HERMAN TEiRLINCK, WYBERT m De Nederlandse soldaten vochten bijzonder dapper" Veiligheidsraad zal vrijdag de Jordaanse klacht bespreken Katholieke schilderspatroons bespraken hun moeilijkheden Wereldprotestantisme v< FRANS KLAART «P Verdiende bekroning Prijs der Nederlandse Letteren een mondiaal mens met de Niets Veel PHILIPS „Infraphil' Woensdag 17 oktober 1956 PAGINA 3 Bij guur weer w J^jn^t^°5e°nSe Als Uw maag in liebter laaie raakt T> Repertoire van het Nieuw Jeugdtoneel hS^nSevil^m^-an^ van Kamacho" van Pieter Langendijk in TRAKTEMENT HERVORMDE PREDIKANTEN VERHOOGD Elke dag meer dan 200 t.v.-toestellen geplaatst Op iedere 5 Nederlanders een radiotoestel MOTIES UIT AFDELINGEN ST.-BONA VENTURA t Geheim van hun spontane kracht en energie? Syrië stuurt Tsjechische wapens naar Amman Britse steun Studenten kregen 450 kamers in Amsterdam Maar prijzen somtijds opgedreven SCHEIDENDE JAPANSE AMBASSADEUR KREEG GROOTKRUIS MUZIEK-OPDRACHTEN „ST.-LUCAS" VERGADERDE IN ROTTERDAM Kritiek op loonvorming Erelid uit Schiedam I™] PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Plannen van „Het Masker" Theeverbruik in het Noorden het grootst Dames meer melh, mannen meer suiker Provincie Zuid-Holland Uitgifte tweede 4J/4 pet. lening van 5 miljoen DODELIJK ONGEVAL BIJ VELSER TUNNEL Een belangrijk boek voor katholiek en protestant Door dr. Fr. Thijssen NEDERLANDER IN DUITSLAND VERONGELUKT 410 VACATURES BIJ HET LAGER ONDERWIJS JAARVERGADERING A.R.K.O. K.R.O. EN MISSIEZONDAG Het advies volgend van de jury heb ben de ministers van O. K. en W. van België en Nederland besloten de prijs der Nederlandse Letteren voor 1956 toe te kennen aan de Vlaamse auteur Herman Teirlinck. De uitreiking van de prijs, die dit jaar voor het eerst wordt toegekend, zal, zoals gemeld, door H. M. de Koningin geschieden op zaterdag 27 oktober a.s. in de Ridder zaal. De jury aan wier advies het be sluit te danken was bestond uit Mau rice Gilliams, Jan Engelman, Karei Jonckheere, prof. dr. P. Minderaa, Achilles Mussche en prof dr. G. Stui veling. (Advertentie). kunt U verkoudheid voorkomen met Dit is Frans, leerling van de School voor Doofstommen te Rotterdam, tijdens een proefne ming. Hij moet de woorden na zeggen, die een leraar hem voor- i-egt. Op de bovenste foto heeft y zijn gehoorapparaat je uit het genomen. Geen woord kan ;Lans verstaan. Op de middelste het 'H? het apparaatje in Ver °t°r en van e^e f*en woorden Wanat er gemiddeld zeven. lezer?e,er hij nu ook nog mag lip- alles 'onderste foto) kan Frans maal ?l1aze9gen en volgt hij nor hij et. gesprek. Men ziet hoe }n die stadia voelt aan gezicht van Het wil ons voorkomen dat de jury niet veel tijd nodig heeft gehad om tot haar gewichtig advies te komen gewichtig, daar hier voor het eerst een gezamenlijke Belgisch-Nederlandse staatsprijs te ver geven was Immers, wanneer me" ',n alle oprechtheid de Nederlandse en Be'" gische auteurs de revue laat passeren hen waardeert op de betekenis die u voor de literatuur bezitten, de v-erni - wende stimulansen die van hen uitg S de allure waarmee zij in het cultur - ven hun stem verhieven, dan K< haast niet anders of men eindig - Herman Teirlinck te kiezen. t d™cunuuV^ehef7blziggehoudven. als dich- seur.r°t^d"<?hr[Hlèi'der ^kunstacademiedi- kunsten zich adviseren laat hoofdrolspe ler in zijn eigen film en zelfs als presi dent van alle Belgische boogschutters, maar meer nog om de nieuwe vergezich ten die hij in meer dan een dezer activi teiten heeft geopend. Od twee terreinen voora] heeft Teir linck bijzondere verdiensten. De roman kunst en het toneel. Hij was een der eer ste die. naar voren gekomen uit de „Van Nu en Straks" groep het Vlaamse na turalisme de rug toekeerde en daarvoor iets positief nieuws in de plaats stelde Teirlinck beeldt in zijn prozawerk de na tuur niet uit, hij tast naar de raadsels en de geheimen die de natuur omgeven; hij neemt de natuur in zich op en tovert haar om tot een nieuwe, wonderbare wereld, waarin de mensen en hun instincten een vollere betekenis krijgen. Daarin ligt Teirlinck's vernieuwing van het proza. De roep van August vermeijlen om een Europees peil in de Vlaamse let teren heeft hij meer dan beantwoord, tn zijn beste werk ,-Mijnheer Serjans zoon" ..Marie Speermalie" en vooral het gran dioze „Gevecht met de Engel" dat enige iaren geleden het licht zag. toont Teir- linck zich de schrijver van de literatuur van de wereldmens Zo noemde hp zelf in zijn rede bij zijn eredoctoi de Amsterdamse Unive's'te*ereldmens „Een literatuur van de werw in aantocht" mrk'a*' opbouw ervan zijn gelegenheid. •'Aa"„^oen. En ook de taal alle volkeren opsweg staan. Want zal deze droom (p Babel aan de wol hij hangt "letkt zijn vesten in de diepten, ken. maar (Advertentie) van Brandend Maagzuur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op uw tong, of de brand bedaart en ls volko men geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies. én de natuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't overtollig maagzuur neutrali seert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizen den lijders aan Brandend Maagzuur ln ons land en tn de hele wereld o-ver-al in die voor alle volkcnkinderen eendere humane inzieligheid, waar het bewuste zich in het onderbewuste voleindt en waar een nog ongekend, nog ongerept licht een nieuwe schoonheid zal openbaren". Met deze droom tekende Teirlinck zijn zelfportret: een Europese Vlaming, een mondiaal mens. Wat hij in deze enigszins naar mysticisme zwemende woorden be doelde. heeft zijn streven in de literatuur en in zijn toneelactiviteiten bepaald- De experimenten waarmee hij in de ja ren '20 het expressionisme in het Vlaams toneel bracht zijn nauwelijks meer bruik baar. maar het uitganspunt dat hem be zielde toen hij zijn stukken voor de poes jenellenkelder zijn ..Vertraagde film ..De man zonder lijf" .EIckerlijc creeerde is nog altijd hetzelfde en nog steeds een be- langwekkend uitgangspunt. Nog steeds ge- looft Teirlinck dat de Vlamingen een groot dramatisch potentieel bezitten dat stamt uit de Middeleeuwen. Het is bewaard m de poesjenellenkelders en in de rederij kerij. Het kan en moet, zo meent hij, weer worden geactiveerd door teksten die de .Wereldmens" aanspreken. Van daar zijn bewerking van Aeschylus' „Oresteia"- trilogie. die hij heeft uitgesnoeid en ge adopteerd aan het moderne tonee] om de van alle tijdsverbanden verloste mense lijke substantie te vertonen. Teirlinck's schrijverschap valt uiteraard nader Ie specificeren. Men kan zijn werk zien als doordrongen van een geest van verwording en tegelijk van levenskracht, van scepticisme en tegelijk mystieke ver wondering. Men kan zijn taal ontleden, dat prachtig geritmeerde, barokke voor tuig voor wereldwijde fantasieën en ge dachten, Maar wie naar het wezenlijke van Teirlinck speurt, komt terecht bij zijn streven naar de literatuur van de wereld- mens. Het is aanwijsbaar in de superieure ironie van de verfijnde levens-genieter die Mijnheer Ser.jaanzoon heet en in „Het gevecht met de engel", die grootse roman- symfonie, die het Zoniënwoud onsterfe lijk maakte in zijn Aeschylus-bewerking en in zijn expressionistische „El- ckerlyc" Juist om Teirlinck's wereldbur gerschap verdient hij deze eerste geza menlijke internationale prijs van de Bel gische en Nederlandse Ietteren meer dan wie ook van zijn Nederlands schrijvende collega's. Op 25 mei 1940 was de veldtocht van de Duitsers door West-Europa al een heel eind op gang en hadden zjj met de sol daten van Nederland, België, Frankrijk en Engeland kennis gemaakt. Hoe in die dagen hun indrukken omtrent de tegen standers waren schreef Hitler in een brief aan Mussolini, welke is teruggevon den in buitgemaakte officiële Duitse oor logsdocumenten en gisteren in Londen is gepubliceerd. De Nederlandse soldaten kwamen er bij de Fuhrer helemaal niet zo slecht af; „Zjj boden veel krachtiger verzet dan wil aanvankelijk hadden verwacht," zo schreef Hitier. „Vele van hun eenheden vochten zeer dapper. Maar zjj hadden niet de juiste opleiding gehad en misten elke oor logservaring. Zodoende konden zjj in het algemeen worden overwonnen door Duit se troepen welke dikwjjls numeriek zwak ker waren." De Belgen waren ook zo slecht niet; „De Belgische soldaat vocht over het ge heel genomen eveneens zeer dapper. Zijn oorlogservaring moet aanzienlijk hoger worden geschat dan die van de Neder landers In het begin was zijn vasthou dendheid verbazingwekkend, maar zij eaat thans zichtbaar achteruit, nu hij zich realiseert dat zijn taak in wezen is de Engelse terugtocht, als .die al mogelijk is, te dekken." (De strijd in Beige duurde °PTen aanzien2 vande''waarde der Franse troepenschreef Hitlerdat er opmerkeiy ke verschillen vielen te constateren. „Er staan zeer slechte eenheden.. front, zij aan zij met uitstekende verschil in kwaliteit tussen actieve en re serve divisies is zeer sterk. Vele van ae actieve eenheden hebben wanhopig - vochten, doch het moreel van de reserve- troepen is zwak." Wat tenslotte de Britse soldaten betreft. ™?st het Hitler van het hart, dat zij een In biizu6 Ieidi|ng" hadden. oijzijn van de Duitse ambassadeur Nieuw j|«idton^"irgest\VPun"ChtDi bewerkt E— '^be Regle' decors en kostuums- Cruvs Voorbergh. Voorts „Het eigenwijze haas je", een Russisch sprookje van Michail- kov, (regie: Cees Laseur) met versjes van Annie Schmidt, muziek van Ap Bronkhorst. en dansjes van Cruys Voor- hprsh Als derde stuk fungeert »»Van <je vos Reinaart" door Manuel van Loggem. Regie: Erik Vos. Voor het M O. wordt gespeeld „De de regie van Luc Lutz. worden In november zal de premi e uitgebracht van „Het dansende ezeltje van Erik Vos. De generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft met algemene stemmen besloten, de traktementen van de hervormde predikanten te verhogen. De synode nam met 37 tegen 12 stemmen een voorstel aan van de raad voor de predikantstraktementen tot verhoging van de minima der traktementen in de vijf klassen, waarin de predikanten naar de grootte hunner gemeenten, zijn verdeeld- De verhoging zal in de laagste klasse 840 per jaar zijn (van f 4920 tot 5760) en in de hoogste klasse f 1560 (van f 6720 tot 8280). Deze verhoging zal geleidelijk worden Ingevoerd en op 1 januari 1959 volledig zijn. Von Mackensen las Mussolini deze brief hasdop voor en volgens^ het rapport van de ambassadeur lachte hij luid bijxie pas sage over de Engelsen. De brief is opgenomen in een nieuw boekdeel met documenten over de Duitse buitenlandse politiek dat js uitgegeven door de Engelse regering, in samenwer king met de Ver. Staten en Frankrijk, en gisteren is verschenen. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 oktober 1956: 2.205.552 tegen 2.197-479 op 1 september 1956- Op 1 oktober 1956 waren er 537.047 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 535.643 op 1 september 1956. Het aantal geregistreerde televisie ontvangers steeg van 71 153 op 1 september 1956 tot 77.587 op 1 oktober* De afdelingen Tilburg en Gouda van de R.-K- Lerarenvereniging ,St.-Bonaven- tura" hebben moties aangenomen, waar in zij in verband met de berichten, dat de komende salarisverhoging voor hogere ambtenaren niet van toepassing is op de leraren V.H M.O.. adhesie betuigen met de motie van de afdeling Amsterdam en het hoofdbestuur verzoeken er bij de ne gering op aan te blijven dringen, dat zij geen beslissingen neme, die de zeer ern stige nood van het V.H.M O. nog zullen vergroten. Dinsdagavond is bekendgemaakt, dat de Veiligheidsraad vrijdag bijeen zal komen om de Jordaanse klacht over „agressie daden" van Israel in behandeling te ne men. De Jordaanse afgevaardigde Abdoel Moenim Rafai heeft na een onderhoud met secretaris-generaal Hammarskjoeld gezegd, dat Jordanië toepassing van sanc ties tegen Israël zal eisen. Jordanië, dat geen lid van de raad is. kan geen reso lutie indienen. Het zal waarschijnlijk Per- zie verzoeken dit te doen. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles gisteren te Was hington verklaard dat Amerika elk slacht offer van een agressie in Palestina te hulp zal komen. Dulles wilde geen mening uit spreken over het gemelde voornemen van Trak om troepen naar Jordanië te zenden teneinde de toestand in dat land te stabi- üseren. Hij noemde de situatie uiterst moeilijk door de vele verdragen en over eenkomsten. Amerika was niet van nlan daarin een beslissende rol te spelen In aanwezigheid van vertegenwoordi gers van alle studentengroeperingen aan de universiteit van Amsterdam, nl. de Asva-ledenraad. zijn in klinkende munt de prijzen uitgereikt aan de tekenaars der bekroonde cartoons van de prijsvraag, waarmee de Amsterdamse studenten be langstelling vroegen voor bun kamernood. Medegedeeld werd dat als gevolg van de actie 450 kamers ni Amsterdam werden aangeboden, terwijl rriag worden aange nomen, dat ook in andere Nederlandse universiteitssteden deze poging verlich ting van de studentenkamernood heeft te weeg gebracht. Verleden jaar kwamen door het plaat sen van advertenties in Amsterdam slechts 30 kamers voor dit doei beschikbaar. He laas heeft zo werd verklaard- de toege nomen ruchtbaarheid ook geleid tot prijs opdrijving en het stellen van andere bui tensporige voorwaarden. Generaal Ali Abunuwar, commandant van het Jordaanse leger, heeft gezegd dat. de te Amman gestationeerde straal vliegtuigen van de Britse luchtmacht des gevraagd de Jordaanse troepen zullen steunen bij een aanval van de kant van Israël De Iraakse strijdkrachten die in geval van nood ter beschikking staan, zullen dan onder Jordaans bevel komen. Ook een woordvoerder van het Jordaan se ministerie van buitenlandse zaken beeft bevestigd, dat Groot-Brittannië heeft toe gezegd Jordanië te hulp te zullen komen als bet slachtoffer van een agressie zou worden. Op de berichten, dat Irak Jordanië mi litaire steun wenst te verlenen, heeft Sy rië het thans veiliger geacht deze taak niet alleen aan dit land over te laten om een al te grote Iraakse invloed in Jorda nië te voorkomen. De Syrische ambassa deur te Amman heeft thans meegedeeld dat sedert dinsdagnacht zware wapens en uitrusting in Jordanië worden binnen gebracht als „gift van het Syrische volk" aan het „volk van Jordanië". Volgens berichten te Amman bevindt zich onder de Syrische wapens een aan tal Tsjechische tanks, kanonnen, anti tank-wapens en mortieren. Syrië heeft onlangs een wapenovereenkomst met Tsjecho-Slowakije gesloten. H.M. de Koningin heeft dezer dagen de ambassadeur van Japan, de heer S. Oka- moto, in afscheidsgehoor ontvangen De scheidende ambassadeur is door H.M. be noemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau- De minister van O.K. en W. heeft op drachten verleend tot het componeren van een werk voor klarinet of hobo en or kest aan M. Flothuis te Amsterdam. Een werk voor gemengd koor. eventueel met enkele solisten en orkest aan J. Geraedts te Scheveningen. een of meer merken voor koor a cappella aan W. Paap te Utrecht voort een ballet aan J Andries- sen te 's-Gravenhage en een kort stuk voor beiaard aan J. van Dijk te Lekker- kerk. Hoog boven Rotterdam, op het dakter ras van het Groothandelsgebouw, hebben de katholieke schilderspatroons zich gis teren tijdens hun algemene najaarsver gadering beraden over de moeilijkheden die zich in steeds toenemende mate in hun bedrijfstak voordoen. Het was de voorzitter van St.-Lucas. de heer H. A. Kok. die in een uitvoerige openingsrede de problemen preciseerde. Hij gaf allereerst een overzicht van de politieke ontwikkeling in ons land, die volgens spreker de middenstanders met zorg moet vervullen. Vervolgens kri tiseerde hjj de vorm, waarin de regering de laatste loonsverhoging had gepresen teerd. Een gesuggereerde winstuitkering op vrijwillige basis werd uiteindelijk aldus de heer Kok een blijvende ver hoging van de sociale lasten Hij vroeg zich af. waarom de middenstandsvereni gingen zich niet distancjeerden van de door de Stichting van den Arbeid ver leende adviezen, wanneer deze door de middenstand niet te realiseren zijn. Het was voldoende bekend zo meende de voorzitter, dat zowel de werknemers als de werkgevers meer prjjs stellen op een rechtstreekse verhoging van de lonen met doorberekening. Tevens bracht hij onder de aandacht de beunhazerij, die steeds meer in om vang toeneemt. Gezellen knappen in hun vrije tijd karweitjes op, waardoor de werkgever benadeeld wordt. Hij deed een beroep op de gezellenorganisaties om dit. euvel te bestrijden. Vooral wanneer de 40-urige werkweek zou worden inge voerd. kon deze misstand uitgroeien tot een ware ramp. De heer Kok betreurde het, dat de regering de 20 procent subsidie, die in de winter op de uit te voeren werken werd verleend, heeft ingetrokken. Hier. door zouden de patroons gedwongen kunnen worden personeel te ontslaan, waardoor een gedeeltelijke afvloeiing van de gezellen naar andere ambachten in de hand wordt gewerkt. Spreker pleitte verder voor goed vak onderwijs en het deed hem deugd in dit verband te kunnen opmerken, dat er plannen zijn ontworpen voor de bouw van een schildersschool in Boxtel, die reeds de goedkeuring van het betrokken ministerie hebben verkregen. De ochtendvergadering werd besloten met een geestelijk woord van de bonds- adviseur, pater fr Engelbregt O.F.M. Na de lunch werd allereerst de beer Jos. A. van Rest uit Schiedam geïnstal leerd als erelid. De heer Van Rest is we gens een verandering van functie, ge dwongen zjjn actieve aandeel in de orga nisatie op te geven Op deze manier heeft men toch nog kans gezien deze pionitfr aan de bond „vast te nagelen". De heren J. A. J. Ghering uit Tilburg M. A. Rutges uit Bilthoven en M. Videc uit Bussum, die periodiek aftredend wa- (Advertentie) Kou gevat Philips „Infraphil" weg verkoudheid! Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek. spit, verstuikin gen, verwondingen, steenpuisten, winter handen en -voeten Raadpleeg uw dokter. Voor het seizoen 1956-1957 heeft de jon ge toneelgroep „Het Masker" op haar re pertoire genomen „De getemde feeks" van Shakespeare, in de vertaling van Burgersdijk. „De barbier van Sevilla" van De Baumarchais ln de vertaling van Jan Engelman. „Sloep zonder visser" van Alesandro Casona, „Hamlet" van Jean Francois Ducis, vertaald door Ambrosius Justus Zübli. „Als er slechts de levenden waren" van Gabriel Marcel, vertaald door Bets Ranucct-Beckman en „Bona- ventura" van Charlotte Hastings in de vertaling van Froukje de Waard. Als reizend gezelschap treedt „Het Mas ker" voornamelijk op voor o.a. kunst kringen personeelsverenigingen scholen en jeugd- en vakorganisaties. Voor de middelbare scholen heeft men oP het Pro gramma genomen: „Een Florentijns treur spel" van Oscar Wilde, in de vertaling van P. C. Boutens en voor de lagere scho len: „Koning Lijsterbaard" en het Chi nese sprookje „De gouden pantoffel". De groep is voor het komende seizoen als volgt samengesteld: Mteke Lelyveld. Brenda Lindbergh, Ann van der Linden, Kitty Posthumes. Gré Schuring. Rosa Swart, Jack van Doom, Kep van Delft. Paul van Gorcum, Hans Kroessen. Sjef van Leeuwen, Jan Mulder. Wim Wagter en Geert Tijssens. De leiding berust bij Sjef van Leeuwen. Literair medewerker is dr. Harrie Kapteyns en decorontwer per Jules Verschuuren. Als gastregisseurs fungeren Coba Kel- Iing en Jan van der Linden. ren. werden in het hoofdbestuur herko zen Twee causerieën besloten de eerste dag van de vergadering Eerst hield de heer Joh. Weyer. hoofd van het bedrijfschap schildersbedrijf, een inleiding over „wer ken in tarief": een veelomstreden onder werp in de wereld van de schilderspa troons Dp n ouwe directeur van de schil dersschool de heer A J. P. Vriens hield vervolgens een pleidooi voor een andere dan tot nu toP gevolgde leermethode. Hij vond het een bezwaar dat de leerlingen geregeld uit de banken worden gehaald voor het verrichten van praktisch werk. Volgens hem raakten zij hierdoor de ver werkte stof weer voor een groot gedeelte kwijt. Herwij] de heren zich op het dakterras over de vele problemen bogen bezichtig den de dames, die mee naar Rotterdam gekomen waren, de winkelcentra en de bezienswaardigheden van de stad. De dag van vandaag zal geheel gewjjd zijn aan de belangen van de fondsen. In het Noorden van Nederland .is het theeverbruik groter dan in het overige ge deelte van het land. Tot deze conclusie komt de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek in haar onlangs verschenen tweede rap-Dort over het theeverbruik in Neder land. Andere interessante gegevens, die uit het gehouden onderzoek zijn verkregen, zijn o.a. dat ongeveer 80®/» van de Neder landse huisvrouwen altijd suiker in de thee gebruikt terwijl voor de mannen dit dit percentage nog hoger ligt. Dit in te genstelling tot het percentage mannen, dat de voorkeur geeft aan thee met melk. 25®/» van d-sdames gebruikt melk in de thee, voor de mannen ligt dit percentage slechts iets lager. Bij het' ontbijt wordt door 86®/» van de ondervraagden thee gedronken; in het Noorden door 91% „in de loop van de middag" Het merendeel der ondervraag den wist slappere thee dan men zelf ge woonlijk zet. slechts zeer matig te waar deren. h-tgeen onomwonden uit de ant woorden bleek. De provincie Zuid-Holland gaat over tot de uitgifte van 5 miljoen iVt pet. 30- jarige obligation 1956 (tweede lening) in stukken van f 1000 aan toonder tegen de koers van 100 pet. De inschrijving zal openstaan bij R. Mees Zoonen. Piersen Co.. Vlaer Kol. de heren Beels Co.. De Clercq Boon Hartslnck en de heren Heldring Pierson op 24 oktober aanstaande. De coupons vervallen 1 april en 1 oktober. De storting op de toegewezen obligaties moet geschieden op 16 novem ber a.s. Opneming van de lening in de beursnotering en dooreenleverbaarheid met de bij prospectus van 24 augustus j.l. ter inschrijving aangeboden 5 miljoen obligatiën za] worderv aangevraagd. De opbrengst van de lening zal strekken tot dekking van de uitgaven van provinciale werken, inzonderheid het provinciale wegenplan. In de Velsense tunnelbouwput is gister middag een dodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 55-jarlge arbeider W. Doustra uit Beverwijk het slachtoffer werd. Ar beiders waren bezig met het afbranden van de pijpleiding, die gebruikt is voor de bronbemaling van de bouwput en hadden daartoe een stalen driepoot boven het werkobject geplaatst. Op het moment., dat de pijp bijna afgebrand was. is de stelling omgevallen, waarbij D. zo ernstig gewond werd. dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. EEN nieuw boek van grootse allure heeft onze oecumenische biblio theken verrijkt. Aldus zou ik het pas verschenen werk van de hand van pro£. dr. W. H. van de Pol, hoog leraar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen aan de lezers van dit blad willen bekend maken. De titel luidt: „W ereldprotestan- tisme" Al lezende zal men zichzelf los werken uit een bekrompen, particu laristische en een aan plaatselijke omstandigheden gebonden geest. Men komt open te staan voor een wereld beeld, waarbij de eigen kleine nie tigheden tot de ware proporties wor den teruggebracht, zodat er ruimte komt voor een bekommernis om het tragische verschijnsel onder ons christenen in de gehele wereld, dat men pleegt aan te duiden met het -oecumenische vraagstuk!" alP'Affidt ,voor de katholiek evenzeer moet Protestant. Bij voorbaat Tgd dft««middellijk worden ge- tesTantddnbwerekHèn katho,iek èn Pr0' inderdaad zó ^LT" te Iezen' Het is doorsnee katholifk èn^n' dat d° testant, die maar doorsnee Pro" ling heeft voor renliSZms belan"stel" boek kan leze^1donder vattingsvermogen te boven -aatl:|n Voor een katholiek zal hw dit boek te lezen, om eindelijk eeVop te houden over het protestants christen dom „klein" te denken. Voor hem js er nu een gelegenheid geboden om ziin visie over een „verdeeld protestantisme" eeh grondige wijziging te doen onder gaan. Door zijn plaatselijke omgeving gevormd, ziet hij vaak het protestantis me vanwege de „verdeeldheid" als een „quantité négligeable" en het heeft daarmee voor hem eigenlijk ook afge daan. Het was hem onmogelijk om.door te dringen tot de grootse conceptie die daarachter schuilt, zodat het protestan tisme ook als vraag hem nauwelijks raakt. Door dit boek wordt het prote stantisme niet alleen voor hem een vraag, maar een wereldvraag, waarop de Katholieke Kerk als wereld-Kerk een antwoord dient te geven. Dit antwoord bestaat niet alleen in een negatief antwoord, nl. in datgene wat voor de Katholieke Kerk onaan vaardbaar is. Dit antwoord heeft de Ka tholieke Kerk reeds vanaf het Concilie van Trente duidelijk gegeven. Maar ook een positief antwoord moet gegeven worden, n.l. in hoeverre kan het positief christelijk gegeven, waarop de Refor matie steunt, weer zo duidelijk in het leven van de Katholieke Kerk naar vo ren komen, dat Zij werkelijk blijkt do bewaarster van het totale christelijke oergegeven te zijn. Juist omdat de Ka tholieke Kerk ook dit positieve ant woord aan de Reformatie in Zich draagt omdat wij er als katholieken van over tuigd zijn, dat de Katholieke Kerk het totale christelijke geloofsgoed bezit en bewaart, daarom moet en kan ook het antwoord aan de Reformatie in de con crete katholieke beleving gegeven wor den. Juist de huidige ontwikkelingen binnen de Katholieke Kerk lijken mij in die richting te tenderen. Voor een katholiek is het goed dit boek te lezen om tot de ontdekking te komen, dat hij aan het protestantisme niet voorbij kan komen, al was het al leen maar om hemzelf, nl. omdat ook hij door zijn historische gebondenheid ergens nog mede aanleiding is tot het bestaan en het voortbestaan van dit 'grote schisma. Ieder moment dat hij door een onjuiste uitleg voor zijn pro testantse broeder het aanschijn van de Kerk verduistert, bewerkt hij ook het voortbestaan van het schisma. Dit al leen te bedenken, zou in het hart van iedere katholiek het verlangen naar een zuiverder kennis en beleven van zijn ge'nofschat moeten opwekken. Voor een katholiek is het tenslotte goed dit boek te lezen om hem van een „katholieke ziekte" te genezen, nl. dat hij zijn protestantse broeders niet vol doende „serieus" neemt. Juist omdat vele katholieken dit niet voldoende be grijpen, vraagt men zich vaak af of de katholiek zichzelf wel serieus neemt. "OOR een protestant zal het goed zijn dit boek te bestuderen om hem van een typisch protestant se ziekte te genezen, nl. zijn parti cularisme. zijn standjesgeest, alsof zijn vorm van christendom in het le ven van een van de verschillende de nominaties, nu werkelijk hét van hèt is. Dit kan iemand, die oog heeft voor het wereldprotestantisme niet blijven volhouden. Dit is mij zelf weer eens goed duide lijk geworden, toen ik, kort geleden, met de Scandivanische Lutherse kerk in aanraking kwam. Daar heb ik vaak ge dacht: Ik zou willen dat de Nederlandse protestant eens in aanraking kon komen met het leven van deze medebroeders van hem. die toch ook uit diezelfde Re formatie zijn voortgekomen. Misschien zou hij dan in staat zijn, zijn gekibbel en theologisch dispuut veel meer te la ten leiden vanuit de reformatorische grondconceptie. Zijn eigen leven zou een flinke integratie ondergaan en een andere gestalte aannemen dan die, wel ke hij vanuit zijn denominatie heeft aan genomen. Voor mijzelf heeft de ontmoeting mei de Scandinavische Lutherse Kerk mijn gedachte over het protestantisme, mijn opvatting over het Nederlandse protes tantisme enigszins op de helling gezet Want mijn vraag is deze geworden: Wa» doet een Nederlandse protestant toch eigenlijk met de vorm van eredienst, geestelijk leven enz. die hij vindt in de Scandinavische Lutherse Kerk? Is die vormgeving van de reformatorische ge dachte aldaar een ..corpus" alienum" voor de Nederlandse orotestant? Zo ja. dan bestaan er verscheidene reformaties Maar dan heeft, de Nederlandse pro testant niet het recht deze Lutherse ge meenschap als een „zusterkerk" te aan vaarden Zo neen. dan heeft de Neder landse nrotestant de plicht ziin vorm geving te laten integreren b.v. hier van uit de Lutherse wereld. Of dit geschiedt in de huidige consensus tussen de Lu therse Kerk in Nederland eti de Her vormde Kerk alhier Is een grote vraag. Hoe staat het in dit verband met het Angliranisme? Zou van hieruit ook no? niet een belangriike integratie mngeliik ziin? Maar dan moet men zi.in „getto"- geest laten varen! Wordt het gesprek met de katholieken niet dikwijls ernstig Onlangs is van de hand van de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. W. van de Pol een zeer actueel boek verschenen over het Wereldpro testantisme, waarin een wereld wijde blik gegund wordt op het oecumenische vraagstuk. Dr. Fr. Thijssen. die zich door zijn oecume nische arbeid grote bekendheid heeft verworven, geeft in een drie tal artikelen zijn visie op deze belangrijke publikatie. Hiernaast vindt men dr. Thijssens eerste be schouwing. bemoeilijkt, omdat vele protestanten ln Nederland alleen maar spreken van uit hun „getto" zonder aandacht te heb ben voor de grootse conceptie van de Reformatie, die men alleen maar van uit het wereldprotestantisme kan bena deren? Voor een protestant is het goed dit boek te lezen, want hij kan leren zien wie hij is. Jammer genoeg is het een bóek dat hij leest. Het is nog niet de concrete werkelijkheid van een levend wereldprotestantisme. Deze is niet in een boek vast te leggen Een protestant zou veel moeten reizen, wil hij gaan be grijpen. wie hij is. De persoonlijke ont moeting met het wereldprotestantisme zou hem rijp maken tot een oecumenisch man. Moge het boek van Van de Pol hem daartoe brengen. Voor een protestant is het tenslotte goed dit boek te lezen, want de doorsnee protestant is niet historisch in zijn gees telijk leven, waarschijnlijk als gevolg van het zware accent op een aetuallsti- sche geloofsbeleving Immers, de beteke nis van de hier en nu gestelde geloofs daad als heilsdaad, staat geheel los van zijn oorsprong als historisch gegeven en speelt daarin voor hem geen rol Juist daarom zal het voor hem nuttig zijn eens te reflecteren over zijn afkomst Want hoe men het ook bekijkt, ztjn af komst en ook de aard van zijn geloofs daad zijn ergens historisch bepaald of men dit wil of niet. De Reformatie is nu eenmaal een historisch gebeuren, dat men ook niet kan losmaken van de 1500 iaar. die aan de Reformatie voorafgin gen. Moge dit boek een rijkelijke versprei ding vinden onder het Nederlandse pu bliek. Deze wens spreek Ik van harte uit. „Het Wereldprotestantisme". door prof dr. W van de Pol Uitg. Romen en Zn., Roermond. De 60-jarige vertegenwoordiger W. F. Zetteler uit de Frans Halslaan te Hilver sum is maandag bij een verkeersongeluk bij Berghausen in de buurt van Halle (Westfalen) om het leven gekomen. Vol gens mededelingen van de politie reed de heer Zetteler met grote snelheid tegen een boom langs de weg. waarbij zijn wagen geheel werd vernield- Levensgevaarlijk gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij des avonds overleed. De heer Zetteler was gehuwd. Per 16 september bestaan bij het lager onderwijs in Nederland 410 vacature? bij het onderwijzend personeel, blijkt uit een brief, die de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer heeft gericht. Hiervan zijn er bij het gewoon lager onderwijs, het voortgezet lager onder wijs en het buitengewoon leger onder wijs, 95 voor wat betreft het verplicht personeel, 55 voor het boventallig perso neel, 111 wegens ziekte, militaire dienst enz voor het verplicht personeel en 10 wegens dezelfde redenen voor het boven tallig personeel. Deze cijfers zijn voor het uitgebreid lager onderwijs respectievelijk 38, 60. 35 en 6. Zaterdag en zondag a.s. zullen de leden van de Algemene Rooms-Katholieke Of ficierenvereniging hun jaarvergadering houden in Tilburg. Zaterdag te 12 uur worden de deelne mers ontvangen op het paleis-raadhuis, waarna om 13.30 uur de huishoudelijke vergadering aanvangt. Om 16 uur zal het gemeentebestuur de deelnemers ontvan gen. Nadat de hoofdlegeraalmoezenier, kol. mgr. H. van Straelen. zondagmorgen om 10 uur de solemnele H Mis heeft opge dragen. wordt des middags om 13 uur de huishoudelijke vergadering voortgezet, gevolgd door de algemene vergadering om 15 uur, waarbij de jaarrede wordt uit gesproken door de voorzitter. It.-gen. A. van de Kroon. De feestrede wordt gehou den door prof. dr. L. J. Rogier, met als onderwerp „Willem II en mgr. Zwijsen". Bij gelegenheid van Missiezondag zendt de K R.O. op 21 oktober een plechtige Hoogmis uit, welke wordt opgedragen in de kapel van het college der Sociëteit voor de Afrikaanse Missiën te Cadier en Keer- Vrijdag wordt door de K.R.O. een hoor spel uitgezonden over de Afrika-film „De beproeving van een nacht". Deze Franse film, getiteld „Un missionaire", een werk van de bekende cineast Maurice Cloohe, vond veel waardering in de binnen- en buitenlandse pers. Deze week zal de première gaan voor het Nederlandse oubliek. nadat voor enkele weken verto ningen van deze film zijn geweest te Maastricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3