Emigrerende Nederlanders vaak weinig populair in de V.S. TUSSEN DE WIELEN Tips intlëj f »i ocki ri l HOLLAND OP SMALST.... worden uitgemoord ■r Ergerlijk gedrag van sommigen schaadt de reputatie van allen m heeft genoeg van koloniale status aan de vooravond van het winter seizoen 4 ZATERDAG 20 OKTOBER 1936 PAGINA Beperking van stroperij en jacht nodig mm r... W'J$Z »Hij is dood, maar ik zal die vis toch eens proberen" Belofte Koopwaar Tennesseeplan Rijk land Het is algemeen bekend dat wij Nederlanders een bijzonder hoge dunk van onszelf hebben- Dat we ons laten voorstaan op onze grote historie, op onze cultuur, ons ener giek karakter, onze nationale intel ligentie en wat al niet! Daar we nu eenmaal zo hoog by onszelf staan aangeschreven, neigen we tot een bijzonder kritische, intolerante houding tegenover ieder en alles wat niet beantwoordt aan onze op vattingen, ons cultureel niveau, onze stijl, onze gewoonten of de eisen van ons levenspeil. En o wee,, als we naar een ander continent emigreren, waar men waarden van andere orde kent, die ons vreemd zijn en waar het hele patroon van het maatschappelijke leven totaal verschilt van het onze! Dan zijn we er snel bij (omdat ons talent voor hoffelijkheid niet het sterkste is) om af te keuren wat ons niet aanstaat. En als we naïef genoeg zijn, eisen we al of niet hardop dat de nieuwe samenleving waarin we worden opgenomen, zich eigenlijk aan ons zou moeten aanpassen. M Fort fxjr Zeehonden ïVan een medewerker) De herfstzon scheen blikkerend op het vredig kabbelende water van de Waddenzee, waarin de zandplaten droog lagen in de kentering van eb en vloed. Bij Griend en de Blauwe Slenk sput terde een motorboot waarvan de met geweren gewapende beman ningsleden de platen afspeurden. Plotseling schenen zij een ont dekking te doen. Zij wezen naar een zwarte stip op een plaat, de motor maakte opeens meer toe ren en de mannen smeten hun si garettenpeukjes overboord. Nauwelijks een kwartier later had den zij de eerste zeehond van die dag aan boord, een zeehond wiens vel dertig of vijfenzestig gulden zou op brengen en dat wellicht straks een belangrijk deel zal uitmaken van de dure mantel van zeehondenbont, die ge op een rustige wandeling door de stad in een etalage ziet staan. Mis schien ook wordt dat vel verwerkt tot de dure damesschoenen van rob« benbont, die vooral in Parijs de gro te mode zijn. Die mantels en die schoenen, de damestassen en wat dies meer zij maken, dat er nog steeds bootjes over het Wad varen, door de Eems en op de Dollard. Die zijn er de oorzaak van, dat er per jaar langs onze kust duizend zeehonden worden doodgeschoten, en hebben tot gevolg, dat niet alleen bonafide jagers er op uit trekken, maar dat ook voor stro pers de zeehond een fel begeerde buit is. Nog belangrijker is, dat die hele jacht op zeehonden tot gevolg heeft, dat de zeehond langs de Nederlandse kust langzaam wordt uitgemoord, dat er wettelijke maatregelen voor de jacht op zeehonden nodig zijn en dat de rijkspolitie in de afgelopen maan den extra maatregelen heeft getrof fen* om aan de stroperij van zeehon den paal en perk te stellen. Er heer sen op het gebied van de zeehonden- jacht langs onze kust toestanden, die niet lang meer kunnen en mogen voortduren. Recherche per piper cub De tijden dat er een premie werd gegeven voor iedere afgemaakte zee hond, zijn reeds lang voorbij. Het is nu allemaal anders. Van het vliegveld Eelde stijgt soms een piper cub op, ogenschijnlijk een vliegtuigje met een sportvlieger," die nogeens van een mooie herfstdag wil genieten, maar in werkelijkheid een- toestel van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspo litie, opgestegen voor een verken ningstocht boven het Waddengebied, boven de geulen en platen, die in een bonte warwinkel verspreid liggen tus sen de noordkust en de Waddeneilan den. Het vliegtuig cirkelt boven elke zandplaat, waarop zich mensen be vinden en de piloot speurt nauwlet tend naar wat die mensen doen. Heeft het er de schijn van, dat er gestroopt wordt, dan gaat er onmiddellijk per radio een boodschap naar de politie- boten die op de Waddenzee patrouil leren of naar de rijkspolitieposten op het vasteland. Direct worden dan maatregelen getroffen en de even tuele stropers vinden bij hun aan komst aan de kust de politiemannen die hen opwachten. Op deze manier zijn in de afgelopen maanden ette lijke processen-verbaal gemaakt en reeds werden de eerste stropers door de kantonrechter te Leeuwarden be recht en veroordeeld tot geldboetes en verbeurdverklaring van hun ge weren, alsmede een voorwaardelijke hechtènisstraf. Telling Vanwaar eigenlijk al die bezorgd heid om de Nederlandse zeehonden? 1 „Wij worden uitgemoord.. Eenvoudig gezegd omdat de zeehon den werden geteld. Dat gebeurde door dr. A. C. V. van Bemmel, die ver bonden is aan de afdeling Natuurbe scherming en Landschap van het Staatsbosbeheer. Hij had reeds en kele studies gepubliceerd over vogels en zoogdieren van het Indo-Australi sche gebied, maar nu heeft hij een studie gewijd aan de zeehonden en hij heeft vanuit bootjes en uit de lucht de Nederlandse zeehonden geteld, waarbij hij tot nogal opzienbarende conclusies is gekomen. Langs de gehele Nederlandse kust leven nog ongeveer 2500 zeehon den, waarvan omstreeks 1500 in het Waddengebied. Dat is ongeveer een vjjfde deel van de totale wereldvoor raad van deze soort. Maar er is meer: De zeehond vermenigvuldigt zich maar vrij langzaam. Zeehonden- tweelingen zjjn vaak gedoemd om voor de helft om te komen, omdat de zeehondenmoeder maar een jong kan volgen en dus dikwijls het twee de kwijtraakt. De verlaten zeehond jes komen dan in een toestand van uitputting op de stranden en het lukt maar zelden om hen in leven te hou den. Duizend per jaar Voor zover bekend is de zeehond, die in een vijver achter het natuur historisch museum van Tessel rond zwemt, de enige die in leven kon worden gehouden, nadat hij op 't Tes- selse strand was gevonden. Daar komt nog bij, dat de zeehond pas geslachtsrijp is in zijn vierde levens jaar en dat het juist de huiden zijn van de jonge zeehonden, die gretig aftrek vinden. Bepaald ontstellend is de ontdekking, dat bovendien in ons land ieder jaar omstreeks dui zend zeehonden worden geschoten, Alaska Vorige week is de nogal spaar zame bevolking van Alaska naar de stembus geweest om de lokale en provinciale autoriteiten te kiezen. Men koos bovendien maar dat was eigenlijk illegaal twee sena toren en één afgevaardigde, die in Washington de „staat" gaan ver tegenwoordigen. De verkiezing was illegaal, zeiden wij want er zijn voor Alaska geen zetels in het Kapitool, omdat het land een „terri torium" is kolonie zeggen de bewoners zelf en dus niet de staatsrechten bezit, die de andere 48 staten van de V- S. kunnen laten gelden. De afgevaardigde en de senatoren zijn gekozen uit protest. Alaska wil evenals Hawai zo snel mogelijk de 49e of 50e staat van de V.S. worden, hetgeen betekent, dat men vertegen woordigers heeft in het Congres en dus zijn stem kan laten gelden in de wetgeving van het land, terwijl Alas ka wat het binnenlands bestuur be treft niet meer afhankelijk hoeft te zijn van Washington. Het territorium heeft op het ogenblik alleen een soort „assessor" in het Huis van Afge vaardigden, die wel mag spreken, maar geen stemrecht heeft, een per soon dus zonder enige invloed. In het heetst van de verkiezings strijd voor het presidentschap heb ben zowel de democraten als de repu blikeinen aan Alaska staatsrech ten beloofd, maar of het daar na de overwinning van een van beide kan didaten van zal komen blijft een open vraag. En daarom hebben de 200.000 inwoners van Alaska het heft zelf in handen genomen. Alaska is ontdekt door een Deen, Vitus Behring, die in dienst was van de Russische Tsaar. Het werd in 1741 een Russische kolonie. Toen de V.S. nog slechts bestonden uit de „der tien staten" aan de Atlantische kust, die zich met zeer veel moeite aan de Britse overheersing hadden kun nen ontworstelen en met man en macht een economie trachtten op te bouwen en de Indianen nog heer en meester waren van alle gebied ten oosten van de Mississippi, was Alas ka al een zeer hoogstaand gebieds deel met een eigen hoofdstad, Sitka, waar men in de woning van de Rus sische gouverneur een balzaal kon vinden, met geplaveide straten en een uitgebreide handel. Er schijnen in die tijd reeds scheepstimmerwer ven en vrij grote havenplaatsen ge weest te zijn, terwijl er ook pogin gen werden gedaan om de landbouw op poten te zetten. Langzaamaan is de kolonie echter achteruitgegaan en mede door het feit, dat de regering in St.-Peters- burg van plan was zijn activiteiten meer op het westen te richten, kon den de V.S. in 1876 voor een bedra, van 7,2 miljoen dollars eigenaars worden van de Russische kolonie. Alaska kreeg een militair bestuur. Later werd het territorium en in 1912 kreeg men het recht een eigen parlement te kiezen en een vertegen woordiger zonder stemrecht te zen den naar het Huis van Afgevaardig den. Vele vooruitstrevende inwoners van Alaska namen deze koloniale sta tus niet. Zij begonnen te ageren met als resultaat, dat in de winter van 1955—1956 een grondwetgevende ver gadering werd gekozen. Iedere uit hoek zond zijn vertegenwoordigers. Zo kon het gebeuren, dat in de Con stituante een halfbloedindiaan, een blanke, die een Eskimovrouw had, en vijf mensen, die in het buitenland ge boren waren (een Deen, een Duitser, een Engelsman, een Ier en een Zwit ser) plaats konden nemen. Maar juist daardoor kreeg Alaska een vrij goe de grondwet, waarin als eerste punt gesteld wordt, dat alle burgers van welk ras ook dezelfde rechten heb ben. De gekozen gouverneur kan zelf zijn ministers benoemen en hij al leen is verantwoordelijk aan de wet gevende vergadering, waar een streekvertegenwoordiging sterk is doorgevoerd. Op 24 april van dit jaar werd men het erover eens, dat in de strijd om de erkenning als staat het TennA;- seeplan gevolgd zou worden. Dit houdt in, dat men als een vol waardige staat zijn afgevaardigden kiest voor Senaat en Huis van Afge vaardigden, die dan in Washington hun zetels gaan opeisen. Deze me thode heeft al eerder succes gehad. Zij werd, zoals de naam zegt, het eerst toegepast door Tennessee en daarna nog door Iowa, Kansas en Ca. lifornië. Er zijn natuurlijk ook tegenstan ders van dit nationalistische streven, doch deze groep is bijzonder klein en er wordt gezegd, dat zij alleen maar bestaat uit degenen, die onmid dellijk voordeel hebben in de territo riale status. Veel groter is de groep van extremisten, die niets liever zou den willen dan de zaak voor de V. N. brengen en daar de Verenigde Staten aanklagen van kolonialisme, onder dezelfde slogan, „Taxation withmt representation" die de dertien sta ten ertoe bewoog de vrijheidsoorlog tegen Engeland te beginnen. Alaska kan een rijke staat wor den. Het land heeft een reusachtige waterkracht, die aangewend kan wor den voor de energievoorziening, on gehoord grote bossen, die alle soor ten hout leveren; er is koper, tin, lood en uranium in overvloed, een vruchtbare bodem en een gunstig klimaat, welke volgens experts bij zonder geschikt zijn voor tuinbouw. Bovendien zijn grote gebieden nog nooit betreden. Dit alles kan Alaska voorspoed brengen mits er een krach tige regering is, die initiatief heeft en niet schroomt om „de cost voor de baet uyt te laten gaen". dat is rond 55 pet van 't totale aantal en aan de hand van dit cijfer is gemakkelijk uit te rekenen dat op deze wijze de zeehond langs de Ne derlandse kust theoretisch reeds lang uitgestorven zou moeten zijn. „Wat geeft dat", zullen sommigen mis schien zeggen, „het is nogal zielig voor de zeehonden, maar het zijn vis- dieven dus allah". De zeehond is ech ter een belangrijk element langs on ze kust, niet alleen uit een oogpunt van recreatie want niet voor niets maakt Tessel reclame als robben eiland maar ook voor de jagers en de bonthandelaars, die ieder jaar een slordige duit overhouden van zeehonden. Gaat u maar na: een rob- benvel brengt de jager dertig tot vijf enzestig gulden in de geldbuidel en een mantel van robbenbont waarin ongeveer tien vellen worden verwerkt, kost omstreeks 1500 gulden. Feit is, dat er veel robbenhuiden uit Scandi navië worden verwerkt, maar die aanvoer vermindert ook langzaam aan en niemand zou er derhalve be lang bij hebben, wanneer de zeehond langs onze kust uitstierf. Natuurlijke import Er zou echter reeds lang geen zee hond meer te zien zijn, wanneer er niet een natuurlijke import van zee honden was van de Duitse bocht naar het Nederlandse Waddengebied. In Duitsland bestaat voor de jacht op zee honden een afschotregeling, waardoor de jacht wordt beperkt tot omstreeks zeven procent van het totale aantal. Een deel van de overblijvende rob ben zoekt het, waarschijnlijk door 'n gebrek aan voedsel, in het Neder landse waddengebied en dat is een geluk want daardoor is de zeehond langs onze kust voor uitsterven be waard gebleven. Overigens geeft de hele gang van zaken wel te denken. De jacht in Ne derland zou eigenlijk moeten worden 'beperkt tot hooguit twintig procent en ook hier lijkt een afschotregeling de beste oplossing. De zaak van de zeehond is in ons land nu temeer ac tueel omdat dr. Van Bemmel ver wacht, dat de zeehondenstand door 'de uitvoering van het Deltaplan een ge duchte knauw zal krijgen. De zee hond paart namelijk op de zandpla ten, vooral ook in de Zeeuwse stro men, waar ook de jongen ter wereld worden gebracht. De vraag is nu wat er zal gebeuren, wanneer die „kraam- NEW YORK, oktober emigranten worden genoemd) en verzoe- (Van onze correspondent) J ken geen Nederlanders meer te sturen. correspondent) In het begin VEm deze maand tenminste t,r SChynen DIJ diverse Neder-[heeft het maar een haar gescheeld, of het landse emigranten, die onder de speciale emigratiewet (Refugee Relief Act) naar Amerika emigre ren, ernstige misverstanden te be staan over de eisen, die zy menen te kunnen stellen, wanneer zy hier aankomen. Die misverstanden zijn van dien aard, dat het niet meer vermeden kan worden enkele on hebbelijkheden, waarmee landge noten zich in Amerika bijzonder onpopulair maken, bij de naam te noemen. Indien men meent, dat dit overdreven is. moet men het gedrag van sommige Ne derlandse emigranten eens bekijken, die hier aankomen. Ze hebben het zo hoog in de bol, dat Amerikanen eerst versteld staan, dan geïrriteerd worden en tenslotte geërgerde berichten naar immigratie-cen tra hier sturen of naar organisaties, welke de verantwoording hebben voor deze „luxe-emigranten" (zoals de Nederlandse kamers" worden afgesloten door het Deltaplan. Intussen worden er toch nog steeds honderden zeehonden geschoten. Al leen al in de Dollard bedraagt de jaar lijkse buit totaal omstreeks 500 exem plaren en ondnks alle bedenkelijke gegevens die aan het licht zijn geko men, is de zeehond nog steeds in de ze maanden, van 1 september tot 1 januari vogelvrij, want dan is de jacht op zeehonden geopend. Welis waar is reeds een uitzondering ge maakt voor het zuiden van het land, waar de jacht het gehele jaar door werd verboden, evenals voor het ge bied rond Schiermonnikoog en bij het Eierlandse Gat onder Tessel. Maar, wil Nederland de zeehond voor uitsterven of zo ge wilt, uitmoorden bewaren, dan zullen er andere maatregelen getroffen moe ten worden, dan zullen er minder bootjes met op robbenvellen beluste bemanningsleden gezien moeten wor den en tegen de stropers zal streng moeten worden opgetreden. Daarom is de coördinatie tussen de politie diensten te land, ter zee en in de lucht van grote betekenis voor de zeehondenstand. Er zijn ook mensen, die het goed met de zeehond voor hebben, maar weet de zeehond veel? Zolang er geen andere wettelijke be palingen komen voor de jacht op zeehonden, zijn de dagen of laten we zeggen: de jaren van de Ne derlandse robben geteld. hele katholieke emigratieprogramma was hier stopgezet, dank zij van vijf kanten binnenkomende klachten. In de kantoren van de National Catholic Welfare Confe rence (N.C.W.C.) in New York heerste een sombere stemming. Deze Amerikaanse katholieke organisatie spendeert handen vol geld om Nederlandse katholieke emi granten hier werk en onderdak te ver schaffen. Want zoals men weet, moet elke emigrant, die niet onder de speciale „Re fugee Relief .\ct" naar Amerika emigreert, zélf eerst zorgen dat hij hier arbeid en een woning vindt voor hij zijn immigra tievisum kan krijgen. De N.C.W.C. is nu al maandenlang in touw om voor 6000 katholieke Nederlan ders het bedje hier te spreiden. Dat be tekent, dat in alle diocesen in heel Ameri ka directeuren van de N.C.W.C.-centra aan het werk zijn om werkgevers te vin den voor Nederlandse katholieken, die willen emigreren. Zij, en hun uitsluitend voor dat doel rondreizende assistenten gaan persoonlijk overal Amerikanen op zoeken om hen over te halen Nederlan ders op te nemen. Zij pleiten en zingen lof over de degelijke Nederlanders. Maar dan komt er b.v. een familie aan met zeven kinderen, zoals enige weken geleden. De NCWC had ervoor gezorgd dat de vader, een kantoorbediende en niet meer een vmi de jongsten. werk b(j Ford kreeg voor 2.10 dol lar per uur. Men ,had een gemeubi leerde flat voor hen gereed, waarin de familie de eerste dagen na aankomst kon wonen en tevens werd hun een apparte ment aangeboden, waar ze konden intrek ken, zodra ze wat wegwijs waren. Deze landgenoten weigerden echter resoluut het aangeboden appartement te nemen; het was hun niet naar de zin! Nu slooft men zich b(j de NCWC op echt Amerikaanse wijze uit om het emi granten naar de zin te maken, doch emi granten als de bovenvermelde, vinden dit vanzelfsprekend. De NCWC zocht nu een tweede appartement voor de Nederlandse familie. En men moet weten, dat wonin gen hier met de zich snel uitbreidende bevolking ook niet altijd gemakkelijk te vinden zijn. Dit tweede appartement werd door de familie even hooghartig gewei gerd. De helpende Amerikanen verbeten zich en boden tenslotte een derde appar tement aan. Hetgeen de Hollanders even eens niet aanstond. Weshalve ze op dit ogenblik nog steeds in het gemeubileerde appartement zitten, waar ze niet uit willen en waardoor ze de NCWC veel last bezorgen. Want deze flat, die zij in beslag blijven houden, was slechts bedoeld om emigranten voor en kele dagen op te nemen. Andere binnen komende emigranten moet men nu elders een onderkomen goven of ze worden ge- inconvenieerd, dank zij een verwende Hol landse kantoorbediende. Gelukkig is het merendeel van de bin nenkomende emigranten niet gezegend met zo'n ongemanierdheid en zo'n dikke huid. Intussen is deze ene Nederlander oorzaak, dat de Amerikaan, die voor het onderbrengen van hem en 49 andere Ne derlanders getekend had, gemeld heeft dat hij niets van die andere 49 meer wil weten. En dit, terwijl deze zelfde Ameri kaan aanvankelijk had laten blijken, dat hij bereid was nog méér dan 50 Neder landers onder te brengen Een ander geval: een Nederlandse in strumentenmaker komt met vrouw en twee kinderen aan. Er is arbeid voor de vader gevonden voor 1.90 dollar per uur, zijn zoon heeft men werk gegeven in een cafetaria. Hun wordt een huis aangebo den voor 70 dollar per maand met twee balkons, een grote zitkamer. 3 slaapka mers, badkamer en keuken; dit alles in een van de beste buurten van Pittsburgh. Nee, het bevalt de familie niet, de woning niet en Pittsburgh niet, Califormë staat hun meer aan, kan de NCWC hun geld voor Californië geven en daar werk voor hen zoeken? Het gevolg is dat de Neder landse priester, die hier het emigratie- program voor Nederlandse katholieken behartigt, pater J. A. C. Karskens S.C.J. ergens in Amerika door de NCWC wordt opgebeld, zijn werk moet onderbreken, een autotocht van anderhalf uur naar een vliegveld moet maken, een vliegtuig moet nemen naar Pittsburgh (vraag Wat het kost, die Nederlandse koppigheid) twee dagen in een hotel moet wonen, de directeur van de NCWC uit het diocees in de arm moet nemen om dan de familie tot rede te gaan brengen. Weer een ander geval: voor een wecter- lands katholiek echtpaar is bij';en Ame rikaanse familie, die grote landbezittingen heeft in Californië en Utah, werk gevon den: jo or de vrouw als „dame de com pagnie", voor de ").an ,a's een soort landgoed-opzichter. zi-i krijgen een vrije woning, vrije kost en 140 dollar per maand inkomen Zij accepteren dit, maar ze stel len voortdurend hun vertrek uit Neder land uit, zeer tot het ongerief van hun .5 Het is bekend, dat het winterseizoen aan het verkeer zwaardere verplichtingen oplegt dan het zomerseizoen. Een vroeg invallende duisternis, gladde wegen en regen- en sneeuwbuien maken het de weggebruiker niet gemakkelijker; vandaar, dat de A.N.W.B. thans, aan de vooravond van het nieuwe winterseizoen, een beroep doet op automobilisten en motorrijders zich de „winterse verplichtingen" goed te realiseren. Weet U precies, automobilist hoe lang Uw remweg is bij een vaartje van tachtig kilometer per uur op een droog wegdek met goede remmen. loch altyd nog zo'n dertig veertig meter bi) heel sterk rem men! Bij nat wegdek en in dit jaargetijde kunt u dat zeker verwachten bedraagt die afstand zeker het dubbele! Houd daar rekening mee. 9 U weet, automobilist, hoe vervelend het is als u 's avonds wordt ingehaald door een wagen waarvan de koplampen voluit branden. Dat licht kaatst im mers via uw achteruitkijkspiegeltje precies in uw ogen! Haal daarom zelf altijd in met gedimde lich ten. en steek pas de lichten vol aan, wanneer u naast de andere wagen rijdt. 9 Wielrijders en bromfietsers beklagen zich vaak over de verkeerd afgestelde koplampen van auto's. En dikwijls terecht Maar zijn ze er ondertussen wel van overtuigd dat de hunne andere weggebruikers niet hinderen of verblinden? De stralenbundel moet naar beneden gericht zijn controleert u dat even. 9 Het gebeurt steeds meer dat automobilisten hun wa gen 's nachts buiten laten staan. Ter bescherming doen ze er dan een hoes over. Maar die hoes maakt dat het verkeer die auto dan minder goed waar neemt. De A.N.W.B. raadt u dan ook aan repen reflecterend textiel, dat thans te koop is, op die hoes te naaien. Dan vallen ze op! 9 Denkt u er wel aan, automobilisten, dat u op een weg, die langs een kanaal of vaart loopt met ge dimde lichten rijdt, 's avonds? Want het scheepvaart verkeer kan last hebben van uw lampen, waardoor averij ontstaan kan. 9 Heel wat motorrijders en scooteraars hebben hun voorrem nog niet „ontdekt", of ze vinden het ge vaarlijk die te gebruiken, omdat ze menen dat ze over de kop zullen duikelen. Gebruik op een droge weg uw voorrem, zegt de Bond en op een natte weg beide. 9 Berijders van gemotoriseerde tweewielers stuiven vaak met te grote vaart een bocht in- Moet er dan plotseling geremd worden, dan is dat heel gevaar lijk, want in een bocht mag u nooit remmen U moet met trekkende motor de bocht in, dus vóór die bopht afremmen 9 Automobilisten, motorrijders en ook scooteraars, u kunt uw bander., die al een tijdje meelopen een betere greep c,J de weg geven door hen te laten aderiseren. Er worden dan in het rubber kleine sneetjes gemaakt, die een verrassende werking heb ben. Amerikaanse werkgevers. Als ze eindelijk aankomen, vliegen hun Amerikaanse werkgevers, speciaal om hen te verwel komen, helemaal uit Californië naar New York. Zij willen de Nederlanders hartelijk ontvangen, hen rondleiden, bevriend met hen raken, hun een gevoel van „tehuis" in hun nieuw vaderland geven. Maar het Hollandse echtpaar is bij aankomst niet geïnteresseerd in laat staan dankbaar voor dit welkom. Ze hebben een af spraak met een neef, waarmee ze gaan rondtoeren, keren de twee Amerikanen de rug toe en alleen na dwang door de NCWC, zijn ze bereid twee uurtjes met hen te spenderen. Dan verklaren ze: „Ziet u, dat. werkwel we kunnen het een half jaartje proberen, wij zijn mensen van „standing!" (sic!); „wij konden niet eerder komen, omdat we ons huis eerst moesten verkopen", etc. Het is duidelijk waarom Amerikanen genoeg krijgen van dergelijk „luxe-emi granten". En dat zij niets begrijpen van het stands- en klassegevocl, waar Neder landers op een bepaalde neurotische wijze zich mee menen te moeten doen gelden. Laat de ballast van het standsgevoel maar thuis, want in Amerika is niemand iets vóór hij wat presteert. En mocht iemand toevallig in de miljoenen geboren zijn, maar niets presteren, dan wordt hij ver achtelijk de „playboy" genoemd. Er zullen nog 6000 Nederlandse katho lieken in Amerika binnenkomen ondeT het speciale emigratieprogramma. Is het niet mogelijk dat, voordat zij hier voet aan wal zetten, zij zich realiseren: a) dat iedere emigrant, die hier aankomt, niet kan beginnen met eisen te stellen; b) dat men enige hoffelijkheid en zo het niet te veel gevraagd is, enige dankbaarheid mag tonen voor wie als hun gastheren optre den en zich offers voor hen getroosten; c) dat men niet in paniek hoeft te gera ken, wanneer niet alles werk of huis is, zoals men het zou wensen; zelfs Amerikanen hebben het lang niet alle maal zoals ze het zouden wensen; d) dat men hier slechts een springplank naar een betere toekomst klaar vindt, maar de sprong zélf moet maken; e) dat men in Amerika hard, heel hard zal moeten wer ken, soms werk zal moeten aanpakken, waarvoor men zich te goed heeft geacht; en in een ander tempo moet werken dan in Nederland; f) dat vóór men klachten zendt over wat niet aanstaat, men zich eerst eens enkele maanden tijd moet gun nen om de gewoonten van het land te kennen; g) dat men niet automatisch af keurt wat niet precies is, zoals men het ge wend was; h) en dat de wezenlijkste ken merken van iemands goede „standing", „betere klasse", of hoge rang nog altijd.... bescheidenheid en eenvoud blij ven. %jr xjr I I w

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8