Postzegels 1956 mm KUNST NAAR MELBOURNE m lATEBÖft \O0R30NG Waar Tiberius zwom m 0 DAMMEN IR P1 DE HEILIGE VAN DE WEEK HET GRABBELTONNETJE BRIDGERUBRIEK WAT GELUK IS NODIG Geert Olympisch goud, toch EVEN AANDACHT VOOR jlbsSS® KINDERZEGELS derlan «f '*n mé Heilige Missie-actie Nederland puzzel i is l1 Jf£ 5 Ander middel tegen zeeziekte Doorschrappen Europa puzzel ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 PAGINA <5 Wmmm Nieuwe uitgiften Duitsland. (Bondsrepubliek). De weldadigheidszegels die hier 1 oktober in omloop kwamen en die evenals voorheen ook het opschrift „Helfer der Mensch- «m wwrh "Tv. -MMi - "i OLVMNS* Hi; <+'11 i.t i0>O - m m m a ui <*-> Wé tUf Uw «Ét WM r\ 'WK: mi 1 is! ilf w/m. wm. Oplossing ip firn, CORRESPONDENTIE-A DRES POSTBUS 8, HILVERSUM Oplossing 1. xxxxx><Xx J N DECEMBER zullen de kinderpostzegels voor de dertigste keer worden *- uitgegeven. Het zal echter velen ontgaan, dat het dit jaar tevens een halve eeuw geleden is dat de eerste weldadigheidszegels hier te lande verschenen. Wü werden daarop attent gemaakt bij Wie meer over deze „historische uit- het lezen van het jaarverslag van het Ne- gifte" wil weten, zij lezing van meer ge- derlandse Postmuseum over 1955, waar in o.m. als bijlage een zeer lezenswaar dig artikel is opgenomen over het ont staan van de eerste weldadigheidszegeis in Nederland van de hand van mej. E. Driesen. Aan elke verzamelaar, die er een col lectie „Nederland" op na houdt zullen de drie zegels (1, 3 en 5 cent) van voor die tijd vrij grote afmetingen bekend zijn. Ze hebben alle dezelfde tekening: het Nederlandse wapen, omgeven door sym bolen van lucht, licht en levenskracht. De toelichting, welke de speciale cata logus van de Ned. Vereeniging van Post- zegelhandelaren erbij geeft, verschaft en kele nadere bijzonderheden omtrent deze uitgifte. In genoemd artikel wordt ech ter de lezer een kijkje gegeven van het geen zich achter de schermen heeft af gespeeld voordat zegels het eerst op 21 december 1906 aan het postkantoor te Amsterdam verkrijgbaar waren. Ze zijn alleen in de hoofdstad verkocht, omdat het initiatief tot deze emissie was uitgegaan van de Amsterdamse ver eniging tot bestrijding der t.b.c., waaraan dan ook de toeslag! de verkoop geschied de tegen dubbel-nominaal) ten goede kwam. Een actie van de Rotterdamse vereniging van dezelfde naam liep op niets uit, al kreeg het bestuur tenslotte een klein gedeelte nog geen duizend gulden van de toeslag. Trouwens de totale winst voor de Amsterdamse ver eniging bedroeg nauwelijks 22.500, een som die wel schril afsteekt tegen de netto opbrengst van bijna anderhalf miljoen gulden der kinderpostzegels in 1955. Dat deze weldadigheidsuitgifte in 1906 een novum was bleek ook wel hieruit, dat er een tweede afzonderlijk Kon. Be sluit nodig was, omdat afgeweken werd van de bepaling, dat postzegels van 3 <ft. en hoger de beeltenis van de koningin moesten dragen. Wanneer men voorts leest over de moeilijkheden die moesten worden overwonnen en de problemen, welke deze eerste emissie in het leven riep, kan men zich nauwelijks voorstel len dat thans na vijftig jaar de weldadig heidszegels als de gewoonste zaak van de wereld worden beschouwd. Dat er van de drie miljoen zegels elk der waarden een miljoen die wa ren gedrukt er nauwelijks 800.000 wer- noemd artikel aanbevolen. Saargebied. Eind deze maand komt er een reeks met een toeslag be stemd voor het herstel van monumenten in het Saargebied. Op elk der drie zegels (5 2 fr„ 12 3 fr. en 15 5 fr.) komt het Winterberg-gedenkteken voor, zoals het eruit zag voor het vernield werd. De traditionele serie „Volkshilfe" zal dit jaar uit reprodukties van een drietal schilderijen bestaan en wel van Leonar do da Vinei „La belle Ferronière" (5 3 fr) Remibrandts Saskia (10 5 fr) en de „Dame aan een spinet" van Joachim de Flons (15 7 fr.). Ver. Staten. Een speciale 3 ct. zal op 9 november in omloop komen, de der de in de reeks der dit jaar verschenen ze gels, die de aandacht vestigen oP de be scherming en het behoud van in het wild levende dieren- „Koning Zalm" vindt men er ditmaal op afgebeeld, de vis, welke in ons land nagenoeg geheel uit de grote ri vieren is verdwenen en die thans ook (Vis. ;.O.j tji H t II heit" dragen, laten ditmaal voor wat drie van de vier exemplaren betreft geen bepaalde personen zien aan wie de mens heid veel heeft te danken, doch naamloze stille werksters, aan wie men bij deze hulde wil brengen. Op de 7 +3 Pf. (bruin-zwart) komt een vroedvrouw met kindje voor, op de 20 10 Pf. (rood zwart) een moeder aan de wieg en op de 40 10 Pf. (blauw-zwart) een kinder verzorgster. Alleen op de 10 5 Pf. (groen-zwart) treft men aan Ignaz Ph. Semmelweis, een arts die van 1813 tot 1865 leefde en die naam verwierf bij de bestrijding van koorts bij jonge kinderen. (Democratische republiek). Eind vori ge maand kwamen ook hier twee zegels ter herinnering aan de Olympische Spelen 1956 nl. een 20 Pf- (roodbruin) met olympische fakkel, ringen en lauwertak en 35 Pf. (grijsblauw) met een speerwerper uit de oudheid. in Amerika met uitroeiing wordt be dreigd. Twee zalmen, omhoog springend bij een stroomversnelling, op hun jaar lijkse tocht stroomopwaarts voor het leg gen van broedsel in de bovenloop der ri vier. ziet men op deze zegel. Oplaag: 120 miljoen exemplaren. Zwitserland. De volgende week uit te geven, speciaal voor het Int. Ar beidsbureau ontworpen zegels bestaan uit 5 ct (grijs), 10 ct (groep) en40ct (blauw) met twee mijnwerkers erop. Aan het hoofd van deze rubriek vindt men er een afgedrukt. De afbeelding vormt een re- R. +.-V Op de eerste-dag-enveloppe der kinder zegels zal men op 12 november a.s. bovenstaande afbeelding aantreffen. produktie van een beeldhouwwerk uit het monument, gewijd aan Albert Tho mas, de eerste directeur van genoemd bureau te Genève. Voorts omvat deze reeks nog een 20 ct (rood), 60 ct (bruin) en 2 fr (paars) met symbolen van de industrie: een globe, vliegwiel en fa brieksschoorsteen. Op 22 oktober komt er een serie, ge wijd aan de wereldorganisatie voor me teorologie. Ook deze reeks bestaat uit zes waarden: 5 ct (grijs), 10 ct (groen) en 40 ct (blauw) met: zon, wolken, regen en sneeuw erop; 20 ct (rood), 60 ct (bruin) en 2 fr (paars) met een windwijzer en een windmeter. TC."'- >3 ORffSCt» ESTRDDINGÜË EREENIG1NG den verkocht toont aan dat de animo er voor bij het publiek nog niet zo heel groot was. Men moet echter niet verge ten dat ze slechts gedurende twee weken en alleen in Amsterdam verkrijgbaar wa ren. Zoals bekend werden de niet verkochte zegels door een sterstempel „Amsterdam 31 jan. 07 10 12 N." ongeldig gemaakt en aan de Amsterdamse vereniging over gedragen. Het zijn laatstgenoemde exem plaren. welke men veelal in verzamelin gen aantreft en die dan ook aanmerkelijk goedkoper zijn dan de zegels, welke echt hebben „gelopen" en van een normaal stempel zijn voorzien. De Schumann-zegels. welke onlangs werden ingetrokken, omdat de achter grond door een muziekwerk van Schu bert werd gevormd, zijn opnieuw ver schenen doch nu met een compositie van Schumann. Finland. Het 350-jarig bestaan van de stad Vasa bracht op 2 oktober o.m. j een 30 Mk met het stadhuis van die stad I erop. Luxemburg. Ter herinnering aan het feit. dat honderd jaar geleden bij de grondwet van 1856 de Raad van State werd ingesteld, zullen op 7 november a.s. twee zegels worden uitgegeven, nl. een 2 fr. (grijsbruin) met het portret van van Ignace de la Fontaine, die van 1857 1869 de eerste president van de Raad was en een 7 fr. (paars) met de beelte nis van de groot-hertogin Charlotte. W'^ vr-w In ZWITSERLAND komen maandag a.s. twee nieuwe series in omloop. Een, gewijd aan het INT. ARBEIDSBUREAUwaarvan hierbij de 60 ct (links) en een reeks: WERELDORGANISATIE VOOR METEOROLOGIE, waarin o.m. de twee rechts geplaatste zegels voorkomen. Het is op de vierjaarlijkse Olympische Spelen gebruikelijk da»t behalve voor atleten, ook voor kunstenaars goud is te veroveren. Een tentoonstelling, waarbij kunstenaars hun visie op de sport gaven- werd in Parijs. Amsterdam, Los Angeles, Berlijn, Londen en Helsinki gehouden en besloten met de toekenning van de Olym pische kunstprijs. In de verwachting dat Melbourne niet achter zou blijven heeft het Prins Bernhard Fonds geijverd voor een zo goed mogelijke Nederlandse Inzen ding. Het Fonds benoemde daartoe zelfs een commissie, waarin o.a. de schilder .L Bruyn, de beeldhouwer Hildo Krop, jhr. Sandberg en prof. Wiegers zitting hadden. De commissie beantwoordde aan haar taak door financieel gesteund door het P. B—fonds, opdrachten te geven aan kun stenaars die belangstelling voor sport ble ken te hebben. Ook organiseerde de com missie de wedkamp om de kunstprijs voor de sport. Tweemaal werd deze wedstrijd gehouden, in november 1955 en in juni 1956. De eerste maal werd de graficus Frits Lensvelt bekroond met zijn hout snede -.St'ayerswedstrijd", de tweede maai won prof. Esser de prijs met het beeld .Honkbalspeler". Aldus zich even ernstig voorbereidend op het Australisch festijn als ons nationaal hockey-team. werd de commissie danig teleurgesteld toen bleek dat de traditio nele kunstmanifestatie in Melbourne ach- No. 3032 20 oktober 1956 Redacteur: G. J. A. VAN DAM, Vossiusstraat 13b, Amsterdam-Z. Alle correspondentie aan dit adres. Bij vragen om inlichtingen s.v.p. postzegel voor antwoord insluiten. PARTIJ-COMBINATIES In de rubriek van de vorige week pu bliceerde ik onder diagram no. 3433 een partijfragment uit het internationale toer nooi, dat in 1S21 te Marseille werd gehou den, waarin oud-wereldkampioen Weiss op fraaie wijze won van Garoute. Het merkwaardige feit heeft zich thans voorgedaan, dat in de wedstrijd om het kampioenschap van Noord-Holland 1956, dus rond 35 jaar later, nagenoeg dezelfde combinatie voorkwam in een partij van de heren H. Beliën uit Vogelenzang en W. v. d. Sluis te Amsterdam. No. 3439 W. v. d. Sluis i t. y 0 O. 0. O X Q 0 ri J» i. H. Beliën Stand: Zwart 6, 8, 9. 11, 13—16, 19, 21, 23, 24, 26. Wit 22, 25, 28, 32, 33, 35—38, 40. 42, 44. 45. Wit aan zet. No. 3440 Hagenaars zijn van de combinaties, die door andere spelers werden uitgevoerd of waarmede (ten minste) werd gedreigd! Een gewaar schuwd man telt voor twee. In no. 3440 speelde wijlen de bekende en sympathieke Rotterdamse speler Hage_ naars met 3934 op een weliswaar klas sieke, maar toch steeds verrassende slag- zet. Hij bood met deze zet zwart schijf winst aan. Deze ging daarop grif in en liet volgen 2430, 35X24, 19X39, 28X10, 39 X 28, 32 X 23 en 15X4, menende nu de schijf op 23 te winnen Hagenaars ver volgde echter met 2319! 13X24, 2721, 16 X 27, 37—31, 26 X 37, en 42X2 daarmede zijn vereniging („Rotterdam") in de com petitiewedstrijd 1924 tegen D.I.O. (Den Haag) twee punten bezorgende. Deze combinatie, die bekend is als de „bomslag", maakt telkens opnieuw slacht offers onder hen, die deze type-slagzet niet voldoende hebben bestudeerd. VOOR ONZE PROBLEEMLIEFHEBBERS In aansluiting op de in de vorige ru- Driek gepubliceerde serie composities van de bekende problemist A. Polman, volgen 1 hieronder nog een viertal andere, even- j eens tot dusver ongepubliceerde vraag stukjes ter oplossing. No. 3441 No. 3442 N.N. Stand: Zwart 1, 3, 6 8, 12—19 23 24, 26. Wit 25 27 28, 32, 33, 35—39, 42, 43. j 45, 46, 48. Wit aan zet. In no. 3439 speelde wit'3329!. waarop zwart noodgedwongen moest slaan met 24X33. Op 23X34 zou wit anders een winstgevende aanval gekregen hebben door 40 X 20, 15 X 24 22—18, 13 X 33 en 38 X 20! Na 24X33 volgde echter 38X18 en nu kan zwart de verloren gegane schijf niet meer terugwinnen wegens de „com binatie van Weiss", zoals die in de partij tegen Garoute werd uitgevoerd. Op 2127 zou namelijk gevolgd zijn 32 X 21, 16 X 27, 22X31, 13X33, 42—38. 33X42, 37X48, 26X37. 48—42, 37X48. 40—34, 48X30 eiv 35X2! Daarom probeerde zwart nog gelijk spel te krijgen door 1117, 22X11, 13 X 33, maar nu wit 11—7 en zwart verloor. Stand: Zwart 7, 9, 10. 12, 15, 17. 18, 26. 35. Wit. 16, 21, 23. 27—29 33. 34. 49. Wit speelt en wint. Stand: Zwart 1. 8, 9. 14, 16, 20, 36, 39. Wit 17, 22. 27. 28 25k 31. 33, 44. Wit speelt en wint. No. 3444 Schaakredacteur P. A. KOETSHEID Huize St.-Bernardüs, Sassenheim. (Zaterdag 20 oktober) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK Deze keer uitsluitend eerste publikaties van buitenlanders! Haval verrast ons al jaren van tijd tot tijd met een bijdrage. Als Tsjechisch meester huldigt hij de economische matreinheid, die natuurlijk ook niet in dit probleem ontbreekt. Van di\ Garaza hebben we de beide tweezetten opgenomen, die we nog in voorraad hadden. No. 7473 is een navol ging yan een compositie van E, Petite, die we ongenummerd na No. 7473 plaat sen. De lezer mag zelf oordelen of hierbij 7473 vorderingen heeft gemaakt. No. 7473. Dr. L. A. Garaza, eerste plaat sing. Mat in twee zetten. Wit: K hl, D g2, T d5, L a8— g5; d2, e2, g4. Zwart: K e4, T e3—f4, P f3. E. Peti'e. Wit: K al, D cl. T d5—h3, L a8—g3; pionnen: c2, g4. Zwart: K e4, T e3—f4, P f3, pion a2. Oplossing L f2. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 7463. Dr. L. A. Garaza. Opl. 1 L b6 dreigt 2 T e7tt No. 7464. L. Zagorujko. Opl. 1 L e5 dreigt 2 P g5f en 3 L e6it 1 D e5: 2 T c4:+, K d5; 3 Td4tt 1 L e5: 2 T h4i, K fa; 3 T f4. Op 1 L f7 volgt D h8: met schaak. Ook 1 T cg5 levert niets op, wegens 1 D f6, GOEDE OPLOSSINGEN Beide problemen werden goed opgelost door J. Dickhaut, Nijmegen; F. Pijls, Maasbracht; Paul Raschdorf, Hannover. No. 7463 door V. Blom, Maastricht; dr R. Bromberg, Roermond; Joh. Konings, Oudenbosch; mevr. Ravestijn. Rotterdam; mevr. E M. C. Kuthschreuter de Waele, Hillegersberg. CORRESPONDENTIE P. de G. te H. Wat U ons zendt is geen probleem. No. 7471 M. HA VEL, Praag Eerste plaatsing Mat in 3 zetten No. 7472 Dr. L. A. GARAZA, Montevideo Eerste plaatsing Mat in 2 zetten Keizer Tiberius (1437)opvolger van de befaamde Augustus, staat bij oude schrijvers, als Tacitus en Suëtonius, nu niet bepaald in een goed blaadje. Maar dat neemt niet weg, dat hij voor de mindere man veel gedaan heeft en dat de provincies van zijn Kijk bloeiden. t-arwege zou blijven. Men dacht daar slechts aan een zeer beperkte expositie, alleen gewijd aan kunstwerken uit het Britse Gemenebest. De commissie deed nu stappen om alsnog een Nederlandse in zending te doen toelaten en naar van de zijde van het Prins Bernhard Fonds wordt medegedeeld, zijn deze pogingen met suc ces bekroond- Tijdens de Olympische Spe len 1956 zullen in een arcade van het Victoria-building tegenover het stadhuis van Melbourne ook Nederlandse kunst werken op de Olympische expositie prij ken. Prof. Esser exposeert er vijf voorstudies van de honkbalspcler en zjjn bronzen „Catcher", het resultaat dezer voorstu dies. Bovendien een schaatsenrijder, even eens in brons. Verder beeldhouwwerk zenden in André Schalier (een keeper), Ek van Zanten (basketbalspelers^ en Huïb Noorlander (een roeier). Van de schilde rijen noemen w(j J. Stekelenburgs Auto- rr.ees", de „Paardrijders" van Jan van Heel en de „Voetballende jongens" van J. van Gemert- Grafische werkstukken zullen in Melbourne te zien zijn van prof Otto de Kat (polsstokspringer), F. Lens- velt (stayers), mevr. Westrik (schaatsen rijders en wielrenners) en Harry Disberg (schaatsers). De collectie is inmiddels nog vóór een der deelnemende Nederlandse atleten, scheep gegaan naar Australië. Dat Tiberius niet al te groot van vertrouwen jegens sommige personen en kringen uit zijn omgeving was, is begrijpelijk. De troonopvolger, Dru- sus stierf door vergift. Een heer oe- janus bleek al evenmin te deugen, want hij zette een samenzwering te gen zijn vorst op touw. Tiberius voel de zich binnen Rome niet bepaald ge rust en besloot zich te verschansen op Capri een eiland in de Tyrrheense Zee. „Ook daar nog bestuurde zijn klaar verstand de gehele wereld", stelt dr. H. v. Gelder, Nog altijd noemt men de smakelijke, witte' druiven van Capri de tranen van Tiberius, en bezoeken de duizen den toeristen de ruïnes van de door hem aangelegde villa s. Zijn eigenlij ke woning was een rotspaleis, dat gro tendeels is opgegraven. Wjj weten met, of de keizer hier dikwijls m „witte tranen" is uitgebarsten, maar zijn ken nissen noemden hem met Tiberius, doch Biberius. niet Claudius, maar Caldius, niet Nero. maar Mero, be namen, die alle drie met een kloeke dronk te maken hebben (drinker, door drank verhit; wijn-zonder-water drinker) Zijn volle naam was im mers: Tiberius Claudius Nero (voor zijn regering)- Wat men hem nog méér verweet, was een verregaande gierigheid. Rij ke lieden dwong hij hun vermogen aan hem af te staan. Hij was stug,, had een hekel aan anderen en stelde ja renlang een blind vertrouwen in de reeds genoemde Sejanus een bewijs van geringe mensenkennis Aan de andere kant mochten schrijvers en dichters onbeschroomd zeggen, wat ze over hem dachten. Zijn stelregel was: in civitate libera linguam mentemque liberam esse debere: in een vrij land behoren tong en geest vrij te zijn. Dat men van die persvrijheid een royaal gebruik durfde te maken, blijkt wel uit het volgende schimp dicht: „Je bent geen ridder. Waarom niet. Je hebt geen honderdduizend sester ties vermogen (Toen Tiberius aooj Augustus als „zoon" werd aanvaard, bezat hij niets. Een ridder moest hon derdduizend sesterties bezitten). Je hebt als banneling op Rhodus_ gezeten (dus je kunt geen Romein zijn). De gouden tijd van vroeger heb je veran derd in een ijzeren''. De goede lieden van Capri joeg hij (vol gens de lang niet altijd te vertrouwen Suëtonius), de stuipen op het lijf met zijn strenge maatregelen Een visser, die hem verrassen wilde met een pas gevangen zeevis liet hij met die vis het gezicht afkrabben: de arme kerel had hem doen schrikken! „Gelukkig heb ik hem geen kreeft aangeboden", lachte de man, „anders was ik er er ger aan toe geweest". Voor straf liet Tiberius hem toen óók met de scherpe scharen van een kreeft het gezicht strelen. Een soldaat van z\1n lijfwacht had een pauw Uit de keizerlijke tuin ge stolen; de man moest deze diefstal met de dood bekopen. „Zijn wreed heden, stuk voor stuk te vermelden, zou te ver voeren. Geen dag ging zon der terechtstelling voorbij. Familie leden mochten niet eens over de do den treuren", schrijft Suetonius. Hij meende, dat de stand der sterren in vloed uitoefende op het lot der men sen en was als de dood voor onweer. Dan zette 'hij een lauwerkrans op zijn hoofd, want een lauwerkrans beschut te zijn drager tegen de bliksem. arow vtouo Zijn dood volgens Tacitus smoor de een moordenaar hem onder een kussen; anderen spreken over ver gift was voor het Romeinse volk een aanleiding tot vreugdebetoon. „In de Tiber met Tiberius" klonk het door de straten „en mogen de goden der onderwereld goed op hem passen te midden der verdoemden". Toen de stoet met Tiberius' lijk door Rome trok schreeuwde het vodk: „Naar Atelia met hem en een beetje rooste ren!" Atella was de plaats, waar mis dadigers werden gedood. Van „eervol" verbranden kon geen sprake zijn; Jioogstens van een beetje roosteren! De dagbladpers berichtte dezer da gen dat men, na veel zoeken, op Ca pri de Plaats in zee heeft vastgesteld, waar keizer Tiberius gewoon was te gaan baden. Zij ligt niet ver van de befaamde Blauwe Grot. Zondag, de 21e oktober is het Missiezondag, wereld-missle-zon- dag. Dan vraagt de missie een zeer bijzonder gebed, en schenken we zeer bijzonder onze aandacht aan de drie pauselijke missiegenoot schappen: het genootschap der H. Kindsheid; het, genootschap tot Voortplanting des Geloofs en het Sint-Petrus Liefdewerk tot oplei ding van inlandse geestelijken. Volgens de prachtige, algemene missie-kalender levert „de oudste dochter der H. Kerk", Frankrijk, d.e meeste missionarissen n.l. 3395. Dan volgt België met 2289, Neder land met 2229, Ierland met 2000 Italië met 1332 Duits land' met 847, de Verenigde Staten met 829, Spanje met 779 Canada met 709, Engeland met 540 en het kleine Zwitserland met 352. In het geheel telt de wereld-missie 16.000 priester-missionarissen, een indrukwekkend getal, maar toch^ nog lang niet genoeg om Christus' bevel letterlijk na te komen: ..Gaat en leert hun onderhouden, hetgeen Ik u bevolen heb". De verkondigers der christelijke waarheid in de missie behoeven niet altijd vreemdelingen te zijn. Grote missie-pausen -als Benedic ts XV Pius XI en onze regerende paus Pius XII, hebben op het be lang gewezen van inheemse pries ters. P'Us XI heeft persoonlijk Chi nese geestelijken in de St.-Pieter tot priester gewijd. Het bisschops ambt komt zelfs onder „de zwar ten" van Afrika voor. Bovenge noemde kalender komt tot een ge tal van 9000 inheemse priesters, voornamelijk in Vietnam (81% der priesters). India. Ceylon, Japan en Indonesië (14%). Iemand zal zich misschien af vragen: waarom moeten er in heemse priesters zijn? Zijn buiten landse missionarissen, zusters, pa ters, broeders niet méér dan ge noeg? Maar men mag niet verge ten. dat. gelijk kardinaal De Jong schreef, in vele volkeren een drang naar bewustwording en zelfstan digheid valt waar te nemen, naar bevrijding van vreemde heerschap pij. In verschillende landen heerst een sterk nationalisme, dat zich vijandig verhoudt tegenover alles wat van „het Westen" komt. Het is wel voorgekomen dat missiona rissen, met de allerbeste bedoelin gen natuurlijk, hun prediking in dienst stelden van hun eigen va derland, een streven, dat door de 'aatote pausen scherp werd veroor deeld. Mogen er bij toeneming arbei ders naar de oogst komen, opdat de H. Kerk zich verspreide onder alle volkeren, natiën en talen. Het kasteel dat we bedoelden heet Doorwexth. en dateert uit de dertien de eeuw; tijdens de oorlog werd „Doornweerd" zwaar beschadigd. De andere namen luiden; 1. Door- werth. 2. Oldenzaal, 3. Ootmarsum. 4. Rotterdam. 5. Wieringen. 6. De eiland jes Tessel, Vlieland, enz. 7. Rijseh- burg. 8. Tussen Treebeeks mijnen ligt het eigenlijke tuindorp. 9. Heer liugo- waard Op een klein eilandje bij de kust van Schotland woonde een dominee met zijn vrouw en zijn kinderen. In de kerk kwamen alleen maar arme vissers, want andere mensen woon den er op dat eilandje niet. Het spreekt vanzelf, dat zij de geestelijke niet veel geld konden geven. Niet. dat de goede man rijk wou zijn. Volstrekt niet. Bij hem kwamen de centen niet op de eerste, maar op de laatste plaats. Doch zijn kinderen werden groter en hij wou ze iets laten leren. En dat kon bij hem in de buurt niet. Daar voor moesten ze naar een stad met een hogere school- En dat kostte na tuurlijk geld, veel geld, dat de arme dominee nu eenmaal niet had. Dat vond hij verdrietig. Eens op een nacht brak er een ver schrikkelijke storm los. Het water van d,e zee leek helemaal van schuim. Ge lukkig waren alle vissers thuis. Nie mand was uitgevaren. Ze stonden op het duin naar de zee te kijken. Plot seling ging er boven het water een vuurpijl de lucht in: nog een en nog een. Een schip in nood! Aanstonds staken de kloeke kerels met de red dingboot in zee. Ze haalden mensen van een verongelukt schip af. Met grote moeite bereikten ze de veilige was de onderkoning van Ierland. De haven. Eén van de schipbreukelingen dominee nam de hoge heer in zijn pas torie, ai had hij zelf niet veel. Toen de onderkoning later vertrok zei hij: „Ik zal maken, dominee, dat u een plaats krijgt, waar de mensen beter dan hier voor u kunnen zorgen''. Maanden gingen voorbij. De predi kant hoorde niets van zijn gast. Toen er een jaar om was reisde hij naar de hoofdstad, naar Dublin. Hij kwam te weten, waar de onderkoning iedere zondag naar de kerk ging. Hij bracht de dominee van die kerk een bezoek. Lang zaten ze samen te praten. Toen de zondag aanbrak, zagen de kerkgangers een andere dominee op de preekstoel. Na het gebed sloeg hij de Bijbel op. „Ik ga u iets voorlezen uit de geschiedenis van Jozef in de gevangenis van Egypte' zei hy. En htj las het verhaal van de droom van de opperschenker voor, een droom, die door Jozef werd uitgelegd. „Als je weer bij Farao terug bent, wil je dan een goed woord voor mij doen?" vroeg Jozef. De schenker beloofde het, doch h\j liet Jozef smachten daar in de ge vangenis. maanden en maanden. „Doch de opperschenker dacht aan Jozef niet. maar vergat hem". Dóór preekte de dominee over. De onderkoning liet de predikant na afloop van de dienst bij zich komen. Hy had de preek goed begrepen en zijn gastheer aanstonds herkend. De dominee kreeg nu een behoorlijke standplaats, waar hij goed voor zijn gezin kon zorgen- No. 3443 Zo ziet men van hoeveel waarde het voor de partijspelers is op de hoogte te Stand: Zwart 12, 23—25, 29, 36, 45. Wit 22, 38. 39, 41, 43,44,49. Witsipeelt en wint. Stand: Zwart 9. 10, 13, 15, 16, 19, 30, 35, 40. Wit 20, 22, 24, 27, 33, 42-44, 48. .Wit speelt en wint. Wanneer er ergens een z.g. parenwed strijd wordt gespeeld, is het bijzonder moeilijk of zelfs vrijwel onmogelijk deze te winnen als men niet een beetje geluk heeft. Natuurlijk kan het wel eens voorkomen, dat een bijzonder goed spe lend paar in een zwakke groep terecht komt en dan ook vrij gemakkelijk wint, doch zodra de krachten niet zoveel uiteen lopen kan niemand zo'n één-zitting duren de parenwedstrijd winnen zonder een dosis fortuin. Een typisch gebeuren uit een parenwed strijd is het volgende spel. dat wij onlangs in Utrecht tijdens een grote parenwed strijd signaleerden: 10 7 5 2 Q 6 5 O 10 9 3 A 10 8 4 4 A B 9 QP H V B O V B 8 7 6 *93 V 6 CP 10 7 4 2 O 5 2 H 7 6 5 2 De Westspeler was de gever van dit spel en opende met 1 ruiten. Noord paste en Oost bood 1 harten, waarop Zuid natuur lijk paste; West verhoogde tot 2 harten, waarna Noord weer paste. Hoewel vele bridgers het Oostspel anders geboden zouden hebben, kunnen we ons met het biedverloop tot nu toe wel ver enigen. Doch toen kwam hetOost bood H 8 4 6 harten dus zonder zeker de troefkleur wel voldoende zonder te controleren of er t?t kaarten bii West aanwezig waren, Na- Mk mocht Oost wel v«^entellen. daar West opende, dat zijn partner diverse hoge kaarten had. ,^as het bod van direct 6 harten een volkomen onge motiveerd en dwaas gokbod Door dat bod bracht Oost de wedstrijd in een sfeer, die met bevorderlijk is voor goed bridge-speien. nl. in de sfeer der wilde avonturen, waarbij het niet van kennis doch van het toeval afhangt of iets gelukt of met. Als u de OW-spellen bekijkt, zult u zien dat6 harten gemaakt kan worden als Zuid met iets anders dan klaveren uit komt; OW krijgen, als Zuid b.v. met troef zou uitkomen, 4 slagen in troef, 5 in rul ,e,n e". 3 in schoppen. Alles hing er dus van af, wat of Zuid zou doen en die piekerde er wel enige tijd over. Hij kwam tot de conclusie, dat alles feitelijk gevaarlijk was en dat hij o^arom toch maar het beste klaveren kon proberen: had zijn partner daarin de vrouw of het aas, dan was de kans op downspelen groot. Zuid trok dus klaver voor, Noord nam het aas en speelde klaver na; Zuid won de tweede slag en trok wéér klaver, waar door Oost zelfs twee down ging. daar hij nog een troefslag ging verliezen. Als Zuid wat minder gelukkig ot minder goed. hoe men het noemen wil was uitgekomen, zou Oost zijn snel heb ben gewonnen. Maar met een zóér groot vraagteken zouden we ons dan toch moe ten afvragen, of dit nu goed bridge-speien moet heten. MIMIR. Als zeevarende natie veten \\e al lemaal. dat de 0p-en-neer-8aar>de be weging van schepen m volle, 0f min der volle zee. heel vaak zeeziekte met zich brengt. In een vorig „Grabbel tonnetje" vertelden we van iemand, die aan die ziekte „leed"' maar ogen- blikkelijh waS genezen, toen hij ver nam. dat Chinese zeeschuimers zijn schip hadden veroverd. Naar aanlei ding van dat verhaal schrijft ons nu de heer S, B. uit Beek Ubbergen: Jaren geleden voer ik met andere journalisten naar Helsinki, de hoofd stad van Finland- We hadden het al len stevig te pakken op één na, de oudste van het gezelschap. Er stond een flinke storm. Gelukkig nam deze de tweede dag in kracht af. Maar ik voelde me toch nog niet helemaal lek ker. Ik had vaak gehoord: het beste middel tegen zeeziekte is: plat op je rug te gaan liggen, op bed. Ik ging dus naar kooi, maar vergat in mvjn verbouwereerdheid het raampje van mijn hut te sluiten. Nauwelijks was 'k wat ingedommeld, of een vreselijke golf spoelde naar binnen, die bed i. n slaper doornat maakte. Denkend, a de boot naar de kelder ging. v 00S ik èn bed èn hut uit. Een andere hut kon ik niet te pakken krijgen, want het schip was „uitverkocht Zodoen de moest ik de nacht slapend op een canapé doorbrengen. Dat ging héél goedomdat er nu geen spoor van dreigende zeeziekte meer te bespeu ren viel- De schrik had blijk baar de ziekte verjaagd Dat klopt dus volkomen met het verhaaltje uit de Grabbelton Tot zover de heer S. B„ aan wie onze beste dank voor dit nieuwe mid del: schrik! 1. Tessel, Vlieland, Terschelling zijn Waddeneilanden; Tien Gemeten (1 ge- met is een halve ha) ligt in het Ha ringvliet. 2. Oostergo, Fivelgo, Hunzingo zijn oude gouwen in het noorden van ons land- 't Gooi (d.i. gouw) ligt in het centrum. 3. Hamlet; MacbethComedy of errors van Shakespeare; Saint Joan van Shaw. 4. Timon of Athens; Merchant of Venice; Gentlemen of Verona van Shakespeare. Faerie Queene" is de gootste, politieke allegorie uit de En gelse literatuur. Auteur: de grote dichter Edmund Spenser. 5. David Copperfield; Nicolas Nick- lebyChristmas Carol van Dickens. Thackeray schreef: Vanity fair, een satire. 6. Corsica; Elba; St.-Helena staan in nauw verband met Napoleon; Sar dinië niet. 7. Jungfrau; Mönch; Finsteraarhorn zijn bergreuzen uit de wereld der BeJ~ ner Alpen. De Matterhorn ligt in "e Penninische Alpen. 8. Nyi, Kongo en Zambesi zyn rj. vieren in Afrika. De Amazone, de grootste rivier ter werexa stroomt in Zuid-Amerika. 9. De Ruyter: Witte de With en Tromp, drie zeehelden, sneuvelden !n dienst 'van b®* yaderland. Cornelis Tromp stierf 'n S-Graveland. 10. Beroemde aanvoerders der Boe ren tegen de Engelsen in de Boeren oorlog (plm. 1900): Botha, de Wet; piet Cronjé Pieter Both was gouver- neur-generaai van Indië (plm. 1610). 1J- In Andalusia (klemtoon op i) I'Sgen Sevilla, Granéda. Malaga; Bar. ëelOna. .de minst-Spaanse stad van Spanje, ligt in Cataluna. 12. Gander, ganzerik en gent zijn namen voor de mannetjes gans. Woerd is de mannetjeseend. 13. Egel, spitsmuis (spitse snuit) en mol zijn insekteneters; de veldmuis is een knaagdier- 14. Ney; Davout; Augereau waren Franse maarschalken Bliiche-r was 'n Pruisische maarschalk. 15. Gorilla; ehimpansé, gibbon; orang oetan: mensapen. Een baviaan niet. Op de kruisjes van 1 horizontaal en verticaal, komt de naam van de be- overige 1 Europese X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. O X 8. X 9. X OMSCHRIJVING; 1. Bedoelde hoofdstad, gelegen aan de rivier de Inn. ,-,9041 2- Landschap in Frankrijk (1204), aldus genoemd naar de Noormannen, die het veroverden. 3. De noordelijkste punt van Euro pa gelegen op het Noorse eilandje Magêrö. 4. Bekende havenplaats aan Span- jes Baskische Kust met het beroemde Sardmero strand. 5. Oude hoofdstad van Catalonjë en minst-Spaanse stad van het hele Schiereiland. 6. Befaamd „wijnstadje aan de rechter-Rfjnoever, aan de voet van het Germanla-monument. 7. Zweedse havenstad. 8. Het gebergte van is een noordelijk randgebergte van het Py renees schiereiland 9. Hoofdstad van Baden, aan de rechter Rijnoever. Oplossing volgende keer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6