Utrechts klein-seminarie vijftij jaar „seculier" „British India" een eeuw lang over de zeven wereldzeeën Feest op aartsbisschoppelijk klein-seminarie Olympische droom van Malm wordt toch realiteit Gerechten in overvloed maar tolken tekort FEMINA" BOEKTE 70.000ste Het „InstitutNéerlandais" belangrijke culturele aanwinst voor Parijs Problemen van de seminarie-opvoeding Al 35 jaar achter oude naaimachine Een Schot begon met een postdienst je Nedlloyd klopte Povac W onderkinderen" Oude vrienden bijeen op viering 50-jarig bestaan Piet van Steenvoorden moet thuis blijven Jaap de Jong zwom nationaal record Motorsport-kalender Van havermout tot halhoe.fi tfi Melbourne WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 PAGINA i Herdenkingsbijeenkomst Geest en karakter van de seculiere geestelijkheid HOUTSTOUWER HOORDE ANDERHALF JAAR TEGEN ZICH EISEN DOKTER CHR. MOL ere burger VAN ETTEN-LEUR EERVOL ONTSLAG AAN SCHOUT-BIJ-NACHT GOSLINGS Nog meer prijzen OPSTANDIGE AMBONNEES ZOCHT HET IN SCHELD WOORDEN Vier maanden gevangenisstraf geëist DANK VAN DE GELUKKIGE VADER Inbraak in kraamkliniek Onderzoek naar Zwitserse klacht betreffende narcissen- export VERZOEK VAN BLOEMISTEN PATROONS BIJ PRODUKT- SCHAP KON NIET WORDEN INGEWILLIGD BOERDERIJ MET HULP VAN NOTARIS TE DUUR VERKOCHT Goede zet van typografen KANKERBESTRIJDING VAART WEL BIJ...STAKING LUCHTVERKEER AMSTERDAM-BOEKAREST VERPLEEGSTERSREUNIE IN DEN BOSCH NEDERLANDSE JEUGD VOOR DUEL IN TURNHOUT Teeters voor niets Prinses Irene een der eerste .De atleten TT in Assen op 29 juni loges INDIëR LIEP 100 METER IN WERELDTIJD Een taart voor de jarige deelnemers (Van onze verslaggever) 1 op hardhandige wijze de kwestie van roe. APELDOORN, dinsdag, i ping in het geding te brengen als men Met een pontificale H. Mis, opgedragen geen snelle verbetering ziet. in de feestelijk versierde kapel, begonnen vanmorgen de feestelijkheden op het aartsbisschoppelijk klein-seminarie te Apeldoorn ter herdenking van het feit, dat gedurende 50 jaar de geestelijkheid van het bisdom zelf de opleiding in han den heeft. De aartsbisschop werd geas sisteerd door de president van het semi narie, mgr. dr. A. C. Ramselaar, als pres byter assistens. mgr. C. Oostveen, pastoor te Apeldoorn en mgr. H. Vroom, leraar van het seminarie als troondiakens. ter wijl als diaken en subdiaken assisteerden r®sP. de zeereerw. heren J. van Renswou. de prefect, en L. Kolks. econoom. Uit alle delen van het aartsdisdom wa ren geestelijken naar Apeldoorn gekomen om het jubileum mee te vieren. Tot hen behoorden de bisschop van Groningen, mgr P. A. Nierman en de provinciaal der Jezuieten pater Kolfschoten. Verder Za gen wij o.a. dr. Van Buytenen, inspecteur van de gymnasia en de burgemeester van Apeldoorn, mr. J. A. L. des Tombe. Na de kerkelijke plechtigheid hebben <je leerlingen van het seminarie de beide bisschoppen enthousiast op het bordes begroet, waarbij met vendels werd ge zwaaid en zwaarddansen zijn uitgevoerd. Jan Groote-Sehaarsberg. president van de studentenvereniging sprak mgr. Al- frink en mgr. Nierman toe. Hij beloofde namens de gehele studentengemeenschap voor de bisschoppen te zullen bidden, waarbij speciaal gedacht werd aan de moeilijkheden van het bisdom Groningen. Met een luid „hoeda" werd de medede ling van mgr. Alfrink, dat er een halve dag vrij werd gegeven, begroet. De stu denten zongen daarna nog een feestlied. In de aula werd een plechtige herden kingsbijeenkomst gehouden, die geopend werd door mgr. Ramselaar. Nadat de studenten het „Jubilate Deo'' van Handel gezongen hadden, hield prof. dr. P. J- A. Calon uit Nijmegen een rede over proble men, waarvoor de seminarie-opvoeding zich' gesteld ziet. De opleiding tot een waarlijk priesterlijk bestaan, aldus prof- Calon, is geen kwestie van een korte tijd maar vergt een lange duur en geleide lijkheid. Bovendien, wil Zij doeltreffend zijn. dan dient men de mens te vormen in een periode, waarin bij bij uitstek daarvoor gevoelig is en nog over vol doende psychologische plasticiteit be schikt. Evenals dat voor andere beroe pen. in welker uitoefening een appel op de hogere potenties van de mensen be sloten ligt het geval is, wordt ook voor de priesteropleiding de gevoelige en soe pele periode gevormd door de jaren der jeugd, met name vanaf ongeveer 12 jaar. Het is van ontwikkelings-psychologisch standpunt gezien geenzins bevreemdend, dat juist in deze jaren het seminarie niet alleen kweekplaats wil zijn van priester roepingen, maar deze ook op bun zuiver heid en hechtheid wil beoordelen en be proeven. ze wil beschutten en begunsti gen en ze in de loop der jaren ook tot volle wasdom wil brengen. Dat ln een dergelijke ontwikkeling kri tieke momenten kunnen optreden, waarin al het vroeger verworvene verloren lijkt, terwijl het nieuwe nog niet of slechts in karikaturale vormen aanwezig is, is van. zelfsprekend. Spreker wees op een probleem, dat be trekking heeft op de gymnasiale opvoe ding op christelijke scholen in het alge meen, dat zich bijzonder toespitst op het seminarie- een probleem, dat zich in deze jaren begint te vormen en in de latere jaren steeds nijpender zal worden. Het is namelijk de tweespalt tussen het huma nisme en de christelijke eisen van zelf verloochening. Naast het gevaar voor de ontwikkeling, dat ontstaat door een te exclusief of prematuur grijpen naar de hoogste motieven bestaat bet gevaar van een niet uitrijpende zelfstandigheid. Be langrijk noemde prof. Calon de gelijkstel ling met de gymnasiale opleiding, waar door in principe de mogelijkheid wordt vergemakkelijkt om over te schakelen op een andere toekomst- Men kan zich afvragen of er niet meer souplesse in de dagindeling betracht kan worden, waardoor het mogelijk wordt, dat de jeugdige, naarmate hij ouder wordt, meer zijn eigen werkzaamheden regelt. Bij gedragsfouten moet men geduld op brengen en er zich voor hoeden direct en Prof. Calon weidde vervolgens uit over de opvoeding van de oudere studenten. Een louter collectieve leiding zal hier weinig bevredigend zijn voor een gave persoonlijkheidsontplooiing. Een integraal onderdeel der vorming ligt in de handen van het huiselijk milieu. Men mag de jongen niet op een uitzonderlijke wijze be handelen- Men moet vooral niet een -,an- ders dan andere jongens" accentue ren. In deze tijd moet een normaal contact mogeljjk zijn. nie( alleen met andere jon gens maar evenzeer met meisjes. Gezin en seminarie moeten samenwerken, ouders en ^eminarie-opvoeders zullen hun ge dachten moeten uitwisselen en de een «*J de ander moeten aanvullen en mogelijk zelfs corrigeren- Beiden zullen een 0Pe"- heid moeten opbrengen een openheid voor een zo volledig mogelijke persoon lijkheidsontplooiing en voor de realise- ring vart het priesterlijk levensideaal Het studentenkoor zong vervolgens een fragment uit de ode La Maison Fermée, van Paul Claudel, gecomponeerd door A Ponten Jr. Mgr. Alfrink bracht in zijn toespraak allereerst een woord van dank_ en hulde aan de sociëteit der paters Jezuïeten, „die bijna honderd jaar lang vaak in zeer moeilijke omstandigheden" voor de Hol landse zending en voor het aartsbisdom Utrecht zoveel priesters heeft opgeleid en die het mede daardoor mogelijk heeft ge maakt, dat men de leiding van de clerus in eigen handen heeft kunnen nemen. De aartsbisschop ging dan in op het be lang van een volledig diocesaan seminarie volgens de normen zoals in de Codex vastgelegd waar de seculiere clerus in staat is zijn eigen clerus op te voeden in eigen geest en karakter, zoals ieder ordes instituut een eigen geest en karakter heeft. De eigen geest en karakter van de seculiere geestelijkheid ontleedde spreker in: een eigen spiritualiteit, een eigen le vensstijl en een eigen esprit de corps, „De spiritualiteit van de seculiere clerus, zo zeide mgr Alfrink, zal altijd moeten be staan in een apostolische dienstbaarheid aan de Kerk, zoals iedere priester d?e zal moeten bezitten, maar dan gewoonlijk gericht op de directe zielzorg voor de gelovigen, voor wier zielenheil hij de to- tale, zij het niet exclusieve verantwoor ding draagt en in een speciale binding aan diocees en bisschop. De bisschop vervolg de met te stellen, dat de wereldpriester een eigen levensstijl moet hebben. „Hij kan niet leven als een kloosterling. Maar ergens zul Ier. de drie Evangelische Raden ook in zijr. leven geïntegreerd moeten worden". In dit verband zeide hij nog, dat de opleiding van jongs af aan gericht moet zijn op zelfstandig denken en zelf standig handelen, gericht op doen in vrij heid zonder de steun van de groep of van de permanente aanwezigheid van de over heid. Aangaande de eigen esprit de corps zei de de aartsbisschop, dat mede onder de in vloed van de vorming op het seminarie de clerus van ieder diocees een eigen team vormt met eigen gezicht en eigen sfeer. „Maar afgezien van deze bisdommelijke eigenaardigheden heeft het zijn grote waarde, dat de clerus van een diocees zich verbonden voelt in één groot verband. Het is de speciale juridische en affectieve binding van de wereldpriester met het diocees en zijn bisschop, die de grond slag vormt voor deze esprit de corps". Terwijl hij nog in de proeftijd van een vorige veroordeling liep, forceerde de 27- jarige houtstouwer C. L. G. uit Rotter dam op 3 juli van dit jaar de deur van een woning in de Herman Robberstraat en verschafte hij zich toegang tot de zolder van het pand. Juist toen hij daar aan het rondsnuffelen was, verscheen de vrouw des huizes. De man werd aange houden en dinsdag had hen zich voor de rechtbank te verantwoorden; niet alleen voor deze poging tot inbraak maar ook voor een tweetal diefstallen die hij in mei j.l in de Witte de Withstraat tou hebben gepleegd. Hoewel verdachte tijdens de verhoren door de politie hardnekkig ontkende ook maar iets van de diefstallen af te weten, gaf hij later en ook nu voor de rech ters toe uit huizen in de Witte de With straat een zilveren damesring, oorbellen, elektrisch scheerapparaat en een ponjaard te hebben weggenomen. Een voorwaardelijke veroordeling vond de officier van justitie hier niet op haar plaats, want bij eerder voorgekomen zaken verdachte was reeds achtmaal veroor deeld was van de preventieve werking, die van een dergelijk vonnis geacht wordt uit te gaan, niets terecht gekomen Hij vroeg een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek. De rechtbank zal op 23 oktober uit spraak doen. (Van onze correspondent) De bekende promotor van het Wit-Gele Kruis in ons land dokter Chr. Mol uit Etten, is benoemd tot eerste Ereburger van zijn gemeente. In een speciale raads zitting roemde burgemeester Godwaldt zijn kwaliteiten als arts, kamerlid en huisvader. In de huiselijke kring werd toen met een het afscheid gevierd van dokter Ruud Moi jr. die met zijn echtgenote maandag naar Oost-Afrika (Tanganyika) .vertrok, waar voor de eerw. zusters Francisca nessen uit Breda een ziekenhuis wordt gebouwd en baanbrekend werk is te ver richten op hygiënisch en maatschappelijk gebied. Bij K.B. is met ingang van 1 november 1956 aan de schout-bij-nacht L. J. Gos lings op zijn daartoe gedaan verzoek eer vol ontslag uit de zeedienst verleend ter zake van langdurige dienst, onder dank betuiging voor de vele goede en lang durige diensten, door hem aan den lande bewezen. Het was een totaal verbijsterde me vrouw VV. Maan Voogd Bergwerf-Blok uit de Witte van Haamstedestraat 7b, Rotterdam, die gistermorgen met vriende lijke gezichten, gele chrysanten en inter viewende journalisten naar het podium van „Femina". de Rotterdamse consu mentenbeurs werd geleid. Terwijl de klokken twaalf sloegen werd haar mede gedeeld, dat ze de 70.000ste bezoekster was en haar een elektrische naaimachine zou worden aangeboden. „Ik heb alle negen Femina's bezocht," zei de gelukkige dame, „en ik heb nooit een prijsje gekregen. En nu zo'n groot ding. Hoe kan dat nou?" De heer C. van der Linden, de Femina- voorzitter, vertelde, dat er nog meer ge lukkigen zullen volgen. De 80.000ste krijgt een bontmantel en de 85.000ste een radio. Mevrouw Maan Voogd Bergwerf ver telde ons, dat ze al 35 jaar een naaima chine heeft, waar ze ijverig gebruik van maakt. „Ik heb nooit naaien geleerd, maar ik maak alles zelf", zeide zij. Haar gezin bestaat uit het echtpaar en drie kinderen, waarvan eT nu een getrouwd en een verloofd is. Mogelijkheden genoeg om er de nieuwe machine voor te gebrui. ken. Het was een tikje sneu voor de Delft- se vriendin van de winnares, mevrouw v. Velzen die de 69.999ste was, maar ze gunde haar metgezel haar aanwinst van harte: Het is dit jaar een eeuw geleden, dat William Mackinnon, een in India geves tigd Schots zakenman, van het goever- nement toestemming kreeg om eens in de veertien dagen een mailschip te la ten varen tussen Calcutta en Rangoon. Uit deze postdienst is in de loop van de honderd jaar een maatschappij ge groeid met een dicht net van lijnen over Birma. China, Malakka- Australië, India en Afrika. Uit dit initiatief van de zakelijke Schot groeide „The British India Steam Navigation". Links de gelukkige winnares met bloemen en elektrische naaimachine Rechts de Delftse vriendin die één nummertje te laag was en tussen de dames de Femina-voorzitter C. van der Linden. Vanavond sluit de „Femina" en het bestuur meent, bij de sluiting wel de 90.000ste bezoekster of bezoeker te kun nen boeken. Vorig jaar was men tot de 75.000ste gekomen. „En volgend jaar, als we de tiende houden, zal die extra groots worden op gezet. Dan komen we wel over de 100.000", vertrouwde de heer v. d- Linden ons toe. Een gevangenisstraf van vier maanden met bevel tot onmiddellijke gevangen neming heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar geëist tegen de Ambonnees J. L„ die verblijf houdt in het afzonderingskamp Oude Zeug in de Wieringermeer. Deze L. is een van de leidende figuren van de minderheidspartij van de Ambonnezen (P.N.M.S.) in Neder land. Hij had een opperwachtmeester van de rijkspolitie de woorden „smeerlap met je vieze regering" naar het hoofd geslin gerd. Er waren in het kamp moeilijkheden gerezen over de kolenvoorziening. L. was de toegang tot de keuken ontzegd en was in conflict gekomen met een wachtmees ter der rijkspolitie. Toen daarop verster king van de politie op het terrein werd aangevoerd, uitte hij zijn beledigingen aan het gezag. De verdachte was niet verschenen. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den met aftrek gerekwireerd tegen de 26-jarige bankwerker J. S. uit Rijswijk, die in de nacht van 30 op 31 juli j.l. had ingebroken in een kraamkliniek in Scheveningen en er een geldkistje met 3100 had weggenomen. De man had de tijd gehad om er de situatie te bekijken, want zijn vrouw was er opgenomen. Toen zijn tweede kind was geboren ging S. de rekening betalen. Hij keek, waar het geld werd opgeborgen en brak de nacht erop in. Het grootste deel van het gestolen geld werd teruggevon den in de leuningen van stoelen bij de verdachte thuis. Hij had 400 gebruikt om schulden te betalen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. (Van onze Haagse redactie) Het Produktschap voor Siergewassen zal de klacht van de Nigros-Genossen- schaftsbund te Zürich betreffende de nar- cissenexport nader onderzoeken. In deze klacht werd het onjuist geacht, dat Ne derland de export naar Zwitserland van narcissen belast met een bedrag van 3,50 per 100 stuks, terwijl de Duitse bloemen- importeurs niets betalen. Deze belasting is bedoeld om de Zwitserse bloemenkwe- kers te beschermen. De Zwitserse Genos- senschaftsbund acht deze exportbelasting discriminerend ten opzichte van de Zwit serse consument. De Zwitserse bond vraagt om te bevorderen, dat in het ko mende narcissenseizoen deze onjuiste be lasting op narcissen en andere snijbloe men wordt afgeschaft. In een brief aan het produktschap dreigde de Zwitserse bond, dat hij bij een ongustig antwoord genoodzaakt zou zijn grote contracten af te sluiten met bloemenexporteurs op het eiland Guernsey. Tijdens de gistermiddag gehouden ver gadering van het Produktschap voor Siergewassen werd o.m. een schrijven be handeld van de Bloemisten-patroonsver eniging voor Den Haag en omstreken. Deze vereniging had het produktschap verzocht een enquête in te stellen onder de Haagse bloemenwinkeliers om zodoen de te kunnen nagaan .of er behoefte be staat aan een verplichte sluitingsmiddag, b.v. op woensdag. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen is echter van mening dat het aan dit verzoek geen gevolg kan geven, omdat het buiten zijin competentie valt. Een dergelijke enquête dient door de Kamer van Koophandel te geschieden, aldus het oordeel van het bestuur van het Produktschap. (Van onze tafeltennismedewerker). Na de bescheiden prelude van vorige week, waarin het debuterende Carbon met 52 Wibo praktisch op de knieën had, toen de wedstrijd gestaakt moest worden, is de strijd in de hoofdklasse van de tafeltenniscompetitie in het voor bije weekeinde in volle omvang ontbrand. En dit eerste treffen gaf reeds een vrij aardige aftekening van de onderlinge krachtverhoudingen. Grote verrassingen kwamen dan ook niet voor. Landskampioen Sparta demonstreerde onmiddellijk haar aspiraties inzake een hernieuwing van de titel. Het bezoekende Batswingers kon met een stevige neder laag Den Haag weer opzoeken. De Am sterdammers waren zo gul Batswingers in het dubbelspel de eer te laten redden. Moeilijker had de andere finalist van vorig jaar, Nedlloyd, het. Tegenstander Povac, vorig jaar op de streep door Sparta geklopt,, viel echter iets tegen. Vooral van Weel was meer verwacht dan de ene, be scheiden overwinning op Oudt; deze werd ook geklopt door Gompelman en Peere boom moest het hoofd buigen voor Grij- zenhout. Bij Nedlloyd was de jeugdig» Schoofs ongenaakbaar. Het zuidelijke duel tussen Luck Raek en PSV eindigde, zoals verwacht, ln het voordeel van de Weertenaren, hoewel Schep een puike prestatie leverde door behalve Posno ook Coumans te kloppen. Wifra bezit niet meer de sterke formatie van vorig jaar. De bescheiden zege op het debuterende Smash kan dan ook niet als een wapenfeit van de eerst» orde aan gemerkt worden. Het Amsterdamse clubduel tussen Sparta 2 en Sparta 3 eindigde, ook al omdat Cogh niet van de partij was, in een duidelijke nederlaag voor laatstgenoemd team. Het meest opmerkelijke van de strijd in Hilversum tussen Quick en Scylla was het volkomen falen van Van Zoelen. De grote overwinning van Quick Is hiermee vrijwel verklaard. Slechts v. d. Voort scoorde voor de Leidenaars tegen Van Ham en eerst het dubbelspel bracht nog een tweede Leids tegenpunt in het laatje. Broers en Fiedler brachten samen zes pun ten op het scoringsbord, genoeg om VTV in Venlo over Blue Stars te doen zege vieren. De uitslagen lulden: Hoofdklasse A. Sparta—Batswingers 9-1, Blue Stars—VTV 4—6, Luck Raek—PSV 73 Hoofdklasse B: Wifra—Smash 6—4, 37, QuickScylla 82. Sparta 2—Sparta 3 8—2, Povac—Nedlloyd (Van onze Utrechtse redacteur) Ter gelegenheid van het elfjarig bestaan van het Haagse Instituut voor Volksont wikkeling is gisteravond in het Gebouw voor K. en W. een opvoering gegeven door het Nationaal Toneel van België van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen. Opgevoerd werd „La Plume" (Nederlandse titel: „Wonderkinderen"), satyrisch blijspel van P- Barillet en J. P. Grediy onder regie van Ediward Deleu. Gustave Lesiere, de ernstige en geleerde Atheneumleraar, die geen uitgever vindt voor zijn romans, raakt geheel van streek, wanneer blijkt, dat zijn dochter Minouche die moeite heeft om door haar examens te komen, buiten zijn weten een soort existentialistische roman heeft geschre ven, die zowaar wordt bekroond met een litteraire prijs. Deze gebeurtenis brengt da hele familie Lesiere in rep en roer en de ontknoping wordt een nóg grotere verras, sing voor de ontdane professor en voor de bezoekers, althans volgens het program. Al geloven we niet, dat dit laatste zo'n vaart heeft gelopen hijzonder verras send was de ontknoping niet —vóór het zover kwam, was er menig geslaagd mo ment en menige aardige verwikkeling uit de dialoog tot ons gekomen, die ruim ver goedden dat de slotscène een tikje te wensen liet. Dank zij het pittige spel van de min if imeer sukkelige pater familias (Robert Marcel), zijn vrijgevochten dochter (Kitty van de Pool), het guitige jongske Edmond- zijn zoon (Br. Schevernels als gastje), Ger- maine Loosveldt, die als oma een bezadig de moederrol speelt tot ze het tenslotte ook te pakken kreeg, de energieke uitgever Delalande, door Jan Cammens uitstekend vertolkt, de vrij stuntelige persfotograaf van Frangois Bernard en van het kittige dienstmeisje van Fanny Winkeler. Voor zover we de tekst konden volgen (wanneer krijgt het Gebouw een geluids installatie voor toneelvoorstellingen?), moest de moderne jeugd, die zich flink weerde op haar manier, er aan geloven- De uitverkochte zaal liét zich niet on betuigd- Aan het slot werden bloemstuk ken opgedragen. Vertegenwoordigers van de Belgische ambassade en van ons ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, woonden de avond bij. L.H. In de geest van echte broederschap en grote verbondenheid die de Utrechtse cler- gé kenmerkt, hebben talrijke pastoors en kapelaans met hun aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink. het feit herdacht, dat vijftig jaar geleden het klein-seminarie, nu gehuis vest in een fraai en modern gebouw te Apeldoorn, door de eigen seculiere geeste. lijkheid van de paters Jezuïeten werd over genomen. In vreugde en dankbaarheid, want bij al het goede en vertrouwde van het „baas zijn in eigen huis" met een op leiding, die geheel past bij de vorating tot wereldgeestelijke shoe geestig zinspeelde de aartsbisschop erop» toen hij opmerkte, dat een Kapucijn zich toch moeilijk laat opvoeden door een Redemptorist enz. hebben de ex-seminaristen, die de over gang in Culemburg meemaakten, toch niet de goede lessen der Paters Jezuïeten ver geten. De aanwezigheid van de Provinciaal van de Jezuïeten, pater Kolfschoten S.J., was ook het bewijs van de goede verstandhou ding, die is blijven bestaan, hetgeen nog meer hierdoor wordt gedemonstreerd, waarop pater Kolfschoten wees, dat de Jezuïeten op het seminarie nog retraites en recollecties geven. Zo beroerd hebben zij het dus niet gedaan. Het moge een beetje oneerbiedig klinken tegenover zoveel eerbiedwaardigheid, die hier verzameld was, waarhij paars wemei. de tussen veel zwarL maar het tekent de sfeer, als wij zeggen, dat dit seminarie-feest met een jongensachtige blijheid is gevierd- Vele oude vrienden klasgenoten vaak zagen elkaar na jaren terug, oud-leraren van Culemborg herinnerden zich wat zij te stellen hadden met hen, die nu pastoor zijn. De herinneringen zijn vooral rijk ge weest van pastoor dr. G. van IJsselmulden uit Twello, de enige nog in leven zijnde leraar uit de beginperiode van het „semi narie in eigen beheer". Aan de feestdis is menig hartelijk en joviaal woord gesproken. Allereerst door mgr. Alfrink, die opnieuw van grote dank baarheid gewaagde, door mgr. P. Nierman, die schertsenderwijze zei nu toch ernstig te (Van onze correspondent) De Zwolse rechtbank veroordeelde de 55-jarige notaris mr, J. J. H. uit Gene- muiden tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk en vijfhonderd gulden boete wegens valsheid in geschrifte. In de akte over de verkoop van een boerenerve vermeldde veroordeelde als verkoopsom 65 000 hoewel de prijs in werkelijkheid 90.000 was. Het Prijzenbureau had dit bedrac niet goedgekeurd, waarop de no taris een constructie maakte die via ver meende pacht en afkoop van deze pacht toch het gewenste bedrag opleverde. denken aan een eigen seminarie, na het geen hij hierover van de aartsbisschop ln diens rede over „vorming in eigen geest' gehoord had door pastoor W. van Albach, een oud-leraar, die menig priester van het aartsbisdom in de eerste grammatische re. gels van het Latijn heeft wegwijs gemaakt en door de Deken van Utrecht, mgr. A. Wiegerink, die namens de clerus een som gelds voor de vernieuwing van het orgel in de kapel aanbood. Veel vreugde hebben de gasten tenslotte beleefd aan de opvoering van „De kleine Prins" van Antoine de Saint-Exupéry. een fijnzinnig sprookje voor grote mensen, dat met heel veel gevoel voor begrip door leer tingen van het seminarie gespeeld werd. Het comité, dat de actie der typografen in de hoofdstad, enkele weken geleden, heeft geleid en voor de kosten daarvan gelden had ingezameld, heeft thans het batig saldo op de rekening van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding gestort. Te Boekarest zijn onderhandelingen ge voerd tussen de Roemeense luchtvaart maatschappij en de K.L.M. Men is daarbij tot principiële overeenstemming gekomen over het tot stand brengen van een di recte luchtverbinding tussen Amsterdam en Boekarest. Wanneer het vliegveld te Boekarest gereed gemaakt is voor de lan ding van grote intercontinentale vlieg tuigen, zal het luchtverkeer tussen Am sterdam en Boekarest een aanvang nemen. Ook in de haven van Rotterdam zijn sinds de eerste wereldoorlog de sche pen van de B. Seen vreemde verschij ningen. Vanuit de Waalhaven vertrek ken geregeld schepen van deze maat schappij met bestemming India. Thans, in dit jubileumjaar, beschikt de B. I. over een vloot van 61 schepen met een totale tonnenmaat van 442.088 ton en men heeft nog tien grote schepen in aan bouw- De British India vervoert per jaar miljoen ton goederen en gemiddeld 300 000 passagiers. In de plaatsen, waar de grote kantoren gevestigd zijn, zoals in Londen en Cal cutta, zal tijdens de grote banketten, die dit eeuwfeest gaan opluisteren, menige herinnering worden opgehaald. Al heel snel wist Mackinnon zijn post- dienstje uit te breiden tot een intensieve kustvaart. Hij ging met zijn sche,pen naar plaatsen, die nog nooit een boot voor de kust hadden gezien en uit die periode stammen wel de mooiste verhalen. Langs de kust van India werden de boten var. Mackiqnon al gauw .-Parapluie-schepen'' genoemd. Als een plaatselijke zakenman wat te vervoeren had, ging hij op het strand staan met 'n gekleurd regenscherm bij zich. Kwam het schip in zicht, dan stak hij zijn parapluie de hoogte in en trok aldus de attentie van de kapitein- In Moulmein hadden de schepen de ro mantische naam „Pan-ma-hyne", hetgeen betekent „Voordat de bloemen verwel ken". De Birmanen drukten met dit ge zegde hun verbazing uit over de snelheid van de schepen, die vanuit deze stad va rend, 's avonds het einddoel al bereikten, voordat de frisse bloem, die een meisje 's morgens in haar kapsel had gedaan, verwelkt was- De grootste uitbreiding onderging de B. I. onder leiding van Lord Inchape- die rond 1900 de maatschappij nauw verbond met de „Peninsular Oriental Steam Na vigation". Oorspronkelijk was Ittiman en Zonen agent voor deze Britse maatschappij, na de oorlog zijn dit te Rotterdam Hoyman en Schuurman en „General Steam Trans port". Morgenavond zal in Atlanta de Rotter damse vertegenwoordiging van de B. I. het honderdjarig bestaan van haar maat schappij herdenken. Tot besluit van de viering van het 75- jarig bestaan van het Groot Zieken Gast huis te 's-Hertogenbosch is een reünie gehouden van verpleegsters die in dit ziekenhuis haar opleiding hebben gehad. De dag werd ingezet met een Pieehtige H. Mis. opgedragen door de zeereerw. heer W. Kaal, rector van het ziek Hierna werden de reünisten officieel ont vangen door de directeur van het huis. Dr. v- Wesemaei die allen welkom heette, speciaal zr. Dobbe, een der eerste verpleegsters, die in het Groot Zieken Gasthuis haar opleiding ontvingen, moe der Adéie en zuster Tilman. thans presi- dente der Godshuizen. Ook de voorzitster van de verpleegstersvereniging, zr. M. Deenen heette de ongeveer 240 reunis- ten hartelijk welkom. Na de gemeen schappelijke lunch kregen de reünisten gelegenheid haar oude afdelingen te be zoeken en kennis te nemen van de daar uitgevoerde veranderingen. De dag werd besloten met een goed geslaagde feest- aVDeddank van de reünisten werd door mevrouw Beel-Vermeulen uitgesproken en aan de Eerw. Moeder Overste werd een cadeau onder couvert overhandigd. De Olympische droom van Wereldkampioen Frans Mahn zal tóch in vervulling gaan. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft namelijk een brief aan het Olympisch Comité geschreven, waarin ver zocht werd Mahn alsnog in de Melbourne-pioeg op te nemen. Het Comité heeft naar aanleiding van dit schrijven besloten de Wereldkampioen toch af te vaardigen, maar daarmee komt uiteraard de uitzending van (reserve) Piet van Steenvoorden te vervallen. In het schrijven van de Wielren Unie werd het Olym pisch Comité erop geattendeerd, dat er na de wijzigingen van de amateurvcrklaring door het I.O.C. geen principiële bezwaren meer bestonden tegen de opneming van Mahn in het team. Bovendien heeft de Amsterdamse renner categorisch verklaard, dat hij in geen geval voor 1 juni 1957 naar het professionalisme zal pvergaan en onder geen voorwaarde zal de K.N.W.U. hem ook vóór die datum een prof-licentie uitreiken. Voor de voetbalwedstrijd FRANS MAHN, .wens vervuld. len, die gecombineerd kunnen worden, zo dat men er voordrachten kan houden met filmvoorlichting, terwijl er ook gelegen heid is voor het geven van kamerconcer ten. Verder is er een bijzonder belang wekkende kunsthistorische bibliotheek m gevestigd. (Van onze Parijse correspondent) Nu de Franse regering het „Institut Néerlandais" te Parijs tot „instelling van openbaar nut" heeft verklaard en tussen de ministeries van Buitenlandse zaken en van Onderwijs, Kuhsten en Wetenschap pen in Den Haag overeenstemming werd verkregen over de leiding, kan in de loop van de volgende maand de of ficiële opening van dit Nederlandse cul turele centrum verwacht worden. Het prachtige gebouw aan de rue de Lille, juist tussen het einde van de bou levard Saint Germain en het Palais ®"'ur- bon gelegen was reeds ln gebruik. Doch eerst thans heeft men het bijzonder voor name interieur van het Hotel Turgor la ten bezichtigen. De stad Parijs zal het echtpaar Frits Lugt ongetwijfeld dankbaar ziin vooi de restauratie, welke het heeft ondernomen van dit prachtige patriciërshuis. Door de ze restauratie werd het ook de ideale verblijfplaats voor de belangt bke kunst verzameling. die deze zo bij uitstek kun dige verzamelaars in bruik'een hebben willen geven aan onze cu>ire!e v'rte- genwoordiging in Pariis. Hun initiatief groeide uit tot iets wat men bijna een college zou kunnen noemen. Er zijn za- Een soortgelijk protest van de Ned. Boks Bond werd door het N.O.C. afge wezen. Het ging om het niet inschrijven van de Nederlandse bokskampioen Tee ters, die op eigen gelegenheid naar Mel bourne is gereisd. Nederland zal dus op het Olympisch bokstoernooi geen verte genwoordiger hebben. Voor Teeters is dit een grote teleurstelling, temeer, daar bij zich (samen met Wim de Vreng) zoveel moeite heeft moeten getroosten de stad van de Olympische Spelen te bereiken. Het N.O.C. heeft intussen de volgende dames en heren atleten voor de Spelen ingeschreven: Dames: 100 en 200 meter: Puck van Duyne-Brouwer; hoogspringen: Dinl Ho- bers. Heren: 800 en 1500 meter Franssen (voorwaardelijk); 110 meter horden: Ka merbeek; verspringen: Visser; speerwer pen: Kamerbeek; tienkamp: Kamerbeek. De Nederlandse ploeg voor Melbourne is verder met één lid uitgebrei n het onderdeel kleiduivenschieten van de Olympische schietwedstrijden zal de heer G. Jurgens, in Hamburg woonachtig, uit komen. Het N.O.C.-bestuur heelt een bijeen komst vastgesteld voor de voltallige Ne derlandse ploeg, die aan de Olympische Spelen zal deelnemen. Het is de bedoe ling dat ook alle officials, die de reis naar Melbourne meemaken, aanwezig zijn. De bijeenkomst wordt gehouden op zaterdag 20 oktober in de Dierentuin te Den Haag Aanvang 15.30 uur. jeugdploegen van Belgie en nd welke zaterdag 13 okto^jpriaritiqp A 1 wordt gehouden, is het Nederlandse team alDoer§t Bhls^^zSist)achter: Kraay cross-wedstrijden in 1957 zijn: 5 mei: (DOS) en Los (DFC); midden: Kruyver Grote Prijs van Zwitserland; 19 mei: KFC) Schilder (Volendam) en een nog Grote Prijs van Frankrijk; 9 juni: Grote nader aan te wijzen speler; voor: Kick Prijs van Italië; 7 juli: Grote Prijs van (Amsterdam), Vries (Sparta), Sleven Engeland; 28 juli: Grote Prijs van (VVV) Dekker (Scheveningen) en Jans- Luxemburg; 4 augustus: Grote Prijs van sen (Enschede). i België; 11 augustus: Grote Prijs van Reserves: Hogeman (Ajax), Bruys (Wil- lem ID. De Jong (DOS), Meuken (GVAV) en Brouwer (RCH). Jaap de Jong (LZO), Leeuwarden) is er dinsdagavond in geslaagd het Neder lands record op de 3 x 100 meter wissel slag persoonlijk met een tqd van 3 mm. 57,2 sec. op zijn naam te brengen. Jan Jiskoot (Merwede) was sedert 2 mei van dit jaar met een tijd van 3 min. 5»,7 sec. houder van dit record. De tijden, welke door de drie tijdop nemers tw. H. Dousma, H. van der Hoek en H. Niéuwenhuis werden genoteerd, be droegen respectievelijk 3 min. 57,. sec., 3 min 57,2 sec. en 3 mm. 57,3 sec. De verschillende tussentijden waren: rugslag 1 min. 12 sec., schoolslag 1 min. 34 sec., rije slag 1 min. 11,2 sec. Tijdens het congres van de F I.M. (in ternationale WWuMpm tfWteifillO Parijs is gehouden werd besloten, dat de Wereldkampioenschappen op de weg voor 1957 volgens het oude sytseem zullen worden verreden. De volgende zeven „classic events" zullen voor de Wereld titels meetellen: 26 mei: Grote Prijs van Frgnkrijk. 3 5 7 iuni' T T.-races in Engeland. 29 juni: T.T.-races te Assen (Grote Prijs van Nederland). 7 juli: Grote Prijs van Belgie. 21 juli: Grote Prijs van Duitsland. 8—10 augustus: Grote Prijs van Ulster. 1 september: Grote Prijs van Monza (Italië) Het individueel Europees kampioen- schap motocross zal in 1957 als "wereld- kampioenschap gelden. zullen negen internationale wedstrijiden meetel len, waaronder de Grote Prijs van Neder land, welke op 9 augustus zal worden verreden. Het is "^Lbekend De Motocross des Nations wordt het volgend jaar in EnSeland gehouden en wel op 3! augustus en 1 september. De Internationale Motorzesdaagse is weder- om aan Tsjecho-Slowakije (dat in Gar- misch Partenkirchen de Internationale Trophy won) toegewezen. De zesdaagse van 1957 is vastgesteld van 16 tot 22 sep tember, ditmaal echter niet in Gottwal- dow. Het aantal door de F.I.M. erkende we- reldsnelheidsrecords is van 540 tot 135 teruggebracht. Voorheen waren er 15 klassen met élk 36 records. Per klasse zijn per 1 januari 1957 nog ne'gen records overgelaten. De data voor de internationale moto- Nederland; 18 augustus: Grote Prijs van Zweden; 25 augustus: Grote Prijs van Denemarken. Ook heeft men gelegenheid door aanbouwen in de tuin eenia mers in te richten, die als ho'els heid kunnen dienen, zonder dat er een restaurant aan verbonden 'S- Het iS teressant te vernemen, dat Prinses Iren toen zij enige tijd geleden met enkele vriendinnen in Parijs vertoefde, van de ze logeergelegenheid reeds gebruik heelt kunnen maken. De overeenkomst tussen de beide be trokken ministeries beeft er toe geleid dat de heer Frits Lugt voorzitter van de nieuwe stichting is. terwij! de culturele attaché van de Nederlandse ambassade te Parijs directeur is. Deze taak is thans opgedragen aan de heer Sadi de Gorter die reeds tien jaar pers-attaché in Parij* Is en iets bijzonders van zijn taak neeft weten te n.aken. Tijdens Olympische selectiewedstrijden te Pesjawar (India) heeft de atleet Abdul Khahque de 100 meter gelopen in 10.2 sec Dit betekent een egalisatie van het of ficiële wereldrecord, dat de Amerikaan Jesse Owens in 1936 vestigde en dat daar na door een tiental andere atleten werd geëvenaard. Zoals bekend werd in augustus van dit jaar het Wereldrecord op 10.1 sec. ge bracht. resp door de Amerikanen Willie Williams en Ira Murchison, maar dit record is nog niet officieel erkend. De deelnemers, dietij dens de Olympische Spe len hun verjaardag vie ren, zullen op hun ont bijttafel een ver,jaarstaart vinden, terwijl natuurlijk ook bloemen de tafel zullen versieren. De Au stralische organisatoren hebben zich namelijk als doel gesteld om het de 6000 deelnemers zo pret tig mogelijk te maken en gastvrijheid geldt als het eerste gebod. Bij een van de „gene rale repetities" welke de week-ends in het Olym pisch dorp worden ge houden, werd dan ook aan de gasten het bewijs geleverd, dat alle deel nemers het voedsel kun nen krijgen, dat zij in hun eigen land gewend zijn. Zij konden een hele dag lang van Scandinavische, Amerikaanse, Chinese, Russische en Europese gerechten eten. Van een voudige havermoutpap tot gevulde kalkoen, van garnalenragout tot haaien, vinnensoep, alles werd op tafel gebracht. Wie een dieet wil volgen, kon een keus maken uit 23 verschillende dieetgroe- pen en natuurlijk was ook elk speciaal nationaal gerecht te verkrijgen. „Wij zorgen ervoor, dat iedereen zijn gewone voedsel kan krijgen", ver klaarde brigadier C. M. L. Elliott, die met het onderdak en de verzor ging van de deelnemers belast is. „Want wij weten dat een drastische veran dering in de voeding zo nadelig is voor de vorm van een atleet." Voor de spelen zijn 500 tolken nodig, maar van de kandidaten, die zich hebben aangemeld, bleken er slechts 300 aan de eisen te voldoen. Men zit dus met een tekort en volgens de officials van de spelen ontbreekt de tijd om hierin te voor zien. Aan de Spelen nemen atleten uit ongeveer 70 landen deel en men zal 50 verschillende talen te Melbourne horen spreken. Voor de tolken is dus een zeer belangrijke taak weggelegd, niet alleen tij dens de wedstrijden en in het Olympische dorp, maar ook op het vlieg veld van Melbourne, op de informatiebureaus en bij de congressen van de internationale sportfede raties. Het organisatiecomité had tolken gevraagd die behalve het Engels nog een of meer andere talen volkomen machtig wa ren, waarbij Frans, Spaans Portugees, Fins, Russisch, Eulgaars, Tsjechisch, Zweeds en talen die in de Punjaab en Hindostan gesproken worden. In to taal heeft men rond 300 tolken aangesteld die vol- komen competent zijn, maar dit aantal is niet voldoende. De Russen zullen in elk geval geen klagen hebben want volgens de Australische officials blin ken de Russische tolken nog boven hun collega's uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4