Kardinaal Feltin sprak Ridderzaal Vijftig jaar religieus leven in Franknik ss.*" Lustrum-concert van het Leidse Al ma-Mater koor Twee blinden te water geraakt en verdronken Goochelaars met kinderbijslag Politie speurt naar jeugdige inbreker PAUSELIJKE ONDER- "BSfeSS De prijsstop voor consumptiemelk PAGINA 3 HUISMOEDERS GETRANS FORMEERD TOT „WERK NEEMSTERS" Dertig auto's gestolen ZENUWEN ENERGIE! VOORBIJGANGERS KREGEN BANKJES VAN 10 AANGEBODEN Jeugdige Arnhemse boefjes hadden welgevulde portefeuille gestolen UITSLUITEND bij apothekers en drogisten Woensdagavond omstreeks kwart voor tien zjjn in het Kanaal Maastricht—Luik te Maastricht twee blinden te water ge raakt en verdronken. Het waren de 36- jarige A. Vohs, afkomstig uit de Achter hoek en de 24-jarige A. Maas uit Lierop, verpleegden van het blindentehuis „Licht en Liefde" te Maastricht. twee auto's en brak hij ook tweemaal in. Een bakker miste na zijn ongewenst be zoek 1200. In Rotterdam viel hij dins dagochtend vroeg inzittenden van een taxi lastig. Twee zelfstandigen, een aannemer en een kapper uit Klazienaveen, gooiden het in 1954 samen op een akkoordje om aan kinderbijslag te komen, waar zij geen recht op hadden. Ze maakten, alleen maar op papier, hun vrouwen tot werknemers De echtgenote van de kapper werd „aan gesteld" als kantoorbediende op het bu reau van de aannemer en de vrouw van de aannemer werd „werkster" bij de kapper. De vrouwen, resp. moeders van vijf en vier kinderen, stuurden kinderbij- slagaanvragen in, die ondertekend wer den door de „werkgevers". Vijf kwartalen ging het goed, toen werd het komplot ontdekt. De 40-jarige aannemer P. H. M. en de 37-jarige kapper J. O. werden door de politierechter te Assen veroor deeld tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Tevens zal het geld moeten worden terugbetaald. De vrouwen, die niet waren verschenen, zullen elk een boete van 40 moeten betalen. (Van onze Amsterdamse redactie) Het gehele Nederlandse politie-appa- raat is ingeschakeld om een jonge 24-ja- rige inbreker, Hans H. uit Zeist op te sporen. Hij heeft in tal van plaatsen reeds zijn slag geslagen en trekt er bij voor keur met gestolen auto's op uit. Vooral de Amsterdamse politie zou het heerschap graag te pakken willen krijgen, omdat zij dan een inbraak in de Apollolaan, waar op 29 september j.l. sieraden ter waarde van 8 mille werden ontvreemd, geheel zou hebben opgelost. Drie mededaders van H. zjjn namelijk ai in hechtenis genomen. De man schijnt zich daarvan niet veel aan te trekken, want hij gaat rustig voort met zijn mis daden. Sinds de inbraak in Amsterdam is hu al weer aan het „werk" geweest. In Breda. Enschede. Baarn en De Bilt en ook in Rotterdam schijnt hij geopereerd te hebben. In totaal moet hij al dertig auto's hebben gestolen. In Enschede eigende hij zich op wel heel brutale wijze een wagen toe Hij wist in een garage in een auto te springen die juist was gewas sen en startklaar voor de eigenaar gereed stond De auto werd ia'er teruggevonden maar zij had eerst gediend om de rover naar de sttadcwei in Enschede te brengen waar in een wnning werd ingebroken Maandagavnd ontvreemdde H. in Breda XT»./».. T 1 nagestreefd te i»*i over s'tuat J katies gelezer De mannen waren vergezeld van de 28-jarige J. Warns uit Sliedrecht, die vol slagen blind is; de verongelukten konden nog iets zien. Zoals gewoonlijk maakten zij met drieën een avondwandeling in de buurt van het tehuis. Gekomen aan de z.g. „Bloedbak" zijn zij waarschijnlijk door een opening aldaar in de afrastering langs het kanaal gelopen en van de hoge kademuur in het water gevallen. J. Warns hoorde, dat zijn twee kameraden in het water waren gevallen; hij wierp zich direct op de grond en begon om hulp te roepen. Voorbijgangers en militairen snel den toe en een der militairen sprong onmiddellijk te water. Het duurde echter een hele tijd alvorens de twee mannen met behulp van touwen langs de hoge kademuur op het droge konden worden gebracht. Men heeft nog lange tijd kunst matige ademhaling toegepast, maar het gelukte niet de levensgeesten nog op te wekken. Kapelaan Goumans heeft de drenkelingen van het H. Oliesel voorzien. (Van onze Brusselse correspondent) Zoals men weet heefi. enkele maanden geleden, Z. H. Paus Pins XÏI besloten de slechts uiterst zelden toegekende pause lijke onderscheiding van de Gouden Roos te verlenen aan H.K.H. Groothertogin Charlotte van Luxemburg. Korte tjjd daarna, op 8 juli 1956, is de H. Vader overgegaan tot de plechtige wij* ding van de Gouden Roos. Dat geschiedde in de privé-kapei van Zijn appartementen Bij apostolisch breve van dezelfde da tum, wees de H. Vader mgr. dr. Ephrem Forni, titulair aartsbisschop van Darni en pauseijjk nuntius te Brussel en te Luxem burg aan als buitengewoon legaat om de Gouden Roos aan II. K. H. te overhandi* gen. Die plechtigheid heelt dinsdag in de ka thedraal van Luxemburg met veel luis ter plaats geliad. Maandag uit Brussel per auto naar Luxemburg vertrokken, werd de legaat met zijn onmiddellijk gevolg aan de grens verwelkomd door de heren Emile Reuter, ambassadeur van Luxemburg bij de H. Stoel, Alfred Loesch- grootmaarsrhalk van het Luxemburgse hof en Pierre Erie- den. minister van onderwijs en eredien sten. Met een gemotoriseerd militair escorte reed de stoet naar Luxemburg. Overal langs de weg werd de legaat van Zijne Heiligheid hartelijk toegejuicht en wap perden veel vlaggen aan de gevels. Dinsdagmorgen reeds heel vroeg, heerste een grote drukte in Luxemburg-stad. Even vóór half elf verlieten H.K.H. de Groothertogin en haar gemaal- prins Felix van Luxemburg, het hertogelijk paleis om zich naar de kathedraal te begeven waar zij werden opgewacht, en begroet door Z Exc. mgr. dr. Léon Lommei, bisschop coadjutor van Luxemburg, omringd doo- de leden van het kapittel. Het vorstenpaar werd naar het hoofdaltaar geleid. In de Groothertogelijke loge bevonden zich Erfgroothertog Jean en Erfgroother- togin Josephine Charlotte met de overige leden der Groothertogelijke familie. In de middenbeuk zaten de zeven te Luxemburg geaccrediteerde ambassadeurs van Frankrijk, België, Groot-Brittannië, Nederland (jhr. Eduard Teixeira de Mat- tos), Duitsland. Italië en de Verenigde Staten. Daar hadden ook plaatsgenomen de leden der regering, leden van het par lement, de Raad van State, het stadsbe- Advertentle. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, brengt ter gelegenheid van het 2'5-jariq bestaan van Amitiés Catholiques Franceses, een-bezoci>c aan Nieder- land. Woensdagavond hield dc Kardinaal een voordracht »i dc^RJ dfr-"ll^r,r 50 jaar religieus leren in Frankrijk. By syn binnenkomst %n de Ridderzaal uorat kardinaal Feltin verwelkomd door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. SCHEIDING VOOR oefend apparaat als het Rotterdams Ka nrnT/TMT merorkest Men z"u wellicht anno 19°® DIR1GE1M een wat gedurfder programma gewenst goeddeels niet te beheersen factoren, zoals bijvoorbeeld het. weer. Zijn koe is geen machine, die feilloos reageert op een druk op de knop. Boven dien is het voor de boer onmoge lijk tijdig een inzicht te hebben in de betekenis, welke de achteraf te reali seren garantieprijs voor hem za] heb ben. Tenslotte is een t>P dit moment te maken prijs lang niet de zwaarstwe gende factor aan de hand waarvan op korte termijn beslist kan worden over de mogelijkheid en de bereidheid om het bedrijf aan te passen, hetgeen een operatie is waarvan de gevolgen zich minstens over een jarenlange periode uitstrekken. Op dit stuk is het verschil van inzicht tussen de meerderheid van de raad en de leden, aangewezen door de landbouw organisaties en nog enkele anderen, on overbrugbaar gebleken. De minderheid heeft gekozen voor uitsluitend niet-prijs- politieke maatregelen om tot een ver betering van de produktiestructuur te komen. Haar opvatting, die mede ge vormd is door de ervaring in de prak tijk van het agrarische bedrijfsleven, is. dat de hantering van het garantiebeleid als instrument ter verbetering van de produktiestructuur niet het effect zal hebben, dat de meerderheid er op theoretische gronden van verwacht. Bo vendien wijzen zij nog op een aan tal technische uitvoeringsmoeiliikheden. waarvan voorshands slecht valt in te zien hoe deze zouden kunnen worden opgelost. VAN HARTE willen we de uit spraak onderschrijven, dat de Raad het onjuist acht om de subsidie op de consumptiemelk ten laste te brengen van het landbouw- egalisatiefonds. Het gaat hier om een subsidie aan de consument in het kader van de loon- en prijspolitiek. Door haar op te voeren op de be groting van het L.E.F. wordt de indruk gewekt alsof hier sprake is van een overheidssteun aan de landbouw. Vooral in deze tijd, nu men zo vaak meent de landbouw een te veel leunen tegen de overheid te kunnen verwijten, moet alles worden gedaan om te vermijden, dat ook datgene voor landbouwsteun wordt aangezien dat in wezen de wel vaart van anderen dan die van de agrariërs verhoogt. Teleurstellend tenslotte is naar onze mening het gemak, waarmee de S.E.R. is heengelopen over de kwestie van de marge voor fabrikant en slijter. De raad bepaalt zich tot de uitspraak, dat vol staan kan worden met een globaal toe zicht in het kader van de algemene prijspolitiek. Dit niettegenstaande het feit. dat de raad zegt de indruk te heb ben, dat er afspraken bestaan tussen de distribuanten en de leveranciers ter handhaving van bepaalde distributie marges. In vergelijking tot de grondige wijze, waarop de „boerenprijs" onder de loep is genomen, is dit wel erg kaaltjes. Temeer daar in de component distri butiemarge van de consumptiemelkprijs wellicht de meeste muziek zit. Deze overtuiging wordt gesteund door de resultaten van het onderzoek, dat de Noor Robert Hansen heeft ingesteld naar de prijzen van consumptiemelk in Europese grote steden. De Haagse detailmarge 25 pet. blijkt verreweg de hoogste van twintig grote West- europese steden. Hansen merkt daarom trent op, dat in Den Haag te veel per sonen bij de distributie zijn ingeschakeld. „Bij rationalisatie van de melkhandel zouden de Nederlanders waarschijnlijk veel geld kunnen besparen". Het lijkt daarom niet onnuttig om deze Noorse studie alsnog aan te bevelen in de aan dacht van ons hoogste publiekrechtelijk bedrijfsorgaan. (Advertentie). versterkt Uw herstelt Uw n Haco product Het dagelijks bestuur van het Bedrijf schap Detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten heeft in zijn gisteren te Utrecht gehouden vergadering besloten vooralsnog geen stappen te ondernemen, die moeten leiden tot het uitbrengen van advies aan de minister van Economische Zaken in zake een eventuele opheffing van de afgekondigde prijsstop voor con sumptiemelk. Wel zal het bestuur zich over het uitbrengen van dergelijke advie zen nader beraden. Dit naar aanleiding van een tijdens de vergadering gedaan voorstel, waarin het bestuur van het be drijfschap wordt uitgenodigd zich de no dige apparatuur aan te meten om op ef fectieve wijze adviezen uit te kunnen brengen over maatregelen als prijsstop etc. ti.in aan het elektronisch apparaat (orgel). Maar zijn rustig, beheerst gebaar, zijn 11 (d PG>/d 4^.4 non (Van onze correspondent). Voorbijgangers, die een dezer avonden in Arnhem nog laat het Sportfondsenbad passeerden, waren getuige van een vreemd gebeuren. Enkele jeugdige knaap jes deelden daar met kwistige hand bank biljetten van tien gulden uit. De politie werd gewaarschuwd, maar toen deze aanwezig was, waren de gulle schenkers verdwenen. Enige tijd later kon de politie de jongens, resp. 7, 11 en 13 jaar, aan houden. Het bleek, dat zij 's morgens uit een geparkeerde vrachtauto de portefeuille van de bestuurder hadden gestolen, waarin zich een vrij groot bedrag bevond. Van een deel van het geld hadden zij goede sier gemaakt, 's Avonds gingen zij even zwemmen en toen zij blijkbaar met het overgebleven geld geen raad meer wis ten, hebben zij de bankbiljetten met kwistige hand uitgedeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3