J De Regeringsverklaring Gevaar van economische overspanning dwingt tot grote voorzichtigheid Nieuwe geruchten over troepen verplaatsingen Fransen arresteren topleiders van Algerijnse opstand Mystères dwongen vliegtuig tot landen Hongaarse studenten willen Nagy als premier DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Regeringen laten van zich spreken in deze dagen Kroesjtsjef: „Destali™ nisering gaat door" Vijf vliegen in één klap Dinsdag 23 oktober 1956 Woningnood krachtiger bestreden - Huurverhoging aange kondigd - Bezitsvorming wordt aangepakt - Atoom wet op stapel - Verdere afschaffing schoolgelden - Prijsstabili- satie - Belasting rechtstreekse vermogensvermeerdering? In de vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister-president, dr. W. Drees, hedenmiddag de lang verheide regeringsverklaring afgelegd. Broederlijke sympathie voor strijd van Poolse kameraden WEERBERICHT Europese samenwerking Indonesië Benelux Nieuw Guinea Overzeese rijksdelen Atoom-wet Binnenlands beleid Om Rokossofski s toekomst Samenwerking niet Joego-Slaviè De weerverwachting van het KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond, ()uidt: Overwegend zwaar bewolkt met later enige re gen in hoofdzaak in het noorden en westen van het land. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Woensdag 24 oktober: Zon op 7.22, onder 17.29 uur; maan op 21.06, onder 12.31 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Kabinet ontvouwt toekomstig beleid i_nnntniiincr van ppn meer in 10W „n? f 20 beS°n <3r Drees, dat der beschouwde de bestrijding fraai mende Werkloosheid als een een- Th Punt in zijn binnenlands beleid nans is er niet alleen geen werkloosheid meer van enige omvang, maar treden gro- ie spanningen op als gevolg van een te kort aan arbeidskrachten, dat zich over vrijwel de gehele linie doet gevoelen. Voorts doen zich nieuwe problemen voor, omdat de geld- en kapitaalmarkt veel krapper is geworden en de monetaire reserves na geruime tijd bevredigend te zijn gegroeid thans na een periode van stilstand sinds verscheidene maanden a.- eOoek 'de aan 1952 voorafgaande vier ja ren gaven een sterke verschuiving te zien van de vraagstukken, waartegenover re gering en volksvertegenwoordigers zich gesteld zagen. Ik behoef slechts te herin- neren aan de gevolgen van, de aanval op Zuid-Korea voor onze buitenlandse en binnenlandse politiek Van deze ervaringen maak ik gewag om te doen uitkomen, dat de omstandig heden, waarmede de regering rekening moet houden zich in betrekkelijk korte tijd sterk kunnen wijzigen, zodat haar be leid flexibel moet zijn en men niet met zekerheid kan zeggen, wat in de voor ons liggende jaren verwezenlijkt kan worden ton zien*"w=et"'Hdie men Vervuia zou wil- eindelnen"inWSit£hhaar doel- moëten worden bezien. In b, licht niet alles tegelijk tot stand ii, gGval za den gebracht. Er zal met prioruÏÏen wor" ten worden gerekend. en moe" Ook op internationaal gebied doen „vh verschuivingen in de problemen voor De buitenlandse politiek der regering blijft intussen gericht op de algemene doelstellingen, welke aan het beleid in vorige jaren ten grondslag hebben gele gen. De regering zal blijven streven naar handhaving van de internationale positie waarop Nederland recht heeft. en ver vulling van de taak, ln de opbouw van een rechtvaardige cn vreedzame wereld. Bij die opbouw is het vraag^h^ van het lage levenspeil van de bevolking vele landen een centraal probleem, de minderontwikkelde landen moei e grote schaal technische bijstand worden verschaft. De regering is een voorstand ster van zo spoedig mogelijke oprichting van een internationaal fonds tot finan ciering van investeringen, zoals neerge legd in het plan tot oprichting van een speciaal economisch ontwikkelingsfonds der Verenigde Naties (SUNFED). Bij de buljwerlenin.g dient geen ander doel voorop te staan dan de verhoging van bet levenspeil van de minder ontwikkel de landen. Deze hulip zal bij voorkeur geleid moeten worden vanuit multilate rale organisaties waarin de ontvangende landen op voet van gelijkheid met de gevende landen zijn vertegenwoordigd. In Europees en Atlantisch verband zal de regering de ontwikkeling der reeds in gang gezette samenwerking zo krach tig moVml blijven bevorderen. In de Noordatlantische Verdragsorga nisatie zal nog meer dan tevoren de aandacht moeten worden gericht op het versterken der polititeke samenwerking en 'het verkrijgen van een zoveel moge lijk eensgezind beleid voor de leden der NATO bij de kwestie van het buez kanaal is deze wenselijkheid opnieuw gelbleken. Naast de noodzakelijke ver dieping van de politieke samenwerking stelt de regering zich voor naar vernio- Sen te blijven bijdragen aan de vorming van de bondgenootschappelijke strijd krachten in het belang van het waar- bo-gen van vrijheid en vrede. Terwijl de in de laatste jaren op de begroting uitgetrokken bedragen voor de defensie in verband met de stijging van lonen en prijzen verhoogd zullen moeten Worden, zullen de werkelijke uitgaven, Waarvoor tot nog toe mede uit gelden van vorige dienstjaren werd geput, ge leidelijk verlaging ondergaan. Zoals in de nota inzake de begrotingshoofdstukken van Oorlog en van Marine reeds werd medegedeeld, zal omtrent de redelijk te achten Nederlandse defensiebijdrage overleg met de NATO worden gepleegd. Het met betrekking tot het vraagstuk der Europese integratie tot nog toe door Nederland gevoerde beleid zal consequent, worden voortgezet. De regering zal, zoveel in haar vermo- een ligt. de totstandkoming bevorderen van de 'verdragen tot oprichting van een Europese gemeenschappelijke markt en van een Europese organisatie voor de ontwikkeling der kernenergie (Euratom), waarover thans te Brussel wordt onder handeld. Mede gelet op de ervaringen met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal opgedaan, is zij van mening, dat een spoedige voltooiing en inwerkingtreding dezer verdragen voor Nederland en voor Europa van groot belang is. Het bovenstaande neemt niet weg, dat de regering zich bewust is van de wen selijkheid de Europese samenwerking ook in ruimer verband dan de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal met kracht te bevorderen. Zij denkt daarbij aan het versterken van de ban aan met het Verenigd Koninkrijk binnen de West-Europese Unie en, in ruimer kader, aan een nauwere aaneensluiting van de vijftien landen van de Raad van Europa. De wijze, waarop de betrekkingen tus sen Nederland en de Duitse Bondsrepu bliek zich hebben ontwikkeld, mede als gevolg van het gemeenschappelijk stre ven naar Europese eenwording, geeft de regering goede hoop, dat het zal geflukken de nog hangende kwesties tussen beide landen tot een bevredigende oplossing te brengen. De betrekkingen tussen ons land en de republiek Indonesië zijn in de loop van dit jaar zeer moeilijk geworden. Wij staan voor het feit. dat Indonesië zich veroor looft geldende internationale overeen, komsten, die tot stand zijn gekomen onder medewerking van een commissie van de Verenigde Naties, eenzijdig te verbreken en verplichtingen te annule ren, terwijl bovendien bij ons volk ver ontwaardiging is gewekt door de rechte loosheid, waarvan verschillende onzer landgenoten daar te lande het slachtoffer zijn. Ook worden de normale diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen door Indonesië belemmerd. Bij de stelling van Indonesië, dat deze maatregelen zijn gegrond op de omstan digheid, dat het vijf jaar lang vergeefs gepoogd heeft door overleg met Neder land een wijziging in de verdragsverhou ding te bereiken, wordt verzwegen, dat in 1954 onder het bewind van het eerste kabinet-Aü Sastroamidjojo tussen beide landen een protocol is gesloten het ligt nog bij deze Kamer ter goedkeuring, mijn heer de voorzitter waarbij in be langrijke mate aan Indonesische wensen werd tegemoet gekomen. Aan deze situatie, waarvoor in ver schillende delen van de wereld belang stelling bestaat, zal door het kabinet nauwgezette aandacht worden besteed. Eventuele aanwijzingen, welke er op zouden kunnen duiden dat de Indonesi sche regering wezenlijk bereid is mede te werken aan herstel van een goede ver standhouding. zal de regering uiteraard niet verwaarlozen De vorming van de gemeenschappelijke markt binnen het kader van de Benelux vindt gestaag voortgang. Het feit, dat nog dit jaar Nederland, België en Luxem burg gemeenschappelijk zullen optreden in handelsbesprekingen met andere lan den, moge in dit verband als een ver blijdend symptoom worden genoemd. Het streven der regering is erop ge richt binnen afzienbare tijd het verdrag inzake de economische unie. dat de lots verbondenheid tussen België, Nederland en Luxemburg zal bezegelen, te doen tot stand komen. De regering zal met de Belgische re gering in overleg treden over de kwes ties van het kanaal van Terneuzen naar Gent en de stop van Ternaaien. Verschillende belangen van westelijk Noord-Brabant vereisen een spoedige re geringsbeslissing. Met het oog daarop is het noodzakelijk, dat op korte termijn een beslissing wordt genomen over de voor stellen van de heren Steenberghe en Van Cauwelaert met betrekking tot de Schel- Maandagochtend vond op de.ent7rnlu^Amst7dam een ernstig aut0' ongeval plaats, waarbij twee P^sonen ernstig werden gewond. Een grote Amerikaanse wagen (Buick) Reide auto\ toldPnVeU°^een aan i geparkeerde wagen (Volkswage Amerikaan 1™" Weg en jiwamen voorbij de berm m ''toAïoS 1MbT.oï" de-Rijnverbinding. De regering zal zich ook hierover met de Belgische regering verstaan. Ten aanzien van Nieuw-Guinea zal Ne derland op de basis van de bestaande rechtsorde een zodanige ontwikkeling van dit gebied bevorderen, dat de mogelijk heid van toepassing van het beginsel van zelfbeschikking wordt bespoedigd- Voor de vervulling van deze taak zal worden gezocht naar nieuwe vormen, waarbij aan de decentralisatiegedachte een ruime plaats wordt toegekend en aan missie en zending, hun geestelijke en cul turele taak vervullende, de grootst moge lijke zelfstandigheid wordt gelaten. ,,In de verhouding tot Suriname en de Antillen zal de regering, samenwerkende met de regeringen van deze gebieden, streven naar een zo zuiver moigeliike toepassing van de beginselen van het statuut". De regering staat open voor overlegjnet de landsregeringen van de beide rijks delen omtrent de mogelijkheden van een verdere economische ontwikkeling. De voor Suriname reeds overeengekomen plannen worden geleidelijk tot uitvoering gebracht. Voor de Antillen, waar de om standigheden belangrijk verschillen zal met de landsregering omtrent een verdere economische ontwikkeling overleg worden gepleegd, waarbij in de eerste plaats aan ht verlenen van technische bijstand wordt gedacht. Op het terrein van de kernenergie is de samenwerking, zowel biiaticraal als m lateraal van het grootste plicht In dit verband is, het van belang, d onlangs met de re mg van de Vere g de staten van Amerika een "£euwe bila terale overeenkomst oP atoomgebied gesloten, welke binnenkort aan de bta- ten-Generaal ter goedkeuring zal wor den voorgelegd. De Noors-Nederlandse relatie blijft een voornaam element va het beleid. Een hechte samenwerking m name in Europees verband, zoals nu m de vorm van Euratom, waarover ik reeos sprak, cn in het kader van- de organis tie voor Europese Economische baPG" werking (O.E.E.S.), alsmede in de pese Organisatie voor Kernfysisch derzoek (C.E.R.N.) wordt nagestreefd moet intussen als onontbeerlijk worden beschouwd om een doeltreffende bevoi dering van de toepassing der kernen1er- gie in het economisch leven van ons lana tot stand te brengen. De snelle ontwikkeling op kernenerge tisch gebied maakt het noodzakelijk e De eerste secretaris van de communis tische partij van de Sovjet-Unie, Kroesj sjef, heeft gisteravond tegenover een Ita liaanse delegatie >n Moskou verklaard, dat er in de Sovjet-Unie een nieuwe wet in voorbereiding is. strekkende tot „de mocratisering" en tot wijziging van de ta ken van de Opperste Sovjet, het parle ment van de Sovjet-Unie. Kroesjtsjef onderhield zich meer dan twee uur met de Italiaanse delegatie. Van Italiaanse zijde werd vernomen, dat hij in antwoord op vragen had ge zegd, dat de „destahnisering" in bepaa.de afgelegen delen van de Sovjet-Unie op enig verzet was gestuit, maar niet in de grote steden. „De destalinisermg wordt echter voort gezet," zo zeide Kroesjtsjef. komen tot de opstelling van een meer jarig programma, waarbij bijzondere^ aan dacht zal worden gegeven aan de bouw van kernenergiecentrales ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening, v oor de verwezenlijking van zulk een programma zullen zowel de Nederlandse wetenschap als de stichting Reactorcentrum Neder land, de elektriciteitsproducenten en de Nederlandse industrie een belangrijke taak kunnen vervullen. Daartoe is het noodzakelijk, dat de regering beschikt over bevoegdheden om recht te doen we dervaren aan de talrijke belangen die met de toepassing der kernenergie zijn ge moeid. Een o n t w e r p-a toomwet wordt daarom voorbereid. Centrale doelstellingen van het binnen lands beleid der regering, mijnheer de voorzitter, zijn 1. handhaving van het monetaire en budgetaire evenwicht; 2. handhaving van een hoog niveau van werkgelegenheid, vergroting van produk lie, uitvoer en nationaal inkomen; 3. bevordering van een sociaal recht- vaardige verdeling van het nationale in komen; 4. uitbreiding der culturele, sociale en publieke voorzieningen in overeenstem ming met de stijgende behoeften, reke ning houdende met de beschikbare mid delen. (Zit; vervolg pagina 3) Na het officiële bezoekdat president Tubman van Liberia aan ons land^ bracht, vertoeft hij nog enige tijd niet-officieel in ons land. Maandagochtend bezocht de president de beide Kamers der Staten Generaal, waar onze fotograaf hem knipte in de voorzitterszetel van de Tweede Kamer, in gesprek met dr. Kortenhorst. Partij-organisaties eisen rekenschap van Moskou Op tal van bijeenkomsten, die gisteren in Polen plaats vonden, hebben afdelingen van de communistische partij, van de politie en van de binnen landse veiligheidsdienst hun steun betoond aan Gomulka, de nieuwe kampioen voor de „democratisering", die zojuist aan het bewind is gekomen. De generale staf van bet leger en de militaire academie te Warschau namen een resolutie aan, waarin steun aan Gomulka werd toegezegd. Te Gdansk hield de marine een manifestatie, waarin uiting gegeven werd aan de solidariteit met het nieuwe regiem. Tijdens een massavergadering van alle plaatselijke partij organisaties te Szczecin (het vroegere Stettin) werd geëist, dat alle Poolse burgers, die nog in de Sovjet-Unie vertoeven, worden gerepatrieerd, dat de generaals Berling en Spychalski worden gerehabiliteerd en dat de schrijver van het recente Pravda-artikel waarin Polen „beledigd" werd, zijn excuses aanbiedt. De radio gaf een levendig verslag van deze vergadering. Telkens wanneer een spreker gewag maakte van de Poolse soevereiniteit werd hij met storm achtig applaus begroet, docli slechts zeer weinigen applaudisseerden wan neer gesproken werd over Polens solidariteit met de andere landen van het communistische kamp. Verschillende sprekers, die op deze bij eenkomst het woord voerden, eisten, dat de delegatie van het Poolse Centrale Co mité, die binnenkort naar Moskou zal ver trekken. deze eisen in de Sovjet-hoofd stad zal voordragen. In dit verband werd ook gevraagd, dat Rusland officieel op heldering geeft over een som van 1500 miljoen gouden roebels, die door de Poolse arbeidende klasse is opgebracht. Bij de Poolse regering werd erop aan gedrongen, dat officiële mededelingen worden verstrekt over het recent» bezoek van de Sovjet-delegatie aan Warschau. Indien geheim gehouden wordt', wat hier besproken is zal nieuw voedsel gegeven worden aan de fluistercampagne, zo werd gezegd. Andere sprekers drongen aan op volle dige onafhankelijkheid voor het Poolse parlement en eisten, dat het parlement controle zou krijgen over de daden van de regering. Eveneens werd geëist, dat het recht van de regering om de pers te controleren beperkt zou worden. Ook hierop werd met stormachtig applaus ge reageerd. Het nieuwe Poolse politbureau heeft gis teren langdurig van gedachten gewisseld over <Je toekomst van maarschalk Rokos sofski, die zojuist uit dit hoge partij orgaan verwijderd is. Volgens onbevestig de berichten zou de maarschalk naar Mos kou zijn vertrokken. Men kon gisteren in Warschau veelvul- Franse militaire vliegtuigen van het type „Mystère" hebben gisteren een toestel, dat van Rabat naar Tunis onderweg was en aan boord waarvan zich de hoogste vijf leiders van de Algefijnse opstand bevonden, onder schept cn gedwongen te Algiers te landen. De vijf leiders, onder wie Aclmied ben Bella, die de grote drijvende geest is achter de Algerijnse opstand, werden op het vliegveld te Algiers onmiddellijk gearresteerd en geboeid weggevoerd. Door hun gevangen neming is de opstand van zijn „hraintrust beroofd. De vijf opstandelingenleiders waren onderweg naar een conferentie, die zij te funis zouden hebben met de Tunesische premier cn met de sultan van Marokko, die te dien einde reeds eerder in Tunis was aangekomen. tie van de vijf Algerijnen. Bourguiba ont ving ook de diplomatieke vertegenwoor digers van andere landen en verklaarde tegenover hen, dat hij de toestand als „ernstig" beschouwde. Een Tunesische woordvoerder deelde mede dat speciale veiligheidsmaatrege len in geheel Tunesië zijn getroffen doch hij verklaarde niet nader waaruit deze maatregelen bestaan. Deze woordvoerder De Tunesische premier, de heer Habib Bouguiba heeft de Tunesische ambassa deur te Parijs onmiddellijk teruggeroe pen, terwij] de Tunesische ambassadeurs te Londen en Washington geïnstrueerd zijn om de Britse en Amerikaanse rege ringen op de hoogte te brengen. De Franse ambassadeur te Tunis werd door Bourguiba ontboden om een krach tig protest te aanhoren tegen de arresta- verklaarde voorts, dat de conferentie te Tunis thans „een oorlogsconferentie'' zou worden. Hedenmorgen komt de Franse minis terraad in buitengewone zitting bijeen, waarop de situatie in Noord-Arrika zal worden besproken. Gisteravond laat werd een vergadering van het kernkabinet ge houden. De waarnemende premier te Rabat heeft gisteren eveneens krachtig gepro testeerd tegenover de Franse handel wijze. Hij verklaarde, dat Frankrijk niet alleen toegestemd had in de conferentie te Tunis waartoe de sultan het idee geopperd beeft doch deze zelf aange moedigd" zou hebben, teneinde de basis te vinden voor een oplossing vat, het Al gerijnse vraagstuk. Er hebben berichten de ronde gedaan, dat de sultan voorstander is van een Noord-Afrikaans blok, dat goer)P betrek kingen met Frankrijk zou onderhouden. Gisteren toonde Prankrijk echter zijn afkeuring over de conferentie in Tunis door de onderhandelingen over een aan- taj urgente kwesties met Marokko af te breken. Gisteravond heeft de sultan getelefo neerd met president Coty. Men verwacht, dat de Marokkaanse premier of de mi nister van buitenlandse zaken vandaag naar -Parijs zal vliegen. dig horen beweren, dat de positie als op perbevelhebber van de maarschalk thans onhoudbaar is geworden- Vrij algemeen heerst in Warschau echter de opinie, dat Rokossofski zijn functies nog enige tijd zal behouden. In het algemeen, zo bericht Reuter, maakte de Poolse hoofdstad gisteren de indruk van een glimlachende stad. Het gerechtshof te Poznan heeft gis teren onverwachts drie verdachten die gearresteerd waren in verband met de opstand van 28 juni. uit voorarrest ont slagen- Een andr proces werd voor minstens veertien dagen opgeschort. Er gingen gisteravond geruchten over een mogelijke algemene amnestie voor al len die in verband met deze zaak ge arresteerd zijn. Inmiddels blijven tal van geruchten de ronde doen over nieuwe verplaatsingen van Sovjettroepen. Volgens één dezer berichten zou zater dag een groot aanta] voertuigen van het Sovjet-leger uit, Oost-Duitsland in de richting van Warschau zijn gereden. Een corrspondeiit van het Britse pers bureau Reuter, die maandag van War schau naar Poznan. is gereden, meldde in een dorp tussen beide steden vrachtauto's van het Sovjet-leger te hebben gezien- In enkele van de wagens zaten gewapen de soldaten. Het merendeel van deze auto's reed in de richting van Lodz. Het Westberlijnse blad B.Z- meldde gis teren. dat vijf sovjet-divisies in allerijl van Oost-Duitsland naar Polen waren ge zonden. Twee divisies zouden uit Iret' ge bied van Zossen zijn gekomen, één uit het gebied van Maagdenburg. Over de andere twee divisies wordt niets meegedeeld. Vol gens B.Z. hebben de- Oostduitse spoor wegen in de afgelopen dagen 4000 goede renwagons ter beschikking van het Sov- jetleger moeten stellen. In Oost- en Westberlijnse kringen kon geen bevestiging van deze berichten wor den verkregen. De strijdgroep tegen on menselijkheid, een anti-communistische organisatie te West-Berlijn, sprak maan dagavond het bericht van B-Z. tegen. Een woordvoerder van de organisatie zei, dat de overbrenging van één divisie, laat staan vijf zeker dadelijk bij de strijdgroep, die goede contacten in Oost-Duitsland heeft, bekend zou geweest zijn- Aan personeel van de militaire missies van de westelijke geallieerden te Potsdam (Oost-Duitsland) Is het verboden in be paalde gebieden langs de Poolse grens te reizen, aldus heeft een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Amerikaanse Ieger in Europa gisteravond meegedeeld. De woordvoerder geloofde, dat deze reis beperkingen met ingang van gisteren van kracht zijn. Hij wilde niet zeggen of men in weste lijke kringen van oordeel is, dat deze maatregelen in verband staan met de ge beurtenissen in Polen. Dergelijke reis beperkingen komen veel voor. Ook de westelijke mogendheden kondigen ze van tijd tot tijd af, indien er manoeuvres wor den gehouden of troepen worden ver plaatst. Een stormachtige vergadering van stu- Verder eist de resolutie, dat de Rus- denten in Boedapest eiste gisteren het sisch-Hongaarse vriendschap ontwikkeld herstel van de voormalige premier Imre wordt °P basis van absolute gelijkheid. Nay, in zün vroegere functie. Tegelijker- De studenten wensen tevens volledige in- fi.id gaven de studenten uiting aan hun lichtingen over de exploitatie van het Als commandant van de Poolse veilig heidstroepen wordt genoemd generaal Waclaw Komar. Op de foto ziet men de generaal, die een rede houdt tijdens de 20ste verjaardag van de Poolse brigade, die mee streed in de Spaanse oorlog. broederlijke sympathie voor hun Poolse kameraden in de strijd voor soevereini teit en liberalisatie, aldus meldde gisteren Radio-Boedapest. Nagy werd in april 1955 als premier af gezet. nadat hij beschuldigd "'as van an ti-Marxistische tendenzen en afwijkingen naar rechts. Hij werd in augustus gere habiliteerd en deze maand weer toege laten tot de Hongaarse arbeiderspartij. De radio zei dat de studenten besloten had den een uit 22 punten bestaande resolutie te zenden naar de Hongaarse regering en de (communistische) arbeiderspartij. De radio voegde eraan toe, dat de bij eenkomst werd bijgewoond door duizen den studenten en dat zij Plaats vond enige uren, nadat „Szabad Nep", het orgaan van de Hongaarse communistische partij, had verklaard, dat Hongarije zijn eigen weg naar het socialisme moest uitstippe len. Het eerste deel van de resolutie van de studentenbijeenkomst formuleert politie ke en economische eisen. Onder meer wordt hierin gezegd, dat die krachten, die de nieuwe ontwikkelingen tegenhouden en de fouten van het Stalinisme handha ven. snel verwijderd moeten worden, dat er snelle voortgang gemaakt dient te worden voor wat betreft de democratise ring en de verandering in het leiderschap. Degenen, die verantwoordelijk zijn voor de fouten van het verleden, moeten ge straft worden. Hongaarse uranium. Andere punten van de resolutie gaan over onderwijshervormingen. De studen ten eisen, dat er een eind gemaakt wordt aan de regel, dat 't Russisch de enige ver plichte taai is en zij vragen een herstel van de vrijheid bij de keuz'e van vreemde talen. Vervolgens eisen zij, dat er minder tüd uitgetrokken wordt voor de studie van het marxisme-leninisme. Radio Boedapest meldde gisteravond, dat ook de Petoefti club een vereni ging van de intellectuele communisti sche jeugd een beroep op het Cen trale Comité van de partij heeft Se" daan om Imre Nagy weer terug te roe pen op zijn post. De organisatie ver klaarde, dat het Centrale Comité in verband met de huidige situatie in Hongarije zo snel mogelijk bijeen dien de te komen. Zij eisten, dat mensen die het vertrouwen van het volk genoten werken wilden voor de socialistische democratie en de principes van het Leninisme opgenomen moesten worden in <3e leiding van de regering en de partij. De Hongaarse en Joegoslavische com munistische partijen hebben hun samen werking, die na het uitstoten van Joego slavië uit de Kominform in 1948 was verbroken, gisteren officieel hersteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1