Anti-Franse onlusten in geheel Noord-Afrika India publiceert plan voor oplossing Suezkwestie m mi Verzet m verzen Van klanten en wanten weten Gloeilampjes KSG maakt te weinig reclame voor integratie 3 iisi Bloedbad in Meknès Na Marokko protesteert Tunesië tegen Franse troepenbewegingen Ook Libië Kanaal onder beheer van een ..autoriteit Middenstanclsprobleem voor de KRO- microfoon Franse afgevaardigde verlaat communistische partij Staking in Sleeswijk- Holstein Regering betreurt ver klaring van Nederlandse "AVDHTcfvoerder Indonesische schuld aan Nederland DONDERDAG' 25 OKTOBER 1956 PAGINA 5 Solidair Stakingen PRESIDENT TUBMAN OP BEZOEK Biervaatje met sigaren V Uithuizen Allerzielen-pro gramma' s Russen doen het kalmer aan Op het TV-scherm Europese Assemblee te Straatsburg bijeen STERKE OPPOSITIE TEGEN ONTWERP VOOR SOCIALE CONVENTIE Aspirin tuAtus! Geef hem van katoen ONDERWIJSTENTOON STELLING „KATOEN" TE HENGELO GEOPEND GEDEPUTEERDE Mr. J. VAN HASSELT GAAT HEEN Meer belangstelling voor Polen en Hongarije Het proces-Schmidt Oude onwaarheden hij V.N. opgediend SCHMIDT Jr. DANKT MEVROUW BOUMAN De onlusten, die in Marokko zijn uitgebroken tengevolge van de arrestatie door de Fransen van de vijf leiders van de Algerijnse opstand, hebben tot dusver in Meknès aan meer dan vijftig Europeanen het leven gekost, terwijl er ruim 25 gewond werden Naar eerst gisteravond bekend werd, zijn in de omgeving van Mesnès dinsdagavond acht en dertig boerderijen in brand gestoken. Europeanen werden door menigten demonstranten met bijlen vermoord of in hun auto's levend verbrand. Alle b ranse leden- van het politiekorps te Meknès hebben gisteren bun ontslag ingediend bij wijze van protest tegen bet feit, dat, naar zij beweerden, de politie gevuurd bad op Europeanen en uit protest „tegen de wreedheid en de plunderingen, die op de massamoord volgden". De regering in Rabat kondigde gisteravond aan, dat er in Meknès een uit gaansverbod was afgekondigd en dat aan bet Marokkaanse leger orders waren gegeven om de orde te bewaren. In de meeste andere Marokkaanse steden werd gisteren door grote groepen mensen, die anti-Franse slogans schreeuwden gedemonstreerd. Met tel kens weer herhaalde oproepen van de Marokkaanse regering over de radio en met luidsprekerauto's in de straten van de steden trachtten de autoriteiten de demonstraifcies in toom te houden,. In Oudja werden echter door demonstran ten, die vlaggen van de Algerijnse op standelingen met zich meedroegen, de ruiten van een Frans gebouw ingegooid en verschillende auto's vernield, terwijl in Fez twee Europese cafés werden ver nield. Andere berichten, die te Rabat binnenkwamen, meldden, dat dinsdag avond zeven Franse soldaten gedood en 24 gewond werden tijdens een gevecht op Marokkaans grondgebied dicht bij de Algerijnse grens. In verschillende Tunesische steden zijn gisteren eveneens demonstraties ge houden. Grote groepen verzamelden zich voor het Franse consulaat in Sfax en eisten vrijheid voor Ben Bella, de voor naamste Algerijnse leider, die door de Fransen werd gearresteerd. Zij gooiden de ruiten in van een Frans gerechtshof, zetten twee auto's in brand en trokken door de stad. winkelruiten ingooiend en garages en werkplaatsen plunderend. Ook in Libië kwam het. gisteren tot onlusten. Demonstranten gooiden stenen naar de Britse en Turkse amlbassades te Tripoli «n poogden het Franse gezant schap aan te vallen uit protest tegen de prestatie van de vijf Algerijnse lei ders. Het gezantschap werd echter door de Libische politie bewaakt. De gehele dag rumoerden de groepen door de stra ten van de stad. waar reeds een alge mene staking, eveneens uit protest tegen de arrestatie werd gehouden. De Tunesische regering heeft gister avond by de Franse ambassadeur een protest ingediend tegen de Franse troe penverplaatsingen in het Tunesische gebied, die, naar men meende, verschil lende incidenten hebben veroorzaakt, al dus werd gisteravond door de Tune sische regering bekend gemaakt. In kringen van de Franse ambassade te Tunis werd verklaard, dat de troe penbewegingen in geen geval van agres sief karakter waren, doch slechts ten doel hadden de veiligheid van de 18.000 Fransen, die in Tunesië wonen, te be schermen. Zoals bekend heeft de Ma rokkaanse regering dinsdag gepro testeerd tegen troepenverplaatsingen m Marokko, die in strijd waren met een onlangs tussen beide landen gesloten akkoord. De sultan van Marokko. Sidi Moham med ben Joessef. is gisteravond in Rome aangekomen op weg naar Rabat. Hij vertrok uit Tunis nadat daar een ver klaring was uitgegeven, dat Tunesië en Marokko hun „algehele solidariteit met het Algerijnse volk" zouden handhaven en dat de beide landen binnenkort een bondgenootschap zouden sluiten. De Franse ministerraad is gisteren wederom bijeengekomen voor een be spreking van de toestand in Noord- Afrika. Na afloop van de ministerraad deelde een woordvoerder mede, dat de Franse ambassadeur te Tunesië was te ruggeroepen voor besprekingen. De Marokkaanse ambassadeur te Parijs verklaarde gisteren, dat hü vandaag naar Rabat zou vertrekken en niet wist wanneer hij terug zou keren. De Marok kaanse minister-president. Si Bckkai, verklaarde gisteren, dat een verbreken van de diplomatieke betrekkingen met FrankrUk niet uitgesloten was. Het „Congres van Arabische volkeren" waarvan de zetel te Cairo is gevestigd, heeft de Arabieren van Marokko tot Koeweit opgeroepen, op 28 oktober te staken als t.eken van solidariteit met ..het Algerijnse volk in zijn strijd voor onaf hankelijkheid en als uiting van veront waardiging over het verraderlijke Franse imperialisme". Intussen hebben 49.000 Franse func tionarissen in dienst van de Marokkaanse overheid besloten, donderdag te staken als protest tegen de gebeurtenissen te Meknès en als teken van medeleven met de nabestaanden van de Europeanen, die daar dinsdag zijn gedood. Alleen de Franse politiemannen zullen op hun post blijven om de Europese bevolking te beschermen. De leden van de Franse veiligheidsdienst, te Casablanca hebben gistermiddag al het werk neergelegd. De Franse functionarissen in Marok kaanse overheidsdienst hebben de Franse regering de eis gesteld, dat onmiddellijk een plan voor hun repatriëring wordt opgesteld, aangezien zij hun veiligheid in Marokko niet langer verzekerd ach ten. De Marokkaanse regering heeft naar aanleiding van de stakingsoproep laten weten, dat de openbare diensten moeten doorwerken en dat de functionarissen, die zich aan dit. beginsel niet storen, zullen worden gestraft ..De overtreders plaatsen zich buiten de reglementen, welke hen beschermen", aldus de Ma rokkaanse regering. Een groep speciale politiemannen is gisteravond uit Parijs in Algiers aan gekomen om de vijf gearresteerde Al gerijnse. nationalistische leiders naar Frankrijk over te brengen. Na ondervraging van de Algerijnen zijn Franse functionarissen van mening dat Mohammed Khider de algehele militaire en politieke leiding van de opstandige beweging in Algerije had. Ben Bella wordt beschouwd als de hoogste generaal van het Algerijnse nationale bevrijdingsleger. India heeft gisteren een uit zeven pun ten bestaand P'an bekend gemaakt voor de oplossing van de Suezkwestie. Volgens dit plan zou de Egyptische regering het beheer, de bedrijfsleiding en de direc tie van het kanaal moeten toevertrouwen aan een „autoriteit voor het Suezka- naal", die een gebruikersvereniging zal erkennen om de samenwerking tussen de kanaalautoritcit en de huidige gebruikers van het kanaal te bevorderen. De gebruikersvereniging zal volgens het plan bestaan uit Frankrijk, Groot-Brittan nië, de V.S., de Sovjet-Unie. Egypte, In dia en Japan, waaraan regionale verte genwoordigers worden toegevoegd van Australië en Nieuw Zeeland, Zuid-Oost- Azië, het Midden-Oosten, Afrika, Oost- Europa. Zuid-Europa. Noord-Europa. West-Europa en Latijns-Amerika. De compensatie, die Egypte voor do naasting van het Suezkanaal moet beta len. zal door arbitrage worden vastge steld. De voorstellen, die zijn vervat in een officiële publikatie, die gisteren te New- Delhi werd uitgegeven, houden een her ziening in van de Suezkanaalconventie van 1888, volgens welke meningsverschillen tussen de partijen bij de conventie zul len worden voorgelegd aan het internatio naal gerechtshof of aan een orgaan van de V.N. Volgens deze voorstellen zal de kanaal autoriteit verenigde zittingen houden met de vertegenwoordigers van de gebruikers vereniging om aanbevelingen te doen over de tolgelden, de toestand van het kanaal, het onderhouden van de kanaalvoorschrif ten en over welke klachten dan ook. Ook wordt voorgesteld, dat de kanaalautori teit, wanneer de tolgelden binnen een ter mijn van 12 maanden boven een zeker be drag uitgaan, dit alleen kan doen door een overeenkomst, waartoe besloten is op de Met vaste hand liceft Gomulka, de man, die tegen de uitdrukkelijke wens van de Russische partijleider Nilcita Krocsjtsjef,, iverd herkozen in de functie van eerste secre taris van de Poolse communistische partij, dc teugels over genomen van Edward Ochab, zijn voorganger. Alom in Polen worden grote bijeenkomsten en demonstraties gehou den om adhesie te betuigen aan de herbenoeming van Gom ulka en aan de door hem uitgcstivpclde politieke gedragslijn o.m. ten aanzien van Rusland. Deze telefoto uit Warschau toont Gomulka achter de microfoons tijdens een toespraak tot een grote menigte aanhangers. gemeenschappelijke zittingen met de ge bruikersvereniging. Klachten over dis criminatie moeten door de betrokken par tij worden voorgelegd aan de kanaalauto riteit of gebracht worden voor een spe ciaal gerechtshof in Egypte of voor de vertegenwoordigers van de gebruikers op een gemeenschappelijke zitting of in het laatste geval voor een arbitragecom missie. Volgens de voorstellen zal het kanaal werken onder kanaalvoorschriften. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat dit nieuwe plan door de Indiase minister zonder portefeuille, Krisjna Menon, in Londen en New York tijdens zijn laat ste missie daar werd overhandigd. De woordvoerder verklaarde nader, dat het plan in handen was van alle voor naamste bij het Suczgeschil geïnteresseer de partijen, onder andere Egypte, Groot- Brittannië, Frankrijk en de V.S. SCUA opent bankrekeningen. De uitvoerende raad van de organisa tie van de gebruikers van het Suezkanaal kwam gisteren in Londen bijeen en wees een subcommissie aan. die gedetailleer de aanbevelingen moet maken aangaande de wettelijke macht privileges en diplo matieke onschendbaarheid van de organi satie. De uitvoerende raad van de organi satie bestaat uit Groot-Brittannië, Frank rijk, de V.S.. Noorwegen, Italië en Perzië, welke landen ook in de subcommissie zijn vertegenwoordigd. De uitvoerende raad zal deze week in Londen twee bankrekeningen openen. Eén daarvan zal voor administratieve doeleinden zijn. de tweede voor het stor ten van de kanaalgelden te betalen door de schepen van de ledens'taten. President William Tubman van Liberia heeft gisteren een bezoek gebracht aan Heinekens bierbrouwerij, waar hij met zijn gevolg doch zonder mevrouw Tubman om half twaalf arriveerde. In de raadskelder van het gebouw werd hij toegesproken door de directeur van het bedrijf, mr. B. ter Haar, die hem in lichtte over de export van bier naar Liberia. Daarna volgde een rondgang door het bedrijf. De heer Alfred H. Heineken, kleinzoon van de oprichter van het bedrijf, bood de president als ge schenk en herinnering aan het bezoek een mpt de hand vervaardigd biervaatje aan, dat geheel met de favoriete sigaren van de president was gevuld. Tegen één uur 's middags keerde de president terug naar het kasteel Oud- Wassenaar. Onderstaande twee verzen tekenen beter dan wat ook de treurige situatie in Hongarije en Polen. Het eerste vers is van de Hongaarse dichter Peter Kuczka; het tweede bevat fragmenten uit het „Gedicht voor volwas senen" van de Poolse dichter Adam Wazyk. De velden glanzen geel onder de herfsthemel Het verzet is als onkruid opgeschoten. De wind ritselt tussen de zonnebloemen en de maisvelden zijn verlaten. Op de smerige vloer, leunend tegen de muur, staan mannen te pratende vrouwen zitten op de takkener heerst een diepe stilte. Geen grapje kan er af. Somber-gestemde boeren, hun hoofd gebogen zwijgen, doen hun mond niet open, maar verbergen hun gedachten in de diepte van hun innerlijk. We tellen de ja's en de nee's, of de collectieve boerderij zal blijven of verdwijnen. Ik staar naar de vele peinzende gezichten, de gesloten monden en de uitdrukkingsvolle ogen. „Neen, Neen!" schreeuwen ze, alleen nu en dan zegt een of ander langzaam en bedachtzaam: „Ja"! Zij schreeuwden ons toe: Een communist kan niet sterven. Maar geen mens, die eeuwig leeft. Alleen de herinnering blijft. Hoe groter de mens, te zwaarder de pijn. Zij schreeuwden ons toe: onder ons bewind doen wonden geen pijn. Maar zij werden gewond, en zij voelden pijn. Nu geloven zij niet meer. Er is een man in de Weichscl gevonden: In zijn zak zat een brief: „Mijn armen hangen recht, de knoop zit wat scheef, mijn boordje is ook gedraaid, maar het touw om mijn nek zit goed." Zij hebben hem begraven onder een boom. Nooit zal ik geloven, mijn lief, dat een leeuw een lam is. Nooit zal ik geloven, mijn lief, dat een lam een leeuw is; Ik zal nooit geloven, liefje in een goochelaar; Noch in gedachten, die niet vrij zijn; Volgens mij heeft een tafel maar vier poten, De vijfde, zo geloof ik, is een spookbeeld, En als je die gaat zien, liefje, Ga je langzaam dood aan een gebroken hart. Het is waar, als deze vertellingen van vierduiten, aan onze kinderen worden verteld, als waanzinnige roofvogels onze hersens Ieegvreten, als studenten boeken lezen zonder venster, als de taal verschraalt tot dertig kreten, als de lampen der verbeelding worden gedoofd als zelfs het mannetje van de maan ons veracht, Dan, het is waar, Dan, is het NIETS gevaarlijk nabij. Wat voor goeds kan er nu komen uit Uithuizen (Gr.)? Ho, ho, zeg dat niet te gauw, want o.a. komt daar de prijs winnaar vandaan in de afdeling krenten brood op de bakkerstentoonstelling in Zwolle. Het is namelijk bakker J. A. Beersma, die de Uithuizer eer hoog hield. En misschien herinnert u zich nog wel de beloning, die de winnaar in deze categorie zou krijgen? Hij wordt met één slag hofleverancier van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Gracia van Monaco, eens Grace Kelly uit Phila delphia (V.S.). Hij mag daar nu over een bepaalde tijd een krentenbrood laten bezorgen of nog liever zelf even afleve ren. Zoals u weet, kan men in het bij zonder in het oosten van het land, doch kennelük ook in Uithuizen, fantastisch overweg met levensgrote krentenbroden, die speciaal verorberd worden bij blijde gebeurtenissen. En dat kan daar in het palels op de Rots in het Vorstendom straks ook wel eens te pas komen. Bergen op Zoom ..Kijk in de Pot" heet een terrein in Bergen op Zoom, waarop de talloze in Bergen gelegerde soldaten zich bijna dagelijks verdringen om toch maar hun stiel zo goed mogelijk te leren. Dat gaat niet altijd zonder tranen. Want wat zich b.v. dezer dagen rond „Kijk in de Pot" heeft afgespeeld, was werkelijk roerend en allen, die er maar dicht genoeg bij waren, bleken dan ook tot tranen toe bewogen te zijn geweest. Schoolkinderen kwamen huilend thuis: en daar waren niet eens bedroevende rapporten of ge scheurde joppers voor nodig. Huismoe ders, die zich onmiddellijk spoorslags naar buiten begaven, kwamen even later ook in een tranenvloed op huis aan. De politiemannen trokken onmiddellijk uit hun prachtige behuizing om ook een kijkje te gaan nemen: het wordt een- tonig. maar ook deze mannen-van stavast liepen met de zakdoek in de hand de tranenvloed te stuiten. De oor zaak van dit alles? De soldaten waren blootgesteld geweest aan een traangas- aanval. Ze waren er keurig doorheen gekomen, met hun gasmaskers oo. Maar de wind leek uit een andere hoek te waaien dan men bij het begin van de oefening had gedaeht en rle traangas- wolk deed een aanval on het burgerdom rlat nu geen gasmaskers in voorraad iMMCi» In het KRO-programma van zondag a.s. begint onder de titel „Van klanten en wanten weten" een nieuwe rubriek, waarin middenstandsproblemen zullen worden behandeld. Aan deze rubriek is de vorm gegeven van een forum, dat antwoord geeft op vragen over detail handel en ambacht en dat telkefts in andere plaatsen van het land optreedt. Dit forum bestaat uit de heren F. C. de Hosson, Wouter Perquin, drs. W. J. G. Pe'.ers en drs. K. A. J. M. Samson met als gcsprekleider Herman Fikkert. Voor de eerste uitzending is het fo rum te gast van de afdeling Arnhem van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, waarmee de KRO bij de samenstelling van deze rubriek samen werkt. De nieuwe St.-Nicolaasactie van de Zonnebloem start volgende week dinsdag met een toelichting van Alex van Wayen- burg. In de tien jaren, dat de Zonnebloem deze actie voor de KRO-microfoon orga niseert, is het aantal mensen, dat de zie ken met St.-Nicolaas een verrassing zendt voortdurend toegenomen. De ver wachtingen zijn dan ook hoog gespannen. Als onderdeel van de herdenking van het Belgisch-Nederlands cultureel ak koord zendt de KRO zondag a.s. een con cert uit van de Belgisch-Nederlandse Componistendagen 1956 die door Done- mus en -zijn Belgische tegenhanger CeBeDeM worden georganiseerd. Uitge voerd worden de composities van de Ne derlanders Tom de Leeuw en Anton Maessen en van de Belgische componist Frederic Devreeze. Ter nagedachtenis aan de zes miljoen Joden, die in de jongste wereldoorlog zijn omgekomen, is in de nabijheid, van het Parijse stadhuis een monument opgericht. Aan de totstandkoming van dit monu ment hebben de regeringen van bijna alle Europese landen bijgedragen. Volgende week dinsdag zal het door de president van de Franse republiek, monsieur Kené Coty. worden onthuld in tegenwoordig heid van ve,e ministers, het corps diplo matique, vertegenwoordigers van inter nationale joodse organisaties en van alle joodse gemeenschappen in Oost- en West- Europa. alsmede van de organisaties van oud-strijders en oud-verzetsstrijders. Als gezamenlijk programma zal de KRO van deze plechtigheid een samen vattende reportage uitzenden, die wordt verzorgd door Herman Fikkert. Dezelfde dag vindt de eerste uitvoering in Nederland plaats van de Symfonie no. 3 voor koor en orkest van de Franse componist Darius Milhaud in het con cert, dat het Radio Philharmonisch Or kest onder leiding van André Rieu en met medewerking van het Klein Om roepkoor voor de KRO-microfoon ver zorgt. Aan deze. première vaat de uitvoe ring van Mozarts Haffner Symfonie vooraf. Bij gelegenheid van Allerzielen zendt de KRO een plechtige Requiemmis uit, die wordt opgedragen in de kapel van het Missieseminarie der Paters van de H. Geest te Gemert. Des avonds verzorgt de KRO onder de titel „Allerzielen" een programma, bestaande uit muziek en poëzie. De gedichten met betrekking op Allerzielen worden voorgedragen door Greet Groot en Ton Lutz. Later op de avond wordt in het KRO-programma het grote Requiem van Mozart voor 4 solo stemmen, vierstemmig gemengd koor en orkest uitgevoerd. Aan deze uitvoering werken mee: Corry Bijster sopraan, An nie Hermes alt. Lode Devos tenor, Nor man Foster bas. het Groot Omroepkoor en het Radio Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Bernard Haitink. „In een herberg, ergens aan de grens tussen Oost- en West-Europa, zint een gedemobiliseerde op de verschillende we gen. die hem openstaan om zichzelf het leven te benemen. Hij is het nog niet met zichzelf eens, als een jonge vrouw haar intrek neemt in de herberg, op de voet gevolgd door twee mannen, die beiden verliefd op haar zijn. Ook deze vrouw heeft er blijkbaar genoeg van en ver keert aldus in de stemming, welke won derwel aansluit bij die van de gedemobi liseerde", aldus staat te lezen in de pro grammamededelingen, die we van de zijde der KRO-televisie ontvingen. Nu zullen we tot onze laatste snik hard nekkig volhouden, dat we wel degelijk gevoel voor humor hebben, maar als we dan verder in weinig fraai Nederlands lezen. „De verwikkelingen rond dit ge geven worden in een blijspel van Denis Cannen onder de titel „Arme Adam" („Misery me") gebracht in het KRO- televisieprogramma van woensdag 31 ok tober", beginnen we ons toch af te vra gen, of we zulk een gegeven, dat het on metelijke lijden en de gruwelijke wan hoop van naar geestelijke vrijheid snak kende mensen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn tot achtergrond heeft, a priori wel een geschikte stof kunnen vinden voor een blijspel en of de keus van dit stuk wel gerechtvaardigd is. De uitzendingen van de BBC naar de Sovjet-Unie worden niet meer gestoord, aldus blijkt uit het Handboek voor 1957 van de Britse radio-omroep, dat onlangs in Londen is uitgekomen. De storingen verminderden na het bezoek van Boelga- nin en Kroesjtsjef aan Groot-Brittannië. De buitenlandse programma's van de BBC, die nog altijd worden gestoord, zijn in volgorde van hevigheid de uitzendingen in het Pools. Tsjechisch, Slowaaks. Hongaars. Fins, Bulgaars, Roe meens, Perzisch, Duits, Turks,. Hebreeuws en Albanees. Uit mededelingen van vluchtelingen en uit andere bronnen is gebleken, dat er in Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Roemenië, de Sovjet-Unie en Oost-Duits- land een groot aantal mensen is, dat naar de buitenlandse uitzendingen van de BBC luistert. Ongeveer een vijfde van de 200 Oostduitsers, die op de Berlijnsc Jaarbeurs hierover werden ondervraagd, verklaarden, dat zij naar de uitzendingen in de Duitse taal luisterden, aldus het Handboek. Tijdens de staking van het cameraper- soneel en het overige artistieke personeel van de Franse televisie, die nu al zes dagen duurt, hebben Vladimir Porche, de directeur-generaal van de RTF, Jean d'Arcy, directeur-generaal van de artis tieke televisie-uitzendingen en generaal Leschi. directeur van de technische diens ten. persoonlijk het commentaar op het nieuws en de uitgezonden beelden ver zorgd. In de Busssumse studio's schijnt men graag met vuur te spelen. Moesten de acteurs nog onlangs tijdens de VARA- uitzending van het spel „Gat in de muur" een onvrijwillig ontstaan brandje blussen, gisteravond ging het schip van kapper Cole, die zich onder de invloed van „whisky galore" tot een dwaze wedden schap en een zeereis om de wereld had laten verleiden, in opzettelijk gestichte vlammen op. Waarmee tegelijk het tele visiespel „The Adventurer" van A. P. Dearsly, dat onder de Nederlandse titel „Het Schip" door de NCRV werd uitge zonden, uitging als een nachtkaars. Regisseur Peter Koen had voor enige aardig gevonden overgangen gezorgd, die aan het beroemde filmrijm van de cineas ten deden denken en de spelers, onder wie Guus Verstraete als de kapper met het nautische complex, Diny Sprock als zijn rechterhand en latere echtgenote en voor al Ne]l Koppen als zijn enig zichtbare cliënte opvielen, gaven enkele goede ty peringen te zien, maar het hele geval had te weinig om het lijf om van een succes te kunnen spreken. De televisiekijkers zullen zich langza merhand kind aan huis beginnen te voe len in de hoige bestuurslichamen. Dins dagmiddag gaf de NTS een directe repor tage van de parlementszitting, waarin minister-president dr. W. Drees zijn re geringsverklaring aflegde, dinsdagavond volgde onder de titel „Werkplaats voor Dc versterking der publiciteit over de resultaten van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal is urgent ge worden, nu nieuwe voorstellen voor een uitbreiding van de Europese integratie aanhangig zijn. Deze mening heeft de Eu ropese Assemblee in ftraatsburg uitge sproken in het antwoord, dat zij heeft gegeven op het 'aarliikse verslag van de eerste Europese gemeenschap, In dit antwoord wordt de overtuiging uitgesproken, dat plannen als Euratom en de gemeenschappelijke markt zeer zou den worden bevorderd wanneer de K.S.G. aan haar werk meer bekendheid zou ge ven in voor de gewone man verstaanba re taal. De gemeenschap zelf heeft om dit doel te bereiken reeds haar toevlucht genomen tot het mobiel maken van zijn parlement. Dit heeft reeds besloten om niet meer steeds in Straatsburg samen te komen, doch ook zittingen in de hoofdsteden der zes aangesloten landen te houden. Reeds kwam het parlement een keer in Brussel bijeen en begin volgend jaar zal het naar Rome reizen. In haar brief aan de K.S.G. heeft de Assemblee medegedeeld, dat zij niet lan- Advertentle. -• A'r de vrede" de vertoning van een documen tair filmpje over het werk van de Ver enigde Naties met een rondgang door het UNÖ-gebouw in New York en gister avond voerde Eurovisie de kijkers de ver gaderzaal van de Raad van Europa te Straatsburg binnen, waar de Raadgevende Vergadering discussieerde over de rech ten van de mens. Zonder iets te willen afdoen aan het belang en het nut van dergelijke uitzen dingen, zouden we toch willen opmerken, dat de vorm ervan soms wel wat te wen sen overlaat. Voor de Straatsburgse uit zending, die werd verzorgd door de RTF, geldt bovendien het bezwaar, dat het uit een groter aantal lijnen bestaande Franse beeld moest worden „vertaald", wat de kwaliteit niet ten goede kwam. Tenslotte nog een opmerking over de uitzending van de Russische film „Sadko" in het filmprogramma van dinsdagavond. Ergens in deze kleurenfilm zegt de ge liefde van Sadko: „Ik heb m'n ogen moe- gekeken". Dat was de TV-kijkers onge twijfeld uit het hart gegrepen. De teksten aan de voet van het beeld waren vrijwel onleesbaar en het beeld zelf, waarschijn lijk het gevolg van de „vertaling" van de kleuren in zwart-wit, liet zeer veel te wensen over. Wil de NTS met succes films vertonen, dan zal men zeker voor het probleem van de voetteksten een oplossing moeten vin den. Voor het eerst sedert de oorlog heeft een Franse communistische afgevaardig de uit vrije (vil de communistische party verlaten. Het is de negerschrijver en -dichter Aimé Cesaire. communistisch af. gevaardigde voor Martinique, die de fran se partij onder meer verwijt, dat zij niet voldoende haar afkeuring heeft uitgespro ken over „de misdaden van Stalin". (Van onze correspondent). De onderwijstentoonstelling „Katoen" is gistermiddag in Hengelo in roulatie ge bracht De rijdende expositie is mogelijk gemaakt door de Nederlandse Vereniging van Katoenspinners „Garencentrale" en de Stichting Katoenpropaganda te Hen gelo. Burgemeester R. Lambooy van Hengelo verrichtte de officiële opening, wahrna het talrijke opgekomen onder wijzend personeel de gelegenheid kreeg de instructieve tentoonstelling onder deskun dige leiding te bezichtigen. Het doel van „Katoen" is te laten zien waartoe de katoenindustrie in staat is. Mr. ger de vroeger uitgesproken vrees koes tert dat de gemeenschap zich in isola tionistische richting zou ontwikkelen. De Europese Assemblee heeft voorts een oproep tot de zestien landen van de Raad van Europa gericht, om een Euro pese conferentie van P.T.T.-ministers bij een te roepen, teneinde tot een stich ting van een Europese postunie en een telc-comnunicatic-unie te komen. De Assemblee heeft een aantal prak tische maatregelen aanbevolen, waarmee de versterkte samenwerking der posterij en naar haar mening zou kunnen begin nen. Zij willen de transit-tarieven, de bui tenlandse porti en de toeslagen voor lucht post in de unie laten vervallen. Ook voor telefoon en telegraaf zouden binnen de unie geen buitenlandse tarieven meer mo gen gelden. Voorts worden een unificatie van het transport en afschaffing van de grensformaliteiten verlangd. De Europe se postzegel die in zes landen wordt uit gegeven. zal naar de opvatting van de Assemblee in alle landen van de Raad van Europa ingang moeten vinden. De Britse afgevaardigde lord Stone haven. merkte naar aanleiding van deze laatste wens op, dat van het Britse post office in dit opzicht niets 'te verwachten is, „aangezien het zo conservatief is. dat het al heel erg vindt een nieuwe post zegel te moeten uitgeven bij iedere wis seling van een monarch". De mogelijkheid om in Europa tot een harmonisering van de sociale voorzienin gen te komen was woensdag het thema der besprekingen in de Europese Assem blee. Alhoewel het door de commissies der vergadering uitgewerkte plan voor een so ciale conventie' zeer omstreden was, ging in de Wandelgangen de belangstel ling veel meer uit naar de gebeurtenis sen in Polen en Hongarije, De Nederlan der F. J. Goedhart, die in de debatten der afgelopen dagen van de westelijke mo gendheden gevraagd heeft, dat zij nog meer pressie op de Sovjet-Unie zullen uitoefenen om de vrije verkiezingen in de satellietlanden toe te staan heeft in de politieke commissie opnieuw voor een ac tieve politiek der westelijke mogendhe den gesproken. Het resultaat daarvan is bat in de resoutie, die aan de Assem blee vrijdag over de politieke situatie zal worden voorgelegd, ook een verzoek aan de regeringen der landen van de Raad van Europa zal worden opgenomen om tezamen met de Ver. Naties de vrij heid der satellietlanden aan de orde te stellen. Bovendien zullen in de resolutie vrije verkiezingen in de satellietlanden worden verlangd. Met de voorstellen voor een sociale con ventie liep het in de Assemblee niet vlot. Nadat in de commissies jarenang over het onderwerp was gestreden, was er nu ein delijk overeenstemming bereikt over een voorste, waarin aan <Je minister wordt verzocht een gevolmachtigde aan te stel len, die voor de aanvaarding van een so ciale conventie werken. Een ontwerp tekst voor zulk een conventie zou dan te vens aap de ministers worden overgelegd om als basis voor verdere besprekingen te dienen. Daarin werd onder andere de instelling van een Europese sociaal eco nomische raad en de benoeming van een Europese commissaris voor sociale za ken verlangd. Tegen deze ontwerp-convcntie was even wel een sterke oppositie gerezen. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen achtte deze onvoldoende, terwijl de Christelijke Internationale van Vak honden het als een nuttige werkbasis be schouwde. De woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Dja karta heeft na afloop van het strafpro ces in eerste aanleg tegen de heer Schmidt bevestigend geantwoord op een vraag, of de procesgang zelf correct was geweest. De regering betreurt deze verklaring, omdat hierdoor een indruk, kan worden gewekt, die niet alleen afwijkt van de gevoelens van de woordvoerder, zoals de ze in andere verklaringen tot uiting zijn gebracht, doch ook in strijd is met de overtuiging van de Nederlandse regering, dat ook dit proces niet anders kan wor den gezien dan als een opzettelijke rechts verkrachting ter uitvoering van politieke doeleinden, welk onrecht in een eerder stadium aanleiding gaf tot de uitgave van de publikatie -,Administration of justice in Indonesia". De regering zal na bestudering van het vonnis tegen de Nederlander Schmidt nader bekendheid geven aan haar oor deel over deze uitspraak, waardoor de on juiste indruk, die door de mededelingen van de woordvoerder in binnen- en bui_ tenland kon Worden gevestigd, kan wor den weggenomen. Aldus heeft de minister van Buitenland se Zaken geantwoord op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer "an Rijekevorsel (K.V.P.) De vraag of de minister voornemens is te bevorderen. de kwestie bij het Inter nationaal Gerechtshof aanhangig te ma ken, zal later afzonderlijk worden beant woord. In Sleeswijk-Holstein zijn gisteren 25.000 J. van Hasselt, lid van Ged. Staten 1 arbeiders in de staalindustrie in staking van Noord-Brabant zal om gezondheids- 1 gegaan om eisen voor een hoger loon en redenen als zodanig ontslag nemen. Het een langere vakantie kracht bij te zetten is echter zijn bedoeling, lid te blijven Op zestien ondernemingen, waaronder 11 van dé Provinciale Staten. I werven, ligt het werk stil. Soedjarwo Tjondronegoro, de Indone sische permanente vertegenwoordiger bij de V.N., heeft aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld een brief overhandigd, waarin de redenen worden uiteen gezet, waarom Indonesië in augustus jl. heeft besloten de schulden aan Nederland niet meer te erkennen. Daarin wordt gezegd, dat deze schulden altijd „als een ongerechtvaardigde en on billijke last werden beschouwd, daar zij waren aangegaan om een oorlog tegen de Indonesische republiek te voeren en te financieren, die volgde op de onafhanke lijkheidsproclamatie van dit land, en om de koloniale overheersing tegen de op positie van het Indonesische volk te her stellen". De brief geeft ook als een van de rede nen voor de Indonesische actie het schenden van Nederland van de ronde tafelconferentie ten aanzien van de status van westelijk Nieuw-Guinea". Op deze conferentie had Indonesië de schulden regeling aanvaard. Nu mevrouw Bouman veilig uit Indo nesië is teruggekeerd, heeft de heer G. Schmidt te Sydney haar in een open brief zijn dank betuigd voor hetgeen zij in het bijzonder voor zijn vader heeft gedaan. Speciaal betuigt hij daarin eerbied voor haar moed, om ook toen haar man was heengegaan en zij de reacties kon voor zien, toch in de bres is gesprongen en de verdediging en bijstand van de Neder landse arrestanten op zich heeft durven nemen. „Als vrouw alleen, hebt u ontel bare malen de spitsroeden van het schuim van het volk moeten lopen. Als vrouw hebt u geaccepteerd, dat het gepeupel op u spuwde en u met straatvuil en stenen bekogelde. Het is vanwege deze punten, dat ik openlük mijn eerbied wil betuigen. Hier passen geen oppervlakkige hulde betuigingen. Hier past slechts een maft ontzag vervuld, diep gemeend „dank"."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6