Z.H.de Paus over het grote belart van de middenstand leiding van verkeer ongewenst Naar een nieuwe herenmode? Israël (moet) opnieuw met Liga onderhandelen" De mode triomfeert bij C en A" De Internationale Katholieke Middenstandsbeweging op Gastel Gandolfo ontvangen Mr. A. C. W. Beerman in Hamburg Nationale overwegingen bij de zeefott m Afgestemd op de laatste modemaar aangepast aan smaak van de Nederlandse vrouw de Swiss Air neemt „Radar- Convair" in gebruik Beletsel voor integratie Opzienbarend verklaring van Iraks premier Europa's vlooien- en luizenstand r" 1 DINSDAG 9 OKTOBER 1956 PAGINA 5 Veel Nederlandse belangstelling Officieuze commentaar Gevaren voor dé middenstand De middelen tot kering van het gevaar BODEGRAVEN li Verlies kolen-achterland Vergelijkt men de minerale oliën buiten beschouwing latend het verkeer van de Beneluxhavens met Duitsland met het verkeer van de Duitse havens, dan komt men, in verhouding tot 193638, tot een goederenverkeer met Duitsland voor de Nederlandse havens van 54,5 in 1952 en 51,9 in 1954. tegen respectievelijk 61,4 en 50,9 voor de Belgische havens en 81,1 resp. 94.- voor de Duitse havens. Haven en spoonvegen Maar voor een leiden van het verkeer, uitsluitend uit nationale overwegingen, ziet spreker in een geïntegreerd West-Europa geen reden meer. Een noodtoestand, zei- de hij, behoort eens tot het verle den. Geen geprononceerde magneetlijn Opvallend veel bontgarnering Rok en blouse altijd populair De heren niet vergeten 11® 1 im (Van onze Romeinse correspondent) ROME, maandagavond Het internationale congres van de katholieke midden standers (of om het nu meteen maar met de toekom stige naam te noemen: De Internationale Katholieke Middenstandsbeweging) werd hedenmorgen door Z.H. de Paus in de zomerresidentie Castel Gandolfo ontvan gen. Gisteren hadden de tweeduizend deelnemers in de St.-Pieter de grandioze zaligverklaring bijgewoond en er de Paus in al Zijn majesteit gezien vandaag werden zij ontvangen door de „Gemeenschappelijke Vader", die hen toesprak. En het is een uiterst belangrijke redevoering gewor den, waarvan de tekst vandaag nog niet gepubliceerd is, maar waarvan wij toch wel enkele belangrijke pas sages kunnen geven. De Paus wees erop, dat de christelijke levensvisie niet kleinbedrijf wordt gekarakteriseerd alleen in het persoonlijke en het gezinsleven tot uit drukking moet worden gebracht, maar ook wel degelijk in de bedrijfsvoering en de sociale activiteit. Deze chris telijke beginselen zijn onontbeerlijk om de maatschap pelijke betekenis van de menselijke persoon volledig tot zijn recht te doen komen. Voorts zeidc de Paus letterlijk: „De economische onafhankelijkheid, die gij in Uw be drijven bezit, waar kapitaal en arbeid verenigd zijn «n de persoon van de ondernemer, is een goed, dat aan een nóg groter aantal mensen beschoren zou moeten zijn." En een andere, ook voor Nederland bijzonder belang rijke passage van de pauselijke toespraak luidt als volgt: „Voor een goede ordening van de samenleving moet er een zo groot mogelijk aantal midden- en kleinbedrijven bestaan, want die garanderen het voortbestaan van het privé-bezit, het welk een wezenlijke voorwaarde is voor de handhaving van de rechtvaardige orde in de samen leving. Verder sprak de Heilige Vader n°2 over de verhoudingen binnen de kleinere bedrijven: .In Uw midden- en kleinbe drijven, waar de sociale barrière tussen de ondernemer en zijn medewerkers niet zo groot is als in de grootbedrijven, moet ge U inspannen om Uw personeel een verzekerd bestaan te garanderen, een ma ximum aan welvaart en aan belangstel ling in Uw ondernemingenDe werk nemer, die direct geïnteresseerd is in de onderneming als in iets. dat een persoon lijke waarde voor hem heeft, zal er zich meer mens voelen. En deze menselijke opvatting van de ondernemer zal zonder twijfel een toeneming van de produktivi- teit bevorderen en het meer directe con tact tussen ondernemers en werknemers zal een grote zekerheid geven aan de po sitie van het midden- en kleinbedrijf en alle sociale conflicten voorkomen. die voor allen funest zijn." En don had verder vanavond de slot zitting plaats voor alle deelnemers. Deze zitting was van groot belang omdat prof. Gundlach S.J. zijn commentaar leverde °-P de rede van. de Paus maar vooral ook. omdat dit tenslotte de allereerste werkelijke bijeenkomst was van de nieuw geschapen internationale Katholieke Mid denstandsbeweging. die in feite gisteren werd opgericht en die alléén nog maar door de Heilige Stoel moet worden be krachtigd. hetgeen thans binnen de kort ste k^ren te verwachten is. We noemen alleen de vooraanstaande Nederlanders, die aanwezig waren. H.M. s ambassadeur in Italiëdr H N. Boon. H.M.'s gezant bij de H. Stoel, F.graaf Marchant d'Ansembourg; Z.Exc. Staats secretaris dr G. Veldkamp: de procurator van het Nederlands Episcopaat mgr. dr. J. Damen; de Sacrista van de Paus, mgr. P. C ™an Lierde O.E.S.A.; mgr. dr. Jan Olaf Smit. Voorts vermelden we nog het binnen komen van een telegram van de substi tuut van het staatssecretariaat van Zijne Heiligheid mgr. Dell'Aqua, die daarin zijn gelukwensen formuleerde voor de jonge internationale alsmede een persoonlijk schrijven van 'de Aartsbisohop van Keu len, Kardinaal Frings. De heer Veldkamp uitte zijn persoon lijke gelukwens en wees op de belang stelling, die de Nederlandse regering heeft voor de grote betekenis van de steeds groeiende organisatievormen °P inter nationaal gebied. „Wij leven in een tijd, waarin niet alleen tussen de naties als geheel. maar ook tussen tal van particu liere organisaties alle mogelijke vormen van samenwerking groeiende zijn. En inderdaad, deze nieuwe internatio- hale van de katholieke middenstand kan en moet in dit licht worden bezien: een uiterst belagrijke bijdrage voor de een wording, de samenwerking van ons oude rontinent. waarvan de middenstand wel °ngeveer' de ruggegraat vormt. En tenslotte dan de rede van Pater Gundlach. die bijzonder de aandacht ver- ment; hij is een der meest vooraanstaande sociaal-economen en bovendien een der naaste adviseurs van de Paus en zijn rede mag gerust worden beschouwd als een min of meer officieuze commentaar van de Pausrede. Pater Gundlach geeft een beschouwing van wat als „zelfstandige middenstand" moet worden beschouwd: de grote groep van midden, en kleinondernemers in in dustrie, ambacht, nijverheid. verkeer, dienstverlening enz. (ook de horeca-be- drijven vallen hieronder). Het midden door zijn beperkte omvang en het is ee- woolijk meer arbeidsintensief dan kapi taalintensief. En tenslotte draagt het een uitgesproken persoonlijk karakter als ar beidsgemeenschap daar de bezitter (on dernemer) en zijn medewerkers (werk nemers) op directe wiize en persoonlijk bij het arbeidsproces zijn betrokken. Met enige nadruk laat ook prof. Gundlach de gehele agrarische sector bu'ten be schouwing. evenals de zogenaamde „on zelfstandige middenstand". En dan belicht hij eerst de gevaren, die de zelfstandige middenstand van bui ten af bedreigen, welke hij in drie hoofd groepen samenvat: 1. Het uitgesproken karakter van massa-produktie en massa consumptie van het moderne economische stelsel. 2. Een wijziging in de verhouding tussen kapitaalintensiviteit en arbeids intensiviteit, die door de technische ont wikkeling wordt te weeg gebracht en die voor het midden, en kleinbedrijf ongun stig uitvalt. 3. Een steeds toenemende beïnvloeding door sterk georganiseerde belangengroepen op staat en politiek ten nadele van midden- en kleinbedrijf. Deze gevaren kunnen volgens prof. Gundlach worden overwonnen en hij geeft de aan te wenden middelen aan: economische aaneensluiting en samen werking. subsidiaire staatshulp ontwik keling van een gezond staatsbegrip en van een duidelijke opvatting van het al gemeen welzijn (met de andere groepen die tot de middenklasse behoren). En vervolgens behandelt prof. Grund- lacb de gevaren die de zelfstandige mid denstand van binenuit bedreigen: geen efficiënt bedrijfs-economisch beheer van de onderneming gebrek aan vermogen om de arbeidsprestatie te verbogen, te weinig benutten van de moderne mogelijkheden (techniek, reclame, overleg in financi ële en fiscale aangelegenheden), het ont breken van een behoorlijke boekhouding, onverantwoorde investeringen enz. Tenslotte bespreekt de geleerde Jezuïet dan nog de redenen, waarom de socio logie en vooral de sociale leer van de Kerk het vraagstuk van de midden, en kleinondernemingen van zulk een grote betekenis acht. In onze maatschappij, aldus prof. Gundlach. bieden de zelfstandige mid denstand en de middenklasse in het al gemeen de waarborg, dat de grondslagen van de maatschappelijke orde niet omver geworper worden: het gezin, het op de persoon gerichte eigendomsinstituut en de staat als instituut tot bescherming van de persoonlijkheidsrechten van de mens De zelfstandige middenstand draagt On middellijk en heel bijzonder daartoe bi), daar hij tegenover een centralistisch staatsstreven groot belang hecht aan de autonomie van lokale en provinciale ge meenschappen en tegenover het valse markt-automatisme de vrije mededinging enerzijds uit economische en sociale overwegingen hooghoudt, haar anderzijds echter gebonden wil zien door het or denend effect van bedrijfsorganisatie. Ook de Swiss Air heeft thans op haar Europese luchtnet de Convair-Metropolitan in gebruik genomen. Dit toestel verschilt van de andere Convairs hierin dat er in de neus een radar-installatie is gebouwd, waarmee al op een afstand van 250 km slecht weer kan worden „geroken" of voor werpen gesignaleerd. Ook is de geluids dichtheid van de cabine verbeterd- De eer ste Metropolitan op de lijn Zürich-Am- sterdam is gistermorgen op Schiphol ge land en met enig ceremonieel ontvangen. Onder de passagiers bevonden zich een jodlerin, een accordeonist en twee Alpen hoornblazers die. zodra ze voet aan grond hadden gezet, enige Zwitserse klanken aan hun instrumenten ontlokten. De motoren zwegen eerbiedig tijdens het feestconcert. Het officiële tintje, dat aan de aankomst van het vliegtuig werd gegeven, had nog een andere reden. Op 26 maart heeft de Swiss Air namelijk zijn 25-jarig bestaan ge vierd. Dit jubileum n-u is gisteren door het personeel van de luchtvaartmaatschappij in Nederland herdacht in tegenwoordig heid van de directie uit Zwitserland. Des middags heeft de directeur van het kantoor te Amsterdam, de heer Ch. O. Marchand, de nieuwe etablissementen officieel ge opend- „De oude Hanze is niet meer, maar lets i gunstigste geval het niveau van voor de van de geest van dit verbond leeft nog 1 oorlog weer bereikt is, ook wat Ham- Vraagl prijslijst van 150 voorradige piano's en orgels Huurkoop l5°/0 contant restant in 4 laar. TEL 2188 (K1726) WffiMM Maandag heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. D'Ailly, in het R.A.I.-gebouw van de hoofdstad de jaar lijkse Firato-radio-tentoonstelling ge opend. Ter gelegenheid van deze expo sitie heeft de verbindingsdienst van de koninklijke landmacht op de Dam een mobiel radio-telefoon en -telex-station opgesteld, dat in verbinding staat met een dergelijk station in hét R.A.I.-ge- bouvo. (Foto links) Belangstellenden kunnen een bericht naar de tentoonstel ling zenden, dat z\j daar dan later kun nen afhalen. Toen de persfotografen hem dat verzochtenmaakte Amsterdams eerste burger gebruik van de „porto foon" een draagbaar zend- en ontvang- f fint op de zeer korte golf werkt om aan het publiek mede te delen, dat de persfotografen hem - terwille dat aep l hadden verzocht de - «otoreoM., De Iraakse minister-president, Noeri es Said, heeft te Bagdad in een interview met een verslaggever van het Londense blad „The Times" gezegd, dat het ogenblik is gekomen een nieuwe poging te doen om tot een definitief Arabisch-Israëlisch akkoord te komen. Israël dient ertoe te worden overgehaald, om op grond van de door de Verenigde Naties in 1947 gedane voorstellen, met de Arabische landen in onderhandeling te treden. De minister-president vervolgde: „Ik "en van mening, dat de urgente regeling van het Palestijnse vraagstuk op deze oasis noodzakelijk is voor de vrede en "et Midden-Oosten, Doordat er en, t k00rd is gekomen, zijn de miljoen hlz*rini^eV,Ldit gebied, die ai hun to, „of r. Jt !?.en verloren, geworden mint" i w°t8M-^el vernietigingsinstru- T t c ^en-Oosten Dit bete- kent, dat de Sovjet-Unie of elkp andere onruststoker gebruik zou kunnen maken van de anti-westersei gevoelen, der vluch telingen zo zeide hij. Noeri es Said herinnerde eraan dat de bij de Arabische Liga aangesloten landen in 1949 en m 1950 eenstemmig hebben besloten, „mef de westerse mo gendheden samen te werken", onder het door Egypte gemaakte voorbehoud, dat do problemen van de Soedan en de Britse steunpunten in de zone van het Suez- kanaal voordien zouden worden opgelost, lij zei het te betreuren, dat, nu deze -aagstukken zijn opgelost, er nog steeds 0en regeling voor de Palestijnse kwestie is getroffen. Waarnemers te Londen zijn van me- nin» dat deze verklaring van de Iraakse minister-president kan zijn ingegeven door: 1) de wens van de Iraakse regering in Een KEER TE MEER is gebleken dat fan tasie in herenkle ding brengen uiterst moeilijk is. In theorie lijkt, het niet al te ge makkelijk want „we ma ken een beige moiré zij den vest met een dubbe le rij zilveren knopen" klinkt al een beetje vreemd. Maar als de man nequin zijn colbert open doet om dat moois te la ten zien, begint het Pu bliek zo spontaan te la chen. dat de jongeman die met het bewuste vest is uitgedost, zelf in de lach schiet. En als een ander met een zwarte hoed van langharig vilt waar de benedenkant van de rand pruimenpaars is, opkomt, dan kunnen zelfs zij. die meer fantasie in de he renkleding wensen, zich niet goed houden. In het. zaaltje van Maxims heerst dan ook een vrolijkheid die meestal ver te zoeken is als een collectie ge toond wordt aan de ge specialiseerde pers. Het zijn vijf Parijse kleermakers die het kos te wat het wil. de heren kleding willen opvrolij ken en daarmee dwars tegen hun collega's in gaan die uitsluitend voor klassieke pakken voelen. Onder aanvoering van An-dré Bardot, de tailleur die de bekendste jonge toneelspelers kleedt, heb ben zij zich uit hun syn dicaat teruggetrokken en de „Club de Cinq" opge richt. Deze club liet voorde tweede keer zijn collectie zien. Daar hij blijkbaar niet. vrij is van snobisme, moest dit natuurlijk bij, Maxims gebeuren. Lang niet alles was on draagbaar, integendeel als de Vijf hun fantasie in bedwang hielden, kwa men ze met versche Hpne goede vondsten. Daar kwam nog bij dat de kleren onberispelijk zit ten, alle vijf zijn per fecte vakmensen. Het waren vooral de over jassen die ee,n welver- dien d succes oogstten. Misschien had niemand zich er rekenschap van gegeven hoe saai en ver velend de marengo-over- jassen zijn die de heren al jarenlang dragen, voordat Bardot en So- crate ons hun creaties toonden. De laatste kwam met een wit en zwarte ruit, tussen groot en klein in maar beslist een stuk groter dan wat men ge woonlijk ziet. De kraag was van zwart fluweel en de voering van groen gewatteerd satijn. Bardot had een pels van beige kasjmir met bever ge voerd. De jas was tame lijk nauwsluitend en had een dubbele rij knopen. Onder in de mouwen was een reep bont gezet om te verhinderen dat de wind de mouw binnen drong. De heren keken nog wat wantrouwig, de da mes waren enthousiast. Toch had de mantel-cape van Waltener ongetwij feld het meeste succes. Hij was afgeleid -van de Macfarlene uit de dagen van Philias Fogg maar had een chic die de kle ren uit die dagen misten. Waltener had voor deze jas een cypresgroen zibe- linelaken met zwarte ruit genomen. De rug had een diepe plooi en de cape viel geplooid over de schouder. Deze mantel had geen mouwen en de cape was eerst langs bei de kanten van de hals aangezet, zat dus eigen lijk op de plaats van de mouwen. Het grootste gedeelte van de rug en de voorkant, van de man tel waren dus te zien. Het deed erg aan de tijd vab dé Romantiek denken, de Vijf zeggen trouwens zelf da+ ze zich daar vooral op inspireer den. Maar de Romantiek is uit de Hjd en het li.ikt ondoenlijk de mode uit die dagen weer in het le ven te roepen. Toch be staat er een tendens die er op wijst dat de heren eigenlijk wel wat anders zouden willen dragen dan de eeuwige grijze of blauwe pakken. ..Maar ze durven niet." zegt de heer Bardot met een zweem van minach ting in zijn stem. Zelf draagt hij een groen en blauw geruit pak waar burg aangaat. Ten dele is dit resultaat daar bereikt door een politiek van steun verlening van regeringswege, met het doel bepaalde transporten naar de Duitse Noordzeehavens te dirigeren. Daarmee komen wij, aldus spreker, aan een interes sant probleem. Daaruit valt volgens spreker af te lel den, dat de Beneluxhavens in hun ver keer met Duitsland sinds de tijd van voor de oorlog sterk in het nadeel zijn geraakt en dat dit verlies slechts kan worden ge nivelleerd door een toeneming van het nationale verkeer. De sterke verminde zijn klanten stellig ook j ring van de Duitse kolenexport speelt niet de moed voor bij el- daarbij volgens mr. Beerman een grote kaar kunnen zamelen om rol. Men kan. zei hij, bijna spreken van kennelijk voort. Het bevorderen van uit wisseling van gedachten zie ik als de taak van een nieuwe Hanze, een die zich meer op de achtergrond beweegt, maar die, naar ik hoop, wortel zal schieten in onze beide havens Hamburg en Rotter dam". Aldus de voorzitter van de Rotterdamse stichting „Havenbelangen", mr. A. C. W. Beerman, op de z.g. „Herrenabend" van de Hamburger Hafenverein van 1872", waar hij het woord voerde over haven en scheepvaartproblemen in de verhouding DuitslandNederland in het algemeen en HamburgRotterdam in het bijzonder. Mr. Beerman herinnerde eraan, dat West-Europa sinds 1945 beduidend kleiner is geworden. Niettemin is in de Noordzee havens de situatie zo, dat in het on- het te dragen, al geven ze toe dat het mooi is. „Mannen zijn nu een maal doodsbang niet voor serieus te worden aan gezien Alleen voor hun vakantietijd durven ze iets minder klassieke pakken te bestellen," be sluit de president van de Club. Daarom zullen de Cinq nog wel lang voortgaan mej klassieke kostuums te maken, ondanks hun verlangen hun klanten met zwier en fantasie uit te dossen. In ieder geval hoeft de man die de „Régence"- smoking van Bardot durft te dragen, niet bang te zijn, dat dit kostuum al gemeen wordt. Het is van licht bordeaukleurig laken gemaakt. De broek is van zwartlaken met fluwelen band op zij en de ceintuur is ook van fluweel. Een sjaalkraag van zwarte breitschwantz en een zwart fluwelen vetertje als das, comple teren het geheel. Hierbij hoorde een hoed met zwart langharig vilt die het midden hield tussen een canotier en een ho ge hoed en waarvan de benedenkant van de rand ook bordeauxrood was. „Voor een man. die niet bang is voor fantasie." staat er op het program ma te lezen. Tot nog toe is zo'n moedig man nog niet gevonden. De Cinq zullen er mis schien wel eens in slagen een mode te lanceren die tussen de Régeneesmo- king en de huis- tuin en keukenpakken van te genwoordig staat. Maar voorlopig bestaat daar nog geen kans op. Al vonden de dame? de over jassen mooi, de heren, behoudend zoals ze nu eenmaal zijn. bleven be denkelijk kijken. Wat de kostuums betreft, hadden ze daar nagenoeg bij alle die getoond werden ge- liik in. Een dring staat in ieder geval vast: aan i^eën onflvnpc>k' „t de Club des Cinq niet. DINY K.—W. i een structurele verandering, van verlies van een kolenachterland. Mr. Beerman behandelde voorts uitvoe rig de geheel verschillende structuur van de beide havens. Zo spelen de spoorwegen in de Duitse havens met uitzondering van Emden voorzover ze aan- en af- voerweg zijn een veel groter rol dan in de Nederlandse havens en de verleiding om door middel van de spoorwegen ha- venpolitiek te bedrijven was en is daar door in Hamburg veel groter. Het is de Bondsminister voor Verkeer die coördi neert De stap naar „leiden" is dan gemak kelijk en snel gezet. Voegt men daarbij, aldus mr. Beerman, dat de Nederlandse Spoorwegen commerciële richtlijnen aan houden, doch de Bundesbahn het alge meen economisch principe tot grondslag neemt, dan is het niet te verwonderen, dat er meningsverschillen voorkomen. Een integratie van West-Europa is vol gens spreker een absolute vereiste, maar ze kan niet zonder liberalisatie van de handel tot stand komen. Liberalisatie van het verkeer beschouwde mr. Beerman eveneens als onontbeerlijk, hetgeen niet zeggen wil, dat de verkeerseconomie niet onderworpen mag zijn aan controle van de nationale regering. Tot slot lanceerde mr. Beerman dan zijn gedachten over de Hanze. Van de gelegenheid tot discussie maak te een tweetal aanwezigen gebruik. Op een congres van insektenkun- digen te West-Berlijn dat werd bij gewoond door insectologen uit West en Oost-Europa, is onder meer vast. gesteld, dat de vlo, die voor de oor., log in Europa nog slechts hier en daar werd aangetroffen er na de oorlog'in bepaalde landen in is ge slaagd zich weer op opvallende wijze te vermenigvuldigen. Daarentegen is gebleken, dat de wandluis in talrijke landen bezig is te verdwijnen, zelfs in die mate, dat de insektenkundigen vaak moei. te hebben de hand te leggen op een exemplaar voor hun verzameling. „De mode triomfeert bij C. en A." Dit is het motto, dat de firma C. en A. Brenninkmeijer met haar najaarsshow weet waar te maken. En niet alleen triomfeert hier de mode, maar ook het organi satietalent, want C. en A. laat vier verschillende groe pen mannequins het land afreizen en niet minder dan 29 verschillende plaatsen bezoeken, om daar in totaal ongeveer 350 shows te houden. Een prestatie, die slechts mogelijk is na een maandenlange, zorgvuldige voorbe reiding en dit temeer, omdat in de korte tijd van 1 uur en 10 minuten 116 verschillende modellen worden getoond. Voor degenen, die van cijfers houden, zij tenslotte nog vermeld, dat de voorjaarsshows van deze firma door ruim 150.000 belangstellenden werden bezocht. Een record, dat hoogstwaarschijnlijk dit seizoen weer gaat worden verbeterd. In het laatste geval zou Irak de enige zijn, die Jordanië te hulp zou kunnen komen de Egyptische strijdkrachten zijn n.l. in de Suez-zone gestationeerd en, zo menen de waarnemers, Irak zou vrezen, zijns ondanks meegesleurd te worden in een gewapend conflict tus sen Israel en Jordanië. Aan de andere kant in het ook mogelijk, dat de Iraakse regering de invloed van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten vreest en van me ning is, dat het enige middel om zich hiertegen te weer te stellen is. het op lossen van het Palestijnse vraagstuk. In een formele verklaring, die prompt door het Britse ministerie var buiten landse zaken werd uitgegeven, word* de verklaring van Noeri e« Said verwelkomd. Groot-Brittannië bllift steeds bereid Israel en de Arabische landen op elke manier, die binnen zijn bereik ligt, te hel pen een vreedzame oplossing voor het Palestijnse vraagstuk te vinden, aldus deze Britse verklaring. In november van het vorige jaar heeft premie,. Eden verklaard, dat de beide partijen tot een compromis moeten ko- men. De Arabische landen gaan n.l. uit va" Je?0,utie van 1947 van de Ver enigde Naties, terwij] Israel uitgaat van de wapenstilstandsovereenkomst v.-. 1949 het Midden-Oosten het politiek initiatief, en van de gebieden. die het op het ogen- ten koste van Egypte, te hervatten: 2) de toestand in Jordanië, waar anar chie zou dreigen; 3) de vrees van een optreden van het Israëlische leger tegen Jordanië. blik bezit. Deze verklaring van Eden heeft destijds van de kant van Israel veel kritiek gekregen, omdat zo'n com promis afstand van grondgebied voor haar zou betekenen. In Rotterdam worden de nieuwe mo dellen getoond in een nieuwe omgeving, namelijk in gebouw Emporium aan de KLpstraat en niet, zoals vorige keren in het dakpaviljoen van het Groothandels gebouw. Dit maakte een tijdrovende tocht met de lift of een moeizame klimpartij overbodig, terwijl de zeer lange zaal en de bovengalerij een onbelemmerd gezicht op d® mannequins mogelijk maken. De introductie tot de show, waarbij er, zoals gewoonlijk en met succes, naar was gestreefd om zes verschillen de types namelijk een „grote maat" en miss junior" met daartussen drie nor male maten van verschillend genre als mede een heren-mannequm in een groep samen te brengen, was zoals al tijd verrassend en origineel. De heren mannequin maakte namelijk ^ïjn eerste entree *.n een Volendams kostuum, ge- flankeerd door twee van zijn vrouwelij ke collega's, die de rok la Hollandaise toonden. Bij het creëren van de nieuwe magneetlijn voor de herfstmode 1956 heeft Dior zich namelijk laten inspire ren door de Volendamse kleding, met name door de wijde broeken, die de mannen in dit pittoreske vissersplaatsje dragen. Nu is het voor iemand, die niet is be giftigd met de fantasie van een Parijse modekoning, even moeilijk om in de modellen een magneet te zien als dat met de vroegere lijnen uit het alfabet het geval was. Maar toch doet de van boven bolstaande rok met de enigszins ingenomen zoom aan de onderzijde aan een magneet in de vorm van een hoef ijzer denken. Overigens is het nooit de politiek van C. en A. geweest om de nieuwste mode- regels slaafs te volgen. Integendeel, men streeft er naar een collectie samen te stellen, die „afgestemd" op de laat ste mode, voldoet aan alle eisen, die de Nederlandse vrouw aan haar kleding stelt en daartoe moet deze niet alleen praktisch en draagbaar, maar ook goed van kwaliteit en voordelig ziin. Modellen in geprononceerde magneet lijn werden dan ook verder niet meer getoond. Dat de samenstelling van de collectie niettemin de volledige goedkeu ring van de talrijke toeschouwers weg droeg, bewees wel het telkens opklin kende, dubbele applaus, eerst bij het zien van het model en vervolgens bij het horen van de prijs. Een vrouw, die goed en goedkoop ge kleed wil gaan, hoeft heus niet over een ruime beurs te beschikken om bij C. en A. tot volle tevredenheid te slagen. Wie zou bijvoorbeeld niet de gelukkige eige nares willen en kunnen worden van die vlotte katoenen jersey pullover met Ita liaanse mouwinzet en ritsluiting, ver krijgbaar in diverse kleuren en in alle maten, gecombineerd met een modieuze Italiaanse tweedrok met rechts een zak je, achter een plooi en met brede cein tuur, samen voor nog geen tien gulden. Bij de mantels, zoals de mode 1956 voorschrijft, hoofdzakelijk met rechte, wijde rug en zevenachtste lang, was zwart weer favoriet. Modern zijn ook le verbruin, marengo en het nog nieuwere royalblue terwijl dit seizoen met „Cash mere" tegelijk een nieuwe stof èn een nieuwe kleur hun intrede doen. Voor de vervaardiging van modieuze mantels wordt ook veel wollen mohair en double face gebruikt. Als de uitzonderingen, die de regel moesten bevestigen, vielen hier de en kele getailleerde mantels, die werden ge toond, des temeer op, zoals een zeer voor delige aangesloten mantel in jacquard, (ook al weer een nieuwe stof) en een mantel in glanzend mohair glacé met een bijzonder goede coupe en gegarneerd met prachtig grijs naturel persianer. Opvallend was trouwens, hoe vaak bij de garnering van de mantels werd gebruik gemaakt van bont, met name zeehond persianer en beverlam. Natuurlijk doet deze garnering de mantels in een wat hogere prijsklasse vallen, maar toch kan men ook in dit genre nog heel voor delig slagen. De mantelkostuums bleven ditmaal wat meer op de achtergrond. Er werden slechts enkele modellen getoond, waar bij alleen een kostuum in een nieuwe tweed-kwaliteit, met een zevenachtste jasje en een nauwe rok. verkrijgbaar in de nieuwste modetinten groen en bruin, meer dan gewone aandacht trok. Ook hier bleek de kraag met persianer te zijn gegarneerd. Voor de japonstoffen waren jersey, jersey-tweed en wevenite verreweg fa voriet. Daarnaast zag men ook Pe- pita-rayon en voor „junior miss" tinne roy. Naast de meer „klassieke" kleu ren als wijnrood, groen, bleu en natuur lijk ook weer zwart, deden hier de la- vendelkleur en het l'la hun intrede. De Parijse haute-eouturiers met Dior aan het hoofd schrijven dit seizoen voor de japon ook de cape of pellerine voor. Over een eenvoudig gehouden japon, enke] gegarneerd met een prachtige suède ceintuur in de moderne ülakleur, werd zo'n cape gedragen, die een ge slaagde contrastwerking var, donker en lichtgrijs vertoonde. Buitengewoon aardig was ook het ia- ponnetje in de zo modieuze en tevens flatterende Empire of Princess-stijl in duveline rayé, dat tegen een voordelige prijs in grijs, bleu en rood verkrijgbaar is. Een lavendelkleurige japon in zuiver wollen wevenite, zeer modieus van lijn en met een interessant gesneden rug vormde samen met een mantel, die liet zien. hoe men met een cape volgens de laatste mode gekleed kan gaan. een der fraaiste combinaties, die werden ge toond. De combinatie rok en blouse of pull over zal altijd een populaire want vlotte en voordelige dracht blijven, vooral voor de slankere en jongere fi guren. Het geheel nieuwe mode] over- hemd-b'ouse van kreukherstellend pop. Ün met „button down collar" en twee knoopjes "P de manchet, verkrijgbaar in dertien kleuren en een lacqué gewat- tineerde rok in zwart, grijs en bleu, gloednieuw uit Amerika, zullen zeker het hart van elk jong meisje in vuur en vlam zetten. En wat te zeggen van de zuiver wollen, soepel gebreide „slob. by"-pullover met lange mouw en V- hals in zwart geel. bleu of coraille. Voor de „junior miss'' was er verder nog een vlotte en flatterende little lady. japon i" een wollen afgaleine. Het is al lang een traditie geworden om op de C. A.-shows ook de heren niet te vergeten. Zowel in het duurdere -A:<y. Voor elk wat wils: rechts een mantel van prachtig wollen mohair in marengo en gegarneerd met natuurgrijze persianer, zeer geschikt voor zwaardere figuren en links een vlotte, flatterende little ladyjapon in een wollen afgaleine voor de „junior miss" regenjas in de nieuwe modestof rib-cord bewezen, dat er terdege rekening was gehouden met het hemelwater, dat hier te lande in de winter al even rijkelijk pleegt neder te dalen als in de zomer. Voor de bontmantels en avondtoiletten was slechts een betrekkelijk bescheiden plaats ingeruimd. Kennelijk lag het hier in de bedoeling om te laten zien, dat men ook in dit genre goed en voordelig bij C. en A. kan slagen. En dat zal men ook, want op deze show die tot en met 12 oktober a.s. in Rotterdam dagelijks wordt gehouden, worden uitsluitend mo dellen uit de normale winkelcollectie getoond. (een bijzonder mooi kamgaren cheviot importkostuum met drie knopen in één rij) als in het meer voordelige genre (een „vormvast" sportcolbert van originele Italiaanse stof) kon men zijn keus bepa len. Een Camel-winterjas met blinde slui ting, of een sportieve autocoat van mooi velours en originele sluiting met leren Brandenbourgs bieden afdoende be scherming tegen het gure weer, terwijl een „stormsafe-regenjas in een vlot Italiaans model van zware katoenen ga bardine, gegarandeerd waterafstotend, krimpvrij en kleurecht, alsmede een sportieve, aan tv;a% dijden te dragen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5