Moskoil, stad der contrasten ttjgjRlaK. „o f 6900.- Zeeuwsvlamingen slaken de hoofden bijeen s NACHTS gaat in Zeeuwsch- Vlaanderen de deur op slot... Impressies u Rusland MOLENAAR'S NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN Tussen wolkenkrabbers en oude houten huizen begint een nieuw tijdperk Duidelijke gedachtenwisseling in Terneuzen Bo&aditla sherry Verbindingen met overig Nederland: een snelgroeiend zorgenkind SHERRY Méér dan ooit geldt thans: MIOBB1S de meeste waarde voor Uw geld! MORRIS OXFORD MORRIS MINOR 2-deurs [|3~f4985T-nuf 4485i" MORRIS MINOR 4-deurs f-54857- nü f 4685." Antwerpse tunnel ontoereikend Laat ons de boot (lees: vaste oever verbinding) niet missen... Conferentie der geisoleerden Minister Struycken in Italië beëdigd? e- r (Bijzondere correspondentie) Wij voelden ons eigenlijk wat Wonderlijk die eerste avond, dat wij over het Rode Plein van Mos- k°u flaneerden. Wij waren nog Pas enkele uren in de Russische hoofdstad en nog vol van de eer ste overweldigende indrukken, die door de massaliteit van het le ven in deze stad waren bepaald. Langs brede, helverlichte boule vards waren wij naar het levendi ge hart van de stad gereden. Moskou is een stad, die de wijdheid van het Russische land haar architectuur heeft vast gehouden. Tot vlak bij het cen trum vindt men er de oude hou ten huizen, die aan de dorpen der steppe doen denken. Soms zijn zij sierlijk bewerkt, doch altijd, a's erfenis van het verleden, in staa van verval. Men vindt ze tussen nieuwe huizenblokken Inngs e brede hoofdstraten, die verkwts- (end zijn geprojecteerd enk.nne- lijk zijn ingesteld «P het verkeer van de droom-toekomst, waarin iedere arbeider zijn „Moskowitsj zal kunnen rijden. Vrije handel in groenten en fruit in de buitenwijken van Moskou Het Kremlin waakt Auto' W oiii ngproblemen 's-werelds grootste kleine wagen 's-werelds grootste kleine wagen Agenten door het hele landl Fabricage-afdeling van J. J. Molenaar's Automobielbedrijf N.V. Amersfoort (Van onze verslaggever) .list in Kruiningen. We stonden TERNEUZEN, OKTOBER 1956. daar, op de betonnen oprit van het „PARDON, KUNT U BRIDGEN?" I veer naar Perkpolder, al ruim een vroeg mij een buurman-automobi- Het Kremlin gezien varia/ de zijd*: Moskw a. kwartier bumpertje aan bumpertje en de nieuwelingen hadden nog het vriendelijk optimisme, dat het direct wel zou gaan gebeuren. Maar de buurman was een oude rot. „We halen nog wel een rob bertje of drie", -voorspelde hij en hij kreeg gelijk bovendien, want de gedwongen autoshow duurde, wat ons betreft, preciés zeven kwartier en daarmee zijn we later, eenmaal gearriveerd in Terneuzen, hartelijk gefeliciteerd. Want er kwamen, zei men, daai ginds aan die veren, wel langduriger avonturen voor. Beperkte mogelijkheden Om vier uur op Laat het verkeer niet vastlopen De boot. Rapport Tekenen aan de wand Nu de strategie HOFLEVERANCIER VAN KONING EFFICIENCY Overalin de stad Zlet de ruimte. DaarS staan nu wat onwezenlijk de ze- ven wolkenkrabbers, die hier in het tijd perk van Stalin zijn neergezet. De sui kerwitte kolossen met hun ranke tier- lfanneeTaIs scWm§mnlijkKUit de Ze ^re zwaarmoXv v boVen het som- Ot) h« R^ pge bee!d dfir stad. den van Ik lein kan men deze bo- Daar és ri fh nieuw tijdperk niet zien. riik- vew macht van het Russische van ve.rsdeend in de muren en torens af=i,,u Kremlin, die het weidse plein nathlfn' i was al twee uur in de nt 'oen wij er aankwamen. Vanaf Rusiands grootste warenhuis „Gum" aan de ene zijde van het plein wierpen tien tallen lampen hvpi floodlight Op Hp -nde muren en op het. marmer van heT solemn van Lenin en Stalin w- daar ving een gouden koepel va r en van de vier kathedralen in het k^L e,en nog wat licht. De andere tekenden Tl!!1 zwart af tegen de nachtelijke hemei Daarboven stond de sovjetster in neon licht, machtig en soeverein, boven gele paleizen waarin sedert eeuWeu over het lot 'van Rusland is beschikt. Aan het andere einde van het plein weerkaatste het licht der s.cblJP^2?rs tegen de veelkleurige gnlUge amen ren van de Basiliuskathedraal. tezamen was het een vreemde: me:"jSe S Di(. speelse rankheid en solide kra t leek ons het symbool van wjel- Rusland. De witte wolkenkrabbe bouwmeesters dezelfde mengelhn ben gezocht, waren daarnaast nie dan het zinnebeeld van een tijdperk, aai misschien al bezig is in de geschiedenis van het eeuwige Rusland weg te glijden. Wij waren aarzelend het machtige plein opgegaan. De enkele mannen, die wij tegenkwamen, bleken geen poli tiemannen te zijn, doch late wandelaars. Voor het mausoleum stond de wacht. Er heerste ©en stilte als op een nachtelijke steppe. Zij werd slechts gebroken door twee dreunende slagen van de klok. Twee vensters in het gele paleis waren nog verlicht: Rusland kon slapen, het Kremlin waakte. Pas toen wij terug wa- ren in de Gorkistraat hoorden wij weer nroderne-stad'sgehiiden. Late taxi's scho ven luid toeterend over het asfalt, Rus sische Chauffeurs hebben voortdurend een hand op de claxon. Vrachtwagens met waterkanonnen gingen door de straat om met een machtige waterstraal het vuil en het stof weg te spoelen To- xslitflirg rggignis vssk hun deug- delijkheid demonstreren door de straat rein te houden. In Moskou zijn de stra ten schoon Geen Rus zal het in zijn hoofd halen het kartonnen mondstukje van zijn papierosji op straat te depone ren. Daarvoor dienen de zware, als vazen gestileerde papierbakken, die op elke straathoek staan opgesteld. Men went in Moskou spoedig. Na r6ti week zijn er een heleboel scherpe Jmten afgesleten van het eerste beeld, V?' ftien zich gevormd heeft. Wie zich hièif bei- eerst in de eindeloze haastige liep enstroom begeeft, die onafgebro- door de hoofdstraten der stad, De Aartsengel kathedraal in het Kremlin, schuift, wordt getroffen door de voor onze begrippen armoedige aanblik dei- mensen. De kleding is bijna zonder uitzondering slecht, oud en ouderwets. Men kan eraan zien, dat de aanschaf fing van een nieuw kledingstuk een zaak van bijzondere luxe is, die men zich niet eik jaar kan permitteren, Even triest zien de etalages der staa s. winkels eruit. Gaandeweg stelt het. oog zich echter op al deze dingen in en men realiseert zich dat de Russen zelf geen andere ver gelijkingsmogelijkheden hebben dan met hun eigen verleden. Men ontdekt na omzwervingen door het land ook, dat de mensenstroom in Moskou er somberder uitziet dan elders. In Leningrad leek alles ons een tikje fleuriger. Dat komt wellicht, omdat er een wereld van verschil tussen beide ste den is gebleven. Leningrad geldt voor de Russen als het venster naar het Westen, terwijl Moskou de blik naar de Oeral richt. Leningrad, met zijn meesterwer ken van Italiaanse bouwmeesters, is een stad van westelijk uiterlijk gebleven. Gezien vanuit het standpunt der revo lutie draagt Leningrad het verleden en Moskou de toekomst. Het oude Petersburg heeft de wissel valligheid der jaren ongeschonden ge trotseerd. Op het ronde plein voor het Winterpaleis 'ademt niets de geest dei- revolutie, al werd hier de eerste volks opstand tegen de tsaar in bloed ge smoord. Het groen-witte tsarenpaleis draagt nog altijd geen sovjet-embleem. Het nieuwe bewind is er zelf niet in getrokken, doch het heeft er een deel van de mateloze rijkdom van de „Ermi tage", Ruslands grootste schatkamer van westelijke kunst, in onder gebracht. Ook in de zuidelijke republieken heeft het leven meer kleur en fleur dan in Moskou. Het straatbeeld van Moskou wordt mede bepaald door de drommen van buitenmensen, die er verkeren. Het regiem stuurt dagelijks honderddui zenden boeren uit de verste streken van de Unie naar de hoofdstad om daar met de macht en de glans van de Sovjetstaat en met de dromen van een glorieuze toekomst kennis te ma ken, Alom komt men deze lieden, nog slechter gekleed dan de stedelijke be volking en behangen met pak en zak, toln stad tegen. Zij behoren meestal leLfOlegatics van ver af gelegen col- is ripVe boerderijen. Doel van hun reis stellinnPV-manente landbouwtentoon- behoort' tv °?fc tot de vaste attracties landse toeriJï 'Jntourist" de buiten- oeristen aanbiedt. Nergens vind* van de agrarische toekom zonmSer t>eeld Iedere republiek is er de .^nle- nationale stijl Paviljoen fel met grote smaak ingerichte tentoon stelling storten de boerenmassa's zich in het stadsleven van Moskou. Men ontmoet ze overal, gemakkelijk kenbaar aan de nationale elementen in hun kleding. Zij leggen een eigen stempel op het uiter lijk van Moskou. Zij geven het leven op de boulevards een zwaarmoedige noot en tegelijk een ondertoon van die onver, woestbare kracht, die een stad uit een zo hechte verbinding met. het platteland kan putten. in praalt er met steile opgang vertonen. Men leest er in kleurig uitgewerkte statistieken die Jt j «iorpn hoeveel +vj wanden sieren tractors reeds de steppen van Siberië openscheu ren hoeveel nieuwe boerderijen er zijn j verrezen hoeveel nieuw land is ontgon- nen en hoeveel rijkdom de oogsten voor de komende jaren voorspellen. Na hun bezoek aan deze zonder twij- 8 Op alle Russen, die op deze wijze hun levensreis naar Moskou maken, moet de stad een overweldigende indruk maken. Zij bruist van leven. Op de grote krui singen in het midden der stad staan de automobielen soms in zes rijen voor de verkeersseinen. De toeneming van het autoverkeer is volgens insiders het meest opvallende verschil in het uiter lijk der stad, dat in de laatste jaren is ingetreden. In dit opzicht onderscheidt de stad zich sterk van de satelliet-hoofd. steden in Oost-Europa, waar het auto verkeer minimaal is. In Moskou gonzen de stoer gebouwde Russische wagens tot laat ra middernacht door de straten. Zij maken veel meer lawaai dan men nut in westelijke steden gewoon is, maar aan lawaai schijnt geen Rus zich nog te storen, nu hij al zovele jaren gewoon is aan de schetterende p'ropaganda-luid- sprekers, die de bezoeker overal, waar hij zich even op zijn gemak zou kun nen voelen, de pret vergallen. Ook m de autostroom weerspiegelt zich de eenvormigheid, die loodzwaar op het leven van de heilstaat drukt. Er zijn vier typen: de „Zim" voor de hoge rege ringsmannen, de ..Zis" voor de intelli gentsia en de fabrieksdirecteuren, de ..Pobeda" voor het dagelijkse werk en tenslotte de „Moskowitsjvoor de kleine man. Het gros der wagens behoort echtter aan de taxi-onderneming van de staat, die er schappelijke tarieven op na houdt en die dan ook blijkbaar weinig voor af schrijvingen reserveert. Vele der Mos kouse taxi's hebben hun glans al lang verloren. Overigens: alle lof voor de Russiscne auto, die zo sterk gebouwd is, dat zij zelfs de onmogelijkste zandwe gen zonder schade trotseert. Voor de Russen van buiten moet de glans van de grote zwarte automobielen imponerend zijn. De zeven miljoen men sen, die geregeld in de stad verkeren vijf miljoen inwoners telt de stad en twee miljoen leven in de randsteden zijn aan dit '.even gewoon. Hun hoop voor de toekomst is meer verbonden met de grote woningcomplexen, die men nu allerwegen aan de rand van de. oude stad ziet verrijzen. De bezoeker krijgt de in druk, dat de stad zichzelf gestaag en on weerstaanbaar voortschuift over de lich. 4e glooiingen van het omringende laud. Hoe uitgestrekt Moskou zal worden, voor het al zijn inwoners een behoor lijk onderdak zal hebben verschaft, is uog moeilijk te zeggen. Het einde van de moeilijk voorstelbare woningnood j is nog niet te zien. Nog altijd moet men het hier per man met zeven of i acht vierkante meter woonruimte stel len. Dat is de voornaamste bron van de 'dagelijkse zorgen der Moskovieten Dat verklaart misschien ook, waarom men in deze stad praktisch geen meu belwinkels vindt en tegelijk een rela tief groot aanbod van radio, en tele visie-apparaten. Op de wat groezelige binnenplaatsen der woonblokken in de oude stad en in de buitenwijken met de houten huizen vindt men deze enor me achterstand in woningvoorziening op zonnige dagen geïllustreerd door het onwaarschijnlijk grote aantal bed den, dat er uit de vensters hangt. De stad Moskou is in wanhopige wed loop tegen de groei van de bevolking gewikkeld. Zij bouwt wat zij kan. Vele der nieuwe woonwijken vertonen nog de pompeuze vormen uit de jaren van Sta lin. Torentjes, kantelen en kolommen sieren de gevels. Torenhuizen zijn blijk baar populair geweest. Zij behoren nu tot het overwonnen tijdperk. De spil zucht, die ook tot de. aanleg van de zo unieke Moskouse ondergrondse heeft ge leid. is afgezworen. De architecten heb ben nu overgeschakeld op een sobere monumentaliteit. Zij mogen de helkleu rige woonblokken, waarmee zij nu de oude stadswijken overwoekeren, niet meer hoger maken dan tien verdiepin gen. De strakke lijnen domineren nu en zij geven de nieuwste wijken een pretti ger aanzien dan die uit de dagen, waarin de opsmuk gebruikelijk was. Hoeveel er met dat al gebouwd wordt is moeilijk te zeggen. Volgens de sta tistieken moet er in Moskou in 1955 1.3 miljoen vierkante meter woonruimte zijn geschapen. De stedelijke sovjet heeft beloofd, dat iedere Moskoviet in 1960 negen of tien vierkante meter dak boven het hoofd zal hebben. Daarmee acht men dan het woonvraagstuk opge lost. Het lijkt voor de oppervlakkig waar nemende bezoeker een nogal optimisti sche schatting, want tegelijk met de groei van het nieuwe brokkelt het oude. niet meer voor reparatie in aanmerking komende Moskou af. Het regiem kent in dit opzicht maar één lijn: alle krachten worden op het nieuwe geconcentreerd. Voor reparatie van het bestaande is er klaarblijkelijk geen begroting De schil derachtige groezeligheid van de oude wijken wordt volgens Moskouse gidsen alleen daarom niet gefatsoeneerd omdat zij als erfenis van het verleden zal wor den geliquideerd. tflna II VI "i Op de landbouwtentoonstelling in Moskou Ir. C. A. L. Horstman, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch Vlaanderen, die deze bijeenkomst presi- «Ai'verteMW) wordt geleverd verschillende types en smaken, alle oude belegen Sherrywijnen Zo arriveert men, in 1956, in Zeeuwsch- Vlaanderen, eerst een rit over de snelwegen waarop, zo is deze tijd nu eenmaal, kilometerteller en klokje wed strijd houden, dan een tocht over het water, die, wanneer men de wachtperiode meetelt, door een volwassen goudvis in minder tijd kan worden afgelegd, daarna weer een duik in de moderne verkeers- razemij. Er zijn mensen die het een anachronisme noemen. Met tijd heeft het in ieder geval véél te maken. Zeker, in dc city van een ;rote stad kunt ge ook niet meer aan snelheid doen, de spreekwoordelijke slak kan zich daar al gerust gaan meten met de speed- en power-automobiel, maar daar kun je, zeg gen ze in Zeeland, tenminste je wagen parkeren en gaan lopen, waarbij dan nog wordt opgemerkt, dat de Westerschelde voor zwemmen net iets te breed is. Kort en krachtig komen alle betogen, die men over dit onderwerp te horen krijgt, hierop neer: Wij voelen ons ge ïsoleerd. en dit gevoel wordt sterker, naarmate de verpiaatsingsmogeivjkheden ha de rest van het land zich uitbreiden. Er bestaan voor communicatie met overig Nederland veren, maar die z(jn onvol doende. De dienstrolding in Perkpolder hebt U aan den Ijjve ondervonden welnu, de andere mogelijkheden zyn: de veer dienst HoedekenskerkeTerneuzen (om het uur), de veerdienst VlissingenBres- kens (om de twee uur), of de zwaai over het Belgische land, een door grenzen be lemmerde tocht, waarop men bovendien een grote omweg moet maken. Niet voor niets wordt deze route in de volksmond het „hoefijzerke"' genoemd. En daarmee is het voor de negentigdui zend bewpners van het Zeewsvlaamse land afgelopen. Iemand, die om tien uur in Amsterdam moet zun, dient om vier uur op te staan. Misschien is hij er dan op tijd, misschien ook niet, zoals de secretaris van de Zeeuwsvlaamse Kamer van Koophandel, die verleden week om acht uur maar weer onder de wol kroop, omdat er mist hing en, Amsterdam der halve voor hem onbereikbaar was. 's Nachts zijn de risico's van lange wachttijden of plotselinge stagnatie op geheven: de veren varen dan niet. „We voelen ons", zei mij een inwoner van Terneuzen, „alsof dan de deur op slot gaat. En overdag alsof die deur maar op een kiertje staat, want mist, ijsgang en defecten maken de veren onze vrien den, zonder twijfel toch maar tot hulp middelen, waarop men niet te vast moet vertrouwen". (Van onze verslaggever). TERNEUZEN, vrijdagavond Afgevaardigden uit geheel Zceuwsch-Vlaanderen zijn vanmiddag in Terneuzen bijeengekomen om er, mcf het college van Ged. Staten, samen een gedachtenwisseling te houden over een onderwerp, dat allen bezig houdt en met zorg vervult: het verkeer met overig Nederland. Het is een bijzonder prettige conferentie geworden: duidelijk en helder werden de standpunten uiteengezet. Niemand van de sprekers liet zich verleiden in details te treden en gelukkig bleek het gezegde „zoveel hoofden, zoveel zinnen" bij deze bespreking niet op te gaan: men was het er unaniem over eens, dat er een vaste oeververbinding moet komen. Eén van dc weinige punten, waarop verschil van inzicht bleek te bestaan, was de vraag, waar jij zal moeten komen Prof. dr, J. F. Ilaccoü ,dc samensteller van het rapport over de vraagstukken van liet verkeer van Midden- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland, zinspeelt in zijn rapport op de mogelijkheid, na drooglegging van het verdronken Land van Saeftinge, de verbinding daar, dus in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te leg gen. Enkele sprekers waren het er niet mee eens, daar een meer centrale ligging ook voor het westen grotere mogelijkheden zou bieden. Duidelijk bleek evenwel, dat deze plaatsbepaling van latere orde is, men was bereid het onderwerp landelijk en zelfs internationaal te zien en vond het pleidooi, dat de verbinding er komt, eerste vereiste. deerde, was het college van Ged. Staten dankbaar, dat, voordat in het begin van het volgende jaar een grote conferentie zal worden gehouden, waarop alle betrok kenen, ook van buiten de provincie, aan het woord zullen kunnen komen, deze „hearing" was georganiseerd, om eerst Zeeuwse stemmen te vernemen. En na hem kwamen die Zeeuwse stemmen. De burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen, zou het op prijs stellen als de verbinding niet bij het Ver dronken Land van Saestingle maar wes telijker zou komen te liggen. Mr. K. A. M. Bastiaanse, secretaris van ue Kamer van Koophandel te. Breda, gaf de raad^ bij verdere activiteiten ook te „spelen" op het Deltaplan, drs H. Verschaffel, voor zitter van de kring van Werkgevers in de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen, bena drukte, dat de voorziening in de verbin dingen vóór 1970 een feit moet worden. Het is immers nu al zo, dat, zo men ge bruik wil maken van het „hoefijzerver- keer" (via België) de tunnel in Antwer pen ontoereikend is. Bovendien wilde hij deze kwestie beslist inter-europees zien- Dt integratie van Europa loopt harder dan men verwacht. België verplaatst de activiteit rond de Borinage-mijnen naar het Kempen-gebied. In verband hiermpe kunnen nieuwe industriekernen in Noord- België worden verwacht. Derhalve wordt een vaste verbinding over de Schelde steeds meer noodzakelijk. Mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Thole-n, vond dat de deskundigen maar moesten uitmaken waar de verbin ding kwam. Hij drong er sterk op aan, dat in de overbruggingsperiode maatrege len zullen worden genomen om het ver keer niet te laten vastlopen. Dit was trouwens een geluid, dat men meer kon horen. Prof. Haccoü had in zjjn rapport ge steld, dat het verkeer, vergeleken met 1953, in 1970 twee-en-een-half maal zo intens zal zjjn. In zjjn mondelinge toe lichting zei hjj vandaag, dat dit cpfer wellicht zelfs drie zal bedragen. Uitbrei ding van de veren is in de naaste toe komst dus een dringende eis. Prof Hac coü zei ook, dat zjjn cijfers minima zjjn. En bovendien, zo richtte hii zich tot de commissaris der Koningin, jhr. De Ca- sembroot, zult u ook rekening moeten houden met de situatie na 1970, bv. in het jaar 2000. „Nu de Deltawet aan de orde is, komt de situatie van een „erbijhangend" Zeeuwsch-Vlaanderen sterk naar voren", aldus de heer A. L. S. Lockef eer, burge meester van Hulst, die zich afvroeg of men, nationaal gezien, wel voldoende in teresse kan opbrengen voor deze zaak Als wp het probleem niet blijven be klemtonen, zo zei hij, zullen we de boot missen, die onder stoom ligt. De heer F- H. Rosenveld. sprekend na mens de vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. hield pen pleidooi voor eenheid in deze zaak. De vraag waar de verbinding moet komen te lig gen, moet door de technici worden opge lost. Drs. R. Cambier van le Stichting, Visserijbelangen „Zevibel" uit Goes zag de verbinding graag westelijker dan Saeftinge; de heer J. Duvekot. voorzitter van de Algemene Verladers, en Eigen Vervoerders Organisatie steunde dit standpunt. Dp heer L. P. van Oorschot, 1-id van de Prov. Staten van Zeeland, liet deze vraag in het midden. De heer Ohr. Kars, secretaris van de N-O.B. Wegtransport, afd. Zeeland, twij felde er aan of een verbinding bij Saef tinge wel zal voldoen aan de vraag naar een goede verbinding met Zuid-België en Zeeland. De heer G. J. vai Hootegem, burgemees- tei van Hontenisse, was voor oen vaste verbinding, waar is een latere zorg. Hij wilde de frequentie van de veren in tussen zo hoog mogelijk zien opgevoerd. IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN - AMSTERDAM Gedocumenteerd staan alle bezwaren in een lijvig, door de Stichting voor Eco nomisch onderzoek der universiteit van Amsterdam uitgebracht rapport. In dit rapport wordt geconcludeerd, dat de be staande verbindingen van Zeeuwsch- Vlaanderen met overig Nederland thans gebrekkig zijn, op verschillende tijden van de dag toenemende congesties ver oorzaken, verkeersbelemmerend werken en over een paar jaar niet meer verant woord zijn. In becijferingen wordt aangetoond, dat omstreeks 1970 het totaal van een aantal offers, dat, tengevolge van de gebrekkige verbindingen moet worden gedragen, zal schommelen tussen zes en neijen miljoen gulden per jaar. Het rapport vergeet ook de zuiver- menselijke kant niet. Vooral na aanne ming van het Deltaplan za] het psycholo gisch goed gezien zijn, te zorgen dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet het gevoel krijgt een der laatste stiefmoederlijk be deelde landsdelen te zijn, maar dat het wéét, te worden ingeschakeld in het lands- verkeer. Hoe de formule van een oplossing zal moeten luiden? Woensdag, bij de opening van de nieuwe watertoren van Terneuzen, riep de commissaris van de Koningin uit: „Geef ons twee, drie of vier nieuwe boten. Of nog liever, geef ons een vaste oeververbinding". Een concreet plan voor dit laatste luchtkasteel bestaat nog niet. Er is gedacht over een tunnel, er is ge dacht over een hangbrug. Men rekent er in Zeeuwsch-Vlaanderen op, dat alleen het uitwerken van de plannen, jaren in beslag zal nemen. .Waar men thans aan werkt, is de atmosfeer rijp te maken voor dé groei van een dergelijk project. Drie tot vijf uur wachten is nu al niet meer abnormaal bij de veren. Straks, in 1970, zullen, zo er niets verandert, de op ritten aan de veren te klein en zelfs tien robbertjes bridge te weinig zijn. Zo ge dit alles overdreven acht, ga naar Zeeuwsch- Vlaanderen, om er de tekenen aan de wand te aanschouwen. Maar, aangezien ge daarvoor de Westerschelde moet over steken, néém er de Uid voor. In Terneuzen zijn vrijdag ongeveer honderdvijftig bestuurderen en an dere autoriteiten van het Zeeuws vlaamse land en daarbuiten bijeen gekomen om gezamenlijk eens de gedachten te laten gaan over de geïsoleerde ligging van dit gebied en de mogelijkheden, waardoor deze positie wellicht kan worden verbe terd. Het is een leerzame gedach tenwisseling geworden, waarvan men op deze pagina het verslag kan lezen. Tevens geeft onze verslaggever nevenstaand een impressie van zijn tocht naar en door dit gedeelte van ons vaderland, waarin men, vooral 's-nachts, als de veerdiensten zijn gestaakt, het gevoel heeft „dat de deur op slot is Een stelling, waarin hij door alle aanwe zigen werd gesteund. Toen mr. J. F. G. Schlingemann namens de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap de belangen, die land en tuinbouw hebben bij een vaste ver binding, had onderstreept en de heer D. Kodde, burgemeester van Zoutelande, de raad: „Wacht u voor de deskundigen; laat de Prov. Staten de lijn aangegeven en be slissen", had laten horen, spraken nog de heer A. G. M. Boost, directeur van de A.N.W.B. (natuurlijk vóór) en de heer C. van Rhoon, voorzitter van de afd. Goes van de Ned. Vereniging van Handels reizigers (natuurlijk eveneens voor). Ver der de heer Colsen voor de Ned. Bond van Vee- en Varkenshandelaren, die vertelde hoe drie weken geleden, toen het een beetje warm was, zes varkens in vracht wagens voor de veren zijn gestorven. Als de wagen reed kregen de dieren ruim voldoende ventilatie, maar de lange wachttijden voor de veren waren funest. Prof. Raccoü tenslotte betoogde, in het rapport niet naar een concrete oplossing te hebben gestreefd, maar naar een concretisering van de problematiek. Het Deltaplan had hij opzettelijk buiten be schouwing gelaten, omdat het nog rijke lijk vaag is. Zo eindigde deze hearing. „Dank zei uw stemmen," zei jhr. De Casembroot- „Ged. Staten stellen zich voor nu uit te stippelen, welke strategie we zul len moeten gaan volgen." Zeeuwsch-Vlaanderen heeft thans, na een rapport vol concrete gegevens, een nieuw aanknopingspunt in deze kwes tie der verbindingen: de stemmen uit alle geledingen van dit land. Het ziet zich geplaatst voor het vraagstuk hoe de verbindingen met overig Neder land te verbeteren. De veren immers zijn onvoldoende; een tocht langs de hoefijzerroute kost volgens de statisti ci per auto een omweg van 40 km, re ken f 6, reken 1 uur. Daarom is het waarachtitg niet voor tijdverdrijf dat men vandaag in Zeeuwsch-Vlaanderen de hoofden heeft bijeengestoken. (Advertentie) tra kantoormachines Zoals wij dezer dagen reeds hebben be richt, zou het in liet voornemen liggen van H. M. de Koningin om een korte vakantie in Italië (Sicilië) door te bren gen. Dc Gazet van Antwerpen weet than» te melden, dat minister Struycken bij zijn terugkeer van de Ned. Antillen via Italië zal reizen om aldaar zün ambtseed in handen van H. M. af te leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9