AMSTLEVEN Volk in onrust over Soestdijk Rotterdamse Graanmarkt Vereen. Industrieën Rotterdam PUZZEL Onze dagelijkse *1* rii Wordt Zwitser uitgeleverd? UITKERINGEN Waarom aarzelen de heren met besluit Dividend van 8 (v.j. 7) pet. Ad puDi^tratcu r van -SiiezvcxGni^ing henjEfëimid Ber Ghenen "chewing BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Levensverzekeri PAGINA 11 Luxemburg wil hem voor de rechter niet-pensioengerechtigde LAGERE MAISPRIJZEN APOTHEKERES OVERTRAD DE OPIUMWET SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN ONTSLAG MILITAIREN TIJDENS BEZETTING „TIP" VOOR TIPS Oplossing van gisteren - /.r» - j (Advertentie), De rechtbank .te Rotterdam zal over veertien dagen beslissen of zij akkoord zal gaan met het verzoek van de officier van justitie om de regering te adviseren de 40-jarige Zwitser W. M. uit Zürich uit te leveren aan de Luxemburgse regering, omdat h(j een auto zou hebben verduis terd en misbruik van vertrouwen zou hebben gemaakt. De auto had hij in Luxemburg gehuurd om voor vijf dagen in Nederland als ver tegenwoordiger op te treden. Tpen de za ke- echter niet zo goed gingen, stuurde hi;,*telegrammen aan dè verhuurder, da! hij langer wegbleef: Geld 'maakte ..bij echter nie.t over.Tenslotte werd.de poli tie ingeschakeld en Spn' de £witS€r in Rotterdam worden gearresteerd. De Luxemburgse, regering diénde toen een verzoek tót uïtleVéfing in en dit werd gistermiddag dborde "rechtbank behan deld. De advocaat mr. J.P. Mastboom meende d.at van. uitlevering geen spra ke kan zijp. Volgens hem is hier geen verduistering gepleegd. Zou de recht bank we] die mening zijn fbegedaan, dan is er het féit dat volgens de uitleverings wet het fèrt geschieden moet buiten 'net rijk en dat is Hier niet gebeurd, aldus de raadsman. Bovendien zou'dé Zwitser wel de helft van hef '-verschuldigde' geld hebben overgemaakt. Hij kon' dit eerst niet doen Omdat hij Het niet had. Zijn verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling wérd-door de rechtbank af gewezen. Nadat de „Haagse Post" in vorige af leveringen haar lezers heeft onthaald op allerlei beweerde achtergrond-details van de publikaties over ons Koninklijk Huis en daardoor zeer ernstig mede schuldig was aan het doen voortduren van de onrust onder ons volk, komt dit weekblad in zijn aflevering van van daag met de verrassende wenk. dat de dagbladpers er thans maar het zwijgen toe moet doen. ..Naar ons gevoelen is het reeds lang zó dat alle facetlen van persoonlijke of interne wrijvingen inde Koninklijke familie met een publiek aspect zijn verdwenen", voegt het blad eraan toe, zonder overigens 'e vermel den hoelang het dit gevoelen reeds is toegedaan Een week tevoren weerhield deze overweging het b'ad overigens nog niet van een uitvoerige oprakeling van tal van „publieke aspecten" aan deze zaak en evenmin ontzag het zich er nieuwe elementen van onrust aan toe te voegen, door een niet nader genoem de minister aan te wijzen als betrokken bij een deel der publikaties in de bui tenlandse pers. Het zal niet toevallig zijn, dat de „Haagse Post" haar voorstel tot zwijg zaamheid doet. terstond na haar ver melding van de publiciteit rondom de heer Van Maasdijk, wiens banden met d;t blad geen geheim Zijn. De .Haagse Post" verwijt de heer Van Maasdijk weliswaar een gebrek aan voorzichtig heid minder kan al niet! maar wil kennelijk niet begrijpen waarom de Nederlandse pers vrijwel unaniem is ge weest in haar verbijstering over het op. treden van de, heer Van Maasdijk. Het vergeet of liever: wil vergeten dat niet op de eerste plaats de mededelin gen van de Engelse journalist, maar we] de uitermate bevreemdende reactie van de heer Van Maasdijk zelf de algemene verontrusting heeft gaande gemaakt. De roep van de „Haagse Post" om een duidelijk regeringsoptreden tegen de „publikatie-crisis", doet bijzonder hui chelachtig aan nadat juist dit blad zich met alle macht beijverd heeft om op de meest onverantwoordelijke wijze deze crisis slepende te houden Het incident, waartoe de heren Van Heeckeren en Van Maasdijk aanleiding gaven, is thans een week oud. De rege ring heeft tot dusver niet anders ge daan. dan_ met verontwaardiging een beschuldiging van de hand wijzen, welke de heer Van Maasdijk sindsdien tegen oud-minister Beyen publiekelijk heeft uitgebracht. Dit was een loffelijke en noodzakelijke daad, welke aan een uiterst onverkwikkelijke campagne een halt toeriep. Maar de eigenlijke kwes tie. n.i. de toedracht van de ontmoeting tussen de Engelse journalist en de heer Van Maasdijk, bleef door de regering nog steeds volkomen onaangeroerd. Een nader ondei*oek naar deze zaak blijft onverminderd wenselijk. Wij ver nemen zojuist, dat de récherche hiermee een begin gaat maken. Dat werd hoog tijd. Even dringend gewenst is het in tussen, dat de rol van het soort aarts- gevaarlijke „onvoorzichtigen", als waar toe de beide genoemde ondernemers van taxi-diensten voor buitenlandse journa listen blijk gaven te behoren, definitief is uitgespeeld. Een week is lang genoeg om de consequenties van een dergelijke „faux pas" te onderkennen. Dit geldt ook voor de heren Van Heeckeren en Van Maasdijk zelf. Wij zien niet in, waarom zij nog steeds aarzelen deze consequenties te trekken. (Van onze correspondent) De 36-jarige schippersvrouw. E. A. v. Megenuit Beumei is vrijdagmorgen, toen zij de was deed °P Het schip „Tempo" op de Oudé IJssel te Doetin- ohem overboord gevallen én. verdron ken. De rijkspolitie Heeft de gehele dag vergeefs naar het lijk. gedregd. Conform de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank te Utrecht vandaag de 54-jarige apothekeres M. P. uit Bilthoven ontslagen van rechtsvervol ging en haar plaatsing in een psychia trische inrichting gelast voor de tijd van een jaar. wegens overtreding van de opiumwet Op 26 maart jl. had een in specteur van de volksgezondheid te Hil versum verdachte er op betrapt, dat zij hoeveelheden opium en opiumbevatten- de artikelen in haar bezit en voor de ver koop aanwezig had. Het medische tucht college had verdachte de bevoegdheid tot het houden van een apotheek vóór de duur van een half jaar ontzegd omdat zij enige maanden tevoren een patiënte een zo overdadige hoeveelheid slaapta bletten ha<3 verstrekt, dat het gebruik hiervan de dood van de patiënte tenge volge had gehad. Het bleek, dat de verdachte psychisch volkomen mngeschikt moet worden ge acht voor de uitoefening van haar be roep. De N.V. Vereenigde Industrieën" Rotter dam v.h. Ph. Verhagen Zoon heeft over 1955 een voordelig'saldo exploita tierekening na reservering van. belasting behaald van 366,457 (v.j. 173.295). Na toevoeging van de posten belegde reser ve ad 818 (2.769), interest en dividen den ad 137.259.<(135.i77) en voordelig sal do exploitatierekening huizen ad' ƒ8.560 'v.j. boekwinst bij onteigening van bouw grond ƒ36.503 is ln totaal ƒ513.155 (347.745) beschikbaar. Na afschrijving '..vpör 45.566 (61.036) en emissiekosten ad 4.227 (v.j. nadelig saldo exploitotre&kemne huizen ƒ7.196) resteert eéri saldo winst van- 463.361' (279.512). •Voorgesteld wordt 'een 'dividend •-an -3 (v.j. 7) ''pe't'-'uït te keren. aan de bouwreserve /.'.19(jj)p(83.000)' te doteren ■n de statutair^ réserve mét ƒ19.076 (11.941) te verhógért Naar - directie en comrnissarisson 66 766 (41.794). th* De Deen Eyvind iWtels, thans consul- generaal in New York, is gisteren officieel benoemd tot administrateur van de gebrui- kersvereniging voor het Suezkanaal. Over (1e zetel van de vereniging is nog geen beslissing genometrt De g.ebruikèrsvefeiïiging zal volgende week volledig in werking treden, Bartels wórdt tegen het einde van de volgende week in Londen veYwacht om met zijn werk t^ beginnet). HÜ is in 1942 in de Deense buitenlandse dienst getreden. Hij is permanent vertegenwoordiger van zijn land bij de O.E.E.S! in, Parijs geweest en sinds 1953 permanent afgevaardigde bij de E.K.S.G. Op 1 'september J.L is in werking ge treden de wet van 8 maart' 1956, welke voor belanghebbende ex-bètoepsmilitai- ren van de landmacht de mogelijkheid opent, te verzoëken, dat bet hun van- vvege de Duitse bezetter indertijd wegens dé demobilisatie verleende ontslag wordt vervangen door een ontslag vërlëend door de minister van Oorlog. minister-president Drees bleek, dat de begro tingspost voor deze or ganisatie voor 1957; een bedrag van f 40.000 vermeldt, tegen f 25.000 voor 1956. De verwach tingen, die dr. Drees heeft voor de toekom stige ontwikkeling van. de ideeënbusactiviteit jn. de Rijksdienst, heeft hem er toe geleid te doen besluiten een se cretaris aan de Centrale Ideeënbuscommissie toe te voegen. Alle departementen zijn thans bij de Rijks ideeënbus aangesloten, d.w.z. in totaal 75000 ambtenaren. In 1955 kwamen er 663 ideeën binnen, waarvan er 355 niet gehonoreerd war den. In totaal werd een bedrag van f 8015 uit gekeerd. Jhr. Van Nis pen tot Pannerden stel de tenslotte de aanwe zige vertegenwoordigers van de diverse „ideeën bussen" voor de werk wijze te vereenvoudi gen, over te gaan tot een verdergaande de- jentralisatie en te be vorderen dat de kwali teit van de ideeën beter wordt. 20 langzamerhand gen in jÏÏ •.'L damesbladen beienin- rtie fino uitkeren, aan die lezeressen, sen geven en daarin andere Iezeres- wet'en L tips geven in originaliteit weten te overtreffen. Ge moet weten, dat als wij zo'n blad to handen krijgen, onze blikken het eer ste naar deZe rubriek dwalen. Véél nieuwsgieriger zijn wij daarnaar, dan naar het gebroken hart van Mientje D uit A. en zelfs veel nieuwsgieriger, daii Daar het bedreigde huwelijksgelük van mevrouw G. van A. tot Z. te R., om van net geringe zakgeld van Roosje uit M. maar te zwijgen. Steedg weer benijden wij de dames, die met veel intuïtie en gevoel. haar medemensen met Tips en zichzelf met de tip verrijken en graag zouden wij in dit geval eens in haar schoenen staan. (Als deze tenminste niet al te hoog gehakt Zijn). Wat zouden wij, vrouw zijnde, een macht geld gaan verdienen Om te beginnen gingen wij naailessen geven. We zouden advertenties plaatsen Tto in de geest van: „Deert naaien bij Ber en U brengt het ver" en dan: Reeds na drie iesSen trek). u een zeif gemaakte ai wfan en na vier lessen kunt U deze g 2 ®er zelf uittrekken ook". En dan in- °nden tevredenheidsbetuigingen als: ]3 r°eger liet ik de naéister stikken; nu ik de naaister stikken". dan maar tips verzinnenWe zouden ze aanhoudend uit onze gepofte 01 aangeknipte of weten wij veel welk soort mouw schudden. Als man hebben wij slechts één keer in direct aan de rubriek „Tips" medege werkt, zij het dan, door een tip te voor komen. Onze tante wilde n.l. eens de volgende tip insturen: „Een wilde haas is dan pas lekker, wanneer men hem voor het bra den enige dagen op het toilet hangt". Zoals gezegd: wij hebben deze tip voor komen en bovendien hebben wij onz'e tante voorgoed tegen ons in het harnas gejaagd door te verklaren, dat een wilde haas bij haar op het toilet zeker niet lek kerder, maar hooguit wilder zou worden. Inpiaats van tip. kregen wij, zo groot als wij waren, hiervoor (en terecht) een pracht van een oorvijg. Dat is dan ook alles, wat wij met tips verdiend hebben en steeds weer zijn wij diep verslagen als we weer een serie lezen. Echt, wij als man kunnen niet aan de vrouwen tippen Als ze maar weten dat wij, direct of indirect haar abonnement betalen. De tips mogen dan van haar komen, DE TIP komt van oos mannen! (Advertentie), ..kauw Wrigley Doublemint. Rustige Doublémint voor hele dagen haastig tikken, tikken, tikken. Kauwen ontspant, kalmeert, verkwikt, het Is ook goed voor Uw tanden trouwens, het smaakt... heerlijk en dubbel lang heerlijk! Horizontaal: 1. godsdienst (afk); 3 boom; 6. Sportartikel; 9. namelijk (afk); H. geestelijke; 14. drank; 16. het Romein- se ruk (lat. afk.); 17. meisjesnaam* 18. stad der oudheid; 19. Fr. onbep. vnw'- 20 ind. dakbedekking; 22. iedere; 25. bevel; 27. onbegroeid; 28. afzonderlijk; 30 kleur; 31. en anderen (afk.); 32. herkauwer: 34. verlangen; 35. pers. vnw.; 36. maanstand (afk.); 37. scheel; 40. rijtuig; 42, houding; 43. familielid; 44. modern hulpmiddel op vliegvelden; 47. strijdperk; 50. lidwoord' 51. slede; 52. bedrag; 54. bekende motor- fSpes.kindergroet; 57. werke lijk; 58. kleinood; 60. naar beneden; 61. godsdienst (afk.); 62. windrichting; 64 pl in Estland; 66. maanstand (afk.); 67. meisjesnaam; 69. aarlzien; 70. bevestiging; 71 raam; 74. volgzaam; 78. de oudere (afk.); 79. godin; 80. jongensnaam; 81. vr. munt (afk.). Verticaal: 1. muziekterm (afk.); 2. zee diertje; 3. jongensnaam; 4. brandbaar koord; 5. soort onderwijs (afk.); 6 naam loze vennootschap (Fr.); 7. klem;'8. het zelfde /afk.); 9. op geen plaats; 10. laatst leden (afk.); 12. zangnoofc 13. vlugge; 14. verlichtingsartikel; 15. dubbelklank; 19. in orde; 20. plant; 21. water in Brabant; 23. rans in het leger (afk.); 24. insekten- eter; 26. bergweide; 29. verhoogde toon; 33. deel v.e. muziekinstrument; 35. maand; 38, bid (lat.); 39. Eng. titel; 40. mil. opleidingsschool (afk.); 41. lidwoord; 44. beroep; 45. dagtekening; 46. onvrucht baar; 48. vulkaan; 49. roofvogel; 50. boom; 52. bosgod; 53. vogel; 56. woon schuit- 58. naschrift (afk.); 59. Chin maat; 63. jongensnaam; 65. wederhelft; 68 Fr' onbep. vnw.; 70. bevestiging; 71 deel v. Amerika (afk.); 72. selenium (afk 73. verlaagde toon; 75. dun; 76. op deze wij ze; 77. lengtemaat (afk.). Horizontaai: 1. Nederland; 8. nee; 10. or; 11. eigen; 13. nU; 14. negeren; 16. rook; 18. loot; 20. wed; 21. ons; 22 erie; 25. orel; 26. gestand; 29. eg; 30. loods; 31. in; 33. lee; 35. Schotland. Verticaal: 2. en; 3. enig; 4. regen; 5. leer! 6. na; 7. Noorwegen; 9. Duitsland; 11. eek; 12. Nel; 14. nodig; 15. noord; 17. oor; 19. one; 23. eel; 24. stoet; 25. ons; 27. solo; 28, adel; 32. a.c.; 34. un. van triomf niet onderdrukken, 'toen hij haar de papieren teruggaf. En? was alles, wat ze vroeg. De ellende en het bittere verdriet door Franklin ondervonden, weerspiegelden zich maar al te duidelijk op zijn doods bleke, smartelijk vertrokken gelaat. Hij zonk op zijn stoel neer en verborg zijn gelaat in beide handen. Het kan niet waar zijn! Het kan niet waar zijn! verklaarde hij met gebroken stem. Er moet een vergissing in het spel zijn. Esther kan dé vrouw niet zijn, wel ke die rapporten van haar maken. Ze is te fijngevoelig, te hoog van karakter voor iets dergelijks. Ik vertrouw haar nog altijd. Hoewel de schijn volkomen en ver schrikkelijk tegen ha,ar is, gelóóf ik in haar en ik ben vast van plan haar in deze moeilijkheden bij te staan zoveel ik kan. Tot nog toe was de. houding van Flora nog vriendelijk geweest. Ze scheen me delijdend en bezorgd om hem geen pijn te doen. Maar bij die uitbarsting veran derde haar houding Haar manier van doen werd stijf en afgetrokken. Er kwam een koude, karde trek op haar gelaat en haar ogen schoten vuur van woede. Ze vertoonde zich nu in haar ware gedaan te. Zelfs haar stem scheen geheel veran derd. Ik had gehoopt, dat een kennis ne men van deze rapporten je zou hebben doen beseffen, hoe je nauwelijks op 'het randje af ontsnapt bent. aan de klauwen van een gewetenloze avonturierster, zei ze schor. Nu je toch haar partij wilt kie zen en niet met de autoriteiten wilt mee werken om de moordenaar van je beste vriend te ontmaskeren, acht ik het mijn Plicht die papieren in handen der politie te stellen. Nu dadelijk. Franklin schrok op en stak afwerend de hand uit. De hem getoonde rapporten waren werkelijk wel geschikt om achter docht te wekken. Het had er alle schijn van, dat de zaak er voor Esther en haar verwanten heel somber uitzag. De Schu- mqkers, zowel oom als neef, stonden be kend als speelhuishouders. Ongetwijfeld was hun tactiek schandelijk en ze hadden meer dan één slachtoffer uitgeschud. Hun speelholen waren overvallen door de po litie en gesloten en ze waren ontelbare malen uit de stad verdreven geworden. Hun namen kwamen voor in de politiere gisters van wel een dozijn steden. Op het ogenblik hielden ze zich rustig, maar za ten vermoedelijk op een geschikte gele genheid te wachten om in het door hen te New York gehuurde huis weer een speel hol te openen. Dat het meisje aan hun bedrijf haar medewerking verleende, was niet geconstateerd, maar men veronder stelde toch wel. dat zij als lokvogel dienst deed en de rijke jongelui in de stad tracht te over te halen, hun geld aan de speelta fels van de Schumakers te verkwisten. Je moet deze papieren niet aan de politie geven" zei hij. Het feit, dat het meisje verdachte verwanten heeft, be wijst toch niet, dat zij een moordenares is? De minderwaardige manieren om aan geld te komen door haar oom en neef in praktijk gebracht, maken haar toch niet tot medeplichtige San zo'n verschrikkelij ke misdaad als (Wordt vervolgd). Flora keek hem een ogenblik aandach tig aan. Haar vingers rustten op de pa pieren naast haar. Dus je bent bang, deze door te le zen, zei ze eindelijk past iets triomfante lijks in haar toon. Je bent bang. te we ten te komen, wat men ontdekt heeft over het .meisje dat je liefhebt. Bij die laatste woorden sloeg haar stem over, wat Franklin deed schrikken. Het was de eerste maal dat die dingen onder woorden waren gebracht. Sedert de ver schrikkelijke nacht, waarin hij de wo ning van zijn vriend was binnengegaan en hem vermoord in zijn stoel had gevonden, was hij voortdurend door angst gekweld geworden. Angst, die vaag- in verband stond met een meisje in een grijze avond mantel met grijs zijden franje langs de rand. Hij was niet in staat geweest, de hem bekende feiten helemaal over het hoofd te zien. Hij was er niet ingeslaagd te vergeten, dat de vrouw, die zijn hart in handen hield,, geweigerd had hem de re den te verklaren, waarom ze in het hol ste van de nacht rondsloop in een vreemd huis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 11