ontwikkelde zich na de zeer diep gaande en principiële beschouwingen van beide sprekers over de katholieke bijdrage in de internationale er le ning aan de onderontwikkelde gebieden die bijna alle tevens missielanden zijn een debat We zouden de betogen over deze zeer problematische en fijn genuan ceerde materie, waarvan de verwerking het uiterste vergde van de toehoorders, tot de volgende, enkele gedachten kunnen terugbrengen, tot de volgende ^sneden als het ware kunnen kristalliseren. Mr Bot maakte een principieel onderscheid tussen de hulpverlening aan en in de missie en de technische hulp aan de on derontwikkelde gebieden. In beide de katholiek volgens hem een taak. Iedere katholiek heeft een persoonlijke verantwoordelijkheid op wijze in de missionering, zoals h«i die ook individueel als katholiek wereldbur ger heeft ten aanzien van de onderont wikkelde gebieden. Pater Van der Linden Zag de mon diale solidariteit der mensen ten aan zien van de hulp aan de onderontwik kelde gebieden breder dan een indivi duele taak voor de katholieken. Hij bepleitte een coördinatie van katholie- Thomas Fitzpatric, een Amerikaanse boordwerktuigkundige die „zo graag zelf wilde vliegen" heeft het bestaan om zon dagochtend vroeg met een tweepersoons- vliegtuig een geslaagde landing uit te ren in Sen steaat op Manhattan een van de dichtstbevolkte wijken van New York Volgens deskundigen is het een kans van één op honderdduizend om iets dergelijks te presteren zonder het leven er bij in te schi eten Fitzpa'trick verklaarde, dat hij motorsto ring had gehad, maar de rechter voor wie hij zich moest verantwoorden, achtte het gebeurde eerder het gevolg van drank misbruik. Uit het verhoor bleek trouwens dat Fitzpatrick eeTSt verscheidene cafe s had bezocht, voordat hij met het vliegtuig dat hem niet toebehoorde, de lucht was '"üe8 straat, waarop de noodlanding werd uitgevoerd, is normaal een drukke ver keersweg, maar dank zij het vroege uur was de straat; vrijwel geheel verlaten. President Soekarno van Indonesië is gisteren in Peking aangekomen, waar hij vandaag de viering van de Chinese natio nale feestdag bijwoont. Soekarno kreeg in de Chinese hoofdstad een grootse ont vangst. In de straten waren erebogen aangebracht met de Chinese en Indone sische nationale kleuren. Op de weg van het vliegveld naar de stad was bij de in gang van de historische stadspoort een groot portret van Soekarno van 13 me ter hoog aangebracht. In de etalages van de boékwinkels liggen Chinese vertalingen van de verzamelde redevoeringen van het Indonesische staatshoofd en een album van reprodukties van zijn schilderijverza- "zondagavond was Soekarno gast van Mao Tse-Toeng aan een diner, waaraan ook aanzaten minister Roeslan Abdoel- gani en de Indonesische ambassadeur in Peking Sukardjo. De nationale feestdag van vandaag werd o m. opgeluisterd door een reusachtige parade, waaraan 500.000 mensen deelna men. Op rijkswe.g nr. 4 onder Ocgstgeest heeft gisteravond een gecompliceerde autobotsing plaats gehad, waarbij acht auto's en een autobus betrokken waren. De eerste botsing van twee auto s schijnt van zeer onschuldige aard te zijn geweest, doch een autobus, die voor deze op elkaar gereden auto's moest remmen, slipte en kwam dwars over de weg te staan. Op deze autobus is een auto ge reden, waarin het echtpaar Van D. uit Amsterdam en hun kindje zat. Deze aan rijding was het ergste. Dr. Van D. moest zwaar gewond en mevrouw Van D. met een lichte hersenschudding in het acade misch ziekenhuis te Leiden worden op genomen. Het kind is met een onbeteke nende verwonding bij zijn ouders ge bleven. Buiten deze wagens ztjn nog vijf andere auto's bij de botsingen betrokken geraakt, waardoor op deze drukke verkeersweg een enorme obstakel werd gevormd, met de opruiming waarvan vele uren zijn heengegaan. In de bocht rijksweg 16 vlak voor de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht is gisteravond omstreeks tien uur een uit Breda komen de auto, bestuurd door de 22-jarige H. H. uit Rijswijk, bij het met grote snelheid passeren van een net in de bocht rijdende auto, die 80 km reed, geslipt en tegen een uit de richting Rotterdam komende auto gebotst, bestuurd door de 53-jarlge P. van E. uit Werkendam. Van de vijf in zittenden van de auto uit Breda, die totaal vernield werd, werden vier personen ge wond. drie hunner, alsmede de heer P. van F,., moesten in he' ziekenhuis wor den opgenomen. ke krachten, het Kardinaal van Rossum Instituut is reeds opgericht voor sociale en wetenschappelijke peilingen van het onderhavige probleem. Katholieke sa menwerking in georganiseerd verband, nationaal en internationaal, achtte pa ter Van der Linden noodzakelijk. In verband hiermede wijzen we op het feit. dat de aartsbisschop, mgr. dr. Al- frink, zondag bij gelegenheid van het tweede lustrum van het KASKI zijn in stemming heeft betuigd met het Kardi naal van Rossum Instituut, waarover u elders in dit blad meer kunt lezen. Red.) Na deze intense gedachtenwisseling was de wandeling over het Vrijthof. door avondlijk Maastricht naar het stadhuis, voor de congressisten een ware verade ming. De robuuste schepping van Fieter Post stond te pronken in een zee van fel- wit licht, midden op de Markt, waarom heen het kleurige neonlicht van café's en fritures fleurig flonkerde. Met een joyeus woord begroette burgemeester mr. W. baron Michiels von Kessenich de Adelberters in de omposonte hal. waar de geweldige koperen kroon met zijn vele kaarslampjes schitterde als een kerstboom. De voorzitter van St.- Adelbert dankte voor de eervolle en charmante ontvangst, welke de vereni ging hier ten deel viel en men maakte daarna gretig gebruik van de invitatie van de burgemeester om eens rond te dwalen door de vele zalen en kamers, waar o.m, de unieke wandtapijten de bij zondere belangstelling èn bewondering van de gasten hadden. De eerste dag werd met een diner dansant in het Staargehouw besloten. Om half tien de volgende morgen was men bijeen in de crypte van de St.-Ser- vaaskerk. In de intieme lage ruimte, vlak bij *het gebeente van Maastrichts eerste bisschop, droeg mgr. dr. J. Hanssen, bis schop-coadjutor van Roermond, de H. Mis op. Na een lunch maakten de Adelber ters een wandeling door de oude stad, waarover de zon zo nu en dan nog speels zijn stralen liet glijden. Tegen een uur was men weer bijeen in het Staargebouw om zich nu bezig te houden met het andere thema van deze Landdag: de coëxistentie. Doch eerst sprak voorzitter baron Van Voorst tot Voorst over „Wij en deze tijd". Spreker zette allereerst uitvoerig uiteen de nood zaak van een sterk-persoonlijk maar tevens open-christen-zijn. Dan wees hij er op. dat het eveneens dringend noodzakelijk is, dat wij ons telkens op nieuw bezinnen op de inhoud van het begrip „Kerk", maar vooral dat wij juist in en door ons persoonlijk-st.erk-chris- ten-zijn de Kerk doen verschijnen. Het zijn tenslotte ook wijzelf die veel moge lijkheden bezitten, om anderen iets van haar werkelijkheid te doen beleven. Niet de Kerk in haar uiterlijke verschijnings vorm, in de uiterlijke luister, die van waarde blijft, hoezeer daarin nimmer het wezen kan worden gevonden, niet in haar veruiterlijking, maar in haar wezen, lijke zijn van levensgemeenschap in Christus. Slechts als wij de wezenlijke kern van het Christendom weten uit te dragen in alle eenvoud en oprechtheid, kan de Kerk worden begrepen, kan de Kerk aanspreken. Als wij weten te doen zien, dat niet de menselijke verschijningsvorm centraal staat, doch het middelaarschap de gena de-gemeenschap dat het samen-zijn met Christus in de 'Kerk ware zekerheid en diepe rust kan geven. Dit moet het vertrekpunt rijn en het zou mijns inziens een goed vertrekpunt zijn. Maar aan dit uitgangspunt moeten enige, algemene concrete gedachten wor den toegevoegd. Hebben wij algemeen het gevoel te staan naast de clerus, in onderlinge harmonie verbonden voor een gemeen schappelijke zaak? Ook kan deze vraag omgekeerd werden gesteld. En is er niet vaak van weerszijden een gebrek aan onderling vertrouwen en waarderen? Soms geheel herstel, vaak verbetering en algemeen versterking van het ver trouwen en vooral van onderling con tact op ieder hiveau van de hiërarchie ke en intellectuele ladder is dringend noodzakelijk. Geklaagd wordt over absenteïsme uit onze groep, vaak terecht, maar liggen de diepere, de grond-oorzaken alleen bij ons? De vorming van adviesgroepen, over- legcolleges op het laagste, het middel bare en ook op het hoogste niveau in onze Kerk in Nederland zou, dunkt mij, grote, onverwachte mogelijkheden in houden- zelfs °P groter schaal dan tot dusver. Maar het aantrekken van indi viduele adviseurs alleen is onvoldoende Ook door inschakeling in besturende functies zou een meer intensief gebruik kunnen worden gemaakt van intellec tuele lekenkrachten." aldus de voorzit ter. Baron Van Voorst tot Voorst zeide, dat het hem speet deze drie belangrijke, wer- kelijk-levende desiderata niet verder uit te kunnen werken. „Wij moeten blijven beseffen. aldus de St.-AdelbeTt-voorzitter. dat wij er met de verwerkelijking van die drie punten niet zijn; met opzet stelde ik ze op de laatste plaats, liet daaraan voorafgaan enkele gedachten van ons persoonlijk-christen-zijn". Vervolgens was het woord aan mgr. Hanssen. die met minister ir.H.Witte, de commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Houben. de voorzitter van de KVP, mr. W. van Doorn, mgr. P. Jenneskens, deken van Maastricht, de heer C. Mer tens voorzitter van de KNBTB. de heer Arn. van der Donck, voorzitter van de Katholieke Werknemende Middenstand en hoofdbestuursafgevaardigden o.a. nog van de Algemene Kath. Werkgeversver eniging, van de KAB en de katholieke studentenorganisaties tot de voornaamste gasten van St.-Adelbert op deze zondag behoorden. Mgr. Hanssen betuigde de waardering van de bisschoppen voor het thans weer gebleken streven van deze katholieke standsorganisatie om contacten, ook met andersdenkenden, te onderhouden en aan de katholieke sociale en kerkelijke be wustwording krachtig mede te werken. „Ik zie evenwel," aldus mgr.. „dat St.- Adelbert nog een ontwikkeling in sociale richting voor de boeg heeft en dat zü dus nóg niet aan de eindfase toe is". „Wij geven gaarne ons vertrouwen aan onze leken", zo zeide de bisschop namens het Episconaat, "ik wens toe: vertrouwen In óns". Toen was het tijdstip om het tweede eongresthema aan te snijden: de coëxis tentie, waarover spraken dr. K. J. Hahn, privaat-docent aan de r.-k Universiteit te Nijmegen, en mr. A. T. Mertens. Mr. Mertens bepleitte ten aanzien van de landen achter het vizeren gordijn waar achthonderd miljoen mensen wonen, een wijziging tn de afweerhouding, welke tot nu toe door het westen wordt aange nomen. Hij sprak van een oase, waarin wjj ons bevinden, in een stolp van zelf voldaanheid. Wij doen niets voor onze medemensen achter het Ijzeren en bam boe gordijn, wij leven in een volmaakte onverschilligheid. Hij keurde een neutra- listisch pessimisme ten deze af en wees op het belang van nieuwe activiteiten, teneinde voeling te krijgen met de mach ten achter dat gordijn om tenminste iets van de vrije democratie daar te doen gel den. Dr. Hahn, die eveneens de enorme om vang van het communisme erkende, stond huiverig ten aanzien van contactpogin gen. „Ik huiver, ik frons mijn voorhoofd, ik ben bang", zo zei hp. Er is een ge vaarlijke feitelijke coëxistentie door de communisten zelf bevorderd en het wes ten heeft bepaalde communistische infil traties via handel, bilaterale afspraken en toeristisch verkeer toegelaten en daar mee in de communistische tactiek ge speeld. Een zeer ernstige bestudering, hoe en door wie contacten met de communis tische landen moeten worden onderhou den ter wille van de onderdrukten, is ur gent maar dient, volgens de heer Hahn, met grote omzichtigheid voorbereid te worden. Na een kort debat besloot baron Van Voorst tot Voorst om kwart voor vier de Landdag met de christelijke groet. Daar na verenigde men zich nog om een Lim burgse koffietafel. Bij de assembleerfabriek van de Gene ral Motors te Antwerpen zijn wegens een achteruitgang van de verkopen in België. Nederland en Luxemburg ruim 200 arbei ders ontslagen. Volgens een woordvoer der van de maatschappij is de daling van de afzet een gebruikelijk verschijnsel In deze tijd van het jaar. Hij voegde hieraan echter toe, dat dit de eerste keer sedert 1949 is, dat de onderneming genoodzaakt is. personeel te ontslaan wegens een ver mindering van de produktie. De Belgische eerste minister heeft een besluit ondertekend op grond waarvdn n de loop van oktober voor het Belgische staatspersoneel de werkweek van 45 uur wordt ingevoerd. IN DE VORIG JAAR te Wageningen voor de r.-k. Studentenvereniging St.-Fran- ciscus Xaverius gehouden rede: „Het uur van de leek" heeft prof. G. H. L. Zeegers de belangstelling van Katholiek Nederland gevraagd voor de oprichting van een „Kardinaal van Rossum-Instituut", dat zou hebben te dienen als katholiek cen trum voor hulpverlening aan de onderont wikkelde gebieden. In brede katholieke kring zowel nationaal als internationaal heeft dit initiatief weerklank gevonden Nadat al spoedig enkele vooraanstaande katholieke persoonlijkheden zich bereid hadden verklaard dit initiatief te onder steunen kon met instemming van Z.H Exc.mgr. dr. B. J. Alfrink. aartsbisschop van Utrecht, de voorbereiding van de definitieve oprichting ter hand worden ge nomen en wel zodanig dat het nieuwe in stituut in oprichting reeds tot enkele ur gente activiteiten kon overgaan. Op 30 juli .1.1. heeft het instituut formeel zijn beslag gekregen en thans is het zover, dat het volledig zijn wereldwijde taak kan aan vatten. Het algemene doel van het instituut is, zoals wij in een vroegere publikatie reeds meldden het op planmatige wijze bevorde. ren van katholieke activiteiten op het terrein van de internationale sociale, cul turele en daarmee verband houdende tech nische hulp aan gebieden, die deze hulp behoeven en wensen. Deze activiteiten dienen een wezenlijke bijdrage te vormen tot oplossing der vitale maatschappelijke vraagstukken in deze gebieden. Dit doel zal langs verschillende wegen worden nagestreefd, o.a. door het geven van voorlichting in brede kring inzake de maatschappelijke en technische hulp- bovengenoemde gebieden met het oog op verlening: het bevorderen van de weten schappelijke research, die nodig is voor de planning van de hulpverlening als mede het opstellen en uitvoeren der plannen-, verder de voorbereiding, op leiding en selectie van uit te zenden katholieke specialisten en het onder houden van alle contacten met de katho lieke, niet-katholieke en in het bijzon der de inter-gouvernementele en super- nationale organen, die in een of andere vorm bemoeienis hebben met de eco nomische verder te ontwikkelen gebie den. Door de snel groeiende belangstelling In katholieke kring, zowel nationaal als internationaal, voor dit nieuwe initiatief is het mogelijk gebleken reeds direct met uitzendingen aan te vangen. Op 19 septem ber j.l. vertrok de heer P. J. van de Laak uit Tilburg naar Kenya (Oost-Afrika), waar hij te Kisumi onderwijs zal geven aan een katholieke lagere technische school om het technische niveau van dit onderwijs aan moderne eisen aan te passen. Het ligt in de bedoeling, dat de heer V. d. Laak na een jaar naar Mwanza (Tanganyika in Oost-Afrika) zal gaan om daar de leiding op zich te nemen van de bouw en inrich ting van een katholieke lagere technische school. Voor zijn werk in Kenya zal hij dan vervangen worden door twee andere krachten, die zich momenteel op een uit zending voorbereiden. Het is de spiritue'e vorming, gegeven door de K.A.J., die in belangrijke mate tot het tot stand komen van deze uitzendingen heeft bijgedragen Eind oktober a.s. zal de heer M. J. A Haffmans uit Helden (L.) vertrekken naar Marybad in Pakistan (bisdom Lahore). De heer Haffmans zal daar aan de gehele agrarische en daarmee samenhangende so ciale en culturele ontwikkeling leiding geven mede met het oog op het stimuleren van de agrvfsche ontwikkeling van de in de omgeving van Marybad liggende land- bouwdorpen. Een aantal andere uitzendin gen is in voorbereiding. Uit de vele aan vragen om hulp, die uit de missielanden het nieuwe instituut bereiken, blijkt dui delijk, welke grote behoeften aan sociale en culturele hulp er zijn en hoe nodig het is, dat daarin spoedig wordt voorzien. Het nieuwe instituut heeft tenslotte de voorzieningen getroffen om grotere sociale en culturele welvaartsplannen te doen ont werpen in vitale missiegebieden, in het kader waarvan teams specialisten in ge coördineerd verband in de verschillende sociale sectoren zullen gaan werken. Het algemeen bestuur van het Kardinaal van Rossum-Instituut is als volgt samen gesteld: mr. dr. L. N. Dieckers, lid van de Raad van State en Landscommandore van de Orde van de Ridders van het H. Graf van .Jeru zalem, algemeen voorzitter; mgr. H. J. J van Hussen, Nationaal Directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen, vice voorzitter; prof. G. H. L. Zeegers, directeur generaal van het K.A.S.KY., algemeen secretaris en wnd. penningmeester; mgr mr. F. C. M. Op de Coul. directeur van het r.-k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en voorzitter van het Office International de l'Enseinement Catho- lique; rector A. H. Huyboom. nationaal aalmoezenier van de K.A.J.; prof. dr. A. H M. Albregts, voorzitter van de Stichting Pius XII en secretaris-generaal van de Union International des Association Patro. nals Catholiques; mr. Th. M. J. de Graaf lid van de Tweede Kamer en burgemeester van de gemeente Lisse; drs. A. Th. Bo gaard. burgemeester van de gemeente Rijs wijk en oud-voorzitter van de Indische Missievereniging; en de heer J. H. M Derksen, voorzitter van het Katholiek On derwijzers Verbond en lid van de Eerste Kamer. B: Haarlem 2—Söhev. HS 2 1—5. VSV 2—ON A 2 5—3, Fortuna VI 2—SVV 2 2—3, UVS 2—Am sterdam 2 60, HDVS 2Stormvogels 2 32, ADO 2RCH 2 2—1. DHC 2—EDO 2 2—2. C: Baronie 2RBC 2 42, Longa 2Willem II 2 1—2, Xerxes 2EB OH 2 1—1, NO AD 2DFC 2 71, Excelsior 2Sparta 2 51, NAC 2Emma 2 3—1, Feijenoord 2—DOSKO 2 13—2. Res. 2de klas A: ADO 3Feijenoord 3 52, HDVS 2—Overmaas 2 3—0, RFC 3—HOV 2 0—1, Excelsior 3DCL 2 22, Sparta 3Unitas 2 41, Xerxes 3SW 3 04, B: Sparta 4Neptunus 2 2—1, SW 4SliedrecShf 2 3—5, Excelsior 4— DHZ 2 3—2, Mussdhen 2—DCV 2 1—6, RFC 3— Leerdam Sport 3 23, CVV 2Unitas 3 31. G: Laakkwartier 2Feijenoord 4 02, Schev HS 3—HBS 2 2—4, VUC 2—Quick 2 2—5, HVV 2 Celeritas 2 5—0. VFC 2—Gouda 2 1—2, DHC 3—ADO 4 2—1 Res. 3de kl. A: Luglunum 2RKAVV 2 10, Lisse 2Alphen 2 12. Wilhelmus 2ASC 2 5—3, Archipel 2—VIOS 2 3—0, UVS 3-VCS 2 1—0 o. pr. v. UVS, B: BEC 2—BMT 2 3—2. BI. Zwart 2Wester kwartier 2 01, RVC 2— Cromvliet 2 0—1, HVV 3PDK 2 0—1, RA VA 2 —Schev. HS 4 3—2, C: VCS 3—LFC 3 3—2. Gouda 3—UVS 4 UVS n. op., VUC 3—HBS 3 30, Laakkw. 3—Lugdunum 3 32. D: GSV 2Laakkw. 4 72, Gouda 4Ammerst. SV 2 10—4, HPSV 2—Archipel 3 3—0, HBS 4—Post duiven 2 25, Westerkwartier 3Olympia 2 53 E: Excelsior '20 2Coal 2 03, DHS 2SMV 2 51, Lekkerkerk 2Fortuna VI. 3 31, Over maas 3Slikkerveer 2 5—1. DRZ 2Spartaan '20 2 3—1 F: Hillegersberg 2—DJS 2 5—1. Marfinit 2— DCV 3 4—2, Hillesluis 2—DHS 3 1—3 Neptunus 3 —EDS 2 3—1. ONA 3—Excelsior '20 3 1—0. - G: Flakkee 2Neptunus 4 35. Rockanje 2— Hion 2 2—1, HOV 3—Hillesluis 3 3—1. CVV 3- CKC 2 4—2, Coal 3—Hollandiaan 2 3—8, H: RFC 2—VOC 2 3—2. SVW 2—CW 4 4—5. Fluks 2—Xerxes 4 2—1. EB OH 3—Leerdam Sp. 3 2—3 S.F.C. W.F. D.Z.B. Sport vogels Noorderkwartier Bloemhof R.V.V.B. Hekelingen S.S.AV.R. AV.S Hurricanes Noorden Tediro Oud-Beyerland T.O G.B. Schiebroek le KLAS A 4 7 V.N.D. 4 3 5 Progress. 4 4 6 Aeolus 3 3 4 Hellevoetsluis 4 3 3 Nestoro 4 4 4 le KLAS B 3 6 Eureka 4 4 8 Belvedere 4 4 5 Demos 4 4 5 Germinal 4 4 4 R C.R./D.K.S. 3 le KLAS C 4 8 D.O.K. 4 4 6 G.L.Z. 4 4 6 A.SB. 4 4 5 Roga 4 4 5 Ursus 4 De ronde van Monster, welke zaterdag het seizoen voor de provincie Z.-Holland afsloot, heeft met dc overwinningen van Ab Geldermans bij de amateurs en Ab van Egmond bij de nieuwelingen een waardige bekroning gekregen. Gelder mans torende met kop en schouders bo ven de anderen uit en zag zelfs kans op drie man na allen twee en meer ronden achterstand te bezorgen. Twee Melbour ne-gangers waren present, t.w. de op het laatste moment voor Mahn ingevallen Piet Steenvoorden en de heer Louis Di- dier, die KNWU begeleider wordt en nu dienst deed als microfonist. na enkele schermutselingen wisten na ca. 20 km drie man weg te komen, nl. Plasmeijer, die dit overigens slechts 2 rondjes volhield, de Delftse zwoeger Kool en de oudste der Velthovens, Gerard. Nog 3 man togen op pad met aan het hoofd Steenvoorden, die er met Gelder mans en Frits Velthoven een hoog tempo wisten uit te persen, de twee eerste vluch ters oppikten en ca. een half uur jagen het hele rennersveld een ronde achterstan wisten te bezorgen. De rust was hiermee geenszins hersteld. Kooi leidde door een nieuwe vlucht,d it kere met. Knoest er aan zijn zijde een nieuwe actie in. welke niet hem, jpaar de doortastende Geldermans. die zijn 4 naaste rivalen van zich wist af te schud den winst bood. De Beverwijker nam zijn tweede ronde en kon behoudens pech met meer worden bedreigd Gerard Velthoven te weinig training kan niet tot succes leiden haalde de meet niet evenmin als Van de Putten, die wel veel werk verzette, maar niet diegenen aan zijn zij vond. welke hij zo graag had gewenst. 3 i Het eindresultaat werd: 1. A. Gelder- li mans 100 km. in 2.30.20; 2, P. Steenvoor- 2 j den (op 1 ronde); 3. F. v. Velthoven; 4. i'a. Kool; 5. A, v. d. knaap (op 2 ronden) -9 De middagbijeenkomst van de jaarlijk se accountantsdag stond in het teken van de elektronische verwerking van admini stratieve gegevens. De drie preadvi- seurs prof. dr. ir. L. Kosten, prof. dr. ir M. M. Oberman en de heer H. Reinoud belichtten enige aspecten hiervan. De inleiders hebben hun ervaringen voor een belangrijk deel opgedaan bij de P.T.T waar, volgens mededeling van de heer Reinoud, in de toekomst diep ingrijpende wijzigingen in het' administratie-proces zuilen moeten plaats vinden, voorname lijk bij de Postchèque- en Girodienst. Bjj de bestaande administratieve tech niek zal nl. 'n jaarlijkse aanwas van het personeel met enige honderden ambtena ren nodig Zijn om de te verwachten stij ging van het verkeer op te vangen. Dit betekent, aldus de heer Reinoud, dat zon der diep ingrijpende maatregelen over 10 of 15 laar dc giro een nersoneeisomvam: va„ globaal 6000 a 7000 employés zou kunnen laten zien. Volgens de inleiders zal de giro hinnen afzienbare tijd dagelijks gemiddeld 1 mil joen debet- en kreditposten dienen te ver werken. Daarvan zijn ongeveer 78 pet. gireringen. 3 pet. cheques en ca. 19 pet. stortingen. De ontvangen opdrachten moeten, zo enigszins mogelijk, alle de volgende dag worden uitgevoerd. Voor 1970 kan verdub beling van dit aantal worden verwacht. De studie van de automatisering bij de girodienst richt zich. volgens de heer Rei noud, primair op de massa van de arbeid gelegen in de werkvoorbereiding voor en het boeken op de rekeningcourant afde ling. Het vraagstuk van dc automatisering van het eigenlijke boekingsproces en het afdrukken kan in het algemeen opgelost worden geacht, zij het dat nog ervaring onder wie tachtig miljoen katholieken, in dc praktijk met dit deel zal moeten worden opgedaan. Moeilijkheden levert nog dc invoer van de primaire gegevens op. Hierbij zijn tot nu toe enkele mogelijkhe den in beschouwing genomen. Zo zou aan de rekeninghouders een klein apparaat kunnen worden verstrekt door middel waarvan zij de getallen, te weten het rekeningnummer van de begunstigde en het over te serhijven bedrag, in een soort getypt schrift of algemener in uni forme, voor elektronische verwerking ge schikte, tekens op het biljet invullen. De ze mogelijkheid, die in de afgelopen jaren herhaaldelijk is bezien, is tot nu toe ver worpen o.a. vanwege de vrij hoge uitgave ineens (bij een prijs van b.v f 25.- per stuk zou een bedrag van f 15 miljoen nodig zijn, indien de apparaten gratis aan de rekeninghouders worden verstrekt). Een andere mogelijkheid is het invoe ren van speciale werkmethodes voor het invullen van het girobiljet door de reke ninghouders met gebruikmaking van nor male schrijfinkt. Door de heer Reinoud werden nog en kele mogelijkheden nader toegelicht. Hij is van mening, dat niet volstrekt gestreefd behoeft te worden naar een allesomvatten de oplossing. Het is niet nodig dat alle biljetten direct automatisch „gelezen" en verwerkt worden. Indien, aldus spreker, van alle binnenkomende opdrachten b.v. 90 pet. in een of andere vorm kan worden gelezen, met gelijktijdige en nauwkeurige eliminering van de niet leesbare 10 pet die dan b v. in handbedrijf voor verwer king geschikt gemaakt kunnen worden, zal vermoedelijk al een aanmerkelijke ar beidsbesparing mogelijk blijken. 6. G. v. Straten; 7, K. Rozenburg; 8. P. Muilwijk; 9, L. ten Cam; 10. D. Wallet (op 3 ronden); 11. J, Beijer; 12. P. Kort land; 13 C. van Leeuwen. Ab van Egmond wond zijn 21e wedstrijd in dit seizoen met vlag en wmpel Na 35 ronden (ruim 30 km) was hij V Wetten achterop gegaan en samen wisten zij een ronde op de overig?n te nemen Even kwam zijn zege in de sprint zou hij V. Wetten wel kunnen hebben in gevaar, toen vrij kort voor tijd zijn free wheel kuren vertoonde en overstappen op een andere fiets noodzaak werd. De achterstand, welke Ab hierdoor opliep werkte hij netjes weg en kon in de Iaat ste honderd meter V. Wetten, die ronden lang in het peloton was blijven hangen met een leeglopende achterband ge decideerd kloppen. Tijd over 60 km. 1.34.45. Verder finish ten: 3. A van Sluis; 4. J. Zandbergen 5. A. Reekers; 6. A. Lute; 7. A. Kuit: 8. S v. d. Berg; 9. J Verbeek; 10 L. van Eijk; 11. J. Kanij; 12. W. v. d. Berg Alle belangrijke kolenprodueerende landen van Oost- en West-Europa hebben besloten hun plannen voor verhoging van hun kolenproduktie voor te leggen aan de Economische Commissie der Ver Naties voor Europa (E.C.E.). Dit besluit is genomen in een te Genève gehouden bijeenkomst van de kolencommissie der EiC.E. De afgevaardigden waren het er over eens, dat er maatregelen moeten worden genomen om de koïenprodruktie in Eu ropa te verhogen, maar dat dit op eco nomische wijze dient te geschieden. Hel werd daarom noodzakelijk geacht een inventaris op te maken van de regerings plannen aangaande een toekomstige poli tiek ten aanzien van de kolenproduktie en -handel. De gedetailleerde plannen, die bij het secretariaat der E C E. zullen worden in gediend, zullen ook aanwijzingen bevat ten van de voorwaarden, waaronder men verwacht produktiestijgingen van enige betekenis te kunnen bereiken. Ook de kolenverbruikende landen zullen gege vens verstrekken over de politiek, die zij denken te volgen. De bijeenkomst werd bijgewoond door afgevaardigden van Oostenrijk, België, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Denemar ken, West-Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije. Italië, Luxem burg, Nederland. Noorwegen. Polen. Por tugal. Spanje. Zweden, Zwitserland, de Oekraine, de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland Engeland, Joego-Slavië en de Ver. Staten. Dp rle jaarlijkse accountantsdag van het N.I.V-A.. weike zaterdag jl. te Utrecht werd gehouden kwam in de ochtendver gadering het preadvie-s van prof Kuin over ..Waardevaste Bedrijfspensioenen" in behandeling. Prof. Kuin gaf in het kort een samenvatting van het door hem uit gebracht preadvies. Vervolgens werd een drietal sprekers in staat gesteld en kele opmerkingen hierover te maken Helaas liet de tijd niet toe. dat meer sprekers aan het woord werden gelaten Prof. Ten Do-eschate verklaarde het standpunt van het bedrijfsleven over het Probleem onder de aandacht te willen brengen. Hij wees er op. dat prof. Kuin het recht op een waardevast bedrijfspen- sioen min of meer als een gegeven aan vaardt. Het is de overheid die verant woordelijk is voor de koopkracht van het geld Het bedrijfsleven is verantwoorde lijk voor de gang van zaken van het bedrijf en voor de pensioenregeling van het personeel van het bedrijf. Indien men een werkelijk waardevast bedrijfs- pensioen verlangt dan is de medewerking van de overheid nodig, aldus prof. Ten Doeschate. De bedrijven hebben er bezwaar tegen dat zij een toezegging van een waardevast pensioen zouden moeten doen, dat zij daarvoor een garantie zouden moeten geven. Zolang er geen overeenkomstige garantie is van de overheid, kan het be drijfsleven een dergelijke garantie niet geven Wel moet het bedrijfsleven pogen een oplossing voor het vraagstuk te ge ven. De bedrijven mogen in het belang van hun aandeelhouders eu de eigen continuïteit zich zelf njet hena<!»!en door bet risico te gaan lopen van een waarde vast pensioen, daar zij die last eventueel niet zouden kunnen opbrengen. De gedachte van gezamenlijke uitgifte van indexobligaties is aantrekkelijk. maar dij zou alleen kunnen onder voorwaarde dat de winst van de bedrijven de dien overeenkomstige uitkeringen zou toe laten Het bedrijfsleven moet waken te gen absolute toezegging van waardevaste pensioenen. Spreker vroeg zich voorts af of prof. Kuin niet te somber is wat de aandelen belegging betreft en of dit pessimisme wel gerechtvaardigd is Volgens Prof Ten Doeschate is het feit dat in twee perioden, waarin de aandelenkoersen een ongunstige ontwikkeling t.o.v. de kosten van levensonderhoud te zien hebben ge geven. aan bijtzonidere factoren toe te schrijven. In de periode 1929—1938 had den wij de ongunstige invloed van de ernstige deflatiepolitiek. Is aldus spre ker. prof. Kuin niet van mening dat men onder de tegenwoordige verhoudingen nooit meer zal toelaten dat een derge lijk grote werkloosheid en massale ver- minderon.g van de bedrijfsbezetting zich niet meer zullen voordoen? In de periode 19441952 werden er wel inflatiewinsten door het bedrijfsleven gemaakt, doch be lette de overheid met haar politiek van dividendbeperkmg ze uit te keren. Dit was geen normale gang van zaken. Daardoor vertoonden de aandelenkoersen een afwijking van de werkelijke positie der N.V.'s. Prof. Ten Doeschate deed het voorstel te starten met een systeem «p nasis van vrijwilligheid van medewerking van per soneel en bedrijven. Men zou een pen sioen kunnen geven volgens de oude klassieke methoden van vaste guldens bedragen of volgens de moderne methode een meer variabel pensioen. Het perso neel zou dan kunnen kiezen tussen bride vormen, of een combinatie van beide vormen Prof dr. J. L Mey (Groningen) ves tigde de aandacht op het beschamend feit. dat men zo weinig vertrouwen heeft in de koopkracht van het geld. De over heid zelf heeft ook weinig vertrouwen in deze koonkracht, zoals blijkt uit de Algemene Ouderdomswet, welke aan passing naar boven mogelijk maakt bii inflatie. Hii zou gaarne gezien hebben dat prof. Kuin meer nadruk op de nood zaak van handhaving van de koopkracht door d.e monetaire autoriteiten had ge vestigd Wil men iets doen in de richting van waardevast pensioen, dan komt daar voor het opslagstelsel in aanmerking Daarmede kan men de koopkracht her verdelen tussen werkenden en niet-wer- kenden. Dit impliceert een regeling van overheidswege. Voor particuliere fond sen komt alleen het kapitaaldekkings stelsel in aanmerking. De heer J. C. Kaars Sijpesteyn meende dat het niet aangaat te zeggen, dat het omslagstelsel duurder is dan het kapi taaldekkingsstelsel. omdat het twee din gen zijn welke ongelijkwaardig zijn en niet kunnen worden vergeleken. Voor een volkspensioen is het kapitaaldek kingsstelsel niet mogelijk omdat de ka pitalen te groot worden. Volgens hem dient er in de eerste plaats nog iets ge daan te worden voor de groepen, welke tussen circa f2400 en f6000 verdienen welke uit hoofde van de Algemene Ouderdomswet voor het bewuste inko men geen pensioendekking hebben Eerst daarna zou men tot eventuele regelingen voor hoger gesalarieeröen iets kunnen ondernemen. Prof. Kuin wees er bij de beantwoor ding van dp opmerkingen van de spre kers op dat volgens hem de Nederlandse autoriteiten de vermaning om te moe- r! Zaterdag is de eerste groep Russen, die deel uit maakt van het balletgezelschap van het Moskouse Bolsjoi-theaier in Lon den gearriveerd. Het waren 14 leiders en technici die het weekend besteedden aan het treffen van voorbereidingen. Vandaag zoude» dc andere 150 leden van het bal let met órie TU-104 straalvliegtuigen in Londen aankomen. De hoofdadministrateur van de „Covent Garden Opera", David Webster, zei na dat hij de Russen had begroet, dat het kort dag was de eerste 'oorsteliing vindt woensdag reeds plaats maar dat dit in de theaterwereld wei meer voorkwam. Een van de Russen. Yuri Fayer. deelde aan verslaggevers mee, dat. volgens de plannen van de directeur van he* ballet de prima ballerina Galina Ulanova even eens van de partij is. Sommige berichten hadden n.l. gemeld dat zij niet naar Lon den zou komen. Twee Scheveningse vissers zijn zater dag opgenomen in het ziekenhuis van Scarborough Een 27-iarige opvarende van de „Dr C. Leiy', wiens naam door Reu ter wordt opgegeven als F, Mayer, had rijn been verwond bij een val in het ruim Do 68-iarige A Pronk opvarende van de „Frank Vrolijk", had een inwendige bles. sure. Van beiden is de toestand bevredi gend. ten zorgen voor waardevast geld niet nodig hebben. De inflatie wordt vaak veroorzaakt door externe factoren bui ten onze grenzen waaraan de open eco nomie van ons land rich niet kan ont trekken Het voorstel van prof. Ten Doe schate om een begin te maken met een keuze uit twee stelsels of een combinatie van beide stelsels juichte hij van harte toe. Wat de afwijking tussen aandelenkoer sen en kosten van levensonderhoud in de periode 19291933 en 19441952 betreft, welke hem volgens prof. Ten Doeschate tot een te groot pessimisme ta v. aandelen zou hebben verleid verklaarde hij dat het moeilijk is uit te maken wat normaal is en wat abnormaal. Hij gaf toe dat die tijden abnormaal waren, maar men weet niet wat andere oorzaken weer kunnen uitrichten. Hii verklaarde toch wel ver trouwen in aandelen te^ hebben. Hij be twijfelde of het bedrijfsleven wel bij de overheid zou moeten aanklonrten voor het risico van waardevaste pensioenen. Het gaat om één van de risico's die het bedrijf drukken, evenals de andere ri sico's welke uit inflatie of deflatie voor komen Hoe meer men op garantie van de overheid aanringt. hoe meer zeggings macht de overheid op het bedrijfsleven zal willen uitoefenen. Voor een omslagstelsel voor waarde vaste bedrijfspensioenen zon een lande lijke regeling nodig zijn, aangezien het risico per onde-neming en bedrijfstak te groot zou zijn. Inkrimping van het per soneel ter vergroting van de efficiency zou in strijd komen met de verplichtin gen t.o.v, gepensioneerden bii een om slagstelsel per bedrijf of bedrijfstak- In ieder omslagstelsel zon verbreking van de continuiteit van de samenwerkenden een ramp zijn voor de gepensioneerden. In zijn inleiding was prof. Kuin nog begonnen met een correctie te maken op zijn cijfervoorbeeld inzake de winsten van een aantal Nederlandse ondernemin gen. Volgen® de tabel in zijn preadvies inzake de winsten van 29 ondernemingen stegen deze winsten van 1947 tot en met 1954 met meer dan 200 procent. Onder de bewuste ondernemingen bevinden zich rinze vier grote internationale concerns tip een zeer groot deel van hun winsten buiten Nederland behalen. Laat men •Jpzp buiten beschouwing dan vertonen de netto winsten na aftrek van belastin gen van de overige 25 ondernemingen een stiie^e met 40 pet., zodat de stijging van de kosten van levensonderhoud zou zijn bijgehouden Zijn stelling, dat de duurtetoeslagen er in het algemeen best van af konden meende hij dan ook te kunnen handhaven. In zijn openingswoord wees prof. A. M. van Rietschoten er op dat het N.I.V.A. dp behoefte «an een wettelijke regeling van het aecountantsberoep erkent. Het is in overeenstemming met de doelstel ling uit zijn statuten bereid aan het totstandkomen van een wettelijke rege ling mede te werken, mits vaststaat, dat behouden worde wat verkregen werd en gunstige omstandigheden voor de ver dere ontwikkeling op basis van wat be reik» kon worden verzekerd zij. Zaterdagmiddag kwamen op het raad huis te Nieuwerkerk a.d. Ussel vele geno digden bijeen voor de officiële opening van het nieuwe postkantoor. Wij merkten o.m. op het adjunct-dis trictshoofd van de P.T.T., de heer J. Kre- mer, het districtshoofd van de telefoon dienst Rotterdam, ir. J. van Haer en de directeur van het postkantoor te Gouda. Burgemeester Vogelaar sprak van een gewichtige dag, zowel voor de gemeente als de P.T.T.Spreker hoopte, dat met de opening van het mooie gebouw, dat onge twijfeld een aanwinst betekent voor Nieu werkerk. een gunstig tijdperk voor de plaatselijke postale dienst zal werden in geluid. De heer J. Kremer sprak zijn er kentelijkheid uit voor de prettige en voort varende wijze, waarop de onderhandelin gen met de gemeente waren verlopen. Hier na overhandigde de burgemeester de sleu tel van het nieuwe gebouw, aan de heer Kremers en trokken de genodigden naar het kantoorgebouw, waar de officiële ope ning plaats vond. Terug in het raadhuis overhandigde de heer Kremers de sleu tel aan de directeur van het Goudse post kantoor. die deze op zijn beurt weer deed •oekomen aan de kantoorhouder van Nieu werkerk. Het centrale comité van de Italiaanse „socialistische partjj" (de zg. Nenni-socia- listen. die met dc communisten hebben samengewerkt) heeft zaterdag een reso lutie aangenomen, waarin van de Itali aanse sociaal-democratische partij van Saragat de erkenning wordt geëist, dat Politiek samengaan met het centrum geen zin meer heeft. Deze erkenning achten de jinkse socialisten nodig, „als eerste concrete daad van een socialistische een- heidspoiitiek". De sociaal-democraten maken op het ogenblik deel uit van de Italiaanse rege ringscoalitie. samen met christen-demo craten. liberalen en republikeinen Hun leider .Saragat" is vice-premier. Zoals bekenq worden op het ogenblik op initia tief van de socialistische Internationale pogingen in het werk gesteld de partijen van Nenni en Saragat te verzoenen. Het centrale comité van de Nenni-socia- listen heeft zich in bovengenoemde reso lutie uitgesproken voor bespoediging van de socialistische eenheid in Italië. De verenigde socialistische partü zal het denkbeeld van een onafhankelijk eenheids vakverbond moeten steunen en streven naar een politiek ter versterking van de politieke ontspanning in de wereld. Nenni zelf verklaarde zaterdag, dat de hereniging van de socialistische partijen zich in drie gedeelten moet voltrek ken: toenadering tussen de beide partijen, gemeenschappelijk beroep op de kiezers voor de verkiezingen van 1957 of 1958 en tenslotte een gemeenschappelijk congres ter stichting van een verenigde socialis tische partij. De katholieke christen-de mocraten moeten uitgenodigd worden mede te werken aan de „opening naar links" aldus Nenni. Met ingang van morgen zal de export van witte kool uit Nederland naar België en Luxemburg tijdelilk worden stopgezet. De regering van Finland heeft een be drag van 350.000 vrijgegeven voor de import van peren uit Nederland. Met de ze perenexport "aar Finland is vandaag een begin gemaakt. Een noordelijke parlementaire commis sie waaraan 30 gelelegeerden uit Zweden. Noorwegen Denemarken, Finland en IJs land deelnemen, is in het beursgebouw van Gothenburg bijeen gekomen voor een conferentie, welke tot doel heeft tot een grotere vrijheid en samenwerking te ko men wat betreft de economische betrek kingen tussen deze landen. De agenda van dpze conferentie vermeldt een voor ste^ tot oprichting van een inter-noor- delijk comité ter regeling van aangele genheden op het gebied van de douane, paspoorten post- en telegraaftarieven en verkeer? voorschriften. ROTTERDAM, 1 oktober. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1702 dieren, als 1144 vette koeien en 558 varkens. Prijzen vette koeien le kw. ƒ3.10 —3.28. 2e kw. 2.90—3.08, 3e kw. 2.70—2.80; varkens (lev. gew.) Ie kw. ƒ2.03, 2e kw. ƒ2.01, 3e kw. 1.99, alles per kg, Vette koeian aan voer grote, handel kalm en wat lager in prijs, prima's boven notering. Varkens aanvoer iets ruimtr, handel tamelijk, iets minder in prijs, prima's boven notering. Lichtere soorten bene- den notering vooral bij afloop.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8