Poolse „Tito" in eer hersteld Een tegenslag voor Moskou NEDERLAND en de SCUA Exportmogelij kheden textiel industrie Kleuren in industrie en film Mannelijk jeugdwerk in Bossche bisdom heeft nieuw tehuis fnvoer van confectie stijgt met sprongen Lopende boekjaar van Excelsior zal wat beter worden PUZZEL Verdubbeling kapitaal Hoogenbosch' Schoenen Onze dagelijkse Echter liet commuinme zal blijven Elf jaar Verenigde Naties Minister antwoordt Kamer over positie van mr. Stikker In Limburgse mijnen 3400 arbeiders te weinig Oude tempel ontdekt 7de Nederlandse Kleurendag Liquiditeit na 1 juli jj. verbeterd VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 PAGINA 7 10 JAAR KLM-DIENSTEN NAAR ZUID-AMERIKA YENRAYS BEVRIJDING KOSTTE BLOED EN TRANEN Namen der 186 slachtoffers vereeuwigd HAMBURG BOUWT BAUXIET- SCHEPEN SOCIALE ZAKEN EN VOLKS- GEZONDHEID IN 1955 BETERE BETREKKINGEN Met INDONESIË GEWENST Buitenlanders dikwijls seen blijvers PRIJSONTWIKKELING IN WEST-DUITSLAND NINA IS WEER THUIS Kritiek op overheid HANDHAVING DIVIDEND OP 9 PCT. NIET UITGESLOTEN Gunstige gang van zaken PERSONEELSTEKORT BEÏNVLOEDT PRODUKTIE ARBEIDSBEZETTING VOOR OOSTERHOUT REEDS VERZEKERD Verhouding vermogen en winst Groen ideaal voor fabrieken Film en kleur Britse commissie meent HUIDIGE REDDINGS BOTEN ONVOLDOENDE UITGERUST VERHOGING KOLENPRÏJZEN IN WEST-DUITSLAND MAAK WADDENEILAN DEN GEEN „KURORTE" Gemeenten staan voor moeilijke taak Oplossing van gisteren TERWIJL het door de „destalini- sering" op gang gebrachte pro ces in Polen de vorm van een lawine begint aan te nemen, komt vandaag in Warschau het Centrale Co mité van de Poolse communistische partij in plenaire zitting bijeen Men kan het wel voor zeker houden, dat het Centrale Comité vandaag Wladislaw Gomulka, de „Poolse Tito", weer zal herstellen in een belangrijke functie. Alle tekenen wijzen daarop. In 1948 werd Gomulka, als zeer overtuigd belijder van Tito's ideeën, af gezel in zijn hoedanigheid van secretaris-gene raal van de partij en als partijlid ge royeerd. Korte tijd daarna werd hij zelfs gearresteerd en hij bracht jaren in de gevangenis door. Sinds hij echter op 6 april van dit jaar gerehabiliteerd werd een eerste gevolg van het Moskouse partijcongres in februari is Gomulka's ster voortdurend geste gen. In de afgelopen maand augustus werd hij weer toegelaten tot de partij en sindsdien zijn de huidige partij- en regeringsfunctionarissen voortdurend met hem in contact geweest, hetgeen culmineerde in zijn aanwezigheid jl- maandag ter vergadering van het po litbureau, ofschoon hij daarvan geen lid is. De Poolse pers en radio hebben aan een en ander zeer veel publiciteit gegeven en juist deze laatste dagen maken de communistische persorganen voortdurend gewag van „betogingen en „verzoeken" om Gomulka weer in het politbureau op te nemen. Een dui delijker inleiding op Gomulka's her stel in een hoge functie zou men moei lijk kunnen denken. Trouwens, sinds lange maanden kon men zoiets al zien aankomen. Gomulka's terugweg naar het polit bureau is, bovendien, geëffend nu de vorige week Hilary Mine aftrad als lid van dit nobele college en als eerste vice-premier. Mine was steeds Gomul ka's felste tegenstander en hij was het ook, die in 1948 Gomulka's val direct bewerkstelligde. Mine was een star en verbeten voor stander van een absolute agrarische collectivering en van een economische planning naar het meest starre Rus sische model. Gomulka daarentegen wilde geen collectivering van de land bouw en trachtte de vrijwillige sa menwerking van de boeren te verkrij gen. Hij verklaarde in 1948: „Wij heb ben een Poolse weg gekozenOp deze weg is noch de dictatuur van de arbeidersklasse, noch de dictatuur van één partij absoluut nodig of zelfs maar Wenselijk In Rusland kwam de partij aan de macht door een omwenteling; in Polen voltrekt zich een vreedzame revolutie...-" Zou men zich een meer „Titoistische" beginselverklaring kun nen denken? EEN triomfante terugkeer van deze zelfde Gomulka op het Poolse po litieke toneel er gaan zelfs ge ruchten, dat hij niet alleen weer lid van het politbureau zou worden doch zelfs minister en, in plaats van Ochab, eerste partijsecretaris zal dus bete kenen, dat Polen een flinke ruk in de richting van de „Titoistische koers" zal doen. Voor Moskou zal dit niet zo prettig te verwerken zijn, al is dan ook in het Kremlin zelf de weg naar deze ontwikkeling geopend. Men mompelt zelfs geheel Polen gonst op het ogenblik van geruchten dat Go mulka van plan zou zijn om onmiddel lijk te gaan aandringen op een terug trekken van de Russische troepen uit Polen. De huidige Poolse regering van pre mier Cyrankiewicz kan hopen, dat zij met Gomulka een beetje populairder worden zal. Tijdens zijn gevangen schap heeft Gomulka, als slachtoffer van Stalins terreur, zich uiteraard een zekere populariteit verworven, zulks temeer, omdat hij een sterk voorstan der was van nationaal-Poolse eco nomische en agrarische plannen. Mocht het aan Gomulka gelukken om met zijn remedies de in een desperate en onhoudbare toestand geraakte econo mie weer enigszins op de been te hel pen, dan kan ook dit lechts aan het huidige regiem ten goede komen. Al zal Gomulka's terugkeer dan ook een tegenslag voor Moskou zijn, toch lijkt het goed om zich hierover geen illusies te maken. Men geve er zich wel rekenschap van, dat Gomulka net als Tito een rasechte communist blijft en in het beste geval een ruiter op twee paarden is. De gemeenschappe lijke communistische overtuiging blijft een fundamentele band met Moskou en voor wat de praktische politiek be treft zal het wel evenzeer een illusie zijn te geloven, dat Gomulka of welke Titoist dan ook in een der sa- tellietlanden zich helemaal van Moskou zal kunnen losmaken. Nimmer zal het Kremlin in Warschau een re gering tolereren, die uitgesproken vijandig is. Gisteren was het tien jaar geleden, dat Zmd^A^rikaBa0peSndee8Gedzf Vef hoeven vloog toen de DC-I™ FrilsJnd" van Amsterdam naar MonteJm»» J JV nog het eindpunt van de Zuid-Amerika- route was. De opening van deze route be tekende niet alleen een nieuwe luchtliin voor het sinds de oorlog zo sterk uitee breide K.L.M.-luchtnet, dat thans 118 ste den in 74 landen bestrijkt, maar was voorl al van belang voor het snelle herstel van de vooroorlogse verbindingen met de Zuid-Amerikaanse landen, waarmede Ne derland sinds eeuwen vele economische en culturele betrekkingen onderhoudt. Sinds 1946 heeft deze luchtroute zich ontwikkeld tot een van de langste K.L.M. luchtlijnen: 13.215 km! In 1947 werd de frequentie tot twee maal per week nosevoerd. In november 1948 wer<j de lijn doorgetrokken tot Bue nos Aires en in dat jaar werd Natal ver vangen door het iets zuidelijker gelegen Recife In november 1952 volgde de uit breiding naar Santiago in Chili en ten slotte werd in begin 1955 het Braziliaanse industrie-centrum Sao Paulo opgenomen. Ook het. vervoer nam van jaar tot jaar toe. in 1947 bedroeg het aantal passagiers •419. Het aantal vervoerde kg. vracht 60.000 en het aantal kg. post bijna *"•000 Thans luiden deze cijfers 10,382 8?rL Passagiers. 233.500 voor vracht en ÖI5)0 voor post. h,Ve DC-6B vliegtuigen, die op het ogen- uk op deze route worden gebruikt, zullen n het najaar van 1957 worden vervangen Uo.Or de DC7C machines, waardoor de eisduur korter zal worden. Nationale herdenking in Ridderzaal De nationale herdenking van het tot stand komen 'van het handvest der Ver enigde Naties zal dit jaar op donderdag 25 oktober, des avonds te acht uur, ge schieden in de Ridderzaal te 's-Graven- hage- Bij die gelegenheid zal het woord worden gevoerd door prof. mr. I. A. Die penhorst. lid van de Eerste Kamer, door begum Ra'ana Liaquat Ali Kyhan bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur van Pakistan en door de heer G Ruygers, lid van de Tweede Kamer. De muzikale omlijsting zal worden gegeven door het Christelijk Residentie mannen koor (120 leden' onder leiding van Jan van der Waart. De herdenkingsbijeen komst staat onder leiding van mr. H. E Scheffer, voorzitter van de afdeling 's-Gravenhage van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde ,,Viro". Naast deze nationale herdenking zullen in verscheidene gemeenten plaatselijke herdenkingsbijeenkomsten worden ge organiseerd. Op alle middelbare scholen in ons land zal voorts op 24 oktober een les worden gewijd aan de Verenigde Naties en bij ale onderdelen van de Nederlandse strijd krachten zal de aandacht op de V N. wór den gevestigd, o.a. door filmvertoningen Ten slotte zal op 23 oktober in het pro gramma van de Nederlandse Televisie- stichting de documentaire film „Werk plaats voor de vrede" worden vertoond Zowel de politiek van het Kremlin ten opzichte van de satellietstaten als die van het westen is in dit stadium dubbelzinnig. Moskou zwenkt tussen twee uitersten: enerzijds wil men vasthouden aan de anti-stalinistische lijn, doch anderzijds wil men toch zo veel mogelijk invloed in Oost-Europa bewaren. Het een komt met het ander voortdurend in conflict. De politiek van het westen hinkt eveneens op twee gedachten: enerzijds is het wenselijk om figuren als Tito en Gomulka te begunstigen om daar door de positie van de sovjetstaat te verzwakken, doch anderzijds worden op deze manier tegelijkertijd toch mannen begunstigd, die in laatste in stantie ras-communisten zijn. Het is trouwens vooralsnog de vraag of bv. de bevolking in Polen, die na genoeg voor 100 procent katholiek is en zeer anti-communistisch, wel ge noegen zal nemen met het regime van een Gomulka. Dat za] kunnen blijken uit de deelneming aan de verkiezin gen, die op 16 december in Polen zul len worden gehouden. Gisteravond is te Venray de bevrijding van de stad op 18 oktober 1944 herdacht met een kerkdienst en de onthulling van een gedenkplaat op het oorlogsmonument. Het is in Venray traditie, dat de bevrij ding niet met feestelijkheden maar v-egen® de vele offers, die de gevechten hebben geëist, met bezinning en gebed, wordt herdacht. Gisteravond te 19.00 uur is in de r.-k. kerk een lof gecelebreerd door deken A. Loonen, waarna de doden herdenking door de slechte weersom standigheden eveneens in de kerk is ge houden. Na toespraken van burgemeester Jans sen, deken Van Loonen en gedeputeerde Th. Peeters, voorzitter »»n het co mité, dat in 1949 de oprichting van het oorlogsmonument heeft verzorgd, ging men in een stille tocht naar het monu ment. De burgemeester onthulde hier enige bronzen platen, waarop de 186 na men zijn aangebracht van de inwoners, die bij de bevrijding van Venray zijn omgekomen. .P® Revere scheepvaartmaatschap pij heeft aan een werf te Hamburg op dracht gegeven voor de bouw van drie ertsschepen van 16.000 ton. Deze schepen zullen gebruikt worden voor het vervoer van bauxiet uit Suriname naar de V. S Naar werd medegedeeld zijn de schepen zodanig ontworpen, dat zij dg drempel van de Surinamerivier nog zullen kunnen passeren en een «0 pet grotere capaciteit hebben dan andere schepen, die daartoe in staat zijn. In antwoord op een desbetreffende vraag van het Tweede-Kamerlid de heer Ruygers. heeft de minister van buiten landse zaken medegedeeld, dat de Neder landse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker voorlopig de functie van vice- voorzitter van de vereniging van kanaal- gebruikers. de SCUA. heeft aanvaard. De rif"™- Ygers heeft voorts gevraagd of betpf"f's. nlet van mening is dat het te aanvS Zo" z"n deze functie met hieraan rif .Y0f)rdat het parlement meraan zijn goedkeuring had gehecht. Volgen"ISh!t nr0ft hier°P geantwoord: de veren igi ne v»"sat.iereg!ement van (SCUA) wijst de raad k8naalS®b™iker® voor elke zitting een voorzitter'Inleen ondervoorzitter aan een Nadat dit reglement tegen het einde van de eerste zitting van de raad welke in het begin van oktober te Londen plaatsvond, was vastgesteld, heeft de raad voor het resterende gedeelte van die zitting ais voorzitter aangewezen de ge delegeerde van het Verenigd Koninkrijk, lord John Hope en als onderyoorzi-tter de gedelegeerde van het Koinunkrflk der Nederlanden mr. D. U. Stikker Harer Majesteits ambassadeur te Londen Deze benoemingen gelden sl®ch^.f°t aan dn volgende zitting, welke waar schijnlijk binnenkort zal worden blieen- geroepen. het is niet ongebruikelijk, dat dn ,Ustel"ngen als deze raad de be. uoeldp functies hjj toerbeurt worden ver- 1955 van he^M^w bU het 3aarverslag ken en Vnlt5m' te van Sociale Za- verschenen schetst" M-eid' d8t z°iuist is voor- SW™' de beidsmarkt. Deze "Yfsnannên ar- zegf de Minister di<T ik ?en"' Z° begrijpe ijke redenen liever ri. *-"' °m werkloosheidsgolf begunstigd™ e.e" werkstelling van anders vaak meel/ut plaatsbaren". aak Voorts wijdt de Minister enige pas sages aan de door de Regering noodzake lijk geachte emigratiepolitiek. de loonDo litiek de sociale verzekering en de wet gevins op verschillend gebied. In de radiorubriek Uit het bedrijfs leven" heeft dr W T. Kroese uit Almelo, directeur van M. ten Cate Hzn. en Zoon NV. en de Kon. Stoomweverij te Nij- verdal N.V., te Almelo, een lans gebroken voor de verbetering van de Nederlands- Indonesische betrekkingen in het be- 'ang ook van de exportmogelijkheden y°or dc Nederlandse textielindustrie. De heer Kroese betreiift het dat de rege- nn.g de laatste iaren er nog niet in is geslaagd het vraagstuk van de verbetering 'n de betrekkingen met Indonesië op te lossen. Spreker noemde dit vraagstuk een metssteen voor de kracht van het Ne derlandse volk om het opkomende oosten I"et het westen te doen harmoniëren want is er een kleine, neutrale mogend heid met een schat van eeuwenlange oosterse ervaring te vinden, die beter voor deze taak geschikt is' zo vroeg spreker zich af. De industriëlen kunnen echter niet wachten op Den Haag. zo ging de heer Kroese verder Met de com merciële ervaring die men bezit zal men de strijd op de niterst moeilijke markten in Azië blijven voeren Zolang de po litiek nog niet tot eensgezindheid is ge komen. gaat het er om het. wederzijds begrip met het oosten te bevorderen, evenals dit door een aantal vooraan staande Indonesische en Nederlandse journalisten enkele weken geleden in een onderling openhartig gesprek is ge poogd En dit bepaald niet uit commer ciële overwegingen, zo voegde de heer Kroese aan zijn opmerking toe Tevoren had de heer Kroese het vraag stuk van de arbeidsverhoudingen in het textielbedrijf belicht, erop wiizende dat deze van groot belang ziin vno- de con currentiepositie van de Nriwis-jyp tpx_ tielindustrie. die 2/3 van haar afzet in het buitenland vindt. vuld door de gedelegeerden der ver schillende deelnemende landen, aldus de minister. De overeenkomst tot oprichting van de SCUA is door Nederland aangegaan, op basis van artikel 62, sub d, van de Grond wet. onder voorbehoud van goedkeuring der Staten-Generaal. Bij .gebreke dezer goedkeuring zal beëindiging plaatsvinden overeenkomstig artikel IV van genoemde overeenkomst (d.wz met een opzeg gingstermijn van 60 dagen). Deze procedure impliceert, dat in af wachting van de parlementaire beslissing Nederland volledig aan de werkzaamhe den van de organisatie deelneemt- In verband hiermede heeft de Nederlandse regering gemeend dat tegen aanvaarding van de functie van vice-voorzitter door Harer Majesteits ambassadeur geen be zwaar bestond te minder aangezien deze functie een tijdelijk karakter draagt. Het tekort aan ondergrondse mijnwer kers bij de mijnbedrijven in Limburg be draagt ruim 1300, aan bovengrondse 800 en aan jeugdigen 1300. Ten einde de pro- duktie van de mijnen op peil te houden, zijn wervingen georganiseerd in Oosten rijk en Italië Op deze wijze hebben de particuliere mijnen sedert het vierde kwartaal 1954 in totaal 583 arbeidskrach ten aangeworven in Oostenrijk. Hiervan zijn er 244 overgebleven. Door de staats mijnen werden sedert oktober 1955 in totaal 1096 Italianen aangenomen, van wie er nog 748 in dienst zijn. De parti culiere mijnen hebben sedert het tweede kwartaal 1956. 125 Italianen aangetrok ken, van vvie er nog 112 werkzaam zijn. In het aantal Nederlanders, werkzaam in het Belgische en Duitse grensgebied, kwam weinig verandering. Er kon ech ter een vermeerdering van het aantal Belgische en Duitse grensgangers gecon stateerd worden, want door verscheidene Nederlandse bedrijven, w.o. de mijnen en de aardewerkindustrie wordt geregeld personeel in de grensstreken geworven. Het in- en uitgaande grensverkeer is ongeveer in evenwicht, nl uitgaand 3669 personen en inkomend 3488 Dit blijkt uit het rapport over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in Limburg, uitgebracht door het districtsbureau' voor de arbeids voorziening in deze provincie. Bondskanselier Adenauer en de West- Duitse minister van Economische Zaken Erhard hebben donderdag te Bonn op nieuw besprekingen gevoerd met voor aanstaande vertegenwoordigers van het W®st<hiitse bedrijfsleven over de prijsont wikkeling. Zij willen trachten het algeme ne prijsniveau zo veel mogelijk stabiel te houden, nu kolen en staal, deels als ge volg van de verkorting van de arbeidstijd in de kolenmijnbouw in de komende da gen reeds duurder zullen worden. Het komt er thans op aan gevolgen van deze prijsverhogingen voor andere takken van het bedrijfsleven tijdig te verhinderen. Men heeft nabij Loeksor, in Egypte, een tot dusver onbekende tempel ontdekt uit de tijd van de farao's. De inscripties en twee standbeelden van farao Amenophis de derde doen veronderstellen, dat de tempel onder zijn regering is gebouwd De oppervlakte van het tempelterrein is, vol gens het voorlopige onderzoek, ongeveer honderd hectare. Nina Ponomareva. die in Londen be trokken was bij de geruchtmakende hoe- den-affaire ls weer thuis. Na een reis van zes dagen met het Russische schip ■.Molotov", tijdens welke zij voor haar medepassagiers vrijwel onzichtbaar bleef, ging zij d'rect na aankomst in Leningrad snel aan wal Zij werd opgewacht door enkele officials die haar in een auto ver brachten. Haar man en haar drie-jarig zoontje Sasha werden niet aan de kade gezien. (Van onze Haagse redactie) Voor de zevende maal heeft de Neder landse vereniging voor kleurenstudie een kleurendag gehouden. Gisteren was de grote zaal van Pulchri Studio in Den Haag geheel bezet met kleurdeskundi- gen die achtereenvolgens werden voor gelicht over de normalisatie van kleuren en de toepassing van kleuren in de in dustrie waarna in de middagzitting de betekenis van de kleur in de filmkunst onder de loep werd genomen. In zijn openingswoord uitte de voor zitter, de heer TTt. Oegema van der Wal, kritiek op besluiten van de regering die op het gebied van de kleurentoepassing Verscholen tussen wat enkele weken nog het groen mocht heten, maar wat thans een mengeling is van rode, bronzen en gouden herfsttooi, ligt even ten noorden van Boxtel, een flinke steenworp van de rijksweg Den Bosch-Eindhoven, huize Moorwijk, het nieuwe cursus- en vormings huis van de H. Joannes Bosco Stichting en diocesaan centrum van het manne lijk jeugdwerk in het bisdom Den Bosch, welk tehuis gistermiddag door de vica ris-generaal Mgr. H. Oomens werd inge zegend en door de commissaris Ier Kon- ningin in Noord-Brabant prof. dr. J. de Quay, officieel werd geopend. Daarmede is de stichting, die 5 november 20 jaar be staat. aan haar derde home toe: en als de zegswijze: „Alle goede dingen in drieën" ook hier van toepassing is. zul len de grote verwachtingen, die zowel de stichting als 8e mannelijke jeugdorgani saties van dit vermoedelijk definitieve te huis koesteren, niet onvervuld bli'vn. De stichting, die in 1936 startte in Huize Gerra tussen Helvoirt en Tilburg, maar reeds in 1937 verhuisd naar de heerlijke De Twentsche Bank stelt QP 29 oktober a.s. tot de koers van 100 pet. de inschrij ving open op f 114 miljoen gewone aan delen. Jn stukken van f 500. in de Hoo genbosch' Schoenen N.V. De aandelen worden uitsluitend aangeboden aan hou ders van claims in de verhouding van 1 nieuw aandeel op 1 oud aandeel. De nieuwe aandelen delen voor in de re- sulfaten van het boekjaar 1956/57 (per 31 januari) De storting moet geschieden op 23 november a.s. De theoretische waarde van de claim Iaat zich op basis van de laatste beurs koers der aandelen (169% bei-ekeren op f 157.50 per aandeel van ƒ500. De prijs van de nieuwe aandelen komt aldus uit op 131'4 pet. De uitgifte is bestemd voor de gedeel telijke financiering van de reeds gepubli ceerde aankoon van tiet gehele geplaatste kantaa! ad f 423 000 nnrninaal van de N V v/h Anton Huf Jr Ondanks de ingrij pende veranderingen, welke deze aan koop te weeg brengt in de financiële structuur van de vennootschap heeft de directie gemeend de geboden kans tot uitbreiding van het arbeidsterrein niet te mogen laten voorbijgaan. Verwacht wordt dat de gemeenschappelijke exploitatie van de beide bedrijven zal leiden tot een aanmerkelijke verbetering van de ver houding tussen bruto-winsten en exploi tatiekosten. Een belangrijk voordeel van de fusie is voorts dat de beide bedrijven elkander uitstekend aanvullen, zowel wat betreft de kwantitatieve samenstel ling van de omzet als de verdeling daar van over de verschillende afzetgebieden Uitraard. aldus het prospectus zullen vooral in de eerstkomende jaren hoge af schrijvingen en financieringskosten uit de koop van de aandelen-Huf voort vloeien Deze hogere las'en zulien echter naar verwachting ruimschoots door de te verkrijgen directe en indirecte voordelen worden gedekt. De directie ls overtuigd, dat onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden, over het verdubbelde kapitaal een bevredigend dividend zal worden verdiend waarbij handhaving van een dividend van 9 Pet. (zoals over de laatste drie boekjaren werd uitgekeerd) zeker niet uitgesloten is te achten. De gang van zaken in het boekjaar 1956/57 is tot dusverre gunstig. De stij ging van de omzetten heeft Zich voortge zet. In vergelijking met de overeenkom stige periode van het vorig jaar was de afzet in paren 13.2 pet groter en in geld 18.6 pet. De tussentijdse resultatenrekening over de eerste zes maanden (per 31 juli) toont na afschrijvingen en reservering va„ f 120.000 voor belastingen een winst saldo van 152.600 (vergeleken met f246 711 over het gehele voorgaande boekjaar). Dit winstcijfer betreft uitsluitend het resultaat van de N.V. Hoogenbosch De winst van de N.V. Huf over het eerste half jaar 1956 was in de koopprijs van de aandelen begrepen. De gemeenschappe lijke winst over het eerste half jaar van het lopende boekjaar bedroeg voor aftrek van belasting ƒ515.000. woeste gronden van de Witte Bergen in Oirschot, heeft laatstgenoemde terreinen compleet met kapel en bivakboerderij, in 1954 moeten verkopen aan de Domeinen, daar het gebied als militair terrein moest dienen. Reeds een maand later kon men echter van de gemeente Boxtel het oude landgoed Moorwijk overnemen, waarna de Boxtelse architect J. Strik het be staande gebouw, dat als restaurant nad gediend, verbouwd heeft tot een prettig- modern en goed geoutilleerd tehuis, met een riante eet- en recreatiezaal^ twee grote cursuslokalen, een aantal vier- en zespersoons slaapkamers met een ge zamenlijke capaciteit van 81 bedden. De voorzitter van de_ stichting, rector A. van Heijningen zei in zijn openings woord. dat er weliswaar een zekere be koring lag in het zich primitief behelpen in de Witte Bergen, maar dat moest worden toegegeven, dat door de primi tieve outillage aldaar veel ongedaan_ ge bleven was van hetgeen men had willen doen. Prof. De Quay betoogde, dat ondanks de veranderde omstandigheden twintig jaar geleden concentreerden zich de ac tiviteiten op de jeugdige werklozen voor een jeugdhuis als dit ook thans een plaats is. aangezien juist in onze tijd. waarin men alles verklaren kan en minder op God gericht is, grote behoefte bestaat aan vorming en bezinning. Prof. de Quay constateerd- bij de Jeugd reeds meer en meer een afkeer van het intellectualis tische en louter verstandelijke en een be hoefte aan geloof: daarom achtte hij dit centrum zo waardevol. Mgr. Oomens, die eerder de plechtige inzegening had verricht, bracht aan alle ieugdwerkers de speciale dank over van Mgr Mutsaerts- hij legde er de nadruk op, dat deze heeft gewild dat het tehuis een centrum zal zijn voor heel de manne lijke jeugd, van alle groeperingen. Hij riep daarom op tot eensgezindheid. Vervolgens werd nog gesproken door de burgemeester van Boxtel dr. Van Hei voort en door de heer De Bekker. voor zitter van de diocesane jeugdraad, die meedeelde, dat namens alle jeugdorgani saties een zestal kleurendrukplaten van moderne Franse schilders was geschonken voor het nieuwe gebouw, in welke geza menlijke gift rector van Heijningen een teken zag van de eensgezindheid die nood zakelijk is voor het welslagen van het thans oonieuw begonnen werk. De officiële opening werd namens de minister van O. K. en W. bijgewoond door de heer Van der Mey. hoofd van de afde ling Jeugdwerk van het ministerie van O. K. en W. „De hoogconjunctuur in Nederland bljjft voortduren en daarmee gaat in het algemeen een gunstige gang van zaken in onze vaderlandse confectieindustrie ge paard" aldus vangt het jaarverslag over 1955 van het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie-Industrie (N.E.V.EC.) aan. „Het mag zeker als een prestatie worden aangemerkt zo gaat het verslag verder, dat ondanks het personeelstekort de confectie-industrie haar produktie op peil heeft weten te houden, ja zelfs nog heeft weten te ver- In de algemene vergadering van aan deelhouders van de Metaalbuizenfabriek Mjj „Excelsior", Schiedam werd mede gedeeld. dal de verstreken drie maanden van het lopende boekjaar, dat 1 juli j.l is begonnen, zeer bevredigend zijn. De prijzen zijn zeer onlangs verhoogd met gemiddeld 714 8 pet Voor de kleine maten is de verhoging iets meer, voor de grote wat minder. Men heeft nog een orod»ktiestü..ing tot stand kunnen bren- gen. De ciifers over de eerste 13 weken zijn iets beter dan die van vorig jaar. net jaar zal wat beter worden. De schuld aan de bankier is sinds 1 juli verminderd door de bij institutionele be leggers afgesloten lening van 4 250 000 Ongeveer half september was in de nieuwe fabriek in Oosterhout f 9 miljoen ge ïnvesteerd. thans is de f 10 miljoen ge passeerd. Er is geen hypothecair verband gegeven voor de onderhandse lening. Uit de langdurige discussies stippen wij net volgende aan: Van bestuurszijde werd aan,eiding van vragen van aandeel- "ders m*degedeeld. dat men geen op gave wenste te verstrekken over het be- a^.- nieuwe fabriek Inclusief machines te Oosterhout gaat kosten. Men neen zich nog niet nader bezonnen over de vraag of wanneer en op welke wijze nieuwe middelen zullen worden aange trokken voor verdere Investeringen. Het bestuur meent, dat de verzekerde waarde van fabrieken en Installaties aan deelhouders hoogstens verkeerde illusies kunnen geven. De techniek is in deze tijd zo op dreef, dat men zich het beste en gelukkigst voelt met een waardering op f 1 Verklaard werd echter, dat onlangs een nieuwe taxatie voor de verzeberinp Is verricht, welke op 11 miljoen voor de machines en f 3 miljoen voor de ge bouwen uitkwam tegen een verzekerde waarde van f 11 miljoen genoemd in hp' nrospeefus van oktober 1955 Hierin ziir de von-mden du? niet hegrener. die wnr d™ er nl hij brand alleen maar beter van Een der aandeelhouders meende, dat de aandeelhouders met f 120 000 super divi dend er t.o.v de gratificaties aan het personeel van f 175 000 en tantièmes aan dirieetie en commissarissen van 80 000 maar bekaaid afkomen. Van bestuurszijde werd er op gewezen, dat de f 175 000 gratificaties eigenlijk niet vrijwillig zijn zij vormen een onderdeel van het loon van het arbeidscontract. Zelfs indien er helemaal geen dividend zou worden uit gekeerd. zou men wat moeten doen Het winstaandeel van het personeel is gekop peld aan het dividend en is gelijk aan de helft van het dividendpercentage over het jaarloon. Dit kwam voor het afgelopen boekiaar uit op de helft van 9 pet., dus 4H (v.j. 6 pet Het personeel was het hiermede niet eens en meende, dat de uitkering aan aandeelhouders verhoogd werd. omdat er nog 5 pet uit de agio- reserve wordt uitgekeerd. In de perso- neelsuitkerlngen zitten de uitkeringen voor de arbeiders en degenen die maand salarissen genieten. Kritiek werd uitgeoefend op de emissie- koers van 185 pet., waardoor aandeel houders een te lase clalmwaarde hebben gekregen en niet het orimair dividend ontvangen op hei gestorte kanitaal Dt' werd van bestuurszijde bestreden De aan deelhouders krijgen voorts er later weer een klein deel in aandelen bij. Tn het verleden ziin aandeelhouders fatsoenlijk behandeld en niet r0 ''echt gevaren He' bestuur voelt zich gelukkig bij een zeker» onderkanitallsatie Indien men rekening hnudt met dp uitkering In aandelen krit gen aandeelhouders meer dan 3M pet nrtmalr dividend over het gestorte kapi taal. Voor waardering der activa op vervan gingsbasis voelt men niets Ook niet voor het opvoeren van dp totale kostprijs en het totaal der tot halnnsdatum verrichte af schrijvingen Het bestuur js met cijfers liever overdreven veitjg dan onenhartle Uiteindelijk Is hef vermogen van een zaak In laatste Instantie afhankelijk van het vertrouwen dat men in de mpnsen heeft die dat vermogen beheren Het gaat er om hoeveel men verdient met het vermogen en dat hanet In belangriike mate van de 'eiding af T7e opgenomen lening acht het bestuur o v hoi vormogen alleszins ver- -otmoo -H n--.o„aion ts bet een goedkope -»™'pr van financieren. De voorzitter had verklaard, dat het bestuur zich met de waardering der fabrieken etc. op 1 gelukkig voelt. Van aandeelhouderszijde werd opgemerkt, dat men zich dan binnenkort wel erg onge lukkig zal voelen als de hoge boekwaarde van de Investeringen In Oosterhout op de balans zullen staan Hopelijk zullen aan deelhouders daaronder niet lijden. De voorzitter antwoordde hierop, dat men zich dan de 185 pet. emissiekoers zal herinneren. Van aandeelhouderszijde werd er ech ter op gewezen, dat bij de huidige wijze van waardering op f 1 der fabrieken etc. aandeelhouders geen inzicht krijgen In de grootte van het vermogen waarme de de winst wordt behaald Men stelt de winst thans vee! te optiml'ttseh voor tegenover werknemers Voorts krijgen ook aandeelhouders geen inzicht- Daarom werd waardering op vervangingswaarde bepleit Aand-zlhouders willen wei we ten hoevee! vermogen er nodig is om met de slimme moneen van het bestuur de getoonde winst te behalen. Voorts werd een voorzetting van de opgave van een staat van de laardlkse investeringen (vermeld in het prospectus) benleit Dit dipnt niet alleen in het prospectus te gebeuren als men esld nodig heeft Toe gezegd werd al deze kwesties nog eens onder de Inen te nemen. In de rliviiirnahssis nu 9 plus 5 pet (uit dr aginreserve)? Volgens de voorzitter zou men komt»-, zeggen dat 14 net het karakter van een zekere trad'tie krijgt, aan de hana waarvan men de koers zou kunnen benalen. Oosterhout is als vestigingsplaats geko zen on basis van een onderzoek ingesteld door hef Ned Eoon Instituut te Rotter dam De kwaliteit van de grondfligglng) "n het feit dat de arheiders in Noord- West Brabant tot de beste bevolkings groep van Nederland behoren hebben tof de keuze geleid Ob het ogenblik werken te Schiedam 460 mensen. Hierin zijn begrepen de 34 mensen, welke voor Oosterhout zijn be stemd om met een ploeg te werken, in clusief het leidinggevend personeel Mep hoeft zich dus geen zorg te maken over de vereist» ar'>»'d»rs De N V bouwt zes rijonrt'voningen langs het kanaal voor dag. en nachUverk en acht voor de staf in de stad De gemeente bouwt 50 wo ningen bestemd voor de arbeiders Dp dochteronderneming welke Dlastiek- buizen vervaardigt, maakt buizen voor riektmtechnipk maar vooral voor wa terleiding. die in de grond gaan en geen erosiegevaar lopen. groten. Echter ten koste van veel inspan ning en offers". Tengevolge van het personeelstekort en de conjunctuur stijgt de import van gerede kleding nipt sprongen. Ondanks de opgevoerde produktie kunnen sommi ge sectoren van de confectie-industrie aan de vraag on de binnenlandse markt niet voldoen. De met de welvaart gepaard gaande vraag naar „duur" goed, werkt de invoer verder in de hand. „Een hoge prjjs geeft vele consumenten, veelal ge speend van warenkennis, de illusie van kwaliteit," aldus het verslag. Invoergoederen. afkomstig uit landen met een hoger loonniveau en belast met invoersrechten bereiken de gevraagde prijsklasse eerder dan de Nederlandse produkten. Het is te betreuren, dat onze eigen industrie door personeelsgebrek lijdelijk moet toezien, hoe de vergrote koopkracht ten dele over de grens weg vloeit. zo wordt In het verslag opgemerkt. Voorts blijkt dat bij een grotere wel vaart relatief minder kleding wordt ver kocht. Kleding is een primaire levensbe hoefte. Bli een stijging van de welvaart gaat de gemiddelde consument behoeften bevredigen, waar hij eerst niet aan toe kwam Hierdoor wordt de kledingafzet nog eens extra geremd. Als straks bij la gere inkomens de consument blijft vast houden aan de nieuwe gewoonten van thans komt de kleding en ook de kle dingindustrie in de vprdrukking. zo is de mening van het NEVEC. Een collectieve actie om de markt te verbreden staat nog niet voor de deur. Men vreest dat san een grotere vraag toch niet voldaan worden. genomen worden Spr. wees er op dat deze soms blijk geven van onvoldoende inzicht in de beginselen van een doelma tige en ook psychologisch verantwoorde kleurentoepassing. Tevens kon de voor zitter mededeling doen van de oprichting van een Belgische zustervereniging en van de instelling van een cursus die op leidt tot kleurenadviseur. Ook za) er een officieel eigen orgaan in vier kleuren worden uitgegeven. Ir. W. M. de Vries sprak vervolgens over de normalisatie en het aanwenden van kleuren. Spr. was van mening dat het zgn Vistagroen het meest ideaal ge acht moet worden voor het beschilderen van fabriekshallen en machines. De heer De Vries wees er op dat de normen die nu gelden voor het karakter van bepaalde kleuren niet steeds worden opgevolgd waardoor verwarring kan ontstaan, zoals b.v. bij de kleuren van verkeersborden. Groen is veiligheidskleur. rood de stop- kleur. oranje duidt gevaar aan blauw eist de aandacht, geel maakt iets zicht baar (neutraal! en kastanjebruin dient te worden gebruikt voor zaken van hoge waarde Behalve voor een dergelijke uni formiteit pleitte spr. ook voor een norma lisatie van de benaming der kleuren, van de indeling, de aanduiding en het aantal. Na een strikt natuurwetenschappelijk betoog van dr. W. J. Nijveld over de tot standkoming der verschillende normali- saties.ystemen hield de heer P. J. van Mullem 's middags een boeiende lezing over de kleur in de filmkunst. De kleu- renfilmproduktie heeft een enorme vlucht genomen. In 1948 bedroeg het aantal in Amerika vervaardigde kleurenfilms 16 pet van het totaal, in 1954 was dit 58 pet. Het aantal in ons land geïmporteerde kleu renfilms was in 1950: 64. In 1955 was dit tot 222 opgelopen. De heer van Mullem stelde nadrukkelijk vast dat de zwart wit film een eigen bestaansrecht zal be houden en dat dan alleen kleuren aan gewend moeten worden als het onder werp er aanleiding toe geeft, dus b.v. in tekenfilms musicals, opera's, historische of documentaire films. De filmmaker dient er zich rekenschap van te geven dat de kleurbeweging een functionele waarde bezit die op kunstzinnige wijze toegepast moet worden. Tenslotte stelde spr. dat een kleurenfilm vormgeving in kleur dient te zijn: „de meest geslaagde film is die waarin men zich de kleurig heid niet bewust is!" aldus de heer Van Mullem die zijn betoog met enkele voor treffelijke films illustreerde, vooral ex perimentele filmpjes van Norman Mac- Laren wisten bijzondere indruk te ma ken. Met enkele discussies werd deze kleurendag gesloten. Het feit dat er bij scheepsrampen zo veel mensen om het leven komen, is te wijten aan de onvoldoende uitrusting van de reddingsboten, aldus de Britse raad voor medisch onderzoek. De raad, een adviesorgaan van de Brit se regering, komt tot deze conclusie op grond van verklaringen van personen, die een scheepsramp hebben overleefd. Het rapport behandelt het vergaan van 448 schepen, vrijwel alle van de koopvaardij, in de oorlogsjaren 19401944. Van de 27.000 opvarenden werd ongeveer 68 pro cent gered, doch 26 procent kwam om het leven, doordat de betrokkenen geen red dingsboot of vlot wisten te bereiken. De raad bepleit de constructie van red dingsboten, die ook bij zeer slecht weer en in die gevallen, dat het getroffen schip zware slagzij maakt, te water kun nen worden gelaten. Ook moeten de red dingsboten zo worden gebouwd, dat een schipbreukeling er gemakkelijk in kan klimmen. Voorts moeten de boten uitge rust zijn met voldoende voedsel en water, terwijl er ook apparaten aan boord moe ten zijn om contact te krijgen met andere schepen. De Westduitse binnenlandse kolenprij- zen zullen met ingang van 20 oktober a.s. met gemiddeld DM 4.50 per ton worden yerhoog.d. aldus wordt medegedeeld in industriële kringen te Essen. Van deze verhoging zal DM 2 worden gebruikt om een speciale heffing te dek ken welke van de kolenmijnen wordt gevraagd om de bouw van 35.000 mijn werkerswoningen te financieren. De res terende DM 2.50 van de prijsverhoging dient om de hogere produktiekosten te dekken als gevolg van de verkorting van de werktijd, welke per 1 oktober werd doorgevoerd. HORIZONTAAL* 1 land in Europa, 8 ontkenning, 10 goud (fr), 11 aangeboren, 13 op dit ogenblik, 14 koeioneren, 16 walm, 18 ent, 20 doorwaadbare plaats, 21 gewicht, 22 meer in Amerika, 25 plaats in Rusland, 26 bestendig aan iets, 29 land bouwwerktuig, 30 houten gebouw, 31 voorzetsel, 33 watering, 35 land in Europa. VERTICAAL: 2 voegwoord, 3 uniek, 4 neerslag, 5 gelooide huid, 6 voorzetsel, 7 land in Europa, 9 land in Europa, 11 eikeschors, 12 troefkaart, 14 van node, 15 windrichting, 17 ijzerhoudende aarde, 19 eng. telwoord, 23 drank, 24 optocht, 25 gewicht, 27 enkelspel, 28 stand, 32 van het lopende jaar (lat. afk->, 34 fr. lid woord. (Van onze correspondent) De Waddeneilanden gaan nauwer sa menwerken om de toenemende moeilijk heden. waarvoor het snel groeiende vreemdelingenverkeer hen plaatst, het hoofd te kunnen bieden. Zo is donderdag op de Waddenconferentie besloten tot de oprichting van een federatie van Wadden- VVV's. Burgemeester G. de Koning van Texel zette in een rede de moeilijkheden uiteen, welke de gemeenten hebben te overwin nen. bij het treffen van de noodzakelijke voorzieningen. Hij wees er op. dat de uit kering per inwoner uit het Gemeentefonds voor de Waddeneilanden niet billijk is omdat zij veie investeringen moeten doen welke niet in de eerste plaats voor de sigen bevolking zijn bedoeld, maar voor al voor de duizenden Nederlanders die de eilanden bezoeken. Hij wees in verband biermede op de voorzieningen voor de aanleg van wegen en rioleringen voor uit breiding van „kampeereentra". Spreker noemde de bevordering van het sociaal toerisme een grote taak voor de Waddeneilanden. Slaagt het particulier initiatief er niet in de accommodatie zo te verbeteren, dat bet vreemdelingenver keer volledig kan worden ongevangen, dan dient naar de mening van Texel'? burge meester de oplossing te worden gezocht ■n een coöperatieve stichting Over de exploitatie van de zee. de wind. 32 om; 34 lepel; 35 an; 36 ram: 38 neo; en dp lucht od dp Waddeneilanden zoals 39 alt; 40 stoot; 41 trage, die gesch'edt op de Duitse Noordzee- VERTICAAL: 1 frits; 2 oor: 3 r.k.; eilanden welke voor het grootste deel Kurorte ziin zei spr. dat men deze kant niet op moet. maar dat men de rust op de Nederlandse eilanden moot preferen boven wat de Duitse bieden. HORIZONTAAL: 1 forel; 5 alles; 9 rok; 10 aar; 12 lol; 13 ir; 14 parel; 16 nu; 17 satinet; 19 star; 21 irak; 23 elan; 24 aden: 25 klos; 27 sist; 29 noteren: 4 laat; 5 aren; 6 1.1.; 7 een; 8 sluik; 1! arie; 14 parasol; 15 leidsel; 17 salon; 18 trein; 29 tol; 22 ans; 25 koers; 26 lepe; 28 tante; 39 tent; 31 reet; 33 mat; 35 alg; 37 m o.; 39 aa-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7