Regering steunt nog slechts op Sovjet-tanks Westen en een deel van het zniden in handen der verzetsstrijders 95 der bevolking achter opstand WENEN, centrum van hulpverlening RUSSEN TREKKEN WEG UIT ROEDAPEST K.A.B.-leiding is content met de jongste verhoging Kardinaal Wyszynski vrij Ultimatum van Radio-Györ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN m Mobilisatie in Israël Staatsveiliglieidspolitie wordt ontbonden Maandag 29 oktober 1956 14 WEERBERICHT Rokossofski ontslagen (Van onze redacteur). WENEN, zondagavond. Hoe verward en weinig overzichtelijk de situatie in Hongarije nog moge zijn hoe kan het anders in een revolutie! één ding is thans duidelijk geworden: de op standelingen, die 95 pet. van het Hon gaarse volk uitmaken naar ons werd ver zekerd, boeken geweldige successen. Na genoeg het gehele land in het westen en de helft van het zuiden van Hongarije is in hun macht. Dit blijkt uit alles en het werd ons bevestigd in een uitvoerig ge sprek met een officiële Oostenrijkse per soonlijkheid, die in de afgelopen vier da gen met zijn auto geheel West- en Zuid- Kongarije doorkruiste. Momenteel schijnen er overigens alleen nog maar in Boedapest gevechten van enige betekenis geleverd te worden, al is er daar een officieel „bestand" afgekon digd. Elders in het land, met na*ne in het westen, laat geen communistische func tionaris zich meer zien en de Kussen hou den zich er vrij passief. Op sommige plaat sen zijn ze uitdrukkelijk met opstandelin gen een lokale bestandsovereenkomst aangegaan. Voor de in Boedapest zetelende regering van de communist Nagy staan de zaken er hopeloos voor. Van uur tot uur doet deze communistische regering intenser en eerlozer pogingen om alsnog de gemoe deren te sussen. Van uur tot uur doet zij mooiere beloften, waarvan de laatste zijn, dat het Rode Leger terstond uit Boedapest teruggetrokken zal worden, dat onder handelingen met de Sovjet-Unie geopend zullen worden over het terugtrekken van het Sovjet-leger uit gehéél Hongarije, dat de levensstandaard drastisch verhoogd zal worden, dat „het Joegoslavische voor beeld" óók in Hongarije gevolgd zal wor den en wat al niet meerEen andere mooie belofte is. dat vandaag het centrale comité van de Hongaarse communistische partij besloten heeft al zijn bevoegdheden over te dragen aan „een" commissie van een vooralsnog onduidelijk karakter, maar waarvan het zeker is, dat zij onder leiding zal staan van de huidige commu nistische partijsecretaris Janos Kadar. Aangrijpende scènes Uit alle gesprekken, die wij voerden met scherp waarnemende mensen, die Hongarije door en door kennen en er juist vandaan komen, blijkt dat dit een opstand is niet alleen tegen het Rus sische kolonialisme, maar een opstand tegen het gehele communistische sys teem, stalinisme en titoï'sme gelijkelijk. Met hart en ziel, gedreven door een in tien jaar opgehoopte haat, tegen alles wat communistisch is, zijn de Hongaren in opstand gekomen. Een van onze zegslieden, een officiële Oostenrijkse persoonlijkheid, die eerst hedenmiddag uit Hongarije is teruggekeerd na vier dagen per auto het gehele westelijke gebied te hebben doorkruist, vertelde van aangrijpende scenes. Hij heeft ge Geen communisten meer Oproep uit Genève Nachtelijk gebed De weerverwachting van het K N.M.I, geldig van heden tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met buien. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde wind tussen noordwest en noordoost. Koud weer. Dinsdag 30 november: zon op 7.33 uur, onder 17.18 uur; maan op 3.34 uur, onder 15.33 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijheid daagt voor onderdrukt Hongarije De primaat van Polen, Stefan kardinaal Wyszynskl is gisteren, zo ■wordt officieel uit Warschau gemeld, in de hoofdstad te ruggekeerd en wederom in functie. Het Poolse persbureau PAP berichtte, dat er besloten was in de naaste toe komst een gemeenschappelijke commis sie in te stellen van regering en kerk om de bestaande problemen op te lossen. Deze beslissing werd genomen tijdens besprekingen tussen de kardinaal en ver tegenwoordigers van de regering en de Communistische partü, aldus het Poolse »ersagentschap, Kardinaal Wyszynski werd in 1953 van functies ontheven vanwege het feit, aat zijn gezag zou misbruikt hebben tegen staat. Ofschoon de kardinaal nooit berecht is, werd hij voor meer dan twee jaar 0"^er Politiebewaking gehouden en daarna verbannen naar een klooster bij przemysl. Te Warschau meent men te weten, <Jat maarschalk Rokossofski, de Poolse mi nister van verdediging, met verlof gaat, theoretisch „op eigen verzoek" en dus niet ten gevolge van een Pools regerings besluit. Volgens de Londense pers van hed®n~ morgen zou Rokossofski Polen heb en verlaten. De maarschalk zal binnenkort benoemd worden tot opperbevelhebber van het pact van Warschau, aldus de Londense bladen. Doch al deze mooie beloften helpen niet. Hongarije is op hol geslagen. De ze stortvloed, deze uitbarsting van an ti-communistische en anti-Russische haat is door niets te stuiten dan door de VRIJHEID, zoals wij die hier in het westen verstaan. En deze vrijheid is Nagy ras-communist naar het model van Tito niet bereid te geven en hij zal haar niet geven. Ondanks al zijn mooie beloften zijn er twee punten, waarop hij niet toegegeven heeft en niet toegeven zal: de communistische partij moet volgens Nagy nummer één blijven, de band met Rusland moet worden aangehouden. En op deze twee Srfl v zijn de opstandige Hongaren r-R=,„iv!ei:eit* toe te geven. In Györ (Raab) ln West-Hongarije, niet ver de' ftmh Jr is een radio-station door en donr^e7engen in werking gesteld >en van de nn3?10 zijn vanavond de eisen van de opstandelingen laten we liever zeggen »an h„ HolSaS °olk, Voor het hoofdkwartier van de Russische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties in New York heeft een grote groep in de V.S. verblijvende Hongaren een protest-demonstratie gehouden tegen het gebruik van Russische tanks en vliegtuigen tegen de vrijheidsstrijders in Hongarije. De foto toont een huilende mevr. Maria Szoo, die een bord draagt, waaraan een zwarte sluier is bevestigd en waarop te lezen staat „De roden moeten uit Hongarije". geformuleerd: Nagy moet onmiddellijk aftreden het Russische leger moet met witte vlag uit Hongarije vertrekken, het verdrag met Rusland moet onmid- delijk worden opgezegd en binnen twee maanden dienen absoluut vrije ver kiezingen te worden gehouden. Zou Nagy om 20 uur niet afgetreden zijn, dan zou een mars van zeven divisies opstandelingen naar Boedapest geor ganiseerd worden. „Neutraal" De rollen zijn volledig omgedraaid. Het zijn de opstandelingen die eisen stellen. Hoe kunnen zij dit doen? Hoe komt het, dat zij zulke overweldigende en bijna ongelooflijke, maar daarom niet minder reële successen boeken? Op grond van informaties uit de eer ste hand, kunnen wij hiervoor de vol gende verklaring geven: i. ongeveer 95 pet van de Hongaarse bevolking is totterdood solidair met de opstand te gen het communistische regiem; 2. het Hongaarse leger dat overigens gestoken is in Russische uniformen, welk feit veel bijdraagt tot verward heid in de berichtgeving heeft waar maar mogelijk onmiddellijk de zijde van de opstandelingen gekozen; het- nni ge'dt trouwens voor de gewone bpha'i0' 3\ Het Rode Leger heeft zich, gehomj" in Budapest, vrij neutraal trouwens bev«i-eit" Werd vanavond over radio-Roedagd4door wat Na*y het Sovjet-leger uuUaaökondigde' dat worden teruggetrokk hoofdstad zou leger uit het geheld dat hat opdracht gekregen hoert rmeel de tie over te gaan dan bij "dj^van zelf verdediging. an zeu- De belofte van Nagy 0m het R„de Leger onmiddellijk uit Boedapest terug te trekken lijkt overigens Zeer ongeloofwaardig. Want buiten de ge. heime politic, die voor 100 pet com munistisch is, zijn de Sovjet-tanks de enige steun waarover Nagy's re giem beschikt. Het feit, dat Nagy's regering über haupt nog functioneert en radio boodschappen kan doen omroepen, verklaart men hier alleen, omdat de stadswijk te Boedapest waar de te- gering zetelt omgeven is door een beschermende muur van Sovjet tanks. Wanneer die tanks nu inder daad zouden vertrekken, dan kan men op grond van alles, wat men nier van serieuze en hoogst deskun dige mensen hoort niet anders con cluderen, dan dat Nagy's uren ge teld zijn. Inderdaad, zoals de situatie thans Is. hangt alles af van de verdere houding van de Sovjet-Unie. Er gaan hardnek kige geruchten over colonnes Sovjet tanks die onderweg zouden zijn van Oekraine en Roemenië uit. Als Mos kou het nu nodig acht om met misken ning van alles wat Nagy misschien zou willen, het Rode Leger op volle kracht in te zetten, dan verandert de situatie natuurlijk volkomen. Maar gebeurt dit niet, dan moet het ongelooflijke als ze ker worden beschouwd: dan zal Hon garije niet een tweede Joegoslavië wor den, maar dan keert het terug in het westelijke kamp. zien hoe groepen schoolkinderen, kin deren van 6 tot 12 jaar, in onvoorstel bare woede hun Russische leerboeken (Russisch was verplicht leervak op» de Hongaarse scholen) vertrapten, ver scheurden- en bespuwden, hoe ouders, eenvoudige plattelandsmensen („die als het merendeel van de Hongaarse boe renbevolking, het communisme steeds als de antichrist beschouwd hebben") hun zonen van 14 en 16 jaar bevalen naar Boedapest te trekken om daar te gaan vechten; hoe gisteren in- Vesz- prem, hoofdstad van de gelijknamige provincie het provinciale regeringshuis bestormd werd en de communistische raden daaruit verdreven werden; hoe in de bekende badplaats Balatomfüred een >artijhoofdkwartier bestormd en kort en klein geslagen werd. De kracht der opstandelingen is niet te stuiten, al zit er tot dusver weinig plan in hun civiele en gouvernementele organisaties. Zo zjjn er twee opstande lingen-radio's, een in Györ ir het wes ten en één in het zuiden te Miskolc. De zender in Györ schijnt bereid te zijn titoïstische elementen op te nemen in de nieuwe Hongaarse regering, de tweede schijnt onverzoenlijk anti-com munistisch te zijn. v De Hongaren zijn door het dolle heen na tien jaar verdrukking, ellende en honger. De levensstandaard in deze „volksdemocratie", dit arbeiderspara dijs, was erbarmelijk. Wanneer men daarover staaltjes hoort, rijzen de ha ren te berge. Dat was de praktijk van het communisme. Daarom zijn ze in opstand gekomen. Daarom zijn er van daag aan de dag geen communisten meer over, behalve dan de door Sov jet-tanks beschermde regeringsambte naren. Dit gebeurde gisteren in Stuhlweis- senburg: een groep arbeiders hield de auto van een Oostenrijkse diplomaat aan, ze sleurden de Oostenrijker mee naar de lijken van vier mannen en twee vrouwen, die door de. Russen wa ren gefusilleerd. „Het buitenland moet dit weten", zo luidde de verklaring van de arbeiders, ga terug naar uw land en vertel over de radio en aan de kran ten: zó wordt opgetreden tegen Honga ren, die in vrijheid willen leven". Het was deze diplomaat die ons de vloedgolf van enthousiasme schilder de die in geheel Hongarije is losge slagen. „De Hongaren maken zich geen illusies over westelijke gewa pende interventie. Zij weten en be grijpen volkomen dat dit uitgesloten is, maar de morele steun van het westen betekent thans alles voor hen. Met deze steun zijn zjj overtuigd van hun victorie". Deze foto laat zien hoe een groep vrijheidsstrijders uit de landelijke omgeving van het stadje Magyarorvar met twee landbouwwagens, getrokken door een tractor, op weg is naar een nabijgelegen stad ter versterking van de troepen. (Van onze speciale verslaggever) WENEN, zondagavond Wenen is het centrum van een enor me hulpactie voor Hongarije. Het reus achtige gebouw van het Oostenrijkse Rode Kruis in de Milchgasse kon het gisteren niet meer aan. Besloten werd vandaag ook het Burgtheater aan de Ring voor het inzamelen, sorteren en verzenden van de goederen in gebruik te nemen. In de omgeving van de Milchgasse zijn alle straten door de politie afgezet teneinde te voorkomen dat het er door het drukke verkeer een chaos wordt. Een groot probleem is het transport van de goederen. Gistermiddag landde op het vliegveld "Schwechat een Hongaars rege ringstoestel (met gewijzigde kentekenen: de Hongaarse kleuren groen, wit en rood, maar zonder de rode ster van voorheen), dat medicamenten laadde en daarna on middellijk terugkeerde. Intussen pen delen er al verscheidene vrachtwagens van Wenen naar de grens en morgen zal de Oostenrijkse automobielclub met wa gens van haar leden enkele lange colon nes dirigeren naar de westelijke provin cies van Hongarije. De president van de club heeft daarover hedenmiddag een re geling getroffen met enkele opstande- Deze foto toont een jonge Hongaarse vrijheidsstrijder, die in de stad Magyarorvar, gewapend met een tommygun en met een band om de arm, bij het bed zit van de gewonde luitenant Jozef Stefko, het voormalige hoofd van de veiligheidspolitie in Magyarorvar, die in het stedelijke hospitaal werd opgenomen. Kort nadat deze foto werd ge maakt, werd Stefko, die zeer gehaat was, door de bevolking uit zijn bed gesleurd en letterlijk dood getrapt. lingen-officieren. Het betreft voorname lijk" geneeskundig materiëel. Het schijnt dat er thans voldoende bloedplasma in Hongarije aanwezig is. Verbandstoffen watten, linnen, dekens, chirurgische instrumenten geneesmidde len als anti-biotica en sulfa-preparaten blijven echter nog dringend nodig. Even als versterkende middelen enz. Naar Reuter meldt heeft het hoofdkan toor van het Internationale Rode Kruis te Genève, dat in voortdurend contact met het Hongaarse Rode Kruis te Boedapest staat, tot op heden aan alle aanvragen om bloedplasma kunnen voldoen. Men gaat voort een internationale bloedbank op te bouwen Zondagnacht zou het Internatio nale Rode Kruis een toestel met speciale kentekenen naar Boedapest sturen. Het bureau deed een internationale oproep, nadat het zaterdag van de Hongaarse hoofdstad uit werd verzocht om hulp voor 10.000 tot 50.000 gewonden. In meer dan 25 landen gaf men eraan gehoor. In de na°ht van zaterdag op zondag aldus meldt het KNP hebben pater Werenfried van Straaten, de leider van Oostpriesterhulp, en Duitse, Franse. Hon gaarse en Belgische leden van de Bouw orde geknield voor het gebouw van de Hongaarse legatie in de Avenue Winston Churchill de rozenkrans gebeden voor de Hongaarse vrijheidstrijders. Daarna de den zij hetzelfde voor de legatie van Bul. garije en het consulaat-generaal van Po len. Israël gaat gedeeltelijk mobiliseren, zo is gisteren officieel in Tel Aviv be kend gemaakt. De maatregel werd ge nomen met het oog op Iraakse troepen concentraties langs de Jordaanse grens en omdat Jordanië deel uitmaakt van een gemeenschappelijk opperbevel onder lei ding van Egypte. President Eisenhower heeft er zondag bij de premier van Israël. Ben Goerion, op aangedrongen niets te doen dat de vrede in gevaar kan brengen. Er zullen met spoed besprekingen met Frankrijk en Groot-Brittannië over de toestand in het Midden-Oosten worden gevoerd. De Amerikaanse president heeft ook de Arabische landen verzocht zich te ont houden van daden die tot vijandelijkhe den kunnen leiden. De Amerikanen die zich in het Midden- Oosten bevinden, zijn door de Ameri kaanse regering verzocht dit gebied te verlaten als ze er niet dringend nodig zijn. Koning Hoessein van Jordanië heeft de leider van de Jordaanse nationale so cialistische partü. Soeliman Naboelsi. zaterdagavond verzocht een kabinet te vormen aldus is officieel te Amman be kendgemaakt. Het nieuwe kabinet zal vermoedelijk bestaan uit" zes leden van de nationale socialistische partij, twee onafhankelij- ken, een lid van het nationale blok en een lid van de partij die de Arabische eenheid voorstaat. Volgens liet officiële Hongaarse persbureau MTI zijn de Russische troepen hedennacht begonnen Boedapest te verlaten. Het terugtrekken van de Russische troepen zou de inlossing zijn van de belofte, die premier Nagy gisteravond in een rede voor radio-Boedapest deed. Het vertrek van de Russen uit Boedapest zou, aldus Nagy, de eerste stap zijn naar een definitieve evacuatie uit Hongarije. Volgens andere berichten duren de gevechten in de buitenwijken van Boedapest nog steeds voort. Gisteravond werd gemeld, dat de op standelingen op het Szenaplein, de laatsten die nog vochten, het vuren hadden gestaakt. Zij hadden zich akkoord verklaard met de regerings toezeggingen: de verzekering, dat niemand, die aan de opstand had deelgenomen zou worden gestraft, dat de Hongaarse staatsveiligheids- troepen ontbonden zouden worden, dat er een nieuw politie-orgaan zou worden ingesteld, waarin vertegenwoordigers van leger, politie, van eenheden van de gewapende jeugd- en arbeidershrigades zouden zijn opgenomen. lil zijn redevoering; zeide Nagy over de opstand: „Deze overwinning van onze schitterende jeugd is tevens een erken ning van de gerechtvaardigdheid van onze zaak. Deze jonge mensen hebben een be wijs gegeven van hun politieke rijpheid en een bijzonder verantwoordelijkheids besef tegenover volk en land." Radio-Miskolcz, een van de opstande- lingenzcnders heeft gisteravond eveneens omgeroepen de strijd te staken. „De na tionale opstand heeft de overwinning be haald. de Russische troepen hebben ge capituleerd, de regering zal onze eisen in willigen. schiet niet meer op regerings troepen." Via dezelfde radio-zender werd meegedeeld, dat de Hongaarse uranium- mijnen niet meer door de Russen worden geëxploiteerd. Zij zün thans door het Hongaarse volk overgenomen. Uit Wenen wordt nog gemeld, dat op standelingen dit weekeinde de vliegbasis te Papa waar zich het hoofdkwartier der ,FUU,w™t Russische luchtmacht in Hongarije be- weer op gang te brengen. vond. hebben bezet en alle toestellen heb ben vernield. Het op en nabij het vlieg veld wonende personeel en hun gezinnen z(jn verdreven. Hedenmorgen vroeg werd over radio- Boedapest een bericht omgeroepen, dat afkomstig was van het Hongaarse „na tionale patrottische front". Volgens dit bericht zou zondagavond in Hongarije een nationale vergadering zijningesteld. Het nationale patriottische front werd in 1953 door Imye Nagy opgericht, die er een coalitie-partij van wilde maken van partijlozen en leden van vroegere, door het communistische bewind verboden, parijen. Toen Nagy destijds in ongenade viel, verdween dit ..front" zo goed als ge heel van het politieke toneel, waar het echter weer op verscheen, toen Rakosi in juli j.i. ontslag kreeg als partijsecretaris. Hedenmorgen werden over radio-Boeda pest verschillende mededelingen van di recties van fabrieken uitgezonden, waarin werd gezegd, dat het werk vandaag zou worden hervat. Men zou vandaag ook proberen de spoorwegen in Hongarije

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1