Dr. Drees ontving de opdracht: einde lijdensweg de VVD bracht plotseling de oplossing VIER NIEUWE GEZICHTEN van een Weigering van HET „NIEUWE" TEAM Lloyd en Pinean confereerden met Fawzi Korporaal diende als voor zeppelin ballast" Sociale positie der schippers in gevaar jl\, "\- DE KABINETSFORMATIE DE SUEZ-KWESTIE Zware debatten in Engelse kerk over echtscheidingen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woensdag 10 oktober 1956 WEERBERICHT (Van een parlementaire medewerker). Zo is dan gisteren nog vrij plotseling bijna een einde gekomen aan de formatie-tragedie, dank zij een, in vergelijking met het trage tempo van de afgelopen vier maanden, supersnelle ontwikkeling. Zoals we in een deel van onze oplage nog konden vermelden, volgden de feiten elkaar op deze 115e dag van de formatie bijzonder vlug op. In de nacht werd het resultaat bekend gemaakt van een telefonisch onderhoud tussen de informateur, mr, Burger, en de V.V.D.-kandidaat, drs. Korthals, dat op een weigering tot deelneming aan het kabinet en daarmee op een algehele uitschakeling van de liberalen neerkwam. De heer Burger maakte onmiddellijk van deze ontwikkeling gebruik om de zetel van verkeer en waterstaat, die de V.V.D. verwierp, aan de A.R. te laten, die deze plaats zo ongeveer als voorwaarde van deelneming hadden geclaimd, daarbij gesteund door de K.\ .P- Daags tevoren had prof. Romme mr. Burger nog eens de verzekering gegeven, dat die garantie van de K.V.P. jegens de A.R. onverminderd zou blijven bestaan. Omdat de zaak met dat uitrangeren van de V.V.D. en het voldoen aan de eisen der Anti s als be klonken kon worden beschouwd, bracht mr. Burger in de loop van de middag reeds zijn eind rapport aan de Koningin uit en gaf Hare Majesteit gisteravond aan dr. Drees de eigenlijke formatie opdracht. Dat laatste is natuurlijk na alle voor bereidingen van mr. Burger en voor een goed deel ook van diens voorgangers, weinig meer dan een formaliteit. Gisteren kon men de samenstelling van het nieuwe kabinet reeds als een nagenoeg voldongen feit beschouwen; het onderscheid tussen het werk van een informateur en een formatuer is nog maar nauwelijks te ontdekken. Maar in alle geval: op dr. Drees rust nog de taak om alle kandidaten officieel te vragen, al is dat, zoals dat heet, vragen naar de bekende weg. Toeneming inflatoire druk in West-Europa Tempo der produktiestijging gehalveerd Eerste taak: progi am en regeringsverklaring De samenstelling van het nieuwe kabinet zal vermoedelijk als volgt luiden, aangenomen dat Dr. Drees inderdaad alle kandidaten, die gis teren in de politieke wereld werden genoemd, bereid vindt. Minister-president en Algemene Zaken: Dr. W. Drees (PvdA); Buiten landse Zaken: Mr. J. M. A. H. Luns (KVP); Justitie: Prof. G. E. Lange- meijer (PvdA): Binnenlandse Zaken enz.: Mr. A. A. M. Struycken, gouverneur van de Nederlandse Antillen (KVP); Onderwijs, Kunsten] en Wetenschappen: Mr. J. M. L. Th. Cals (KVP); Financiën: H. J. Hof- stra (PvdA); Oorlog en Marine: Ir. C. Staf (CHU); Wederopbouw en j Volkshuisvesting: Ir. H. B. J. Witte (KVP); Verkeer en Waterstaat: j Mr. J. Algera (AR): Economische Zaken: Prof. Dr. J. Zijlstra (AR); Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: Dr. L. Mansholt (PvdA); j Sociale Zaken: J. G. Suurhoff (PvdA); Maatschappelijk Werk: Mej. Dr. M. Klompé (KVP). Vijftien Afrik.-Aziatische landen: Zet „Nieuw-Guinea" op agenda Keizer Haile Selassie reist met (1e „Oranje Na telefonade een „neen" van drs. Korthals De officiële berichten derKoanta"I^SdeeU°meet ïv's' VEEL P.v.d.A. wenste snelle beslissing KLEUTER AT TE asperine Zitting Veiligheidsraad 48 uur verdaagd De Veiligheidsraad heeft gisteravond een Brits voorstel, om de beslo ten vergadering van de Raad over het Suezkanaal 48 uur uit te stellen, aangenomen. Onmiddellijk nadat de zitting was verdaagd, zijn de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte teza men met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld, besprekingen begonnen, die twee uur duurden. Na afloop deelde de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, aan verslaggevers mede, dat op uitnodiging van Hammarskjoeld de be sprekingen vandaag zullen worden voortgezet. Correspondenten trokken hieruit de conclusie, dat de secretaris-gene raal der V.N. als bemiddelaar tussen Egypte en de westelijke mogend heden optreedt. De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Pineau, en van Egypte, Fawzi, onthielden zich van commentaar bij het verlaten van het gebouw der Verenigde Naties. Een woordvoerder van de secretaris-generaal deelde later mede, dat Hammarskjoeld het initiatief genomen had om de drie landen, als zijnde het meest betrok ken bij het Suezgeschil, voor deze vergaderingen uit te nodigen in zijn bureau. Rede van Dulles V> Geen binnenlandse aangelegenheid Joego-Slavië: onaanvaardbaar Warme handdruk Door (gedeeltelijke) opheffing van de evenredige vrachtverdeling ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot donderdagavond, luidt: Droog weer, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Hier en daar lichte nachtvorst. Mor gen overdag op vele plaatsen zonnige perioden. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Donderdag 11 oktober: zon op 7.00, onder 17.57; maan op 14.13, onder 23.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Br. W. DREES '"^ter-president en Algemene Zaken. Mr. A. A. M. STRUYCKEN Binnenlandse Zaken enz. Volgens een door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking uit gegeven economisch rapport is de in flatoire druk in West-Europa in de eer ste helft van 1956 toegenomen. De industriële produktie in de landen der O.E.E.S. steeg in de eerste helft van dit jaar slechts met 5 pet., vergeleken met een stijging van 11 pet in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Bijna overal bleven de prijzen stijgen. Het invoeroverschot, dat West-Europa in zijn handel met de rest van de wereld heeft, vertoonde geen tekenen van verminde ring. Ten aanzien van de handel tussen de Europese landen vestigt de O.E.E.S. de aandacht op het groeiende verschil tussen de crediteur- en de debiteurposities in de Europese Betalingsunie. Zij waarschuwt, dat dit verschil mogelijk nog groter zal worden, indien de mate van welslagen van de pogingen om het te beteugelen in de verschillende landen zeer uiteenloopt. Mej. Dr. M. KLOMPé, Maatschappelijk Werk. Die a iiprlaatste fase kan spoedig vol- Heel binnenkort zal men dus S nieuwe regeringsteam bijeen kunnen voor een constituerende bijeenkomst. ministers zullen door de Mr. J. M. A. H. LUNS, Buitenlandse Zaken. zien De nieuwe vorstin worden beëdigd en de allereerste taak zal zonder twijfel bestaan in de op stelling van een regeringsprogram en de mededeling daarvan in de Tweede Kamer. Spoedig daarop zal de kamer over de voorstellen en plannen' der regering een debat willen houden. Men is al op het tijdschema ten achter, volgens hetwelk begin oktober de algemene politieke debatten plegen te worden gehouden en de behandeling van de begroting zal, van wege de bijzondere omstandigheden, ook wel wat. meer tijd vergen, zodat zeker spoed is geboden. Na al hetgeen in deze kolommen in de loop van zeventien weken is vermeld, zal de samenstelling van het kabinet, zoals hiernaast wordt weergegeven, niet zoveel verrassingen meer bieden. De strijd van de laatste weken ging nog slechts om de bezetting van enkele plaatsen; voor de rest was de zaak eigenlijk al veel eerder beklonken. Dat geldt ook grotendeels voor het program, waarvan de grote brokken (onder meer defensie-uitgaven, huurver hoging met de bekende vorm van belas ting daarop en de maatregelen voor de bezitsvorming) reeds geruime tijd geleden werden vastgelegd. Vandaar dat het nieuwe kabinet met die punten waar- "^Hlu schijnlijk ook niet zoveel moeite zai hebben. De door dr. Drees te vragen kandidaten zijn Prof. G. E. LANGEMEYER? Justitie. H. J. HOFSTRA, Financiën. Vijftien Afrikaans-Aziatische landen hebben dinsdag formeel de Verenigde Naties verzocht de kwestie Nieuw-Guinea te plaatsen op de voorlopige agenda van de algemene vergadering. Vertegenwoordigers van Afghanistan, Egypte, Birma, India, Cambodja. Indonesië, Ceylon, Irak, Jordanië, Soeadi-Arabië. Li banon. Syrië, Libië, Yemen en Pakistan hebben een schrijven aan de secretaris generaal, Dag Hammerskjoeld, onderte kend. In een toelichtend memorandum ver klaart de Indonesische delegatie, dat de kwestie Nieuw-Guinea een gezwel blijft in de verhouding tussen Indonesië en Neder land. In wijder verband, als overblijfselen van een koloniaal vraagstuk, dat niet is opgelost, tast het op schadelijke wijze het gehele samenstel van internationale be trekkingen in dat deel der wereld aan- aldus het memorandum. deling bekend zouden zijn, zodat de heer Korthals daarnaar informeerde. De heer Burger, die zoals in politieke kringen verluidt voor de zetel van overzeese rijksdelen tóch nog een A.R.-kandidaat had gevonden (men zegt prof. L. W. G: Scholten uit Leiden), gaf drs. Korthals te kennen hem geen antwoord op diens vraag te kunnen geven, maar zonder meer wel het antwoord op zijn vraag te willen Keizer Haile Selassie heeft passage doen reserveren in verband met zijn voornemen met het m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland zijn reis te be ginnen naar India en enkele andere lan den, waaraan de negus staatsiebezoeken horen. De heer Korthals heeft daarop te kennen gegeven, dat zijn antwoord af- i zal brengen. moest luiden. De heer Burger De „Oranje" vertrekt onder commando heeft er toen geen gras over laten groeien i van kapitein H. Zeilmaker. 10 oktober van en daarop de Anti's doen weten, dat zij j Amsterdam en zal op de heenreis de bovendien "ook niet "zulke i cte Ysr'anSde twee plaatsen in het nieuwe J Ethiopische haven Massawa aanlopen, i lznhivirtj' 1-rvv, J 1...:: Ir. C. STAF, Oorlog en Marine. La"dbo, Dr' L' MANSHOLT, lU 'sserij en Voedselvoorzie ning. vreemdelingen in het politieke Jeruzalem, dat ze bijzonder veel tijd voor het be studeren van het programma nodig zou den hebben. Terwille van de lezers, die nog geen kennis konden nemen ven de juiste toe dracht bij de uitschakeling van de V.V.D., •zij vermeld, dat mr. Burgers drs. Korthals eergisteravond telefonisch de vraag heeft voorgelegd, wat op dat moment het stand- nunt van de heer Korthals was: mee doen aan het nieuwe kabinet of niet? De VVD heeft, gelijk men weet, van meet "n 'het standpunt gestaan, dat zulk een „„„a eerst kon worden gegeven, wan- Seer zowel het program als de zete,ver- Onderstaande drie richten, die gistermiddag en-a achtereenvolgens binnenkwam spreken een duidelijke taal. de P lossing der maandenlange kabin crisis is in zicht. 's-Gravenhage 9/10: Het Kabinet der Koningin deelt mede: Hare Ma- ■]®?_®'t de Koningin heeft heden- I 1A op het Huis Ten Bosch mr" k' Burffer ontvangen, die de uitirpKS'ln^ een eindrapport heeft uitgebracht over zijn onderzoek men van VOr" Koningin zal hedenavond p i 6 Soestdijkdr.W.D^tvLgaemS 's-Gravcnhage 9/io: iiet Kav,ir.» der Koningin deelt mee: H M dn Koningin heeft hedenavond 'on' het Paleis Soestdijk dr. w. DreesP0nt- vangen en hem opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet. Dr. Drees heeft Hare Majesteit verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. kabinet konden krijgen. i waar de keizer en diens gevolg zich aan Het valt te begrijpen, dat men in V.V.D.- 1 boord zullen begeven. kringen verstoord is over die ontwikke- j ling en over haar bejegening tegenover die van de A.R., hetgeen onder meer wei tot uiting zal komen wanneer bij de alge mene politieke debatten in de Tweede Kamer de formatie-geschiedenis aan de orde zal zijn. Maar ook in enkele andere politieke kampen is men niet bepaald hoogst inge nomen met het thans behaalde resultaat. De K.V.P. acht het natuurlijk wel be vredigend, dat de A.R. hun twee plaatsen hebben behouden en dat er dus twee rechtse zetels zijn gehandhaafd in het kabinet en dat er geen linkse is bij gekomen. Over het program spreken we nu maar niet meer. Men kent de concessies en compromissen uit onze beschouwingen van de afgelopen tijd. De P.v.d.A. was van oordeel, dat de AR. met een eis van twee zetels overvroeg en dus te veel heeft gekregen. En ze had bovendien de V.V.D. wel in het kabinet willen betrekken. Maar ze meende ook, dat het tijdstip voor een beslissing van de liberalen was aange broken en dat niet langer kon worden gewacht. Vandaar dat de P.v.d.A. mr. Burgers besluit om de knoop resoluut door te hakken, sanctioneert. Naast y.ele harde noten die er over het uiteindelijke resultaat, tegenover alle moeiten, die zich daarvoor niet minder dan vijf (in)formateurs en vele anderen in het derde deel van een jaar hebben getroost, kunnen worden gekraakt men kan stellen: slechts vier nieuwe ministers in vier maanden tijd mag er juist van wege die lange tijdsduur wel een klein beetje voldoening zijn om het einde van de lijdensweg. Het zij toegegeven: die vreugde heeft enigszins een negatief karakter. Het zelfde resultaat had wellicht, met wat meer toenadering van de partijen, na vier weken bereikt kunnen zijn. Maar daarin schuilen wellicht rijke politieke lessen voor de toekomst Het tweejarig zoontje van de familie N. te Breda heeft in een onbewaakt ogenblik jkans gezien de inhoud van een nog bijna i vol buisje aspirine op te eten. Toen men bemerkte, wat er was gebeurd en met het kind naar het ziekenhuis snelde, was het reeds te laat. Geneeskundig ingrijpen kon de kleuter niet meer in het leven behou den. t Advertentiei HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Tijdens het publieke debat in de Veilig heidsraad, dat gistermiddag is besloten, werd nog het woord gevoerd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, en zijn Joegoslavi sche ambtgenoot Koca Popopic. Dulles verklaarde, dat de kern van het Suezprobleem is, het aanvaarden van het principe, dat er een systeem moet zfjn om te verzekeren, dat het kanaal niet gebruikt kan worden door enig land als een instrument van zijn nationale politiek. „Indien Egypte dat eenvoudige en elemen taire beginsel van recht aanvaardt, ge- De advocaat-fiscaal bij het hoog mili tair gerechtshof heeft een maand ge vangenisstraf en verlaging tot soldaat laagste klas geëist tegen de dienstplich tige korporaal H. G O. Beklaagde, die thans met groot verlof is. had als bevel hebber van een patrouille en van een wacht indertijd zijn plicht verzuimd, door op het vliegveld Ypenburg met een auto te gaan rondrijden. Later was hij slapend in een op het vliegveld aanwezige Zeppe lin aangetroffen en wel, naar zijn zeg gen, om daar op verzoek van de meca nicien als ballast te dienen. De advocaat-fiscaal betreurde het, dat de krijgsraad indertijd, vóór O. met groot verlof ging, de zaak niet direct had af gehandeld. Er was voor dit college 8 weken militaire detentie tegen O. geëist benevens verlaging. De verdediger ver zocht het hof zijn cliënt een voorwaarde lijke straf te willen opleggen, omdat deze thans voor zijn moeder moet werken. Uitspraak over drie weken. Mr. JALGERA, Verkeer en Waterstaat. Onderwiis' F, M' L- th- CALS> unacrwys, Kunsten en'Wetenschappen. Prof. Dr. J. ZIJLSTRA, Economische Zdlten, J. G. SUURHOFF, Sociale Zaken Ir. H. B. J. WITTE, Wederopbouw en Volkshuisvesting, loof ik, dat ook de ondergeschikte vraag stukken kunnen worden opgelost. I.Iaar indien het dit niet doet, is het moeiljjk. te geloven in een nuttige rol van een onderhandelend lichaam", aldus Dulles. Hij zei verder: „Als deze zaak niet kan worden opgelost, zal heel het systeem van vrede en gerechtigheid, dat verondersteld wordt door het handvest der V. N. te zijn gevestigd, ondermijnd zijn". De Egyptische minister van buiten landse zaken had maandag aan de Vei ligheidsraad de oprichting van een onderhandelingscommissie aangeraden, waarin zes of acht landen zitting zouden hebben. In verband hiermede herinnerde Dul les eraan, dat Sjepilof had gezegd: .,Het belangrijkste vereiste is, dat de commis sie zo is samengesteld, dat een overwicht van stemmen op een bepaald punt niet kan voorkomen". Dulles voegde eraan toe. dat Sjepilof blijkbaar gelooft, dat het ,een ongelukkige omstandigheid is, dat achttien landen, die meer dan 90 procent van het verkeer door het Suezkanaal ver tegenwoordigen en waarvan de belangen als gebruiker uiteenlopen, het over een oplossing eens kunnen zijn". ,,Nog maar zelden, zo al ooit, heeft men op dergelijke schaal pogingen in het werk gesteld om tót een vreedzame oplossing van een zo gevaarlijk vraagstuk te ge raken", aldus Diilles, die, sprekend over het onderwerp „soevereiniteit" betoogde, dat het kanaal door gebied loopt dat nu Egyptisch is en dus in deze zin zelf ook Egyptisch is. „Maar het kanaal is niet, en ook nooit geweest, een binnenlandse aangelegenheid van Egypte, waarmee Egypte kan doen wat het wil. Het Suez kanaal is al van de dag van zijn open stelling af een internationale waterweg, bestemd voor de vrije doorvaart van schepen aller landen. Als er rechtvaar- dgheid was. zou de exploitatie van het kanaal gescheiden moeten zijn van de politiek van elke staat." Het debat was gisteren geopend door de Joegoslavische minister van buiten landse zaken Koca Popovic, die de Brits- Franse resolutie (een aanbeveling van het voorstel der achttien landen tot inter, nationalisering van het Suezkanaal) ver wierp. omdat zij naar zijn mening het feit negeerde, dat dat voorstel voor het meest rechtstreeks erbij betrokken land Egypte reeds onaanvaardbaar was gebleken. Popovic sprak de hoop uit, dat de resultaten van het debat een stem ming over de resolutie overbodig zouden maken. Popovic steunde de eergisteren door de Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, gedane suggestie, dat de betrokken partijen zou den trachten, de verschillende vraagtuk- ken, die met het Suezkanaal verband houden, op te lossen door middel van verdragen. Juist voor de opening van het debat, gisteren maakte de Britse minister van buitenlandse zaken. Selwyn Lloyd, een vriendschappelijk gebaar tegenover zijn Egyptische ambtgenoot Fawzi. Met uitgestoken hand liep Eloyd op Fawzi, die in een hoek van de zaal stond, toe. De twee staatslieden schudden elkaar warm de hand. Gisteren is in New York de Indiase mi. nister zonder portefeuille, Krishna Me- non, aangekomen om besprekingen te voeren over de Suezcrisis, ofschoon India geen lid is van de Veiligheidsraad. Er werd verwacht dat Menon spoedig een bespreking zou hebben met Selwyn Lloyd en misschien ook met de Sovjet minister Sjepilov. Het Tweede-Kamerlid de heer Van de Wetering heeft van de minister van ver keer en waterstaat de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Heeft de minister bij zijn besluit om van af 8 oktober de beursdwang voor enkele belangrijke schippersbeurzen tijde lijk op te heffen overwogen, dat hiermede het principe van de evenredige vracht verdeling in de binnenlandse wilde vaart gedeeltelijk wordt prijsgegeven en zo doende de weg kan worden geopend om de terugkeer te bevorderen van de onsociale toestand, waarin .de schippers vóór de invoering der evenredige vracht verdeling zich bevonden? Meent de minister werkelijk, dat door deze maatregel er belangrijk meer ton nage aan de markt zal komen, tenzij de verladers de nu vrije vrachtprijzen zodanig omhoog stuwen, dat deze de toets der vergelijking met de internationale vrachtprijzen kunnen doorstaan, in welk geval de prijspolitiek der regering wordt doorbroken? Kan de minister: niet het kwaad der beursmoeilijkheden in de wortel aantas ten door zodanige herziening der al te lage vervoerstarieven te bewerken, dat het beginsel van de vervoerszekerheid van de zijde der schippersorganisaties ter hand kan worden genomen? Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat de verantwoordelijke schip persorganisaties niet alleen deze maat regel betreuren, doch tevens de verant woordelijkheid voor de juiste uitvoering van de genomen maatregel niet kunnen aanvaarden? Kan de minister mededelen waarom, ondanks de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat uitsluitend door de te lage binnenlandse tarieven niet be langrijk meer tonnage aan de markt zal komefi en ondanks de ernstige en ge motiveerde bezwaren de schippersorga nisaties, toch aan de wensen der verladers eenzijdig is tegemoet gekomen? Kan de minister de verzekering geven, dat de genomen maatregel op 15 januari 1957 zal .worden ingetrokken?.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1