NIEUWS uit STAD en OMTREK CABARETAVOND OUDE TIJD Een politieman moet heel wat van de diverse wetten kennen Geheuffen-hulp Prachtig museumconcert met Elly Ameling 175 woningen in Vlaardingse Westwijk WALDO-RIJ SCHOOi Uit die goede Sfeervol afscheid van conservator Schwagermann Openbare bekend making Feest in de Gorzen Katholieke Kring Trekking loterij St.-Ambrosius Het jubilé van de Capsulefabriek „Holland" Straatcollecte Nationale Reclasseringsdag Nationale Reclasseringsdag Burgerlijke Stand Diploma-opleiding op school te Wassenaar Brug naar sportvelden >y OENSDAG 3 OKTOBER 1956 PAGINA 2 Keuring van dienstplichtigen voor de lichting 1957 MET BAL NA Parochiehuis Lekstraat 699 1 5 AANVRAAG SMULDERS Brengt Detective Story Onttrekking aan het openbaar verkeer mmm Noodmaatregel DE„RODE" WINKEL f Primeur voor Z.-Holland IN ROTTERDAM: Mtl). VKA' H I KMVlARKT HiüJWE SCHIEDAMSCHE COURANT ABONNEMENTEN NIEUW WIJKCENTRUM VOOR B. B. Feest van kamermuziek Romantiek ter ere van de conservator Afscheid van de conservator Hogere kostprijshuur HOOFDAGENTEN GEHULDIGD aan- Ten aanzien van de keuringsplichtigen voor de lichting 1957 is vanwege de bur gemeester van Scchiedam de volgende openbare bekendmaking op de daarvoor in de gemeente gebruikelijke piaatsen aangeplakt. a. dat aan alle keuringsplichtigen. die tijdens de zitting 1955-56 (keuringslichting 1957) ter keuring moeten verschijnen, de oproepingen voor opkomst ter keuring zijn verzonden; b. dat de in 1937 geboren mannelijke personen, die in een der Nederlandse be volkingsregisters zijn opgenomen oi daar in hadden behoren te zijn opgenomen, en de oproeping voor opkomst ter keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontgan.gen, zich vóór 1 januari 1957 ter gemeente-secretarie (afd. militaire zaken) moeten aanmelden. ZATERDAG, ZONDAG en MAANDAG in het (onder de kerk) - Aanvang 8 uur Voorverkoop bij Beuman, Lekstr. 30b, Hartendorp, Lekstraat 121; Magielsen, Steenstraat 2; Heinsbroek, Foortu- gaalsestraat 2. PRIJS VAN DE KAARTEN 73 CENT Ook telefonisch opgeven 69170 Dit is Chris Limburg uit de Dwarsstraat. Hij heeft op zijn fiets knipper lichten gemaakt. Nu moet hij ze> nog met een hendel doen knipperen, maar hij hoopt dit in samemverking met zijn vriend Ton Magielsen uit de Steenstraat te kunnen mechaniserenDe lichten werken op de gewone dynamo. In de Gorzen zullen op zaterdag 6, zon dag 7 en maandag 8 oktober cabaretavon den worden gegeven,waaraan verschillen de prima krachten zullen meewerken. Het worden avonden, waar men weer eens echt zal kunnen lachen. Om de pret tot het uiterste op te voeren, zal aan ieder de kans geboden worden één van de vele prachtige prijizen, die de r.-k. midden stand van Schiedam voor de tombola heeft geschonken, mee naar huls te nemen. Aan het »lot v.an iedere avond wordt er gedanst tot twaalf trur. Medewerkenden zijti: de „Zuidzee Ha waiian»", de cabaretgroep van de „Funny ny Sbaps", de dansband van de „Funny Shaps" (de Vrolijkers), conference Nico Seetera enz. enz. Voor de kinderen zijn er zaterdag- en zondagmiddag om twee uur speciale voor stellingen, waar ieder kind bovendien een traktatie zal ondvangen. De prijs van de toegangsbewijzen voor kindervoorstellingen bedraagt slechts één kwartje- Laat uw kinderen van vijï tot vijiftien jaar dit niet missen. Thuisgeko men zullen zij u enthousiast vertellen van alles wat zij hebben gezien en gehoord. Toegangsbewijzen voor de avonden 73 cent (zolang de voorraad strekt). Voor middag- of avondkaarten bij: G. Beuman, Lekstraat 30; Th. Heinsbroek, Pöortugaalsestraat 2b; J. Machielsen, Steenstraat 2; Hartendorp, Lekstraat 121. (Advertentie) Het zal er nu toch van komen, dat de ijzergieterij met machinefabriek der fir ma A. F. Smulders uit Slikkerveer ver trekt en ook uit Utrecht. Zij Is het reeds met B. en W. van Schie dam eens over den aankoop van een groot terrein achter de kaarsenfabriek „Apollo" aldaar, en het is waarschijnlijk, dat de Raad met dat stadsbestuur in de verga dering der volgende week zal meegaan, omdat het een groot voordeel is voor de stad. Waarschijnlijk mag het bejammerd worden, dat onze Raad indertijd niet met de firma wilde medewerken voor den aanleg van een groot fabrieksterrein bij de Croeselaan in verbinding met Staats spoor en Merwedekanaal. De stad had dan ook eenige faciliteiten moeten toestaan en eenige onkosten moeten maken voor den aanleg, maar zou dat op den duur voor den werkman en de leveranciers niet zijn uitgewonnen? De „Opmerker", bouwkundig weekblad de aanvraag vermeldend, zegt nog; Deze overplaatsing zou een groote aan winst zijn voor Schiedam, wijl ongeveer 600 man aan de fabriek Smulders werk zaam zijn. Nwe Schiedamsche Crt. van 26 nov. 1901). De Katholieke Kring brengt donderdag 28 oktober in het Passage Theater voor zijn leden het toneelspel in drie bedrijven van Sidney Kingsley „Detective Story", een stuk. dat zich in New York afspeelt en sterke speelscènes bevat. De regie is van Edward Deleu. De rolbezetting vermeldt bijna dertig namen. Vrijwel alle leden van het „Nederlands Toneelgezelschap", dat een samensmelting is van het vroegere Nieuwe Comedia en de Toneelvereniging, spelen mede, sommige in dubbelrollen- Er vindt hedenavond weder een trek king plaats voor de loterij van St.-Ambro sius. zoals steeds in Gebouw Arcade, te 7 uur. Ingevolge art. 12, 2e lid, van de Wegen- wet, wordt ter openbare kennis gebracht, dat ter Gemeente-secretarie van Schie dam (afd. Algemene Zaken) van 5 t.e.m. 18 oktober 1956 ter inzage van een ieder is gelegd het besluit van de Raad der Gemeente Schiedam van 26 juli 1956, goedgekeurd door de Gedeputeerde Sta ten der Provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 12 september 1956. G.S. no. 101-1, tot het onttrekken aan het openbaar verkeer, met ingang van 1 oktober 1956, van de volgende in de Gemeente Schie dam gelegen wegen: 1. het nog niet aan 't openbaar verkeer onttrokken gedeelte van het pad, verbin dende d- Parallelweg met de Laansloot- aeweg 'nummer 5 van de Wegenleg ger der neente Schiedam-gedeeltelijk), voor zover gelegen binnen de grens der gemeente Schiedam; 2. de laan naar Spieringshoek (volgnum mer 9 van de Wegenlegger der gemeen te Schiedam). Laatstgenoemde weg is inmiddels voor het gedeelte ten westen van 't flatgebouw opgenomen in het (geprojecteerde) stra tenplan ter plaatse. Ter gelegenheid van het vijftig-jarig jubilee van de Capsulefabriek „Holland" (N.V. W. H. v. d. Toorns industriële onder nemingen) zal vrijdag a.s. om half negen in de kerk van St.-Jan de Dooper aan de Lange Haven een plechtige h. mis van dankbaarheid worden opgedragen. Te 9.30 vindt er in de grote zaal van Musis Sa crum een gezamenlijke maaltijd plaats, met aanbieding van jubileumgeschenken en de feestgave van het personeel. Van 14 tot 16 uur houdt de directie receptie voor relaties. Om 19 uur vindt in Musis Sacrum een borreluurtje plaats en te 20 uur begint een feestavond met een ge varieerd programma. Onder het personeel of gepensioneerden bevinden zich de heren M. Zonhoven en G. Hengst die er vanaf het eersée begin in dienst zijn geweest. Er zijn nog vier personen, die hun 40-jarig jubileum ach ter de rug hebben, terwijl er meer dan tien mensen zijn met een 25-jarig dienst verhand. Hallo, jongelui! Wie doet er mee? Zaterdag 6 oktober a.s. straatcollecte! Reclasseringsdag! Zijn jullie nog actief? Ja? Prachtig! Kom dan a.s. vrijdagavond 7 uur een collectebus halen en speldjes. Adres: Lan ge Haven 73 te Schiedam. Niet vergeten hoor! Wie b.v. vrijdagavond niet kan komen, kan ook op zaterdag 6 oktober terecht in hetzelfde gdbouw en wel vanaf '3 mor gens 8 uur. Jongelui, die nog op school gaan, b.v. gymnasium, H-B.S., Mulo-scholen, lagere technische scholen, huishoud- en i ndus- triescholen enz. kunnen ook na schooltijd een bus en speldjes komen halen op het bekende adres: Lange Haven 73. Jongelui, dus niet versagen. De straatcollecte, die zal slagen, mits jullie allemaal meehelpt. P. S. Willen de ouders, die dit stukje natuurlijk lezen, hun kinderen opwekken aan de collecte mee te doen. Zaterdag 6 oktober a.s. zal in het geh'ele land. dus óók in Schiedam, een straatcol lecte worden gehouden ten bate van de reelasseringsverenigingen. In ons land zijn verschillende van deze verenigingen, o.a- Het Genootschap tot verbetering van gevangenen; de R.-K., he tLeger des Heils en de Prot.-Christ. vereniging. In één woord kunnen wij zeg gen: ,voor alle gezindten". Mag het bestuur van de plaatselijke af deling de te houden collecte hartelijk bij u aanbevelen? Het Comité van aanbeveling is samen gesteld uit de onderstaande heren: de bur gemeester, mr. J. W. Peek, Nassaulaan 53, Th. J. L. van den Berg, wethouder, mr. P. van Bochove, wethouder. H. Sabel, wet houder, mr. H. J. Post, gem.-secretaris, W. Blok, pastoor, dr. L. J. Cazemier, N. H. predikant, ds. G- Brinkman, Ger. predi kant, K. Bosch, hoofdinspecteur belastin gen. mr. P. B. Cos. kantonrechter, J. H. Drentje, officier van het Leger des Heils, J. Gras. N. H. predikant, A. de Groot, S. G. van der Haaaen, Ev. Luth. predikant, J. A. Hebly, N- H. predikant, H. W. Hem mes. N. H. predikant. A. Hoffman. N. H. predikant, J. G. Jansen, N. H. predikant, W. A. Krijger, Ger. predikant, A. J. L. Kunize. arts. C- Meijer, voorzitter K.A.B., M. J Middelkoop, predikant CHr Ger. Ge meente, J. Nawijn. Ger. predikant, E. J. Oomkes, Ger. predikant, A, E. Oorsprong, pastoor, L. D. Oorsprong, pastoor, J. Oost- lander. directeur Gem Dienst Soc. Zaken, R, J. J. Rennen., deken. K. Riinma, com. missaris van politie, p. J. Stam, voorzitter C.BB, C. Vonk, Ger. predikant. A. M. v. d. Wel, voorzitter S.B.B., A. Zwiep. Chr. Ger. predikant. Geboren: Aaltje W-. d v G. N. v. d. Bos en P. Groeneweg; JOHANNES C„ z v K. de Visser en E. W- V- d. Torren. Overleden: W. Vijgeboom 2 j; W. H. Janssen 45" .1- ry Frontaanzicht van de politieschool te Wassenaar Voor de oorlog was het heel gewoon, dat iemand, die zich geroepen voelde dienst te nemen in een politiekorps, in zijn eigen vrije tijd een cursus ging vol gen en probeerde het politiediploma te verwerven. Had hij dit eenmaal in de zak dan ging hij solliciteren e" kreeg hij hier of daar wel een aanstelling, als ook op zijn gedrag niets was aan te merken en zijn lichamelijke conditie in orde was. De grote steden Rotterdam en Den Haag hadden toen reeds een eigen oplei ding, om te blijven bij de provincie Zuid- Holland. In de kleinere plaatsen probeer den d~ korpschefs een veeante plaats te doen bezetten door iemand die in het be zit was van het diploma. Maar ook een man, die bjj de militaire politic of de marechaussee had gediend werd graag aangenomen. Wat hfl nog aan kennis te kort kwam, werd dan meestal in de klei ne kornsen zelf bijgebracht, waarnaast natuurlijk de zelfstudie werd bevorderd. Na de oorlog werd dit anders. Er kwa men niet zoveel sollicitanten en dié er kwamen, wisten van toeten noch blazen, moesten dus geheel worden opgeleid. Het gebrek aan manschappen noopte dus ook de politiechefs in de kleinere plaatsen het korps aan te vullen met mensen, die van het politievak niets af wisten, zodat haast in iedere stad een eigen cursus werd ge geven door de eigen inspecteurs. Bij een vergadering van verschillende korpschefs op 10 maart 1952 werd besloten een com missie te benoemen, welke zou onderzoe ken op welke wijze hiervoor een betere oplossing kon Worden gevonden. De ge dachten gingen daarbij uit naar een voor lopige opleiding van twee maanden in een internaat. Met medewerking van de bur gemeesters besloten Delft, Voorburg, Vlaardingen, Leerdam en Wassenaar ge- zamelijk een dergelijke cursus op te zet ten. In Wassenaar werd een jeugdcen trum voor de wintermaanden afgehuurd en in 'september van dal jaar startte de eerste twee-maandelijkse cursus, welke gegeven werd door inspecteurs uit ge noemde plaatsen. In april 1954 waren er reeds zes van dergelijke cursussen gehou den met een totaal van 138 leerlingen, ter wijl tevens voor de brigadiers tussentijd se herhalingscursussen waren gehouden van 14 dagen. Volledige cursus Na dit voorzichtig begin werd besloten de cursus uit te breiden, waarbij aanvan kelijk werd gedacht aan verlenging tot drie maanden, maar wat geleid heeft tot een volledige cursus van een jaar, waar in de adspiranten geheel opgeleid worden voor de politlediploma's A of Aa. Dit werd mogelijk omdat ook de burge meesters van Gorcum, Schiedam. Naald wijk. Sliedrecht. Monster, Rijswijk, Leiden Alphen aan de Rijn, Gouda, Dordrecht en Maassluis zich bij de combinatie aanslo ten. In Wassenaar werd een grote villa ge vonden, welke zich voor dit doel uitste kend leende en hoewel er heel wat aan gedaan moest worden voor alles in orde De leerlingen worden, na een aanstel ling als adspirant-politieman in een der aangesloten gemeenten, hier naar toe ge zonden voor de opleiding. De man in kwestie verdient dan reeds een salaris dat ongeveer 300.— bedraagt. Hij be taalt zelf zijn kost en inwoning in het in ternaat, dat een bedrag van 90.— per maand vergt. De leskosten etc. worden ge dragen door de gemeenten naar rato van. het aantal kandidaten, <jat een cursus j' volgt.j; De vanouds bekende koffie-, thee- en sigarenhandel van de heer B. F. R. van* Dorp aan de Hoogstraat 61, gevestigd inj de winkel met de opvallend rode pui-j beschildering, is naar wij vernemen! overgegaan aan een kledingmagazijn, dal er na de verbouwing in gevestigd zat worden. Vóór de tegenwoordige 'eigenaar wast hier de firma G. v. d. Spek uit Delft ge- r vestigd, die er ook reeds koffie, thee en 1 tabak verkocht. S was, kreeg men het toch gedaan, dat op 1 april 1955 de school cereed was en de- Ze de volgende dag officieel door ce Com. missaris der Koningin in Zuid-Holland in gebruik werd gesteld, nadat Pas op 8 ja nuari 1955 een volledige overeenstem ming was bereikt en op 21 januari de re geling daarvan in de Staatscourant was afgedrukt. Er werd gestart met 27 adspi- rant-agenten. die op de datum van de opening reeds een driemaandelijkse curs sus achter de rug hadden. In juli begon de tweede volledige cursus, zodat elk half jaar een aantal van 25 tot 30 politiemen sen kan worden afgeleverd. De vorming is veelzijdig. De leerlingen krijgen les in strafrecht, het wetboek van strafvordering, de bijzondere wetten, de verkeerswet, staatsinrichting, voorts prak tische lessen, waarnaast ook veel aan dacht aan de lichamelijke opvoeding wordt besteed en de geestelijke vorming niet achterblijft. Deze laatste wordt verzorgd door een Kapelaan en enkele predikanten, die de jongens niet afzonderlijk of in groepjes bij zich krijgen, maar alle men sen zonder enig onderscheid hetgeen door beide partijen op. hoge prijs wordt ge steld. Zeer bijzondere zorg wordt ook besteed aan het menu, omdat deze gezonde jon ge kerels heel wat mans zijn aan tafel Het internaat is berekend op ten hoogste 09 leerlingen, waarnaast dan nog de da gelijkse leiding het keuken- en bedienend personeel inwonend zijn. Zuid-Holland heeft met deze volledige opleiding van politiemensen een primeur. In Noord-Holland bestaat er een cursus van zes maanden en in Limburg een van drie maanden. Wel bestaat er een volle dige opleiding voor de Rijkspolitie te Arn hem. De richtlijnen welke men in Wasse naar heeft toegepast worden thans ook door andere colléges nagegaan, of men op soortgelijke wijze een politieschool kan stichten. t HEDEN: Passage Theater: Gekweld geweten j.) behalve donderdag. Monopole Theater: De terugkeer van het monster (14 j Gebouw Arcade, 7 uur trekking van de a t. - Ambr osiusl oterij Stedelijk Museum: elke dag van 1 tot 5 en van 7 tot 10 30 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. ss vdn ZONDAG Instuif: dansen (met band). DONDERDAG Gebouw Arcade: drs. Langemeijer over Kabinetsformatie en bezitsvorming, 8 uur Passage Theater: Concert Toonkunst, 8 uur. Musis Sacrum: Lezing mr. Hustinx met film over Ceylon K. K. R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag: 7—8 30: dinsdag: 10—12, 5 en 7—8 30; woensdag: 2—6 en 78 30; donderdag: 10-12 en 2—5; vrijdag: 2—8 en 7—8 30; zaterdag: 1012 en 23. Jeugd: woensdag: 2—4; donderdag: 45: zaterdag- 1 3 NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door aPoth. Gouka, Hoogstraat 29. DONDERDAG: Rivièrahal, van Aerssenlaan 49. Itali aans operaconcert - door het Rotterdams Opera Koor o.i.v. Frans Moonen m.m.v. Italiaanse solisten. 20 uur. Ahoy-gebouw: Femina, beurs voor mo de en huishouding, 1017 en 1923 uur. BIOSCOPEN Programma's van 38 september t/m 4 oktober Arena: Dwars door de hel (18 Capitol: Privéhotel In Marseille (strikt volw.) Cen traal: onrust In Marseille (volw.) Cineac: Charlie's tante (volw.) Colosseum: Het kasteel tn de schaduw (11 Harmonie: Operatie Tirpitz 114 j.) Lumière: In de slop pen van een wereldstad (18 j.) Lutusca: De avonturen van Quentin Durward (14 j.) Luxor: Een nacht van duizend angsten (18 J.) Metro: Vrouw van Rome (volw.) Pas sage (Schiedam): Gekweld geweten (18 Prinses: Roek around the clock (14 Re-: Opstand in Allegheny 14 1.) Thalia: De hofnar (a. 1 't Venster: Ralces (volw.) Victoria: The Benny Goodman story (a. I.). Een gezellige recreatie-zaal in de politieschool ROTTERDAM, 3 oktober 1956. 1 oktober n m 890 t°n cokesgruis Amsterdam. 400 ton stammen Agen. 944 en 830 ton oliezaden 1 varen 159 en 100 ton kali Middel-harnis. 2100 en 1293 ton kolen Dordrecht. 1350 en 500 ton kolen Nijmegen. 250 ton zaad Zaanstreek. 240 ton petr. cokes Terwolde. 248 ton granen Nij megen. 483 ton granen Leiden. 350 ton mee] Amsterdam. 350 en 320 ton gerst Wormcrveer. 2 x 100 ton gerst Amsterdam. 203 ton rogge Weert. 140 ton mais Ensohedé. 100 ton mais Alrkrum. Totaal 94 reizen, 3 vletreizen. OnêBtAD VOOA SCKtCOAM CA OMSJAfKfA 78ste Jaargang No. 23189 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 909 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m.m.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 30 woorden f 0.50 btj vooruit betaling. Elk woord meer 3 et. Maximum 60 woorden. Atte advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Adventenitiewezen. f 6.90 per kwartaal, f 2.37 per maand en f 0.55 per week. Over de Poldervaart' wordt nu de voetbrug naar de sportvelden gelegd. Het is een houten brug. Ze ligt niet ver van het nieuwe St.-Liduina Lyceum. De weg, welke op de brug zal aansluiten, krijgt later weer aansluiting op de pro vinciale weg naar Den Haag en zal dan onder de Rijksweg 20 doorlopen. Er is ook een verbinding met Vlaardingen. Wat de nieuwe grote brug over de Pol dervaart betreft,'die ten zuiden van de huidige Blauwe Brug moet komen, hier voor is men bezig zandpalen te slaan. De brug moet echter nog ontworpen worden en zal pas volgend jaar kunnen worden aanbesteed. Het houten bruggetje krijgt een sierlijke vorm en zal alleen door voetgangers gebruikt mogen worden. Er liggen reeds dergelijke bruggetjes in het recreatieoord. tfplmflticr oon Hp rmis*Mimeonrerten mee- De dienst Bescherming Bevolking heeft er in Schiedam een wijkcentrum bijgekre- gen. Dit is gelegen aan de Westmolen straat in het complex van de dienst Huis vesting en bestemd voor wijk 8 van de B. B. De noodwachters en hun echtgenoten hebben dit oude fietsenhok zelf duchtig onder handen genomen en het omgewerkt tot een heel aardig lokaal, waar in de vervolge de cursussen en theoretische oefeningen gehouden kunnen worden. De wanden van dit fris-ingerichte centrum zijn dan ook volgehangen met instructie materiaal. Vanavond zal de EHBO-cursus in dit wijkcentrum starten. De opening had in feestelijke stemming plaats, waarbij wijkhoofd O. E. Jung als gastheer optrad voor de genodigden als de ass. plv. H.B-B., de heer M. F. Engel3 en enkele andere wijkhoofden. Vele vrien delijke woorden zijn er gesproken, waar bij er op gewezen is dat door zo'n wijk centrum de noodwachters van de wijk een „eigen home" hebben gekregen, hetgeen de onderlinge band en het contact zeker ten goede komt- Dit is dan een vooruitgang bij de B.B.; daartegenover staat' dat men de oefen plaats. de „ruïne" aan de Vlaardingerdijk, is kwijtgeraakt. Er is nog geen vervan gende „ruïne" voor in de plaats gekomen. (Van onze muziekmedewerker) We hoorden Elly Ameling voor het eerst een jaar of vier geleden. Zij zong toen bjj een causerie over de Matthaus-passion o.a. de aria „Blute nur". Haar stem was toen nog onvoldoende gevormd en wat hard, maar verried kwaliteiten en wij schreven dat zjj haar weg wel zou vinden. De beloften van destijds heeft zjj waar gemaakt. Toen wij haar zaterdagavond mochten beluisteren in Schubert's „Der Hirt auf dem Felsen" werd dat beluisteren allengs tot een voihartig bewonderen. Het stuk stelt hoge eisen aan het poëtische coneep- tievermogen en de techniek van de uit voerende, maar zoals zij deze eisen be antwoordde. is het werkelijk geen raadsel, dat deze sopraan in het zware internatio nale vocaiistenconcours te 'a-Hertogen- bosch uit een goede veertig mededingende sopranen cum laude werd verkoren tot de eerste prijs. Zij moet in die vier jaren enorm hard hebben gewerkt. Het blijkt een zeer vruchtbare periode te zijn ge weest. Het was overigens lang niet alleen Eiiv Ameling, die dit concert tot een luisterrijk kamermuziekfeest maakte. Wieb de Rook zong met begeleiding van fluit en piano (Jolle de Wit en Annie Nederbragt) twee aria's: „Meine Seele hört" en „Quell Usig- nuolo" van Caldara. Meer dan iemand an ders is het wellicht Wieb de Rook zeer frequent medewerkster aan deze concer ten die de .,m'useummuziek"-traditie haar zeer speciale sfeer verleent. Zij heeft een kennelijke voorliefde voor de klassieke muziek. Aan deze muziek die inderdaad een onuitputtelijke literatuur biedt ligt bij alle bewogenheid toch een sereniteit ten grondslag die op ons ge jachte en jagende kinderen van de zo ge heten „motorische" 20ste eeuw zo wel dadig werkt. Deze muziek vormt met de intimiteit van het beperkte auditorium en de sobere, verheven schoonheid van de aula een eenheid die eenmaal geproefd nooit aflaat te boelen. Wieb de Rook oogstte met haar beide aria's, waarvan die van Caldara met een virtuoze cadens werd besloten, veel dank Haar begeleiders Jolle de Wit speelde zijn interessante partij zeer knap deelden daarin terecht. Een hoogtepunt waren zeker ook de charmante onbegeleide duetjes van Marley en Bennet, gezongen door Wieb de Rook en Elly Ameling. Evenals het duet ,,Vo cercando" (met pianobegeleiding) van Barone d'Astorga werden deze geraffi- neerd-simpele stukjes in een volmaakt sluitend ensemble gezongen. Dit klassieke programmagedeelte werd nog aangevuld met een sonate van Handel voor fluit en piano, voortreffelijk gespeeld door Jolle de Wit en Annie Nederbragt. Annie Nederbragt speelde, de scheiden de conservator ter ere. de „Nocturne" posth. in c. kl. van Chopin, ..Warum" en „Aufschwung" van Schumann. Zij mocht dan volgens haar eigen woorden niet kun nen speechen, haar opdracht van deze romantische muziek aan de heer Schwa germann, dit namens alle musici, die re gelmatig aan de museumconcerten mee werken, getuigde van niet minder geest dan haar spel, waarvoor zij met een har telijk applaus werd beloond. Het concert werd besloten door Ell Ameling met „Der Hirt auf dem Felsen" van Schubert, waar in zij voortreffelijk werd bijgestaan dooi Aart Smit en Annie Nederbragt. Namens de werkers van het eerste uur" bracht de heer Buscbmann de oud conservator hulde voor zij-n werk in het Schiedamse Gemeentemuseum, waarmee hij zoveel heeft bijgedragen tot de ver rijking van Schiedams cultureel lev-sn. Ook de heer Kamstra, de voorzitter van de vereniging „Vrienden van het Mu seum", prees in hem ziju aitistieke vin- dingrijkheid, zijn grote allure en vooral zijn beminnelijke samen werking, zijn goe de vriendschap. En al wie de heer Schwa germann ooit heeft ontmoet weet- dat daarmee geen woord teveel is gezegd. Bij monde van de voorzitter bood de vereni ging de conservator een radiotoestel met grammofoon-installatie en platen aan. De heer Schwagermann dankte voor d.t onverwachte, maar zeer welkome ge. schenk, op kennelijk bewogen wijze. Hi1 besloot zijn dankwoord met de toezeggin? dat de vereniging steeds op zijn medewer, king kon rekenen, wanneer die maar no dig mocht zij-n. En dat is tenminste eer lichtpuntje bij dit afscheid Want Schie dam kan jaloers zijn op Den Haag, waa' de heer Schwagermann nu is aangesteld als conservator van het gemeentemuseum Een verlies voor Schiedam, is deze aan stelling uiteraard een zeer welsprekende honorering van zijn capaciteiten en ga ven. Na hem wacht zijn overigens nog niet benoemde opvolger in Schiedam een zware taak, om met dezelfde beperkt.' middelen het werk voort te zetten en to* steeds groter bloei en ontwikkeling te brengen. De heer Schwagermann heeft in vijf jaar tijds in Schiedam, als opvolger van zijn vader, ongedacht veel kunnen be reiken en Schiedam is hem veel verschul digd Moge hij op zijn nieuwe arbeidster rein in ruime mate geluk, bevrediging en succes vinden. Onlangs besloot de Raad dezer gemeen, te van gemeentewege te doen overgaan tot de bouw van 286 woningen en 40 garages in de buurt Wetering van de Westdijk en deze bouw ondershands op te dragen aan Muys en de Winter's Bouw cn Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam. In aansluiting op het hier bedoelde bouwplan is door de architect E- Groosman nog een plan vervaardigd voor de bouw van 175 woningwetwoningen en 16 garages op een terrein, gelegen in de buurt Lage Weide van de Westwijk, zuiks geheel met gebruikmaking van de wo ningtypen uit het eerste plan. Het tweede bouwplan bevat over eenkomstig het daaromtrent in het uit breidingsplan In onderdelen Lage Weide voorgeschrevene in hoofdzaak eengc- zlnshuizcn. Het plan omvat namelijk l*1 eengezinshuizen en 64 étagewoningen in vier woonlagen met een onderbouw waarin bergruimten en slaapkamers, be horende bij de eerste woonlaag, alsmede 16 garages, waarvan 8 geschikt, voor stal ling van één auto en 8 geschikt voor stal ling van twee auto's. Van Muys en De Winters Bouw. en Aannemingsbedrijf N.V Dura's Aan- nemings Maatschappij N.VRotterdam is een offerte voor de bouw van voren bedoelde woningen en garages ontvan gen waarin de prijzen voor de verschil lende woningtypen voor 286 woningen en 40 garages zijn opgegeven. Deze offerte is naar de mening van B. en W. aan vaardbaar. Door de andere verhouding tussen de aantallen van de verschillende woning typen bedraagt dp gemiddelde aanne mingssom per woning in het betreffende plan 100.- meer dan in het meerge noemde plan voor 286 woningen. Het volgende overzicht geeft een indruk van het aantal kamers per woning, alsmede van het aantal bedden, aan hetwelk de woningen plaats kunnen bieden: Eengezinshuizen: in vierkamerwo- ningen met 6 bedden; 24 driekamerwo ningen met 5 bedden; 32 driekamerwo ningen met 7 bedden; 8 vijfkamerwonin- gen met 8 bedden. Hierbij dient te worden opgemerkt dat het gemiddeld aantal bedden per wo ning in het onderhavige bouwplan lager ligt dan in het eerder ingediende plan betreffende 286 woningen (resp. 6.1 en 6,6). Aangezien de rijksbijdragen op grond van de Beschikking in de eerste plaats worden bepaald aan de hand van het aantal bedden, waaraan de woningen plaats bieden, zou mogen worden ver wacht, dat de gemiddelde kostprijshuur per woning per week iets hoger komt te liggen dan die. welke destijds is bere kend voor het bouwplan voor 286 wo ningen. In verband «et het feit. dat de rijksbijdragen voor eengezinswoningen echter verhoudingsgewijs meer bedra gen dan voor étagewoningen, geeft de exploitatiebegroting voor de 175 wonin gen zelf' een nog iets lagere gemiddelde kostprijshuur per woning per week te zien nl. gemiddeld 15 cent per wonini Der 'week minder. Het lijM het college van B. en W. bij zonder aantrekkelijk op deze wijze een flink aantal eengezinshuizen aan de gemeentelijke woningvoorraad toe te kunnen voegen Deze aantrekkelijkheid spreekt nog meer, indien men bedenkt, dat eengezinshuizen zeer in trek z'Un en het woningbedrijf dan ook in staat is, voor dit type woningen een in verhou- din" iets hogere huur te bedingen dan voor een gelijkwaardige étagewoning. In de vrolijk versierde kantine van het hoofdbureau van politie kwam men bij elkaar om de drie hoofdagenten van poli tie A. Groenewegen. J. J. Jonk en J- Keij- zer te huldigen, die 25 jaar in dienst wa ren- Gezeten temidden van hun fami_r leden hoorden de jubilarissen de sPre* ls Commissaris K. Rijpma sprak pet waar dering over de verdiensten var! deze hoofdagenten en de goede g«est ln he. korps. De onmiddellijke ch« van dR hoofdagenten, hoofdinspecteur u. Kniep- stra, gaf nadere bijzonderheden over loopbaan. Als leden- van de „politiesp vereniging werden „de ,dne. °°^teur h sproken door de voorzitter, inspe Willems van Beveren. ïnspecteur Haagen. voorzitter van het eezelschan richtte in het büzotjaer het woord tot'de heer J. Keij«er. die actief lid en nog één .van de mede-oprichters van het muziekgezelschap is. Tenslotte werd nog gesPr°ken door br - eadier G. v. d- Toorn namens de kath. Bond St.-Michael" en hoofdagent M Slavenburg namens de algemene bond vnr\ nnlitie-an^tenareri. De jubilarissen, die cadeaus in ontvangst hadden t.e nemen, dankten voor de hulde. Moe enige tiid vertoefde men gezellig in de kantine, waar versnaperingen werden aangetooden en de politieband „De Opti misten" nog menig nummertje ten gehore bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2