Dading met N.V. N.-Waterweg Toneelwedstrijd S.G. ingezet BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Geheugen-hulp Ouer de *2) am Matenesse wordt een zelfstandig gemeente Een kwestie over de plaats van twee dokken 32.000 PIANO'S HOUTMAN Emigratie van katholieken Conservator Stedelijk Museum Gas- en watertarieven verhoogd E.V.A.G. n.v. j OFFICIAL FORD DEALER WALDÓ^TAxTi V. J Passage Theater Monopole Theater De K. F. A. presenteert Burgerlijke Stand ZATERDAG 20 OKTOBER 1936 NSC PAGINA 2 T 'Tl mm.,.. - a <v AANRIJDING DE NIEUWE REPARATIEDOKKEN VAN W.-F. JAARVERGADERING VAN HET ZAALCOMITé 6757069915 NIEUWE SCHIfcüAMSCHE COURANT „De witte non" „Blanke slavinnen" Kotter*,»,, M-rSïïll. JS MEDISCHE ZONDAGSDIENST UTILE DULCI 1911—1956 WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND KLEUTERSCHOOL ST.-W1LLIB0RDUSSTICHTING VOORDRACHT OVER STEDE- BOUW VOOR STUDERENDE JEUGD FEESTAVOND C. A. B. In de jaren van 1915 tot 1920 zijn aan de N.V. Nieuwe Waterweg enkele perce len grond en water in erfpacht uitgege ven teneinde daarop een scheepswerf op te richten en te exploiteren. Hierbij was aan de erfpachtster het recht gegeven om In de mond van de Wilhelminahaven een tweetal dokken te hebben ten behoe ve van de schepen, welke de werf zon den aandoen. In 1950 wenste de N.V. Nieuwe Water weg deze dokken te verplaatsen naar een meeir naar binnen gelegein plaats in de haven; zjj achtte zich hiertoe gerech tigd. omdat zij in het verleende recht uitsluitend een bevoegdheid zag om in gemeentewa'ter 2 dokken te hebben, ter wijl de plaats bepaald zou kunnen wor den op grond van bedrijfstechmische over wegingen. De Gemeente daarentegen zag in de aangewezen plaats een essentieel bestanddeel van de overeenkomst, zodat het verleggen van de dokken slechts met haar toestemming zou kunnen geschie den; zij weigerde deze toestemming te ge ven en sommeerde de erfpachtster de reeds aangevangen werkzaamheden te sta ken De weigering was gegrond op de over weging, dat de aanslibbing dn de mond van de Wilhelminahaven veel eterker is dan in bet achterwaarts gelegen gedeelte, aodat herhaaldelijk grote bedragen moe ten worden besteed om het vaarwater in de mond op de vereiste diepte te hou den. Tot aan 1950 had de Gemeente prak tisch geen bemoeienis met het op diepte houden van de plaats, waar de dokken la gen. (ca. 18000 m2) aangezien de zorg Schiedam heeft deze week meer dan gewoonlijk in het teken van Wilton- Fijenoord gestaan. Op verschillende punten van de stad wezen vrijdag speciale borden de weg naar de werf, waarheen honderden voor aanstaande personen uit de scheepvaart en scheepslbouwwereld kwamen om de nieuwe dokken en machinehallen te be zichtigen en er het nodige omtrent het nieuwste van het nieuwste op te steken. Meer dan gewoonlijk, schreven we. En dit brengt ons te binnen, dat we een vo rige maal Wilton-Fijenoord een stad in onze stad noemden. Dit was niet zozeer, omdat het bedrijf een tamelijk streng van de buitenwereld afgesloten geheel vormt, maar vanwege een gedachte, waarmede de directie van W.-F. weieens speelt. Men ziet Wilton-Fijenoord n.l. graag als een stad. Want er is berekend, dat van de bedrijvigheid en de welvaart dezer on derneming in totaal ongeveer 32.000 men sen afhangen. Daar zijn allereerst met de etablis sementen te Rotterdam medegerekend de zes duizend arbeiders en de duizend beambten, in totaal ongeveer zeven dui zend. Voorts de talrijke arbeiders en em ployés van de onderaannemers, die steeds o.p of om de werf bezig zijn en gerust op enkele duizenden kunnen worden geschat- Wanneer men al degenen bijeentelt, die van deze bijna tienduizend man in meer of mindere mate afhangen, dan komt men met enige vrijheid en wat voorbe houd tot het cijfer van 32.000 zielen. Dat is 'de bevolking van een 'kleine stad. Daarom was die opmerking over de stad ■in onze stad eigenlijk lang zo gek niet. Ze kreeg in ieder geval onlangs een min of meer officiële bevestiging en wel van niemand minder dan Ir. Woltjer zplf. DAMW ACHTER. daarvoor bij de erfpachtster berustte. Ver plaatsing van de dokken zou derhalve de volle last van bet baggeren van deze 18.000 m2 op de Gemeente doen neerko men. hetgeen gezien de snelle aanslib bing grote bedragen zou vergen. Welis waar zou de Gemeente dan ontheven wor den vaji het baggeren op de nieuwe lig plaats der dokken, maar achter in de haven is de aanslibbing veel minder sterk zodat daar slechts sporadisch gebag gerd behoeft te worden. Partijen hebben daarop hun geschil in kort geding aan het oordeel van de rech ter onderworpen, waarop het Gerechtshof te 's-Gravenhage op 20 december 1950 in hoger beroep de zienswijze van de Ge meente bekrachtigde en aan erfpach-tster bet recht ontzegde de plaats der dokken naar goeddunken te bepalen. Na deze be slissing in kort geding, welke de verhou ding slechts voorlopig regelde, stond dus de- weg open om het bodemgeschil thans voor de gewone rechter te brengen, doch partijen hebben hiervan afgezien en ge tracht in minnelijk overleg to-t een bevre digende oplossing daarvan te komen. Na besprekingen over en weer zijn par tijen bij wijze van dading tot de volgende overeenkomst gekomen als aanvulling op de bestaande erfpachtsovereenkömsten. „De dokken 6 en 7 worden door de N.V. Nieuwe Waterweg verlegd. De N. V. Niewe Waterweg neemt voo-r haar rekening de kóstèn van het door de Gemeente uit te voeren bagger- werk tot e,en diepte van 9.60 meter min N.A.P. De boeien 6,4 en 2 worden op kosten van de N.V. Nieuwe Waterweg verwij derd ter verkrijging van toegang tot dok 6. NliilUW «IN BiCSPBaCLL Singel 114-1 »s« tiifditir* |*i KHK7» T- Op dinsdag 23 oktober a.s. komt de heer J. G. M. Bosman, directeur van de Ka tholieke Emigratie Stichting voor de Bis dommen Haarlem en Rotterdam voo-r be langstellenden uiteenzetten, op welke wij ze plaatselijk meer bekendheid gegeven kan worden aan bestaan, doel en werk wijze yan deze stichting en- door plaat selijke activiteiten getracht, kan worden, meer en zo mogelijk alle Katholieke emi granten te doen vertrekken via de eigen Katholieke bureaus. Dat deze actie nodig is zal men besef fen-, wanneer men kennis- neemt van de pu-blikaties van de K.E.S., dat thans slechts één derde gedeelte van de Katho lieke -emigranten vertrekt via deze Katho lieke instanties en dat dus twee derde van hen de voorbereiding en voorlichting mist. die voor een Katholiek onontbeerlijk zijn. Zij, die hebben opgegeven bij deze uit eenzetting tegenwoordig te zullen zijn, heb ben een bericht van deze.bijeenkomst ont~ vangen en worden dan verwacht, terwijl ook enige anderen 'tot deze bespreking zijn uitgenodigd. Er zullen er echter bo vendien ongetwijfeld zijn, die het belang van dit vraagstuk inzien en daarom aan deze bespreking willen deelnemen-, ook zij zijn dan van -harte welkom. De bijeen komst zal gehouden worden in de be stuurskamer van gebouw „Arcade" (r.-k Volksbond), 's avonds 8 uur. Comité Katholiek Schiedam. Aan de raad wordt door B. W. het voorstel gedaan, tot opvolger van de heer Swagermann als conservator van het Ste delijk Museum te benoemen de heer P. L. A. Janssen te Rotterdam van de conser vator te brengen op 7500 per jaar mini mum, 8500 maximum, met vijf éénjaar- lijkse verhogingen van 200. De heer Jan sen is thans aan de kunstredactie van Het Vrije Volk te Rotterdam verbonden. Hij schreef een aantal essays over kunst, maakte o. a. de catalogus voor de Zadki- netentoonsteliing te Arnhem en de inlei ding voor de Zadkine-expositie, die naar Canada gaat. De heer Janssen werd in 1926 te Arnhem geboren. OUDE GENEVES Na ruim negen maanden voorbereidend werk is vrijdag dan de kroon op het werk van de Sectie Toneel van de Schiedam- se Gemeenschap gezet. In Musis Sacrum werd namelkfj de toneelwedstrijd 1956-1957 geopend. Het was mr. M. J. M. van Kinderen, de wethouder van culturele zaken, die het openingswoord sprak en zich daarbij waarderend uitliet over het initiatief, dat hier is genomen. Reeds in het verleden zijn door de sectie toneel van de S.G. po gingen ondernomen het amateurtoneel tot hoger bloei te brengen. „Maar ik heb het gevoel" aldus mr. Van Kinderen, „dat het middel hetwelk thans wordt aange wend. beter zal helpen, dan de eerder on dernomen pogingen". Iets dieper op de ze gedachte ingaande merkte spreker op dat men het spelpeil vroeger op een ho ger plan had trachten te brengen door het aanstéllen van een beroepsregisseur. Het resifltaat daarvan is echter over het al gemeen dat meer aandacht aan de hoofd rolspelers wordt besteed en dat het spel als geheel de zo nodige stimulans niet krijgt. Bij een toneelwedstrijd echter heb ben de deelnemende verenigingen van het begin af al rekening met het wedstrijdele ment te houden een noodzakelijkheid dus om vooral de nadruk op een goede sa menwerking te leggen. De prijzen zijn ze ker niet weggelegd voor de verenigingen met slechts enkele uitblinkers. Elk lid van het gezelschap moet zijn aandeel aan het geheel leveren. Tenslotte merkte mr. Van Kinderen op dat het voor Schiedam zeker een gelukkige omstandigheid is, dat getracht wordt het spelpeil te verhogen. ,Het toneelspelen stimuleren is hier niet nodig, gezien de ongeveer twintig ama teurgezelschappen in Schiedam". Tevoren was het de voorzitter van de Sectie Toneel, van de S.G. ir. W. E. Hoek geweest, die een welkomstwoord had ge sproken waarbij hij zich in 't bijzonder tot de jury de afgevaardigden van de afde ling Schiedam van de NATU en de ver tegenwoordigers van de deelnemende verenigingen had gewend. De jury voor deze wedstrijd, waaraan zes verenigingen deelnemen, bestaat uit de heer Jan Everwijn. de kunstredacteur H. F. Reedijk, terwijl als voorzitter zal optreden, de dramaturg Willem v. d. Loos. Hoewel met opzet een jury is gekozen uit niet-Schiedammers is laatstgenoemde geen onbekende voor Schiedam, daar hij enige jaren geleden een van de regisseurs was, die in opdracht van de S.G. de Schiedamse toneelverenigingen met een artistiek advies ter zijde stond. De jury zal beoordelen volgens de NA- TU-telling en in het bijzonder bij het ge ven van de punten zal worden gelet voor wat het gehele gezelschap betreft, op samenspel keuze van het stuk. to- neelaankledine en de algemene indruk en voor wat de individuele prestaties betreft op de uitspraak, de rolkennis, voordracht en uitbeelding. Op 15 maart 1957 zal de prijsuitreiking plaats vinden en daarbij zal de jury een uitvoerig oordeel over de verschillende opvoeringen geven. Ook het publiek krijgt gelegenheid zijn oordeel bekend te maken. Het kan een formulier invullen waarin het een alge mene indruk een waardering voor rolken nis en de naam van de besté speler of speelster kan invullen. Ook voor deze be oordeling zullen prijzen worden beschik baar gesteld. De Schiedamse Onderwijzers Toneelver eniging „S.O.T." trad als eerste voor het voetlicht met J. B. Priestley's spel „De gevaarlijke bocht". Er waren ongeveer 200 belangstellenden in de zaal. B. W. doen aan de raad het voorstel, om de gas- en watertarieven te verhogen en wel voor die van het gewone gebruik. Het nieuwe tarief gaat één januari 1957 in en houdt o. a. in, dat voor gas, geleverd over de gewone meter, voor de eerste 80Mcal per maand vijf cen,t per Mcal moet worden betaald, voor het verbruik boven 80 Mcal 3.8. cent per Mcal. De prijs per Mcal wordt met 0.3 cent verhoogd. We zullen het gehele nieuwe tarief alsnog publiceren. De 13-jarige Maria M. uit de Van Ma- rumstraat is op de Stadihquderslaan gis termiddag door een bromfietser aange reden. toen zij plotseling overstak. Het meisje brak het rechteronderfoeen en werd door de Geneeskundige Dienst eerst naar het gmeenteziekenhuis ver voerd en vandaar haar de ouderlijke woning. Oud- en Nieuw-Matenesse 1257-1867 Het motorschip „Bussum" in een der nieuice reparutiedokken, die er toe zullen bijdragen, dat Wilton-Fijenoord zijn naam als recordbreker inzake scheepsreparaties kan handhaven. IN EF.N VAN onze eerste artikelen ever de geschiedenis van de voor malige gemeente Matenesse schre ven wij reeds, dat zich aldaar op 13 Mei 1795 een comité revolutionair had ge vormd. Ook in deze landelijke gemeente was de leuze van „vrijheid, gelijkheid en broederschap" doorgedrongen. Het bestuur van Schiedam begreep dan ook zeer terecht, dat aan haar regering over deze Ambachtsheerlijkheid even als over de andere heerlijkheden in het „Overmaase" gelegen een einde was gekomen. Toch handhaafde onze stad haar aanspraken en wel blijkens de om standigheid. dat de revenuen van deze Ambach-tsheerlijkheden als posten in de stadsrekening bleven bestaan, echter niet als memorieposten, daar van tijd tot tijd een of meer ambtenaren van deze heer lijkheden het zekerder vonden hun ver schuldigde rccognit'én over een aantal jaren aan te zuiveren. Ook de heren ke-rk- m eest e r en van de Hervormde Gemeente e Overschie Matenesse ressorteerde (Advertentie) voor Schiedam, viaardlngen en het Westland. Boslaan 8-12, teL 4684 (K 1898), .el. 64288 VLAARDINGEN Een leidingtunnel in het enorme complex der nieuwe reparutiedokken, dat zich ook onder de dokken uitstrekt, en een waar labyrint vormt van de nieuwste technische constructies volgens de code de pénal de gerechten va-n Oud cn Nieuw Matenesse te ressor teren onder helt vredegerecht, later kan tongerecht, van Schiedam, zodat de func tie van Schout en Secretaris, waargeno men door dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht kwam te vervallen. Dit vredegerecht werd 28 februari 1811 binnen onze stad geïnstalleerd en beëdigd. Als eerste vrederechter trad op de oud-burge meester van Schiedam, de heer Cornells Nolet wonende in het „Huis met het bordes" op de' Lange Haven, dat thans kantongerecht is die echter maar kort deze functie heeft vervuld, en vervangen is geworden door de heer Simon Rijn- bende. Op 2 mei 1811 had ten huize van de afgetreden Schout van Oud Matenesse, dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht, tc Schiedam, do verzegeling plaats van 't rechterlijk archief van Oud- Matenesse door de vrederechter van het kant-on en de griffier. De code civi bepaalde, dat van elke Ma-tien Risp ressorteerde *etooorte- elk huwelijk en overlijden - - v m li een adte in duplo moest worden opge- kerkeluk onder de*è gemeente bleven maakl Ald,us ontst0nd de Burgerlijke jarenlang een afschrift van hun rekening zenden aan de regering van Schiedam welke bij als Ambachtsheren van Mate nesse erkenden. De Katholieken van Ma tenesse kerkten te Schiedam, en wensten niet mede te werken tot de stichting van een nieuwe Statie te Overschie in 1800. Toch komen in het oudste doopboek van de nieuwe Katholieke kerk te Overschie de namen voor van gezinnen, die in „Mar- tin-esse" woonden, b.v. Dirk van der Burg en Joanna van Paasche, Hermaus Hout kamp en Maria Grasman, Gerrit Jansen en Anna Wenneker, Jan van Zijl en Maria van Rhijn. enz. Op het og-ehlik. dat 'het comité revolu tionair in Matenesse werd uitgeroepen, was Isaac Tromer Schout en Secretaris van deze Ambachtsheerlijkheid, welke functie hij bij schrijven van 6 Mei 1795 nederlegd-e. Door de municipaiitei't van onze sta-d werd in zijn plaats tot Schout en secretaris van Matenesse benoemd de heer Si-erag van Banken, die echter reeds in 1797 voor deze functie bedankte en haar overdroeg aan dr. Jacobus van Wa terschoot (van der Gracht), wonende bin nen Schiedam. Hij bleef de-ze functie ver vullen tot aan het jaar 1811. Het bestuur van onze stad heeft gedurende de Franse tijd zich beschouwd als Ambachtsheer van Matenesse, en ook daarna nog, zoals wij later zullen zien. Een vredegerecht. In juli va-n laatstgenoenu^ jaar 1811 trad in werking „le code de pénaj; et de ei- vil". oftewel het wetboek van strafrecht en het burgerlijk wetboek. Beide wetten, ontworpen door keizer Napo-leon. brachten op rechterlijk zowel als op burgerlijk ge bied een gröte verandering, zo kwam er Stand, geen predikant of pastoor mocht een doop toedienen of een huwelijk in zegenen, alvorens niet eerst de personen in kwestie voor de ambtenaar van de B. S. waren verschenen. Deze bepaling gold ook voor de ingezetenen van de Am bacbtsheerlijkheid Matenesse, maar de registers van trouw geboorte en over lijden berustten op de secretarie van Schiedam, alwaar door hen de aangifte moest geschieden. OAOBIAO VOO0 tCmCOAM fft OIVS'AfAf. 78ste Jaargang No. 23204 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 94 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m-m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woordeD f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advententiewezen. ABONNEMENTEN f 6.90 per kwartaal, f 2.37 per maand en f 0.55 per week. In het Passage-theater gaat deze week „De witte non" het vervolg op „De zoon van niemand". Misschien, dat de Italiaan se regisseur Raffaello Matarazzo verrukt wag over dit filmverhaal, wjj Nederlan ders staan daar een beetje nuchterder tegenover Desondanks boeit de film van het begin tot eind en kan men van buitengewoon goed spel genieten. Direct al maken wij kennis met de moe der van „De zoon van niemand", Louisa, nu echter in kloosterdracht, omdat zij zich niet boven het verlies van haar zoon wist uit te werken fen troost vindt in offer en gebed. Bij het graf ontmoet zij de vader van haar jongen, die ook haar niet vergeten kan. ondanks zijn huwelijk, maar zij luistert niet naar hem, haar leven is alleen maar God dienen. Het thema moederliefde wordt in deze film wel extra beklemtoond, twee onge lukkige moeders en de derde, die tóch nog gelukkig wordt bij de geboorte van haar kind.. Zr. Louisa zorgt, dat dit kind geen naamloze wordt, zoals eens haar zoon. Flora Lillo. als het verleidelijke revue meisje, gevangen genomen, omdat zij verdacht wordt van hulp aan een valse muntersben-de, is onaanvaardbaar, maar haar tegenspe-ler Amedeo Nazzari. als de man, die achter het verleden aan jaagt, en in haar de sprekende gelijkenis van Louisa vindt, doet haar spel groeien. Hier door komt ze Yvonne Sanson in haar creatie van Dé witte non nabij. De opstand in de gevangenis, de vluc-ht van enkelen onder aanvoederschap van een vrouw, die de moeder van de baby haat en daarom het kind meeneemt» is goed getroffen. Het kind houdt zij in haar armen voor zich uitgestrekt, als men hen dreigt te beschieten. Zr. Louisa doet ech ter een beroep op haar. Het kind wordt in haar armen gelegd, de camera belicht de witte non in haar meesterlijke creatie, als zij langzaam op de vader toeloopt en hem vraagt, altijd goed te zijn voor dit moederlijze kind, het Bruno te noemen. Melodramatisch, een echt Italiaans filmverhaal. maar een bezoek aan het Passage-theater is dit toch wel waard, als men goed spel weet te waarderen, K.F.C.: 18 jaar. In het Monopole Theater gaat tot en met maandagavond de Italiaanse film „Blanke Slavinnen", waarin op een nog al sensationele wijze het grote, actuele probleem yan de handel in blanke sla vinnen behandeld wordt. Regisseur Luigi Comencini verfilmde deze wrange historie met veel vaart. De vele opnamen in de achterbuurt waar een groot deel van het verhaal zich afspeelt, de suggestieve shots in het sportpaleis en op de marathon-dansvloer hebben die werkelijkheidssfeer, die zovele na-oorlog- se Italiaanse films fascinerend gemaakt heeft. Ook hier weer valt er van uitste kend camerawerk te genieten. De hoofdrol, die van Alda, wordt ver vuld door de steeds meer op de voor grond tredende actrice Eleonora Rossi Drago. Er is een indringende creatie van Marc Lawrence als de louche Manfredi. De zwakke Michele wordt gespeeld door Vittorio Gassman. Silvana Pampanini vervult de rol van Lucia, K.F.C.: Vol wassenen. Op maandag 29 oktober a.s. draait in het Monopole-tbea'ter een zeer bijzondere film voor de begunstigers van de Katho lieke- Film Actie. Het is een natuurfilm van de Zweed Anne Sucksdorff: „Het grote avontuur". Sucksdorff zelf noemt zÖn "lm ..een con frontatie van de mens met het verloren paradijs". In het maandblad Filmforum (afleve ring april 1955) schrijft de filmcriticus C. Boost er o.a.shet volgende over: „Het paradijs is dan de omgeving van een Zweedse boerderij in het hoge noorden, de velden en vennen en een maagdelijk woud; de mens is achtereenvolgens de boerenknecht, die jacht maakt oo een moedervos en haar tenslotte doodt als ze een kip gestolen heeft, verder een oude landloper die op de bevroren plassen op bevers jaagt en tenslotte de kinderen, twee zoontjes van Sucksdorff <jie het won der van de natuur ondergaan in alle ar geloosheid en ongereptheid van hun leuSa en die de geplaagde bever in besc.her- ming nemen. En voor de rest is e'r °e ■natuur bespied door een eindeloos ge duldige en altijd gevoelige camera die de seizoenen karakteriseert in beelden van adembenemende pracht en die het dierenleven betrapt in he momenten van sierlijk en animaal spel en ook van ang stige wreedheid. Deze film is voor „alle leeftijden", in 1954 te Cannes bekroond en draagt het predikaat „Cultureel gekeurd" Over de vóórfilm kan ik niets zeggen, omdat nog niet vast staat welke het zijn Niet-begunstigers kunnen proberen of er kaartjes over zijn. Sebastiaan. alle verenigingen gedaan te hebben om een schema te kunnen samenstellen van de dagverdeling. Hij heeft hierop zo wei nig medewerking gehad, dat, die lijst niet samen te stellen is. Het zaa-lcomité houdt daarom allee,n maar rekening men hen die een opgave verstrekken. De heer C. Lansbergen opende deze vergadering, b(j aanwezigheid van e,f stemgerechtigde leden der verschillende parochiale verenigingen. De notulen van de vorige vergadering werden na een klei ne wijziging goedgekeurd. De penning meester begon zijn financieel overzicht bü het batig saldo van 168.90 van hel vorig jaar Dit jaar waren de inkomsten a de uitgaven 1721,67 zodat men weer zou concluderen een batig sal do van 191,05. Deze voorstelling van zaken was echter fictief. Het zaalcomité zit nog steeds met een schuld van 4200.— aan het kerkbe stuur, geld dat nodig eas voor herin richting van de zaal van school tot ver enigingsgebouw. Het kerkbestuur vertegenwoordigd door de heer J- de Jong, gelooft niet dat het zaaiftomité in staat zal zijn deze schu-ld ooit af te lossen. Op het voorstel van de heer Hofman om die 4200.— dan maar af te schrijven wordt echter niet in ge gaan. omdat dan de rente van dit geld zijnde 132 per jaar ook vervalt. Nu volgt de bestuursverkiezing. Vooraf vraa-gt de heer H. Donkesloot hi err het woord. De-ze kom,t met het voorstel het zaalco mité niet met één lid uit te breiden, zoals het bestuur verzocht, maar met twee. desnoods met drie. De hee-r Lansbergen meende, dat fl werkzaamheden meer lagen op het tcf van een eventueel nieuw te beo zaa.1 comité. v. voor- Toen de heer Hofman fckterteunde met stel van de heer Donkersloot^^ kundj de mededeling, dat eeni ter fcerk autoriteit op het gebied uitgesy ning zijn grote waarde™"» g mu ken voor het streven va d£'Parochie Kethel naar een betere aaCommodatie van het verenigingsleven, werd uitein delijk beslot-en de commissie voor zaal- beheer uit te breiden m-et twee leden. Er waren vo-or deze uitbreiding drie c-andd- Gekozen werden de here-n A. H. Groe- newegen, C. Lansbergen en M. v. d. Wa ter. Bij de tweede stemming werd de heer M- v. d. Water gekozen als voorzitter. Hierna kwam het voorstel aan de orde voor verhoging van zaalhuur. Alle ver enigingen dezelfde huur zomer en win- terprijzen ge-lijk. De heer Hofman ging h-i-er voor de ver eniging E.H.B.O. niet mee accoord. Deze vereniging zou dan een huurverhoging krijgen van ruim 35 pet. Op grond van het feit, dat deze vereniging voor alles als charitatief moest worden gezien, werd de ze verhoging belangrijk verlaagd. Bij de rondvraag vraagt mevr. Kamps meer toezicht in de zaal bij uitvoeringen, film of lezingen. De jongelui nemen mees tal plaats achter in de zaal en zijn da steeds vrij rumoerig. Het zaalcamite be looft dit probleem onder ogen te zien. Ook wordt haar toegezegd.-^at men stren ger zal gaan letten op de leeftijd deelnemers(sters) aan dansavonden. De heer Donkersloot vraagt, waar de toegezegde lijst blijft waarop men kan zien. op welke avonden de zaal al of niet bezet is. De heer Mostert zegt een oproep aan Zo naderde dan de dag, waarop het Fran se juk werd afges-chud en ons land een eigen bestuur kreeg onder leiding va-n de te Sc'heveninge-n gelande prins van Oran je, de latere koning Willem I. Ook onze stad zond d-e Franse ambtenaren weg en kreeg op 20 november 1813 een voorlopig bestuur met als preside,n-t de heer Cor nells Heereman. De Ambachtsheerlij k^ hei-d Matenesse, evenals de andere heer lijkheden, bleven onder dit voorlopig be stuur van Schiedam ressorteren. Doch reeds 26 ma-art 1814 w-erd door de souve- reine Vorst een besluit afgekondigd, waar bij de vraag werd voorgelegd, de Am bachtsheren zij het onder enige wijzigin gen in het genot van hun heerlijke rech ten t-e herstellen, en of het bestu-ur van onze stad het zou kunnen goedvinden genoemd besluit, voorzover het van toepassing kon zijn op de Ambacht-she-er- lijkheden van deze stad, tot een nader punt van deliberatie te maken. De presi dent bracht dit besluit ter kennis van de vergadering van het voorlopig bestuur van onze stad en besloten dit besluit com missoriaal te maken aan de here-n Hee reman, Loopuijt en de secretaris Vernéde. Na de bekendwording van bovenge noemd besluit van 26 maa-rt 18-14 kwa men diverse sollicitatiën naar liet arnbt ven Schout en Secretaris van cle stads heerlijkheden bij het voorlopig bestuur van onze stad binnen. Als sollicitanten voor de functie van Schout en Secretaris van Oud en Nieuw Matenesse en van Nieuwlan-d c.a. dienden zich a-an de he ren: dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht Jacpb Gage-stein, Notaris van Schiedam, Bastiaan Cool en Willem Ni- colaas Co-ol. Een benoeming werd echter nog niet gedaan, want 21 April 1814 kwam een schrijven binnen van de Commissa ris generaai] van het departement Holland, waarin werd gelast met de invoering van de bepalingen voor de Ambachtsheerlijk^ heden volgens het besluit van 26 maart 1.1. te wachten, totdat van de zijde van een hogere autoriteit daartoe een regelmati ge aanvrage zaj geschieden. Matenesse kreeg dus nog geen eigen Schout en Secretaris. L. A ABMA ZONDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120: Rotterdams Philharmonisch Orkest, dir. Eduard Flipse; solist Bela Siki, piano; 14.30 uur. Rotterdamsche Schouwburg, Aert van Nesstraat 120: De Kolktuin, toneelspel v'a Enid Bogrïold door het Rotterdams to o.r.v Gerard Rekers; 20 uur. o n Groote Schouwburg, ZuidPlc"v die vrouwties, klucht van Wl'pip'rt. n Valentine door de Schou^Pelers Theo van Duyn, 20.15 uur maand^^: Nesstraat 120. Caba Jeudis jean_claude Baudets ®ve? Senator. Beatrice Mou- ün^Jean ^Uerre Maury, Alain Goraguer; 20rrnnte'Schouwburg, Zuidplein: O, o, die vrouwtjes, klucht van Will Evans en Valentine door de Schouwspelers o.r.v. Th£ van Duyn; 20 15 uur. l,ottimerrÜk' Straatweg 99: Cabaret revue m.m.v. Cees de Lange en Rijk de Gooyer o.a.v. de Vara: 20 uur. HEDEN: Passage Theater: De witte non (volw.l Monopole Theater: Blanke slavinnen (volw.). Stedelijk Museum: elke dag van 1 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 1 tot 5 uur tentoonstelling Wie was Rem brandt? tot 24 oktober ZONDAG R.-K. Instuif: dr. De Jong over Liefde" 8 uur. R.-K OPENBARE LEESZAAL Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Volw oen: maandag: 78 30: dinsdag-30 25 en 7—8 30: woensdag: 2 L1riae' 26 donderdag- 10—12 en 2-5- Z 6-. woernXg-l<^-4; donderdag nachtdienst APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Westendorp, Singe] He medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: dr. Meyer, Swam- merdamsingel 43, tel. 69696; dr v. Bu ren, Buys Ballotsingel 72—26, tel. 89661; dr. Beukers, Burg. Knappertlaan 76, tel. 68004. Apotheek Nieuwland, Wibautplein 17. Apotheek Jansen, Swammerd-amsin.gel 41. De wijkverplegingdienst van het Wit- Gele Kruis zal worden waargenorhén door: zr. Adriaansens, Julianalaan 118, tel, 66461. Het kraamcentrum zal worden waar genomen door: zr. v. Kan, Swammer- damsingel 65, tel. 68286 Deze diensten duren vanaf zaterdag middag 1 uur tot zondagavond 12 uur. Reeds is gemeld dat de Schiedamse To neelvereniging Utile Dulci - opgericht 11 november 1911 - binnenkort haar 45-jarig bestaan tegemoet gaat. Dit negende lus trum zal herdacht worden op donderdag acht' november a.s. in Musis Sacrum" ten bate van „Pro Juventute". Opgevoerd zal worden een geheel nieuw stuk, door een lid van „U. D, uit het En gels vertaald en getiteld: „en de vogels zwijgen", spel in drie bedrijven van Jen ny Laird en John Fernald, dat nu voor het eerst in ons land zal worden gespeeld, óók bij verschillende toneelwedstrijden oa- in Schiedam (20 nov.) en R'dam (9 jan), waaraan U. D. dit seizoen zal deel nemen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9.00—12,30 en 2.00—6.00: oorknop; kinderportemonnee met inhoud; leesboek; fietspompje. Te bevragen bij de vinders: fietspomp- je, v. Roon, Schiedamseweg 136, Vlaar- dingen, tel. 69014 toestel 83; passer. L. v. Ravens, Prof. Aalberselaan 58; rub ber zadeldek, J. Ham, Kerklaan 48, Ke thel; koperen gewicht. A. de Jager, Mar conistraat 67; bruinwit gekleurde bok, Ruijs, Boerhavelaan 88a; parkietvogel, Westland, Goeman Borgesiuslaan 41; 2 ijzeren steunen van vrachtauto. J. Vink, Gustoweg93: 2 schemerlampkapjés, J. van' Dijke, Galileïstraat 68b; doosje met niet jes, Damen, Charlotte de Bourbonstraat 7; autoped. Versteeg, drogisterij Troel- stralan 85; autoped, H. Heijboer, Scha perlaan 84; speelgoed, de Baat, Korte Kerkstraat 1; kinderportemonnee met in houd, P. Hersbach, Maasdijk 116; porte feuille met inhoud, v. Wijk, Engelsestraat 47; vulpen, Passchier, Nieuwe Haven 71c; kinderportemonnee, C. G. Pater. Rem- brandtlaan 21b; portemonnee met inhoud. Luiten, Dr. Wibautstraat 9; medailles van wandelclub, PI Vermaat, Goudenregen laan 11; bedrag aan geld, v. Haren, loogstraat 44 (weeshuis); bedrag aan 8 si°er, Noordmolenstraat 52; r vï1' Westhuis- °a Costastraat Leeuwen, Vlaardingerdijk 209b; dames polshorloge, Krijger, Marconistraat 5b; bedrag aan geld, postkantoor, Tuinlaan; oorbel, J. Hagen, Lange Achterweg 9c; balpen, Stalhofer, Simon Stevinstraat 10a; etui met rozenkrans Scholte, Nwe Maasstraat 128a; rozenkrans in etui Go- vaarts, Groenelaan 109; grilze woiien' trui, v. Prij, v. Leeuwenhoéckstraat 58a; blauw kindersc'hoentje, B. Peitsman, Warande 31b; handdoek met zwembroek, Henne- kes, Julianalaan 96; zwart lederen dames handschoen (1.), D. Engelsman, Broers- vest 59a; groengrijs colbertjasje, J. de Ruiter. A. v. Solmsstraat 17a; groene alpinomuts, B. Stolk. Kethelseweg 41 Overschie; 1 Dr beige herenhandschoenen! W. de Wolf, W. Brouwerstraat 20; jongens jasje. Karreman, Abbenbroeksestraat 23; kindersc-hoen-tje, portier gem. ziekenhuis, 1 pr glacé handschoenen (zwart), C. El- zerman, Snelliussingel 4b; wit kinder sc'hoentje (r.), K.. Vermeulen, Rotte-r- damsedijk 248b; zwarte dameshandschoen (r.), ceintuur, Stadhouderslaan 81; 1 pr. zwarte glacé dameshandschoenen, zieken- W§SRaZnA§&e laan; padvindefsijet. Mulders, Burg. van Haarenlaan 529; rood kinderschoentje (r.) R. v. d. Pluijm, Buitenhavenweg 3a; rood kinderpantoffeltjo (r.), L. Kok, Pa rallelweg 226a; zwarte glacé dameshand- schoen (r.). Voorwinde, Rubensplein 8a.» Door het bestuur van de Sint Willibror- dusstichting werd verzocht om met toe passing van art. 50 van de Kleuteronder wijswet medewerking te verlenen voor het aanbrengen van enige verbeteringen in het Verenigingslokaal ten behoeve van de kleuterschool. In de vorige winter is nl. gebleken dat het zaaitje onmogelijk te verwarmen is. Door de afsluiting van de toneelruimte zal de te verwarmen kubieke inhoud zo danig worden, dat reuelijkerwijs mag worden verwacht dat het lokaal wél te ver warmen is. B. en W. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen. .De In het kader van een op acht november f- s. te houden Wereld-Stedebouwdag, zul- len door de leden van de landelijke en in ternationale stedebouwkundigen-organisa ties o. a. voordrachten gehouden worden voor leerlingen van middelbare scholen (hogere klassen); teneinde hen voor te lichten over het doel en de betekenis van de hedendaagse stedebouw in het alge meen en die van de eigen stad in het bij zonder. Het is gewenst om vooral ook de stude rende jeugd enigermate tertrouwd te ma ken met de problemen waarvoor stadsbe stuurders en planologen voortdurend ge steld worden. Ook tot de Schiedamse leerlingen van R. H. B. S. en Gymnasium is zulk een uit nodiging tot bijwoning van één dezer voordrachten gericht.- Bij voldoende deelneming zal deze dan gehouden worden door de Stedebouw- kundige van Schiedam, de heer J- M' Horvath. Met een kort openingswoord waarin hij de doelstellingen van de bond duidelijk naar voren bracht, heeft burgemeester mr. J. w- Pfek, vnldagavond in het ge bouw Irene de kunst- en filmavond inge leid die daar Werd gehouden door de Ne derlandse Bhndenbond. Evenals twee jaar geleden was de or ganisatie voor deze avond ook nu weer in handen van de C. A. B. en behalve ver schillende andere belangstellenden was er dan ook een groot aantal C. A. B.-pu pillen op deze avond aanwezig. Het programma werd gevuld met ver dienstelijke zang en pianospel van Nelly Draeger uit Amsterdam en Piet Nieuwen- hüysen uit Bussum, terwijl de propagan dist Joh. v. d. Berg een korte causerie hield waarin hij duidelijk tot uitdrukking liet komen dat de Bond geen medeleven vraagt voor het lot van de blinden, maar wel begip voor hun toestand. De blinde wil als een gewoon mens midden in het leven staan, aldus de heer v. d. Berg. Tenslotte werd de film „Sport en spel door de blinden" vertoond. OVERLEDEN: M. Roombo'ut. 86 j. wed. v. C. M. de Swart en A. C. van Mastrigt. 82 jaar echt genote van B. Suvaal. GEBOREN: ftmnciscus z. v. A. Blommenstijn en M. Rietdijk. Lambertus, z. v. M. L. Schenk en J. Munne. Helena M., d. v. J, Schetters, en P. Schuurbiers.' Johannes C. A. z. v. J. Warnawa eh C. van Veen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2